DE OORLOGSTOESTAND TITANIC» Een Landingsoorlog in '14-18 Het Banditisme in ons Land OP DE TRAM I ZATERDAG 4 MAART 1944 KATHOLIEK NIEUWSNOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. - WEEKBLAD. - 1,- Fr. n. NOG DE ARREIBSVERPIICHTING ïragiselie ondergang vsn dm «Een vresselijke nacht»- vertelt ons Juni Sap DE NIEUWPOORTSCHE VISSCHERSVLOOT WEDEROM ZWAAR GETROFFEN OFFICÏEELE BERICHTEN EN BESLUITEN EEN BLOEDIGE AVOND TE BRUSSEL ERGE GANGSTERSTREEK TE POPERÏNGE 41e JAAR. Nr 10. ABONNFWNTSPRIJS 1944: 1 Jaar in Belgie 9 Maanden 6 Maanden 3 Maanden I Jaar in Frankrijk Fr. 45 Fr. 34 Fr. 23 Fr. 12 Belg. Fr. G5 is OOSTUITGAVF 0 is WESTUITGAVE ^VVUVWMUIIUHVVVWIAAIIMVWA^ msmma Uitgever: Sansen-Vannesle, l'opcrinije. Telefoon N' 9. Poslch. N' 155.70. TARIEF VOOR BERICHTEN Kleine berichten (3 regels) 8 jr. I Kleine berichten adr. t. bureele 12 fr. (voor ieder regel meer: 2 jr.) Rouwberichten: minimum 15 fr. Groote rouwberichten: per regel 2 fr. Ber. in lokaal nieuws: per regel 3 fr. i Andere aankondigingen: prijs op vraag. Aankondigingen worden aanvaard tot den Donderdag middag. g ABONNEMENTSPRIJS 1944: Voor Belgis Fr. 39,60. 5 Voor Frankrijk Belg. Fr. 53,75. In een eerste artikel hebben we gezien hoe de eerste phase van den Dardanellen- strijd catastrophaal verliep voor de Ge allieerden. Het was slechts het begin. De Turken hadden 70 duizend man bij elkaar gekregen. De Engelsohe Admiraal Robeek had zijn schepen opgekalfaterd, nieuwe tor- pedobooten en nog nieuwe Fransche en Engelsdhe onderaeebooten bijgehaald als mede tal van hulpschepen om het lan dingsleger te begeleiden en te vervoeren. Generaal Sir John Hamilton heeft de lei ding in handen. Winston Churchill wacht met uiterste spanning op het nieuws van het welslagen van dit plan. Het nieuwe Plan. Hoe steekt dit plan in elkaar? Hamilton beschikt over 80 duizend man met 150 stukken licht geschut, de ge- heele artillerie der vloot en zijn Anzac's, zijn Australische en Nieuw-Zeelandsche soldaten (Australia and New-Zeeland Ar my Corps) met de 29" Engelsohe divisie, een marinedivisie en een Fransch leger- deel, dat aangevoerd werd door Generaal d'Amade. Op vijf plaatsen zouden de troepen aan land trachten te gaan die met eikaar zullen samen komen, om dan samen over Halar, de zeestraat bij Kilid ul Barh te bereiken. Een Fransche divisie zal door een schijn manceuver op de Azia tische kust sterke Turkse. krachten aan deze zijde vasthouden. I>e Invasie. 103 Transportschepen, sleepers, vlotten, vrachtschepen, enz., liggen klaar. Het konvooi zet koers naar het strijdperk op 25 April, beschermd door de zware oor logsbodems, naar de 5 bestemde landings- punten. Laten we afzonderlijk die 5 punten be handelen: Naar het eerste punt loopt het als ge smeerd. 't Is of er geen Turken meer bestaan. Maar dat is te vroeg geloofd, want dan eerst, als de landingsbooten proppsnsvol zitten, worden de Turken wakker en zaaien dood en vernieling met hun mitrailleuzen: het is een echte slach ting. Op het punt B kan, na een lijf aan lijf gevecht, een deel van de groep lan den en ontschepen met een zeer gedund getal. Punt C wordt bezet. Punt D. Daar moeten ze mei schro melijke verliezen weer inschepen. Punt E. De Australiërs kruipen als katten de rotsen over. Hier wordt het hardst en blcedigst gevochten. De Anzac's kunnen vasten voet houden, doch zitten omsingeld. Over zijn geheel was het dus een mis lukking. En d'Amade, de Fransche Gene raal, de eenige die aan den overkant der Dardanellen wat succes haalde, wordt door Hamilton verplicht rechtsomkeer te maken. En nu worden die Dardaneden een slachtplaats, die maar haar weerga heeft gevonden in '14-'18, op het bloedveld van Verdun. Al wat de geallieerden bezatten wordt gestadig onder het verwoede Turk- sohe vuur gehouden van twee kanten, want in den rug donderen de batterijen uit Klein-Azië. Elke duim grond kost honderden dooden. En toch willen ze vooruit, spijts dood, ac-rst, muggen, ver pesting der lijken. Het wordt nog erger als de zser gevreesde Duitsdhe duikbccten op het slagveld verschijnen. De grootste oorlogschepen moeten het slagveld rui men, nadat reeds 2 machtige slagschepen naar den kelder zijn gegaan. Engeland en Frankrijk zetten hun beste officieren en generalen in, met uitgelezen keurtroe pen. Ze willen en zullen doorbreken. Ge neraal Gouraud komt met een afgescho ten arm naar Frankrijk terug. Hamilton wil het anders beproeveneen nieuwe landing in den baai van Suvla. Ze geluk ken er in dein Turk te verrassen, uoch Liman van Sanders is er als de kippen bij, om versterkingen bij te voeren. Da gen lang houden 500 Turksche scherp schutters een leger van 25 duizend geal lieerden tegen, waarin de dappere Nieuw- Zeelanders weer de hoofdrol spelen. Ge volg: bij de 400 officieren en tien duizend man gaan naar de haaien. Hamilton meet ■CBS3seaiaaaaBtisss2B9aaBfBB«9 Nog meer arbeiders voor Duitschland In Volk en Staatwerd een artikel uit de N. R. Ctopgenomen handelend over de tewerkstelling in Duitschland, van de hand van den Berlijnschen correspondent van dit Nederlandsch blad. Uit dit artikel wordt een stem medege deeld dat door de Duitsche algemeen gevol- maohtigde voer de mobilisatie van arbeids krachten, Heer Sauckel, een oproep gericht werd tot het deel der Duitsche bevolking dat niet onder de wettelijke bepalingen in zake de arbeldsverplichting valt, tot het vervullen van een vrijwilligen arbeid ten bate van de Duitsche oorlogsekonomie. Uit dien oproep bleek dat in Duitschland nog steeds groote behoefte aan arbeidskrachten heerscht en dat die eischen voer de Duitsche oorlogsekonomie tot zelfs een paar millioen zou kunnen bedragen. Duitschland zelf kan deze krachten niet leveren, wordt verder in dit artikel bepaald, en zal andermaal beroep moeten gedaan worden op het buitenland. Van Duitsche zijde werd vastgesteld dat de produktie voor civiel verbruik in het buitenland nog grooter Is dan in Duitschland zelf en dat hier nog verscheidene millioenen arbeiders kunnen gevonden worden. Eedoeld artikel besluit als volgt; In de eerste plaats wordt daarbij aan Italië gedacht. Men verwacht minder van Frankrijk en nog minder van Nederland cn België. Dat deze landen toch nog een be langrijke bijdrage zullen moet leveren blijkt daaruit dat men het quantum arbeids krachten, dat men in het Oosten en in het Zuid-Oosten alsnog denkt te kunnen moblli- seeren, even groot schat als het kontigent dat naar Duitsche opvatting nog uit België en Nederland kan worden betrokken, n.l. eenige honderd-duizenden. Voor de aanvragen van vrijstelling voor landbouwers. Vanwege den Heer Gouverneur der Pro vincie werd medegedeeld dat de Oberfeld- kommandantur in de toekomst, bij het tref fen van een beslissing aangaande verzoeken om uitstel