De Verloren Ring Ons KINDERHOEKJE Officieel® Berichten en Besluiten Ons Vrouwenhoekje KAASSTREMSEL VOOR ONZE KLEUTERS GEDACHTEN het Manneke uit de 'T IS MAAR ONTROOMDE MELK! Apotheek KINGET-OPSOMER VEURNE DE MANDENMAKER ONS WEKELIJKSCH RAADSEL bevoorrading in voor dorschwerken TREKKINGEN verwoeste gewesten 1921 lotenleening 1933 gemeentfkrdoiet van belg5e Lotenleaning 4 t.h. 1938 De grootste schatten der zee en der aarde zijn minder kostbaar en van waar de. dan de ltefde van een goede vrouw voor haar man. Wanneer wij door een gevoel van in nerlijke lusteloosheid neergedrukt wor den. is er niets beters dan eenige bezig heden ter hand te nemen. De liefde schrijft niet haar uitgaven op het eene blad, en de ontvangsten op het andere, want hare uitgaven zijn hare ontvangsten tegelijk. Alderliefste Learressen, Vrienden Lezers, 't gaat U goed. En op hartelijke wijze Breng ik TT mijn Zondaggroet. En, terwijl ik zit te schrijven, is t bui ten 'n echt hondenwier. Manneken, zegt Knuileken, waarom schrijft geis t buiten 'n echt hondenweer... Iedereen weet toch drt 't voorgoed weer of slecht weer toch altijd - buiten te doen is. Knuileken, pardon, m'n vriend, Tc Durf u hier gerust verklaren Dat veel huwlijksbootjes door Hondenweertjes moeten varen. VAN VAREN GESPROKEN: Twee smokkelaars vaarden over 't Albertkanaal met smokkelwaar: fijne, witte bloem... Was hun bootie te zwaar geladen? Had den ze een. stuk in hun kraag of in hun voeten? Voor immer blijft het een geheim Waarnaar 't gerecht mag zoeken De smflkkelaars en zakken bloem Die liggen bij de snoeken. SNOEKEN ZIJN ZOETWATERVIS- TTISSCHEN. Nu dat er op de vischmarkt te Brussel geen zeevisch meer be krijgen is. zooels kabeljauw, scheivisch. pladijs, tong. stokvisch en walvisch... heeft de zortwatervixchsnoek, brasem, bliek en paling en zooal meer, alles in de pap te brokken. IETS- IN DE PAP TE BROKKEN HEBBEN, wil zeggen: vooraan staan. Aldus menig getrouwde man Ik zeg het zonder jokken Heeft in 't café het groote woord Maar thuis niets in de pap te brokken. 't Is daarom, zegt Knuileken. dat ik zoo nen ijzigen schrik heb het zevende Sa- cramentje te omhelzen. OMHELZEN EN OMHELZEN IS TWEE en dat ondervond die meneer Norens van Gesrlare. Hij was naar Brussel gekomen voor zaken en toen hij aan de Naamsche Poort op z'n tram stond te wachten, om naar de Noordstatie of z'n goed Vlaamsch gezegd: naar het Noordstation te bollen, kwam er almete-ens 'n mamzei naar hem toegeloopen met den uitroep: All! bonjour, mon oncle Francois. Nu wil het toeval dat die meneer No rens met z'n voornaam Francois heet en nu wil het toeval ook dat die meneer No rens in Brussel 'n zuster heeft wonen, die moeder is van 'n flinke dochter, die Pal myra heet. De man kreeg vier, vijf klinkende kus sen en had nauwelijks den tijd te vragen: Ah! zijde gij misschien Palmierken! Maar 't vrouwmensch zei opeens, pre cies of z'n. kalf had gekust Oh! pardon! Je me tromp?... Wat zooveel beteekent als: Och! neem het mij niet kwalijk. Ik heb me vergist... En weg was ze. Nonkel Franqois keek onnoozel rond en- peisde: wat is me dat voor 'n zot schepsel. Maar toen hij aan 't Noordstation uitstapte en 'n glas ging drinken, kwam hij tot de treurige con clusie dat z'n brisventasch met zeven duizend ballekens was gaan vliegen... 'n Kostelijke omhelzing! OMHELZING! lacht Knuileken en hij declamameert op 'n manier dat. Staf Bruggen 't niet schooner zou doen; Omhelzing! Hoeveel zijn er niet Die nu, in treurnis en verdriet, Oprecht bekennen moeten: Door één omhelzing kwam ik tot Getrouwd zijn... 't Is een droevig lot, Waarvoor ik zit te boeten. Dit rijmken past op man en vrouw. Want 't woordeken: de huwlijkstrouw Bleef min dan ooit ln eere. De huwlijksband wem... elastiek... Veel huwelijken wedden ziek Bij 't klaaglied: Miserere. Och! "Eerst gedaan en dan bedacht. Heeft menigeen in 't leed gebracht Die spreuk is oud van dagen. Door één omhelzing 't is 't besluit Kwam menigeen bedrogen uit En. zit, als Jób, te klagen. Bravo! Knuileken, bravo! 'n Redemp torist op z'n preekstoel zou 't niet beter hebben gezegd! 't Is de waarheid! De volle waarheid! Na den oorlog veertien-achttien Was de danszaal het verblijf, Waar de jonkheid ongeteueeld Zocht genot en tijdverdrijf. Vóór den oorlog veertien-achttien werd er in de parochie, waar 't Manneke uit de Maan toen woonde, zjustekens, met de kermis gedanst. Dat was twee keer per jaar. En, dat was dan op 'n deftig bal. E.n 't Manneken uit de Maan beeft toen ook z'n taest gedaan. Wals! Polka! Ma zurka! De Lanciers! Toen later zijn de dansen uit Amerika gekomen Het waren zotte sprongen waar Een aap met van zou droomen. Parijs deed er natuurlijk een schepteen bij en ge moogt er van zeggen wat ge wilt, ge moogt het draaien en keeren lijk ge wilt, velen hebben er hun ongeluk bij gehaald. VODDEN EN BEENEN hebben tegen woordig meer waarde dan ooit en de ouw gazetten worden, aan 4 fr. het kilo ver kocht. Goe da 'k 't weet, zegt Knuile ken, mijn zolder ligt er vol van. VOL WAS 'T GISTEREN AVOND, ZOO vertelt Knuileken verder, in de zaal waar we voor Winterhulp hebben gespeeld, 't Was een schoon stuk: 't Geheim van de Donkere Hoeve in vijf bedrijven De issBaBXBsaaizBsasxssBaBaBasis Mengelwerk v. 14 December 1940. - Nr 22. ROMAN van H. COURTHS-MAHLER. Guntr IVarnrek, zoon Van een rijken industrieel, was ons zijn. valst.ito lir.jda gescheiden vara zijn sluwc vrouw e:s UwnecLpcelstcr. Lori Trarer Uil was met 1 :ir ge/luwt, alhoewel zijn vader hem onterfd had t -L alles overgeschreven had aan Katt Hartand, een flinke vrouw. dia Bdnrit h Warneck ais hind had op genomen. Guuter had zijn jout ingezien en vroeg Vigijjenis; deze krijgt hijdoch tahjdtst avond stcrit gijn vader. Bcinrt h had even voor zijn d'ood beloofd aan Kate het testament, waarin /tij alles aan Kate gaf, te, schour&ii. Sn was hij gestorven, maar Kate nad het testament, toch