Slagvelden op Roemrijken Bodem DE OORLOGSTOESTAND Van een ernstige Boodschap! Het Banditisme in ons Land Rond de gedeeltelijke ontruiming van Oostende Uit den Vastenbrief Z. E. Mgr Kerkhofs, Politieverordening betreffende aflevering en verkoop vDn versche Eieren vanaf 15 Maart 1944. KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. - WEEKBLAD. - 1, - Fr. Bisschop van Luik inkeie nadere inlichtingen voor de geëvacueerden DE TRAGISCHE ONDERGANG VAN DEN j IN ENKELE REGELS ROND DE EVACUATIE DE GANGSTERSTREEK TE P0PERINGE j^MWIWAIUIflflWWAmstrJVUM 41* JAAR.Nr 11. ZATERDAG 11 MAART 1944 J ABONNEMENTSPRIJS 1944: 1 Jaar in Belgie Fr. 45 9 Maanden Fr. 34 6 MaandenFr. 23 3 MaandenFr. 12 1 Jaar in Frankrijk Belg. Fr. 65 is OOSTUITGAVE is WESTUITGAVE nmUHGEMAR Uitgever: Sansen-Vanneslc. Popcrlnjie. J» Telefoon N' 9. I'ostch. N' 155.711. J» TARIEF VOOR BERICHTEN: 9 Kleine berichten (3 regels8 i Kleine berichten adr. t. bureele 12 /r.5 (voor ieder regel meer: 2 fr.) 5» l Rouwberichten: minimum 15 Ir. 9 1 Groote rouwberichten: per regel 2 fr 9 Ber. in lokaal nieuws: per regel 3 fr.9 Andere aankondigingen: prijs op vraag.jX Aankondigingen worden aanvaard tot den Donderdag middag. ABONNEMENTSPRIJS 1944: f{ Voor België Fr. 33,70. G Voor Frankrijk Belg. Fr. 52,50. 5 QftMWUVlWWVWMVUVtftnnftAfVb'Ufc'D De geheele wereld heeft steeds met uiterste bewondering naar het groote kui tuur land geschouwd, Italië, dat het hart was van het Avondland, als onze bescha ving werd geschapen en gevestigd. Hoe veel pijn doet het niet aan het hart steeds in de oorlogsberichten de namen te moeten hooren noemen van beroemde vlekken en steden, die we elders steeds met eerbied, met een heiligen eerbied heb ben beiegeud, toen we ze ontmoetten in de geschiedenislessen onzer jeugd. Galerij van kultunrgoed. Vanaf Syracuse in Sicilië over Napels en Tarente was het tooneel van den oor log op Italiaansohen bodem een galerij van hoogste kultunrgoed, dat zoo jam merlijk bedreigd werd. Napels, deze kleurige volksstad aan den voet van den Vesuvius, werd grootendeels vernield door krijg en luchtbombarde ment. Monte Cassino, het moederkloos ter en de wieg van de Benedictijner Orde. meer dan vijftien eeuwen oud, werd in asoh gelegd. Het Vatikaan, het grootste paleis der wereld, zetel van den Paus en van de hoogste kerkelijke instellingen, werd ook door bommen getroffen. Rome, het eeuwige Rome, eeuwige magneet der volkeren, hoofd en hart van de Wester - sohe kuituur, is teenemaal bedreigd. En korteling nog ontbrandde de oorlog op den bewogen grond der Pontijnsche moerassen, een klein hoekje maar. Doch hoe vol wijding, hce vol gouden herin neringen is dit kleine hoekje! Daar be gint de Vla Aopiaen daar liggen enkele merkwaardige steden. Via Appia, Anzio, Nettuno. Via Appia, om wier bezit de rikanen van het landings' De oud: Britten en Am-erf hoofd Anzio-Nettuno uit, thans strijden, is aan eiken bezoeker van Rome bekend. Dit is tenminste het geval wanneer men Rom? door dë Porta San Paolo aan den Aureliaaitschsn muur in de nabijheid van de Cestius pyramid© naar het Zuiden toe, verlaat. Hier verheffen zich in de Ro- meinsche campagna ter rechter- en ter linkerzijde van de oude heirbaan, de mo numentale grafsteden van voorname Ro- meinsche families, waaronder de mach tige, ronde toren van het graf van Ce cilia Mstella en het familiegraf der Sci- pio's wel de meest indrukwekkende zijn. Ook de vroeg-ohristelijke katakomben zijn daar aangelegd. De Via Appia is een der oudste banen van het groote ver- keerswegennet van het Imperium. Zij werd reeds in het jaar 312 vóór het be stuur van den Consul wiens naam zij draagt, Aopius Claudius, gebouwd. Zij verbindt Rome met het Zuiden en slin gert zich tusschen de Tyrrheensche Zee en de Albaansrhe en de Lepinische ber gen. Dan doorkruist zij de Pontijnsche (BffnaaasBaaBBassiiBasBeaesisas vari Opwekkina; tot meer ïiefde en veroordeeling van de aanslagen en de wraakzucht. In zijn Vastenbrief gericht tot de Geeste lijken en de Geloovigen van zijn bisdom heeft Z. Exc. Mgr Kerkhofs, bisschop van Luik, zooals in den Vastenbrief van Z. Em. Kard. Van ftocy. eerst gewezen op de ostee- kenis van het Mystiek Lichaam van Jezus cn heeft er enkele practische toepassingen uit afgeleid Verder wekte Z. Exc. Mer de Bisschop op tot meer liefde en veroordeelde hij de aan slagen en de wraakzucht en schreef hierbij als volgt: «Dusdani? zijn inzonderheid de werken van liefde. Is onderlinge liefde niet een eer ste plicht bij leden van éénzelfde lichaam? Geen tweedracht onder hen! Geen nijd noch afgunst bij de minder bedeelden, geen trots noch misprllzen bil de meer begunstigden! Aldus, liefde In wederzijdsche achting; geen tweedracht, maar onderlinge behulp zaamheid met deelname aan: malkanders lief en leed. o In den huidligen tijd, nu zooveel leden van Christus lijdend zijn, hebt gij de lessen van Pau'ns niét vergeten. Gij hebt veel re- geven. Wij wenschen er u geluk over en wij danken er u voor. Doch de tiid der beproe ving is niet ten einde, en zoolang er één van ons in nood zal zijn, moeten de ande ren hem ter hulp komen. Dat zult gij doen. In dit opzicht kunnen wil van u zegden wat de Heiland van de Anostelen zei in 't Laat ste Avondmaal: «Vos mundi estis»; «Gi1 zijt zonder fout.». Maar zouden wij er ook met Hem niet mo-eten bijvoegen: Dóch niet allen? Zijn er tussohen u geen van die men- scheu met een hart als 'n steen, die even als Judas maar a'leen on veld uit zijn. ron- rt=— zich don nood van hun broeders aan te trekk»o? en die wellicht door hunnen sch'ln van kristene vroomheid, den godsdienst ha telijk maken In de oogen van de noodlijden den. en hun den naam van Christus doen lasteren Ook zij verdienen den naam van kriste nen niet die van onze huidige ellende ge bruik maken om hunne broeders schade tu schande aan te doen, om hunne veeten, haat en afgunst bot te vieren, om te plun deren. om aanslag te plegen op de goede ren en zelfs op het leven van hunnen even- mensch. »En let er on dat de haat, In den eigen lijken zin de haat van den persoon onzer broeders, even goed onkristelijk is p.ls dief stal en moord. «Al wie zijn broeder haat, is een moordenaar zoo spreekt de apostel der liefde (Jo. m, 15). Moeten wij dus als onkristelijke en zondige daden aanklagen de vele gewelddaden, aanslagen, overdragingen uit louter afgunst of wraakzucht, waarvan wil de bedroefde getuigen zijn; zoo moeten wil evenzeer al dien opgekrbpten wrok en haat veroordeelenen al die moorden uit weerwraak die men na den oorlog wil plegen. God immers heeft zich voorbehouden het kwaad te wreken, en ieder te vergelden, naar zijn verdiensten: mihi vindicta, ego re- tribuam (Rom. XII. 19). De