Da Oorlogstoestand Het Banditisme in ons Land ZATERDAG 6 MEI 1014. rj KATHOLIEK NIEUWSNOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. - WEEKBLAD. - 1,- Fr OOK BOMMEN OP BRUGGE ENGELSCH VLIEGTUIG MITRALJEERT TE GENT TIENEN EN LQNDERZEEL EVENEENS BESTOOKT NOG DE LUCHTAANVAL OP KORTRÏJK VAN 26 MAART JL. Achtste lijst. DE GROOTE SCHAT AAN ONZE LEZERS EN INZENDERS BEPERKING VAN ELEKTRICITEIT astW.' 41» JA AH. Nr 19. (1 tüitpevcr: Sanxen-Viinnésle. Popftringe. 5 Telefoon N' 9 l'oslch. N' 155.70. Jt fi TARIEF VOOR BERICHTENj» tj Kleine berichten (3 regels8 ji l Kleine berichten adrt. bureele 12 ;i 5 voor ieder regel meer: 2 fr.j j S Rouwberichten: minimum 15 li (9 Groote rouwberichten: per regel 2 p 2 Ber. in lokaal nieuws: per re^el 3 p i g Anaere aankondigingen. pri]s op vraag I 5 Aan Kondigingen worden aanvaard tot J den Donderdag middag. ABONNEMENTSPRIJS 1944: 1 Jaar in Belgie Fr. 45 9 maanden Fr. li" MaandenFr. 1:3 3 MaandenFr. 12 1 Jaar in Frankrijk Belg. Fr. 65 Alle Medewerkers zijn verantwoor delijk voor hun inzendingen. is OOSTUITGAVE ij is WESTUITGAVE ABONNEMENTSPRIJS 1944: Voor België Fr. 31,50. Voor Frankrijk Belg. Fr. 42,50 Ik zou het toch doen, zei Louis 1 Er was 'n kleine herrie geweest op het dorp en dan nog wel onder de vrouwen. Immers er was vergadering voor de vrouwen en de voor dracht liep over vreugde 1 Over vreugde spreken in zulken tijd 1 Onzin. Men moet er meer dan ooit den moed inhouden 't is maar best dat men over vreugde komt spreken. We zijn al fleuteloos en lusteloos genoeg, 't zal deugd doen. En zoo werd er over en weer gepraat. Den avond na de vergadering ging ik op be zoek bij den gebuur. Zijn vrouw was natuurlijk gaan luisteren en ze was er nog vol van. Daar moet ge over schrijven, Nelis we hadden daar spijze volgens 't seizoen en 't is ware om voort te verkoopen Ik mopperde... dat ligt bui ten mijn doeninge, buiten mijn eigen beganen grond... Ik zou het toch doen, zei Louis. 't Ging niet over leute maktn. Wani leute dat is zuiver-uitwendig vernis van bo ven opgeleid om veel dwaze of triestige dingen te dekken. Leute kan men maken bij pot en pinte, leute kan men maken met kinderachtige prullen, kan men vinden ook in dingen die minder betamen, zelfs in dingen waar een fat soenlijk mensch van walgt. Er zijn nu ook veel leutemakers i Wijl de eenen niet weten waar mede ze mo rgen zullen voortdoen, hoe ze aan 't hoognoodige zullen geraken, zijn er anderen die nog altijd zwelgen en niets te kort hebben die vieren en kermissen en geld door de ramen gooien. Dat zijn de leutemakers en er zijn nu veel te veel menschen van dat slag, overal te lande evengoed als in stad. Of er daar vreugde bij is Kom, onze oudespreuk luidtDie zoeken leute Dat beteekent dat er aan zulk gedoe een nasmaak is die zuur en wrang is. "Hij heeft leute gezocht 1 Dat zegt men wanneer na al die uitbundigheid en losbandigheid iemand in de miserie geraakt. Oude spreuken, oude, geproefde waarheid Al dat leute maken, al dat vieren, al dat nutte loos verteer krijgt den een of anderen dag zijn beslag. Dan komt het berouw te laat. En of er nu leute gemaakt wordt en plezier en ergernis gegeven. Maar... die zoeken leute 1 en vinden er, morgen of overmorgen 1 Neen. nu is 't geen tijd, als zoovelen lijden, als zoovelen zwarte sneeuw zien, om te vieren en te boemelen en te beweren dat het voor hen nog geen oorlog is den meerdere steden in Frankrijk het doel der Angelsaksische luchtmacht. Te Chalons- sur-Marne telt men 57 dcoden en 80 ge kwetsten; te Creil 22 dooden en 25 gekwet sten; te Essey bij Nancy 4 dooden en 17 ge kwetsten; te Béthune 38 dooden en 50 ge kwetsten; te Arras 40 dooden en 80 gekwet sten; te Kamerljk 104 dooden en 200 ge kwetsten. Toul, Nancy en Aulnoy