Adolf Hitler is 55 jaar oud DE OORLOGSTOESTAND Voor de Vruchten der aarde De Vreeselijke Bombardementen oo Belgische Steden Ran tsosnee ring Treinen afgeschaft et Banditisme in ons Land DE WEEK IN ONS LAND officieele berichten en besluiten bekendmakingen KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. WEEKBLAD. - Fr. rwuww a.'WWWWWï'VLiJ'i.ïiil": 41» J A AH. Nr 17, ZATERDAG 22 APRIL 1344 ABONNEMENTSPRIJS 1944: 1 Jaar in Belgie Fr. 45 9 Maanuen Fr. 34 3 Maanden Fr. 23 3 MaandenFr. 12 1 Jaar in Frankrijk Belg. Fr. 65 is OOSTUITGAVE is WESTUITGAVE Uitgever: Sansen-Vannesle, l'operlnije. Telefoon N' 9. Postch. N» 155.70. TARIEF VOOR BERICHTEN: j Kleine berichten (3 regels l Kleine berichten adr. t. bureele (voor ieder regel meer: 2 fr.) i Rouwberichten: minimum Groote rouwberichten: per regel Ber. in lokaal nieuws: per regel Andere aankondigingen: prijs op vraag Aankondigingen worden aanvaard tot den Donderdag middag. ABONNEMENTSPRIJS 1944: Voor België Fr. 33,30. Voor Frankrijk Belg. Fr. 45,00. «Wwi' ~Z~~r~ ■m»c i 20 APRIL 1944 Ter gelegenheid van den 55» verjaar dag van den Führer Adolf Hitler, dit, in de branding van. een woeligen en ver warden tijd, is het noodig; een blik te werpen op dit zoo beteekenisvoi leven en streven van Adolf Hitler. Uit de stille grijsheid van de jaren na den wereldoorlog 1914-1918, die eohter voor Duitschland de roode bange jaren van bloed en revolutie waren, is ae fi guur van Adolf Hitler naar voor geko men als de redder van zijn volk. Men moet in Duitschland geweest zijn, in het kleine dorp zoowel als in de groote stad om te weten hoeveel geestdrift er bestaat voor den Leider, voor den Führer. Wij, Vlamingen, stonden er effenaf ver bluft af. Klein en groot riep het U toe op de wegen, in de wirtschaften en in de stadsstraat: Heil Hitler! was hun «goeden dag», hun groet geworden... Ook een reddtagskreet. Want het Duitsche volk zag in Adolf Hitler den Redder, den Bevrijder van hun verloren en vervallen land. Om dit te begrijpen moet men den toestand in Duitschland, van 1918 tot 1933, datum waarop de Führer het be wind in handen nam, van nabij bekijken. Duitschland was een gebroken en ge knakt land. Het Verdrag van Versailles had het te veel gelaten om te sterven, en te weinig om te leven. Het geld was waardeloos geworden, de ruïne was al gemeen. Er was geen houvast meer in het bestaan, de oorlogsbelastingen, tot op Aio O kA-OWUUl, U4, \S\JX 1COO OliigUii, U het minste loon toe (ae hatelijke kriegs- steuer»!), de werkloosheid, de lage loo- nen, de hooge levensprijzen, maakten het leven onmogelijk. De zedeloosheid en de sociale ellende steeg met den dag. De krotwoning, de honger, de lompen, dat was de uitkomst voor den kleinen man. De Joden daarentegen deden goede zaak jes. Ze vulden hun zakken, want met hun groot-kapitaal, dat teert op den kleinen cent van den armen man, had den zij pers, faibriek en alle hooger bedrijf in handen. Voeg daarbij de politieke ram pen, het steeds dreigende communisme en de ongehoorde verdeeldheid en onder- verdeeldheid der politieke partijen, met de daaraan vertoonden kiespraktijken, twisten, beloven en uitzuigen, en gij hebt een beeld van den akeligen toestand, waarin Duitschland gedompeld was, vóór de bewindovemaine van Adolf Hitler. Adolf Hitler was een man, die door drenkt was met een sterken nationalen trots, met een groote liefde voor Duitsch land en zijn volk, en met den ijzeren, eterken wil om Duitschland grooter, schooner en beter te maken. Als getreiter had hij den oorlog '14-18 meegemaakt: in 1918 schreide hij van chande en schaamte om het vernede- gen. München werd het centrum der nieuwe werking. Hitier werf de er enkele leden. De kernen groeiden tot groepen en in korten tijd werd Duitschland over stroomd en overstormd door de nieuwe geclaohte en door het programma van Adolf Hitler: Nationale waardigheid, na tionaal eerherstel, vrede onder alle stan den der maatschappij, loonenden arbeid voor den werkman, eerbied voor den ar beid, sociale hulpverleening, geen poli tiek gekuip, geen politieke postjesjagerij meer, orde, tucht, welstand. De hardiste vijanden van dit nieuwe programma waren natuurlijk de oonu- munlsten en de Joden, die thans de han den in elkaar geslagen hebben, om Duitschland te bev.-hten, met den wil om het uiteindelijk te vernielen in dezen oorlog. De persoonlijkheid van den Führer bleek weldra zoo sterk en groot te zijn dat niets aan zijn wil en. zijn beweging kon weerstaan. Jong en oud, doch allen met de geestdrift van een nieuwe natio nale jeugd, kwamen tot hem over. In 1933 werd hij Rijkskanselier en Duitschland kreeg een heel ander aan schijn. Het stond op uit zijn staat van vernedering, het kreeg een leger, de meest vernederende bepalingen van het Verdrag van Versailles werden uit den weg geruimd: er verrezen gezonde en blijde werkmanswoningen, er kwam werk en schoon loon, groote werken van open baar- nut werden aangelegd en Duitsch land werd weldra weer één en sterk, zoo dat het weer zijn woord kon meespreken in Europa. In zijn buitenlandsche politiek beleed Adolf Hitler herhaaldelijk dat hij den vrede wilde, vrede met Engeland en Frankrijk, als zti maar bereid waren den nationalen wil van het Duitsche volk niet te wederstreven, als het weerom een waardig, één en levensvast volk wilde worden. Er werd geen geloof gehecht aan deze vreedzame woorden. Vooral de communis ten eenerzijds en de joodsche kapitalisten anderzijds hitsten de wereld op tegen Duitschland. De strijd tegen deze twee machten; tegen deze twee reusachtige vijanden van Duitschland wordt voortgezet. Die strijd is thans harder en pijnlijker dan ooit. Doch, zelfs als de muren 'begeven, de har ten begeven nog niet in Duitschland. En dit is op de eerste