Uit mijn Oorlogsdagboek Uit'l Tieitsche 1 Uit 't Diksmuidsche Uit 't Meeriensche j DE MOORD TE DE PANNE UIT NIEUWPOORT UIT DIKSMUIDE UIT MEENEN UIT TIELT MORLION WORDT BUITEN DE ZAAK GESTELD Hij wordt verzonden voor de Boet straffelijke Rechtbank wegens poging tot inbraak te De Panne. Voor de Kamer van Inbeschuldiging- itelüng van het Beroepshof van Gent, verscheen de 24 jarige Marcel Morlion. aangehouden met betrekking op de moord op vrouw Hortense Cortseler, te De Panne. Mi: zal zich herinneren dat Morlion insgelijks te verantwoorden had wegens poging tot inbraak bij Mevr. Wed. Tanois JJarthelemy. De Raadkamer der Rechtbank van Veurne had hem onder deze twee betich tingen verzonden vóór de Kamer van het Hof van Beroep van Gent. Deze laatste Icomt Morlion huiten de zaak te stellen voor wat de moord betreft en verzendt hem wegens hoogervermeide poging tot braak, voor de Boetstraffelijke Rechtbank van Veurne. De dader van de moord op vrouw Cort seler blijft ehis oog op te zoeken. BIIW"??-»- ""cfarEszsPBH BURGERLIJKE STAND Overlijdens. Reynders Ludwina, 69 J., Wed. v. Vergauwen Leopold en Jonckheere Carolus. Dobbelaere Bertha, 71 j. ALFONS DUMON Kaaistraat 3, NIEUWPOORT, gelast zich met bet opmaken en indienen van de noodige bescheiden voor inschrijving in het HANDELS REGISTER. Hij gelast zich ook met opmaken van de formulieren k voor OORLOGSSCHADE. PAROCHIEBLAD VAN NIEUWPOORT IVeek van 29 Dec. 1940 tot 4 Januari 1941 Zondag. HH. Missen te 7, 8, 9, 10, 11 en 12 uur. De Solemneele Hoogmis voor de parochianen te 11 uur. Maandag. Te 7 uur dienst voor Wil lem De Roo en Familie. Te 8 uur dienst voor Florence Kesteloot. Dinsdag. Te 7 uur dienst voor Vrouw Puis (H. Rozenkrans). Te 8 uur dienst voor Emma Vanden Bussche, echtge- Xioote van Isidoor Deeren. Woensdag. Nieuwjaardag. Te 8 uur gezongen mis ter eere van de Goddelijke Voorzienigheid (bijzondere intentie). Te 9 uur Hoogmis voor de parochianen. Donderdag. Tc 7 uur confreriemis H. Sakrament. Te 8 uur dienst voor overleden Ouders1 en Familie. Te 9 u. solemneele jaardienst voor René Brys, echtgenoot van Marie Neyrinck. 's Avonds van 5 tot 6 uur H. Uur. Vrijdag. Vrijdag der maand. Te 7 uur gezongen mis ter eere van het H. Hart. Te 8 uur gezongen mis voor de verjaring eensr Intronisatie. Zaterdag. Te 8 uur zielendienst. N. B. Onderpastoor der week. Eerw. Heer Mys. Wij bevelen ir uw gebeden Bertha Dobbelaere, Louise Keynders, Pe trus Vergauwe en Désiré Vandevelde. 1940 WINTERHULP 1941 Op Zondag 29 December 1940 ln de Feestzaal der EE. ZZ. Arme Klaren (ingang Hoogstraat) LUISTERRIJK FEEST Ingericht door de onderwijsgestichten Stella Maris en EE. ZZ. Arme Klaren. Operetje - Ballet Deklamatie Zang - Muziek - Dans - enz. Deuren te 14 u. Gordijn te 14.30 u. Prijzen der plaatsen: 4 en 3 fr. Kaarten te bekomen bij den Heer K. Markey, Marktstraat. Het Komiteit voor Winterhulp Nieuwpoort. fi JULES DEGRYSE Recoilettenstraat 37, Nieuwpoort, gelast zicfi met alle METSEL WERK, aanneming van herstel len van daken, leggen van vloe ren, enz., aan gematigde prijzen. BEROEPSVEREENIGING VOOR HERBERGIERS van Nieuwpoort en Omliggende. De leden, zelfs deze die geen personeel hebben of indien zij nog een ander be roep uitoefenen buiten dit van herber gier, zijn verplicht deel uit te maken van een erkende Patronale Onderlinge Maat schappij voor Gezinsvergoeding en dit Vóór 1 Januari 1941. Wie niet in regel is kan die aansluiting doen bij onze Beroepsvereeniging. Zich wenden tot Alfons Dumon of Th. Van Loocke. ZIEKENBOND WERKMANSKRACHTEN Zondag 29 December, van 9 tot 11 uur uitbetaling voor de leden in het secreta riaat. Al de leden worden ervan verwit tigd dat het dienstjaar sluit einde De cember en dat alle achterstallige kaarten nu moeten ingediend worden. Niemand blijve ten achter. Na dezen datum wordt niets meer uitbetaald. 1940 WINTERHULP 1941 TENTOONSTELLING VAN DE WERKEN der N1EUVVPOORTSCHE KUNSTSCHILDERS fel de zaal van het gebouw Espérance Hoogstraat. Op Zondag 25 Dec. tot en met 3 Jan.: E. FRYNS. Op Zondag 5 Jan. tot en met 10 Jan.: E. OLLEVTER. Op Zondag 12 Jan. tot en met 17 Jan.: H. VREESWYCK. Toegangsuxen: Dagelijks van 10.30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur. Toegangsprijs: 1 fr. per persoon; 1,50 fr. per familie. Het Komiteit voor Winterhulp Nieuwpoort. ■■■■■■■BHBBMaaHBSHIBBaBSlESHa KUSTVISSCHERIJ-CENTRALE VAN NIEUWPOORT Samenwerkende Maatschappij. Die vereeniging werd gesticht op Woensdag 23 December. Tot Voorzitter werd verkozen: Legein Maurice; tot Le den: Desaever Georges, Ryssen August, Coulier Henri, Legein Jacobus: tot Se- kretarls: Alfons Dumon; tot Technisch Adviseur: Legein.August; tot Raadgevend Lid: Berden, en tot Rechtskundig Advi seur werd voorgesteld: Advokaat Sabbe. Maandag 23 December hield de pas ge stichte vereeniging haar eerste vergade ring te 3 uur in de Raadszaal van het Stadhuis. 26 Visschers-reeders waren aan wezig. De Voorzitter, Legein Maurice, stelde den sDreker voor, H. Berden, Sekretaris van dë Belgische Vischhandelskamer. In een klare, voor iedereen verstaanbare taal gaf deze uitleg over de stichting van de nieuwe samenwerkende maatschappij, die volgens de wet verplichtend is voor iede- ren visscher-reeder. Het doel van deze maatschappij Is: 1) al de reeders groepeeren om de betrek kingen met rljksbezettende marine-ge- meenteoverheid te vergemakkelijken en alle banen ln de administratieve leiding te effenen; 2) alle verzekeringen af te sluiten en te vereffenen als daar zijn: sociale belasting, gezinsvergoeding, win terhulp, gewone verzekering, gemeen- schappélijke kas, oorlogsrisico, enz. Op de verkoop van de visch in de mijn zal een zeker percent afgehouden worden en op rekening van den visscher gesteld. Naar oud gebruik uit de tijden der mid- deleeuwsche gilde zal op tweeden Paasch- dag Maat en Paaiegehouden worden, dit is een maatschappelijk broederfeest, waarop ieder lid verplicht is aanwezig te zijn, met te 9.30 uur kerkelijke dienst vcor het geestelijk en stoffelijk welzijn van de leden en de zielerust der overleden leden en visschers. Te 11 uur op het Stadhuis