1 IS? ui INVASIE, het actueelste vraagstuk Nieuwe Angelsaksische Luchtbombardementen op Belgische Steden De Oorlogstoestand Ik zou het toch doen Het Heilig Bloed te Brugge Het Banditisme in ons Land ZATERDAG 6 MEI 1944. KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. WEEKBLAD.- 1,- AAN ONZE LEZERS EN INZENDERS BEPERKING VAN ELEKTRICITEIT DE BRUSSELSCHE AGGLOME RATIE GEBOMBARDEERD LEUVEN EN MECHELEN EVENEENS BESTOOKT IN HET WESTEN OP HET OOSTELIJK FRONT IN HET ZUIDEN VAN EUROPA IN HET VERRE OOSTEN OP HET DIPLOMATIEKE FRONT TOENEMENDE INVASIEVOORBEREIDINGEN Een en ander. OOK BOMMEN OP BRUGGE ENGELSCH VLIEGTUIG MITRALJEERT TE GENT TIENEN EN LONDERZEEL EVENEENS BESTOOKT NOG DE LUCHTAANVAL OP KORTRIJK VAN 28 MAART JL, Achtste lijst, TALRIJKE BOMBARDEMEN TEN OP WAALSCHE STEDEN Groot-Charler"", La Louvière, Namen, Li Peronnes, Hornu, enz. bestookt. Te Tertre werden in totaal 43 weeskinderen gedood. DE GROOTE SCHAT OOK NIEUWE BOMBARDEMENTEN OP FRANSCHE STEDEN Talrijke dooden en gewonden te Parijs, Chalons-sur-Marne, Creil, Bethune, Arras, Cambrai, Aulnoy, Toulon en andere. Rijkswachtkommandant te Tubeke neergeschoten. Aanslag op bur gemeester te KoerseL V.N.V.-lid vermoord te Gent. Moord te Néchin. Vrouw vermoord te Mechelen aan Maas. Negen perso nen op geheimzinnige wijze ontvoerd in Haspengouw. Jonge man neergekogeïd te Keerbergen. Man en vrouw vermoord, hun doch- i tertje zwaar gewond te Koersel. Schepen der gemeente Wespelaar neergekogeïd. Vrouw neergekogeïd te Werchter. Dubbele moord 1 te Schaarbeek. Bandiet neergeschoten te La Bouverie. et 41» JAAR. Nr 19. i w - ABONNEMENTSPRIJS 1944: 1 1 Jaar in iiclgie Fr. 45 t Maanden Fr. 3' MaandenFr. 23 i 3 Maanden Fr. 12 1 Jaar in Frankrijk Belg. Fr. 65 Alle Medewerkers zijn verantwoor delijk voor hun inzendingen. is OOSTUITGAVE is WESTUITGAVE fc' MWtJWWV'-AIVIAi UitfreverSansen-VuiiBCsIe, l'opcrinjie. Telernon N' 9. l'oslch. N' 155.7». TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten (3 regels8 ,r.' I Kleine berichten adrt. bureele 12 Ir (voor ieder regel meer: 2 jr.) i Rouivberiehten: minimum lb fr 1 Groote rouwberichten: per regel 2 jr i j Ber. in lokaal nieuws: per re^el 3 fr.\ Andere aankondigingen: prijs op vraagJ Aan Kondigingen worden aanvaard tot j den Donderdag middag. ABONNEMENTSPRIJS 1944: Voor België Fr. 31,50. Voor Frankrijk Belg. Fr. 42,50. sm Het vraagstuk der invasie is van zulke beknellende actualiteit geworden, dat de geheele Europeesche en Amerikaansohe pers, kortom de wereldpers, dag op dag nieuwe invasie- geruchten, nieuwe berich ten en mogelijkheden onder cog neemt. i Vriend als vijand verwacht aeer bin- nen kort de invasie. Er werd in Engeland, 'Amerika en elders reeds zooveel er mede geschermd, dat men mag zeggen: nu of later, de invasie komt er. Want het is een der voornaamste troostbronnen ge weest ten opzichte van de onnoemelijke offers, die Sovjet-Rusland zich moet ge- j troosten. i Wij hebben vroeger in een paar arti- kels het vraagstuk der invasie nader on derzocht. Er is scheepsverkeer in Zuid-Oost-En- ge.and, hoe staat het thans met de laat ste vooruitzichten en verwachtingen? NogmaalsWanneer en waar? Of het tijdstip, waarop volgens de plan nen van Eisenhower's hoofdkwartier, de invasie zal beginnen, onmiddellijk voor de deur staat of niet, kan uiteraard niemand voorspellen. De berichten van Duitsche zijde geven echter wel zeer duidelijk te verstaan, dat men met deze mogelijk heid ernstiger rekening, houdt dan ooit te voren. De over,groote meerderheid der mili taire deskundigen is het er over eens dat het tijdstip gunstig is: nog tamelijk korte en donkere nachten. Het eenige twijfel achtige punt vormt nog het weer, vooral de vraag, hoe zich dit in de komende periode zal ontwikkelen. Er is reeds herhaaldelijk op gewezen, dat de Duitsche legerleiding zich de in vasie niet voorstelt als een massale aan val op een bepaald punt, doch dat zij rekening houdt met een groot aantal lan dingen tien, twaalf tot vijftien des noods niet alleen tussehen Brest en Vlissingen, dat deel van de Eu:.eoeesche kust hetwelk onmiddellijk oneer i be reik van in Engeland gestationde jachtvliegtuigen ligt, maar ook elders. Het meest worden genoemd, de Lofo ten, die den toegang tot Narvik contro- leeren, alsmede het gebied van Drontheim en Bergen in Noorwegen, het gebied van Bordeaux en Marseille m Frankrijk en het gebied van Genua in Italië. Derge lijke operaties rangschikt men echter in Duitsonland ondier de te verwachten af- leidingsmancfiuvers. Naar de meening van de Duitsche mi litaire kringen zullen de geallieerden er alles op alles moeten zetten voor een frontalen aanval op het hart van het Atlantische bolwerk tussehen Cherbourg en Duinkerken. Daar liggen, dicht onder de Engelsche kust, de groote havens waar zij niet buiten kunnen. Daarachter ligt een terrein, dat bij uitstek geschikt is voor den grooten slag tegen de Duitsche strijdkrachten. Bovenaldaar ligt de strategische kortste weg naar 't uiteinde van den eigenlijken Westwal, die od den Rijn is gebaseerd. Een tweede punt, dat in Duitsche mi litaire kringen als het mogelijke doel van een massalen geallieerden aanval wordt genoemd, is de Duitsche Noordzeekust en Denemarken. Offensieve en defensieve legers. Van geallieerde zijde wordt de invasie geregeld voorgesteld als de grootste on derneming in dezen oorlog en van Duit- ohe zijde heeft men deze bewering nooit egengesproken. Zou het hoofdkwartier /■an Generaal Eisenhower gelegenheid krijgen zijn krachten volledig te ont plooien. dan zal alleen bij de operaties In West-Europa Generaal Montgomery de beschikking hebben over twee en een half tot drie millioen man; Luchtmaar- schalk Tedider zal daartegen 10.000 vlieg tuigen onder zijn bevelen hebben, waar van minstens 3.000 viermotorige bommen werpers, terwijl Admiraal Land zonder eemgen twijfel zeer belangrijke vloot- strijdkrachten ten dienst zullen staan. Sinds jaar en dag hebben de geallieer den de soliditeit van het Atlantische bol werk kunnen ervaren en naar Duitsche opvatting zullen zij trachten, met ge heime wapens daartegen iets meer te bereiken. En de rol der luchtmacht? Vast staat dat de Engelschen op zeer groote schaal parachutisten hebben op geleid, terwijl de Amerikanen over een uitgebreide luchtinfanterie beschikken. Het wordt waarschijnlijk geacht dat