Nog de Luchtaanval op Kortrijk Ook een Anglo-Amerikaanschen Luchtaanval op Oostende De Oorlogstoestand iraasciwreugde bij 't Volk i ABONNEMENTSPRIJS 1941: ZATERDAG 8 APRIL 1944. 1 is OOSTUITGAVE jj rf «0. is WESTUITGAVE KATHOLIEK NIEUWSNOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. weekblad. - 1, - fr 35 Dood&n Talrijke huizen vernield De Poperingeriaar IN HET WESTEN OP HET OOSTELIJK FRONT DE MOORDZAAK PETI0T TE PARIJS JONGELING UIT IEPER IN DE SCHELDE VERDRONKEN TE DOORNIK De vrouw en de broeder van den moordenaar steeds meer in het gedrang. DEGRELLE SCHOUWT DE SS-STORMBRÏGADE WALLONIË Ingezeten in een auto die Zaterdag in 't water reed, werd hij Maandag erin dood bovengehaald. EEN NIEUW DUITSCH WAPEN TEGEN PANTSERS EN BUNKERS VLAMINGEN!!! KOMT! en MELDT Uü 5 Uitgever: Sansen-Vanneste, Poperlnflf. ,1 Telethon Nr 9. I'oslcli. Nr 155 79. 1 TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten (3 regels8 Ji 5 Kleine berichten adr. t ..bureele 12 ir i 9 voor ieder regel meer: 2 fr.) I S Rouwberichten: minimum. 15 /r J 2 Groote rouwberichten: per regel 2 fr i C Ber. in lokaal nieuws: per re%el 3 /r Andere aankondigingen: prijs op vraag i 5 Aankondigingen worden aanvaard tot 3j den Donderdag middag. 5 Voor België Fr. 35,10. 3 5 Voor Frankrijk Belg. Fr. 47,50. 5 41* JAAR. Nr 15. ABONNEMENTSPRIJS 1044: 1 Jaar in België Fr. 45 9 Maanden Fr. 34 0 MaandenFr. 23 3 MaandenFr. 12 I Jaar in Frankrijk Belg. Fr. 65 DE BEGRAFENISPLECHTIGHEDEN Op Donderdag namiddag der vorige week had met kerkelijke plechtigheid de teraardebestelling plaats van de ongeluk kige slachtoffers van den Angelsaksischen luchtaanval op Kortrijk van 26 Maart jl., welke in de eerste dagen van opruiming konden geborgen worden en behalve van deze welke afzonderlijk begraven werden. De plechtigheid ging door onder een over- grooten toeloop. De Familieleden van de ongelukkigen werden op het voorplein van het kerkhof bij de kist van hun aflijvig familielid ge leid. Hartverscheurende tooneelen speel den zich hier andermaal af. Talrijk waren de aanwezige personali teiten. Heel veel kransen werden aange bracht. Te 2.30 uur kwamen de Z. E. H. Deken met talrijke geestelijken uit stad ter plaatse toe. Na de zegening der lijk kisten werden deze, gedragen door man nen van d'!n luchtbeschermingsdienst, tot bil het massagraf eebracht waar er bij elke liikkist een kruisie werd geplaatst en de laatste gebeden gelezen warden. In to taal werden alsdan 103 slachtoffers ter aarde besteld. Andermaal werden talrijke kransen neergelegd. Vrijdag-voormiddag had in de St-Maar- tenskerk een plechtige lijkdienst plaats die eveneens door een massa volk werd bijgewoond. Z. EXC. MGR. LAMÏROY BEZOEKT HET GETEISTERDE KORTRIJK Z. Exc. Mgr. Lamiroy, Bisschop van Brugge, heeft onder geleide van de plaat selijke burgerliike overheden, dei puinen van het geteisterde stadsgedeelte van Kortrijk bezocht. Z. Exc. Mgr. Lamiroy was ten zeerste onder den indruk van de aangebrachte verwoestingen en leed, be zocht talrijke geteisterden en had voor elkeen hunner een goed woord van troost. Hi.i bezocht eveneens de gewonden in de hospitalen en deed zich op de hoogte bren gen van wat gebeurde op den gruwelijken 26-Maart avond. Hij eindigde zijn bezoek met hulde te brengen aan den moed der reddingsploe gen én aan de kalmte van de bevolking der oude Vlaamsche stad. Verscheidene Sekretarissen-Generaal hebben eveneens de