De Oorlogstoestand O. L. Heer Hemelvaart! Hst Banditisme in ons Land Raadgevingen bij Bombardementen KATHOLIEK NIEUWSNOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD WEEKBLAD. -1, - Fr ROUW EN PUIN IN VELE PLAATSEN AAN ONZE INZENDERS EN ADVERTEERDERS Uitgever: SanseB-Vanneste, I'opcrin c Telefoon Xr 9. I'oslch. Nr 155.70. jrww -»"vt K 41» JAAR. Nr 20. 2 ZATERDAG 13 MEI 1944. i TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine Berichten (3 regels8 jr Kleine berichten aar. c. bureele 12 tr (voor ieder regel meer: 2 fr.) Rouwberichten: minimum 15 (r. Groote rouwberichten: per regel 2 /r. Ber. in lokaal nieuws: per regel 3 fr. Andere aankondigingen: prijs op vraag. Aankondigingen worden aanvaard tot den Donderdag middag. ABONNEMENTSPRIJS 1944: I Jaar in Eelgie Fr. 45 9 Maanden Fr. 1 MaandenFr. 23 3 MaandenFr. 12 1 Jaar in Frankrijk Belg. Fr. fi5 Alle Medewerkers zijn verantwoor delijk voor hun inzendingen. is OOSTUITGAVE is WESTUITGAVE DONDERDAG 18 MEI Ik heb de Kerkelijke Feestdagen nog nooit zoo heerlijk gevond.sn als dees jaar. De tijd, dien we beleven, zal daar wel schuld aan hebben. Alles is zoo onzeker nu en vandaag verwachten we met zorg en vrees wat morgen zal gebeuren. Zelfs de meest kalme mensch leeft onder den indruk van het oorlogsgeweld; en wie meent geen zenuwen te bezitten ontdekt achteraf dat hij er heele bundels heeft. We hebben geen houvast, we wiegen en slingeren weg en weer, hopen, vreezen, zijn ongedurig; we leven in de oorlogs atmosfeer. Alsof er niets gebeurde gaat de Kerk haar jaarlijkschen gang doorheen het jaar. Met de kerk leven we in een heel andere wereld waar geen stoornis de kalmte en vrede komt breken. Zondag laatst baden we nog in de Collecte van de Mis: "Opdat, spijts alle wisselvallig heid hier beneden, ons hert immer daar op zou gevestigd zijn, waar bestendige vreugde isIs dat oud, eeuwenoude ge bed niet «geknipt» voor onzen tijd? Is het dan niet waar dat we saam met de Kerk in een heel andere wereld leven, zonder rumoer, zonder vliéfëralarm? In al onze ongedurigheid en zenuwachtigheid vinden we daar rust en leeren meer dan ooit begrijpen wat het kerkelijk leven en het meêleven van die plechtigheden voor ons beteekent. Met de Kruisdagen gaan we de proces sie meê. Het gebed vermag alles; en we roeptn de hulp en de voorspraak in van alle Gods lieve Heiligen; we vragen om gespaard te zijn naar ziel en lichaam, om gespaard te zijn van oorlogsgeweld, van hongersnood en besmettelijke ziekte; we gaan en bidden en vragen om groei en deugdelijkheid van ons voedsel dat wast en algauw bloeien zal. Hoe er iemand t'huis blijft wanneer de kerk ons oproept tot dien ommegang? Is 't niet beter nu gunstig weder en beteren tijd te vragen door een vroom gebed, dan later te sak keren omdat het niet naar wensch gaat? We gaan de processie meê. Herinnert ge U wat Boer Nelisschreef over de pro cessie met St-Marcusdag? Hoe die omme gang met het kruis door onze velden en kouters een ware, een eenige plechtigheid kan worden? O. L. Heer Hemelvaart! Het grandioze slot van het Drama Christ! De Meester zou weggaan... Hoe kon Hij zijn leerlingen verlaten? 