plaats te dan ken aan de bezielende persoonlijkheid van den Führer, Adolf Hitler. De woorden hierover, die Rijksminister Dr Goetobels verleden jaar uitsprak heb ben derhalve niets van hun actualiteit verloren: «Het is reeds dikwijls gezegd feworden, dat de Führer een afgod van et Duitsche volk is en zulks stemt op verrassende wijze meer met de werke lijkheid overeen don men zidh voorstel len kan. De harde en vastberaden trek ken, maar ook een diep lijden om het volk en ook om de menschheid, die heele- maal tegen zijn wil en zijn plannen zulk bitter en zwaar lot moeten dragen, zijn in het gelaat van den Führer onmisken baar geworden. De sterke magische kracht van dien Führer straalt dagelijks meer en meer uit, haar uitwerkingen hebben alle leugens en beleedigingen van de vijande lijke propaganda niet tot stilstand kun nen brengen. Een volk kon geen grooter kapitaal tot zijn eigendom verklaren, als dat van een eminente, boven zijn tijd uitgroeiende persoonlijkheid, welke op den duur vriend en vijand onder haar invloed brengt. Het ls daarom dat Duitschland niet versaagt. Het gelooft ln zijn zaak, het gelooft in zijn leider, het gelooft daar om in zijn overwinning. Wij kunnen besluiten met een heil- wensoh op den 55n verjaardag van den Führer, Adolf Hitler: Mocht zijn leven en streven, dat het allesbedreigende tij van den communistisehen vloed óver Europa heeft gebroken en tegengehou den, aan Europa, en derhalve ook aan ons, reohtveerddgheid en duurzamen vrede schenken. tide Wapenbestand, <|at het militair twérslagen DultsofllaiM werd opgedron- ISBBflflBflBBBflBBaaBBBHBaflEaBHBMMBBflBflBBHBBBHHBBQaBBBBaBa REEDS MEER DAN 400 DOODEN TE GENT Uit de puinen van het bij het bombar dement van 10 April jl. zwaar geteisterde Gent werden tot op Zondag jl. in totaal reeds 420 slachtoffers geborgen. Er zijn nog een 20-tal personen vermist. Onder de ongelukkige slachtoffers be vond zich een gansch gezin bestaande uit vader, moeder en zeven kinderen, namelijk van het gezin van den Hr Van den Abeele- Roelandt, dirigent-stationchef van Me- relbeke. Een andere vreeselijke bijzonder heid van'het bombardement is dat tal rijke personen die in een feestlokaal een gezellig samenzijn vierden, naar een schuilkelder gevlucht waren toen het bombardement een aanvang nam; een voltreffer kwam op den schuilkelder te recht en alle Inzittenden werden gedood. Op andere plaatsen verdronken personen door het water dat uit de waterleidingen ontsnapte. Te Gent werden bij het laat ste bombardement 2500 huizen getroffen of beschadigd waarvan er 1600 onbewoon baar zijn geworden. De officieele begrafenisplechtigheden van de ongelukkige slachtoffers had plaats op Zaterdag 15 April jl. Hier ook speel den zich tijdens deze plechtig" verscheurende tooneelen af. DE BOMBARDEMENTEN OP CHARLEROI, NAMEN EN MECHELEN Een derde maal werd Charleroi ge bombardeerd. In totaal werden er 180 dooden betreurd. Te Marchienne werden o. m. in een arbeiderswijk niet min. dan 350 huizen verwoest. Namen werd ook opnieuw gebombar deerd. De schade is er zeer belangrijk en 20 lijken werden van onder het puin ge- geborgen. Op Mechelen vielen eveneens bom men. De schade was er groot maar geluk- kighjk zijn er geen dooden te betrepren. In het Centrum ontploften nog tijd bommen wijl 5e hulpdiensten reeds aan het opruimen der puinen bezig waren. Al dus werden te La Louivière 10 personen g'.aood door dergelijke bommen. DE BOMBARDEMENTEN OP FRANSCHE EN HOLLANDSCHE STEDEN Op Den Haag voerden cte Angelsak- sers eveneens een luchtaanval uit, name lijk op 11 April jl. De vliegtuigen vuurden met nun boordwapens in de straten. De schade was aanzienlijk en 17 personen, meestal meisjes, werden gedood. In Frankrijk werd een stad in het Alsne-département aangevallen en 45 doo den waren er te betreuren. Te Rijsel werden reeds 444 dooden, gevallen bij net laatste bombaraement op deze stad, vereenzelvigd. Men schat dat het juiste aantal dooden circa de 600 zal bereiken. De begrafenisplechtigheden hadden in drie verschUlri de kerken plaats. Kardi naal Liénart, Aartsbisschop van Rijsel, leidde de plechtigheden. Tijdens deze plechtigheden verklaarde hij o. m.: Welke stem, zal luid genoeg klinken om ons oud Europa te doen begrijpen dat het op den rand van den afgrond staat. Indien ten minste mijn stem tot de har ten van de Engelschen en van de Ameri kanen, onze vroegere bondgenooten, zou kunnen doordringen, zou ik hun dit volk van Frankrijk toon en waarvan het lot grooten eerbied moet afdwingen. Ontwa pend en zonder verdediging doorstaat het al de gruwelen van den oorlog. Ik zou hen plechtig wülen bezweren met al den in vloed welke mijn gewijde functie kan heb ben, om het leven van ons volk te sparen en aan de strljdmethodes die ons zoo zwaar treffen te verzaken. Soldaten moe ten gedreven zijn door de edele bezorgd heid zooveel mogelijk de eigendommen en het leven van de burgerbevolking te spa ren. DE KATHEDRAAL VAN ROUEN IN LICHTE LAAI Radio-Brussel meldde Donderdagmid dag dat de kathedraal van Rouen in lichte laai stond tengevolge Angelsaksi sche luchtaanvallen. IN HET WESTEN Bij den strijd in het Westen dient in den loop der verloopen week andermaal een zeer actieve luchtactmteit aangestipt. Den 12 April, bij aanvallen van N.-Ame- rikaansche bommenwerpers tegen Zuid- Oost-Duitschland en bij een raid van An gelsaksische jachitformaties naar Noord en Ociitraai-Duitschland werden 51 N.