of vrijstelling van arbeldsverplich ting ten voordeele van zonen of knechten van landbouwers, rekening zal houden met de leveringen gedaan in de jaren 1942-1943. Iedere aanvraag om uitstel of vrijstelling dient van heden af vergezeld te gaan van een formulier .onderteekend door den burgemees ter en waarop de leveringen van de jaren 1942 en 1943 vermeld staan. er hot bijltje bij neerleggen en bekennen dat Gallipoli niet te veroveren is. Hij vat een ander pion op: hij zal het over Sa- loniki beproeven. Eerst werd Suvla ontruimd met 80 dui zend man, 250 kanonnen en een heelen legertros. Hamilton was intusschen door oen nieuwen generaal vervangen: Gene raal Monao. Het front d.;r Dardanellen was opge schept. De Verbondenen zouden het el ders gaan prebeeren. Het Verliesbslan. Wat dit avontuur aan de Verbondenen heeft gekost, kan blijken uit de bijgaan de verlieslijst: Op het Fransche korps van 42 duizend man. tellen we: 182 officieren en 3.524 man gesneuveld; 42 officieren en 8.594 man vermist: 354 officieren en 17.000 man gekwetst. Het aantal zieken wordt niet opgegeven. De Britten telden: 28 duizend man gesneuveld; 11 duizend man vermist: 89 duizend man gekwetst; 103 duizend zieken. En onder de 111.000 zieken en vermisten mag het reuaendsel aanzien werden els dooden, want gevangenen werden er wei nig gem e:\t, de strijd was te bitter, en van de ziel m stierven er zeer veel. In het g: ïeel kan men dus besluiten, dat meer dan 100 duizend schoone jonge levens aan het rcekelooze avontuur, dat men wel rechtmatig De Tragedie der Dardanellenheeft genoemd, werden op geofferd. De moeilijkheden in dezen Zuid-Ooste lijken hoek van Europa bleven niet van de lucht. Het front van Saiiniiki werd opgericht om de Serviërs te helpen, doch deze werden neg voor ze hulp kregen heelemaal verslagen. Van hun leger van 400.000 man loopen de laatste 100 dui zend man de bergen van Albanië in. Het front van Saliniki op Grieksch grondge bied opgericht, kon maar tot stand kor men door het dubbelzinnige spel van den Eersten Minister Venizelos tegen zijn Ko ning Konstantijn in, die eerder geneigd was de Buitschers te helpen. Dit front kreeg maar zijn oplossing en beslag in 1918. Op den Balkan staan nog duizenden en duizenden kruisjes van de gesneuvel den uit den oorlog '14-'18. Zullen de Verbondenen van heden nog maals het snel van '14-'18 on dien altijd roerigen Balkan herkansen? We zullen zien. Of zal het elders gebeuren? Het is de groote vraag van heden. 20-2-1944. C. IN HET WESTEN Met alle hevigheid woedde einde vorige week de luchtoorlog voort in West-Europa, wijl op Zondag, Maandag en Dinsdag hier eerder een pause bleek te zijn ingetreden. In het raam van dezen luchtoorlog vielen op den middag van den 23 Februari jl. Ame- rikaansche bommenwerpers, onder sterke jachteskorte, Zuid-Duitschland aan maar zij verloren hierbij 45 toestellen waaronder 42 bommenwerpers. In den daaropvolgenden nacht werden storingsvluchten uitgevoerd boven West-Duitschland wijl hunnerzijds sterke formaties Duitsche bommenwerpers een nieuwen zrwaren aanval uitvoerden op Londen waar uitgestrekte branden en om vangrijke verwoestingen wei-den aangericht. Naar veriuidt gebruiken de Duitschers bij hun luchtaanvallen thans een nieuwsoortige brandbomda zoogenaamde oliebomdie veel doeltreffender zou zijn dan de brand bommen uitgeworpen door de Britten, wijl van Duitsche zijde slechts in beperkte mate gebruik wordt gemaakt van fosfoor. Op 24 Februari, rond den middag, vielen andermaal Noord-Amerikaansche formaties bommenwerpers onder sterke jachtbegeleiding plaatsen aan in Noord-, Centraal- en Zuid- Duitschland. Vooral te Schweinfurt en Gotha «era schade aangericht. In den daaropvol genden nacht vielen Eritsche bommenwer pers ook de stad Schweinfurt aan wijl an dere storingsvluchten werden uitgevoerd. Bij al deze aanvallen verloren de Angelsaksers 166 toestellen, waaronder 143 viermotorige vliegtuigen. Jn zelfden nacht voerde de Duitsche luchtmacht een nieuwen massa- aanval uit op Londen. Den 25 Februari, overdag, vielen ander maal Noord-Amerikaansche bommenwerpers plaatsen aan in Duitschland, o.m. Augsburg, Regensburg en Fuerth. Bij nachte vielen Britsche formaties bommenwerpers de stad Augsburg aan, waar vooral in woonwijken schade werd aangericht. Verders werden neg storingsvluchten boven West- en Noord- Duitschland uitgevoerd. Bij al deze aanval len haalde den Duitschen afweer 103 toe stellen neer. Van 20 tot 25 Februari werden boven Duitschland in totaal 503 Angelsaksische toe stellen neergeschoten, dus meer dan 103 per dag. Dit beteekent meteen het verlies van bijna 4.000 piloten en ander speciaal perso neel, verder 1.800 vliegtuigmotoren en bijna 5.000 automatische kanonnen en machine geweren Op 29 Februari jl., overdag, vielen forma ties Amerikaansohe bommenwerpers o.m. Brunswijk aan; 8 der aanvallende toestellen werden door den afweer neergehaald. 311 nachts werden storingsvluchten uitgevoerd boven West-Duitschlaiid wijl Duitsche toe stellen Zuid-Oost-Engeland en dcelen In Londen bestookten. In den loop der vorige week werden de Nederlandsche steden Eschde, Nijmegen, Arnhem en andere zwaar geteisterd door Angelsaksische luchtbombardementen. Te Nijmegen brandden o.m. vier kerken af en DE POPER1NGENAARbij een overlevende van de TITANIC 181 Drie visscherssloepen door mijnontploffing gezonken. Maandag jl. vaarde de Nieuwpoortschc visschersvloot uit met een 125-tal sche pen, gevolgd van «en 60-tal Zeebrugsche cn Blankenbergsche vaartuigen die hier tijdelijk de haringkampagne mede maken. Omstreeks 7 uur 's morgens deden zich verscheidene mijnontploffingen voor in de Kustwateren en werden verscheidene vis- echersvaartuigen getroffen. Het Nieuwpoortsch visschersvaartuig NII Columbus der reederij wed. Bcels, vischte een mi.in in de korre en werd to taal vernield. Heel de bemanning is in de golven omgekomen. Het Blankenbergsch vaartuig B32 en het Zeebrugsch vaartuig Z 8 ondergingen hetzelfde lot. Gelukkiglijk konden enkele led n c'cr bemanningen gered worden. Hst Nieuwpoortsch vaartuig N 17 Eli- saliep de haven binnen met een gered de van Z 8 terwijl een schip van de reede rij Frans Huysreune van De Panne, de N 143. drie overlevenden te Oostende aan wal bracht. Deze ramp veroorzaakte een groote verslagenheid in de visscherswe- r;l.i Nu de Tobis-film in April 1942 tot stand gebracht, op dit oogenblik in ons land loopt en op aangrüpende wijze den ondergang van dit luxe- en speculantenschip voorstelt, wordt deze tragieke gebeurtenis weer in het brandpunt van de algemeene belangstelling geplaatst. We wisten heel goed dat te Hooglede, een schilderachtig ge- meentje een uur van Roeselare gelegen, on der zijn 4.500 inwoners, zich een der DRIE OVERBLIJVENDE