puinen van Kortrijk bezocht. Onder de dooden bevinden zich de H. Huysentruyt Leopold, bestuurslid van Stade Kortrijk alsmede Jules Delmei- re, een jeugdig beloftevol voetbalspeler van "Kortrijk Sport». NAKLANKEN Hebben hun diepe rouwdeelneming in de ramp welke Kortrijk teisterde uitge drukt o. m. Z. Exc. Mgr. Lamiroy, Bis schop van Brugge, Dr Bulckaert, Gouver neur van West-Vlaanderen, Dr Rcmsée en Ir Custers, sekre tarissen-generaal, enz. Van wege de Oberfeldkommandantur Gent werd aan het Kortrijksche Stads bestuur 100.000 fr. geschonken. Door de Sarmadie ook zwaar ge troffen werd, is eveneens een som van 5.000 fr. geschonken. Ónder de talrijke gewonden moesten er een 100-tal opgenomen worden in de hospitalen. Velen zullen zwaar verminkt blijven. Het aantal licht gewonden beloopt verscheidene honderden. Treurig is het te moeten vaststellen dat schurken er reeds als de kippen bij waren om hier en daar te stelen. De flink ingerichte ordedienst kon evenwel hun werk op hoogste wijze verijdelen. Aldus werd bij landbouwster Delmeire, die met haar drie kinderen in een nabij gelegen schuilplaats was gevlucht en er allen den dood vonden, die in der haast het geld koffertje op de tafel in huis had laten staan, al het geld gestolen. In een café op den Pottelberg werden 14 verbruikers, die er aan het kaartspelen waren toen de aanval begon, in den kelder dood aangetroffen. Kortrijk blijft steeds diep onder den indruk van het schromelijke gebeurde. Ten teeken van rouw zijn alle schouwburgen, kinema's, tentoonstellings zalen enz. tot Paschen gesloten. Ook gaan geen sportmanifestaties door. r» Unieleden die schade hebben aan huis meubels, tengevolge van den ter- reuraanval, kunnen zich voor de schatting dier schade met het oog op vergoeding der oorlogsschade wenden tot het Unie- Tehuis. 29, O. L. Vrouwstraat. Het Sociaal Fonds der Unie betaalt een vergoeding uit aan de gekwetste le den. De leden der Unie, die een lid van hun gezin verloren hebben kunnen even eens een vergoeding bekomen. De gekwetsten en families der over ledenen worden er attent op gemaakt dat zij tijdig het noodige moeten doen om aanspraak te kunnen maken op het genot van een eventueel pensioen toegekend aan de oorlogsslachtoffers. Voor alle inlich tingen wende men zich tot de Unie, 29, O. L. Vrouwstraat te Kortrijk. Het Schepencollege in datum van 27-3-44, heeft beslist al de scholen te sluiten tot en met Maandag na Beloken Paschen. Dinsdag 13 April e. k. zullen dus al de scholen heropenen. HET AANTAL DOODEN EN GEWONDEN Begin dezer week kenden reeds 230 slachtoffers vereenzelvigd worden, waar van wij de lijsten hieronder verder mede- deelen. Andere ongelukkige slachtoffers konden nog niet geïdentificeerd worden, onder meer een 7-tal gevangenen welke een vreeselijken dood stierven in het groo- tendeels vernielde gevang. Welke gruwe lijke angsten die in cellen opgesloten ge vangenen hebben doorgebracht tijdens den luchtaanval zal wel nimmer Iemand kunnen beschrijven. Er mag dus gevreesd worden dat het totaal slachtoffers de 250 zal bereiken. Hier laten wij nu de laatst binnengeko men lijsten der slachtoffers volgen. iSBSSasaSSSaSSBEIBEEBBanBaBBEB wenscht aan al zijn Lezers en Lezeressen een Zalig Paaschfeest Op 29 Maart, 's middags, drong een formatie Amerikaansche bommenwerpers, met sterke jachteskorte, door tot Midden- Duitsohland en wierp bommen op het ge bied van Brunswijck, waar slechts