- Amerikaansche toestellen neergehaald, waaronder 38 viermotorige bommenwer pers. Bij nachte vielen enkele Britsche toestellen Osnabruck aan, wijl Duitsche vliegtuigen het gebied van Londen be stookten. Op 13 April vielen Ncord-Amerikaan- sche toestellen ook Zuid-Duitschland aan. In de agglomeraties van Augsiburg en Schweinfui't werd schade aangericht en leed de bevolking verliezen. In hevige luchtgevechten verloren de Angelsaksers dien dag 91 toestellen, waaronder 74 vier motorige bommenwerpers. In den daar- opvolgden nacht Duitsche luchtaanval op Lenden en Britsche luchtaanval op het gebied van Berlijn en West-Duitsch- land. Den daaropvolgenden dag werden slechts zwakke aanvallen uitgevoerd op het West- Duitsohe grensgebied. Den 15 April werden boven Noord- en Midden-Duitschland 31 Angelsaksische vliegtuigen neergesohoten. In den nacht van 17 op 18 April wer den bommen geworpen op het stadsgebied van Keulen. Den 18 April, tijdens de middaguren, zijn sterke formaties Noord-Amerikaan- sche bommenwerpers tot boven Berlijn doorgedrongen. In verschillende localitei- ten, vooj-al te Ratlhenow, ontstonden schade en verhezen onder bevolking. On der moeilijke afweervoorwaarden werden 44 Angelsaksische vliegtuigen neergescho ten. 13ij nachte vielen Britsche bommen werpers het gebied van Parijs en van de Oostzee aan, verloren hierbij 14 toestel len, wijl van Duitsche zijde een gecon- centreerden aanval uitgevoerd werd op Londen waar groote verwoestingen en branden gesticht werden. OP HET OOSTELIJK FRONT Nadat de Sovjets op de Krim met een numerieke meerderheid een offensief had den ingezet zoowel langs de landengte ven Perekop als van uit het bruggenhoofd aan de Siwaj als nabij Kertsh hebben de Duitsche en Roemeensche troepen die de Krim bezetten het grootste gedeelte van dit groote schiereiland systematisch ont ruimd, niet zonder dat de achterhoeden hardnekkige gevechten hebben geleverd tegen den aanvaller. Rond de oorlogsha- ven Sebastopol en in het daarbij gelegen Jaïlagebergte, werd een verder verzet ge organiseerd waarop de aanvallen der Sov jets dan te pletter zijn geloopen. De groote lossende bewegingen op de Krim kunnen hierdoor als geëindigd aanschouwd worden. Door deze systematische ontrui ming hebben de Duitsche en Roemeen sche bezettingstroepen alle omsingelings pogingen der Sovjets weten te verijdelen. Om het bezit van Sebastopol mag ander een zware slag verwacht worden. Alhoewel de Sovjets door luchtaanval len bet transport van corlogsmaterieel on andere trachtte te verhinderen konden Duitsche en Roemeensche schepen, welke tot de laatste minuten aan tie bedreigde havens lagen, hun taak op suksesrijke wijze volbrengen en slechts dan vertrok ken als de laatste achterhoeden met alle oorlogsmateriaal aan boord waren geno men en alle van militair belang zijnde installaties in de lucht werden geblazen. Op den Zuidelijken sector van het Oost front, loopende van aan de Zwarte Zee tot aan de Pripet-moerassen werden an dermaal zware gevechten geleverd zonder dat deze geleid hebben tot wijzigingen van groote beteekenis in de frontlijn. In dezen sector vallen er feitelijk vier fronten aan te teekenen, namelijk van aan de Zwarte Zeekust aan de Dniester - monding tot ten Noorden van Kisohinev, een frontvak van 170 km., tweedens het 175 km. lange front gaande van ten Noor den van Kischinev tot in de streek van Jassy aan de uitlooprrs van de Karpa- then, derdens de 100 km lijn loopende in de streek van de Oostelijke Boekowina, en ten vierden de 300 km. lange lijn loo pende van Stanislau tot Kow-el. In het eerste van deze vier frontvakken hebben de Duitsche troepen, na de ont ruiming van Odessa, nieuwe stellingen bezet aan de oevers van den Beneden- Dniester. Het mondingsgebied van dezen stroom is het tooneel geworden van ver woede gevechten, daar de Sovjets op ver scheidene plaatsen den stroom trachtten te oversteken. Sovjet-afdeelingen die den stroom had den oversteken werden bij tegenaanvallen vernietigd. Enkele Sovjet-bruggenhoofden werden verder afgegrendeld. Alle pogin gen om deze bruggenhoofden werden ver ijdeld. Meer Noordwaarts heeft het ge- vechtsgebied zich verplaatst tot de streek van Tiraspol. Aan het tweede frontvak wisten de Duitsche en Roemeensche troepen verder de streek van Jassy te zuiveren, en wisten verder terrein te veroveren. Een nieuw zwaartepunt in den strijd hebben de Sov jets hier gepoogd op te richten ten Noor den van Roman van waaruit zij in Zui delijke richting willen stooten. Deze aan vallen werden echter tot staan gebracht. In het derde frontvak drongen Sovjet- Russische troepen, die in Oostelijk Boe- kovina en Moldavië opereeren, tot over de Proeüh en bereikten de Sereth. Alle verdere doorbraken werden hier evenwel afgegrendeld. Öp het vierde frontvak werden voor eerst zware gevechten geleverd in het ge bied gelegen tusschen Stalislaw en Dela-, tyn en wisten de Duitsche en Verbondene troepen terrein te winnen. Om Tarnopol werden andermaal verwoede gevechten geleverd. Ten Westen van deze plaats wis ten Duitsche troepen tot diep in de Sov jet-stellingen binnen te dringen en een deel der uit Tarnopol uitgebroken krach ten van het garnizoen vrij te maken. Naderhand konden zich andere gedeel ten van de bezetting zich eveneens vrij- vechten, na het hoofd geboden te heb ben aan een 10-maal sterkeren vijand en alle nünutie te hebben verschoten en het water ontbrak. Tarnopol werd door het geschut tot een woestenij herschapen. Andere gevechten werden geleverd in de gebieden van Brody en Kowel zonder dat belangrijke wijzigin gen aan de frontlijn bereikt werden. Op de overige gedeelten van het Oost front werden nog zware gevechten gele verd bij Pleskau en aan de Narwa. Een bres aan dit laatste front werd volledig goedgemaakt. Over het gansche front heeft de Duit- Een Italtaansah stadje dat bijzonderlijk zwaar geleden dreef t onder de Angelsaksi sche luchtaanmllen ls Treviso, een stadje van 35.000 inwoners, bij venetie, waar 5.000 dooden te beflreuren vielen, dus 1 op 7 Inwoners, Geen enkel huis is er on beschadigd