Belgische schipbreukelin gen van den Titanicbevindt, die op 15-4-1912 op eeif drijvenden ijsberg liep. Het was zijn eerste reis. De ramp kostte 1600 passagiers het leven. OP BEZOEK BIJ DE FAMILIE SAP TE HOOGLEDE De lust was niet te weerstaan om Juul Sap, een onzer drie overblijvende geluksvo gels van het reuzenschip, de Titanic eens re gaan interviewen. Sedert jaar en dag vertoeven wij op zeer vriendschappelijke voet met den Heer Juul Sap en kennen hem op een draadje. Het is geen grootspreker, doch een stille, eenvou dige, bescheiden werkman. Het lukte ons Juul t'huis aan te treffen in zijn kraaknet werkmanshuisje, staande langs de provin ciale baan naar leper, op 5 minuten afstand gelegen van het centrum van de gemeente. Al dadelijk voelen wij ons hij deze menschen t'huis, waar wij met de meeste voorkomen heid ontvangen werden. Na het doel van ons bezoek bekend gemaakt te hebben, begint Juul, die een aangenaam verteller is, zijn verhaal, en wij laten hem maar liefst zelf de zaak uiteenzetten. DE TREK NAAR AMERIKA Zoo kwam Juul Sap op den Titanic Gewonnen te Zwevezale, op den Hille, den 20 September 1890 en stamde uit een ge zin van 8 jongens. Doch in 1912, het jaar van de ramp, was hij een Uinke kerel. Hij was 21 jaar als hij naar Amerika vertrok. Geen of weinig nijverheid, dreef hen van hun dorpje weg; ze waren gedwongen in den vreemde hun bestaan te gaan zoeken, wilden zij hier in de buurt bij de boeren niet werken voor een armoedig irankske. Juul wiide zich niet krom en de nagels van zijn vingers wroeten voor zoo een honger loon Met tientallen andere Vlamingen be sloot' hij naar Amerika te trekken, op zoek naai' de fortuin. Op 8 April vertrok hij 's morgens rond 4.30 uur, vanuit zijn ge boortedorp naar Ardooie-Statie, met bestem ming naai- Antwerpen, samen met enkele dorpsgenootsn. Samen kwamen zij in de Schelaestad aan, kochten een kaartje van de White-Star »-lijn en vertrokken uit Ant werpen nog denzeltden avond naar Harwich, alwaar zij 's morgens aankwamen. Vooraleer wij op den Titanic» kwamen, hebben wij nog een nacht geslapen in Lon den, om vandaar uit naar Southampton te varen. Eindelijk brak de groote dag aan: 10 April. Te Harwich moesten wij op het snelste en zekerste söhip van de wereld, de Titanicstappen. Was dat een feest bij 't vertrek. Veel rijken, kapitalisten, waren op het schip. Er was muziek en volk. lir werd gefeest en gewuifd en gedronken. Kort om 't was vollen bak. Wij ook, derde-klas- passagiers, waren gelukkig en fier op een schip te reizen dat den blauwen wimpel ging veroveren, te samen met de rijkste men schen van de wereld. In Ierland en Schotland kwamen er nog veel bij. Ook te Cherbourg stegen veel pas sagiers op, zoodat er niet minder dan 3.514 man aan boord waren. Was me dat een leventje aan boord, een echt aardsch para dijs. Wij lieten het aan ons hart niet i.o- men; wij vermaakten ons vroolijk en blij. De West-Vlaamsche leeuwen dansten, o.a. Juul Piancks met zijn familie en Victor Ver- cruysse uit Zwsvezele; Achiel Dewaele uit Ruddervoorde; de Westroozebekenaars Witte- vronghel, Ampe en Vandewalle. Zoo was ook de dag van 14 April, Vol leute en plezier, net als de andere dagen, 's Anderendaags zouden wij te New-York aankomen en aldus het wereldrekord vesti gen. 't Was Zondag en er werd nog meer gefeest; er stond geen mate op. Hoe kon het ook anders, morgen immers gingen wij uit elkaar. We waren al kameraden gewor den, de zes die met mekaar deelden waar onder de twee geredden, Theodoor Demulder uit Aspalare, die nu nog leeft, en John Scheirlinck uit Haaltert. Niemand dacht aan een ramp: De Titanickon niet vergaan, dit had men ons bij de afreis verzekerd, en dit geloofden wij ook. Zoo 'n prachtboot. En toch was het anders! Dien zelfden Zon dagnacht zou er iets wreeds gebeuren. We waren ons te ruste gaan begeven rond 10.30 uur, toen wij opeens te middernacht een hevigen schok gevoelden en wij wakker scho ten. Wij hoorden een gehuil en getier. Ik stond in mijn nadhtkleeren op en ging aan stonds naar boven zien wat er aldaar gaande was. Ik vernam er dat het schip op een ijsberg gestooten en het aan het zinken was. Aanstonds liep ik mijn makkers verwitti gen, doch toen ik hen vertelde, wat er aan den gang was, geloofden zij mij niet. Op nieuw ben ik naar boven gegaan. Een pa niekstemming grijpt de passagiers van den zinkenden «"TitanicSteeds hooger stijgt het water en bruischt door de gekloven wan den der machinekamer, die op den ijsberg te pletter liep. Uit de nabije kabienen ste gen radelooze hulpkreten op. Vanher naar be neden, maar nu waren mijn kameraden reeds uit het bed. Tot aan de knieën stonden zij reeds in het water. Toen beseften zij, dat gebeurde wat wij voor onmogelijk hadden gehouden: de Titanic» zonk! Kleeren en schoenen waren reeds weggespoeld. Dus enkel met een broek aan naar boven. Wij sliepen namelijk van voor ln het schip, en daardoor hadden wij ook het eerst water. Wij wilden onze vrienden die van achter sliepen verwit tigen. Op de trappen en in de gangen was dat een geharrewar van belang. Wij moesten worstelen om er ons door te slaan. Mannen en vrouwen naar de reddingsbooten vluch tend. Verschillende werden onder den voet getoopen, anderen vielen bewusteloos neer. Langs alle kanten stegen hulpkreten op. In de verwarring waren de families, op enkele sekonden uit mekaar gerukt. Een vrouw uit Oost-Vlaanderendie een kindje verwachtte, lag op haar bed. Haar man bleef bij haar cn wilde haar niet verlaten. Samen zijn zij den dood ingegaan, '-t Was verschrikkelijk cm zoo iets mee te maken! Wij waren gejaagd en opgewonden en de meesten waren al weg naar de reddingsbooten. Enkel vrouwen en kinderen mochten plaats nemen in de reddings'oooten; dat was er nu nog te kort. Enkele mannen die toch in de red dingsbooten wilden springen, en zelfs vrou wen en kinderen op zij duwden, werden onverbiddelijk neergeschoten. De matrozen stonden met de revolvers in de hand aan den uitgang. Er werden vuurpijlen van alle kleur ln de lucht geschoten. Doch overal waren wij door ijsbergen omringd. Daar er geen booten meer waren en ik mij wilde redden, sprong ik in zee. Zoo zonder zwem vest, want die had ik vergeten; die hing nog aan de deur van mijn kamer. Dan kwam het verschrikkelijkste: zwemmen en vlotten. Op losgeslagen balken van het schip kon ik een eind vlotten oim dan terug af te vallen en dan weer te zwemmen. Hoelang wij ge zwommen hebben weet ik niet. In de boo ten die overvol waren, had men alle moeite om de zwemmers te verhinderen erin te klimmen; het mocht niet, want dan was gevaar te kantelen en gingen zij allen ten onder. In sommige bootjes stelde men zich brutaal aan. Wanneer men het had aange durfd zich aan den boot vast te k'.ampën, sloeg men heel eenvoudig