algemeene vergadering en vereffening van de rekening van ieder reeder-visscher op de gedane percent-betaling. Een bestendig sekretariaat ls gevestigd op de Kaai, Nr 10. Zooals iedereen weet is ieder uitoefe naar van een ambt verplicht deel uit te maken van een korr>oratie. Nu is de aan sluiting nog vrijwillig, maar later zal ze verplichtend worden, 't Is beter nu vrij willig toe te treden. Tot hiertoe traden 23 leden toe bij onze korporatie ter ha ven Nieuwpoort. De kustvisscherlj-centrale zal toezicht houden over de levering van scheepsbe- noodigdheden en mazout om alle bedrog in hoeveelheid en hoedanigheid uit te sluiten. De centrale heeft ook de noodige voetstappen aangewend om mazout te be komen. Er zal ook gewerkt worden om door be middeling van de gemeentelijke overheid een leening aan te gaan bii oorlogsschade of kredietverleening om de visschers te helDen hun schip zeevaardig te maken. Ook een visschershavencomité zal aan gevraagd worden, dat zou bestaan uit stadsaangestelden, reeders, vischafsla- gers. mossel- en oesterkweekers, visch- handelaars, inmaakfabrieken, enz. Door ieder lid moet minstens één aan deel van 106 fr. in de maatschanoii ge nomen worden, waarvan 50 fr. dient ge stoft te worden. De spreker werd harteliik toegejuicht. Ter aanvulling zij gemeld dat nu reeds 11 bootjes zeeklaar zijn; dat op 23 De cember twee bootjes uitvaarden ter vis vangst, maar niets binnenbrachten door het koude slechte w°er. KENT *7 K.'.RL MAL'? Dat is da meest gelegene schrijver van reis- en avontuurverhalen. Hii heeft zijn gelijke niet. We laten hier enkele van de reeks zijner boeken volgen, te verkrijgen in de ooenbare boekerij van het Da- vidsfonds 7058 Billv uit Canada. 7059 De Klu-klux-Klan. 7060 De Spoorzoeker. 7061 Het blanke Opperhoofd der Ponkas. 7062 Woestijngiereri. 7063 Joe Bur kers, de eenoog. DIENST DER RAVÏTAILLEERING De Burgemeester der Stad Nieuwpoort maakt bekend: Het uitreiken der rantsoen--rringszegels voor de periode van 7 Januari tot 6 Fe bruari 1941 za1 piaats hebben op: Vrijdag 3 januari e. k. aan de gezins hoofden wier naam begint met A., B., C., E£ F., G. aan winket Nr 1; D., H., I„ J„ K. aan winket Nr 2. Maandag 6 Jan e. k. aan de gezinshoof den wier naam begint met L. tot en met S. aan winket Nr 1; T. tot en met Z. aan winket Nr 2. Telkens van 9 tot 12 uur en van 13.30 tot 17.30 uur. Ten einde geen verwarring te brengen in de diensten van het Gemeentebestuur wordt er nogmaals beroep gedaan op den goeden wil van eenieder zich stipt te hou den aan den voor hun gestelden dag. Tevens wordt er aan herinnerd dat de af te knippen coupons moeten ingevuld zijn met de nummers van de rantsoeneerings- kaart en der eenzelvigheidskaart, alsook de kaarten dienen te worden aangeboden per gezin, met de kaart van het gezins hoofd vooraan. Deze laatste wenken stipt nageleefd zullen veel bijdragen om een snelle bestelling te bevorderen in het be lang van het publiek zelve. De oorlogsinvalieden, op vertoon hun ner invaliditeitskaart, de gebrekkige per sonen, alsook de dames in bezit eener donkei-blauwe melkkaart, indien zij zich persoonlijk aanbieden, megen zich recht streeks naar de winketten begeven, zon der hun beurt te moeten afwachten. De personen die belet zijn op den voor hun gestelden dag, zullen hun zegels kun nen bekomen op 10 Jan. en volgende da gen voormiddags. Op te merken dat ze gels kunnen afgehaald worden door een aerde persoon op voorlegging hunner een zelvigheidskaart met de rantsoenkaarten. Het uitreiken der melkzegels voor kin deren beneden 14 jaar, aan oude lieden boven 70 jaar en voor de zwangeren die in bezit zijn van de bijzondere melkkaart, worden op dezelfde dagen en uren uit gereikt als de gewone zegels en rekening houdende met de letters zooals hierboven, aan winket Nr 3. De melkzegels voor zieken zullen uit gereikt worden vanaf 7 Januari e. k., aan winket Nr 3. De zegels voor bijkomende rantsoenen voor werklieden zullen aan de werkgevers uitgereikt worden vanaf 10 Januari tot en met 15 Januari e. k. De HH. Winkeliers worden bij deze ge legenheid herinnerd aan de bepalingen -<0»- VIJFTIENDE BIJDRAGE. 's Avonds vernemen wij het goede nieuws: - De Wapenstilstand met Italië is geteekendStaakt het vuur zal waarschijnlijk om 4 uur geblazen worden. Om 9.4a uur worden al de chauffeurs op het bureel geroepen. We moeten mor gen om 3 uur met een kolonne van 17 ca mions naar een plaats gelegen op 150 km. van hier, boven Ayen, voor het ravitail- lement. Ik wordt als kolonne-overste aan geduid. Alle noodige maatregelen werden getroffen, als er om 10 '4 uur een tegen bericht. komt, het vertrek om 6 uur vast stellend. Bij vele chauffeurs komt het gedacht Van er van gebruik te maken om door te rijden naar België. Natuurlijk ben ik er mee akkoord. Vol hoep gaan wij slapen, t Regent dat het giet. Op de Place Gambetta verschillende autobussen Belgische soldaten, die via Toulouse van het front terugkomen. 47' DAG: DINSDAG 25 JUNL Dezen morgen hebben wij de bevesti ging van de algemeene wapenstilstand. De vijandelijkheden werden om 1.30 uur dezen morgen gestaakt. Minister Pomaret heeft een rede uitge sproken: vandaag is het journée de deuil nationalAl de café s moeten gesloten blijven, evenals de winkels, buiten deze van de voedingswaren; ook de cinemas, schouwburgen, enz. In de kerken zal er om 11 uur een rouwdienst zijn. De vlag gen moeten half-top hangen aan de open bare gebouwen. M' Jean Prouvost heeft in naam van de regeering een officieele verklaring af gelegd aan de Amerikaansche pers. In geheel niet malsch voor Engeland. Dezen nacht zijn er schrikkelijk veel soldaten van onder getrokken. Bij de 4,7 zijn er tot nu toe al rond de 30! Ook een onzer camions is vertrokken met tien man, meestal schachten. Ik zou bijna vergeten te zeggen dat de reis naar Ayen afgelast werd tot ons aller groot spijt. Heel veel doorgang van Fransche troe pen die hun depot vervoegen. Tot nader bevel worden wij geconsi gneerd. We mochten zelfs dezen morgen naar den dienst niet in de kerk. Nu, ik ben toch eens gaamzien. Er was een heele stoet: Fransche