En gelsche transportvliegtuigen de parachu tisten over uitgestrekte gebieden tot ver buiten het tooneel van ae eigenlijke in vasie zullen afzetten en dat ae Gliders» groote zweefvliegtuigen der Ameri- kaansche luchtinfanterie tot diep in het binnenland zullen landen. De ongetwij feld zeer sterke luchtstrijdkrachten der geallieerden mogen in staat worden ge acht om zoowel de parachutisten als de luchtinfanterie geregeld van wapens en proviand te voorzien en hen met aan vallen van jachtkruisers in scheervlucht te ondersteunen. Het bezwaar blijft echter, dat het zoo goed als ondoenlijk is klei nere formaties in vijandelijk gebied door de lucht van zware wapens te voorzien. De Amerikanen maken thans melding van een «vliegende tank», naar het schijnt een tank, die met bemanning en munitie door een Gliderwordt ge transporteerd. Alles staat of valt met die vraag, of de geallieerden door het Atlantische bolwerk heen komen of niet. Op dit punt is men Tengevolge de talrijke onderbre kingen in de voeding op het elek- trisch net op Woensdag en Donder dag Jl. hadden wij op die dagen te kampen met groote moeilijkheden bij het zetten Wij geven al wat wij kunnen. 1 Veel kopij, ook a ankondl gingen,- moeten wil achterwege laten, tot ons naaste nummer. Wij doen intus- schen ons best om onze lezers zooveel mogelijk bevrediging te schenken. Het bemoeilijkte treinverkeer brengt ook bij de postbestellingen vérachtering en aldus kan het ge beuren dat ons blad te iaat besteld wordt, zoowel langs post als door vérkooper. Onze lezers zullen willen, inzien dat wij hiertegen niets ver mogen; zij gelieven aus ook te be danken, dat hun verkooper noch de post aan de vastgestelde vertraging geen schuld hebben. Onze inzenders willen wij ook doen opmerken dat de post ons met groote vertraging besteld wordt. Zij gelieven dus het mogelijke te doen om hun kopij en voor de adverteerders hun teksten van aankondiging ten vroegste (liefst per spoedbestelling) in te zenden. Mocht het ingezondene niet in het gewenschte nummer ver schijnen, dan gelieven zij oss. hier over geen schuld te geven en mogen zij tevens verwachten dat het in het volgende nummer zal worden opge nomen. Vanaf den 3 Mei, te middernacht, werd bij besluit van den H. Sekretaris-Gene- raal van het Ministerie van Economische Zaken opnieuw een vergaande beperking van het elektriciteitsverbruik opgelegd aan een aantal steden en gemeenten van het Zuid-Westen van West-Vlaanderen, o. m. voorde steden leper, Ingelmunster, Izegem, Kortrijk, Meenen, Moeskroen, Poperinge, Roeselare. Tielt, Waregem, Wervik, Zwevegem, en zeer talrijke ge meenten uit den omtrek van voornoemde steden. Duur van de beperking is onbepaald. van Duitsche zijde kennelijk zeer opti mistisch. Aangezien echter van geolliee- óe zijde niets is uitgelekt over die midde len, waarmee men het zwaarste bolwerk der krijgsgeschiedenis hoopt te slechten, en er van Duitsche zijde niets naders wordt gepubliceerd omtrent het geheime wapen aer vergelding, dat thans de rugge- graat van het Duitsche defensiefsysteem tegen een eventueele invasie kan worden genoemd, behoort elke nadere beschou wing over de kansen van aanvallers zoo wel als van verdedigers, tot -het rijk der fantasie en der speculatie. Nog slechts een half jaar geleden acht ten vele militaire deskundigen een invasie in West-Europa uitsluitend mogelijk kort onder de Engelsche kust, dat wil zeggen binnen het bereik van de in Engeland gestationneerde toenmalige jachtvliagtui- ri. Juist in de laatste maanden echter deze theorie volkomen onderste boven geworpen door een waarlijk revolutio naire verandering, welke er op het gebied van de jaohtvliegerij heeft plaats gehad en welke er toe heeft geleid, dat verschil lende types van jachtvliegtuigen thans over een actie-radlus beschikken, welke dien der bommenwerpers bijna evenaart. De jaohtvliegerij is thans nagenoeg geheel het domein der Lightningsen Thunderbolds wier actieradius tot Noord- en West-Duitschland reikt, en van de Mustangsdoe tot diep in Mid- den-Duitschland doordringen. Het Duit sche legerberioht heeft zelfs reeds mel ding gemaakt van formaties geallieerde ^jers, die niet voor 't escorteeren van mvliegtuigen werden gebruikt, doch zelfstandig mitrailleuraanvallen pleegden in de omgeving van Berlijn. Deze jagers zullen evenwel hun sporen nog moeten verdienen, daar zij voor vluchten op zeer grooten afstand nog afhankelijk zijn van reservetanks, die gelijk bekend, een rem- menden invloed hebben op de beweeglijk heid. Het besluit van dit alles klinkt nog even onveranderd: Afwachten! 30-4-44. C. in Maandagavond Jl. werd de Brusselsche agglomeratie gebombardeerd door sterke for maties Anglo-Amerlkaansche bommenwer pers, die tairijke brand- en brisantbommen uitwierpen op Brussel-stad en voorsteden, alsmede in enkele dorpen in de omgeving van Brussel. Twee Brusselsche voorsteden, werden bijzonderlijk zwaar geteisterd. Ge heele straten werden door den bommenhagel weggevaagd. Zelfden avond reeds werden 15 dooden geborgen en een 50-tal gewonden. Uit de twee zwaarst getroffen voorsteden is echter nog niets bekend over het aantal slachtoffers in deze plaatsen. Naar Woensdag werd ge meld bedroeg het aantal dooden 18 en ilit der gewonden 50. Mechelen, de aartsbisschoppelijke stad, die in den loop der vorige week reeds zoo zwaar getroffen werd, werd door Angelsaksische vliegtuigen andermaal aangevallen op Maan dagmiddag Jl. Hierbij vielen 99 dooden te betreuren. Later in den avond kwam zelf den dag opnieuw een bommenregen op de stad terecht. De bommen,, uitgeworpen binst een tijdruimte van 30 minuten, vie len meestal in het stadsgedeelte tussehen Dijle en Kanaal alsmede op verschillende gemeenten van den omtrek, o.m. op Hof- stade waar 34 huizen verwoest werden. In deze omliggende gemeenten vielen in totaal 18 dooden te betreuren. De kerk van O. L. Vrouw van Hanswijk werd getroffen en de onvervangbare glasra men ervan werden volledig vernieldDe er- naastgelegen pastorij, die bij den eersten aanval reeds was uitgebrand, werd volledig tot puin herschapen. Een groote onderwijs inrichting werd verwoest. Talrijke straten die bij den eersten aanval gespaard werden De verloopen week bracht in het Wes ten andermaal een omvangrijke bedrij vigheid in het luchtruim. Zoo vielen op 26 April jl., overdag, Noord-Amerikaansche