met een bijl om de handen af te hakken. Ondertusschen zonk de Titanic». Als hst schip ging rechtstaan, was het gruwelijkste oogenblik. De men schen die zich aan de schouwen, en aan de verschansing hadden vastgeklampt om toch niet te vergaan, werden door het machtige water verzwonden, moesten loslaten en stort ten in zee. Men hoorde een ijzingwekkend geschreeuw, een IJselijk gekraak: het schip werd aan stukken gereten en dan verdween de Titanic voor eeuwig in de golveneen worstelende menschenmassa meesleurend. ('t Vervolgt.) MOBILISATIE VAN DEN OOGST 1943 Het Staatsblad van 25-2-1944 publiceert een omzendbrief van het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening, betreffen de de verdere mobilisatie van den oogst 1943, waaraan wij onder meer ontleenen: De voorafneming van zaaigraan en poot- goed met het oog op de uitbreiding der teel ten voor het landbouwjaar 1943-'44 mag |e- schieden op basis van de volgende hoeveel heden per hectare: Tarwe, rogge, masteluin, gerst en winter- gerst: 185 kgr.; Spelt en droge peulvruchten; 225 kgr.; Niet vroege aardappelen: 2.000 kgr.; Vroege aardappelen: 1.500 kgr. Indien sommige landbouwers gebruik wil len maken van het recht op een bijkomende voorafneming, dan dient deze laatste in rekening gebracht te worden op de Alge meens Kaartvan deze exploitanten, DE VLEESCHHANDEL VOORTAAN AAN EEN OFFICÏEELE VERGUNNING ONDERWORPEN De Hoofdgroepesrlng «Vee, Vleesch en Bijproductenheeft besloten de uitbating van een groot- of klelnhandelsbedrljf in vleeschwaren afhankeijk te maken van een door haar te verleenen officieele vergunning, die slechts aan bedrijven welke naast vlesschwaren geen andere producten mogen verhandelen, kan worden toegekend. DE BELANGEN ONZER BEVOORRADING Bij besluit verschenen in het Staatsblad van 28 Februari Jl. wordt het volgende be paald: Art. 1. Elke natuurlijks of rechtsper soon die koopwaren koopt, verkoopt, voort brengt, verwerkt, bewerkt of vervoert waar van de invoer, de voortbrenging, de verdee ling, het verbruik, de bewerking of het ver voer door tusschenkomst van het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening of van een organisme dat er van afhangt geregle menteerd. wordt, is verantwoordelijk voor de eet- of koopwaren die hem werden toever trouwd. Art. 4. Hst Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening kan tijdelijk cf defi nitief de bevoorrading schorsen der bij art. 1 bedoelde personen die weigeren de onder richtingen uit te voeren die hun werden overgemaakt, of die, hetzij door hun verzet, hetzij door hun nalatigheid, hetzij om elke andere reden, den goeden gang der ravatail- leering belemmeren. Art. 5. Het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening kan bevel geven ran de organismen of overheden die er van af hangen, of ze machtigen tijdelijk of defi nitief de bevoorrading te schorsen van de bij artikel 1 bedoelde personen in de bij ar tikelen 3 en 4 voorziene omstandigheden wanneer de bevoorrading geleverd wordt door tusschenkomst van de organismen. GEWICHTSVERLIES BIJ DE KLEINHANDELAARS Het gewichtsverlies van 1 t.h. voor het uitwegen van gezouten hoeveboter, wordt voortaan niet meer geduld?- werd een vijfde floor brisantbommen ver nield. In een katholiek schoolgebouw wer den talrijke zusters en schoolkinderen ge dood onder het instortende puin der stuk- feworpsn schoolgebouwen. Ganscbe wijken randden af of werden vernield. In totaal werden reeds 465 dooden geborgen ln de verscheidene geteisterde plaatsen alsmede 400 zwaar gewonden, wijl duizenden personen dakloos gesteld werden. In het Kanaal hadden verscheidens bot singen plaats tusschen Britsche en Duitsche lichte oorlogsbodems. Bij een aanval uitge voerd door Duitsche 6nelbooten op een Britsch konvooi w.vd een schip van 2.000 ton gekelderd en twee andere van samen 3.000 ton getorpedeerd'. Bij Le Havre werden ook twee Britsche snelbooten in brand ge schoten. Door Duitsche duikbooten werden in den Atlantischen Oceaan, ln de Middel- iandsche Zee en in dSn Indischen Oceaan 7 schepen van samen 35.185 ton tot zinken gebracht, alsmede 11 zeiivrachtschepen en twee destroyers, wijl, drie andere schepen getorpedeerd werden, j OP HET OOSTELIJK iJRONT O o talrijke sectoren !van het Oostfront ble ven "hevige gevechten voortwoeden, o.m. bij Krie pi-Rog, bij Sveiügorodka. ten Oosten van Bjaskóff, ten Zuiden van de Pripetmoe- rassen, tusschen Pripeit en Berezina, bij Ro- gatshev, bl.1 Witbsk, Nevel, verder langs den spoorweg Luga-Pleskau, aan het Pleskau- riieer en langs de Narwa-rivier. Op enkele dezer punten gingen Duitsche troepen suksesvol toti tegenaanvallen ever, op andere werden alle Sovjet-aanvalspogin- gen afgeslagen en verijdeld. Niettegenstaande deze afwisselende hevige gevechten deden zichgeen belangrijke wij zigingen voor in de wiederzijdsche stellingen zoo op den Zuidelijken sector als ln het Zuidelijke frontvak vah het Centraal front. Ln het Noordelijke gedeelte van den Cen- tralen sector hadden de Sovjets alle beschik bare krachten verzameld om een doorbraak te kunnen bewerkstelligen bij Rogatchev. Bij de verbitterde gevechten welke hierop volgden en waarbij do Sovjets na gevechten van man tegen man terugge'worpen werden, ontruimden de Duitsche troepen de stad Ro gatchev zelf na er alle van militair oogpunt van belang zijnde doeleinden vernietigd te hebben. Rogatchev is gelegen aan den Boven- Dn leper. Hij Vitebsk en Newel werden andermaal verbitterde gevechten geleverd. Bij deze eerstgenoemde plaats poogden do Sovjets andermaal een doorbraak af to dwingen, maar vruchteloos. Op 25 Februari werd door E.P. uit Berlijn gemeld dat ook Vitebsk was ontruimd, na vernietiging van alle militaire installaties, maar van officieele zijde werd dezo ontruiming sedertdien nog niet beves- iigd. Tusschen het Illrnen-meer en het Peipus- meer poogden de Sovjets vooruit te rukken langsweerszljden van de Dno en ten Westen van de spoorlijn Luga-Pleskau (op veel kaar ten vermeld als Pskov)Al hun doorbraak- iiogingen !eden echter rchipbreuk. In 'dezen sector heerscht steeds een groo- tere koude dan totnogtoe waargenomen werd en met zwaren sneeuwval konden de Sov jets hier hun ski- en sledenformaties in den itrijd werpen. Ten Oosten van het Pleskau-meer zetten de Sovjets talrijke aanvallen in, welke door den Duitschen afweer afgeslagen werden. Op het Peipus-meen konden beide tegen standers op het toegevroren water evolüee- ren en wisten de Duitschers er een eiland in tut meer te heroveren. Tusschen het Peipus-meer en de Finsche Golf, namelijk langs de Narwa-rivier, werden alle verdere aanvallen of doorbraakpogingen der Sovjets door de Duitsche troepen sukes- vol afgeslagen. Afdelingen Estlandsche vrij willigers wisten een bruggenhoofd