geringe schade en verliezen veroorzaakt werden; 22 der aanvallende toestellen, waarender 12 viermotorige bommenwerpers, werden bij luchtgevechten neergehaald. In den daaropvolgenden nacht storingsvluchten boven West- en Noord-Duitschland. De Duitsche Kolonel Wilke, commodore van een jachteskader, die meer dan 155 overwinningen behaalde in de lucht, sneu velde als jachtpiloot. In den nacht van 30 cp 31 Maart vie len Britsohe bommenwerpers Neurenberg aan. In hun sitrijd tegen de Britsohe toer stellen behaalden de Duitsche afweer krachten een groot sukses e.n schoten 141 der Britsohe vliegtuigen neer. Te Neuren berg ontstond schade en verliezen onder de bevolking. In zelfden nacht werden storingsvluchten uitgevoerd boven West- Duitschland wijl van Duitsche zijde Lon den en de Engelsche Zuidkust aangeval len werden. De omgeving van Parijs alsmede Lyon werden andermaal gebombardeerd. Te Pa rijs vielen 17 dooden en 50 gewonden te betreuren. Op 1 April, 's middags, vloog een for matie Amerikaansche bommenwerpers on der jachteskorte naar Zuid-West-Duitseh- land. De aanval veroorzaakte slechts ge ringe schade en verliezen; 21 der aanval lende toestellen werden neergeschoten. Een deel der bommen uitgeworpen door de Amerikaansche bommenwerpers kwam op Zwitsersoli gebied terecht, namelijk op de stad Schaffhausen waar 150 personen gedood en talrijke andere gewond wer den en zeer groote schade werd aange richt in de stad, o.m. aan musea, station, woonhuizen, enz. De Zwitsersche Regee ring teekende protest aan bij de U.S.A.- Regeering te Washington die zich bereid zou verklaard hebben de schade te ver goeden. In den Atlantischen en den Indischen Oceaan brachten Duitsche duifcbooten 4 schepen van samen 23.000 ton tot zin- leen. In de Noordzee vielen Duitsche duik- booten formaties Angelsaksische oorlogs schepen aan en kelderden hierbij 14 des troyers en korvetten. Bij Terschelling werd een aanval op een Duitsch konvooi afgeweerd en werden hierbij 3 Britsche snelibooten zwaar beschadigd. Aan de monding van de Somme werden eveneens 2 Britsohe snelbooten in brand geschoten. Gedurende de maand Maart werden in totaal 29 Angelsaksische koopvaardijsche pen van samen 156.000 ton gekelderd en 31 andere van samen 176.000 ton bescha digd, wijl anderzijds 22 torpedojagers en escorte-vaartuigen, 2 duikbeoten en 12 snelbooten gekelderd werden. Het zwaartepunt van den strijd op het Oostfront bleef andermaal drukken op den Zuidelijken sector, van aan de Pri- pet-moerasssn tot de Zwarte Zee, waar een bewegingsoorlog in vollen omvang verder vei'beten gevoerd wordt. Bij het offensief dat de Sovjets hier onverpoosd verder doorzetten kan men duidelijk drie stootrichtingen onderschei den. Het eerste bijzonder machtig leger, bestaande uit pantsers en infanterie, rukt vanaf de lijn Balta-SIobodseja naar het Zuiden op in de richting van Odessa, pogende de Duitsche divisies aan den Beneden-Boeg te omsingelen. Een twee de leger rukt op naar Jassy, stad gele gen m Roemenië op den Westelijken oever van de Pruth en naar de vallei van de Moldau, wijl ten slotte een derde kolonne, bestaande uit tanks en gemoto riseerde formaties Tajprnowitz bereikte en poogt op te rukken naar de uitloopers van de Karpathen, aiover Horodenke en Kolomea. De voorhoede van dit leger zou bij den Jafolonka-pas van de Karpathen staan. Omtrent de sterkte van deze drie legers wordt niets medegedeeld» Wel staat