bommenwerpers het gebied van Brunswick aan maar verloren hierbij 8 toestellen. In den daaropvolgen- den nacht werden, gebieden van Midden- en Noord-Duitschland aangevallen door afzonderlijk opereerende vliegtuigen wijl Britsohe formaties terreuraanvallen uit voerde op plaatsen In het Roergebied en Zuid-West-Duitsohland. Vooral te Essen en Schweinfurt ontstond hierbij groote schade en verliezen onder de bevolking. Bij al deze vluchten verloren de Angel- saksers 41 toestellen. Hunnerzijds vielen zware Duitsche luohtformaties concentra ties van schepen aan langs de Engelsche Zuidkust, zulks met goed resultaat. Den 27 April werden boven de bezette gebieden 21 Angelsaksische toestellen neer gehaald. Den daaropvolgenden nacht voer den Britsche formaties bommenwerpers bombardementen uit op plaatsen in Zuid- West-Duitsohland, voornamelijk op Frie- driehshafen, waar schade in woonwijken en verliezen ander die bevolking ontston den, wijl door den Duitschen afweer 47 viermotorige bommenwerpers neergescho ten werden. Anderzijds voerden Duitsche formaties aanvallen uit op doelen in Oos-t- Engeland en soheepskoncentraties aan de Britsche Zuid-Westkust. Op 29 April vielen Britsche jachtbom menwerpers een hospitaalschip aan dat voor anker lag in de haven van St-Malo en beschadigden het. Rond den middag vielen N.-Amerikaansche formaties bom menwerpers, ander sterke bescherming van jachtvliegtuigen, de Duitsche hoofd stad aan. De Duitsche verdediging schoot na zeer zware luchtgevechten 129 der aanvallende toestellen neer, waaronder 121 viermotorige bommenwerpers, wat volgens berekening 25 is van het aantal bom menwerpers dat aan den aanval deel nam. Bij nachbe werden bommen geworpen op den Besneden-Rijn wijl Duitsche forma ties een massale aanval uitvoerden op Plymouth en op sohepenconcentraties voor de Engelsche Zuid-Westkust-, zulks met goede resultaten. Boven het Westen verloren de Angel- saksers op 30 April 9 toestellen wijl bij naohte van Britsohe zijde enkele storings- vluchten boven Duitsch gebied onderno men werden. Den 1 Mei en binst den daaropvolgen d/en nacht verloren de Angelsaiksers boven de bezette gebieden en West-Duitschland 22 vliegtuigen, waaronder 16 viermotorige bommenwerpers. Ter zee flakkerde de strijd eveneens op. Aldus werd een zeegevecht geleverd tus sehen lichte zeestrjjdkraohten, zulks in den nacht van 25 op 26 April Jl. in de Golf van St-Malo waarbij verscheidene Britsohe eenheden getroffen werden en een Duitsche torpedoboot verloren ging. Bij een ander treffen op 28.April werden drie Britsche schepen van samen 9.100 ton gekelderd en werd een destroyer ge torpedeerd wijl ook nog andere schepen getroffen werden. Door Duitsche duikboo- ten werden ook vier schepen van samen 22.200 ton en 5 destroyers gekelderd. In de maand April werden in totaal 23 An gelsaksische schepen van samen 153.000 ton tot zinken gebracht en 34 andere van samen 227.000 ton beschadigd door de onderscheidene Duitsche strijdkrachten. Verder werden 27 destroyers en begelei- dingsschepen", 6 snelbooten tot zinken ge bracht en meerdere andere beschadigd. Alhoewel op verschillende punten van het Oostfront een levendige bedrijvigheid werd vastgesteld kan toch niet worden bepaald dat de Sovjets tot het Zomer - offensief zijn overgegaan. Op de Krkn is er weinig verandering ingetreden rond Sebastopol waar de Duitsche en Roetneensohe troepen voort alle Sovjet-aanvallen verijdelden. Aan den Beneden-Dniester gingen de Sovjets herhaaldelijk tot den aanval over maar konden de brugsahoofden die zij hier over den stroom hadden gevormd niet verder uitbreiden. Ook in het gebied van Jassy bleven de Sovjet-aanvallen vruchteloos. Tussehen de Karpathen en den Beneden-Dniester bleef het intiatief in handen der Duit sche en Hangaarsche troepen die nog verder terrein wisten te veroveren. Ook bij Kowel werden Sovjet-stellingen door broken en terrein gewonnen. In den Noor delijken sector werden andere Sovjet-po gingen verijdeld. De Duitsche luchtmacht was zeer actief op het gansche Oostfront en bestookte herhaaldelijk verkeersoentra en bevoor- radingsstations van de Sovjets, zulks mat zeer goed gevolg. Op een enkelen dag werden o.m. 134 Sovjet-toestellen neer geschoten of vernietigd op den grond. Op het bruggenhoofd van Nettuno in Zuid-Italië is er zeer levendige bedrijvig heid geweest van stoottroepen, zulks langs weerszijden, zander dat er belangrijke wijzigingen aan de wederzijdsohe stellin gen konden worden bewerkstelligd. Van de hoofdfrontlinie valt ook weinig nieuws made te deelen. In de Middellandsche Zee, ten Noorden van de Elba, werden drie Britsche snel booten tot zinken gebracht. In de Adriatische Zee werd het eiland Korkula van kommumistische benden ge zuiverd. Het gebied van Agram, in Kroa tië, werd eveneens van benden gezuiverd. In April verloren de bandieten in harde gevechten op den Balkan 9.000 dooden, 3.700 gevangenen en een groote hoeveel heid wapens en munitie. Door Angelsaksische vliegtuigen werd de Itallaansche stad Florence gebombar deerd. Andere luchtaanvallen werden uitge voerd op Alessandria waar de dom en veel andere kerken getroffen werden en talrijke slachtoffers vielen, op Parma, Boulogne: enz. In China boekten de Japanners nieu we suksessen in de provincie Honan waar zij op een 700 km. breed front, met de stad Sjengsjow als centrum, tot het of fensief zijn overgegaan, en zij reeds ver scheidene steden innamen. Op Nieuw-Guinea hebben de Noord- Amerikanen nieuwe landingen uitgevoerd, namelijk bij Kollandia en Aitape, zoodat hierdoor de Japansche troepen van Ma- dang en Wewak in den rug bedreigd wor den. Met de ontscheping bij Hollandia staan geallieerde troepen dus weer op vroeger Nederlandsoh gebied. Te Tokio wordt niet ontkend dat deze ontschepin gen van strategisch belang zijn. Voor Hollandia werd een Amerikaan sohe kruiser tot zinken gebracht. Bij be schietingen op Truck en Mortlock hepen Amerikaansohe vliegkanipsclhepen schade op. - Aan de Birmaansch-In-dische grens zijn de Britsche troepen in terugtocht voor Imphal. Portugal werd door de geallieerden verzocht de leveringen aan Duitsohland te schorsen. Onderhandelingen zijn aan gang inzake die wolframleveranties. Por tugal heeft echter geweigerd een einde te stellen aan de levering van wolfram aan het Duitsche Rijk, daar zulks door Duitschland