menschelijke be straffing der püchtigen komt te» aan het wettig gezag van het land. en mag niet aan het goeddunken of den moedwil van private person -n overgelaten worden. »H~t geen wil hier zeggen ovc" geschillen van partikulleren geldt ook voor die van gemeenschappen en volkeren. Meer dan eens heeft Z. H. Pius XII verklaard dat dan al leen de vredesvoorwaarden duurzaam en ge- lukkig zullen zijn. wanneer zij niet aan blin den haat. maar aan de beginselen van recht vaardigheid en van liefde zullen beantwoor den. lEEXflXBBXXXBBXBSlSXJSXSEXBEBBBBI moerassen, het in de Oudheid bloeiende land, dat later in den tijd der volksver huizingen en in de middeleeuwen tot moerassen verviel. Daardoor vermeed men in de Middeleeuwen dezen weg te gebrui ken. Dan was de gebruikte baan raar Rome van het Zuiden uit. de weg door het Lirisdal. Over den Garigliano bereik te de eerste en oudste heirbaan, die een lengte heeft van circa 240 km., den Volturno, nabij Capua. Later werd deze weg door de Campagne en Apulië tot aan de belangrijke haven aan de Adrlatische Zee: Brundisium (thans Brin,- disi), uitgebouwd. De weg is stevig, naar Romeinsohen aard, met sterke steenen aangelegd en Is tegenwoordig nog bruik baar, na circa 2.200 jaar. De beide geallieerde invasieihavens aan de kust der Tyrrheensohe Zee vormen sinds weken een middelpunt der belang stelling der wereld. De beide steden heb ben samen 10.000 inwoners. Anzio is in de geschiedenis als Antium en als hoofd stad der Volaci bekend. Na verovering door de Romeinen in het jaar 468. werd Anzio een belangrijke havenstad van Rome, alsook een geliefd zomerverblijf. Te Anzio bezaten de Romein sc-he keizers hun luxueuse villas. Keizer Caligula, op volger van Tiberius, alsook Nero werden hier geboren. Cicero en Horatius hebben dit stemmige stadje aan de zee in hun werken bezongen. Maar na een langen bloeitijd verviel Aruzio. In de 17e eeuw liet Paus Innocentius XII de stad terug opbouwen. In 1924 verkreeg Anzio als uit gangspunt voor de Italiaansche enderzee- sehe kabel naar Zuid-Amerika bijzondere beteekenis. In de laatste tientallen jaren waren de zustersteden Anzio en Nettuno weer de geliefkoosde villcgiatuurplaatsjes der Romeinen. Ook door de drooglegging der Pontijn sche moerassen, heeft Mussolini deze plaats beroemd gemaakt. Ze werden het symbool van den arbeid en den vemieu- wingswil der moderne Italiani. Thans raast er de oorlog... 4-3-'44. C. IN HET WESTEN D« luchtslag werd onverpoosd verder door gevoerd in het Westen. In den nacht van den 1 op den 2 Maart werd Zuld-WesteDuitschland aangevallen. Te Stuttgart vooral werden woonwijken getrof fen én verliezen berokkend aan de burger bevolking. Op West-Duitschland werden ook storingsviuchten uitgevoerd. Vier der aan vallende toestellen werden neergehaald. Duitsche vliegtuigen vielen In op eikaar vol gende golven Londen aan en stichtten er uitgebreide branden en groote schade. Öp 2 Maart, 's middags, voerden forma ties Noord - Amerikaansche bommenwerpers aanvallen uit op plaatsen in West- en Züid- West-Dultschland, maar verloren hierbij 19 toestellen. Bit nachte, storingsviuchten bo ven Rijnland-Westfalen. Binst den nacht van 2 op 3 Maart viel het Anglo-Amerikaansche luchtwaoen de om geving van Parijs aan waar verscheidene lo kaliteiten getroffen werden, talrijke huizen verwoest en meerdere dooden en gewonden vielen. Den 3 Maart vielen formaties Noord-Ame- rikaansche bommenwerpers, in den namid dag, bij dichte bewolking en onder sterke jachteskorte, het Ncord-Duitsch kustgebied aan, maar verloren hierbij 21 toestellen. BIJ nachte andermaal storingsviuchten. Daags nadien, rond den middag, nieuwe Noord-Amerikaansche terreuraanval op plaat sen in Wes-t-Duitschland. Vooral te Keulen en Bonn werd schade aan woonwijken aan gericht en leed de bevolking verliezen. Een zwakke formatie drong door tot het gebied van Berlijn maar kon geen geconcentreerden aanval uitvoeren; 41 dèr aanvallende toestel len, waaronder 21 viermotorige bommenwer pers, werden neergeschoten. In den daarop- volgenden nacht andermaal storingsviuchten boven West-Duitschland. Op 5 Maart verloren de Angelsaksers 8 vliegtuigen boven de bezette gebieden. Bij nachte: storingsviuchten. Naar verluidt werden dezen dag o.m. de Fransche steden St-Quentin en Bergerac ge bombardeerd. In eerstgenoemde stad wer den meer dan 300 huizen vernield cn vielen ruim 85 dooden en 100 gewonden te betreu ren. Te Bergerac werden ook talrijke wonin gen vernield en een groot aantal slachtoffers gemaakt. laaBXXBDBBBXXXXXBXBXXBQBBBSiaXXBBXXaQXXSSXXXSSXaaaXBSSSXX Door het Stadsbestuur van Oostende werdén enkele schikkingen bekend ge maakt inzake de evacueering van een ge deelte van Oostende. Uit deze mededee- lingen blijkt o. m. het volgende: dat al de personen die een bijzonder schriftelijk evacuatiebevel van de Kreis- kommandantur ontvangen de stad moeten ontruimen en dat de evacuatie onmiddel lijk in werking treedt; dat de geëvacueerde personen hun roerend bezit kunnen medenemen doch voor het vervoer van meubeles en van het huisgerief is een toelating van de Wehr- machtkommandantur noodig; dat de geëvacueerden geen onderdak voor hef vervoer van meubels en van het Kreiskommandantur Brugge: dat de geëvacueerden bij hun aan komst in de gemeente waar zij onderge bracht ziin. zij er zich onmiddellijk moe ten aanbieden op den plaatselijken dienst der bevoorrading, voorzien van alle noodi- gs dokumenten, voor hun verdere bevoor rading; te Oostende moeten zij echter de strooken van hun kol'nkaart en tabak- kaart ga«n afhalen bij hun kleinhande laar en deze strooken medenemen: dat zij de aardappelen die zij niet modenemcn mogen inleveren bii den Hr Pilaeis. Aug., Romestraat 75. Oostende, waar zii in ruil een bon zullen bekomen waarmede zii in de gemeente van hun nieuw vcrbliif de noodige aardappelze gels voo- zullen kunnen bekomen; dat allo geëvacueerden gerechtigd ziin bii hun aankomst in de gemeente van hun nieuw verblijf op een aanvullend zegelblad; dat alle personen die een evacuatie bevel ontvangen zich moeten aanmelden in de Maria-Hcndrikaschool, Ieoerstraat 3, voorzien van al hun identiteits- en rantsceneeringskaarten, van het gansche gerin. Anderzijds werd ook nog het volgende medegedeeld; De bijzondere treinen voor de geëva- kueerd"n vertrekken 's morgens uit het Oud Stetion. ingang langs de Station straat. De g'ëvakueerde personen moeten zich ten laatste te 8.45 uur in den trein bevinden. Ze zorgen voor mondvoorraad voor één dag: alsook telioor. kom of tas, lenel. vork en mes ner persoon. Ieder ge- evacueerde vertrekt op den datum vér- meld nn zin fiche. Wie niet op den vast- gesteiden dag vertrekt, kan geen aan spraak