militaire en burgerlijke overheden, met de burgemeester aan het hoofd, gevolgd van burgers die naar 't kerkhof trokken, naar 't oorlogsmonument van de gesneuvelden uit 1914-1918. Daar na naar de kerk. Onze officieren, onder geleide van Generaal Collinet, waren na tuurlijk ook in den stoet. Ze gingen zeker bidden voor de mannen van de werkers divisie die ze naar den dood gezonden hebben? We worden meer en meer gerantsoe neerd: 500 gr. brood, 250 gr. vleesch; over morgen geen aardappelen. Wat zal het hier worden? Men zegt dat de soldij der mannen op 12 fr. per maand en deze der onder-offi eieren op 25 fr. zal gebracht worden. t Ware een beetje te straf! Bij velen rijst meer en meer het plan op te ontvluchten. Hier en daar ziet men groepjes aan 't diskuteeren hoe ze het aan boord zullen leggen. We waren ook van plan geweest van er dezen nacht van onder te trekken met een 20-tal man verdeeld over 3 camions, en met 5 vaten naphte. Doch na rijp over leg werd er maar van dit plan afgezien. We waren met te veel... 't Schijnt dat het zoo moeilijk is om van art. 20 van het Ministerieel Besluit van 1 Maart 1940. nopens den aanvangs datum van den geldigheidsduur der datum van den geldigheidsduur der zegels. Het ls streng verboden nieuwe zegels te aanvaarden vóór den dag vastgesteld voor hun in voege treden. Overtredingen worden opgespoord en gestraft. GEMEENTERAADSZITTING VAN 6 DECEMBER 1940 Aanwezig de HH. Dr A. Vandamme, Burgemeester-Voorzitter; Symoens E., scheoen; Huyghebaert J., Houvenaghel L., Steyaert V.. Dubuv A., Braet M., Ghee- raert Fl., Sabbe O., Philippart M., raads leden; Van Hecke Hubert, stadssekretaris. Het verslag van de vorige zitting wordt goedgekeurd. 1. Rekening 1939. Voor de zcoveelste maal kwam de reke ning van de inhuldiging van Burgemees ter Dr Vandamme te berde. De Heer Voorzitter Dr Vandamme geeft lezing van zijn geschreven verklaring waarmede hij de onkosten van zijn aan stelling wil doen aannemen in de begroo ting der feestelijkheden van de stad; zijn de een som voor 1939, circa 40.000 fr.; hij laat verstaan dat nog een andere som zal terugkomen in de rekening 1940, om het saldo te vereffenen. Hij werpt onder meer op dat begrootingen voor feestelijk heden steeds overschreden werden. H. Sabbe doet opmerken dat er nu spraak is van groote sommen en niet van enkele honderden franken; de schuld volgens de H. Burgemeester zou liggen aan de feestcommissie, die het voorzien bedrag merkelijk overschreden heeft. De H. Huyghebaert doet het punt uit komen dat de feestcommissie van de stad geen schuld treft, daar zij niet geraad pleegd werd, maar wel de speciale com missie van de inhuldiging. Daar deze geen opdracht kreeg van den Gemeente raad noch van de stedelijke feestcommis sie, hoeft de stad ook niet tusschen te komen in de gedane hooge onkosten. De H. Sabbe vraagt of de Heer Burge meester het juiste bedrag niet zou kun nen geven van de inhuldiging, die op rekening van de stad zou gebracht wor den. De H. Burgemeester antwoordt dat hij reeds overmorgen die rekening kan voor leggen, ten andere, het niet betaalde sal do lcomt weer op de rekening 1940. Op de opwerping van den H. Burge meester dat de stoet meer profijt en reklaam meebracht voor de nenngdceners ln de stad dan b. v. de reclaamstoet en de maquette van de stad, doet de H. Stey aert opmerken dat 1) de reclaamstoet in gericht door de Handelskamer, geen cent kost aan de stad en dat 2) het ontwerp en tevens de toelage voor het maken van de maquette door den H. Burgemeester en al de gemeenteraadsleden goedgekeurd werd (en nog niet betaald werd). Daarna wordt overgegaan tot de stem ming over het artikel betreffende de open bare feestelijkheden. Het wordt verwor pen met 5 stemmen tegen 5 (minderheids groep tegen meerderheidsgroep, schepenc Gaelens afwezig zijnde). De andere artikels van de rekening wor den goedgekeurd. 2. Statuut Gemeentebediende. De raad keurt het statuut goed dat opgemaakt werd voor het benoemen van een bediende bij het stadssekretariaat en het informatiebureau. 3. Rekening Vrije Visschersschool 1939- 1940. Deze rekening wordt goedgekeurd met algemeene stemmen. 4. Begrooting Visschersehool 1940-41. Deze begrooting wordt teruggestuurd aan het comité, daar een toelage voor zien wordt vanwege het Stadsbestuur, waar geen krediet voorzien is op de be grooting 1941. 5. Geheime zitting: Wijziging wedden der ambtenaren C. O. O. De beraadslaging van de C. O. O. op 26 November, houdende weddeverhooging van de ambtenaren van de stedelijke C. O. O., wordt teruggestuurd aan deze inrichting, ten einde den bundel te vol- lsdigen overeenkomstig de laatst inge komen onderrichtingen in deze zaak. AL KLAPPEN EN DOEN 4 Twee dagen nevel, twee dagen regen en van Vrijdag af vorst aan min 6 a 8 graden met wind uit Oost en Noord-Oost en de Winter "iëd flink zijn intrede. Ho pen v-.sr voor allen dat de Winter zacht weze, dit zal veel nood en lijden heelen. O Het dak van de Halle is nu volledig opgetimmerd en men is bezig te beleggen met roede tegels, die heel nieuw afsteken tegen de gepatineerde muren; de zeelucht zal er gauw een eigen plaatselijke tint aangeven. Aan de kers staan de drie bsuken van het schip onder gewelf en de drie, beuken van het koor staan onder gebinte. Men ls nu bezig de gebinten te zetten van het dakwerk van de dwars beuk. v Op het commissariaat ligt een kin- dersacoche op haar eigenaarster te wachten. Een goed nieuws voor de burgers: door besluit van 8 December 1910 betref fende het slachten en verkoop van slacht vee en vleesch wordt het slachten van varkens terug toegelaten in het stedelijk slachthuis te Nieuwpoort. O Door middel van een rondschrijven van den k. Zeevaart-commissaris Carlier wordt bekend gemaakt, dat de vischvangst aan de Belgische kust in zekere voor waarden mag hervat worden. De voor naamste hiervan zijn de volgende: Elk vaartuig zal een witte vlag met de aanvangsletter van de thuishaven aan boord dienen te hebben en verder de Bel gische vlag, die zal bijgezet worden vanaf het oogenblik van uitvaren tot dat het schip terug in de haven zal gemeerd zijn. De