als een daad van vijandelijk heid zou kunnen aanzien werden. Ten overstaan van de weigering van Zweden leveranties aan Duitschland stop te zetten zouden geallieerde kringen zware sancties willen treffen tegen Zweden, o.m. het stopzetten van olie- en levensmidde- lanverzendingen naar dit land. Te Berlijn verklaart men dat de stopzetting van de Turksche chroomleve ranties aan Duitsohland het vraagstuk der Duitsch-Turksche betrekkingen terug op den voorgrond geplaatst heeft, dat het Turksch besluit groote ontstemming heeft teweeggebracht in de Wilhelmstrasse. De woordvoerder der Wilhelmstrasse sprak hierover onomwonden van verdragscnen- ding, wat- doet verwachten dat men van Duitsche zijde zioh niet zoo zonder meer bij het Turksche besluit zal neerleggen. De Duitsche ambassadeur te Ankara, Heer von Papen, is intusschen naar- Berlijn teruggekeerd en zal waarschijnlijk voor- loopig niet naar Ankara terugkeeren. Te Ankara werden de Turksch-Brit- sche militaire besprekingen hernomen. Turkije weigert echter het regime van den Libanon te erkennen en erkent al leen de Regeering Pétain als de eenige in Frankrijk. Te Londen werd de konferen tie der eerste-ministers van het Imperium ge opend. De Noord-Amerikaansche Staatsman Stettinius heeft Engeland verlaten en vertoefde sedertdien o.m. te Marrakeoh. Een officieuse woordvoerder te Berlijn commenteerde het tussehen Spanje en de Anglo-Amerikanen gesloten akkoord waar bij Spanje de verplichting aangaat de wolfram-leveringen aan Duitschland te beperken en het Duitsche konsulaat-gene- raal te Tanger te sluiten, met als tegen prestatie het opnieuw leveren van petro leum aan Spanje door de geallieerden. De woordvoerder verklaarde hieromtrent dat van bevoegde Duitsche zijde nog geen stelling genomen werd en dat men nog geen voorspellingen kan doen inzake de tegenmaatregelen welke van Duitsche zijde zouden kunnen getroffen worden. Tevens werd opgemerkt dat op politiek gebied de verhouding Spanje-Geallieer- den ongewijzigd is gebleven. Door Ludwiig Sertorius wordt opge merkt dat er een grootexe bedrijvigheid werd opgemerkt zoo in de Korsikaansche wateren en in de Liguriscbe Golf, beide gebieden gelegen in de Middellandsche Zee, ais in het Kanaal waar verscheidene zeegevechten geleverd wei-den en liet Duitsch luchtwapen vlootconcentraties bestookte aan de Brilsche kusten. Schrij ver wijst er verder op dat de scheepscon- centraties alsmede de Angelsaksische bomaanvallen moeten worden gezien in het perspectief van den te verwachten stormloop tegen den Atlantic-wal. Admiraal-Generaal b.d. Alfred Saal- wachter, de marine koi'respondent van Europapress, merkt op dat in het Ka naal en in de wateren die voorts in aan merking komen voor een invasie van Europa, een toenemende activiteit van de Angelsaksers waar te nemen is, o.m. door het mijne inleggen in de wateren der Duit sohe zeevaart, de snelbootakties in het Kanaal zoomede de luchtactiviteit der Anglo-Amerikanen. Anderzijds boinbar- deeren Duitsche formaties systematisch scheepsconoentraties in Eng-elsohe havens. In de eerste 25 dagen van April ver loren de Angelsaksers 1264 vliegtuigen. Sedert 12 Juni 1941 verloren de Sov jets 20.000 pantsers. Engeland werd door de U.S.A. voor bijgestreefd inzake vlootsterkte. Te Algiers werd bij verstek de dood straf uitgesproken tegen 39 leden der Laval-regeermg. De Duitsche Generaal Hube is het slachtoffer geworden van een vliegtuig ongeval. In aanwezigheid van den Fuhrer had een plechtigheid plaats ter zijner na gedachtenis. Engelsche bisschoppen protesteerden tegen luchtbombardementen. In Frankrijk werd de strijd tegen de terroristen met kracht doorgezet. De Minister van Marine der U.S.A., William Franklin Knox, is aan de gevol gen van een hartaderbreuk op 70-Jarigen ouderdom overleden. Uit verklaringen van personen wi de vlucht konden nemen uit Tojernowii zijn nu zwaar gehavend geworden. Verschei dene personen die na den eersten aanval waren verhuisd vonden thans öen flood. In een schuilkelder die een voltreffer opliep wer den 23 personen gedood. In een huis dat ver pulverd werd en op de plaats waarvan een krater van 15 meter gaapte bleef nog slechts een draaibank recht waaronder een familie van 5 personen gevlucht was en redding vond. Dinsdagnamiddag werden reeds meer dan 100 dooden geborgen maar men vreest dat hun aantal de 200 zal hereiken. Dinsdagnamiddag werd Mechelen ander maal bestookt, maar nadere bijzonderheden over dezen aanval ontbreken nog. Ook Leuven kreeg het Maandag Jl. zwaar te verduren. De voornaamste straat der stad werd zwaar getroffen. Biauwput, fle tneest volkrijke buurt van Kessel-Loo, werd het zwaarst getroffen. Meerdere straten die bij vorlgen aanval gespaard bleven werden nu verwoest. Leuven werd anderzijds reeds gebombar deerd op Woensdag der vorige week. Alsdan werden ook gansche straten weggevaagd door de bommen. Hierbij werd te Kessel-Loo de kerk zwaar getroffen. 90 Huizen werden volledig vernield. 250 zwaar beschadigd en 150 onbewoonbaar gemaakt. Elf dooden vie len te betreuren alsmede een 20-tal zwaar gewonden. Het is dank aan de evacuatie maatregelen welke voordien aldaar getroffen werden dat er niet meer slachtoffers geval len eijn. BIJ het bombardement op Mechelen dat wij reeds mededeelden in ons vorig nummer kwamen in totaal 144 personen om het leven. Donderdag der vorige week wierpen An gelsaksische vliegtuigen bommen op het ge bied van Brugge. 7 Personen schoten hierbij het leven in, wijl 2 woningen vernield wer den en twee andere onbewoonbaar gesteld. Maandagnamiddag werden te Gent ten 9-tal personen gewond door mltraljeursko- gels afgevuurd door een Engelsch vliegtuig. Te Tienen kwamen bommen tot ont ploffing welke door twee Angelsaksische toe stellen werden uitgeworpen. Twee woningen werden vernield en een vrouw en haar kind werden hierbij gedood. Maandagavond jl. werden bommen ge worpen op Londerzeel, waar een 6-tal hui zen beschadigd werden, een persoon gedood en verscheidene personen, meerendeels kin deren, gewond. 