maken op verdere hulp. Alleen geëvakupcrde nersouen worden in het station toegelaten. Rooken in den trein is verheden. Verzorgingsnersoneel is ge durende d° reis ter beschikking van de reizigers. Zieke en gebrekkige personen moeten aangemeld worden op het oogen- blik van de opmaking van de fiche. Men vergeet niet ieder kind op de borst een identiteitskaartje te doen dragen. Ieder drager van een uitwijkingsfiche mag een maximumgewicht reisgoed medenemen van '150 kgr. De pakketten degelijk ver pakt en draagbaar moeten voorzien zijn, zoowel van binnen als van buiten, van een etiket, vermeldende: naam. bestemming en fichenummer van het gezinshoofd. De bagage wordt ten huize afgehaald daags voor het. vertrek en moet gereed staan vanaf 8 uur 's morgens. De etiketten voor het reisgoed dienen te worden afgehaald in de Maria-Hendrikaschool, Iepcrstraat 3, od vertoon van de fiche van het gezins hoofd. VERKLARINGEN VAN EEN SCHEPEN DER STAD OOSTENDE De Hr Dckeyser, Schepen der Stad Oostende, belast met de opdracht zich te Oudenaarde in betrekking te stellen met de hulpdiensten aldaar ter huisvesting van de geëvacueerden uit Oostende, deel de o. m. in een vraaggesprek het volgen de mede: Het is geen waar dat de geëvacueer den bii hun aankomst in hun nieuwe be stemming in schuren, scholen, enz. en op stroo' worden gehuisvest. Bii hun ean- komst worden zij door de boeren afge haald aan den trein en naar hun nieuwe huisvesting gevoerd, meestal in boeren hoven hijzelf stelt zich met raad en daad ten dienste van de aankomende geëvacu eerden, dit in het kasteel Liedts te Ouden aarde. waar hii. geholpen door stadhuis bedienden van Oostende zelf, regelmatige zitdagen zal houden; dat Winterhulp. Nat. Mij der Belgi sche Snoorwegen, Rood Kruis van België en andere diensten voor 100 medewer ken ten bate van de geëvacueerden; dat door Winterhulp 100.000 ka. eet waren opgestapeld werden om hoofdzake lijk gedurende de ,-erste dagen na de a an komst. aan de geëvacueerden voedsel te bezorgen; dat de spoorwegen zorgen ondat het vervoer met alle mogelijke comfort zou geschieden; dat iedere trein tal van goe derenwagens zal tellen waarmede veel zal kunnen vervoerd woeden; dat het Roode Kruis van België zorg draagt voor de begeleiding van de geëva cueerden en de zieken! dat er op de trei nen niets zal ontbreken: dat alles in het werk wordt gesteld om aan de getroffen families een voldoen den steun- te verleenen. SBEBBÜgamXXXHRXXgnPüülRXBBXHBBlXBXXgBXXnsaXXEBKaBBBBBSBBBBX:* Een vreeselijke nacht vertelt ons Juul Sap. i üfLS li 1^^ NA EEN STRIJD OP LEVEN EN DOOD GERED Geluk hebben is altijd voordeel. Juul Sap werd waarlijk gediend door een gelukkigen engel. Na langen tijd op zee rondgezwalpt te hebben poogde liij in een reddingsboot te geraken. Met een roeispaan sloeg men hem weg toen hij zich wilde aan de boot vastklampen. Een andere maal dat hij pro beerde opnieuw in de boot te geraken werd hij in de hand gehakt met een bijl; hiervan kunnen wij nu nog het lidteeken in de rechterhand zien. Als verstooteling zwom hij verder rond, toen opeens een. kindje dat in het water rond spartelde hem in 't oog viel. Hi1 pikte het op en met krachtige slag zwom hij met het kindje naar de reddings boot. Een medelijdende vrouw uit den höo- gen stand zag hoe hij zich inspande om het te redden en, medelijdend, stak zij haar hand uit en nam hem op aan boord. Na een strijd op leven en dood gevoerd te hebben, gansch afgemat en totaal uitgeput, nam hij plaats in het bootje. Een matroos had hem bemerkt. Hij kon zich vlug wegstonpen on der de banken van het schip, verdoken door de kleederen der zittende vrouwen, maar de matroos wilde hem er uit halen. Toen opeens Oberfeldkommandantu 570 ART. 1. Ieder kippenhouder is ertoe verplicht, wekelijks per hen, één versch ti van minstens 55 gram op de aangeduide verzamelplaats aan den vastgestelden maxi mumprijs voor versche eieren van inland- sche herkomst, af te leveren. Vrijstelling van leveringsplicht, welke slechts kan toegestaan worden op grond van de behoeften van het huishouden van d:n kippenhouder, dient aangevraagd aan en wordt slechts verleend door de Èierccn- trale te Asper. Komen niet in aanmerking voor deze eier- levering: de kippenhouders wier bedrijven in aanmerking komen als kweekbedrljven en welke door de verordening Nr 2/41 van het Ministerie van Landbouw en Voedsel voorziening. Hoofdgroepeering Zuivel. Vetten en Kléren. Belgisch Staatsblad Nr 182 van 1-7-1341, verplicht worden eieren te leveren. ART. 2. De inzameling en de verkoop van de eieren zullen uitgevoerd worden door een eierntmelaar, door den Eurgemeester aan ie duiden. Plaats en datum van aflevering zullen door den Eurgemeester bekend gemaakt wor den. Verder worden de Eurgemeesters ver plicht, uiterlijk tegen 1-3-1944 een lijst met de namen van de kippenhouders en him respectievelijk aantal kippen over te maken aan de Miereen trale ART. 3. Ieder kipnenhouderdie vol ledig aan ziin lcverinssplicht voldoet, mag de overig; ehren welke hii on zijn bedrijf verzamelt naar keus tegen den vastgestel den max'mumnrijs verkoopen. ART. 4. Ieder handeling in strijd met deze politieverordening wordt gestraft met een gevangenisstraf beloopend-e tot 6 weken en eèn boete tot 30.000 Rijksmark of met een van beide straffen. ART. 5. Deze verordening wordt van kracht van 15 Maart 1944 f Voor den Oberfeldkommandant: De Verwaltunaschcf, (get.) V. WERDER, Óberkriegverwaltungsrat lEMasHaaxHanEasHanaasiaaasaa Voorkeurrecht op zitplaatsen in de traniö. Het verbod voor de reizigers elders recht te staan dan op de platformen, wordt lot nader bevel ingetrokken. Het voorkeurrecht op de zitplaatsen wordt tot nader bevel uitgebreid tot de ouderlin gen, de zieken of gebrekkelijken en de zwan gere vrouwen oi deze die kinderen dragen. begon de boot te schommelen en de mast van de boot moest gerecht worden; er werd naar den matroos geroepen, die hier aan moest helpen. Dit was mijn redding. Zoo wat 20 uren zouden zij tusschen de ijsbergen ronddrijven. De Maandagochtend werden zij rond 9 uur door het stoomschip Carpathia dat naar Italië voer, opgepikt. Wanneer hij op het dek kwam, werd hij aan stonds naar het hospitaal geleld, alwaar hi1 verzorgd, gekleed en verwarmd werd. Hij wa-s bijna half doorvroren. Toen hij later wat op het schip rondwan delde, ontmoette hij twee zijner vroeger Belgische medereizigers-kameraden, namelijk Demulder en Scheirlinck; zij konden haast niet spreken van verbauwéreerdheid: deze hadden ook een kalvarietocht medegemaakt op zee. Den Woensdag avond kwamen zij in New-York toe. Er waren wel vijftig boo ten om hen te ontvangen. Ze werden ge filmd, getrokken en geïnterviewd, 's Avonds