hunnen vindon. Hunter was on--:ttssahen telrgrajiseh verwittigd en thuisgekomen. Het zou haar maar één woord kosten om zich in zijn oogen te rehabilitseren, ze behoefde 'rum slechts het testament te tocnen en te zeggen: Dat heb ik Uit de safe gehaaid om te zorgen, dat jij je erf:nis kreeg en mijzelf de vernedering te besparen, dat je zou weigeren me uw vriendschap te behouden Dragen kon je zijn minachting toch ook niet. Ze moest weg vannaent nog en ze mocht hem nooit meer onder de oo'gen komen. ln koortsachtige haast pakte ze eenige noodzakelijke dingen in een kleinen handkoffer. De rest kon men. haar na zenden ais ze eerst wist, waar ze een onderdak zou vinden. Cok haar geld en sieraden nam ze mee en bovènop. legde ze het testament. Toen drukte ze het slot dicht. Alles was klaar. Ze zou nog een paar regels aan Gunter schrijven, anders maakte hij zich misschien ongerust. Ze schreef; Lieve Gunter, Ja, ik heb je vcorgejokt, maar ik kon werkelijk niet anders. Ik schaam me zóó, dat ik van nacht nog je huis verlaat, ik kan de verachting in je gezicht niet meer dragen. Geloof echter één ding: er kun nen zich dingen voor doen, die maken dat we schuldiger lijken dan we zijn. menschen kregen ware voor hun geld. En sukses gehad? vraag ik. Sukses! antwoordt Knuileken, t is te zeggen: de menschen hebbea op 'n ze ker oogenblik zitten schudden van 't la chen, al was 't dan ook "n drama. Ja, Knuileken, dat is nog gebeurd. Daar zijn drama's, die komieker zijn dan 'n kluchtspel en daar zijn kluchtspelen die droever zijn dan drama's. Ja, maar; ja, maar. verbetert Knul- leken. hier was "t 'n echt droevig drama; met twee zakdoeken hadt ge niet genoeg om uw tranen te drogen. Waarom hebben de menschen dan zoo zitten lachen? Werd er slecht ge speeld? Kenden de acteurs hun rol niet? Och, neen. Manneken. Ziehier wat er gebeurd is; Bruno Tops, ge kent hem misschien, zoo nen pronten kadee, groot en flink, had de hoofdrol. Die Bruno Tops is zoo 'n soort parochievrijer. Hij heeft hier 'n lief gehad, ginder nog een. elders weer 'n ander. Nu, in 't Geheim van de Donkere Hoevemoest hij in 't derde bedrijf een liefdesverklaring af leggen aan Greta, de dochter uit de Don kere Hoeve. Als Bruno nu volop bezig was aijn liefde te verklaren en iedereen aandachtig zat te luisteren klonk er op eens 'n stem uit 't midden van de zaal: Geloof hem niet, meisken, hij heeft mij dezelfde leugens wijs gemaakt. Daar- meê was 't effekt, ik bedoel het drama tisch effekt naar de vaantjes! NAAR DE VAANTJES GAAN wil zeg gen: verdwijnen. Arie Tol, 'n ventje van zestien jaar. zat te vertellen over 't vis- schen op zee. Hij zelf was al verschil lende keeren meê op zee geweest en had al stormen en tempeesten meêgemaakt. Zijn vader was in zee verdronken, zijn grootvader ook en zijn twee nonkels dito. Maar jongen toch, riep madame Treutels nit. als u dat hoorde, en durfde gij dan toch nog op zee gaan? En waarom niet madame? vroeg Alle Tol... Waar is uw vader gestorven? In bedt antwoordde madame Treu tels. En uw grootvader? Ook in zijn bed... En uw nonkels, als ge nonkels ge had hebt? Ook in bed... Hewel, madame, hoe durfde gij dan nog naar bed gaan? WE GAAN NB EENS ZIEN wie er on deze vraag kan antwoorden: Wat is het zwaarste, een zak met tien kilo oud ijzer of een zak met tien kilo lood? En hier nog 'n vraagsken; Wat was was eer was was was? ER WAS TN HOLLAND een meisje en dat meisje zat ta denken: hoe kan ik in den Winter, de zolen van m'n schoenen snaren? En weet ge wat dat meisje ge daan heeft? 't Is zoo simopel als 't groot is. Ze heeft plankjes genomen, die de grootte hebben van haar schoentjes. On der die plankies heeft ze dwars een paar littekens geklopt. Zoo heeft ze dan die planksteens met schoon gekleurde linten onder haar schoenen gebonden. Toen de straat cpl De menschen keken haar na Daar klonk hier en daar een gelach... Maar dat lachen duurde niet lang Want kijk, den volgenden dag Toen liepen er velen reeds met De plankies onder de schoenen gezet. En nu zijn er reeds veel winkels waar er van die schoenplankjes te koop zijn. 't Is volle mode. Dus, alderliefste Lezeressen, 'k Geef U hier een goeden raad Bindt zoo 'n plankies aan uw schoenen Als de sneeuw ligt op de straat, 'k Ga seffens twee balken kapot zagen, zegt Knuileken. En gezult ne keer zien hoe ik door modder en gesmolten sneeuw zal stappen. En als ik 't adres wist van dat Hollandsch meisken, zou ik haar 'n briefken sturen om kaar te bedanken voor die uitvinding, 't IS de moeite waard. MOEITE MOET *N SCHOOLMEES TER zich dikwijls getroosten om de jon gens iets t? leeren. Zoo had meester Tiks nu z'n best gedaan om het verschil te leeren tusschen klinkers en medeklinkers. A. E. I. O. U. IJ. zijn klinkers. B. C. D. F. enz. zijn medeklinkers. Om nu te zien of dat de jongens hem begrepen hadder, vroeg hij aan Fonsken van Mar jantjes: Fönsken, zeg mij eens: wat zijn klinkers? Oorvijgen! antwoordde Fonsken zon der haperen. ZONDER HAPEREN SCHRIJF IK hier neer wat Knuileken daar aan 't zin gen is: Alderliefste Lezeressen, Vrienden Lezers, 't is een feit, Door processen en door fiesschen Raken veel hun centen kwijt. Centen kwijt! vervolgt Knuileken, lk mag er ook van meespreken... Niet door processen Niet door de fiesschen Maar toeh even zeker Door den doktoor en den apotheker. Ja, Knuileken... Spaart ge uw geld Dan is 't misschien Met uw dagen geteld. 't Is wat ik ook denk maar zeg me eens, Manneken, kende gij 't verschil tus schen nen doktoor en nen specialist? Ja, Knuileken, dat is gewoonlijk 'n verschil van vijftig frank per viziet... VIZIET WH, ZEGGEN BEZOEK en Amerika gaat het bezoek krijgen van Ko ningin Wilhelmina en van haar schoon zoon prins Bsrnhard. Ze hebben er ge noeg van in Engeland te blijven, 't Is er niet pluis, zeggen ze... EN WIJ ZEGGEN: hier zijn we met ons kalenderken: Zondag 15 December: SS. Maximus, Can- didus, Philote, Thalia. Maandag 16: SS. Eusebius, Adelheid, AI- bina, Everhard. Dinsdag lTr SS. Begga, Wierna, Olym- piada, Yolanda. Woensdag 18: SS. Gratiaan, Theodoor. Donderdag 19: SS. Fausta, Nemeseus, Winibaud, Noë, Gregoor. Vrijdag 20: SS. Philogoon, Ammiaan, Do- miniek. Zaterdag 21: SS. Thomas, Glycerius, Se- verijn. Alderliefste Lezeressen, Vrienden Lezers, houdt U kloek, En dat griep en winterkwalea U niet brengen een bezoek. 