door de Sovjet3 gevormd over de Narwa, weg te luimen. De Sovjets herhaalden hun luchtaanvallen op Finsche steden, o.m. cp Helsinki en Ulea- borg. Helsinki werd namelijk gebombardeerd door 600 vliegtuigen en de raid duurde 12 uren, van 6 uur 's avonds tot G uur 's mor gens. ZUID-ITALIE EN GEBIED DER MIDDELLANDSCHE ZEE Zoo op de hoofdfrontlijn als aan het brug genhoofd van Nettuno schijnt een oauze te zijn ingetreden, daar béide tegenstanders ongetwijfeld na den verbitterd geleverden strijd hun krachten willen hergroepeeren. Op de hoofdfrontlijn, in het Westelijk gedeelte, werd aktiviteit gemeld ln de ge bieden van de Gari, van Castelforte en Te- relle. Aan het bruggenhoofd van Nettuno-Anzio was de bedrijvigheid eerder beperkt ten overstaan van de verbitterde aanvallen en tegenaanvallen welke zich de weken voor dien elkander aldaar opvolgden. De zwaarste strijd werd geleverd in het gebied van Aprilüa waar bij Buon Riposo een Angel saksische groep die ter nterkte van twee bataljon sedert enkele dagen omsingeld was, vernietigd ward. Hierbij werden 650 gevan genen alsmede een rijke buit gemaakt, .'n dezen sector wisten de Duitsche troepen licht terreinvoord-eel te behalen. Van 24 Januari tot 24 Februari Jl. wer den aan het bruggenhoofd van Nettuno- Anzio 5.721 gevangenen gemaakt. 212 pant sers vernietigd en een groote buit blnnenge- maakt. De artillerie bleef echter op sterke wijze haar actie aanhouden op het bruggenhoofd. Het Duitsch verdragend geschut bestrijkt de landingshavens van Nettuno en Anzio, wijl dit vuur beantwoord wordt door het Angel saksisch scheepsgeschut. Een Duitsche oorlogscorrespondent cp het front van Anzio seint dat de Angelsaksische artillerie in de dagen voor de Jongste inge- tredene kalmte waarlijk de streek ten Zui den van Rome tot een maanlandschap wilde veranderen. In de dagen van hevige strijd werden per dag gemiddeld 25.000 granaten afgevuurd door de Angelsaksers. In» de da gen van mindere hevigheid bleef dit getal nog 12.000 gemiddeld per dag. BIJ het beschieten van de havens van Anzio en Nettuno bracht het verdragend Duitsche geschut nieuwe zware slagen toe aan de Angelsaksischs scheepsvaart, o.m. op 25 Februari 3 transportschepen van samen 24.000 ton en een destroyer zwaar bescha digd, wijl andere schepen verdreven werden en groote branden gesticht te Anzio. IN HET VERRE OOSTEN Door Tokio werd medegedeeld dat 6.500 Japanners alsmede 2.000 burgers die stre den aan de zijde der Japansche troepen, den heldendood stierven bij de verdediging van de Kwajellin cn de Ruot-ellanden, ln den Marshall-archipel. Tokio deelt mede dat Amerikaansche bommenwerpers, de eilanden Salpan, Tlnian en Guam, deel uitmakende van de archipel der Mariannen, hebben aangevallen. Deze vliegtuigen stegen op van vlieetuigenkamp- schepen. De Japansche luchtstrijdkrachten weerden den aanval af, deelt Tokio verder mede, verdreven de Amerikaansche schepen en brachten een vliegtuigenkampschip en drie andere oorlogsbodems tot zinken. Amerikaansche troepen zijn geland op de Admlraliteltseilanden, ten Noorden van Nieuw-Gulnea. DE TOESTAND IN FINLAND Sedert enkele dagen hebben herhaaldelijk geruchten de ronde gedaan over mogelijke vredesonderhandelingen tusschen Finland en Sovjet-Rusland. In deze laatste weken ver hoogden de Sovjets hun druk op de Finnen, bijzonderlijk door massa-aanvallen op Fin sche steden en een heftige perscampagne. Men zal zich herinneren dat de U.S.A. even eens een soort ultimatum stuurde naar Fin land en dat een reis van den Finschen poli tieker Paasiviki naar Stockholm ook bij deze geruchten betrokken werd. Moskou maakt zijn wapenstil standsvoorwaarden bekend. B.P. S. deelde Woensdag jl. medé dat Zender Moskou zekere geruchten omtrent vredesonderhandelingen tusschen Finland en Rusland bevestigd had. Officieele besprekin gen werden echter niet gevoerd maar rond midden Februari had een Zweedsch indus trieel de Sovjet-gezante te Stockholm, Mevr. Kolontay, bekend gemaakt dat de Finsche politieker Paasiviki te Stockholm aanwezig was om aldaar de wapenstilstandsvoorwaar den aan te vragen voor Finland. Mevr. Ko lontay verklaarde dat de Sovjet-Unie wel geen vertrouwen stelde in de huidige Fin sche Regeering maar toch bereid was te i n- deitoandelen met Finland over het stopzet ten der vijandelijkheden. Op 19 Februari verklaarde Paasiviki e- machtigd te zijn de Sovjet-Russische wapen stilstandsvoorwaarden aan te vragen tn Me vrouw Kolontay overhandigde hem dan het antwoord der Sovjet-Regeering met de ge stelde wapenstilstandsvoorwaarden. Deze voorwaarden luiden als volgt, op be knopte wijze samengevat: 1. Afbreken der betrekkingen met Duitschland, interneering der Duitsche troe pen en oorlogsschepen in Finland, desnoods met bijstand van het Sovjat-ieger 2. Het terug van kracht worden san het Sovjet-Russisch-Finsch verdrag van 1940 en het terugtrekken det Finsche troepen op de grens van 1940; 3. Invrijheidstelling van Sotfet-Russi- sche en geallieerde gevangenen en burgers; 4 en 5. Bespreking te Moskou van i'e geheelc of gedeeltelijke demobilisatie van het 'Finsche leger, van de door Finland te beta len schadevergoeding en van het vraagstuk van Petsamo. Aan Paasiviki werd te kennen gegeven dat te Moskou een Finsche afvaardiging verwacht werd tot het treffen van een concreet ak koord. De Finsche Rijksdag vergaderde tweemaal in geheime zitting om deze kwestie te be spreken. Ten slotte werd het vertrouwen in de Regeering gestemd maar over het al of niet aannemen der Sovjet-voor waarden is nog niets bekend. Een en ander. In het Lagerhuis verklaarde de Br' 'sche Minister .'den dat Stalin en Churchill ak koord gaan om aan Polen compensaties voe te staan in liet Noorden en het Westen t jn koste van Du tschland. Intusschen werd be kend gemaakt dat de Poolsche emigranten- regeering te Londen beeft geweigerd Ln te gaan on alle afstand van grondgebied en het voorstel over de Curzon-lijn heeft verworpen. President Roosevelt had een jvetsvoor- stel ingediend tot het heffen van 16 milliard dollar belastingen. Zoowel door h°t Congres als door den Senaat werd op deze 16 milliard slechts ruim 2 milliard belastingen goedge keurd. De President stelde hiertegen ziin veto zoodat het voorstel terug naar Congres en Senaat ging, maar beide 'wetgevende ka mers bleven bij hun besluit. Hierdoor ont stond een nrestige politieke krisis waarbij Senator Barkley ontslag nam als voorzitter van de demokratische groep, ontslag welks naar verluidt later zou ingetrokken zijn ge weest. Te Lissabon zal een uitwisseling van Amerikaansche diplomaten, journalisten cn Gekwetsten plaats hebben tegen Duitsche taatsonderdanen welke uit Amerika terug- keeren. Tijdens een luchtbombardement op Londen viel een bom op het huis waar Ko