't Is waar, zij allen waren 'gaan loopen wanneer de Meester werd gevangen genomen, maar sedert Hij van den dood was opgestaan, sedert Paschen was er geen wolkje meer aan den hemel van hun geluk; dat mocht eeuwig zoo duren. En zij hielden van den Meester, met al de vezels van hun hert. En toch ging Hij. Maar zóó hadden zij het niet verwacht. Zij hadden geluisterd wanneer Hij hun beloofde hierboveneen plaats te be reiden voor hen:... dat plaatske waarvan ze drie jaar hadden gedroomd, maar dat een eerepostje zou zijn... hier beneden! Ze luisterden scherp als Hij hun beloof de dat de Troosterzou komen. Ja, ze gevoelden maar al te goed dat die Troos ter er een zou zijn van buitengewoon groot formaat want, wie kon hen wel troosten, wanneer de «Meester» zelf weg zou zijn? Ze luisterden, wanneer het zwaar en groot bevel klonk Gaat en onderwijst alle volkeren En. dan gebeurde het... plots! Voor hunne oogen steeg Hij op. Hoe keken ze verbaasd! De Meester steeg, steeg en hunne oogen stonden staal op Hem gericht. Ademloos stonden 2>e niets meer op de wereld be stond voor hen; ze deden niets dan kij ken. Steeds hoog er steeg de Heer en hun heele hert steeg meê; ze hingen immers aan Hem. Hunne oogen dronken die schoonheid en pracht van die majestueus© Hemelvaart, hun hert was boordevol on gekende vreugd en verlangen naar Hem! ...Gedaan! een wolk onttrok den Mees ter aan hun oogen! Maar nooit verdween dat schouwspel uit hun oogen noch uit hun hert. Dag en nacht bleef het bij. Ze gingen over de wereld, ze voerden het zware, het groote gebod uit; Gaat en onderwijstZe leefden slechts voor Hem: ze dachten slechts aan Hem, ze verlangden slechts met Hem weer ver- eenigd te zijn, dèAr waar Hij een plaats wou voorbereiden. ...Wisselvalligheden benden ze genoeg. Wat was hun leven anders dan armoe de, vervolging, verdrukking, gevangen schap, marteldood. Wat gaven ze weinig om dat alles! Spijts alle wisselvalligheden van het leven was hun hert immer dèrfrop geves tigd waar bestendige vreugde is! Ook in hun marteldood lag de Hemel- vaartglans in hunne oogen; zwol hun hert van Hemelvaartvreugde. Op dat moment, meer dan ooit, herleefde dat onvergetelij ke schouwspel; zij zagen den Meester al maar door hooger en hooger stijgen, en met al de vezels van hun hert hingen ze aan Hem. Er was slechts één verlangen: bij Hem te zijn. Voor hen als voor Hem was de dood, de marteldood de voorbe reiding voor de groote triomftocht. DM was voor hen de Hemelvaart. WIJ zien zoo veel, zoovele beelden dra gen we meê in onze oogen, beelden van J VMWWVWWWWWWMWMIWWUWtAAAAA» EEN EDELMOEDIGE GIFT Jvan HH. MM. den Koning i en Koningin Elisabeth en i J i Zijne Em. Kard. Van Roey j 11 aan het Nationaal Steun- i j i fonds voor de Geteisterden. neer het nieuwe Sovjet-Russische offen sief zal beginnen en evenmin bestaat er zekerheid omtrent de vraag of de aanvang er van zal samenvallen met het begin van geallieerde operaties in West-Europa, iets wat natuurlijk voor de hand zou liggen. Berliinsche militaire kringen achten dit des te waarschijnlijker nu het Sovjet- Russische offensief drie weken geleden aan den benedenloop van den Dnjester en ten Noorden van Jassy scheen te zijn begonnen is stopgezet. IN HET ZUIDEN VAN EUROPA De laatste week op het front van Zuid- Italië. zoo hoofdfrontlijn als bruggen hoofd van Nettuno, is er nogmaals een geweest van levendige activiteit van stoot troepen alsmede van enkele plaatselijke aanvallen, zonder dat gevechten van groot belang geleverd