zeilschepen zullen de haven slechts mogen verlaten, indien zij door een mo torboot gesleept worden. Alle schepen zullen te zamen de haven verlaten en vervoegen onder gelelde van een Duitsch wachtschip. De visscherij mag slechts bij dag en bij een zicht van minstens 8 km. uitgeoefend worden. Tijdens de vangsten mogen de scheepjes zich op niet meer dan 1.000 m. van het wachtschip verwijderen. De visschers uit Oostende en Nieuw poort mogen visschen van Den Haan tot De Panne. KOKSIJDE In dienst van de arbeiders Zooals men weet is de Unie van hand en geestesarbeiders tot stand gekomen. Recntstreeks kan niemand aansluiten. Men sluit aan langs de vroeger bestaande organismen. Voor de werklieden is dat: hun syndikaat. We doen een bijzonderen oproep tot al de werklieden om zooveel mogelijk nog aan te sluiten vóór Nieuwjaar, omdat dit verschillende voordeelen meëbrengt. Wie door te geraken langs Auch, Montauban en Toulouse, waar de wegen goed be waakt werden. Geruchten doen ook de ronde dat wij in 't kort zullen vertrekken en uit wel ingelichte bron vernam ik dat het den 7 Juli zou zijn. Nu, wij hervatten moed. Nog een twaalftal dagen en dan naar huis. Wat zullen de dagen ons nu nog langer schijnen, 't Is gelijk, we hebben nu tenminste een doel. Er passeeren nog altijd Fransche troe pen. Een soldaat van de tanks vertelde mij dat ze van uit Tunisie naar de Argonne gezonden werden. Ze bleven enkel 48 uren op 't front, hun tanks konden niet meer geravitailleerd worden en ze bleven al achter. Van de 600 man bleven er nog 80 over. Gansch den dag heeft het weer gere gend. Men zou zich oprecht niet in de Midi denken. 's Avonds bij schoenmaker Cazet hoor ik de prachtige radiorede van Maarschalk Pétain. Echt ontroerend dezen ouderling te hooren spreken. Nogmaals legde hij de redens uiteen waarom hij wapenstilstand moest vragen en welke de groote voor waarden en de gevolgen zouden zijn van dezen wapenstilstand. Onze logist R. L. is ook vertrokken naar Seyongielle om er zijn eenheid te ver voegen. 48' DAG: WOENSDAG 26 JUNI. Vandaag weinig nieuws. Meer dan ooit wachten wij ongeduldig het uur der ver lossing af. Van hoogerhand wordt niets bekend gemaakt en dit maakt de sol daten toch zoo zenuwachtig. De gazetten geven den tekst weer van de Agence Havasover de wapenstil- standsbepalingen met de kaart van het bezette gebied, alsook de rede van Fétain en de uiteenzettingen van Ministers Po maret en Boudouin. De rantsoeneering laat zich duchtig ge voelen. Geen aardappelen, minder brood en vleesch? De soep dezen middag was niet aansluit, zal zich daartoe later toch verplicht zien. Maar wie nu vrijwillig aansluit, wordt verschillende voordeelen toegekend. De wekelljksche bijdrage is: 1 fr. Wat krijgt ge daarvoor? 1. Rechtskundige bijstand bij werkon geval of werkgeschll. 2. Geldelijke steun bij sterfgeval en ar beidsongeval. 3. Sociaal dienstbetoon. Alle verdere inlichtingen zijn te be komen bij Maurits Billiau, uit Veurne en ter plaatse bij den schrijver Lucien Van den Berghe en den voorzitter Isidoor De- graeuwe. Spreekt deze personen onver wijld aan, zij zullen voor alles zorgen en uwe toetreding oonemen. Men sluite aan nog vóór Nieuwjaar. Aan alle ouders van Kroostrijke Gezin nen, leden van den bond cn niet-leden U wordt vriendelijk doch dringend uit- genoodigd de vergadering bij te wonen der leden van de Kroostrijke Gezinnen op morgen Zondag 29 December, te 3 uur, in St Eloy», bij August Soete. Zoo ge zelf belet zijt, zend Iemand van het huis gezin. Dagorde: 1. Betaling der bijdrage van 10 fr., alsook 5 fr. voor het fonas van weduwen en weezen, voor de leden van Pllllllllllllllllllllllll den bond: 2. De buurtspoorwegen (en la ter de spoorwegen) geven de vermindering van 50 aan de gezinnen met 4 kin deren, ongehuwd en geboren na 31 De cember 1819. Breng mede: 1. Trouw boekje: 2. Uw huidige verminderingskaart; 3. Niet gebruikte fotos van ouders en kin deren boven de 3 jaar. De fotos 3x4 cm., hoofd 1 cm. De bond is gelast met het opmaken van al de kaarten. De maatschappij van spoorwegen eischt een bedrag van 5 fr. Mogen wij erop rekenen dat iedereen od de vergadering tegenwoordig weze. Wij danken u. Degenen die zich niet aanbieden, mo gen bij den Heer Em. Knockaert, Panne straat, komen na 15 Januari 1941. Terug Weer kwamen er een drietal onzer krijgsgevangenen terug, nl. Lebleu A., Dsc-ock J. en Ryckewaert Emlel. Mochten allen terug thuis ziln om weer in hun huiskring te kunnen Nieuwjaren. Boerengilde Maandag 11. waren al de leden van de Vandamme. Dit getuigt van welbegrepen plicht. Na de mis echter kon de ver gadering niet doorgaan. BURGERLIJKE STAND Geboorten. Pillaert Dina, d. v. Eric en Maria Vandermeeren, Moederhuis (v. Woumen). Maes Godelieve. d. v. Jules en Margareta Vyvey, Moederhuis (v. Eesen). Van Damme Paula, d. v. Gustave en Alicea Van den Bussche, Moederhuis (v. Schoore). Logghe Frans, z. v. Omer en Prudencia Vankerre- brouck, Moederhuis (v. St Jacobskapeile). Huwelijken. Symoen Willy, werk man. v. Beerst en Leroy Magdalena, z. b„ v. Diksmuide. Demuynck Hendrik, vlasbewerker, v. Ichtegem en Leyre Jean ne, naaister, wed. Vuylsteke Eugène, v. Diksmuide. Overlijdens. Camerlynel: Joseph, 72 J., wed. Emma Rosseeuw. Flouw Henricus, 79 j., echtg. Leonie Houvenaeghel. Cap- poen Camille, 52 j., echtg. Emma Vande- putte (overl. te Brugge). WINTERHULP Verleden Zondag 22 Dec. 1940 was de eerste dag van Winterhulp te Diksmuide. Alle goede dingen bestaan in 3 en het zal wel waar zijn want: Eerstens: de inzameling in geld bracht een onverwacht bedrag op; Tweedens: de oogst in natura was bui ten ieders verwachting; Derdens: de kinema vertooning van 3 uur in Onze Kringging door in een stampvolle zaal! Stijgende bijval op heel de lijn! En hier moeten wij de reeds zoo be- roeide bevolking van Diksmuide van arte dank zeggen. Wij wisten dat onze menschen zouden helpen, maar zooveel spontane hulp, hadden wij rechtuit ge zegd niet verwacht! Wij zullen hiermede reeds veel nooden kunnen lenigen. Dus alle gevers en schen kers nogmaals onzen welgemeenden dank! Toch moeten wij hier terloops