251. Louis Duflo, Ploegsteert geb.in den meerdere steden in Frankrijk het doel der Angelsaksische luchtmacht. Te Chalons- sur-Marne telt men 67 dooden en 80 ge kwetsten; te Creil 22 dooden en 25 gekwet sten; te Essey bij Nancy 4 dooden en 17 ge kwetsten; te Bétihune 38 dooden en 50 ge kwetsten; te Arras 40 dooden en 80 gekwet sten; te Kamerljk 104 dooden en 200 ge kwetsten. Toul, Nancy en Aulnoy werden eveneens gebombardeerd. Doch tot op dit oogenblik beschikt men nog niet over aan duidingen betreffende de slachtoffers. In totaal zouden 400 personen om het leven gekomen zijn bij deze aanvallen. Bij deze aanvallen werden ook talrijke tijdbommen uitgeworpen. Zondag werden nieuwe aanvallen uitgevoerd. Te Kamerljk waren pas een 100-tal dooden van den eersten aanval geborgen of suisden de bommen opnieuw op de stad neer en maakten een 25-tal nieuwe slachtoffers. So- main werd tot driemaal toe bestookt. Nlet- tegenstaande een woonwijk was ontruimd vielen een 30 dooden te betreuren. Op een andere plaats weid een trein gebombardeerd en een tweede in tweeën gesneden. Uit de monsterachtige opeenhooping van oud ijzer werden 55 Fransche reizigers gedood of ver brand vrijgemaakt. Te Troyes werd een heele woonwijk vernield en kon het aantal slacht offers nog niet vastgesteld worden. Reims werd eveneens getroffen, een wijk werd er zwaar geteisterd en een 15-tal dooden wer den reeds geborgen. Maandag werd Toulon bestookt. Het aan tal slachtoffers bereikte hierbij 185 dooden. De voorsteden van Lyon werden eveneens gebombardeerd. Valenciennes werd door ver scheidene escadrilles bestookt en werden 26 personen gedood en 36 gewond. Alhier brand de de opslagplaats op vanwaar sedert het bombardement op Parijs alle pakketten naar de Fransche krijgsgevangenen werden ge stuurd. Anzin en Blanc-Misseron werden eveneens geteisterd. Te Abaïncourt werd een moeder van 10 kinderen gedood bij bombar dement. Ik zou het toch doen, zei Louis Er was 'n kleine herrie geweest op het dorp en dan nog wel onder de vrouwen. Immers er was vergadering voor de vrouwen en de voor dracht liep over vreugde I Over vreugde spreken in zulken tijd 1 Onzin. Men moet er meer dan ooit den moed inhouden 't is maar best dat men over vreugdekomt spreken. We zijn al fleuteloos en lusteloos genoeg, 't zal deugd doen. En zoo werd er over en weer gepraat. Den avond na de vergadering ging ik op be zoek bij den gebuur. Zijn vrouw was natuurlijk gaan luisteren en ze was er nog vol van. Daar moet ge over schrijven, Nelis we hadden daar spijze volgens 't seizoen en 't is ware om voort te verkoopen Ik mopperde... dat ligt bui ten mijn doeninge, buiten mijn eigen beganen grond... Ik zou het toch doen, zei Louis, Ik wachtte nog een paar dagen uit verlegen heid, omdat ik niet geren over glad ijs loop. Ik keek van waar de wind kwam hoe had dat nu eigenlijk bevallen. Bij de moederkesdie aanwezig waren hoe reageerden diegene die niet wilden luisteren, omdat men dflhr onzin ging verkoopen over vreugde spreken in vreugdeloozen tijd 1 't Was amen en uit met heel die herrie 't was heel anders geweest dan sommigen gevreesd hadden. Er was immers niet gezegd geweest dat men moest in dezen tijd leute maken,, er was alleen maar sprake over vreugde en die vreugde was het stille bronneke waar, misschien met straaltjes zoo dun als een naald, maar toch voortdurend taai geduld, moed, volherdand vertrouwen uit opborrelden. En d<lthebben we noodig. Zoo ben ik weerom verslaggeverniets meer dan daten 'k late mijn gebuurvrou w aan 't woord. Niet alleen op steden in Vlaanderen heb ben Angelsaksische vliegtuigen bommen uit geworpen maar ook op verschillende plaatsen En Wallonië. Bij den aanval op Ottignies welke wij reeds verleden* mededeelden, kwamen in totaal 72 personen om het leven. Wij maakten ook reeds melding van den luchtaanval op Tertre tijdens dewelke een weezsngestlcht getroffen werd. De tra gische eindbalans van dezen aanval werd vastgesteld op 46 kinderen, 2 zusters en 1 meid. Monceau werd eveneens met hommen bestookt. Alhoewel het juiste aantal van de slachtoffers welke hier te betreuren zijn nog niet gekend is spreekt men van een 100-tal ilooden. Op Woensdag der vorige werd de streek van St-Ghislain nogmaals gebombardeerd. De bommen vielen meestal op de omllvgende ge meenten, o.m. Hornu, Dour en Warqui'gnles. Te Hornu werden hlerbll 25 personen ge dood. Te Warquignles beliep het aantal doo den tot 10. De schade is aanzienlijk. Britsche Moskitosvielen op Don derdagvoormiddag der vorig; week de streek van Groot-Charkroi aan. Aldus werden te Gilly een 10-tal hulzen vernield. 9 personen gedood en 15 gewond, te Marchienn; 15 hul zen platgelegd maar door het f°it dat de be woners tijdig gevlucht waren ln de schuil kelders vielen hier geen slachtoffers te be treuren. Te Monceau-sur-Sambre werden 7 huizen vernield. Hier hadden een 500-tal personen, meestal arbeiders, een toevlucht gezocht in een overblijfsel van een tunnel die sedert 1940 Ingericht werd als schuilkel der. Deze was 200 meter lang. Het gewelf was drie steenen dik met daarop een laag aarde van 3,50 meter dik. Een bom trof het gewelf ongeveer alverwege den tunnel. Wel drong de bom niet er door maar veroorzaakte een instorting over een breedte van 6 meter, waardoor talrijke schuilgaande nersonen be dolven werden. Reeds werden 18 lilken van onder de instorting geborgen. In totaal kostte deze aanval op het gebied ven Groot- Charleroi het leven aan 44 personen. Haine-St-Pierre werd ook gebombar deerd maar de omvang van de aangerichte schade ls nog niet gekend. Te Masnuy-St-.Tean werd een jonge vrouw met verscheidene kogels, afgevuurd door boordwapens. doodgeschoten. Maandagmorgen jl. w?rd Grcct-Charle- rol onnieuw aangevallen.