werden. De Angelsaksische luchtmacht is echter zeer actief geweest in het Zuiden van Europa en voerde talrijke aanvallen uit, o. m. op Budapest, op de Italiaansche steden Florence, Bologna, Milaan, Genua, Parma, Alessandria, varese, Reggio Emi- lio en andere waar talrijke kuituurmo numenten vernield werden, waaronder de kerk der Zeven Heiligen te Florence; ver der op de Roemeensche steden Ploesti en Ternu-Severin waar schade en verliezen onder de bevolking geleden werd maar waarbij de Angelsaksers 47 toestellen ver loren. Een andere aanval was gericht te gen Kronstadt. in Roemenië waarbij de Angelsaksers 23 toestellen verloren. Bij een nieuwen aanval op Boekarest haalde de afweer 14 Noord-Amerikaansche toe stellen naar beneden. In de Tyrrheensche Zee, voor Nettuno, werden twee vrachtschepen van samen 5.000 ton, twee groote landingsvaartuigen en een destroyer zwaar getroffen door vliegerbommen en waarschijnlijk tot zin ken gebracht. Op den Balkan wordt de actie tegen de benden van Tito ononderbroken verder doorgezet. Naar de jongste berichten werd het gros der benden van Tito die naar Servië wilden oprukken, in het Oosten van Bosnië omsingeld. Gedurende de maand April verloren de Tito-benden 11.480 man aan dooden, 3.871 aan gevan genen en ook talrijke deserteurs. IN HET VERRE OOSTEN De Japansche Admiraal Koga, op perbevelhebber van de Japansche slag- vloot, is gesneuveld, zulks aan boord van een vliegtuig, dit bij de uitoefening van zijn dienst. Hij wordt opgevolgd door Ad miraal Joshida. Aan de Birmaansch-Indische grens zouden de Èngelschen Boedhidaoeng ont ruimen. ïn China rukte-n de Japanners tot de voorsteden van Loyang op, wijl 70.000 Chineeaen zoo goed als ingesloten -zijn in het gebergte rond Sjengsjow. ROND DE OPRICHTING VAN HET TWEEDE FRONT Nog steeds blijven allerlei geruchten en meldingen de spanning hoog houden om trent die oprichting van een tweede front. Aldus werd o. m. bericht da-t aan de Britsche kuststreken alle bezit van teles copen en verrekijkers verboden werd. De N. R. C.vernam anderzijds al- ovsr Zwitserland dat in Engeland de allerlaatste voorbereidingen zouden ge troffen worden; dat verder te Londen een groote zaal ingericht werd plaats biedend aan 250 jounalisten als informatiebu reau; dat de Britsche pers steeds meer en meer doet uitschijnen dat de nakende weken groote offers zullen eischen; dat in de kerken de diensten gericht worden op de komende gebeurtenissen en dat zelfs in de scholen op de bete.ikenis gewezen wordt van de komende weken. Aan de Britsche kust zouden ook groote manceu- vers gehouden zijn geweest waaraan En- g>:lsche en Amerik&ansche troepen deel namen en waarbij ook gebruik gemaakt werd van zweefvliegtuigen en andere ma chines voor het vervoer van troepen die valschermspringers droegen. Na afloop zou de Luchtrnaarschalk Lee Mallory ver klaard hebben: Wij staan aan den vooravond van een groote militaire ge beurtenis, de grootste uit de wereldge schiedenis In andere redevoeringen van Engelsche politiekers en generaals werd ook zonder uitzondering nakende gebeurtenissen af gekondigd. Zoo verklaarde Generaal Nye, waarnemend hoofd van den generalen staf: Wij staan op den drempel van een faze die gekenmerkt zal zijn door groote gebeurtenissenDe staatssskretaris voor de luchtvaart, Balfour, omschreef het