't Manneken uit de Maan. £3 BBXB9B9BBBBBZBZS33SSB GE Z1JT over ons blad tevreden! Na lezing, schuif het in handen van een gebvur of vriend, zoo steunt ge ons. Dank erom. (EBB3B3933flSHBBBIiB99B33BBBEB Ik weet nog niet, waar ik heen ga, ik weet alleen, dat ik uit jouw nabijheid weg moet en je niet terug kan zien. Als ik wat gekalmeerd ben zal ik je verzoe ken, me mijn bagage na te sturen. Je zult je ia je edelmoedigheid afvra gen of ik middelen van bestaan heb. Je weet, dat ik nog een klein kapitaaltje heb van mijn ouders en verder mijn bijoute rieën. Dat had ook toereikend moeten zijn om me boven water te houden tot ik een betrekking vind zonder hetgeen gisteren avond gebeurd is, want na ocm Heinrich's begrafenis zou ik toeh niet meer bij je in huis hebben kunnen blij ven. Geloof ten minste, dat ik geen die vegge geworden ben ik las die verden king in je oogen. Zoo waar als God me in mijn ellende moge helpen ik neem niets uit je huis mee dan wat ik recht matig als mijn eigendom beschouwen mag. Vaarwel, Guntsr. Kate Harlar.d Ze stak den brief in een enveloppe en schreef er Gunter's naam op. Toen trok ze een donkeren mantel aan, zette een eenvoudig hoedje op en nam haar koffer tje. Ook den brief voor Gunter nam ze mee, dien wilde ze beneden in de hall op het tafeltje leggen, waai' altijd 's morgens de post werd neergelegd. Gunter zou hem daar vinden als hij benedsn kwam. Ze opende zachtjes de deur. Ademloos luisterde ze. Alles was stil in huis, niets bewoog. Voorzichtig, elk gedruisch vermijdend, liep ze in het schemerlicht van den grau wen morgen de trap af. Beneden gekomen aarzelde ze en keek verlangend naar de kamer waarin oom Heinrich lag. Hoe graag was ze nog één maal naar het sterfbed van haar weldoe ner gegaan om afscheid van hem te ne men. doch ze durfde niet, ze moest elk geruisch vermijden. Zachtjes liep ze naar het sleutelbord, waar altijd de huissleutel hing. Juist CQ> Om wille van de tijdsomstandigheden, vooral ten opzichte van de rantsoene ring, is het zuivelvraagstuk zeer moeilijk geworden, dat weet allen. Enkel kin deren en bejaarde lieden krijgen dage lijks voile melk. Maar het grootste deel der bevolking heeft enkel recht op ont- roomde melk. Gij. huisvrouwen, werpt de armen de lucht in wanneer ge denkt dat uw huis gezin moet gevoed worden met dal zoo genoemde Blauwsef waterWaarom praat U zoo? Omdat uw buursvrouw dat ook zegt, en omdat TI weet dal er van de melk iets weggenomen is, namelijk het vet... Verkeerd! De hooge voedende waarde van de melk is niet enkel te dan ken aan haar vetgehalte, maar ook aan zooveel andere belangrijke voedingsstof fen. Ziehier dé gemiddelde samenstelling van de volle en ontroomde melk: Val ie melk Ontroomde melk 871M) Water 90,00 3.50% Vet 0.10 'o 4.25 °/a Eiwit 4 25 c/o 4.75 Suiker 5 00 0,70 Zouten 0,75 c/o Het eiwit dat men vooral vindt In eieren, vleesch, visch, erwten, boonen, heeft een mensch noodig om de sleet van z'n lichaam te herstellen 't is een bouwstof. Eiwit is ook nog noodig hij kinderen voor de groei.. Ontroomde melk neemt een groote plaats in, in de voeding .Het bevat 4 a 4 5% eiwitstoffen, dus 40 a 45 gr. per liter. Daarin schuilt haar groote voedings waarde. Als bouwstof voornamelijk. Van daar dat ontroomde melk 2/3 als voe dingswaarde van volle melk heeft5 li ter ontroomde melk zijn even voedzaam ais 200 gr. rundsvleesch met 200 gr. aard appelen. Verder bevat ontroomde melk nog suiker, lacton, 4.5 i 5ft, dus 45 a 50 gr. per liter. Ge weet dat suiker, een kool hydraat, als bouwstof in de voeding dienst doet. De melksuiker is voedzaam en te vens veel gemakkelijker verteerbaar als andere suiker (beetsuiker en rietsuiker). De zouten die de melk bevat, is 7,5 gr. per liter. Zouten van allerlei aard komen in de voeding ons beendergestel ten goede. Alleen het vet, uit de zoo geprezen volle melk, zijn we kwijt, en onthecht in de ontroomde melk. Maar dat krijgen we terug onder vorm van boter. Ontroomde melk kan een belangrijke rol spelen. Tal van gerechten kunnen voedzamer en smakelijker gemaakt wor den door het gebruik van ontroomde melk. Denken we maar aan sausen, groen- tenbereiding, aardappelen in puree, pud dingen en rooms, enz., enz. We kunnen er ook witte, platte kaas van maken. En in de broodfabrikatie ontroomde melk gebruiken instee van water zal het brood voedzamer, lichter en veel lekkerder ma- ,ken. Een melksoep kan 's avonds voordeeKg als. avondmaal genut worden. Een melk soep is veel gezondere kost 's avonds als vleesch of andere moeilijk te verteren 'voedingsmiddelen. Immers kleine kinde ren blijven wel gezond met hun melkpoe ders en zocrvele andere melkprodukten. En allen zijn ze vervaardigd uit ontroom de melk. Dit is wel een klaar bewijs dat het voedzaam is. Deze beschouwingen hebben alleen ten doel U aan te toonen dat ontroomde melk niet als minderwaardig mag geschat wor den, maar thans als een dankbaar voe- dïngsprodnkt moet aanzien worden. Gebruikt meer ontroomde melk om de voedingswaarde van uw gerechten te verhoogen1 ENKELE RECEPTEN MET HARINGEN GEROOKTE HARING. Ontzouten: gedurende 10 tot 15 minu ten in warm water leggen. Daarna de fi lets aftrekken. Men kan hiertoe ook melk gebruiken. Al» voorgerecht t gedurende enkele oogenblikken de filets in ziedend water laten koken; dan laten drogen. Zoo mo gelijk bedekken met een weinig mayon naise en daarna met wit en geel van een doorgehakt ei. De hom met een vork tot crème stam pen en met