-Het bilan luidde hierbij: 4 dooden, 4 gev®anden en talrijke hulzen vernield On Péronnes-lez-Binche vielen eveneens bommen waardoor 1 persoon werd gedood. Maandag werd La Louvière voor de 7e maal bestookt. Benevens aanzienlijke schade zijn weer talrijke slachtoffers te be treuren. Ook Namen werd andermaal getroffen op Maandag Jl. Het Juiste aantal slachtoffers is nog niet gekend. Te Verviers veroorzs-'kte een neerstor tend vliegtuig groote schade. De Luiksche agglomeratie werd even eens bestookt. Er ziin een 10-tal dooden. Te Hornu hadden bij het bombarde ment een aantal burgers een toevlucht ge zocht tot den brandkastenkelder van een bank. Deze werd door een voltreffer geraakt en 10 personen gedood. Fransche steden moesten het ook andermaal ontgelden. Zoo werden o.m. de gemeenten ten Zuid-Oosten van Parijs bestookt einde vo rige week, met het jammerlijk gevolg dat 127 personen gedood werden. In den nacht van den 30 April op 1 Mei werd de omgeving van Parijs nogmaals bestookt. Talrijke slacht offers zijn weeral gemeld maar een Juiste getal ls nog niet medegedeeld. Op Donderdagavond der vorige week wer- jfUUtmiikmgkfkmmmmnmmiamimmiAamsuiaeaaMy' De oorlog verplicht ons dien schoonen H. Bloeddog te derven. Brugge's schoon- sten dag, waarop de heele gouw naar de hoofdstad toog om de ongeëvenaarde H. Bloedprocessie te aanschouwen. Laten wij echter, in deae dagen van oorlog, weer eens den langen, soms pijn lijken, maar glorievollen tocht van het H. Bloed, d-oor de eeuwen heen, meema ken, met de hoop, dat wij weldra mee- jubelen en meevieren te Brugge in de dagen van vrede. Het was Graaf Diederik van den Elzas die ons het H. Bloed meebracht uit de 1905 I kruisvaart. Bij zijn afvaart naar het H. Land om naar Vlaanderen wetter te kreren wilde ie Koning van Jeruzalem den Vlaam- ichen Graaf zijn grocte erkentelijkheid >etuigen voor de uitstekende diensten door Diederik de kostbare Relikwie met een gouden ketting om den hals te han gen. Diederik echter achtte zich onwaar dig deze even kostbare als heilige Reli kwie te dragen en hij overhandigde ze aan Leonius, abt van Sint-Bertijn van Poperinge met opdracht deze heilige over blijfselen van 's Hoeren lijden, noch bij dage noch bij macht te verlaten. Toen Diederik van den Elzas ten jare 1150 in Vlaanderen terugkeerde, werd hij in alle steden op zijn doortocht met groote eer en luister ontvangen, ter wille der H. Relikwie, welke hij en aijn gevolg met zich voerden. Voortaan wordt beslist geen gevolg meer gegeven aan vragen om inlichting K die niet vergezeld gaan van een zegel E van 1 fr. roep tot het Fransche volk opdat het geen gehoor zou geven aan de ophitsing van vreemde agitatie die leidt tot anar chie en bolsjewisme en opdat Frankrijk een zou blijven en trouw aan zijn wette lijk hoofd en vaandel. Litauen heeft gemobiliseerd. Ir. een prcklamatie afgekondigd op 1 Mei heeft Staün nogmaals invasie ge- gjjgcjit, Volgens Reuter werd in de Middel- tmdsr.be Zee een Amierükaansah. sohip em Poolsche dorpen nadat diere bezet wer-y met een bemanning van 498 koppen ge- Zie vervolg hierneven». |kêl<ieird. Den 7 April 1150 naderde hij Brugge, in welke stad toebereidselen tot grootsche feestelijkheden w>enden gemaakt. Al de klokken luidden over de gansche stad, terwijl de poorters, voorafgegaan door een talrijke .geestelijkheid en die wethou ders, hunnen Graaf tegemoet gingen, tot buiten de poorten der stad. De straten waren bevlagd, de huizen versierd met draperijen en festoenen, en geheele volks- drommen verdrongen zich in de stad, zoo- dat de grootsche stoet slechts met moeite kon vooruitkomen. Diederik van den Elzas was gereten op een wit paard, dat door twee barvoetsche monniken mat de teugels werd geleid. De Abt van Sint-Bertijn, met het H. Bloed om dan hals, reed te paard vooruit. Toen de stoet vóór liet kasteel van den Graaf stand hield, werd het H. Bloed aan Graaf Diederik overhandigd, die de H. Relikwie deed overbrengen naar de Burgkapel van Sint Baselis, ten einde het H. Bloed ten eeuwige dage te bewaren. Tot bewaking van bet H. Bloed werden vier kapelanen en een koster aangewezen tot den dienst der kapel, waaraan vele en groote voorrechten werden verleend. Deze kapel werd ten jare 1535 hersteld, en het H. Bloed was er steeds het voor werp eener groote vereering. In het jaar 1298 werd Vlaanderen ver overd door Filip-dsn-Schoone, koning van Frankrijk. De inwoners van Brugge, terecht bevreesd voor de vernieling hun ner stad, aanvaardden de overheersohing van den Franschen Koning, doch zij smeekten hem, hen de kostbare Relikwie van Diaderik van den Elzas te laten bewa ren. Daze gunst werden de Bruggelingen toegestaan bij breve opgesteld te Im-jel- munster, in welks stad de afvaardiging van Brugga den Franschen Koning ont moette. D'sas belangrijke en kostbare breve wordt ten huidige dage nog bewaard in het archief te Brugge. De vermaarde ommegang ter eere van het H. Bloed werden den 3 Mei 1311 in gesteld, bij 'bevel van Paus Cleimens V. Zoozeer was alsdan de godsvrucht tot het H. Bloed reeds verbreid, dat zelfs uit vreemde landen merkwaardige giften naar die kapel werden afgezonden. Ten jare 1333 werd bet H. Bloed door Willem, bisschop van Ancona, overgego ten in een nieuwen kristallen keker en gesloten in een zilveren omhulsel, met het opschrift: Transatus fuit Sanguis Domini Pontificante Urbane Papa VI; Anno Domini MCCCLXXXVIII tertia Magi.(Het Bloed des He-eren werd overgegoten onder het Pausdom van Paus Urbanus VI; het jaar O. H. 1388, den 3 Mei.). De rijk-bewerkte kas, waarin het Hei lig Bloed tegenwoordig nag berust, werd in het jaar 1617 gemaakt dooi- den Brug- sohen goudsmid J. Crabbé, schepen der stad. Deae kostbare kas weegt 769 ons goud. Volgens de overlevering werd het Hei lig Bloed alle Vrijdagen vloeibaar. Dit wonder zou -bestendig geschied zijn tot den 18 April 1310, wanneer het Bloed ophield te vloeien, en zich later nog slechts in het jaar 1388 hebben vernieuwd. Den 20 Maart 1578 werden verscheidene kerken verwoest dooi- een -ben-de ketters, voor wie een genaamde Jan Mostaart en zijne gezellen de poorten der stad had den ontsloten. Een Spaar.sch Edelman met name Juan Perez van Malvenda, was alsdan hoofdman der kerkmeesters van St - Baselis - op - den - Burg. Terecht was deze -beducht voor -het lot der kapel van het H. Bloed. Deshalve hij de H. Relikwie in een zwaar looden koffer sloot, dat hij ten zijnen huize veilig bewaarde, tot de beeldstormerij was uitgewoed. In de maand November van hetzelfde .jaar kreeg de Proost der Broederschap den door de Sovjets blijkt dat de Sovjets,! van het H. Bloed aanzeg-ging vanwege na hun intrede aldaar, zij er alle mannenfbet schepen-dom der stad, al de sieraden vanaf 16 jaar hebben opgeëischt voor de-njder H. Bloedkapel naar de Halle over te militairen- of den arbeidsdienst, aile le-J brengen. Deze kostbare gouden voorwer- vensmiddelen ln beslag namen, plunder-i pen werden alsdan gesmolten, tot staven den en zicli tegenover de Kerk gedroegeif verwerkt en verkocht. Hot zilverwerk en op zelfde wijze als vóór enkele jaren. de edelgesteenten werden korten tijd na- Maarschalk Pétain richtte een op- dien insgelijks opgeëischt door- de Alge- meene Staten, om ook ten hunnen voor deel e verkocht