vast dat een massa pantsers in den strijd wer den geworpen door de Sovjets. Over de plannen van de Duitsche, Rcemeensche en Hongaarsohe legerleiding wordt het grootste stilzwijgen bewaard. Toch ver klaart men te Berlijn dat de getroffen maatregelen eerst binnen enkele weken hun uitwerking zullen laten gevoelen en dat Duitechland er terug het initiatief zal nemen. In den loop der laatste dagen bleek de Sovjet-vooruitgang aan den uifcgeetrekten Zuidelijken sector sterk verminderd te zijn geweest ten gevolge den Duitschen en Roemeenschen afweer. I Een nader overzicht nemende van de verschillende frontvakken van dézen sec- [tor krijgen wij er volgend beeld van; De engel vroeg; Wien zoekt gij, vrou wen, in dit graf? Hij, dien ge zoekt is niet hier. Haast u bij zijn leerlingen en zegt hun- komt de plaats zien waar de Heer werd neergelegd! In de processie welke na de Mis uitging, werd Christus gedragen, in de hand een standaard hou dende; en wanneer de processie terug was, werd Christus midden de kerk op een troon neergezet. Op sommige plaatsen bleef geruimen tijd het gebruik voortbe staan en werd na den «Magnificat» een processie gehouden naar de doopvont zulks ter herinnering aan het feit dat men voorheen gedurende de zeven dagen van de Paaschweek de nieuwbekeerden, in blank gewaad naar de plaats geleidde waar zij het H. Doopsel hadden ontvan gen. Het volksgeloof beweert dat koud water op Paaschdag, den ochtend vóór zonsop gang in stilte gepuit, niet bederft. Hef nutten van twee op Goeden Vrijdag ge legde eieren, behoedt voor tandpijn; de zeelieden beloofden dikwijls vóór die af vaart, op Paaschdag geen vleesoh te eten om gespaard te blijven van tempeesten; Oost- en Noord-Oostwinden zijn ge- wenscht Er is een tijd geweest dat men Paaschvuren aanstak. Ook was het de gewoonte eieren te eten. Gedurende de octaaf tikten de kinderen hun eieren te geneen en die het hardste ei had, kreeg datgene welke brak..Te Borscbtlombeek toog het volk eertijds naar een kapel, thans verdwenen, waar een sermoen ge predikt werd en de Lauden werden ge zongen. Te Leuven toog de geestelijkheid van St-Pieterkerk naar de Et-Michiels kerk, om er de heilige zalvingsolie in ontvangst te nemen en ze vervolgens on der de vijf parochiën der stad te ver- deeLen. Oudtijds maakte Leuven deel uit van het bisdom Luik en de Prins-Bis schop, die de H. Olie naar Leuven bracht, gaf ze in bewaring in de St-Michiels- kerk. De zalvingsolie was immers in vele plaatsen het voorwerp van groote ver eering. Orgelspel en liturgische gewaden zijn op hun best. De Paaschkaars brandt, zij verbeeldt den verrezen Zaligmaker. De Paaschnagel uit de Paaschkaars werd steeds als een zegenend middel in eere gehouden. Dit is geen bijgeloof, want Paaschnagel werd door de Kerk gezegend. Naast deze kerkelijke vreugden en plechtigheden komt de blijheid thuis; eieren, blijde schoone Paascheieren. Wie zou er geen paar sporen, schoon schilderen... Paascheieren eten we alle maal, tot geluk, tot vreugde en met de hoop dat de vrede ons weldra al deze oude vreugden weer volop zal laten ge nieten. L. J. iMBBffiBBflSBBBSBBESBHBEaBBBBB&Q Wij hebben hier al een paar keer ge schreven over Paaschgebruiken hier en eltiBjv 't eierrapen, 't klokkengebimbam, de TTaschhaas en 't Paaschkonijn, sym bolen van de ontembare lentekracht, die uit den grond breekt, de wereld door. Nu nog is Paschen de grootste feestdag, de grootste