werden eveneensgebombardeerd. Doch tot op dit oogenblik beschikt men nog niet over aan duidingen betreffende de slachtoffers. In totaal zouden 400 personen om het leven gekomen zijn bij deze aanvallen. Bij deze aanvallen werden ook talrijke tijdbommen uitgeworpen. Zondag werden nieuwe aanvallen uitgevoerd. Te Kamerijk waren pas een 100-tal dooden van den eersten aanval geborgen of suisden de bommen opnieuw op de stad neer en maakten een 25-tal nieuwe slachtoffers. So- matn werd tot driemaal toe bestookt. Niet tegenstaande een woonwijk was ontruimd vielen een 30 dooden te betreuren. Op een andere plaats werd een trein gebombardeerd en een tweede in tweeën gesneden. Uit de monsterachtige opeenhooping van oud ijzer werden 55 Fransche reizigers gedood of ver brand vrijgemaakt. Te Troyes werd een heele woonwijk vernield en kon het aantal slacht offers nog niet vastgesteld worden. Reims werd eveneens getroffen, een wijk werd er zwaar geteisterd en een 15-tal dooden wer den reeds geborgen. Maandag werd Toulon bestookt. Het aan tal slachtoffers bereikte hierbij 185 dooden. De voorsteden van Lyon werden eveneens gebombardeerd. Valenciennes werd door ver scheidene escadrilles bestookt en werden 26 personen gedood en 36 gewond. Alhier brand de de opslagplaats op' vanwaar sedert het bombardement op Parijs alle pakketten naar de Fransche krijgsgevangenen werden ge stuurd. Anzin en Blanc-Misseron werden eveneens geteisterd. Te Abaïncourt werd een moeder van 10 kinderen gedood bij bombar dement. zijn nu zwaar gehavend geworden. Verschei dene personen die na den eersten aanval waren verhuisd vonden thans den dood. In een schuilkelder die een voltreffer opliep wer den 23 personen gedood. In een huis dat ver pulverd werd en op de plaats waarvan een krater van 15 meter gaapte bleef nog slechts een draaibank recht waaronder een familie van 5 personen gevlucht was en redding vond. Dinsdagnamiddag werden reeds meer dan 100 dooden geborgen maar men vreest dat hun aantal de 200 zal bereiken. Dinsdagnamiddag werd Mechelen ander maal bestookt, maar nadere bijzonderheden over dezen aanval ontbreken nog. Ook Leuven kreeg het Maandag Jl. zwaar te verduren. De voornaamste straat der stad werd zwaai- getroffen, Blauwput, de tneest volkrijke buurt van Kessel-Loo, werd het zwaarst getroffen. Meerdere straten die bij vorigen aanval gespaard bleven werden nu verwoest. Leuven werd anderzijds reeds gebombar deerd op Woensdag der vorige week. Alsdan werden ook gansche straten weggevaagd door de bommen. Hierbij werd te Kessel-Loo de kerk zwaar getroffen. 90 Huizen werden volledig vernield, 250 zwaar beschadigd en 150 onbewoonbaar gemaakt. Elf dooden vie len te betreuren alsmede een 20-tal zwaar gewonden. Het ls dank aan de evacuatie maatregelen welke voordien aldaar getroffen werden dat er niet .meer slachtoffers geval len rijn. Bij het bombardement op Mechelen dat wij reeds mededeelden in ons vorig nummer kwamen In totaal 144 personen om het leven, Donderdag der vorige week wierpen An gelsaksische vliegtuigen bommen op het ge bied van Brugge. 7 Personen schoten hierbij •het leven in, wijl 2 woningen vernield wer den en twee andere onbewoonbaar gesteld. Maandagnamiddag' werden te Gent ren 9-tal personen gewond door mitraljeursko- gels afgevuurd door een Engelsch viiegtuig. Te Tienen kwamen bommen tot ont ploffing welke door twee Angelsaksische toe stellen werden uitgeworpen. Twee woningen werden vernield en een vrouw en haar kind werden hierbij gedood. Maandagavond Jl. werden bommen ge worpen op Londerzeel, waar een C-tal hui zen beschadigd werden, een persoon gedood en verscheidene personen, meerendeels kln- ileren, gewond. 