ningin Wilhelmina woonde. Het huis werd verhield. Koningin Wilhelmina liep geen ver wondingen op maar verscheidene personen van haar gevolg zouden gedood zijn. In het Vatikaan bevinden zich thans duizenden kisten gevuld met kunstschatten komende uit gansch Italië, om er van oor logsgevaren gespaard te worden. De inboedel van Castel Gahdolfo werd eveneens naar het Vatikaan overgebracht. De hoogere Fransche geestelijkheid heeft de terreuraanvallen en het terrorisme ge brandmerkt. Naar de Duitsche Generaal Paul Hasse heeft het raket-geschut een fantastische ont wikkeling bereikt en dat op technisch ge bied ter dezer opzichte Duitschland vooraan blijft. Te Algiers zal het proces beginnen te gen Oud-Minister Pucheu, die beschuldigd wordt van hoogverraad. Dé zoon van Churchill, Randolph Chur chill. zou zich in Youeo-Slavië bevinden, als verbindingsman voor Tito flBaa&asssgsagESBsssBszsaasEfflEsagBS Bediende vermoord te Tienen. Anderhalf millioen frank gesto len in zelfde stad. Drie bedienden ontvoerd te Blauwput- Kesselloo. Moord te Haine-Saint-Pierre. Nieuwe moord te Antheit. Slachtoffer van aanslag in ziekenhuis afgéïnaakt te Namen. Gangsters aangehouden te Antwerpen. Assistent-apotheker ver moord te Brussel. Moordaanslag te Ganshoren. Duizenden kgr. suiker geroofd te Fize-Fontaine. Meisje ontvoerd te Bleret. Twee vrouwen neergeschoten te Luik. - Dubbele moord te Bernissart. Diefstal van 1.509.000 fr. te Elsene.Lijk langs den weg te Lommei. Gemeentehuis te Vlijiingen in brand gestoken. Moord te Mar- cinelle. Ik was er ook op geraakt en stond, half versmacht, half geplet op de platforme! 't Was een echte bestorming geweest. Dubbel© jongens, jonge kerels en dito meisies hingen reeds aan de tram voor hij stopte. Alaam, eetzakjes en rugzakken dienden als schild om anderen af te we ren. Zij zaten. Eenige pezige mannen had den zich tusschen die stormtroep weten in te schakelen en waren eveneens aan een plaats geraakt. Bij dien eersten en geweldigen aanval had ik me voorzichtig achteruit gehou den; ris ik maar meê kon en ergens een hoekje veroveren, 't Ging nog niet zender moeite «n 'k was reeds heel tevreden dat ik over eenige vierkante centimeters kon beschikken, 'k Zou betalen als we wat ballast hadden afgegooid, want ik vond geen middel om mijn geld uit mijn beur ze te halen. Een haring in een ton zou dat immers ook niet kunnen! Ik had het verste hoekje in beslag ge nomen, geleund tegen de uitgangaeur; dan moest ik ten minste nog geen vis- schers-evenwicht bezitten wanneer het tramke aan 't schommelen ging of stil bleef staan; want (Lr. remmen waren, lijk het heele trammeks ten andere, zeer ziek. Van uit mijn hoekje kon ik nu de passa giers bekijken, ten minste een deel er van. Twee oude menschen, op hun Paasch- beste. Die kwamen van een rouw of een trouw, ze hadden vermoedelijk hard te voet moeten loopen, want ze waren dood moe! Een vrouw met een kind op den arm: die kwam van den docter, want de kl.'ine droeg een verband. Dicht bij de deur half uit half in de eigenlijke tram wagen, twee zeer elegante juffers, warm in de fourruren en dik in de... verf! De and;ren waren als ik, gewone menschen, eenige arbeiders, een paar handelsreizi gers en burgers. Op onze plat-forme was het ijs-stil; maar uit de wagen lcwam ge klets en gitlach. Nu. we waren toch... meê en zouden zender ongevallen tijdig t'huis geraken. Het tramke deed zijn best en steende en pufte er bij. Trek mij die overgeladen wagens berg op! dan rammelde het van plezier als het mocht naar heneden schie ten. Dan botsten mijn gebuurs tegi;n el kaar; omvallen konden ze niet; er was immers geen centimeter onbezet. Eerste halte! Konden we nog plaats maken? Er moest iemand uit den wagen, 't ging toch. Er was binnen één plaats vrij gekomen. Een van de juffers, die half-uit, half-in stonden, had die te pakken. Maar de tramwachter was daar gelukkig nog... laat als 't u belieft eerst die vrouw zit ten met dat kind op den arm.Die kerel gebruikt ten minste zijn hersens, dacht ik. Voor een paar weken was er een van die Aanval met granaten en mitral jetten op een bar: 3 dooden, 15 gewonden. De Heer Gouverneur van de Société Gén. de Belgique in zijn woning vermoord. Politie-officier en twee agenten vermoord op hun bureel. Bom in een herberg te Sinte-Agatha-Berchem. Maandagavond traden gangsters-moorde naars op bijzonder drieste wijze op te Brus- se en pleegden er niet min dan vier zware aanslagen waarbij in totaal 7 personen ge dood en een twintigtal gewond werden. In een bar werd een waar bloedbad angericlit. Wat Maandagavond te Brussel gebeurde is vreeseiijk en waarlijk ongehoord en leder rechtgeaarde persoon kan slechts de aan houding en een voorbeeldige straf wenschen. Deze aanslagen werden als volgt gepleegd: Rond 10.15 uur sprongen zes gewapen de mannen, waarschijnlijk langs de Anspach- laan uit een auto gestapt, de Bisschopsstraat ingerend, vielen twee van dienst zijnde po litieagenten aan, ontwapenden deze en dron- tsn daarna in den aldaar gelegen privaten ring Le Muscadingehouden door den bekenden bokskampioen AI Baker. Twee der bandieten hielden de klienten en het per soneel welke zich bevonden in den gang in bedwang wijl de vier andere door de glazen midendeur den bar binnenvielen. Zij wier pen er twee granaten van het mills-type, een naar den luster en een naar den toog, en begonnen dan maar in het wilde rond op <je aanwezige klanten te schieten ilie wader stoelen en tafels waren gekropen. Er werd geschoten in den hoop, zonder te mikken. Dé twee ontwapende politieagenten kwamen de zaal binnengeloopen en gingen moedig de moordenaars te lijf, maar ook zij wei-den neergeschoten. Een hunner zou later den geest geven. Toen de slachtpartij genoeg geduurd had trokken de moordenaars er ongestoord van floor. Hun lanvoerder was een groote nan lie een Vlaamsche gewesttaai sprak. Onder de verbruikers werd er een op slag gedood, een tweede stierf kort nadien. Een 15-tal anderen werden zwaar gewond en moesten naar een gasthuis worden overge bracht, waar men acht dat er ren vrouw in stervensgevaar verkeert. Onder de gewon den bevinden zich een 5-tal vrouwen. Onder de dooden bevindt zich de bekende Jockey Luaert. Al Baker werd niet getroffen en kon binst het bloedbad naar buiten geraken. Naar de laatste berichten zouden de da ders thans bekend zijn, maar nadere gege vens hieromtrent ontbreken nog. Maandag Jl. werd de Heer Galopin, gouverneur van de Société Générale de Belgique» in zijn woning door drie burgers overvalen en met revolverschoten zoo zwaar gewond dat hij in den volgenden nacht overleed. De daders, die in de woning wa ren binnengedrongen, bleven totnogtoe on bekend. Een zevental lieden, gewapend met re volvers en mitraljetten, wisten ook onder