tot ons spijt zeggen dat er sommige lieden, geluk- kiglijk slechts enkele, voorzeker met op zet, ons voor een gesloten deur hebben geplaatst. Wij nemen daar eenvoudig akte van. Dat zij ons een volgende maal be wijzen dat het slechts een vergetelheid was? Die vergetelheid kan trouwens on verwijld hersteld worden, want in de schepenzaal van 't stadhuis kunnen alle dagen van 10 tot 12 uur giften worden gedaan of inlichtingen worden gegeven. Tegen Kerstdag hebben de meeste nood lijdenden reeds praktisch een eerste hulp in natura ontvangen en is aldus de wel doende werking van Winterhulp werke lijkheid geworden. Winterhulp rekent erop dat bij elke volgende gelegenheid de goede burgers van Diksmuide even mild zullen steunen. STUDIE BETREKKELIJK HET OPRICHTEN VAN EEN COMITÉ VOOR DEN OORLOGSAKKER In liet dagblad «Het Nieuws van den Dag», in datum van 6 December 1040, verscheen liet volgende artikel: OOSTENDE »De afdeeling v 1 het «Werk voor Akker en Volkstu.i heeft zich, in sa menwerking met het Stadsbestuur, na melijk de Stadsbeplantingsdienst, onver poosd aan het werk gesteld om kleine stukken braakliggende gronden aan de behoeftigen ter beschikking te stellen mits kleinen pachtprijs. Door de firma Suauwaert werden 10 'na., door het Beheer der Domeinen 2 ha., door de Maatschappij Safio1 ha. en door de Stad zelf 3 ha. tijdelijk afgestaan, wat in totaal maakt van 16 ha. Aan een huisgezin van twee personen worden 100 ni2 gronden afgestaan en voor een bijkomend persoon 25 m2. De dienst der Stadsbeplanting heeft het op zicht genomen deze gronden voor de eerste maal te bewerken en de noodige afsluitingen te maken. Ze zullen verhuurd worden aan 40 fr. de are, daarbij zullen een kubieke meter stalmest en een kubieke meter straat- mest worden gevoegd. Er zal eveneens voor porei, selder, tomaten, aardappelen en ander plantgoed worden gezorgd. De H. Verhitst, Bestuurder der Stads beplanting heeft reeds eene brochure uitgegeven Hoe onderhouden wij een moestuinen verstrekt inlichtingen. Reeds werden aan 200 aanvragen vol daan en men voorziet dat 500 gezinnen aan een stukje grond zullen geholpen worden Ten overstaan van de moeilijke tij den welke we beleven en in het ver schiet nog kunnen hebben, en gezien de moeilijkheden van vervoer en ra vitailleering in bepaalde streken, achten we het noodzakelijk dat alle krachten samengebundeld worden welke er het hunne kunnen toe bijbrengen de voedsel voorziening en het heil van de bevolking van onze stad te helpen verzekeren. Het voorbeeld der stad Oostende dient zeer zeker nagevolgd. Ware het immers niet vuordeelig, dit onder alle opzichten, zoo de stad op haar eigen kon aangewe zen worden voor wat betreft hare be voorrading aan aardappelen en groenten? Ware het niet eene ontlasting voor de algemeene ravitailleering van ons land? Aldus immers zoude» wij onze eigene stadsgenooten, en tevens onze landgenoo- te helpen. Vele inwoners die op den huidigen oogenblik over geen enkel perceeltje grond beschikken om hun eigen gewin op te doen. zouden zeer zeker gretig het aanbod, welke hun gedaan wordt, aanne men. Tevens ware een driedubbel doel bereikt: 1) Een stoffelijk resultaat dat zich onmiddellijk zou laten gevoelen; 2) Een zedelijk doel door het waardeeren van den veldarbeid en het smaken van de vruchten van het eigen gewin 3) Li chamelijk zou zoo-doende aan de men schen van Diksmuide gelegenheid gebo den worden aan aangename en zeer ge zonde verpoozing. In de stad werd reeds een voorgaande geschapen door de vereeniging «Het Hoekje Grond tot wien we een warmen oproep doen voor samenwerking en steun. Eveneens doen we een oproep tot alle organismen, eigenaars cn beheerders van gronden welke zouden geschikt zijn voor liet doel dat ons nu bezig houdt, zooals daar zijn Stadsbestuur, Commissie van Openbaren Onderstand, Kerkfabriek en andere. Natuurlijk gaat het niet op schade te berokkenen aan deze eigenaars, zooals het omvormen van de zoogenaamde vette weiden in landbouwgrond. Nochtans zijn er hier en daar wel magere weiden welke ten overstaan van de vermindering van de veestapel zouden kunnen in aanmer king komen voor landbouwgrond. Nu zullen we op het in het oog loo- pende feit wijzen van twee braakliggende gronden welke nu sinds jaren ongebruikt en waardeloos liggen. 1. - Het terrein gelegen langs de Leege Weg, tocbehoorende aan Mad. Wed. Del- vana-Debreyne Octaaf, Clovislaan Nr 18 te Brussel, groot 1 ha. 42 a. 50 ca. Naar het schijnt wil de familie Delvana zich van dit perceel niet ontmaken omdat het herinnert aan het oude familie-domein. Zulke teerbenaarde beschouwingen kun nen ons -nu voor den oogenblik niet ont roeren. Wij moeten nu alleen de be- '-.igü. van ons volk behartigen- ai het een misdaad noemen dat, nu alles moet benut worden, terreinen zoo maar braak liggen blijven. 2. - Het perceel gelegen achter de be- muring van den Leegeweg en het post- gebouw, vroeger eigendom Willaert en nu overgegaan aan den Heer Leon Van- sevenant, in de Eesenstraat en groot 1 ha. 40 a. Dit terrein is nog volledig te ontginnen, doch het Stadsbestuur zou met den eigenaar een overeenkomst kunnen treffen om het terrein voor een te bepa len tijd kosteloos af te staan. De stad zou het terrein kunnen ontginnen en ver der genieten van de opbrengst van de verhuring. Aldus zou de stad reeds kunnen be schikken over bijna 3 ha. tuinbouwgfond. Mits wat goeden wil van wege de eige naars zou het mogelijk wezen tot een totaal van 5 ha. te geraken. De stad heeft een bevolking van 3.300 inwoners, waarin 880 gezinnen. Wij mo gen rekenen dat 400 gezinnen over een tuin, grooter dan 100 m2, beschikken. De 480 andere zouden moeten kunnen be schikken over een tuintje welke hun zou kunnen bezorgd worden door het «Werk van den Oorlogsakker». Er kan natuurlijk geen spraak zijn van het kosteloos verstrekken van zaden, planten en mest. Alhoewel er wat zou kunnen gedaan worden voor het bezor gen van kosteloos straatmest. Doch er kan gezorgd worden voor kollektieve aan schaffing van meststoffen, planten en za den, tegen verminderde prijzen. De verhuringsprijs der perceeltjes