werd er uitgebeld dat al de geredden van de Titaniczich van het schip moesten verwijderen. Zij verkoozen er nog te blijven, maar toen zij den volgenden morgen wilden vertrekken kónden zij niet weg; de brug was opgedraaid. Zij gingen den overste ver wittigen die het nóodige deed om hun aan land te zetten. Daar moesten ze een ontbijt nemen in een groote feestzaal en kregen er geld en kleederen om hun reis voort te zétten. Zij waren de helden van den dag. Daarna werden zij aan het werk gesteld iri de Ford fabrieken te Détroit. Jules Sap is naar België teruggekeerd be- "•in 1914. In 1924 vertrok hij weer naar Amerika, dez? maal naar Kariada en ver bleef er tot 1989. Dan keerde hij naar België terug en vestigde zich te Hooglede, waar hij heden nog verblijft, Nu nog lijdt Sap aan de borst, van de koude tijdens de zee- ramn ongedaan. Bij ons heengaan zeed» hij lachendIk ben naar Amerika getrokken om er fortuin te zoeken, maar die heb lk er niet gevonden.» ZIJN ADVIES OVER DE FILM We vroegen hem nog zijn persoonlijke meening over de film. Hij heeft de film nog niet gezien, ten minste deze nog niet van Tobfs In Amerika heeft hij destijds een film Titanic» reeds gezien, verklaarde dat er veel waarheid in stak, maar de ramp niet ten volle weergeeft, zooals die zich afgespeeld heeft. Binnen enkele dagen zal de film Titanic te Roeseiare afgerold worden. Vast en zeker gaat hij er naartoe, zegt hij ons, want dat wil hij nog eens zien, wat hij zelf heeft meegemaakt. L.J. iaxxxxxBxaxaxxaxaaaxBXBBaxEB Te Péronnes had een vrouw een pe- troleumtoestel aangestoken. Plots ontplof te dit en werd do vrouw hierdoor zoo zwaar gewond dat zij kort nadien over leed. Te Aalst is een landbouwer in een beetenkuil gevallen en is erin verstikt D3n 6 Maart bracht een nieuwe aanvals- pogtng van Noord-Amerikaansche formaties bommenwerpers die bij dag thans pocgden Berlijn aan te vallen. Vanaf de Nederland- sche grens tot Berlijn en ook op den terug weg werden zij en hun begeleidende Jagers door honderden Duitsche jagers alsmede de Duitsche afweerbaitterijen bestookt. Aldus werd Maandag een der grootste luchtsla gen van dezen oorlog boven Duitschland ge leverd. BIJ den aanval werden enkele woon wijken van Groot-Berlijn getroffen, maar in totaal verloren de Angelsaksers 140 toestel len. waaronder 118 viermotorige toestellen. Duitsche toestellen vielen hunnerzijds Zuid-Engeland aan. Ter zee boekten de Duitsche strijdkrach ten ook nieuwe sulcsessen. Aldus kelderden Duitsche duikbooten in den Atlantlschen Oceaan en in den Indischen Oceaan 12 sche pen van samen 71.000 ton. Bij IJmuiden ontwikkelde zich een gevecht tusschen Brit- sctoe en Duitsche lichte oorlogsbodems en waarbij drie Britsche snelbooten tot zinken werden gebracht of in brand geschoten wer den. Bil Borkum werd een Zweedsch schip dat in 'Duitsch konvooi voer door Britsche vliegtuigen gekelderd OP HET OOSTELIJK FRONT Steeds blijven verschillende zwaartepunten in den strijd op het Oostfront waar te ne men, namelijk bij Kriwoi-Rog, bij Svenigo- rodka, bij Sjepetovka, langs den autoweg Smolensk-Orsha evenals bij Pleskau en aan de Narwa. De zwaarste gevechten werden echter geleverd in het gebied van Sjepetovka waar de Sovjets een nieuw offensief ontke tend hebben in de richting van het generaal- gouvernement, het vroeger Poolsch gebied. Een overzicht nemende van het Oostfront gaande van Zuid tot Noord dient eerst vast gesteld dat bij Kriwoi-Rog, midden het ge bied dat gelegen is in den grooten Dnjeper- bocht, nog steeds harde en hernieuwde ge vechten geleverd worden. De nieuwe stellin gen welke de Duitsche troepen hier betrok ken hebben liggen aan de beide steile oevers van de rivier Ingoels, een zijrivier van den Dnieper. Alle pogingen der Sovjets om door te breken werden hier echter verijdeld. In het gebied van Svenigorodka, plaats gelegen ten Westen van Tcherkassy, alsmede ten Zuiden, van Sjepetovka, stad gelegen tus schen Sjitomir en Rovno, hebben de Sovjets sedert Zondag Jl. een nieuw offensief inge zet. De aanvallen waren bijzonderlijk sterk in het gebied gelegen ten Noorden van Pre- kurow gaande over een frontlijn gelegen ten Zuid-Westen van Sjepetovka tot in den om trek van Luzk. Naar E.P. uit Berlijn meldt hebben de Sovjets hier niet min dan 35 in- fanterie-divisies alsmede 8 pantserskorpsen en nog een groot aantal gemotoriseerde for maties in den strijd geworpen. Het blijkt wel dat de eerste doelwitten van dit nieuw offen sief der Sovjets zijn een doorbraak tot de Zuid-Oostelijke gebieden van het generaal- gouverncment of het vroegere Polen, verder TransnistriëBessarabië en de Roemeensche Karpathen. De groote concentratie van de ingezette Sovjet-troepen wijst er echter op dat de Sovjets hier het inzicht hebben een grooten slag te slaan welke beslissende resul taten zou moeten opleveren en een doode- lijken slag toebrengen aan de Duitsche Wehr- macht. Het offensief is ingezet in de rich ting Tarnopol-Lemberg. Totnogtoe hebben de Duitsche troepen, die dezen sector verdedigen, omwille van den hevigen druk, enkele km. achteruit moeten trekken en slaagden de Sovjets erin op en kele punten in de Duitsche linies door te dringen, maar een beslissende doorbraak met een groote operatieve beteekenis bleef echter uit. Tevens werden zeer zware verliezen aan menschen en materiaal aan de Sovjets toe gebracht. Meer Noordwaarts. In net gebied van Ro- gatchew, werden alle Sovjetsaanvallen suk- sesvol afgeslagen door de Duitsche troeocn. Langs den autoweg Smolensk-Orsha gin gen de Sovjets andermaal over tot zeer he vige aanvallen, maar kenden er geen sukses niettegenstaande zeer hoope verliezen aan manschappen en tanks. Bij Newel werden eveneens nieuwe aanvallen der Sovjets afge slagen Bij Pleskau en in het gebied van Narwa blijven verbitterde gevechten woeden. In dit laatste gebied voerdtïi de Sovjets frissche troepen aan wijl van Duitsche zijde ook nieuwe reserven werden ingezet. Hier heeft zich een groote slng ontwikkeld waarbij hoofdzakelijk de artillerie 'het hocge woord voerde. Verscheidene penetratiepunten door de Sovjets bereikt konden naderhand door de Duitsche troepen weder goedgemaakt of beoerkt worden. Naar zekere Duitsche be richten zouden de Sovjets er toch in rre- slaeod zijn een bruggenhoofd te vormen over f.e Narwa-rivier. ZUID-ITALIE EN GEBIED DER MIDDELLANDSCHE ZEE Op de fronten in Zuid-Itallë, zoowel op de hoofdfrontlijn loopende van de Tyrrheen sche Zee tot aan de Adriatische Zee alsmede op het bruggenhoofd van Nettuno-Anzio, hebben zich in den loop der laatste week geen wijzigingen van belang voorgedaan en was de activiteit er eerder beperkt. Bij April- lia en bij Cisterna, op bedoeld bruggenhoofd, wisten