een valsch voorwendsel binnen te dringen in een politiepost langs de Wielemans-Ceup- penslaan te Vorst. Zij sprongen eerst het wachthuis binnen en ov?rmeesterden er de twee van wachtzijnde politieagenten, die zij vastbonden. Daarna drongen zij door in de bureelen en gingen een vuurgevecht aan met den politie-officier Van Overstraeten die door een oevolverkogel gedood werd. Daarop keerden zij naar het wachthuis terug waar zij, na wat aarzelen, cok de twee ge bonden agenten doodschoten. Om hun af tocht te dekken wierpen zij dan neg een granaat in den gang en verdwenen daarop. Rond 10.30 uur, zelfden avond, werd een bom geworpen in een herberg te Sinte- Agatha-Berchem waar nog slechts drie ver bruikers aanwezig waren. De drie verbruikers alsmede de waard en de waardin werden zwaar gewond en moesten naar een kliniek worden i ver gebracht. BANDIETEN GEVONNIST DOOR SPECIALE DUITSCHE RECHT BANKEN Gangsiers gsfusiljeerd een uur na hun veroordee'fing. Door de Bezettende Overheid werden bijzondere rechtbanken opgericht om ban dieten, gangsters en moordenaars te veroor- declen welke door de Duitsche Wehrmacht- diensten werden aangehouden. Aldus verschenen voor een bijzondere Duitsche rechtbank te Luik twee bandieten die te Luik een herbergier hadden overval len, gewapenderhand, en er een som geld roofden, maar naderhand door twee leden van de Duitsche Wehrmacht werden aan gehouden. Beide gangsters bekenden den roofoverval, weiden ter dood veroordeeld en eea uur na het vonnis reeds gefusiljeerd. Een andere verdachte kerel werd te Tilff aangehouden en in het bezit gevonden van tweo revovers vélke geladen waren. Ook deze werd door een Duitsche bijzondere rechtbank ter dood veroordeeld en een uur nadien terechtgesteld. In de provincies Luik en Luxemburg werdsn van 16 tot 21 Februari 49 lieden we gens terrorisme door leden van de Duitsche Wehrmacht aangehouden. In het bestek der door de oberfeld- kommandantur Luik tegen het banditisme getroffen maatregelen werd in de provincie Luxemburg een bandietenschuilplaats uit geroeid. Zeven bandieten werden tijdens het vuurgevecht neergeschoten. Wapens, muni tie en springstoffen werden buitgemaakt. Het Duitsche krijgsrecht te Charleroi veroordeelde eveneens twee Belgische staats- onderdanen ter dood wegens gewapende roof overval. Moord, roof en brand blijven steeds hoog tij vieren in ons landeke: Te Tienen verliet zekere Crama, be diende, zijn woning in gezelschap van zijn vrouw. Plots werd de vrouw van haar echt genoot weggetrokken wijl Crama door een tweeda bandiet met een schot ln het hoofd doodgeschoten werd. De daders konden on gestoord ontvluchten. Te Mechelen konden twee bandieten geklist worden. Te Anderlecht, langs de straat, werd een ontvanger der Buurtspoorwegen uitge plunderd. Te Amberloup-Macravivier drongen ban dieten binnen in twee hoeven en legden er de hand op 114.000 frank. Te Gouy-lez-Piéton drongen bandieten binnen Ln de woning van een mijnwerker, knevelden de bewoners en dreigden de doch ter des huizes met een gloeiende pook- te zullen verbranden zoo de bergplaats van het geld niet aangeduid werd. Ten slotte moest de vrouw des huizes hierop ingaan en over handigde de schurken 6.000 fr., al de spaar penningen van het gezin. Te Blauwput-K sselloo werden drie be dienden van den spoorweg, die een groote som bil zich droegen, door drie onbeken de kerels aangevallen en verplicht in een ge reedstaande auto te stappen. Een der be dienden, die honderdduizenden franken bij zich droeg, kon evenwel nog ontsnappen. De twee andere werden buiten de stad Leu ven uit den auto gezet. Te Haine-St-Pierre werd een 55-jarige man door bandieten overvallen, meegesleurd naar een afgelegen plaats en daar met re volverschoten afgemaakt en beroofd. De po litie die ter plaatse kwam werd op revolver schoten onthaald. De moordenaars konden ontkomen Te Antheit werd de gemeenteontvanger in zijn woning vermoord, met een kogel in den slaap en een in het hart. De drijfveer van de misdaad is onbekend. Te Salzinnes-Namen werd een Jong meisje aangevallen en met revolverschoten zwaar gewond. Het meisje werd overgebracht naar een ziekenhuis te Namen waar het ter verpleging opgenomen werd. Op een avond zat de gekwetste met haar moeder te prak ten op haar kamer, toen de deur met een ruk openvloog en een man op het meisje schoot dat in het hoofd getroffen werd en op slag gedood. De moordenaar kon ont komen. Te Maurage werdsn 2.000 koeken, be stemd voor de schoolkinderen, geroofd. En kele uren later werden deze koeken aan woekerprijzen in de gemeente aan den man gebracht. Te Brussel werd een Juwelier van 175.000 frank beroofd. Te Etterbeek werd een assistent-apo theker door vier bandieten neergeschoten cn beroofd van zijn brievcntasch welke slechts 700 fr. inhield. Te Antwerpen werd een gangsterbende van negen jongelingen van 18 tot 20 Jaar alsmede drie vrouwen Ingerekend. Ta Luik werden twee vrouwen door bandieten overvallen, van hun handtasschen beroofd en vervolgens neergeschoten. Een der vrouwen werd gedood, de andere zwaar gewond. De man van de vermoorde vrouw werd in December jl. ook vermoord. Te Seratng reed een gemeentearbeider mét een kar langs de straat, toen hij gevo'gd werd door een velorijder die plots op den arbeider vuurde en deze doodde. De moor denaar kon ontkomen. Te Chimay werd esn Rexist neerge schoten toen hi1 in een herberg op den tram zat te wachten. Te Luik overvielen verscheidene zwaar gewapende bandieten de bureelen van het registratiekantoor. De rijkswacht kon hei melijk verwittigd worden en drie mannen haastten zich ter plaatste. Toen de bandie ten, die intuschen een rijke buit aan over drachtzegels hadden gemaakt, zich bereid den cm te vertrekken kwamen de rijkswach ters toe. Bon vuurgevecht ontstond hierop waarbij een der bendletea gtdood en een tweede gewond weid, wijl gaen der rijks wachters getroffen wérden. Twee bandieten konden neg aaugehcudth wafdsio. Te Fize-Fontatn-- ir inkten b"ndifeyen zich messter van een auto waarop 4.090 kgf. suiker vervoerd werden. Te Eascoup overvielen bandieten het station en ontvreemdden er 120.000 fr. geld bestemd om de loonen uit te betalen. (Zie vervolg op 2' Blad). tramwacfiters die spel maakte om zulke mamaelaan een plaats te helpen! 