kan later worden vastgesteld wanneer is over gegaan tot het orderen van de huurprij zen der groote perceelen. Wij wijzen terloops op het feit dat 1 a. een produktievermogen aan aardappelen heeft van 250 tot 300 kgr. aardappelen, wat reeds de rantsoenen aan aardappelen daarstellen van twee personen over 10 maanden. Wij hopen door het voorgaande betoog de idee van het stichten van het «Werk van den Oorlogsakkerte Diksmuide te hebben warm gemaakt. J. D. G. gemaakt met regenwater', daar de leiding van stadswater voor militairen afgesne den werd. Voor de burgers wordt de gasleiding sedert enkelen tijd reeds gedurende bijna gansch den dag gesloten. Ook gedurende enkele uren in den voormiddag werd de electriciteit afgesneden. Sedert gisteren hangt aan al de voe dingswinkels een besluit uit van de mai- rie, dat aan de winkeliers verbiedt voe dingswaren te verkoopen aan militairen van gelijk welken graad, dit om te ver hinderen dat de stocks te rap zouden verminderen en dat de Intendance toch zorgt voor het ravitaillement. We gevoe len het best hoe ze voor ons zorgen! Dezen namiddag ben ik eens tot aan de Save geweest, die overstroomd is. 'k Heb er een jonge waterrat gedood. Lui tenant D., die ik daar ontmoette, vertelde mij dat Luitenant Van H. hem gezegd had dat de Generaal aan den dokter zou verteld hebben dat wij hier nog tot ln September zouden blijven! Er wordt nu van alles rondgestrooid. Zooals besloten door de wapenstilstands bepalingen zwijgen de radioposten van het onbezette gebied, 't Is ongelukkig voor mij, want bij de Cazet's neemt men niets anders dan Toulouse. Nu, we zullen wel ons plan trekken. Luitenant D. kreeg volgend antwoord van Luitenant R„ een beroepsgradé, op zijn opmerking dat het armtierig was voor de jonge mannen van enkel een stuk brood te krijgen per dag't Zal hen deugd doen, ze zullen erdoor steviger wor den Natuurlijk, dat zekere officieren, die vet betaald worden, met niemand an ders inzitten. Veel Fransche vliegmachienen zijn hier voorbijgevlogen in de richting van Tou louse. Ze vervoegen hun basis. De Fran- schen zijn immers al volop aan 't demo- blliseeren. Een tiental mannen van de 4,7, die ont vlucht waren en die door Fransche gen darmen aangehouden werden, zijn heden teruggekeerd. PLAATS UW GELD op de bank van «WINTERHULP», 109 percent intrest en devaluatie uitgesloten SEsiaaasisaaaaHBsaHSSEasBHEag Dezen avond hebben wij voor onze sou per, een boulette gehad, zonder brood, aardappelen of saus. Echt schandalig! Gelukkiglijk kon ik nog Iets krijgen bij de 4,7. Vandaag zijn wij niet meer gecon signeerd. Terug doen talrijke geruchten de ronde: d'eene zeggen dat wij hier lang zullen blijven. De generaal zou spelen, ballen, radio's aangevraagd hebben om de jon gens bezig te houden. De dagorders ver schijnen nog regelmatig voort met allerlei punten voor den dienst, o.a.vorming hier te L'Isle-Jourdain van een Centre DédicalGisteren avond waren reeds twee autobussen aangekomen, met dok- toors, ziekenverplegers, enz. De mannen hebben de officieren hier achtergelaten en met 50 zijn zij er dezen avond van afgestapt. Andere klok: in de staf wordt er geve zeld dat wij Zaterdag of Maandag weg zijn. Afwachten is de boodschap, doch ons geduld is bijna ten einde! Ik was juist bezig deze laatste regels te schrijven toen ik het zoo onverwacht als verrassend bezoek kreeg van mijn kozijn, vergezeld van een zee-officier van de Baudouihville't Was 9 uur. Hij zette zijn auto, een nieuwe Oldsmobile in het autopark en dan vertelde hij mij tot 12 uur 's nachts zijn wedervaren, 't Zou natuurlijk te lang zijn om alles neer te pennen, doch in enkele trekken zal ik trachten 't een en 't ander weer te geven. Den beroerden nacht was hij met zijn Kompagnie te Vroenhoven aan de fa meuze brug. Hij heeft dus al de gruwelen meegemaakt. Buiten één werden al zijn stukken vernield. Met 't geen nog over bleef en 12 man is hij gevlucht naar Ton geren, waar hij loopen moest voor de Duitschers. Vandaar op Warcmme-Na- men. Daar met een trekboot naar Char leroi en van daar naar Brussel met zijn legermoto. Na een nacht hier doorge bracht te hebben, vluchtte hij naar Chers- camp, waar een nieuw regroepement C1B!I1III!!!I!III!III!!IIII! lllllllllllllRIIIIIIII!!!!!!! iiiiniiiïi'iiaiiiiiBuiimiBiinüfiüüfiüimiiuiiiuuiiiiiiiiisiaiicMiimnifflimiasiaaaaaKnniiHKamnwmr 1 SINT-ALOYS1USCOLLEGE Van de twintig hoogstudenten, die tij dens het schooljaar 1939-'40 aan de hoo- geschool studeerden, slaagden de volgen de leerlingen 111 hun examen Bekaert Albert, graad van Apotheker, 1® proef; voldoeuing. Bruneel Robert, kand. Wetenschappen, 2* proef; voldoening. Callewaert Norbert, kand. Wetenschap pen, 2® proef; voldoening. Callens Jozef, kand. Wetenschappen, 1® proefvoldoeuing. Casier Jozef, kand. Rechten, 1® proef; voldoening. De Craene Gerard, graad van Apothe ker, 2" proefonderscheiding. Godderis Gilbert, doet. Geneeskunde, 1® proefonderscheiding. Raveschot Antoon, doet. Rechten, 1» proefvoldoening. Raveschot Henri, kand. Wetenschap pen. 3® proefvoldoening. Renard Jozef, kand. Wetenschappen, 1® proef; onderscheiding. Robbe Pierre, kand. Wetenschappen, 2® proefvoldoening. Rummens Alex. lie. Klass. Philologie, 2® proef; onderscheiding; agregaat M.O.H.G., eenige proefgroote ondersch. Samijn Georges, graad van Apotheker, 2® proef: voldoening. Snoeck Henri, doet. Rechten, 2® proef voldoening. Tavernier Roger, kand. Germ. Philolo gie. 2® proefvoldoening. Vanholme Michel. Technische Inge nieur, 2® proefonderscheiding. Verbeke Leon. doet. Geneeskunde, 3® proefonderscheiding. Wallecan Sylveer, kand. Rechten, 1® proefvoldoening. RUITENTIKKERS AAN HET WERK De Rijselstraat wordt fel door de rui tentikkers bezocht, 's Avonds tusschen 7.30 u. en 8 u. werd de winkelruit ver brijzeld bij den schilder-fotograaf Leon Wallecan, en werden er foto-apparaten gestolen ter waarde van 2.500 fr. Uit het verscherpt onderzoek der politie is het gbleken dat de misdadiger zich nogmaals gekwetst heeft, want er kleefde bloed aan het verbrijzeld glas. ELECTRISCHE KABEL GESPRONGEN In de Kortrijkstraat, ter hoogte der wijk Kortrijkpoort. is een kabel der elec- trlsche tramdienst der baan Meenen- Kortrijk gebroken. Gelukkig zijn er geen persoonlijke ongevallen aan te stippen, doch het verkeer werd geruimen tijd on derbroken. Teneinde hierin te voorzien werd de dienst verzekerd door een ma- zout-tram. GELUVELD Droevig Ongeval. De lijkschouwing van het slachtoffer Marguerite Delahaye. 