gebleven. De Duitsche luchtmacht ln Italië liet zich niet onbetuigd, en bestookte o.m. de havens van Anzio en Nottumo alsmede vijandelijke steunpunten op het eiland Lissa aan de Dabriatisebe kust. IN HEI' VERRE OOSTEN Aan de Birmaansch-Indische grenzen heeft de strijd om Imphal zijn hoogtepunt bereikt. Naai' verluidt werden de Britsche troepen in dezen sector versterkt en is hun tegenstand aanmerkelijk sterker ge worden. Zij konden evenwel niet ver hinderen, meldt Tokio, dat de Japanners door hun eerste verdedigingslijn door braken. ONTHULLINGEN VAN EEN SOVJET-DIPLOMAAT Het Zweedsc.h blad Stockholms Tid- ningenmeldt dat de Sovjet-kapitein Kravtsjenko, attaché bij de Sovjet-am bassade te Washington, zich tegen de politiek van Stalin heeft verzet, zijn ambt heeft neergelegd en onthullingen heeft gedaan over net Sovjet-regiem. Zulks verwekte groote sensatie in de U.S.A. Kravtsjenko verklaarde o.m. dat hij niet langer de dubbelzinnige politiek van Stalin tegenover de U.S.A. en Engeland kon steunen. De Komintern, verklaarde hij, werd slechts in schijn opgelost, in feite ondersteunt zij de kommiunistische partij in de andere landen. De nieuwe demokratische terminologie Van het Kremlin is slechts een manceuiver om de werkelijke oogmerken te verdoezelen. In feite wil Stalin in alle landen van Europa gehoorzame kommunisten in de toekom stige legeeringen van deze landen onder brengen. Het Russische volk blijft aan een onbeschrijfelijke onderdrukking ten prooi. In de heroverde gebieden werd de heerschappij der onwettigheid en van het geweld heringevoerd wijl de gevangenis sen en de koncentratiekaanpen even ge vuld zijn als vroeger. Het Kremlin leidt reeds een nieuwe generatie op voor een nieuwen oorlog. Aldus de kapitein Kravts jenko. STRENGE BRITSCHE MAAT REGELEN TEN OVERSTAAN VAN DE BUITENLANDSCHE DIPLOMATEN Naar verluidt heeft de Britsche Regee ring verrassende maatregelen getroffen ten overstaan van de diplomatieke ver tegenwoordigers in Engeland. Aldus wordt gemeld dat buitenlandsche diplomaten Engeland niet meer mogen verlaten, dat zij nog slechts telegrammen in gewoon geschrift mogen verzenden of ontvangen, dat alle hun verzendingen aan de censuur dienen onderworpen. Uitzondering wordt gemaakt voor de diplomaten van de U.S.A., de Sovjet-Unie en de Britsche Dominions, behalve Ierland. Deze maatregel blijkt in verband te staan met de ontworpen invasie. Reuter meldt daarbij dat door deze maatregel Engeland zco goed r afgezonderd staat van de overige we Tijdens de vorige maand werd reeds e luchtverkeer met de neutrale landen geschorst. Dergelijke maatregelen zijn zonder voorgaande in de geschiedenis van het volkenrecht. E. P. verneemt uit Stockholm dat deze maatregel er aanzien wordt als een voor bode van de invasie welke in de eerstvol gende dagen wel zou kunnen gepoogd worden. De mogelijkheid werd ook opgeworpen dat de neutrale landen tegenmaatregelen zullen treffen. Donderdag werd vervolgens neg verno men dat ook het scheepvaartverkeer tus schen Engeland en Zuid-Ieriand werd stopgezet, dat in Engeland alle politie agenten macht verkregen hebben om op 1S2SHSBBSBBESBSB9B9BQ399BS3BBIIH DER EETWAREN van 21 April tot 29 Mei 1944. DE ANGELSAKSISCHE LUCHTAANVAL OP NIEUWFCORT De lijkkisten der slachtoffers van den jonasten luchtaanval op Nievwn^-r in de rouwkapel opgericht ln het Sint-Janshosplta^ opgebaard oor- sche luchtmacht de Duitsche troepen ten zeerste gesteund en talrijke Sovjet-bev radingsbases werden gebombardeerd. IN HET ZUIDEN VAN EUROPA In Zuid-Italië hebben zich noch aan de hoofdfrontlinie noch aan het brug genhoofd van Nettuno belangrijke ope raties voorgedaan. Alles beperkte zich tot actie van verkeimings- en stoottroepen, Daarentegen is de luchtactie in het Zuiden van Europa op zware wijze ge stegen. Op 13 April bestookten Noord- Amerikaansche bommenwerpers plaatsen in Hongarije en bijzonderlijk te Boeda pest, de Hongaarsche hoofdstad, vielen schade en verliezen onder de bevolking te betreuren. Daags voordien was reeds Agram, de hoodfstad van Kroatië ge bombardeerd. Op 15 April werden loka liteiten in Roemenië, o.m. de hoofdstad Boekarest, aangevallen. 20 Angelsaksische vliegtuigen werden bij deze raids neer gehaald. Op 16 April en den daaropvolgenden nacht werden terreur aanvallen uitgevoerd op Belrrado, Boedapest en Kronstadt. Vooral in de woonwijken onstond schade en leed de bevolking verliezen. Bij deze aanvallen werden 17 Angelsaksische vlieg tuigen neergeschoten. Op 17 April wer den Belgrado en Sofia andermaal be stookt. De luchtaanvallen van 4 en 5 April jl, op Boekarest en Ploesti werden bijzon der moorddadig. Te Boekarest vielen als dan 2.942 dooden te 'betreuren alsmede 2.126 gewonden en werden 905 huizen vernield en 1.373 beschadigd. Te Ploesti waren deze cijfers respectievelijk 262 doo den, 361 gewonden en 197 huizen vernield. alle oogenblik het verkeer stop te zetten om troepen voorbij te laten en zelfs met ■eweld mogen optreden om straten voor iet troepenverkeer vrij te maken. Verder werd nog een dekreet uitgevaardigd maar diat nog niet toegepast werd, waarbij de onschendbaarheid der diplomaten verder kan ingekrompen worden en dat zij even als hun staf en bedienden als gewone buitenlanders kunnen worden beschouwd op wie zelfs een uitgangsverbod kan wor den opgelegd. IS DE INVASIE NAKEND B.P.S. meldt uit Berlijn dat het thema der invasie in de laatste dagen steeds drukker werd besproken. Al meer en meer worden grootscheepsche operaties der An gelsaksers voor binnen kort verwacht. In officieele Duitsche uitlatingen wordt on omwonden gesproken van te verwachten operaties in het Westen. In Eingpland werd een geweldig invasie-apparaat ge bouwd, een invasie-leger welker man schappen een speciaal toeken