mostaard mengelen. Op kleine sneden geroosterd brood smeren. De eie ren gemengd met een weinig margarine of boter worden eveneens op dunne schij ven geroosterd brood opgediend. Haringsla: de filets in drie snijden en roeren in een mengsel van aardappelen en stukgesneden appelen (reinetten). GEZOUTEN HARING. Ontzouten: gedurende 24 uren irr wa ter leggen dat herhaaldelijk wordt ver nieuwd. Hiertoe kan. eveneens melk wor den gebruikt. Gestoofde haring: de haringen ontzou ten en vervolgens het vel afdoen en af wrijven. De hom uitnemen. De haringen in een aarden schotel leggen met tus- schenin fijne schrijfjes ui en citroener ook een weinig witte peper en kruidnagel bijvoegen. Anderzijds de purée die. men bekomt door het kneden der hom aan lengen met een zoo groote hoeveelheid" witten azijn als er noodig is om de harin gen te oversoppen. Slechts 20 uren na de bereiding opdienen. Haringfilet met homsaus: de haringen ontzouten, de filet ervan nemen en snij den in gelijke stukken welke in eene schaal worden gelegd. De hom van twee haringen met twee hardgekookte eier dooiers stampen en door een fijne teems doen, daarna in een aarden kom bewer ken gelijk mayonnaise met een weinig olie en azijntenslotte nog een weinig jong bieslook en fijngehakte peterselie bijvoegen. Deze saus op de haringen gie ten tenminste een uur alvorens op te dienen. IX. Manten luisterde verwonderd. Hij dacht aan den houthakker en zijn ziek jongen tje. Zou hier misschien ook?... Ons Liesje heeft in geen drie weken meer geslapen, klaagde nu de moeder. We wonen hier in een verschrikkelijk land; hier mogen de kinderen niet meer slapen. Vele menschen zijn reeds naar andere streken getrokken. We zullen het ook nog moeten doen. Ons kind is reeds zoo ziek. Manten begreep niet en keek die be drukte menschen vragend aan. Wat was hier gebeurd? Waarom konden de kin deren niet slapen? Ket is een verschrikkelijke geschie denis. In een vervallen kasteel, dat midden in de moerassen staat, woont een af schuwelijke toovenaar. Het volk noemt hem de kruisspin: hij is zoo leelijk en de minste beweging die hij maakt gelijkt aan een kruisteeken. Hij wordt gediend door groote zwarte vogels; nooit wil hij menschen rond zich hebben. Die afzich telijke toovenaar is er liever on uit om de menschen kwaad te doen. Hij kan. won derlijke dingen verrichten. Zekeren dag betooverde hij al de schapen van de streek. Des avonds liepen ze vanzelf naar zijn kasteel en toen de arme dieren terug keerden was hun wol afgeschoren. Iemand die te dicht zijn akelige woning naderde, verdwaalde onmiddellijk in het veld en meest door andere menschen naar huis gebracht worden. Om zich te wreken op zijn bijnaam, had de kruisspin ontelbare betooverde spinnen naar de huizen ge stuurd. In al de kamers spanden zij hun onzichtbare draden, die de huid ver schroeiden wanneer men ze aanraakte. Het werd een ondraaglijke plaag. Ieder een had een doodsangst voor die spinnen en men durfde er bijna geen jacht cp maken. Zoo waren er nog veel plagerijen, waarmee de booze toovenaar het leven hier vergalde en tot een hel maalde. Maar zijn laatste daad was wel de af schuwelijkste. Op een donkeren nacht had de kuisspin zijn sombere krocht verlaten en kwam tusschen de huizen der men sehen sluipen. Op alle muren en op de voetpaden schreef hij met groote krijt- letters: Heden avond moeten vijf kin deren vrijwillig naar mijn kasteel komen. 's Morgens kon iedereen die akelige woorden lezen. Het wreede nieuws maak te de menschen gek van schrik. Wat zal hij doen, wanneer hij zijn zin niet krijgt? Maar wie zou zijn eigen, kind naar dat vreeselijk kasteel willen sturen? En welk kind zou bij dien verschrikkelijken too venaar durven komen? O neen! velen toen ze dien wilde grijpen ging plotseling de deur van de kamer waar de overledene lag open en Gunter, die dien nacht bij zijn vader gewaakt had, kwam naar bulten. Hij draaide het licht op en de hall werd helder verlicht. Ontsteld keek hij naar Kate. Deze had een kreet van schrik geuit en stond nu, over het heele lichaam bevend, als verlamd voor hem. Kate had in de eene hand den brief, in de- andsre het koffertje. Gunter kwam snel naar haar toe en zag tot zijn verbazing, dat ze gereed was om uit te gaan. Zijn oogen schoten vuur. Wat beteekent dat wat ga je doen, Kate? Haar tanden klapperden op elkaar. Ze kon geen. woord uitbrengen, doch wees slechts naar de deur, terwijl ze machte loos tegen een zuil leunde. Wil je weg? Nu, midden in den nacht? vroeg hij. Ze knikte slechts. Hij keek haar een poos zwijgend en onderzoekend aan en iets in haar hou ding, in de pijnlijke uitdrukking van haar gezicht greep hem aan. Wat wil je doen? Waarom wil je weg? Ze worstelde om haar zelfbeheersching terug te krijgen. Ik moet, zei ze met moeite. Toe, laat me gaan. Ze wilde naar de deur loopen, doch haar voeten waren machteloos. Hij zag, dat ze wankelde en ving haar nog juist op vóór ze viel. Zonder iets te zeggen tilde hij haar op en droeg haar de huiskamer binnen. Ze hield het koffertje en den brief nog steeds krampachtig vast, doch was te zwak om weerstand te bieden. Hij liet haar in de kamer op een stoel glijden en keek streng op haar neer. Hij leek nu meer dan ooit op zijn vader. Het komt me voor, Kate, dat je op het punt stondt een geweldige domheid to begaan. Ik zal ja dat beletten, zooals die kinderen hadden, vluchtten in wilden angst weg uit deze vervloekte streek. An deren bleven en hoopten: het zal' toch niets worden. Dien avond is geen enkel kind naar het tooverkasteel gegaan en nog denzelfden nacht heeft de kruisspin zijn booze wraak genomen. De zwarte vogels stuurde hij naar een ver bosch en zij brachten hem takjes van vre-eselijke booman. Daarmee heeft de toovenaar vele planten en gewassen besmet. Wan neer iemand zulk een betooverden. boom aanraakt, slingeren de takken zich rond het lichaam en moet men zoo