22 jaar oud, wo nende te Geluveld en die door de mazout- tram van Meenen-Ieper het hoofd afge reden werd. heeft plaats gehad. Volgen» genomen inlichtingen was het meisje vroe ger reeds bij een dokter in behandeling geweest daar zij zenuwziek was. Alles laat vermoeden dat de zieke in een oogenblik van zinsverbijstering of koorts gehandeld heeft. GELUWE Teraardebestelling van H. Theophiel Ghesquière, gewezen Burgemeester Vrijdag 20 December 11. had alhier, on der algemeene deelneming, de begrafenis plaats van den Heer Theophiel Ghes quière. weduwnaar van Mevr. Mathilde ClaerebOut, gewezen Burgemeester te Ge- luwe. vereerd met het Burgerskruis le* Klas, het Lanabouweereteeken van 1* Klas en de Herinneringsmedalie van het Eeuwfeest. Hij werd hier geboren den 1 Juni 1854 en overleed den 15 December 1940. voorzien van de Troostmiddelen on zer Moeder de H. Kerk. Het stoffelijk overschot werd afgehaald en ter kerk geleid. De HH. Bur temeester en Schepenen hielden het baarkleed. Wer den verder opgemerkt: de katholieke ge meenteraadsleden. gemeentebedienden, af gevaardigden van kath. vereeniginger,, benevens de talrijke familieleden van den afgestorvene en een groote schaar ge- loovigen. Aan de offerande scheen geen einde te komen. Op het kerkhof sprak Burgemeester Ju les Ingelbeen de lijkrede uit. In kernachtige bewoordingen schetste hij het lang en gezegend leven van den overledene: een stipte plichtvervulling als voorbeeldig kristen. Als Burgemeester, het welzijn van zijn medeburgers. De ncoden zijner medemenschen vonden bij zijn goed hart steun cn opbeuring. Binst ae bange oorlogsjaren 1914-18 waren zijn zorgen dubbel. Na den oorlog was zijn eerste bekommernis de heroDbloei van de gemeente wiens bestuur hij in handen had. Toen hij. gezien ziin gezegenden ouderdom, ontslag nam, bleef hij toch met hart en ziel aan de belangen der gemeente verkleefd. Burgemeester Ingelbeen besloot zijn rede met, namens de inwoners, den Heer Ghesouière te danken voor al het goede door hem ten bate der gemeente gedaan, God biddende de ziel van zijn vromer dienaar te beloonen en de eeuwige rus! te verleenen. DADIZELE Inkwa'tieren Alle inwoners der gemeente, die nog in bezit zijn van inkwartieringsbewijzen, moeten deze inbrengen op het sekreta riaat vóór 1 Januari 1941. Burgerstand Geboorte. Messely Ginette, d. v. Ge rard en Vanfleteren Elza. ^aBMiiiiiiiBMiiBmniiiiiMiiiiiaitiaiiuaiMiiiwitiiiBHiiHtiiHiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiHHiiiiiuuiiiiiiuiiiiuKtiiiiüiiitnniüüfiü'früüitüiaffriiiiiiiiiiimnRiiiKimnnamiiiija "j||l!!!l!l)llll!!l!l!lllllllll!l!l!l!ll!lli:!!llll!!i:!!j!ll!l!!!!!!!!l!:ii!IUI!llllillllllllll!IIIIIIUIIII!lj!ll'l!i!lllllil!llillU!!!Ulillll!!!illl!IUIIII!l!!lilllll!i!lli!i!llil!lnll!lii!;ü,;ji)i:in!jU»!:£ BURGERLIJKE STAND Geboorten. Anny Verstaen, d. v. Maurice en Alphonsine Van Hecke, Hulst. Marie José Verleye, d. v. Cyriel en Alice Ervinck, v. Zwevezele. Marie Wielfaert, d. v. Georges en Anna Van Quathem, Nieuwstr. Lisette Van Cau- wenberge, d. v. Renii en Clara Van Pou- cke, v. Poske. Christiaene Van de We- ghe, d. v. Paul en Maria Devriese, v. Meu- lebeke. Pascal Van Parys, z. v. Joseph en Alice Mouton, Markt. Jozef Serroels, z. v. Victor en Zulma.Callens, v. Meule- beke. •.- Daniel De VoogTit, Victor en Angela Naessens, Poelberg. Cecile Werniers, d. v. Gerard en Josephine De Bruyne, Hoogstr. Jenny Ailliet, d. v. Joseph en Magdalena Dë Neve, Wingenc- steenw. Raphael Neirynck, z. v. Achille en Martha Van de Walle, Poelberg. Christiane Lust, d. v. Cyriel en Ida De- fauw, v. Aarsele. Frans Wiebouw, z. v. Joseph en Elza Goeminne, Wingenestw. Christina Deleersnyder, d. v. Camiel en Maria Wille, v. Wielsbeke. Jenny Vanseveren, d. v. Albert en Elisabeth Bouckaert, Kazernestr. Daniel Van- derlinde, z. v. Jules en Germaine Dier- ckens, v. Wingene-Wildenburg. Overlijdens. Coleta Plettinck, 71 j., echtg. De Deurwaerder Alfons, Meule- bekesteenw. Eduard Van Biesbrouck, 66 j., echtg. Wullaert Elodie, St Michielstr. Maria Blondeel, 72 j., v. Meulebeke. GOUDEN PRIESTERFEEST Verleden week Donderdag vierde in in- tiemen kring onze oud-Tieltenaar Zeer Eerwaarde Heer Loosvelt, pastoor van St Jacoösparochie in de bisschoppelijke hoofdstad, zijn vijftigjarig priesterfeest. De eerwaarde jubilaris, aan wien wij hier onze eerbiedige gelukwenschen toe sturen, is de broeder van nog drie in Tielt wonende ingezetenen, namelijk de HH. Henri, Dokter Jules en Brouwer René Loosveldt. WINTERHULP TE TIELT Het zal vcor zeer velen onzer lezers, en laat ons zeggen voor alien cue open oog neobtn voor en meüevoeien met aen noou dezer tijden en om der komendfe maanden groote zorgwekkenheid, zeer belangrijk zijn eens een oogslag te werpen op nei- gene in Tieit reeds werd tot stand ge- Dracht en wat nog in 't plan ligt. Wij konden, om ons deze inlichtin gen te verschaften, tot niemand beter wenden dan tot den Heer Gabriël Van den Brouck die, met een komiteit van vooraanstaanden uit de geestelijke en burgerlijke wereld de handen ineenslaan de om onder nieuwe vormen en benaming de daadwerkelijke kristene naastenlielde- nog dieper voort te zetten, de inrichter en bezieler van Winterhulp te Tielt is. Daarom brengen wij hem hier geerne een eeregroet en des te meer wijl hoe meer men om goede doeleinden vooruitkomt en er de verantwoordelijkheid en den last van op zich neemt, hoe meer gevaar men loopt door onbegrijpenden of onverschil ligen of kwaadwilligen beknibbeld, ver dacht, ja belasterd te worden. Gelukkig staan de Heer Vanden Brouck en al de vooraanstaanden van Winterhulp toren- JHBaBBKSiiEEZSfiSSSSSSSiiiaKSSB moest plaats grijpen. Hij kon er maar drie uren blijven, want opnieuw moesten ze vluchten naar Lichtervelde. Hier maakte hij ervan gebruik om tot zijn ge boortedorp te rijden Daar was alles ta melijk kalm en bij mij thuis waren ze nog niet van zin te vertrekken. 