te worden. Erger nog, de kapel werd gesloten en ingericht tot krU-gsmagazijnen. Den 23 Mei 1584 werd een overeenkomst fetroff-en met den landvoogd Alexander 'arnese, waardoor de stad Brugge werd onderworpen aan 'het gezag van Philip II. koning van Spanje. Dadelijk deed alsdan Juan Perez van Malvenda, bij wie het H. Bloed nog steeds in verzekerde veilig heid werd bewaard, het noodige bij Re- migius Driutlus, den tweeden bisschop van Brugge, ten einde de H. Relikwie 't Ging niet over leute malon. Want leute dat is zulver-uitwendig vernis van bo ven opgeleid om veel dwaze of triestige dingen te dekken. Leute kan men maken bij pot en pinte, leute kan men maken met kinderachtige prullen, kan men vinden ook in dingen die minder betamen, zelfs in dingen waar een fat soenlijk mensch van walgt. Er zijn nu ook veel leutemakers I Wijl de eenen niet weten waat- mede ze mo rgen zullen voortdoen, hoe ze aai) 't hoognoodige zullen geraken, zijn er anderen die nog altijd zwelgen en niets te kort hebben s die vieren en kermissen en geld door de ramejt gooien. Dat zijn de leutemakers en er zijn nu veel te veel menschen van dat slag, óveral të lande evengoed ais in stad. Of er daar vreugde bij is Kom, onze oude spreuk luidtDie zoeken leute Dat beteekent dat eraan zulk gedóë een nasmaak is die zuur en wrang is. "Hij heeft leute gezocht Dat zegt men wanneer na al die uitbundigheid en losbandigheid iemand ltt de miserie geraakt. Oude spreuken, oude, geproefde waarheid! Al dat leute maken, al dat vieren, al dat nutte loos verteer krijgt den een of anderen dag zijn beslag. Dan komt het berouw te laat. En of er nu leute gemaakt wordt en plezier m ergernis gegeven. Maar... die zoeken leute 1 êtl vinden er, morgen of overmorgen 1 Neen. nu is 't geen tijd, als zoovelen lijden, als zoovelen zwarte sneeuw zien, om te viereli en te boemelen en te beweren dat het voor hen nog geen oorlog ls A Maar vreugde dat groeit van binnen, daar diepe weggeborgen in de plooien van de ziel. Dat is het heerlijk bloemeke en de vrucht vat) de gekweten plicht. Vreugde gevoelt moeder ali) ze met alle moederlijke vindingrijkheid van oud nieuw heeft gemaakt voor haar kleinen. Vreug de, als ze met haar oogen vol tranen een brief gestuurd heeften haar hert uitgestort,naar haar man of haar jongen. Vreugde, als ze schreiend het antwoord leest,maar gevoelt dat de afstand, hoeveel honderden kilometers hij ook zij, de herten en zielen van mekaar niet heeft vef- vreemd. Vreugde omdat allen zich weren 't huis, 't huis 't geluk vinden in dat innig samen zijn, gelukkiger dan wanneer er iederen avond "iets of anders,, hun van huis wegriep. Vreug de, omdat de kleinen en de grooten meêwilleri. Vreugde zoo dat moeder niet kijkt als eeli ongeweerte omdat er iets te kort is, maar met een kwinkslag alles weer goed maakt. Vreugde bij 't werk vreugde van vader die meehelpt, die in zijn lochting zit te werken en te peuteren omdat er nu zooveel uit dat lapje grond kah gehaald en getooverd worden. Vreugde om een schoonen dag, een naamdag, een verjaardag, een hoogdag. En moeder die daar mèe bekom merd is. en met de kinders dat vieren bespreekt en dan laat begaan, laat beredderen en bedis selen. Och er is zoo weinig noodig om feest en vreugdestemming te wekken in nocders keu ken Zwijg me van brompotten die heele da gen gordijnen en stoors voor 't venster hangen om te beletten dat de zon kladden licht eh vreugde in de keuken zou werpen I Vreugde, omdat ge iemand geholpen hebt, iemand plezier gedaan. Gedeelde nood is halvë nood, gedeelde vreugde is... dubbele vreugd. Een beurs kan vol zijn en zwaar wegen, ook op uw geweten 1 Die volle beurs kan leute ver schaffen en... weinig vreugde. Wie geeft, wii) meedeelt voelt minder dien last, mist misschien een deel leute, maar smaakt vreugde en deejj er uit. Wat kan het minste dienstbetoon, maai blijmoedig en hertelijk geschonken, aan on$ zelf en aan den evenmensch genot verschaffen En daar is geen bittere nasmaak aan, integëii- deeldat smaakt als een potje voor-oorlogscïus koffie. Geen dag gaat voorbij zonder dat ge nu een of anderen gebuur helpen kunt. Dienstbe toon en vriendelijkheid brengt de menschëjt nader, vereischt levensvreugde die stille in wendige vreugde die nog zoeter ls naarmate de tijd rauw en zuur is. weder naar de herwijde ka-pel over te brengen. Den 30 November van hetzelfde jaar 1584 werd het H. Bloed dan ook met groote plechtigheid overgebracht naar de voormalige kapel. Ten jare 1611 betuigden de vrome en goövreezende landvoogden, Aartshertog Albrecht en zijne gemalin Aartshertogin Isabella, zooveel eerbied voor het H. Bloed dat, naar luid eener oorkonde van het jaar 1659, de rijkdom der kapel aldra niet meer meest onderdoen voor den vroege- ren luister. Don Juan van Oostenrijk, landvoogd der Nederlanden, schonk een lamp van 24 V2 pond in gedreven zilver, die aan het gewelf der kapel moest worden op gehangen, en een som van twee honderd pond grooten, ten einde de olie te bekos tigen die dag en nacht in deze lamp meest branden. In het ongeluksjaar 1793 toen ons va derland in de handen der Fransche Sans culotten was gevallen, deden dezen over gaan tot eene boedelbeschrijving of in ventaris onzer kerken. Nogmaals moest alsdan het H. Bloed worden verborgen om het te onttrekken aan de heiligschen- dende en roofgierige handen der Fran sche kerkdieven. Karei de Gheldere, een der kapelmeesters der H. Bloedkapel, bracht de Relikwie in het geheim over naar die woning van Rijkaard Godfroy, in de Hoogstraat: en toen deze ten jare 1794 was overleden, werd het H. Bloed verborgen gehouden in de Latijnsche school. Op het einde van het jaar 1797 (of 1796) echter was de kostbare schat verdwenen, zoodat slechts twee of drie personen het geheim der bergplaats ken den. In het jaar 1820 werd het H. Bloed opnieuw aan de vereering der geloovigen teruggeschonken, nadat door koninklijk besluit de H. Bloedkapel voor den katho lieken eeredienst was heropend. Ten huidigen dage nog berust het Hei lig Bloed in de vermaarde H. Bloedkapel pp den Burg. Steeds was het H. Bloed tot voorwerp eener groote vereering, niet het minst wegens verscheidene mirakelen, die het uitwerkte. Niet slechits het mindere volle komt het H. Bloed vereeren, ook vorsten kwamen het huldigen en het naamregis ter der bezoekers wijst namen aan van hooggeplaatste