de Duitsche troepen enkele heuvels te heroveren. Het Duitsche verdragend geschut evenals de Duitsche luchtmacht gingen voort de Angelsaksische soheepvaart nabij Nettuno en Anzio te bestoken, o.m. met vólgende resul taten: 1 Maart: een vrachtboot gekelderd, een transportschip van 5.000 ton en meer dere andere schenen beschadigd; 2 Maart: twee torpedojagers en een transportschip van 7.000 ton éwaar beschadigd. De Duitsche luchtmacht bombardeerde de haven Bastia, op Korsika. Door de Angelsaksische luchtmacht wer den nieuwe bombardementen uitgevoerd op Rome, o.m. op Vrijdag 3 Maart waardoor, naar uit Rome wordt gemeld, circa 600 per sonen gedood werden en 10.000 anderen dak loos zijn geworden. Naar verluidt vielen op Woensdag 1 Maart zes bommen in de on middellijke nabijheid van het Vatikaan. Vier ervan vielen bij het Collegio Urbano di Propaganda fide, de twee andere nabij den Aurëliaanschen muur. Aan den ingang der kapel Santa Camillla werd een arbeider gedood. Een monnik werd gewond. CORSIKA DE SPRINGPLANK VOOR DE INVASIE E.P. ALGECIRAS, 5 Maart. Bastia in Ajaccio zouden bij een komende invasie als Uitgangspunten dienst doenDit verneemt men uit Gllbraltar waar officieren van den Britschen generalen staf aangekomen :ijn; over enkele dagen zulen zij verder doorvlie gen naar Corsika. Men beweert dat zij voor bereidselen gaan treffen voor het overbrengen van troepen uit Noord-Afrika naar Zuid- Frankrijk. De Spaansche corerspondent Antonio Mira meldt aan het Madrlleensche blad «Ya» uit Algiers: Naar men hier verklaart zouden de Amerikanen bereid zijn bij een aanval i p de vesting Europa een half miljoen soldaten op te offeren. De datum dezer invasie zou reeds vastgesteld zijn op einde April of be gin Mei. Van Britsche zijde is men tan oordeel dat het voornaamste bruggenhoofd niet meer dan 260 km. van de basis zal mo gen verwijderd zijn. Het doel zou zijn :oo snel mogelijk naar het Ruhrgebied op te rukken. Terzeivertijd zouden akties plaats vinden op de Fransche Zuid-kust, in Noord- de Angelsaksers bezette haven terug. Een Britsche militaire zending zegde vaarwel tan het Tuiksch grondgebied en de uittocht van Britsche deskundigen en dlesmeer uit Tur kije is zeer druk geworden. Men verwacht nadere toelichting omtrent de Britsch-Turk- sche betrekkingen. Op een afstand van 1 tot 2 mijlen van het bestaande Panamfv-Kanaal wordt er thans een nieuw kanaal gegraven dat aan de groot ste Amerikaansche slagschepen doortocht zal kunnen verleenen. In de Sixtijnsche kapel op het Vati kaan, werd een tijdbom bij toeval ontdekt. Door President Roosevelt werd aange kondigd dat ongeveer een derde van de Italiaansche vloot die zich thans aan de zijde der geallieerden bevindt, aan de Sovjet- Unie zou worden uitgeleverd. Deze mede- deeling heeft groot Dpzien gebaard, bijzonr derlijk in Italiaansche kringen. Theo Habich, de onderstaatssekretaris bij het departement van buitenlandsche za ken, is ais bataljonchef op het Oostfront ge sneuveld Fritz Todt, de zoon van wijlen den Duitschen Minister Todt. is op 19-Jarigen ouderdom als jachtvlieger gesneuveld De U.S.A. evenals Engeland hebben de diplomatieke betrekkingen met Argentinië verbroken, ingevolge de regeerlngswijziging welke zich aldaar enkele weken geleden voor deed. Te Algiers is het proces begonnen te gen den gewezen Franschen Minister tan Binnenlandsche Zaken Pucheu. De Paus schonk 2 millioen voor f.e Fransche krijgsgevangenen. B11 een zuiveringsaktie In Frankriik werden '41 terroristen gedood en 13 anderen aangehouden Dr EL1AS EN Dr VAN DE W1ELE BIJ DEN REICHSFUHRER DER SS TE BERLIJN BRUSSEL. 1 Maart. De leider van het Vlaarnsch Nationaal Verbond, Dr Elias, en de landslelder der «De Vlag», Dr Van de Wiele, werden door den Reichsfuhrer SS ont vangen, om een gemeenschappelijke bespre king te houden waaraan ook SS Ohergrup- penfuhrer Berger en SS Gruppenfuhrer Jung- claus deelnamen. (Belgapress.) IXE3BXKB3XKXBBXXXXXXXXXX1 DS,t boek heb ik in één adem uitgele zen; en dan weer in handen genomen en opnieuw genoten; werkelijk genot beleefd aan dèt boek. 't Was geen roman; een roman kan u boeien, kan u prikkelen. Als een meester, meester in 't vak bedoel ik en er zijn zulke, een roman schrijft dan kunt ge soms meeleven, meêvoelen, meêgesleept worden. Maar voor slot van rekening legt ge uw roman weg, vol 'bewondering voor de kunst van den schrijver: «Een prach tige romanen ge vertelt er over aan een vriend: Dat moet ge lezen, als ge tijd hebt, 't is de moeite weerd 't Blijft echter een roman; hoe diep de schrijver ook ingewijd is in het spel van de menschëlijke driften, 'hoe machtig hij het ook kan weergeven, toch weet ge im mer dat het zóó niet is geschied. Zijn ro man kan de werkelijkheid benaderen; maar inbeelding, fantasie en kunstgrepen doen de rest. 't Was geen roman. Wel een boek vol werkelijkheid. En. toch een verhaal, een wonderverhaal van drie kinderen, die... O. L. Vrouw.zagen! het boek van Pater Jongen, Monfortaan, over de verschijnin gen te Fatima in Portugal. Jammer dat het boek niet od honderd duizend ex. kan feedrukt worden van wege de pa- pierschaarschheid. 't Verscheen te Leuven, uitgegeven door de Paters Monfortanen, Dietsche vest. Wij Vlamingen zijn in den grond koele menschen. 't Is een gave, 't kan soms een gebrek zijn; we zijn niet lichtgeloovig en 't duurt gewoonlijk langer dan een getij voor men ons warm krijgt. Hoe dikwijls gebeurde het niet dat we aandachtig za ten te luisteren naar een buitengewoon knappen redenaar, die altijd maar hemel- storme door moest spreken, omdat wij hem nooit lieten verademen. Elders zou men in de handen hebben gekletst, de stoelen in de lucht hebben gegooid... wij luisterden en liéten heel die vlage welspre kendheid over ons stroomen, zonder ver- 3BXBlaXBBBBBBBBBBBXBBBHXXBBBBBB Italië en op den Balkan. Reeds werd scheepsruimte in gereedheid gebracht voor het transport van 10 maal meer soldaten dan in Afrika Ingezet werden. Bovendien werden luchtstrijdkrachten gereed gemaakt voor de 50 gemotoriseerde divisies lie gestatienneerd tijn in .Engeland, Ierland. IJsland en op de Far-oer eilanden. Van uit Afrika zouden bovendien 28 divisies bene vens 450.000 Fransche Gaullisten kunnen aangevoerd worden evenals nog 80.000 man uit overzeese he gebieden. Aan de kust van den Atlantischen Oceaan rekenen de geallieerden op den weerstand van 1 miljoen Duitsche soldaten met 11.000 stuk geschut benevens een half miljoen re servetroepen. Bovendien moet men er reke ning mede houden dat nog een 100-tal di visies van het Oostelijk front kunnen terug getrokken worden. In geallieerde militaire kringen verwacht men dat de bloedigste slag zich zal afspelen tusschen de