dragen, een groot aantal landingsvaartuigen liggen klaar, jarenlang werd materiaal opgesta peld. Het blijkt bekend dat een groot aantal metalen landingsmatten werden vervaardigd om het uitladen van heit materiaal op de kust te vergemakkelijken. Daarbij zullen denkelijk nog volkomen nieuwe wapens in gebruik worden geno men. Zoo zouden de Amerikanen een vlie genden vlammenwerper hebben gebouwd, t.t.z. «en vliegtuig dat een met vloeibare stof gevulde tank zou uitwerpen waar door dan over een groote oppervlakte brand zou worden gesticht. Wanneer of waar de invasie zal ge poogd worden blijft Intusschen raadsel achtig. De nervositeit welke in het kamp der geallieerden waargenomen werd, doet B.P.S. verder uitschijnen, doet vermoeden dat de dagaanstaande is. Aanwijzin gen hiervoor zijn de luchtaanvallen in het westen welke in de laatste tijden in omvang toenamen en ook de maatregelen getroffen tegen de in Engeland vreemde geakkrediteerde diplomaten. Voor het Duitsche leger blijft echter elke verras sing uitgesloten gezien de invasie een frontalen aanval zal moeten zijn tegen den Atiantic-wal,» die sedert jaren werd aangelegd èn steeds werd versterkt en waarin Duitschland, alsmede in de be zettingstroepen ,alle vertrouwen stelt. TROONAFSTAND VAN KONING VICTOR-EMMANUEL Boor Reuter werd gemeld dat de voor malige Koning van Italië, Victor-Emma nuel, in een radiorede heeft medegedeeld dat hij zich uit de politiek wilde terug trekken en zijn zoon tot stadhouder van Italië benoemen. Deze benoeming zou van kracht worden zoo de geallieer den Rome binnen trekken. Verder ver klaarde Victor-Emmanuel dat hij het was die het einde van het fascistisch voorbereidde. regiem 1 Brood300 gr. p. dag 2 Gebrande gerst 100 gr. p. maand 3 Margarine 125 gr. p. maand 4 Boter325 gr. p. maand 5 Cichorei100 gr. p. maand 6 Suiker1 kgr. p. maand 7 Peulvruchten 250 gr. p. maand 9 Smeerkaas 150 gr. p. maand 10 Vleesch20 gr. p. dag 12 en 13: Naar keus: a) Confituur b) Kunsthonig c) Gekonfijte vrucht. d) Suikergoed 20 Aardappelen N. B. Verder is voorzien tegen zegels Nr 1, 125 gram deegwaren en 200 gram peperkoek. IB 600 gr. p. maand 600 gr. p. maand 4o0 gr. p. maand 360 gr. p. maand 500 gr. p. dag. DE REGEERING BADOGLIO AFGETREDEN Door E. P. wordt vernomen dat de Re geering Badcglio afgeJreden is. De Ko ning gaf Badoglio opnieuw opdracht een nieuwe regeering te vormen. Denkelijk zullen ook kommunisten in de nieuwe Re- geering opgenomen worden. Geruchten hierover deden de laatste dagen herhaal delijk reeds de ronde. Een en ander. Door den Finschen Rijksdag werden andermaal de Sovjet-Russische voorwaar den als onaanvaardbaar verklaard. De Angelsaksische druk op de neu tralen blijkt overal op verzet dezer te zijn gestuit. Geen enkel neutraal land blijkt geneigd te zijn de leveringen aan Duitschlandstop te zetten. In een artikel in Das P ch deed Rijksminister Br Goebbels uitschijnen dat het Duitsche Volk niet gebreken is doer den iuchtterreur, dat men nergens v/n defaitisme of p niek heeft hooren spre ken. Het zwaarste deel van deze soort oorlogvoering licht reeds achter den rug voor Duitschland, besloot Dr Goebbels, doch Engeland heeft dit nog te wachten. De mogelijkheid van een nieuwe konferentie Huil, Eden en Molotov wordt opgeworpen. De Sovjet-Generaal Vatoetin ls te Kiev aan een zware operatie gestorven. In Italië werden de rantsoenen ver hoogd, o.m. van het brood. De technische kommissie van het Driemogendhedenpakt vergaderde te To kio. Giraud is definitief afgetreden na geweigerd te hebben den post van in- spekteur-generaal der Fransche troepen te aanvaarden. In Hongarije werden alle linksche partijen verboden. Uit Berlijn wordt gelogenstraft dat Mussolini zou ziek zijn. Te Munchsn is Adolf Wagner, gouw leider van Munchen, overleden. In de omgeving van Rocne hebben Angelsaksische vliegers reeds voor de derde maal auto's van het Vatikaan be schoten. 42 Personen werden bij een laat- sten aanval gedood. Op de auto's wap perde echter de witte vlag. •e vruchten der aarde! e oude benaming houdt stand, gaat nog altijd meê. Dat is koren, dat zijn aardappelen, dat is alles wat mensch en dier ncodig heeft en daar buiten groeit, wast, bloeit en rijpt onder Gods zon en regen. Daar zijn met tijd ook de indus trie-vruchten bij gekomen, speciale teel ten, zooalg men dat noemt in officieele bewoording van landbouw-instituten en gemeentehuizen. Maar als wij van de vruchten der aarde spreken, dan denken we aan... 't dagelijksch brood, aan de groote marmiete waar de aardappelen in te dampen staan. En er ligt nog een beteekenis van an deren aard in die benaming... vruchten der aarde. Dat is iets waar we vopr bid den en beêwegen gaan, met St-Marcusdag en de Kruisdagen. De boer werkt; ploegt, zaait, egt en bemest, zit al eens te loe ren naar 't geluchte^ nijdig te wachten om droogte, te snakken naar regen. Want die dingen zijn boven zijn macht. Als zaad of plantgoed onder zitten, dan weet de boer dat voor dagen en weken zijn werk af is... O. L. Heer moet dan voor 't overi ge zorgen. Zorge dragen en bekommerd zijn en soms wel eens angstig en bevreesd zijn dat kan de boer dan nog, meer niet! ...De vruchten der aarde! Dinsdag 26 April, St-Marcusdag. Dat wordt ons morgen, Zondag, afgekondigd van op de predikstoel. En ieder jaar komt daar een woordje bij, misschien ied.'r jaar het zelfde, om ons aan te wakkeren, ons aan te manen om meê te gaan met de processie... voor de vruchten der aarde. We moeten niet erg verwonderd zijn dat ons ieder jaar het zelfde wordt gezegd. Ook ons werk, ons landwerk is ieder jaar het zelfde,... tot we niet meer kunnen, of voor goed uit ons werken en zorgen wor den getrokken en een ander 't zelfde werk voortzet. Want na ons moeten anderen