De Angelsaksische Luchtaanvallen op Belgische Steden De Oorlogstoestand O. L. Heer Hemelvaart! BOMMEN, gisteren en heden Het Banditisme in ons Land i De aanleg van Schuilloopgraven in de blootgestelde gemeenten Biduur voor den Wereldvrede Raadgevingen bij Bombardementen KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD- WEEKBLAD. -1, - Fr. ROUW EN PUIN IN VELE PLAATSEN AAN ONZE INZENDERS EN ADVERTEERDERS TREKKINGEN BERICHT AAN DE GETEIS TERDE LANDBOUWERS 13 - Nr 20. MEI lP't AJWLTEX "TSPRIJS lot4; J Jaar in Blgie Fr. 45 Maa .i Fr. 3' Maan nFr. 23 ;i Maa ten Fr. 12 I Jaar n Frankrijk Belg. Fr. 05 Alle Medewerkers zijn verantwoor delijk voor hun inzendingen. #4» is OOSTUITGAVE 0 is WESTUITGAVE PdVLtftJUiSWWSJWMWWWWWtflfWWW»' rnsmwA Uitgever: Sansen-Vanneste, Poperinjie. i Telefoon Nr 9. l'osleh. N' 155 70. ,J TARIEF VOOR BERICHTEN. Kleine oerichten (3 regels) 8 jr 'j) l Kleine berichten aar. t. bureele 12 fr (voor ieder regel meer: 2 fr.) i Rouwberichten: minimum 15 fr. Groote rouwberichten: per regel 2 fr Ber. in lokaal nieuws: per regel 3 fr. Andere aankondigingen: prijs op vraag Aankondigingen worden aanvaard tot den Donderdag middag. ABONNEMENTSPRIJS 1944: Voor België Fr. 30,60. C Voor Frankrijk Belg. Fr. 41,25. 1 WWWWWMWWWWWWWWMWi DONDERDAG 18 MEI: Ik heb de Kerkelijke Feestdagen nog nooit zoo heerlijk gevonden als dees jaar. De tijd, dien we beleven, zal daar wel schuld aan hebben. Alles is zoo onzeker nu en vandaag verwachten we met zorg en vrees wat morgen zal gebeuren. Zelfs de meest kalme mensch leeft onder den indruk van het oorlogsgeweld; en wie meent geen zenuwen te bezitten ontdekt achteraf dat hij er heele bundels heeft. We hebben geen houvast, we wiegen en slingeren weg en weer, hopen, vreezen, zijn ongedurig; we leven in de oorlogs- at'.nosfeer. Alsof er niets gebeurde gaat de Kerk haar iaarlijkschen gang doorheen het jaar. Met de kerk kven we in een heel andere wereld waar geen stoornis de kalmte en vrede komt breken. Zondag laatst baden we nog in de Collecte van de Af is; Opdat, spijts alle wisselvallig heid hier beneden, ons hert immer daar op zou gevestigd zijn, waar bestendige vreugd: is Is dat oud, eeuwenoude ge bed niet gekniptvoor onzen tijd? Is het dan niet waar dat we saam met de Kerk in een heel andere wereld leven, zonder rumoer, zonder vliegeralarm? In al onze ongedurigheid en zenuwachtigheid vinden we daar rust en leeren meer dan ooit begrijpen wat het kerkelijk leven en het meêleven van die plechtigheden voor ons beteekent. Met de Kruisdagen gaan we de proces sie meê. Hst gebed vermag alles; en we rospm de hulp en de voorspraak in van alle Gods lieve Heiligen; we vragen om gespaard te zijn naar ziel en lichaam, om gespaard te zijn van oorlogsgeweld, van hongersnood en besmettelijke ziekte; we gaan en bidden en vragen om groei en deugdelijkheid van ons voedsel dat wast en algauw bloeien zal. Hoe er iemand t'huis blijft wanneer de kerk ons oproept tot dien ommegang? Is 't niet beter nu gunstig weder en beteren tijd te vragen dcor een vrcom gebed, dan later te sak- keen omdat het niet naar wensch gaat? We gaan de processie meê. Herinnert ge U wat Beer Nelis schreef over de pro cessie met St-Marcusdag? Hoe die omme gang met het kruis door onze veldsn en kouters een ware, een eenige plechtigheid kan worden? O. L. Heer Hemelvaart! H: t grandioze slot van het Drama Christi De Meester zou weggaan... Hoe kon Hij zijn leerlingen verlaten? 