eerste in f.e tweede Duitsche verdedigingslinie in Frank rijk. IN HET VERRE OOSTEN Op de groep der Admiraliteltséilanden landden de Amerikanen op het eiland Los Negros. Door de Japanners werden tegenaan vallen ondernomen. Eeu en ander. Inzake Finland is de toestand nog niet verder geëvolueerd. Dinsdag moest de Fin- sche Rijksdag andermaal bijeenkomen maar omtrent een beslissing in een of anderen zin is nog niets bekend. Dooi- den Fulirer werden den Minister- President en den Minister van Buitenland sche Zaken van Kroatië ontvangen. Tusschen Engeland en Turkije blijken de betrekkingen eenieszins gespannen te zijn. Angelsaksische schepen welke op weg waren naar Turkije, met wapens, zetten hun reis niet door of keerden naar een door Moord te Lierneux. Twee millioen geroofd te Brussel. Moord te Elsene. Politieke moord te Evere. Duizenden kgr. suiker geroofd. Melkerij overvallen, bestolen en gedynamieteerd te Na- linnes. Bom ontploft in een woning te Elsene en voorbijgangster gedood bij de ontploffing. Moordpoging door inspuiting te Luik. Gemeentehuis van Putte opgeblazen. Valsche rijkswachters aan het werk te Leffinge en omgekochte kontroleurs te Brugge. Twee personen bij roofoverval neergeschoten te Everbeek. Aanslagen en roofovervallen blijven steeds elkaar opvolgen: Te Fexhe-le-Haut drongen bandieten binnen in een woning en ontvreemden er 3.000 kgr. tarwe bestemd voor de bevoor rading. Te Horrues werd een hoeve nvervallen en de bewoners gebonden. Daar rte landbou wer weigerde geld af te geven werd gedreigd hem en zijn gade levend ts verbranden en staken reeds twee bussels stroo in brand. Ten slotte legden de bandieten de hand op 85.000 fr. en levensmiddelen. Te Lierneux drongen bandieten binnen in een hoeve. De landbouwer, dezes echtge- noote en een hunner beide dochters sloten de bandieten op in den kelder, waarna zij de tweede dochter. 24 jaar oud, met revol verschoten doodden. De beweegreden van dezen moord is niet bekend. Te Remicourt drongen bandieten f.e suikerfabriek aldaar binnen en roofden cr 7.000 kgr. suiker. Te Plancenoit deden bandieten een camion waarmede 5.000 kgr. suiker vervoerd was, stoppen, en roofden fle suiker Te Brussel-Elsene drongen een 30-tal bandieten te 8.15 uur ln den morgen bin nen in de bureelen van de Prov. Gas- en Elektriciteitsmaatschappij. Zi1 waren er aan gekomen met autos. Een deel der bandieten trokken de bureelen binnen, een ander deel bleef de wacht houden op straat. Gewaoend met mitral jettenrevolvers en handgranaten hielden de bandieten de aanwezige bedien den in bedwang, dwongen den kassier de brandkoffer te openen en roofden er 2 mil lioen Cr. uit waarna zij verdwenen. Voor aleer te vertrekken hield de leider der bende een korte toespraak tot de aanwezige ban dieten waarin hij trachtte den roof te ver rechtvaardigen Te Bonheiden drongen dieven binnen in de bewaarkelders van het sanatorium al daar en roofden er een belangrijke hoeveel heid eetwaren welke voor de zieken bestemd waren. Te Elsene werd een persoon flie bij avond langs de straat liep door een onbe kende neergeschoten, gedood en van geld en e*nzelvigtoeidskaart beroofd. Te Evere werd de genaamde Jan Thiele- mans door drie onbekenden aangevallen rn met revolverschoten gedood. Jan Thielemans was arrondissementsadministrateur van de Zwarte Brigade en had in 1930 dienst ge weigerd in het Belgisch leger waarvoor hij langen tiid in de gevangenis zat. Te Nalinnes bezochten zes gewanende bandieten andermaal de melkerij Nicatse welke aldaar gelegen is. Na de twee rijks wachters die er van dienst zijn bij verras sing te hebben overmeesterd én ontwapend te hebben rukten zij de melkeril binnen waar zij circa 200 kgr. boter buitmaakten, alsmede 10 liter benzine. Vooraleer te ver trekken lieten zij de melkerij met dynamiet ln de lucht vliegen. Bij huil afrukken per auto namen zij de twee rijkswachters mede maar zetten ze wat verder langs den weg terug af. Te Elsene ontplofte in den kelder van een huls aan de Vilain XlV-straat een bom welke groote schade toebracht aan het huls. Een vrouw die Juist voorbij stapte op straat werd zwaar gewond en stierf naderhand. Een bewoner van het verwoeste huis werd gewond Te Everbeek, bij een hoeveoverval, waarbij de bewoners zich duchtig verweer den, werd de zoon des huizes zeer zwaar gewond doordat een revolverkogel door fe bandieten afgevuurd hem in de hartstrerk trof. wijl zijn zuster licht gewond werd. De bandieten gingen daarop oo de vlucht. Te Hollogne-sur-Geer had de rijkswacht vernomen dat een overval op de suikerfa briek aldaar zou uitgevoerd worden. Talrijke rijkswachters werden verdoken opgesteld. Eerst toen de bende volledig aanwezig bleek te zijn, zij drie vrachtwagens hadden i'oen binnenrijden en begonnen waren met r.uiker over te laden traden de rijkswachters uit hun sehullblaats en dwongen de elf bandie ten tot overgave. Te Luik werd over enkelen tijd een aan slag gepleegd op een vrouw, genaamd Colwert. De vrouw werd gewond, verbleef een tiid in het ziekenhuis en was terug naar huis kunnen gaan waar zij terug bedlegerig was geworden. Op zekeren dag boden zicih nu drie kerels aan ten haren huize. De cene was gekleed in politieagent, een tweede fleed zich doorgaan voor dokter en zij verklaarden gezonden te zijn door het ziekenhuis waar de vrouw had 'vertoefd, en haar een inspui ting te moeten toedienen. De vrouw verzette zich echter hiertegen met alle macht en be gon luidkeels om hulp te roepen. Na vruch teloos gepoogd te hebben haar een doodelljke inspuiting toe te dienen moesten zij op net geroep der vrouw de vlucht nemen. Te Peruwelz, ln een herberg, werd een Jongeling door een onbekende üitgenoodigd om een partij vogelpik te spelen, waarop de Jongeling inging. Toen de nartij ten einde was haalde de onbekende plots een revolver te voorsöhiln cn schoot ermede den Jonge ling neer waarop de moordenaar de vlucht nam. Dit is de derde moord die eenigszins op zelfde wijze te Peruwelz gepleegd werd. In de streek van Diest kon een bandie tenbende aangehouden worden. In Januari 11. werd te Zandvliet een oude man laffelilk vermoord en beroofd. Bii den overval hadden de moordenaars een zaklamp laten liegen, di* door de rijkswacht naderhand gevonden werd. Deze vondst kon thans leiden tot de aanhouding van de moor denaars, 5 in getal, waarvan de leider 36 Jaar oud )s en de vie? medeplichtigen van 20 tot 23 jaar. Te Putte werd binnengebroken ln het gemeentehuis. Na alle papieren in brand gestoken te hebben deden de bandieten dan nog het gebouw in de lucht vliegen met springstof. Te Ophoven-Geistincen had de rijks wacht vermoedens dat zekere feiten welke het daglicht niet mochten zien zich afspeel den in een