léven'en... eten! Het kruis voorop, zoo gaan we door de velden; we volgen den pastoor, die de re likwie draagt van het H. Kruis, we volgen, de mannen, de vrouwen en tusschen de groepen een hoop schoolkinders. We gaan, bij ons, ieder jaar een stapke trager; on ze pastoor is oud; maar die processie doet hij zelf, met zijn volk, voor zijn volk, door de stukken en langs de kouters van zijn parochie. De kinders loopen meê, doen hun best om fatsoenlijk te zijn; geren zijn ze er bij, dat is een jaarlijksche ge beuren dat ingeschakeld wordt in hun le ven van jongens van den buiten en t'huis heeft melder gezegd dat in slechten tijd meer dan ooit gebeden moet worden voor de vruchten der aarde. De mannen gaan in alle ernst. Dat is immers hun processie, ze gaan om zegen te vragen voor hun eigen werk en zweet. Ze zijn zich daarvan heelemaal bewust. Want al is uw lochting maar een schorte groot, uw werk heeft u gekost en wat er in ge borgen zit als zaad is voor u een schat. En dan de vrouwen die hun paternoster bidden. De processie slingert door de vel den, keert terug naar de kerk; en na den zegen met het H. Kruis gaan we naar huis en met nieuwen moed aan 't werk. Oude traditie! Verleden jaar zag ik dat er meer plaatssnaars waren dan boeren. Verlaan tijd?... de boerin was gekomen, de dochters waren gekomen, maar de boer bleef met den t'huiswacht. Den Zondag na de Hoogmis heb ik er twee drie onder handen genomen, en 'k zou, als 't noodig was, dat spel herhalen. 't Is toch al te eenvoudig. Ey zijn van. ooit die dingen die de boer nooit aan anderen overlaat; zaken die ZIJN zaken zijn;,., de beurs, aankoopen van zijn beesten zaaien van ZIJN vlas! Dan zendt ge dé boerin niet, noch de dochters; en 't zal lang 'duren voor de oudste zoon zich daar» meê mag belasten! Dat is immers spe ciale zorg van den boer. En "k zei: Opi St Marcus en de Kruisdagen méégaan en bidden voor de vruchten der aardedat is van gewicht en van belang, meer dan uw beurzein stad, of 't aankoopeft van een melkkoe. 1 De boer moet daar zijn, in Mis en Pro» cessie, want 't is de boer die 't hof verte genwoordigt, de anderen zijn meêloopers. En 'k moest nog een bloemken geven aan de pïaatsenaars en de landenaars, want die waren er geweest. Die -weten immers beter dan ooit wat een goede oogstbe» teekent; die weten wel dat 't verloren 1$ geploegd en gezaaid als God ln de vori zijn zegen niet laat. Ik hoorde zelf dat de steêlingen verleden jaar Missen lie ten opdragen voor de... vruchten der aar de. Wie zou het niet weten, na vier jaar, wat er al met werk en nossten vlijt, met veel kommer en veel zweet en met veel,,, zegen uit die aarde mixt komen! Wat die boeren daarop geantwoord hebben? Wat zouden ze wel geant woord hebben? Ze hadden HUN werk aap, anderen overgelaten; ze zullen DinsdaÉ op hun post zijn; dat verhoop ik; om niet te zeggen dat ik het zeker ben. Maar... in de parochie in de buurt had den ze 't beter gedaan dan bij ons. De meester had de jongens van de twee hoogste studiejaren... les gegeven en die kerels hadden met den koster en den meester saam de litanie van alle Heiligen gezongen in de processie. En die rakkers waren zotpreusch geweest. Ze hadden wel tweemaal zoo hard gezongen; Opdat Gij de vruchten der aarde geven en bewaren zoudt, wij bidden U, verhoor ons. En ook tweemaal zoo hard: «Van besmettelijke ziekte, van hongersnood en oorlog, verlos ons Heer!Dat zouden ze dit jaar weerom doen; en diegenen die intusschen de school hadden verlaten, zouden Dins dag weer meedoen, want ze zijn naar de herhf'ingen gegaan bij Meester. Dan héb ik op iets gedachtWaar zitten onze B. J. B. jongens? Een hoop boere- jongens liepen jaren naar 't college en zongen daar meê, met al de kracht van hun sterke boeren-longen. Hebben ze nog hulp noodig van anderen, dan krijgen ze wel wat jonge arbeiders meê, als die riet op hun fabriek of werkplaats moeten zijn. Kijk. dat moet dreunen door de stukken en over de kouters, dreunen en daveren... de jongens- en mansstemmen! We zouden de ouderen en de vrouwen laten hun pa ternoster bidden... maar de wroeters aan ploeg en zaaimachien, de mannen die maaien enbemesten.de mannen die zwee- ten en angstig en bezorgd zijn om de... vruchten der aarde, moesten die do"en de mannen zijn van het vroom gebed, maar van 't, gebed dat klinkt en dreunt, dat mannelijk over 't greene veld naar den blauwen hemel klinkt. ...Hier «n daar gelijkt die processie nes; aan een... oudewïjfs-kerkgang 't Heeft geen zin! De menschen moeten hoeren, O. L, Heer moet hooren dat wij bidden voor... de vruchten der aarde! BOER NELIS. ■3iiaB3UBB3asaa&ssBsa3B2jS23saB aaaaaaEaaasasaaasaB&issaBBMBaa BANKBILJETTEN EN CLEARING olgens de jongste staten van de Na tionale Bank en van de Emissiebank be droegen de bankbiljettenomlocp vorig# wéék 89.553 millioen, en onze clearing- vorderingen 54.190 millioen. De verhoogingen gedurende de laatste week beliepenbankbiljetten-cirkulatie 368 millioen; clearing 486 millioen. EEN GIFT VAN ACHT MILJOEN Het Ministerie van Financiën heeft vanwege een persoon die onbekend wil blijven, een som van acht miljoen frank, als storting in de Schatkist ontvangen. Deze som werd als toevallige ontvangst ten bate van den Staas geboekt. 4BBBBBBBEBlt3BiSaBaaiiS>IÜSaiiBBE£a ^ijf personen door bandieten ontvoerd en neergeschoten te Dinant. /De burgemeester van Flénu neergeschoten. Vrouw van Legioenman vermoord te Luik. Bandiet ontvlucht uit ziekenhuis te Luik; een der politieagenten die hem moest bewaken ontvoerd en een tweede vermist. 