sterven. Het hooge gras brengt de menschen diepe wonden tse. Langs de kanten en in de weide groeien bloempjes die zeer gevaarlijk zijn voor de kinderen. De klein tjes welke er zoo maar één van geplukt hebben, kunnen niet meer slapen en kwijnen stilaan weg. Nu is het dris weken, geleden. De eerste dagen zijn verschillende arme kinderen het slachtoffer geworden van die ver raderlijke bloemen. Zoo is het gebeurd met het kindje van Jeröme, de hovenier en ook met het dochterken van den koning. Dat alles hoorde Manten vertellen en toen zat hij diep na te denken. Hij wilde eens het arme meisje zien, dat door de tooverbloemen was getroffen. Het onge lukkig kind lag daar in een kamer op een bedje. Het zag zoo bleek als den dood en zijn treurigs oogsken3 zaten diep in donkere holten. Het was bijna een lijkje en het laatste leven glimde in de wijd- opengesperda oogen. t't Vervolgt.) A SINTERKLAAS Nu komt bij eiken braven baas, De oude lieve Sinterklaas; En nu komt bij eiken deugeniet, De oude zwarts Piet. Zij laden op een wagen AI wat de kleintjes vragen. En zie, gezellig met hun tweên. Daar rijden zij beneên. Sinterklaasje heeft een witten baard. Nog witter dan zijn sneeuwwit paard; En zijn knechtje heeft een zwarten snoet, Zoo zwart, zoo zwart als roet. Zij zullen zachtjes komen, Terwijl de kinderen droomen; En zonder sleutel binnengaan, Waar al de korfjes staan. Nauwelijks priemt de morgen in de lucht, of 't wordt een wilde, wilde vlucht, Met luid getrappel en gestamp Naar t korfje bij de lamp. Wat feest! wat hamelziegenr Al wat die baasjes kregen. Maar elke nietdeug kreeg... awoe! Van Piet een dikke roê. Zie vervolg hiernevens 33?" ïEBsaaaBaasssiiaEsaaaasassaaa mijn vader dat zou hebben gedaan. Ik sta nu in zijn plaats hier voer je. Waarom wilde je weg, midden in den nacht? Ze leunde bleek en moe met het hoofd achterover en kneep de lippen op elkaar. Wil jé- niet spreken? Goed, ik zie, dat mijn adres op dezen brief staat, mis schien geeft die opheldering over Je raad selachtig gedrag. Ik ben zoo vrij, dien te lezen. Bij die woorden had hij haar snel den brief uit de handen gerukt. Hij las wat ze geschreven had en die woorden bleven niet zonder uitwerking. Ze maakten zoo 'n volkomen eerlijken indruk. Weer keek hij haar onderzoekend aan. Het is me allemaal een. raadsel, Kate. Wil je me niet vertrouwen en me ailes vertellen? Waarom heb je me voorgelo gen? Waarom heb je ontkend, dat je de safe geopend had? Het komt me voor, dat je daar een reden voor had. Ze huiverde. Vraag het me niet toe, Iaat me gaan ik kan niet als een schuldige voor je staan, zei ze heesch. Hij beet de tanden op elkaar, de War- necksche stijfkop eischte zijn recht, doch de minachtende bitterheid tegenover Kate moest bij haar bedroefde woorden wijken. Ik laat je niet gaan, Kate niet zoo. Mijn vader zou dat ook niet doen. Hij hield zooveel van je. Je meogt dit iiUia niet zoo ontvluchten. O, leefde hij nog maar, riep ze wan hopig. Zou je mijn vader hebben gezegd, wat je voor mij geheim wilt houden? vroeg hij, getroffen door haar stem. Ze hield zich met bovenmenschelijke inspanning kalm. Vraag daar niet naar ik kan niet langer hier in huis hlijven laat me gaan! Hij schudde heftig het hoofd en het was niet alleen de gedachte, dat ze de beschermelinge van zijn vader geweest was, die hem bewoog haar terug te hou den. Hij voelde plotseling met pijnlijke duidelijkheid, dat er mtt Kate iets uit BENUTTIGING VAN PAARDENBOONEN Het besluit betreffende de benuttiging van den peulvruchtenocgst, voorziet dat de landbouwer slechts over zijn paarden- boonenoogst mag beschikken binnen de perken van en op de voorwaarden be paald bij het besluit van 18 September 1940. Artikel 2 van dit besluit bepaalt dat, behalve de veroorloofde voor afnemin gen voor de bezaaiing in 1941 en den afval van ten hoogste 10 t h., de gansche oogst voor de menschenvoeding moet voorbehouden Blijven. Daaruit blijkt dat de schikking van artikel 2 van het be sluit van 29 Juli 1940, waarbij een reserve van I.OOO kilogram paardenboonen per paard wordt toegelaten, totaai is opgehe ven. ROODE DEELZEGEL DEP RESTAURANTS De roode deelzegels van groot formaat, zooals die door de nationale federatie van het Belgische hotelbedrijf werden uitgegeven, zullen vanaf 1 Januari 1941 hun waarde verliezen. Tot dien datum worden geen verdeelingen meer voorzien. Alle grooto deelzegels van da federatie (behalve Nr 7 voor aardappelen, dat vroe ger reeds verviel), blijven dus tot einde van het jaar geldig. De kleine deelzegels, zooals zij thans reeds ongeveer een maand lang werden uitgegeven, hlijven, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, ook na 1 Januari van waarde. De leden der federatie hebben aldus een geheele maand om de groote zegels voor kleine te ruilen, terwijl restanten nog tot en met 1 Januari 1941 geruild zullen kunnen worden. MAXIMUMPRIJS VAN HET WITTE TARWEMEEL GEBUILD OP 72 t. h. Het Staatsblad van 6 December bevat volgend besluit Art. I. De maximum verkoopprijs van het witte tarwemeel, gebuild op 72 t. h„ dat voor het vervaardigen van beschuiten, dieetlevensmiddelen en deeg waren, dient, wordt tegen 258 fr. voor 100 kilogram af molen, op wagon, vracht wagen of lichter, vastgesteld, taxes ten laste van den koopsr. «oj. RANTSOENEERING DER ZEEP VOOR DECEMBER Met ingang varf 8 December 1940, zijn de strooken Novemberder zeepkaar- ten A. B. en C. waardeloos. Het gebruik ervan is verboden. Vanaf dien datum tot 6 Januari 1941, zijn enkel de strooken Decemberder aeepkaarten A. B. en C. geldig. Met ingang van 8 December 1940 wordt de zeeprantsoeneering geregeld als volgt: a) Poederzeep 250 gr. of zachts zeep250 gr. of huishoudzeep100 gr. b) Fijne zeep1 stuk van 40 gr. c) Scheerzeep (T stick voor vier tijd- oerlcen van dertig dagen, van 8 November 1940 tot 7 Maart 1941). -«os- DE PRIJZEN DER AARD APPELEN VOOR DECEMBER In afwijking