't Is waar, zij allen waren gaan loopen wanneer de Meester werd gevangen genomen, maar sedert Hij van den dood was opgestaan, seder: Paschen was er geen wolkje meer aan den hemel van hun geluk; dat mocht eeuwig zoo duren. En zij hielden van den Meester, met al de vezels van hun hert. En toch ging Hij. Maar zóó hadden zij het niet verwacht. Zij hadden geluisterd wanneer Hij hun beloofde hierboveneen plaats te be reiden voor hen;... dat plaatske waarvan ze drie jaar hadden gedroomd, maar dat een «eerepostje zou zijn... hier beneden! Ze luisterden scherp als Hij hun beloof de dat de Troosterzou komen. Ja, ze gevoelden maar al te goed dat die Troos ter er een zou zijn van buitengewoon groot formaat want, wie kon hen wel troosten, wanneer de Meester zelf weg zou zijn? Ze luisterden, wanneer het zwaar en groot bevel klonk Gaat en onderwijst alle volkeren En dan gebeurde het... plots! Voor hunne oogen steeg Hij op. Hoe keken ze verbaasd! De Meester steeg, steeg en hunne oogen stonden staal op Hem gericht. Ademloos stonden as; niets meer op de wereld be- siond voor hen; ze deden niets dan kij ken. Steeds hooger steeg de Heer en hun heele hert steeg meê; ze hingen immers aan Hem. Hunne oogen dronken die schoonheid en pracht van die majestueuse Hemelvaart, hun hert was boordevol on gekende vreugd en verlangen naar Hem! ...Gedaan! een wolk onttrok den Mees ter aan hun oogen! Maar nooit verdween dat schouwspel uit hun oogen noch uit hun hert. Dag en nacht bleef het bij. Ze gingen over de wereld, ze voerden het zware, het groote gebod uit: Gaat en onderwijstZe leefden slechts voor Hem; ze dachten slechts aan Hem, ze verlangden slechts met Hem weer ver- eenigd te zijn. daèr waar Hij een plaats wcu voorbereiden. ...Wisselvalligheden kenden ze genoeg. Wat was hun leven anders dan armoe de, vervolging, verdrukking, gevangen- schan, marteldood. Wat gaven ze weinig om dat alles! Spijts alle wisselvalligheden van het leven was hun hert immer d&arop geves tigd waar bestendige vreugde is! Ook in hun marteldood lag de Hemel- vaartclans in hunne oogen; zwol hun hert van Hemelvaartvreugde. Op dat moment, meer dan ooit, herleefde dat onvergetelij ke schouwspel; zij zagen den Meester al maar door hooger en hooger stijgen, en met al de vezels van hun hert hingen ze a~n Hem. Er was slechts één verlangen: bij H m te zijn. Voor hen als voor Hem was de dood, de marteldood de voorbe reiding voor de groote triomftocht. Dat was voor hen de Hemelvaart. Wij zien zoo veel, zoovele beelden dra gen we meê in onze oogen, beelden van dingen die we nooit zullen vergeten. Aan zoovele dingen hangt ons eigen hert vast; zoo dikwijls ervaren we dat er stukken uit ons hert worden weggesneden. En de meest pijnlijke operatie van een arts doet soms min zeer dan dit wegsnij den van een stuk uit ons hart bij rouw of ramp. Was het leven ooit zoo wisselvallig als nu? We leven de