't Deed me nu danig deugd onder die be dienden een eigenlijken mensch te ont moeten. Nu, hij woont op onzeparo chie! Ik wE'ts terloops op die twee oude sukkelaars die niet wisten hoe zich recht te houden! Maar ook dit ging, echter niet zonder moeite, want nu vonden de beide juffers het zeer onbetamelijk en een beetje onbeschoft plaats voor te behouden aan twee menschen die eigenlijk toch niet méér betaalden dan zij! En dan kwam nog 't schoonste van de historie! «Men» zou de «garde» eens een neuszettenTwee jonge kerels stonden recht en boden hun plaats aan de twee schilderijen, die zich triomfante lijk «installeerden», even rondkeken en een romannetjegingen lezen. Er was wat «gegiechel» mee gepaard, natuurlijk! Op 't einde van de reis hadden we plaats over, ik bekeek nu de overblijven- den van de storm-troep; er was geen en kele bekende onder. De tramwachter keerde in den laten avond naar huis; 'k moest hem zien, 'k moest met hem 's over de reis kunnen spreken. Gust, ge zoudt er penitentie van ma ken nu met de tram te reizen. En zoo is het den dag door, Nelis. 's Morgens zijn het de scholieren; 's mid dags nog een hoop dubbele jongens die nog school loopen; in den namiddag idem 't zelfde en 's avonds... ge hebt dat nu ■gezien. Wat do ouders toch in hun kop steken kleine jongens naar de scholen in stad te sturen! Ze zien, ze hooren alles; en die kleine rakkers doen lijk de groote ren, springen op de tram, bezetten de plaatsen en de groote menschen of ouder lingen hebben het kijken Met mij zelf gebeurt het niet zoo dikwijls, ik dce zoo als van avond met die twee jufferkes, ik laat vrouwen en oudjes vóórgaan. Maar wat wordt er op die scholen dan wel ge leerd? Weten de meesters dan niet dat hun volkskezulke manieren heeft? Moet de beleefdheid en voornaamheid niet aangeleerd worden op school? Dank-u voor de opvoeding, zooals die nu... gege ven wordt. Studenten doen het ietwat beter. Die blijven gewoonlijk cp de plat form staan. Ik zal niet zeggen dat ze niet nu en dan studentachtig-dwaasdoen maar in die zaak hebt ge er geen last meê. We zouden moeten op vele zaken letten, Nelis. maar we kunnen niet. Hoe langer hoe meer volk! Voor ze allen bediend zijn is de tram reeds vijf kilometer ver. Hoe wilt ge dan dat we tevens politie spe len en, nochtans, 't is meer ais noodig! De trams zijn overladen en er is te wei nig personeel. Dat is nummer een, Nelis. Ge moet natuurlijk beleefd en voorko mend zijn voor de reizigers, dat wordt u op ti.id en stond in de ooren geknoopt, maar als ge tevens uw gezag moet doen gelden dan staat ge zonder verweer. Ge moost geen opmerking maken of 't zit er op. lederen avond is 't het zelfde liedje, ge zoudt een of ander om zijn manie ren moeten op de teenen trappen, maar ge kunt niet, ge staat alleen tegenover heel de bende. Is nummer twee. Nelis. Dat ionge snotneuzen eens spektakel maken, ia, 'k zal niet zeggen dat het past, maar ge maakt u toch nog meer hoes als man nen meedoen aan dat spel. Ze zouden voorzeker anders handelen als hun eigen jongens en meisjes op dn tram zaten. Spiitig. Nelis, dat ons volk zoo grof en brutaal Is, in de week! Zitten ze 's Zon dags od dn tram dan zijn ze totaal... an dere menschen. Ze kunnen dus wel al die grofheid en brutaliteit achterlaten. Het milieu doet er iets aan, Nelis, en dan komt daarbij <)•-■ lust om andere rei zigers een beetje den duvelaan te dóen. En dan komt het dat sommige garden er eenvoudig hun schoenen aan vagen en laten gebeuren. Dat is drie, Nelis. En de controleurs, Gust? Ook al te veel werk, Nelis! Maar men mocht toch vanwege de dl« rectie vragen, zeer beleefd, natuurlijk, want dat zijn... groote heeren, dat men van de tram geen marteliemake voor de reizigers? Gebrek aan materiaal en personeel; 't kan nu eenmaal niet anders, maar er moet toch worden uitgezien om aan de fatsoenlijke arbeiders even goed als aan de andere reizigers een weinig waarborg te geven dat ze daèr niet gekrenkt zullen worden in hun geweten; en men leere aan de- schoolloopers zich te gedragen, zooals het moet: zich zelf en anderen te eerbie digen: beleefd te zijn en voorkomend. Gust. ge zult daarover iets lezen, Zaterdag. Wel t'huis! BOER NELIS. (■BBBaüEsnBSBaaEBasasasfsnsgsM Drie Poperinigenaars en twee Boezingenaars aangehouden. Enkele dagen geleden, in vollen dag, bo den zich ter Ad. Leur., Bertenplaats ta Poperinge, twee vreemde manspersonen aan welke zich deden doorgaan als kon- troleurs of leden van de geheime politie en verklaarden tot een huiszoeking te moeten overgaan, wat zij dan ook deden. Zij' doorzochten gansch het huis en von den ten slotte de geldkist waarin een groote som geborgen was. Zonder verder zoeken legden zij beslag op het aanwezige geld en vertrokken ermede. Een paar dagen nadien kreeg zelfde Heer andermaal het bezoek van twee mannen, twee Poperingenaars, die even eens 'Poogden een groote som, maar min der dan wat de valsche kontroleurs had den medegenomen, van hem af te dreigen, maar gelukten hierin evenwel niet. Ware deze aftruggelarij ook gelukt dan zou de zaak omtrent over een half millioen ge- loopeij hebben. Deze gangsterstreek kwam onrechtstrci-ks aan het gehoor van een Rijkswachter der Rijkswachtbrigade tegen den sluikhan del te Icjoer, alsmede der Rijkswachtbri gade te Poperinge. Deze stelde onmiddel lijk een onderzoek in en wist weldra klaarheid in de zaak te scheppen. Naar wij verder over deze zaak verna men, werd het eerste huisbezoek bij Ap. Leur. gedaan door twee lieden uit Boezin- ge, de genaamden Decuypere Jozef en Vandenbriele Arthur, wijl hem een twee de bezoek zou gebracht geweest zijn door de genaamde Vanackere Emiel, wonende Watóusteenweg, en Lecleire Julien, wo nende Bruggestraat te Pop:ringe, wijl zou vastgesteld geweest zijn dat Remi Ghe- kiere. Duinkerkestraat te Poperinge, even eens medeplichtig was in deze gangster streek. Woensdag jl. werden de twee me deplichtigen van Boezinge aldaar aange houden door de Rijkswacht uit leper, wijl de drie medeplichtigen ui t Poperinge door de Rijkswachtbrigade uit deze stad even- eene Woensdag aangehouden werden. De vijf medeplichtigen werden naar leper overgebracht en ter beschikking gesteld van den Heer Prokureur des Konings. Het onderzoek ter dezer gangsterstreek wordt steeds voortgezet. Wi.i verhopen in ons blad van aanstaande week hierover nog verder te kunnen uitweiden. Intusschen moeten wij aan de Rijks wacht van Poperinge en lener onze beste gelukwenschen bieden om den speurzin en hun snel en suksesvol optreden tegen deze dievenbende, en tevens onze lezers aan zetten geen groote geldsommen in huis te houden. aBBSHSBSBHffiSflSaBflBBISBBEiaBBSm MOORD TE MOESKRCEN De dader aangehouden. Zekere Beerland, wonende te Moes» kroen, werd aldaar in zijn woning over vallen en met een strijkijzer zoo zwaar geraakt aan het hcofd dat hij kort na dien overleed. Vóór zijn dood ken hij nog een naam steimoien, zcodat de genoemde persoon els de dader opgespoord en na derhand cc'; aangehouden werd. Het 1» een fyescl uit Limoges die vóór den aan slag reeds bij Beerland was geweest cm zoogecegd geld te leenen en die ten fdott* zijn slachtoffer neergesiage» heeft ca hem te berooven.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1944 | | pagina 5