van artikel I van het be sluit van 31 October 1940, houdende vast stelling van de aardappelprijzen voor de maanden November en December 1940, wordt de maximum-prijs voor de aard appelen als volgt vastgesteld, in franken, per 100 kilogram, voor de gewone soorten: December: Prijs te betalen aan den verhouwer 67 fr.; Prijs van den grossier, geleverd in den winkel van den kleinhandelaar, 87 ïr.; Prijs van den verbruiker, 105 fr. co» DE AFLEVERING VAN PLANTAARDAPPELEN Aan landbouwers die gedurende het jaar 1940 aardappelen hebben geteeld, worden plantaardappelen slechts afgele verd- tegen afgifte van een door hen on derteekend ontvangstbewijs, waaarin zij bevestigen onmiddellijk een gelijkaardige hoevaeihaid estaardapplen tsr beschik king te stellen. Die verklaring behelst verder de aanauiding van de ontvangen hoeveelheid en de overeenstemmende, in 1941 uit ta planten oppervlakte. Aan personen die gedurende het jaar 1940 geen aardappelen hebben geteeld, worden plantaaraappelen slechts afgele verd tegen afgifte van een door hen on derteekend ontvangstbewijs, waarin de hoeveelheid en de oveerenstemmende, in 1941 uit te planten, oppervlakte worden vermeld. Deze personen worden, voor wat het bedrag' van het aardappelrantsoen betreft, na dsn oogst 1341 gelijkgesteld met de landbouwers. De Aardappelcentrale wordt belast met de toepassing van dit besiuit. OPRICHTING VAN DEN VRIJWILLIGEN ARBEIDSDIENST Er worden bij het Kommissariaat-Ge- neraal voor 's Lands Wederopbouw twee openbare instellingen opgericht, onder de benaming: Vrijwillige Arbeidsdienst voor Vlaanderenen Service volontaire du Travail pour la Wallonië Hun statuut wordt bij besluit van den Kommissaris-Géneraal vastgesteld. De Vrijwillige Arbeidsdienst voor Vlaanderen» groepeert de arbeidsvrijwil- liger3 uit Vlaanderen; de Service volon taire du Travail pour la Walloniëde arbeidavrijwillïgfirs uit Wallonië. De arbeidsvrijwilligers uit de Brussel- sche agglomeratie worden bij gemeen zaam overleg tusschen de leiders, zooveel mogelijk naar hun afstamming in een MI—LAAN MILAAN. NIEUW RAADSEL In 't eerste doet men eten, En zonder 't tweede is 't kind een wees. 't Geheel dat mag ik niet vergeten, Het is er noodig als ik lees. zijn leven verdwijnen zou, dat niet ver vangen kon worden. Hoezeer hij zich te gen dat gevoel verzet had en nog verzette, hij wist, dat hij; haar tot eiken prijs hier moest houden. Je blijft hier, Kate, tot ik een ander geschikt tehuis voor je gevonden heb. Denk je, dat ik je alleen in den nacht weg laat gaan? Ja- weet niet wat je dost. En met een bijna ruwen greep trok hij haar het koffertje, dat ze nog altijd krampachtig vast hield, uit de hand. Ook nu wilde ze het niet los laten en hield het angstig vast. Gpeens sprong het open; Gunter wilde liet weer siuiten, zeg gende Wees toch niet zoa kinderachtig, Kate, laat toch los, Laat me toch ga weg ik wil niet ik... Ze kon van schrik ntet verder spreken. Hij had haar hand op zij geschoven en keek in het koffertje, omdat hij hoopte daarin de oplossing van het raadsel te vinden. En daar zag hij bovenop het lange, smalle couvert liggen, waarop in het steile, karakteristieke schrift van zijn vader te lezen stond: Mijn laatste wil Zonder acht te slaan op haar verweer nam hij de enveloppe er uit. Ze sprong op en wilde hem die uit de hand rukken, doch hij schoof haar be daard weg. Dat is eigenaardig, Kate, een testa ment van mijn vader ia jouw bezit? Koe is dat mogelijk? Ze trachtte het nogmaals uit zijn han den te trekken doch het gelukte haar niet. Niet lezen niet lezen! riep ze ang stig en viel toen plotseling bewusteloos op den grond. De ontzettende opwinding en de lichamelijke afmatting hadden haar haar laatste krachten ontnomen. Hij tilde haar verschrikt op en legde haar op den divan. Met een teedere be weging nam hij den hoed van haar blon de haar en schoof een kussen onder haar hoofd. Hij had het testament voorloopig op de tafel gelegd en deed eerst zijn best om van bride diensten opgenomen. De Vrijwillige Arbeidsdienst voor Vlaanderen en de - Service volontaire du Travail pour la Wallonië hebben een dubbel doel; De Vlaamsche en Waalsche mannelijke jeugd opvoeden in den dienst van hun volk, ten einde hun de ware opvatting van den arbeid in een geest van sociale toenadering eigen te maken. Het uitvoeren van werken van algemeen nut. In het kader van den wederopbouw voeren zij opdrachten uit, die hun door den Kouunissaris-Generaal voor 's Lands Wederopbouw worden opgelegd. Aan net hoofd van elk der beide ar beidsdiensten staat een staf; de leiders der staven worden benoemd door den Kommissaris-Generaal en zijn tegenover hem verantwoordelijk voor de goede wer king van hun dienst en voor het regel matig gebruik der middelen die hun ter beschikking worden gesteld. «o» BESLUIT OM DE ONSCHADE LIJKHEID DER VOEDINGS WAREN TE VERZEKEREN In het Staatsblad van 10 December verscheen een beriuit houdende maatrege len om de onschadelijkheid der voedings waren te verzekeren. Het besluit bshelsi. de voorschriften ln verband met de zindelijkheid voor al de genen die eetwaren produceeren, fabricee- ren, toebereiden of behandelen. Personen door besmettelijke ziekten aangetast, mogen niet in rechtstreeksch contact met de waren worden gebracht. Personen, wier gezondheidstoestand een gevaar oplevert, mogen niet deelnemen aan de bereiding van waren noch aan de verdeeling en den verkoop ervan. De lokalen moeten zindelijk zijn. De verpakking eveneens en ook het gereed schap Rauw früit en groenten vallen buiten dien maatregel. «o» DE AANGIFTE VAN VIJANDELIJKE VERMOGENS De aangifte van vijandelijke vermo- gensbestanddeelen dient gedaan vóór 15 December, uiterste termijn. «o» HET VERLIES VAN TITELS EN WAARDEN BINST DE OORLOGSDAGEN In het Staatsblad van 2 en 3 December is een besluit verschenen inzake onvrij willige buiten bezitstelling, t.t.z. het ver lies