luchtoffensief tegen .Europa als de laat ste faze vóór komende operaties te land De financieele sekretaris van het ministe rie van oorlog, Henderson, voorspelde dat de invasie van Europa het jaar 1944 tot een keerpunt in de geschiedenis zal ma ken Luitenant-generaal Watson, de be velhebber in West-Engeland, z>:gde: «Het leger is paraat. Wij staan op het punt een reuzentaak aan te vatten, namelijk in Europa te landen, dat de vijand met alle denkbare middelen versterkt heeft. Een c:i ander. Van Duitsche zijde werden verschei dene nieuwe wapens in gebruik genomen,; o. m. een nieuwe duikbommenw": rper, dg. Ju 87. die benevens met bommen ook me| twee anti-tankkanonnen is uitgerust erf welke de schrik ó:r Sovjet-tanks blijkt te zijn geworden. Nieuwe stormkanonnerf werden eveneens in gebruik genomen ii| het Oosten. Ter bestrijding van tanka werden nog nieuwe wapens in lijn gesteldf namelijk een geschut waarmede door de sterkste pantsers kan geboord worden en OST Zie vervolg hiernevens. IN HET WESTEN De lucht blijft de ruimte waarin de strijd in het Westen in hoofdzaak verder uitgestreden wordt. In den nacht van 3 op 4 Mei werden boven Frankrijk 51 viermotorige Angel saksische vliegtuigen neergehaald, wijl ook storingsvluchten werden uitgevoerd door Britsche toestellen boven het gebied van Mannheim. Bij raids uitgevoerd op 4 Mei boven N.-W.-Duitschland verloren de N.-Ameri- kanen 11 toestellen wijl in den daarop- volgënden nacht Britsche toestellen bom men wierpen op het gebied van Keulen en dit van Mannheim. Voor de Fransche kust werd op 6 Mei het Spaansche stoomschip «Christina», in diénst varende van het Roode Kruis, en daarvan de kenteekenen droeg, door Britsche vliegtuigen aangevallen; de be manning leed verliezen en de kommissa- ris van het Internationale Roode Kruis werd gewond. Bij aanvallen op de bezette gebieden van het Westen verloren de An gelsaksers zelfden dag 5 toestellen en bij nachte vlogen afzonderlijke Britsche vliegtuigen boven West- en Zuid-West- Duitschland. Op 7 Mei, bij gesloten wolkendek, voer den talrijke Noord-Amerikaansche bom menwerpers een terreuraanval uit op Berlijn en lokaliteiten van W.-Duitsch- land. Vooral te Berlijn werd schade aan gericht aan woonhuizen en kultureele in stellingen en vielen menschentevens te betreuren. In den volgenden nacht vielen Britsche toestellen het gebied Keulen- Dusseldorf aan. Bij al deze aanvallen ver loren de Angelsaksers 26 toestellen, waar onder 17 viermotorige bommenwerpers. Het Rijksgebied werd andermaal aan gevallen door Amerikaansehe bommen werpers op 8 Mei jl. Bommen werden ge worpen op de Rijkshoofdstad en het gebied van Braunschweig waar schade aan gebouwen en verliezen onder de be volking veroorzaakt werden. Bij deze aan vallen verloren de Amerikanen 86 toestel len. Zelfden dag verloren de Angelsaksers boven de bezette gebieden ook nog 14 vliegtuigen wijl in den volgenden nacht Britsche toestellen Osnabruck aanvielen. Bij aanvallen op plaatsen in de bezette westelijke gebieden en in het gebied van Luxemburg en Saarbruokien verloren de Angelsakers den 9 Mei 19 toestellen. Bij nachte vielen afzonderlijk opereerende Britsche vliegtuigen Berlijn aan. Ook ter Zee werd de oorlog onverpoosd verder doorgezet. Zoo vielen Duitsche duikbooten in de Noordelijke IJszee een naar Engeland varend