580.08® Frank gestolen te Tubeke. Pastoor van Petit- Waret neergeschoten. Twee lijken gevonden te Mons-lez-Liège. De gruwelijke reeks gaat onverbiddelijk voort: Te Méan, in het Naamse!», waren 5 personen vermist, namelijk een gezin be staande uit vader en moeder en twee kin deren van respectievelijk 18 en 14 jaar oud, alsmede een vijfde manspersoon. Uit het daarna ingestede onderzoek bleek dat alle vijf door bandieten ontvoerd warden, met eën auto verder gebracht. Het kon worden uitgemaakt, dank zij bloedsporen en een gedeelte van den schedel van het vijfde slachtoffer, dat zij bij Dinant ver plicht werden uit den auto te stappen, te gen een berm plaats te nemen waar zij dan neergescho;en werden en dat zij dan per auto naar een onbekende bestemming ovenf: bracht werden. Van de daders is geen spoor te vinden. Te Brussel konden vijf gevaarlijke bandieten worden aangehouden. Te Flénu drongen drie rxrsonen bin nen ln de woning van den Hr Burgemees ter der gemeente, een apotheker. Na de klanten opzij geduwd te hebben vuurden zij op den burgemeester, die zwaar ge wond werd aan hoofd en buik. Te Brussel kon een dappere vrouw door haar moedig optreden en roepen om hulp, gewapende bandieten op de vlucht drijven. Te Chaumont-Gistoux werd een her bergier door twee onbekende kerels dood geschoten. Te Luik boden zich twee onbekenden aan ter woning van de vrouw van een Legloensoldaat die aan het Oostfront strijdt. De vrouw was alleen thuis en werd door de onbekenden met revolverschoten vermoord. Te Luik was een zwaargewonde ban diet die men had kunnen aanhoucten, naar een ziekenhuis overgebracht. Twee politie agenten moesten hem bewaken. Op z: ke ren dag haalde de gewonde echter plots een revolver te voorschijn en verplichtte een der bewakende agenten in den zie kenkamer te gaan. Met de hulp van me deplichtigen werd de agent gebonden en een prop in den mond geduwd. De ver pleger «n drie medeplichtigen ontvoerden daarop den gewonde alsmede de gebon den politieagent. De tweede agent is se dertdien verdwenen, ofwel werd hij ook ontvoérd of is hij medeplichtige. Te Sint-Jans-Mólenbeek werden 400.000 fr. in geld en juweelen gestolen door Valsehe geheime politieagenten die tot een huiszoeking waren overgegaan. Op zelfde wijze werd ln een andere woning te Brussel geld, bontmantels, enz. gestolen ter waarde van 100.000 fr. Te Tubeke drongen een 15-tal gewa pende bandieten binnen in de kantoren van de Mij «Forges de Clabesq» en maak ten er een buit van circa 400.000 fr. Te Petit-Waret werd E. H. Wauty, pastor der gemeente, even buiten zijn wo ning aangevallen door drie onbekenden die den priester neerschoten. De E. H. Pastoor werd aeer zwaar gewond en meest naar een kliniek werden overgebracht. Te Mons-lez-Liège ontmoette in den vroegen morgen «en in woner der gemeen te een manspersoon die gewond bleek te zijn en wiens kleederen gansch met bloed besmeurd waren. De gewonde kon niet spieken en deed door gebaren uitschijnen dat hij hulp noodig had. Geburen trokken mede naar een woning door den gewonde aangeduid waar men lijken vond van de vrouw en den oom van den gewonde. Beide slachtoffers waren gedood met een schot in den hals. Ook de" man bleek te zijn gewond aan de keel door een zwaren kogel waardoor hem het spreken onmoge lijk werd gemaakt. De gewonde is er ern stig aan toe. Men tast nog in het duister om het gebeurde. In den lande werden neg talrijke andere roofovervallen gepleegd o. m. te Vorst. Schaarbeek, Brussel, St-Jans-Mo- lenbeek, Argenteau, Hautrage, Tilff, Hol- logne-aux-Pierres, Villers-la-Ville. Glain, Villers-le-Bouillot, B:uzet, St-Sympho- nien, enz. Te St-Niklaas werd een oude Ju welierster in haar woning overvallen bij klaren dage en na weerstand te hebben geboden, met slagen op het hoofd en mes steken vermoord, waarna de moordenaar de vlucht heeft genomen met 70.000 fr. Te Ellezele werd een dagbladventer langs de baan vermoord met revolverscho ten in het hoofd en den hals. Denkelijk werd hier een roofmoord gepleegd. In de omgeving van Gembloers dron gen een 30-tal bandieten, welke beschik ten over een 10-tal camions, een suiker raffinaderij binnen en legden er de hand op 50.000 kgr. suiker die zij gedurende den nacht op de wagens laadden en erme de, alsmede met een belangrijke som geld en schrijfmachines, de wijk namen. de, alsmede met een belani ;hrijfmachines. de wij- Te Sellin werd een vrouw door onbe kenden met revolverschoten gedood en haar dochter gewond. Te Angleur werd een inwoner in zijn woning door bandieten overvallen en ver moord. - Het verplicht aanmelden van Duitsch-vijandige soldaten, vliegtuigen of door vliegtuigen uitgeworpen voorwerpen. Door de Militaire Overheid wordt volgen de mrdedeeling aan de bevolking bekend gemaakt Krachtens paragraaf 7 van de op 28-4-1943 uitgevaardigde verordening betreffende de veiligheid, is ieder die op geloofwaardige wijze verneemt, dat er zich leden van de vijandelijke legers, hetzij in uniform, hetzij verkleed in burger, op het grondgebied op houden, verplicht de naastbij zijnde Duitsche militaire diensten daarvan op de hoogte te brengen. Desondanks werden bij de talrijke floor luchtafweer veroorzaakte noodlandingen van vijandelijke vliegers in het bezette gebied, pogingen om te vluchten van de bemanning van vliegtuigen door de burgerbevolking be gunstigd. De bevolking wordt er opnieuw op attent gemaakt, dat de krijgsgerechtshoven principieel de doodstraf uitspreken telkens burgera aan vijandelijke soldaten hun cteun hebben verleend of de hun bekende tchuil- plaats van deze soldaten niet onmiddellijk aan de Duitsche Weermacht of aan een Bel gischen of Franschen dienst hebben aan gegeven. trafbaar zijn ook degenen die waarne mingen over het vallen van vliegtuigen, noodlandingen of valschermspringers alsmede het vinden van vliegtuigen, deelen of ge reedschappen der toestellen of door de vlieg tuigen uitgeworpen voorwerpen niet tender verwijl aan genoemde diensten melden Df de ontdekte