van titels en waarden gedurende de oorlogsdagen. Dit teneinde deze personen toe te laten de belangen der betrokken personen ter dezer zake te doen beveiligen. Wie dus binst de oorlogsdagen van 1940 titels of waarden zou hebben verloren of ontstolen werd. of op eender andere ma nier kwijt "(in geraakt, raadplege boven gemeld Staatsblad. VOORSCHOTTEN OP VREEMDE WAARDEN IN DE BANKEN GEBLOKKEERD De bezitters van vreemde in de banken geblokkeerde waarden, die geld behoeven en dit kunnen bewijzen, mogen een vraag indienen tot het verkrijgen van een voorschot bij die bank waar hun vreemde waarden in depot werden ge geven. De bank heeft zeive te oordeeien of ze deze vraag zal inwilligen, ze heeft daartoe geen machtiging noodig vanwege de Kompensatiekas te Brussel of van eenig anderen cieviëzendienst. De bezitters in kwestie die zulks voor schotten bekomen, hebben een verklaring voor te leggen tot getuigenis dat deze voorschotten niet bestemd zijn voor spe- kulaties op de Beurs. Ze hebben te bewij zen, dat ze die sommen volstrekt noodig hebben. «o» ZEEP AAN DE PERSONEN DIE PRIVAAT NACHTVERBLIJF VERSCHAFFEN AAN MILITAIREN De inwoners die privaat nachtverblijf verschaffen aan militairen, waarvoor ze het beddegoed verschaffen, kunnen mach tigingen tot bevoorrading in zeep bekomen op basis van: 50 gram zeeppoeder per persoon voor een nachtverblijf van 1 tot 5 dagen; 100 gram zeeppoeder per persoon voor een nachtverblijf van 6 dagen tot een maand. De militairen moeten op het voor te leggen inkwartieringsbiljet bevestigen dat het beddegoed door dan kamerverhuurder wordt verschaft. «o» HET FISKAAL REGIEM VAN TABAK In het Staatsblad is ook een besluit verschenen regelende het fiskaal regiem van de tabak. Hieruit blijkt o. m. het volgende: Alle teelt van tabak moet aangegeven. Een bijzondere regeling is voorzien voor dezen die geen 300 planten hebben ge kweekt; Ieder planter mag voor eigen gebruik, zonder verplichting op inpakken en aan plakken van fiskale zegels, beschikken over een hoeveelheid tabak van zijn oogst ten beioope van 300 plantan, maar moet accijnsrechten betalen; ieder vervoer en bezit van tabak is on derhevig aan het bezit van een bescheid. Hierin wordt een uitzondering gemaakt voor de kweekers en voor het bezit van tabak voorzien van een fiskaal bandje, Niemand mag tabak verhandelen of bewerken die niet in bezit is van een bewijs van aangifte van dit beroep. DE GELDELIJKE TOESTAND VAN GEMOBILISEERDE AMBTENAREN Het Staatsblad van 11 December pu bliceert een besluit, uitgaande van liet Ministerie van Financien, tot samen- schakeling van de bepalingen houdende vaststelling van den geldelijken toestand van de gedemobiliseerde ambtenaren en beambten van het personeel, die wegens wettige, met den oorlog verband houdende redenen, him funkties hebben moeten onderbreken. g£92!BBa2iBai Kate weer bij te brengen. Het deed hem eigenaardig aan haar daar zoo bleek en hulpeloos voor zich te zien liggen, zij, die anders altijd zoo energiek en flink op haar post was. Wat had haar nu op de vlucht gedre ven? Hij meende nu te weten, dat het verband hield met het testament van zijn vader. Ze kende zeker den inhoud ervan en het leed geen twijfel, of zij had het uit de safe genomen. Waarom? Eindelijk sloeg Kate de oogen op en keek hem wezenloos aan. Gunter boog zich over haar heen. Wat haal je nu voor malligheid uit, Kate? Je bent altijd zoo open en eerlijk geweest en nu doe je opeens zoo geheim zinnig, probeerde hij te scherissn. Ze verborg het gezicht in beide handen en trachtte zich. op te richten, doch viel weer machteloos terug. Hij streek zachtjes over haar haar. Rust nog maar een beetje uit, je bent totaal uitgeput. Ik zal intusschen het testament van vader lezen. Nu vloog ze met een ruk op en keek hem smeekend aan: Doe dat niet toe, doe dat als je blieft niet. Verbrand dat ongelukkige tes tament zonder het te lezen. Het is niet de laatste wil van je vader, dat bezweer ik je. Hij heeft het in zijn eerste boosheid gemaakt, maar hij zou het hebben ver brand als hij niet zoo plotseling gestor ven was. Dat heeft hij me zelf verteld, toen hij de laatste maal met me sprak. Verbrand het ongelezen. Het is in je va ders geest, dat dat gebeurt. Alleen daar om heb ik het weggenomen, om oom Heinrich's laatsten wensch te vervullen. Geloof me toch toe, geloof me tcch! Ze keek hem vol spanning aan. Ken je den inhoud van dit testa ment, Kate? Ja, je vader heeft het me laten le zen. Ik heb hem direct gevraagd het te vernietigen, maar hij wilde het toen niet omdat hij een eed had gedaan en om dat hij ach toe, geloof me toch, dat hij het zelf wilde verbranden den avond Vanaf 1 Januari 1941 zal it irmtrieU noodig voor het dorschen der paalj verdeeld worden door de tUMcheakcSj van de Haoidgroepeering 'sen en veevoeders - dér Nattemtee igjeJ bouw- en Voecüngseorporatie, 4, Vir^t'J deberg, Brussel. Bilgevolge is tedere dorsehaanneme: of landbouwer-eigenaar van dorschmacniaet,1 aangedreven door een aiazout- oeni zinemotor, er aan gehouden onderstaan-; 1 de inlichtingen, vóór 29 December te laütal geworden aan de Nationale Landbouw-, en Voedingscorporatie, HoofdgrcspemnB Graangewassen en Veevoeders 1. Naam, voornamen en volledig sarei. 2. Het aantal dorschmarhlnes en net aantal motoren met aangifte van bet fabrieksmerk dezer, alsook oe paart;»n- kracht en het mazoutverbruik voor ten normalen werkdag. 