villa aldaar, bewoond door een juffer. Na een diefstal in den omtrek werd overgegaan tot een huiszoeking in de villa waar een bedrag van 146.000 l:\, nog in geloode zakjes, afkomstig van den diefstal op het postkantoor te St-Truiden, gevonden werd, alsmede een ruim wapendepot. Alles werd aangeslagen en de juffer alsmede een medeplichtige werden aangehouden. Te Brugge werden een 5-tal kontroleurs aangehouden wegens omkooperll. Te Leffinge trokken vier personen, ge kleed als rijkswachters, de ho-eve Alfons Van Hooren binnen en zegden tot een onderzoek te moeten overgaan. Plots haalden zij revol vers te voorschijn en deden den landbouwer, onder bedreiging hem neer te schieten, zijn geld en juweelen afgeven. Zeifde kerels trok ken daarna naar de hoeve Pollet Alois waar zij op zelfde wijze te keer gingen en ook hier zich geld en juweelen deden overhan digen. Door ie rechtbank van Nijvel, zetelend als krijgsraad, werden vier bandieten tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld. Te Amay maakten bandieten zich mees ter van een auto waarmede 1315 kgr. boter vervoerd was. Een bende bandieten, die per auto wa ren cn voorzien van wapens, vielen eerst het postkantoor te Beuzet binnen waar zij 4.800 frank bult maakten. Van daar trokken zij naar het postkantoor van Mazy waar zij 40.000 fr. roofden en vervolgens naar dit te Tourinnes-SteLambert waar zij de hand leg den op 25.000 frank. Nog talrijke andere postkantoren in het land werden bestolen, o.m. te Pont-du-Loup (46.000 frank buit), Mont-sur-Marchienne (35.000 fr.), Estinnes-au-Mont (80.000 fr.), Merbes-ie-Chateau (1.500 fr.), Mainvault (1.500 fr.) en Hautrage (15.000 fr.). In den lande werden nog talrüke an dere overvallen gepleegd, o.m. te Kalkem Bocholt, Vielsalm, Luttre, Paturages, Tie nen, Velzeke-Ruddershove, Merksem en Bom- mershoven Te Wattrelos, in een tuin, aan de Fransch-Belgische grensscheiding, werd het onthoofd lijk van een onbekende mansper soon aangetroffen. Uit het ingestelde onder zoek is gebleken dat de man eerst was neer geveld met een revolverschot ln de hart streek waardoor hij slechts gewond werd maar dat de moordenaars daarop springstof tot ontploffing hebben gebracht onder het hoofd van den ongelukkige met het gevolg dat het hoofd gansch verplinterd in den omtrek rondgeslingerd werd, vermoedelijk om de Identiteit van den ongelukkige liit te wisschen. Op het lijk werd nog geld, trambiljetten en een vulpen gevonden. Te Brussel drong oen rnbekende ban diet, gekleed als een net heerschap, het kan toor van een wisselagent binnen en onder bedreiging van een revolver deed hij zich en bedrag van anderhalf millioen frank over handigen. waarop hii verdween. Te Mo- 1-enbeek-Wersheek werd ixi een huls ook voor 350.000 frank gestolen. Te Verlaine-sur-Sambre werd een 87- jaxige leerares vermoord. NOG DE BLOEDIGE AVOND TE BRUSSEL De vader van den vermoorden politie officier valt dood op het graf van zijn vermoorden zoon. Een der gewonden van de Bar Muscadin overleden. In ons laatste nummer weidden wij uit over vier verschillende belangrijke aanslagen welke op een avond te Brussel gepleegd werden Uit de nadere gegevens welke ons intus- schen bereikten blijkt dat er eerst meer doo den aangegeven werden als er in feite wa ren. In totaal werden dien avond 6 perso nen vermoord, namelijk de Gouverneur van de Société Générale de Belgique», een po litic-officier en twee manschappen op een pólitiebureel te Vorst en een politieagent aan de «Bar Muscadin». Bij den aanslag op dezen bar werd slechts een politieagent ge dood maar naderhand ls een der getroffen verbruikers gestorven, namelijk de II. Guil- mard uit Brussel. De 32 gewonden blijken allen aan de beterhand te zijn. Een tragische naklank van den overval op het pólitiebureel te Vorst is dat toen de ver moorde polltie-offlcier ten grave gedragen werd, de vader van den vermoorde plots neerzeeg en schielijk overleed cp den oogen- bllk dat de lijkkist in de groeve neergelaten werd. Bij den bomaanval op de herberg te Sinte- Agatha-Berchem waren er niet 5 maar wel 3 gewonden. MEER DAN 300 MOORDEN IN BELGIE IN 1943 Op statistieken medegedeeld door de dien sten van de Algemeens Rijkspolitie blijkt dat ln 1943 niet min dan 305 personen vermoord werden in België in den loop van 1943. 29 Politieagenten en rijkswachters werden bij de vervulling van hun ambt gedood. In totaal werden 374 politieke aanslagen ge pleegd en 360 r.iet-politleke. In zelfde tijd vak werden ook 3.220 gewapende gelddief- stallen gepleegd en werd, voor zoover men kon bepaien, respectievelijk 20, 18, 38 en 20 millioen frank gestolen ln de laatste vier maanden van 1943. WAARSCHUWING AAN DE BEVOLKING Uit officleele bron wordt medegedeeld: De bijzondere uitbreiding van de daden, die de openbare orde verstoord hebben tij dens de laatste weken, verplicht de verant woordelijke overheden, met het oog op de beperking ervan, over te gaan tot strenge preventieve politiemaatregelen. Al degenen, die door misleiding of ontwe- tendheid hulp verleenen aan de misdadigers- vereenlglngen die het leven, de goederen der Belgische burgers en der staatsorganismen aanranden, worden verzocht onmiddellijk een einde te stellen aan hun bedrijvigheid. De eigenlijke beteugeling van de misdaden en wanbedrijven, vastgesteld tijdens de ope raties van de administratieve politie, zal uit sluitend tot de Belgische rechtsmacht be- hooren. Met het doel verwarring te stichten zouden de misdadigers zooals net geval is geweest ter gelegenheid van den oproep ge richt door den Cecretaris-Goaieraal aan de bevolking, kunnen bwijfel doen otrtstean, be treffende de draagwijdte van. de op. "at,les. De voor de handhaving der openbare erüe en voor de beteugeling der misdrijven ver antwoordelijke overheden zijn vaet besloten alle middelen aon te wenden, die de Belgi sche wetvoering te hunner beschikking stelt, om de veiligheid onzer landgenooten te waar borgen. (Belgapress. pinken. Lichtgeloovig? Er zijn natuurlijk altijd menschen aan wie ge alles kunt wijs maken, naïeve donders of bliksems, maar om aan ons mannen iets wijs te maken? We halen eens de schouders op, monkelen ne keer en denken: «Die wil ons weer iets op hangenZoo zijn wij, ik zelf niet anders dan gij... Maar d&t boek heb ik in één adem uitgelezen. Zoo w>e niet lichtgeloovig zijn, toch zijn we. Goddank, geloovig en weten wel dat er werkelijk wonderen gebeuren, ook in onze dagen. Wij houden veel te veel van O. L. Vrouw en weten maar al te goed hoe machtig, hoe medelijdend en goeder tieren zij is. De bedevaartplaatsen, de ka- pellekens in Vlaanderen zijn ontelbaar en zijn de blijvende getuigen van Moeders tusschenkomst. En toch! Het is precies alsof we overtuigd zijn dat O. L. Vrouw zoo machtig was... over vele jaren en dat ze misschien later wel weerom de sukke laars 'helpen zal; maar nu, in oneen tijd? Die gedachte ligt kilometers ver van cna af. Ik zou de eerste moeten zijn om op mijn borst te kloppen en lijk de misse- dien>:rs drie maal een mea culpat« slaan. De eerste maal dat ik over Fati ma hoorde spreken, zei ik kort weg... 