voorwerpen niet zonder ze aan te raken laten liggen. Anderzijds woraen degenen die het vallen van vliegtuigen het aantreffen van deelen der toestellen, ofwel nog het vinden Van een gevallen vliegtuig met nauwkeurige opgave van tijd en plaats mogelijk (na ken of aan den dichtst bijzijnden militairen of burgerlijken dienst meldt, beloond, lu zooverre een vliegtuig op grond van hun inlichtingen teruggevonden kan worden. Het zelfde geldt ook voor degenen die berichten geeft aangaande uitgeworpen materieel, in dien dit door de verstrekte aanduidingen gevonden wordt. Ook degenen worden be loond die soldaten van een vijandelijk leger of agenten van den vijand aanhouden of door hun optreden tot de aanhouding bij dragen. De belooning bestaat niet alleen in het uitbetalen maar familie ap (get.) De Militaire Bevelhebber voor België en Noord-Frankrijk. Bekendmaking van de Kreiskommandantur Brugge: Aflevering van de radiotoestellen in de Arrondissementen Brugge, Oostende, Diksmuide en Veurne. Op 10 April Jl. werd door de Kreiskom mandantur Brugge een bekendmaking uit gevaardigd waarbij bepaald wordt dat, op grond van een verordening van den Mili tairen Bevelhebber voor België en Noord- Frankrijk, in de Arrondissementen Brugge, Oostende, Diksmuide en Veurne, alle radio- ontvangtoestellen moeten ingeleverd worden en dat het bezit van dergelijke toestellen ver boden is, behalve voor de Rijksduitschers, de leden der Duitsche Wehrmacht en leden van de Waffen SS. en andere leden van zekere officieele organisaties. Van de afle vering werd bevrijd alwie hiervoor een toe- Iff manüantur Brugge. De aanwezige radiotoestellen moesten ln- gc vrd worden vóór den 18 April jl. op de Gemeentebesturen en elk af te leveren toe stel moest voorzien zijn van een goed vast gemaakt kartonnetje waarop merk, type, nr.miner en kostprijs dienden vermeld. Dit verbod geldt niet voor de aangeslote nen bij een Radio-distributie Wie zich onttrekt aan deze verordening kan met zware politiemaatregelen getroffen worden. Het werd ook verboden radiotoestel len naar niet getroffen Arrondissementen over te brengen. In de bekendmaking wordt er verder op gesteund dat de mogelijkheid blijft bestaan dat binnen kort de toestellen terug aan de eigenaars zullen worden teruggegeven. Motorrijtuigen met vervangingsstoffen. Bij verordening van den Militairen Bevel hebber voor België en Noord-Frankrijk, ver schenen in het Verordeningsblad van 11 April jl., wordt o.m. bepaald dat burgerlijke motorrijtuigen van om het even welken aard magen niet dan met vergunning op hot ver bruik van vervanginsbrandstof worden in gesteld Dr vergunning wordt, voor zoover het Bel gische motorrijtuigen geldt, door de Belgi sche overheid, overeenkomstig de met tee- stemming van het militaire bestuur uitge vaardigde Belgische voorschriften verleend. De verordening bepaalt verder de zware straffen welke bij elke overtreding van fleze besluiten kunnen worden opgelegd. ÉWF" Zie vervolg hierneven*. lating por geschrift kreeg van de Kreiskom- nda MOBILISATIE VAN DEN OOGST 1943 Zullen niet gestraft worden voor niet- uitvoering van produktieverplichbingen: Exploitanten wier uitbating uitsluitend of voor minstens 80 p.c. uit weiden be staat. In li:t tweede geval zal een nieu we berekening wordea gemaakt. GEEN INGELEG® FRUIT MEER De verdeeling vaa het laatste contin gent ingelegd fruit is begonnen, aldus le zen wij in De Banfestbakker Men voor ziet dat de stock zsA uitgeput zijn bij het begin der eerstkomande ranisoeneerings- periode. HaMaSHflBHSMMHBBBHiaaHflnX Vanaf WBftlsdag 19 April 1944 en tot nader bevelwerden ondermeer de vol gende reizigerstreinen afgeschaft op de hieronder opgegeven reiswegen. LIJN 50. Brussel-Z. V. 12.40 - Oostende-K. A. 15.46 Oostende-K. V. 10.50 - Brussel-Z. A. 13.39 Gent-St-P. V.8.40 - Brussel-N. A. 10.51 (O Brussel-N. V. 18.55 - Gent-St-P. A. 21.05 (i) Behouden op Zondagen. LIJN 51. Brugge V. 9.30 - Blankenberge A. 9.58 Blankenberge V. 11.00 - Brugge A. 11.27 Brugge V. 20.10 - Knokke A. 20.52 Knokke V. 21.05 - Brugge A. 21.46 LIJN 63. Kortemark V. 15.00 - Oostende-K. A. 16.05 Oost«nde-K. V. 20.30 - Kortemark A. 21.34 LIJN 66. Brugge V. 8.00 - Kortrijk A. 9.56 Kortrijk V. 16.00 - Brugge A. 17.59 LIJN 73. Kortemark V. 12.00 - Gent-St-P. A. 13.29 CM«t-St-P. V. 14.20 - Kortemark A. 15.47 LIJN 75. Oent-St-Piet. V. 8.50 - Doornik A. 11.23 Doornik V. 12.10 - Gent-St-Piet. A. 14.57 Kortrijk V. 14.00 - Gent-St-Pieters A. 15.06 Doornik V. 8.39 - Kortrijk A. 9.45 Kortrjjk V. 9.28 - Gent-St-Pieters A. 10.56 Gent-St-Pieters V. 17.10 - Kortrijk A. 18.35 LIJN 89. Kortrijk V. 11.28 - Brussel-Noord A. 14.53 Brussel-Noord V. 12.20 - Kortrijk A. 15.15 24 Terroristen uit Limb ter dood veroordeeld. Door hst Krijgsgerecht van de Feldkom-1 mandantur Hasselt werden 24 terroristen, 1 allen uit Limburg, ter dood veroordeeld we- 1 geus het plegen van een groot aantal moor den, voornamelijk op leden van vernieu wingsbewegingen, aanslagen op openbare in stellingen en roofovervallen. Het waren mee- rendeels kommunisten, deeluitmakende van een terreurorganisatie. Zij beschikten over springstoffen en wapens. Zij hadden o.m. moordaanslagen gepleegd op den burgemees ter van Eisden, op een hoofdtreinwachter, op een lid van het V.N.V en dezes zuster, op een herbergier en zijn twee zonen, op den van «De Vlag», op 2 veldwachters, op een schepen, een postmeester, enz. Terroristen aangehouden. Door de Militaire Overheid wordt mede gc. - 1 cat in de Provincie Brabant dooï de Duitsche veiligheidspolitie een groep tcS rorlsten werd aangehouden, staande onda het bevel van een Jood, welke schuld beo ben aan een anntai roofovervallen scheldene moorden.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1944 | | pagina 1