hoogdag. En dat is het al eeuwen m de Kerk, en in Vlaanderen, dat zoo kinderlijk trouw met het leven der Kerk meevoelt en meeleeft. Paschen toch is jeugd en blijde lach, ls jonge kracht, is verrijzenis, niet alleen uit de donkere gewaden van den ijsbe- renden Winter, doch ook uit het graf: Verrijzenis van Christus uit zijn steenen graf, verrijzenis van ons allen, door on zen Paaschpiicht, dien we allen houden, uit het beknellende graf der zonde. De Paaschvreugde en de Paaschgebrui ken zijn zeer oud. We willen even iets laten hooren over de oudste Paaschge bruiken. Paschen is de spil van 't kerkelijk jaar. Naar Pasohen zijn al de veranderlijke feestdagen van het jaar geregeld. De Kerkvergadering van Nicea, gehouden in 325, besliste dat het Paaschfeest mocht gevierd worden den Zondag na de veer tienden dag der maan van Maart. Hieruit volgt dat Paschen niet vroeger kan val len dan 22 Maart, zooals gebeurde in 1761 en in 1818, en niet later dan 25 April, zooals in 1734 en 1856 en verleden jaar. Eertijd schreven de kinderen aan hun ouders, peter en meter, een «Paaschbrief» (zooals heden nog de «Nieuwjaarsbrieven» in voege zijn) en ontvingen een «Paasoh- broodje». Nog altijd bestaat de gewoonte elkaar een zaligen Pasohen te wenschen. Te Ant werpen zegden ze veelal: «'n Zalige, zulle». In den ouden tijd placht men 's Heeren verrijzenis in de kerken uit te beelden. Op den laatsten slag van middernacht haalde de pastoor Christus uit het graf, droeg hem rond de kerk en klopte op de gesloten middendeur, terwijl hij zong: Attolite portae, principes vestras et ele- varnini portae aeternales: et introibit Rex glorias (Neemt uw deuren weg, prinses, en gij, hemelsche poorten gaat open: de Koning van glorie gaat komen). Toen vroeg de koster die buiten stondQuis est iste Rex gloriae? (Wie is deze Ko ning van glorie?) en de priester ant woordde: Dommis fortis et potens in proelio: Dominus virtutem ipse est Rex gloriae(De Heer is sterk en machtig in den strijd: De Heer in volle deugden is tevens de Koning van glorie). Na de metten ging een in blank gewaad gehulde engel zich op het graf zetten en twee vrouwen, die Maria-Magdalena en Maria verbeeldden kwamen weenende naderbij. In de moordzaak van de Rue Lesueur blijkt al meer meer dat zoowel de vrouw als de broeder van Dr Petiot op de hoogte waren van de misdrijven en er zelf eenigzins medeplichtig aan geweest zouden zijn. Uit een confrontatie van den broeder van Dr Petiot met Nezondet, de gewezen vriend van den moordenaar, die verklaar de dat deze broeder hem destijds op de hoogte had gesteld van de misdrijven in de rue Lesueur, moest Maurice Petiot be kennen dat, alhoewel hij op de gezegden van Nezondet niets verdachts had gevon den in de rue Lesueur, hij er toch een 30- tal valiezen had aangetroffen welke hij dan naar een zekeren Neuhausen te Cour- son-les-Camères deed overbrengen. Sedertdien werden bij dezen Neuhau sen de overgebrachte valiezen aangetrof fen. Deze bevatten kleederen en allerhan de voorwerpen van mannen en vrouwen. In totaal werden er 49 valk .zen gevonden. Papieren erin gevonden waren o. m. iden titeitsstukken van een Joodsch Hollandsch gezin dat uit Holland naai- Parijs was ge komen om naar Zuid-Amerika uit te wij ken. Maurice Petiot en zijn vrouw zouden verscheidene malen de inhoud van de va liezen hebben gaan onderzoeken. Neuhau sen werd dan ook aangehouden. Vrouw Neuhauzen werd eveneens