251. Louis Duflo, Ploggsteert 1905 Ik wachtte nog een paar dagen uit verlegen heid, omdat ik niet geren over glad ijs loop. Ik keek van waar de wind kwam hoe had dat nu eigenlijk bevallen. Bij de moederkes die aanwezig waren hoe reageerden diegene die niet wilden luisteren, omdat men daar onzin ging verkoopen over vreugde spreken in vreugdeloozen tijd 't Was amen en uit met heel die herrie 't was heel anders geweest dan sommigen gevreesd hadden. Er was immers niet gezegd geweest dat men moest in dezen tijd leute maken,, er was alleen maar sprake over vreugde en die vreugde was het stille bronneke waar, misschien met straaltjes zoo dun als een naald, maar toch voortdurend taai geduld, moed, volherdend vertrouwen uit opborrelden. En dathebben we noodig. Zoo ben ik weerom verslaggever niets meer dan dat en 'k late mijn gebuurvrou waan 't woord. Maar vreugde dat groeit van binnen, daar diepe weggeborgen in de plooien van de ziel. Dat is het heerlijk bloemeke en de vrucht van de gekweten plicht. Vreugde gevoelt moeder als ze met alle moederlijke vindingrijkheid van oud nieuw heeft gemaakt voor haar kleinen. Vreug de, als ze met haar oogen vol tranen een brief gestuurd heeft en haar hert uitgestort,naar haar man of haar jongen. Vreugde, als ze schreiend het antwoord leest,maar gevoelt dat de afstand, hoeveel honderden kilometers hij ook zij, da herten en zielen van mekaar niet heeft ver vreemd. Vreugde omdat allen zich weren 't huis, 't huis 't geluk vinden in dat innig samen zijn, gelukkiger dan wanneer er iederen avond "iets of anders hun van huis wegriep. Vreug de, omdat de kleinen en de grooten meêwillen. Vreugde zoo dat moeder niet kijkt als een ongeweerte omdat er iets te kort is, maar met een kwinkslag alles weer goed maakt. Vreugde bij 't werk vreugde van vader die meehelpt, die in zijn lochting zit te werken en te peuteren omdat er nu zooveel uit dat lapje grond kan gehaald en getooverd worden. Vreugde om een schoonen dag, een naamdag, een verjaardag, een hoogdag. En moeder die daar mêe bekom merd is. en met de kinders dat vieren bespreekt en dan laat begaan, laat beredderen en bedis selen. Och er is zoo weinig noodig om feest en vreugdestemming te wekken in -loeders keu ken I Zwijg me van brompotten die heele da gen gordijnen en stoors voor 't venster hangen om te beletten dat de zon kladden licht en vreugde in de keuken zou werpen Vreugde, omdat ge iemand geholpen hebt, iemand plezier gedaan. Gedeelde nood is halVe nood, gedeelde vreugde is... dubbele vreugd. Een beurs kan vol zijn en zwaar wegen, ook op uw geweten Die volle beurs kan leute ver schaffen en... weinig vreugde. Wie geeft, wis meedeelt voelt minder dien last, mist misschien een deel leute, maar smaakt vreugde en deelt er uit. Wat ka:i het minste dienstbetoon, maar blijmoedig en hertelijk geschonken, aan ons zelf en aan den evenmensch genot verschaffen I En daar is geen bittere nasmaak aan, integen deel dat smaakt als een potje voor-oorlogsche koffie. Geen dag gaat voorbij zonder dat ge nu een of anderen gebuur helpen kunt. Dienstbe toon en vriendelijkheid brengt de menschen nader, vereisclit levensvreugde die stille in wendige vreugde die nog zoeter is naarmate de tijd rauw en zuur is. weder naar de her wij de kapel over te brengen. Den 30 November van hetzelfde jaar 1584 werd het H. Bloed dan ook met groote plechtigheid overgebracht naar de voormalige kapel. Ten jare 1611 betuigden de vrome en godvreezende landvoogden, Aartshertog Albreoht en zijne gemalin Aartshertogin Isabella, zooveel eerbied voor het H. Bloed dat, naar luid eener oorkonde van het jaar 1659, de rijkdom der kapel aldra niet meer moest onderdoen voor den vroege- ren luister. Don Juan van Oostenrijk, landvoogd der Nederlanden, schonk een lamp van 24 pond in gedreven zilver, die aan het