wereldlijke en geestelijke personen uit alle landen der beschaafde wereld. Moge het H. Bloed te Brugge steeds ten zege weze aan ons dierbare Vlaamsche volk. L. J. aEBBBBBBBBaaiMBnaaHHHHaSlHinBHBHaaSHBHBBMaBaBBiaLS Ik kreeg dat relaas in een geut. Wat denkt ge er van vroeg Louis. Hoe meer menschge zijt hoe meer vreugde er groeit uit alles wat ge doet; wordt ge hondsch denkt ge alleen aan u zelf, dan zoekt ge leute vooru zelf, zottigheid en dwaasheid. Wat kon ik daarop antwoorden Na al die welsprekendheid van mijn gebuurvrouw ik gevoelde 't genoeg die voordracht had lnge- slegen, ze zat er door lijk ne pijl door de roos,,. En noodig is 't den moed er in te houden I Geen koppen op de borst of den buik koppen omhoog omdat de een den anderen door de miserie sleurt en sleept er niet bij zucht, maar monkelt en lacht. Ik zou er over schrijven, zei Louis, ik zou het doen Nelis I BOER NELIS. Overtalrijk zijn weer de moorden en roof overvallen welks gepleegd werden ln den loop der laatste dagen en waarvan hier onder een jammerlijke lijst volgt: Te Brussel drong een netgekleed heer schap binnen ln de Reukcentrale en deed er zich, onder bedreiging met een revolver, 275.000 fr. overhandigen. Te Tubeke werd de kommandant der rijkswacht aldaar door gewapende kerels neergeschoten die ham daarna beroofden van brieventasch, geldbeugel, tabaksdoos, dienstrevolver en kaart. Te Koersel werd nabij de woning Van den burgemeester een tijdbom ontdekc, die aan een elektrischen ontsteker was verbon den. Toen twee personen per fiets O] den, van bun stalen ros afstapten nabij den ontsteker %srden zij onthaald door 5 politie agenten en dsn burgemeester. Een vuurge vecht ontstond tijdens hetwelk twee agen ten gewond werden en de kerels de vlucht konden nemen. De bandieten hadden hun flets ln den steek gelaten. Aan deze waren tasschen- gebonden waarin 200 kogels, een dolk, een scheermes, vermommlngsgerlef, knijptang en een batterij staken. - Te Sombreffe maakten gewapende ke rels zich meester van een graandepot en ver trokken met 52 zakken tarwe. Te Gent, op de G. Callierlaan, werd een V.N.V.-lid, die zich naar zijn werk be gaf, neergeschoten en gedood. Te Schaarbeek werd een werkplaats geplunderd en voor 175.000 fr. stoffen mede- j enomen. Te Brussel werden ten nadeele van een kleederen, 100 fonoplaten, fototoestellen, 1u- kleederen, 100 fonoplaten, fototoestelen ju- we? len alsmede een bedrag van 200.000 fr. gestolen. Te Néchin werd in volle veld het met kogels doorzeefde lijk gevonden van een 25-Jarige onbekende jongeling. Te Mechelen-aan-Maas werd een 23-Ja- riga wlslrljdster door onbekenden vermoord met twee revolverkogels, waarvan de eene het slachtoffer trof ln het hoofd en de tweede ln den bulk. Te Bratves, ln Haspengouw, werden bij nachte door een 8-tal personen welke per auto to egelromen waren en binnenvielen bij twee families, negen personen dezer belde gezinnen ontvoerd, waaronder mannen en vrouwen. De ontvoerde personen stonden bekend als smokkelaars Te Keerbeigen had de SS-Sturmmann De Weerde plaats genomen op den tram welke moest vertrekken naar Mechelen. Hij had plaats genomen op den eersten bank met den rug naar den wattman gekeerd. Bij het vertrek stapten nog twee Jonge ke rels op die op het platform bleven staan nevens den stuurmanWanneer de tram bijna aan de eerste halte was werden door de twee Jonge kerels revolverschoten gelost door de ruit op De Weerdt, die getroffen ln den nek, ten gronde zeeg. Daarop vuur den de moordenaars door de deur nog een drietal schoten op hun slachtoffer waarna zij van den tram sprongen en met twee andere lieden die daar stonden te wachten op de vlucht sloegen. De Weerdt werd op slag gedood. Te Koersel werd een Inwoner aan zijn woning door gewapende kerels overvallen. D® ongelukkige werd het hoofd doorzeefd door verscheidene kogels en op slag gedood. Daar op drongen de moordenaars binnen ln (Je woning en deden de vrouw van hun slacht offer hetzelfde lot ondergaan. Dan m< het 13-Jarlg dochtertje het ontgelden ln de beenen gewond werd bij zooverre d. het naderhand beide beenen moest worde: afgezet. Een ander kind kon aan de slach ting ontsnappen door zich achter een kast te verschuilen. De moordenaars konden on- |ehlnderd de plaats van de moordpartij ver- Te Wespelaar bemerkte de 15-Jarlgé dochter van Schepen Francis, dat verdachte fcerels zich ophielden rond het veld waar haar vader op werkzaam was. De dochter verwittigde haar vader die op de vlucht sloeg maar achtervolgd werd door de schurken en door dezen met revolverkogels neergeschoten en verder afgemaakt werd. Een vrouw die zloh toevallig ln de buurt bevond kreeg ten kogel in de wang. De moordenaars konden ongehinderd de wijk nemen. Te Brussel aan de Naamsche poort, waar vóór een maand een UJk met op den rug gebonden handen werd opgevischt, werd thans andermaal een lijk opgevischt dat Dp aedfde wijze gebonden was. Te Werchter-Wafckerzeel werd door twee fietsers geschoten op een vrouw die zich langs de straat bevond met haar kind op den arm. De vrouw werd gewond. Te Overrijsche werden briefdragers van een som van 370.000 fr. beroofd. Te Gembloers overvielen een 20-tal ge wapende bandieten de suikerraffinaderij al daar en vertrokken nadien met 15.000 kgr. suiker die zij op vrachtwagens hadden ge laden na zich van de plaats meester gemaakt te hebben. Te Schaarbeek drongen bandieten, met mitral jetten gewapend, een herberg binnen en schoten er een der verbruikers neer als mede een man die nabij de herberg ln een auto zat, waarop zij do vlucht namen per auto. Te Alken drongen bandieten bij klaar lichten dag binnen ln het station en roof den er 50.000 fr. Te Alsemberg boden zich lieden aai) bij een partikuller, zegden elektriekers të zijn en te komen zien naar de leiding. waren zij binnen of haalden zij revolver ven, verplichtten den heer des huizes brandkast te openen en roofden er ren r.oih uit van circa 5 millioen fr. alsmede twee gouden zakuurwerken. Te O. L. Vrouw Tielt en omstreken boe den zich vaische kontroleurs en een ml& tair s> zich met een vrachtwagen bij land bouwers aan en elschten varkens en vee op. Reeds hadden zij verscheidene dieren biu* gemaakt toen de rijkswacht een einde (tel4k aaa hun gedoe en hen allea toreJteörtfc

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1944 | | pagina 1