naar Parijs overgebracht. Nezondet bleef ook aangehouden. Bij' ondervraging van Mevr. Petiot ver klaarde deze dat zij het inkomen van haar echtgenoot schatte op 300.000 fr. per jaar. In de rue Lesueur zou zij nimmer het gebouw van haar man bezocht heb ben. Nezondet zou haar destijds ver klaard hebben dat er wel 30 lijken lagen In dit'gebouw. Thans zouden reeds 13 slachtoffers van Petiot geïdentificeerd zijn. In totaal wer den ook reeds 10 personen aangehouden in verband met deze gruwel-moordzaak maar de hoofdschuldige blijft steeds on vindbaar KLEINE ZAKEN worden grooter door reklaam en goeie waar. Wilt ook Gij uw zaak doen groeien adverteer in c Da Poperingenaur», Zaterdag 1 April, rond den middag, werd te leper het ontstellende bericht ont vangen dat genaamde Alfons Deplancke, geboren te Brugge den 31 Januari 1924 het populaire Fontje van de Voetbal club Cercle Sporiif Yprois te Door nik in de Schelde verdronken was. Dit nieuws ve'rwekte groote ontroering in de sportmiddens der stad, daar Fontje de jeugdigste en beste speler was van het eerste elftal. Hij was algemeen bekend en bemind door groot en klein. Weldra werd het slecht bericht beves tigd en er werd vernomen dat het slacht offer, die voor den Heer Marcel Simoens, woonachtig Cartonstraat, werkte, met de zes aütocamion en een autogeleider naar Doorrfik gegaan was om een lading ci- ment. De geleider van de auto moest al daar op een der scheldekaaien rijbewe- gingen uitvoeren en het is alzoo dat de autocamion onverwachts in de Schelde te recht kwam. De geleider van de auto kon door schippers geréd worden, wijl De plancke Alfons echter uit de stuurcahine niet kon geraken en'er jammerlijk in ver- dronkj De autocamion werd Maandag voor middag uit de Schelde opgehaald en in de cabine vond men het lijk van het slacht offer. De begrafenis had Woensdag voormid dag te 10 uur, onder overgroote volkstoe loop, plaats In de St-Jacobskerk te leper. Er werden kronen opgemerkt van beide Iepersche Voetbalclubs, Boxing club leper', Supportersclubs, Wielrijdersclub «De Beurs», F. C. Poperinge, Sporting Zillc'peke, enz. De offerande was indruk wekkend en scheen geen einde te willen, nemén. Een talrijke menigte vergezelde vervolgens Fontjenaar zijn laatste rustplaats op het stedelijk kerkhof, waar de droefheid der ouders en familieleden onbeschrijfelijk was. Wij bieden hierbij aan de ouders en familie van het slachtoffer onse gevoe lens van innige deelneming in het onher stelbaar verlies dat hun komt te treffen. Fontje is" voor altijd heengegaan, toch blijft hij voortleven in onze herinnering. De Kriegsmarine heeft In de ZONNESTRAAT Nr 9 te GENT een Aan wervingsbureel geopend. STRIJDT MEE VOOR HET NIEUWE EUROPA! Door het Duitsch leger werd een nieuw wapen ingeschakeld, namelijk een kleine tank welke van op afstand bij middel van radiogolven geleld wordt. Deze kleine tank, de Goliath genaamd, is amper 1 Vz m. lang en een Vz m. hoog, zoodat hij moeilijk te beschieten valt door den tegenstrever. Deze kleine tank gaat zon der menschelijke geleider den vijand tegemoet en bij tank of bunker gekomen wordt hij dan, drager zijnde van een zeer zware ladmg van een nieuwe spring stof. tot ontploffing gebracht en wordt alles vernield wat er zich in den omtrek bevindt. Op deze plaat zien wij een Goliabhwelke voor de lijnen per radio gestuurd wordt.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1944 | | pagina 1