3: Het aantal nog te dorschen dagen gedurende de maand Januari 1941. met aangifte der namen en adresten var. dol landbouwers bij wie het dorschwei k moet verricht worden of de gemeenten \®ai dewelke hun materiaal opgeëi&cht wtri 4. De hoeveelheid mazout overeenstem mend met het aantal nog te dorsthea dagen der maand Januari. De eigenaars van dorschmachines »vl- ke zouden verwaarloozen binst d» be- paalde tijdspanne, aan dezen oproep te beantwoorden, loopen gevaar totaal van brandstof beroofd te worden. Wij vestigen de aandacht der betrok ken nersonen on het feit dat nopens <n juistheid van voornoemde verklaringen welke ons zullen toekomen ingevolg» t.ze vragenlijst, een zeer strenge control» zal worden uitgeoefend door de controleurs van den dienst Brandstoffen IF.PER. 33B8BBKSBBBBBE9BBBBBBBBBIBM Wij hebben meegedeeld welke lo'ta. gewonnen werden hij de trekkingen »p i December Voorts zijn a£ ta lossen 325 reeksen cd 6.500 obligaties, welke zullen tcrug.be- taald worden van 10 Januari 1941 af. Deze reeksen zijn 1879 2097 2603, 3100 5165 J%2 6237 8L0S) 8831 9059 9635 '732 9032 9920 10196 19698 11418 11408 12200 13801 14033 14406 16305 17i"0 17786 18761 19434 19528 19576 1V33 29378 20730 20852 20908 2185i. 21277 21293 21415 21481 23347 24398 24413 2480-1 24945 25157 25338 25393 2f'(4 26824 27431 29701 30253 32088 325"? 32740 33838 34628 34822 34916 3M5J 36567 37208 3»H4. 30164 39008 42162 42570 42629 42897 43695 4.W6 44304 45030 45370 44,921 47920 4Wi«8 48615 48773 48801 49080 49912 50286 51028 51260 51505 51915 52685 531» 54222 55101 55235 55787 57347 5751« 58592 59253 6100S 63842 65172 f,5559 67957 68797 68803 69068 69663. 70312 71137 71245 73044 73047 73036 746» 75018 75494 76468 76529 76944 77)14 77423 77709 77834 78577 78799 79657 81208 82450 84453 84939 85162 86214 86542 8ó924> 86930- 86991 88414 88750 89150 89224 89458 89550 £«60 90330 90389 91324 92460 92820 94543 94679 95153 95203 95934 97534 97-674 99020 99175 100317 100563 101130 102197 102571 104187 104585 104816 105015 105826, 105914 106688 107045 107117 107358 107612' 103330 108980 109429 111094 111696 11246» 113109 113561 113812 114293 114701 114895 116455 117079 117309 11-8649 120090 120634 121486 122096 123543 124001 124842 125524 125696 125701 125056 126891 127917 128:142 129668 1 29697 130081 130194 130703 131,782 135608 136224 136490 137351 140123 140461 141110 141828 143665 144920 145602 146670 146954 147579 147695 149005 149577 11»850 150261 151273 153139 153743 154963 156801 152328 157415 157490 157619 157715 1SW 158246 158977 159804 160146 160768 1»R 161796 162312 162411 163985 164849 164858 165530 166288 166493 166590 166992 16,7244 167817 168119 168.477 169028 16,9048 16,9445 169456 170945 171094 171563 171786 172240 172963 172997 1 73190 17366.3- 175396, 175583- 176407 176609 176947 177042 177262 177308 178712 179854 180239 1,80248 180252 180658 180906 181172 181541 183091 183543 183582 184237 184430 185508 185584 185604 185734 185890 185924 185934 186569 187612 188182 189628 191585 193105 193880 105064 IkVll 196537 196612 196997 197026 198404 199055 199476 Trekkingen van 5 November ia 5 December. De trekkingen Nrs 25 en 26 van 5 No vember en. 5 December 1940 hebben Don derdag plaats gehad. Een lot vatr 3 milioen frank is toege kend aan de serie 129251. Dertig loten van 25.000 frank zijn toe gekend aan de volgende series: 113149 114642 118938 123846 126904 144207' 151596 159531 160757 160912 168995 185740 191555 218956 224162 226941 280036 2366.37 237344 246428 246621 2-'8620 249044 249346 258059 258642 281666 285939 288203 292742 Een lot van 509.000 frank is toegekend' aan de serie 118834. Dertig loten van 25.090 frank zijn toe gekend aan de volgend» series. 103724 109915 110788 118728 123901 13556» 150683 16,1.387 161841 16,6854 168564 172210 17586.3 196685 197316 1W94 206077 215402 232998 2-8415 258157 259267 265254 267175 269475 270039 285738 295858 29*342 299174 Op 4 December bad de 25® trekking' plaats. Serie 135804 wint 2.500.000 frank. De volgende series zijn terugbetaalbaar met 10.000 frank 104625 109840 111705 122663 128014 142529 143366 150885 155136 170032 174522 183642 184468 188438 189538 194994 211304 22436? 230662 236787 238604 250742 256025 2657.56. 278563 278835 289102 303506 303673 3090C6 De uitgelotcn obligaties geven geen in terest meer vanaf 1 December 1941. da tum waarop ze terugbetaald worden te gen afgifte der titels met al de interest- koepons, inbegrepen deze van den ver valdag op 1 J'uni 1942. in den zetel van de Maatschappij, Baukstraat 13, Brussel! lasaaasGaffiijs-aaaasiaisEJsaBBiafiB van zijn sterfdag. Hij zei het tegen me, zoodra hij je brief ontvangen had en weer met je verzoend was. En en daar op heb ik het testament uit de safe ge nomen. Zijn oogen begonnen te stralen en hij begon te begrijpen: Dus je denkt, Kate, dat dat testa ment me benadeelcn zal? Ze knikte en hief de handen smee kend op: Ja, ja, toe, verbrand het, het is ongeldig beslist ongeldig, ik bezweer het je bij de nagedachtenis van je vader. Diepe ontroering greep hem aan. Het komt me voor, kleine Kate, da# ik een romantische dwaasheid van je op het spoor ben gekomen. Gelukkig, nu wordt het me duidelijk, dat je schijnbaar wel een grootcn aanleg voor martelares hebt, maar niet vcor misdadigster. Het was dom van me, jou over één kam te scheren met andere vrouwen. Dat kwam door mijn laatste treurige ervaringen, daardoor wantrouwde ik je. Ik schaam er me over. Ze maakte een wanhopig gebaar. Dat doet er nu niets toe Je moogt van me denken wat je wilt, maar toe, vernietig dat testament toch. Ik wil jff bij de baar van ja- vader zweren, dat dit niet zijn laatste wil is. Hij had alleen maar geen tijd meer om zelf dit testa ment te verbranden en daarom wilde ik het doen en liet zou al lang verbrand zijB, als er hier in hues maar een schoorsteen was geweest. Doe jij het nu! Ze sprong op, om hem het testament uit de hand te trekken, doch hij duwde haar zachtjes in haar stoel terug. Nu houd je je heel kalm, kleine* dwaze Kate en zegt me één ding: bevat het testament iets dat jou benadeeleil kan? Ze knikte. Zijn oogen straalden. Dat dacht ik wel en nu zèl lk hsl lezen. Ze verborg haar gezicht in haar armen» hij zag, dat ze beefde, doch nu moest bil zekerheid hebben. (Wordt vervelgjUuJ c»

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1940 | | pagina 8