't komt van verre; van uit een verlaten nestje in Portugal. Ik kre:g een opstopper Lourdes was ook een verlaten nestje in. de bergen van Zuid-FrankrijkIk zweeg, maar bleef koppig lijk een... boer! Onze pastoor liet kleine brochuren verkoopen over die gebeurtenissen te Fa tima: de kleinen kwamen er meê t'huis. De boerin kwam triomfantelijk het eerste, later het tweede en derde voor mijn neus houden. Hier, ongeloovige Thomas, dat is precies voor uIk las die dunne ding- skes, maar, er was niets aan te doen, ik wilde naderen uitleg; ik moest daar meer ever weten. Dan viel ik op 't boek van Pater Jongen. En nu? Over die gebeurtenissen kunt ge nu zelf die brochuurtjes lezen, ze wer den reeds bij tien duizenden verkocht. Ik houd me aan mijn boek; en kijk er r.og dagelijks in. 't Heeft me uit mijn lood ge smeten, me vastgegrepen «n Tc heb er da nig deugd van, nu nog. Er staan daar din gen in die dreunen als klokken, donderen als kanonnen. We worden liever de waar heid aangebracht op een telloorken; we zijn bang voor de rauwe waarheid; en nochtans de waarheid is, zcoals ze is: rauw! We leven in een tijd van ongehoor de lichtzinnigheid, waar we ons alles ver oorloven, alles verontschuldigen, alles trachten goed te praten. Straffen zijn goed voor kleine kinders: wie zou er nog den ken aan straffen voor groote menschen, voor mannen, voor volkeren? Maar daar wordt ge de waarheid gezeid en getoond! Zondaars! Dat is een woord dat de Paters Redemptoristen doen dreunen om de ze ven jaar, als 't eens groote missie is en bij de hernieuwing van de missie! «Bid den voor de bekecring van de zondaars Ja, dat zei O. L. Vrouw te Lourdes en ook bij ons... Maar de Carmelietessen en an dere slotzusters verrichten dat werk... wij gaan onzen dagelijkschen gang lijk te voor. Daar komt te Fatima O. L. Vrouw die waarheid weer in onze ooren knoopen en spreekt over den... oorlog! Daar zijn we meer gevoelig aan; want wij zitten er meê en Portugal niet! En O. L. Vrouw belooft d«n vrede, maar niet voor niets. V/at zouden we niet doen om wille van den lieven vrede? Maar met den mond is 't wel rap gezegd de werken blijven uit. En dan kwam de Paus zelf tusschen, de tegenwoordig regeérende Paus. de vredes-Daus''Pius XII. En Hij deed wat de Lieve Vrouw te Fatima had gevraagd: Hij he'ft de wereld toegewijd aan het Onbevlekt Hert van Maria. Dat deed de Paus! Ziin wii er daarineê van af? Voor ons... begint het nn. 't Zii voorgoed gedaan met al die lichtzinnigheid, die niet alleen de stad maar ook onzen «bul ten verpest, 't Gaat er om voor ons om weer geteovige menschen te zijn. zooals grootvader en grootmoeder waren: niet meer goéd te praten wat verkeerd is. niet meer te gedolven wat onbetamelijk is; 't zij uit en Amen! De Lieve Vrouw vraagt: Den eersten Za'terdag te vieren, den eersten Zaterdag van de maand, ter eer van het Onbevlekt Hert van Maria: en wel nagenoeg zcoals den eersten Vrijdag. Fn dan kijk in naar al die felle mannen die liever t'huis blij ven op den eersten Zaterdag lijk op den eersten Vriidae. op al diegenen, die weg kunnen, maar het niet öo'n! Naar al die genen die geen werk hebben als er markt of beurze is. maar altijd dood-v?rlaón z'in als er iets te doen is in de k*rk! Ze zi.pi dat niet, gewoon, wat zou de gebuur wel zeggen? Gaat saam met den gebuur dan zegt er niemand nog een woord! Manne- liik zijn is in onze dagen de eerste ver- eisebte voor een man; en we waren, wij mannen, veel te veel... kleine jongens ge worden! 't Wordt tiid dat wé weer man worden en met mairnenernst naar boodschappen luisteren! BOEP. NELÏP. laasaxxxxxxaxBiKxaayaxsnsr^ss Zekere geëvacueerden worden gelijkgesteld met geteisterden. In het Staatsblad van 7 Maart ver schijnt een besluit dat als volgt luidt: Artikel 1. Worden als geteisterden aan gezien met het oog op de toepassing van het besluit van 5 April 1943 houdende toekenning van tijdelijken steun aan de slachtoffers van aan oorlogsgeweld te wij ten rampen, de behoeftige personen die hun haardstede moeten verlaten ingevol ge een evacuatiebevel van de bezettende overheid. Art. 2. Voor de toepassing der beschik kingen van het besluit vari 29 Juni 1940 en der nakomende besluiten welk het wijzigen zullen de bij artikel 1 van on derhavig besluit bedeelde personen be schouwd worden als vormend een gezin verschillend van dit der andere personen die onder hetzelfde dak wonen. Art. 3. Het wetbesluit van 10 November 1939 betreffende den onderstand aan vluchtelingen wordt opgeschorst. Art. 4. Ontieriiavig besluit treedt ln wer king op 27 Februari 1944. IBEXaXBKBXXXXXXXXMBXBXXBXXKB EEN SMOKKELZAAK? In ons laatste nummer deelden wij me de dat valsche kontroleurs zich aangebo den hadden ter Ap. Leur., Bertenplaata te Poperinge, en er een belangrijke som hadden medegenonKn; dat medeplich tigen naderhand gepoogd hadden nog een belangrijk bedrag af te persen; dat de 5 schuldigen waren ingerekend. Hieromtrent kunnen wij 'thans nader mededeelen dat het eerste bezoek gebracht aan de Ap. Leur. gebeurde op Donderdag 24 Februari jl. en dat door de valsche kontroleurs, de genaamde Joz. Decuypere en Arth. Vandenbriele, beiden uit Boe- zinge. Door dezen werd alsdan 300.C00 fr. medegenomen. Het tweede bezoek om nog 200.00Ü fr. af te persen, wat suksesloos bleefwerd een viertal dag'n nadien gebracht, niet zooals wij eerst meldden door Lecleire Julien en Vanackere Emiel, maar wvl door den laatstgenoemden en Remi Ghekiere, beiden uit Poperinge. Van de 300.000 fr. welke ontvreemd werdén konden er naar verluidt, een 250.01)0 fr. teruggevonden worden bij de aangehoudenen, in wier woning huiszoe kingen gedaan werden. Op zelfden dag dat de poging tot af persing van 200.000 fr. gepleegd werd ter Ap. Leuridan, hebben Lecleire en Vanden briele. op zelfde wijze zooals zij optraden te Poperinge, 50.000 fr. meester geworden bij landbouwer D'Hulster te Vlamertinge. Het blijkt ook dat Lecleire de bendelei der was en de zaakjes ineenstak welke de anderen dan hielpen opknappen. Naar het algemeen gerucht zou een smokkelzaak op groote schaal de onder grond zijn van deze zaak. Het Onderzoek wordt Intusschen Ijverig voortgezet en mogelijks geeft dit nog aan leiding tot het betrekken ia zelfde zaak van anckie personen.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1944 | | pagina 5