konvooi aan, dat machtig beschermd was. Ten slotte wisten de Duitsche duikbooten 8 destroyers en konvooivaartuigen tot zinken te brengen en 5 koopvaardijschepen van samen 30.000 ton te torpedeeren. Twee dezer schenen zonken onmiddellijk en ook de andere moeten als verloren beschouwd worden. OP HET OOSTELIJK FRONT Op de Krim hebben zich hevige gevech ten ontwikkeld voor Sebastopol, waar de Duitsch-Roemeensche troepen zware ver liezen toebrachten, bijzonderlijk aan tanks en vliegtuigen, aan de in numerieke meer derheid zijnde Sovjet-Russische troepen. Duitsche slagvliegers traden er a: er ac tief op. De Sovjet-aanvallen werden ge steund door artillerie en voortdurende tusschenkomst van het luchtwapen. Na verbitterde en afwisselende gevechten wisten de Sovjets een doorbraak te be werkstelligen in den Zuidelijken sector van de buitenzone van Sebastopol. Door hevige tegenaanvallen veroorzaakten de Duitsche en Roemeensche troepen in den Noordelijken sector zware gapingen in de Sovjet-rangen maar onder de Sovjet- drukking trokken de Duitsche en Roe meensche troepen zich op kortere verde- diginslijnen terug. In het Duitsche tegenbericht van Woensdag werd dan medegedeeld dat na zware gevechten met de vooruitdringende Sovjet-troepen, de Duitsche en Roemeen sche troepen m hun lossende beweging, de puinen van de stad'Sebastopol had den ontruimd. Uit nadere gegevens blijkt dat de brandende puinen van de stad ver laten werden in den nacht van Dinsdag op Woensdag jl. en dat de Duitsche en Roemeensche troepen zich verder terug getrokken hadden op het westelijk uit einde van de Krim. Sebastopol was voor dien door C'"n nog nooit gekend artillerie vuur en vliegeraanvallen in puin gescho ten. De ontruiming had plaats na 22 da gen gevechten. Sedert lang was echter de burgerbevolking langs de zee ontruimd. Aan den Beneden-Dnjester werden lo kale aanvallen der bolsjewisten afgesla gen. Ten Noorden van Jassy bleven ook alle Sovjet-aanvallen vruchteloos en kon den de Duitsche en Roemeensche troepen er hun linies verbeteren. Ten Oosten van de Sereth zetten de Sovjets zeer sterke aanvallen in welke alle afgeslagen werden zoodat dit offen sief volledig mislukte. Tientallen panlsers hebben de Russen hier verloren bij hun vruchtelooze doorbraakpogingen. Ten Westen van Kowell evenals op nog enkele andere punten stortten Sovjet-aanvallen ineen op den weerstand der Duitsche en verbondene troepen. De Duitsche luchtmacht was ander maal zeer actief in haar optreden tegen de Sovjet-Russische troepenkoncentraties en andere militaire doelwitten. Van Duitsche zijde wordt een nieuw Sovjet-Russisch offensief verwacht. Men meent dat dit waarschijnlijk zal losbre ken zoo in het Zuiden als op het centraal frontvak. Toch gelooft men dat het zwaartepunt in den Zuidelijken sector liggen zal. Het is natuurlijk niet te zeggen, wan $fög een geheimzinnige verdrinking te Brussel. Geneesheer ver- |noord te Putte. Dubbele moordie Meldert. Vrouwenlijk gevon- 'den in het Terkamerenbosch te Brussel. Ontvoering en moord te Siockay-St-Georges. Landbouwer neergeschoten te Vliermaalroot. Een half millioen en een ziekenwagen gestolen te Thimeon. Echtpaar vermoord in autobus te Luik. Lijk met nekschot gevon den te Ehien en ook te Ninanne.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1944 | | pagina 1