's Anderendaags moesten ze van Lich tervelde naar Poperinge. Nogmaals ging hij naar huis, doch daar waren ze er reeds van onder naar Nantes. Ik was toch zoo verheugd te vernemen dat moeders toestand niet verergerd was. Spijtig toch dat hij tot bij mij thuis niet is geweest. Van Poperinge ging het naar Boulogne, waar ze hard gebombardeerd werden. Dan begon de vlucht naar Abbeville. On derweg werd een zijner kamions gebom bardeerd: 7 dooden. in de Eure verbleef hij 8 dagen op een kasteel. Hier moest hij ook vluchten voor de Duitschers en na 8 dagen rondgedoold te hebben in de Morbihan, werd hij te Nantes gevangen genomen. Hij moest een trein Belgische soldaten, die ook krijgsgevangen genomen werden, naai' Luik begeleiden, doch daarom moest hij zifch in burger zetten. Op weg naar een kleermaker gelukte het hem te ont snappen en zoo kwam hij met zijn moto langs Le Pornie te Bordeaux aan. Daar was hij zinnens in te schepen op de Baudouinvillewaarop gansch ons gouvernement Pierlot zat, vluchtensgereed naar Portugal of Belgisch Kongo, doch de mekaniekers wilden niet vertrekken. Hij vertelde mij dat Martha Huysmans en Mme Vandervelde, van wie hij een paspoort kreeg voor Spanje, met f.esschen champagne schoten naar ingebeelde vlie gers. Op het schip had hij kennis ge maakt met Luitenant L., die hem nu vergezelde. Gansch dit gezelschap min het mi nisterie, dat in Frankrijk bleef wilde inschepen te Henday voor Spanje, doch ze kregen het Spaansch visa niet op hun paspoorten. Enkelen ervan scheepten te St Jean de Luz in op visschersbooten naar hoog daarboven: doch het is goed dat het eens publiek gezegd weze om te beter alle praatjes den kop in te drukken. De spreuk het is aan de beste vruchten dat de wes pen knagenis en blijft nog steeds van toepassing. En nu ter zake: Hoe ver zMn we nu met Winterhulp? Begin Noveniber werd het werk aange vat. Een komiteit werd gevormd uit alle rangen onzer bevolking met geneeslieeren als onontbeerlijke raadgevers. De Heer Voorzitter van den Onderstand; ook de drie Hoofdonderwijzers, zij zien het best aan den toestand der kinderen waar de nood het hardste nijpt en kunnen da beste inlichtingen geven. Aan dp Bezettende Overheid werd d« zaal der JongénsscLocl ven C. L. V.v".":- parochie gevraagd en bekomen. En dan aan den slag: Groote kuisch in de zaal' De meisjes der K. A. gingen aan het wasschen en schurenSchouwen opgetrokken in cie zijgebouwenDe jongens van V. N. V. hielpen het muurplak afkappen! Twee groote fornuizen werden geplaatst... en na acht dagen, werd de eerste soep ge kookt! Hoeveel om te beginnen? Ongeveer 150 liters daags. Een succes: de soep is goed. Ja, de soep was goed van af den eersten dag; boo nensoep, erwtensoep, groentensoep, porei soep, boerensoep het wisselt af met den dag. Een week later steeg dan ook het cijfer merkelijk. Een week zegt ge? Natuurlijk, want slechts om de week is er inschrijving: iederen Zaterdag namid dag; zóó weet de kok precies wat hij noo- dig heeft en is er ook niet te weinig soep gekookt. Op heden is het reeds tot circa vier honderd liter daags gestegen. En wie komt er zooal? Om half een komen de moederkens of de grootste dochters uit het gezin met hun kan naar het lokaal en de dienst vaardige dames en juffers van Tielt gaan aan 't uitbestellen. En dan om één uur, de fabrieken laten hun volk los. Meer dan 100 komen zij vlug naar de zaal, al deze die te ver wo nen om naar huis te gaan eten en die tot voor dezen hun boterham stonden te kau wen bij koude koffie. Wat een verande ring: een tellcor warme, smakelijke en voedzame soep, netjes opgediend in een rein en verwarmd lokaai; daarna asch- potjes op tafel voor wie een pijp rooken en een sigaret draaier.' die aschbakjes reeds zeggen hoe ordelijk het er gaat; voor en 11a eten wordt gezamenlijk ge beden. En de voorraden? Deze zijn reeds aangelegd in de maat van het mogelijke; wij verwachten na tuurlijk nog hulp van het hoofdcomité. De slachters brengen om beurt alle da gen versch vleesch. En er zijn zooveel ketels geplaatst dat we zonder moeite in een slag duizend liter soep kunnen koken. Het werk van de SOEP in Tielt gelukt. Doch er komt meer en daarover schrij ven wij een woordje toekomende Zaterdag. WINTERHULP speldt haar kentee- ken op ieder borst, waar nog een harte klopt jSKaflBsaBajaaaaaaaHSiossEïia Engeland. Onder hen bevond zich Sam Heappy, de fameuze jockey, die hun zijn auto achterliet. Langs de Pyreneeën en Toulouse kwamen ze hier toevallig aan, waar ze door Luitenant D. vernamen dat ik hier was. Dus een heel interessant verhaal over 't geen gebeurd was en ook over de prach tige organisatie van het Duitsch leger. Dit alles werd verteld bij het drinken van een goede flesch Vermouthop de gezondheid van zoo spoedig mogelijk te mogen naar huis keeren. 49' DAG: DONDERDAG 27 JUNI. Met mijn kozijn en Luitenant L. zijn wij gaan ontbijten en ons wasschen bij Cazet, waar wij hartelijk ontvangen wer den. Mijn kozijn deed er zijn botten ver maken en nam van ons een foto. Dan naar de staf voor naphte, doch er was daar niets te krijgen. Dank zij een gcede fooi kon hij er in onze garage krijgen. We zijn dan een goede pint gaan drin ken. Mijn kozijn nam nog een paar fotos en daarna vertrok hij naar Noyarot, waar hij verhoopte zijn kolonel terug te vin den. Aan Luitenant L.. die in zee-officiers tenue was, had Ik nog een soldatenkleedil overhandigd. Wat aangename verrassing, zulk esn bezoek! Spijtig dat hij niet wat meer nieuws wist van thuis. In de Dépêche staan de wapen stilstandsvoorwaarden voor Frankrijk. Het drinkwater wordt op zekere uren afgesleten. Tal van Fransche troepen en officieren komen hier kantonneeren in afwachting van gedemobiliseerd te zijn. (Wordt vervolgd). ÏBBaBiEaSXaaES333ZS239SE3X3Sa HEBT GE OOIT een goed woordje ge daan om een of ander kennis aan ta zetten tot het abonneeren op dit b.ad. Dank erom.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1940 | | pagina 4