gewelf der kapel meest worden op gehangen, en een som van twee honderd pond grooten, ten einde de olie te bekos tigen die dag en nacht in deze lamp meest branden. In het ongeluksjaar 1793 toen ons va derland in de handen der Fransche Sans culotten was gevallen, de-den dezen over gaan tot eene boedelbeschrijving of in ventaris onzer kerken. Nogmaals moest alsdan het H. Bloed worden verborgen cm het te onttrekken aan de heiligschen dend® en roofgierige handen der Fran sche kerkdieven. Karei de Gheldere, een der -kapelmeesters der H. Blo-edkapel, bracht de Relikwie in het geheim over naar de woning van Rijkaard Godfroy, in de Hoogstraat; en toen d-eze ten jare 1794 was overleden, werd het H. Bloed verborgen gehouden in de Latijnsche school. Op het einde van het jaar 1797 (of 1796) echter was de kostbare schat verdwenen, zoo-dat slechts twee of drie personen het geheim d-er 'bergplaats ken den. In het jaar 1820 werd het H. Bloed opnieuw aan -de ver-sering der geloovigen teruggeschonken, nadat door koninklijk besluit de H. Bloedkapel voor den katho lieken eeredienst was heropend. Ten huldigen dage nog berust het Hei lig Bloed in die vermaarde H. Bloedkapel op den Burg. Steeds^was het H. Bloed tot voorwerp een-er groote vereering, niet het minst wegens verscheidene mirakelen, die het uitwerkte. Niet slechts het mindere volk komt het H. Bloed vereeren, ook vorsten kwamen het huldigen en het naamregis ter der bezoekers wijst namen aan van hooggeplaatste wereldlijke en geestelijke personen uit alle landen der beschaafde werel-d. Mog-e het H. Bloed te Brugge steeds ten zege weze aan ons dierbare Vlaamsche volk. L. J. Ik kreeg dat relaas in een geut. Wat denkt ge er van vroeg Louis. Hoe meer mensch,, ge zijt hoe meer vreugdeer groeit uit alles wat ge doet; wordt ge hondsch denkt ge alleen aan u zelf, dan zoekt ge leute vooru zelf, zottigheid en dwaasheid. Wat kon ik daarop antwoorden Na al die welsprekendheid van mijn gebuurvrouw ik gevoelde 't genoeg die voordracht had inge stegen, ze zat er door lijk ne pijl door de roos,,. En noodig is 't den moed er in te houden Geen koppen op de borst of den buik koppen omhoog omdat de een den anderen door de miserie sleurt en sleept er niet bij zucht, maar monkelt en lacht. Ik zou er over schrijven, zei Louis, ik zou het doen Nelis 1 BOER NELIS. Het bemoeilijkte treinverkeer brengt ook bij de postbestellingen verachtering en aldus kan het ge beuren dat ons blad te laat besteld wordt, zoowel langs post als door verkooper. Onze lezers zullen willen inzien dat wij hiertegen niets ver mogen; zij gelieven dius ook te be denken, dat hun verkooper noch de póst aan de vastgestelde vertraging geen schuld hebben. Onze inzenders willen wij ook doen opmerken dat de posi; ons met groote vertraging besteld wordt. Zij gelieven dus het mogelijke te doen om hun kopij en voor de adverteerders hun teksten van aankondiging ten vroegste (liefst per spoedbestelling) in te zenden. Mochc het ing-ezondene niet in het gewenschte nummer ver schijnen, dan gelieven zij ons hier over geen schuld te geven en mogen zij tevens verwachten dat het in het volgende nummer zal worden opge nomen. Vanaf den 3 Mei, te middernacht, werd bij besluit van den H. Sekretaris-Gene- raal van het Ministerie van Economische Zaken opnieuw een vergaande beperking van het elektriciteitsverbruik opgelegd aan een aantal steden en gemeenten van het Zuid-Westen van West-Vlaanderen, o. m. voor de steden leper, Ingelmunster, Izegem, Kortrijk, Meenen, Moeskroen, Poperinge, Roeselare. Tielt, Waregem, Wervik, Zwevegem, en zeer talrijke ge meenten uit den omtrek van voornoemde steden. Duur van de beperking is onbepaald.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1944 | | pagina 5