heele beroering meê, worden er door in beslag genomen, gaan er heek maal in op. En voor negentig procent van ons volk is dat alles louter kommer, angst en verdriet. We zoeken te veel, uitsluitend mis schien, een plaats hier beneden. Zoo ver af is die plaats ginder boven! Dragen we niet in onze oogen een enkel straaltje van die Hemelvaart-schittering? Hangen we zoo vast aan al dat wissel vallige dat we ons hert niet kunnen ver binden met Hem? Daarom komt de Kerk met ons O. L. Heer Hemelvaart vieren. Mocht op dien dag al was 't maar esn enkel straal van die schitterende Hemel- NIEUWE AANVAL OP BRUSSEL 1 000 wonlngen vernield 01 zwaar 200 Dooden en evenveel gewonden. Groot-Brussel werd Maandagavond weer door Anglo-Amerikaansche bommenwerpers bestookt. Andermaal werden de bommen van op groote hoogte uitgeworpen, zoodat ook weer bommen op de woonwijken terecht kwamen en verschillende woningcomplexen totaal vernielden. Een gasthuis "werd o.m. getroffen en de adjunkt-direeteur ervan, als mede zijn echtgenoote en dochtertje weiden hierbij gedood. Dinsdagavond waren reeds een 125-tal dooden bevrijd en de 161e zwaar gewonde erna van a,ut»nluc nauel- vaprtnrarht in ons ocya aevesticd hliiven Het aantal slachtoffers ste~ö echter nog ieder yaaripracnt in ons oog gevestigd mijven. ,n]r terecht, Bevreesd wordt. flat, tit. de is. Neen, nog nooit vond ik de Kerkelijke Feestdagen zoo heerlijk als nu! CHR. Donderdag e.k., O. H. Hemelvaart- dag, wordt niet gewerkt in onze drukkerij. Alles moet dus gereed zijn vóór Woensdagavond. Wij verzoeken dtensvolgens onze inzenders en adverteerders een dag VROEGER te winnen hun copy instu ren. Voor dringsnde reportages kan ons steeds een spoedbestelling inge stuurd worden. Wij rekenen daarop en danken bij voorbaat. ei<w>rïhert,,o*t' hWW uur terecht gevreesd wordt flat r .vast han- bombardement minstens 200 burgers zal heb- gen aan het wisselvallige en immer ge- pen gedood. Naar een eerste raming werden vestigd zijn daar waar bestendige vreug- circa 300 woningen volledig verwoest. Wemmei, alsmede een ander dorp uit de omgeving van Brussel, werden eveneens met bommen bestookt. Te Wemmei werden tal rijke woonhuizen met den grond gelijk ge maakt en 4 personen gedood en 8 gewond, wij in het ander dorp 3 dooden en 3 zwaar gewonden te betreuren vielen. MECHELEN ZONDAG VOOR DE 5° MAAL BESTOOKT 172 Dooden bij den luchtaanval van 1 Mei jl. Zondag jl., In den morgen, werd Meche- len voor de 5o maal gebombardeerdBij de zen aanval werd ook zware schade aan woon wijken veroorzaakt. Het aantal slachtoffers alsmede nadere gegevens omtrent de uitwer king van dezen 5a aanval zijn nog niet be kend. Wat betreft het vreeselijke bombardement van 1 Mei werden totnogtoe in totaal 172 slachtoffers geborgen en ten grave besteld, verder werden 144 personen zwaar gewond EEN EDELMOEDIGE GIFT van HH. MM. den Koning en Koningin Elisabeth en Z'jne Em. Kard. Van Roey aan het Nationaal Steun fonds voor de Geteisterden. Wij vernemen dat het Hunne Ma jesteiten den Koning en Koningin i Elisabeth behaagd heeft het Natio- naai Steunfonds voor de Geteister- den een gift over te maken van vijf- i honderd duizend frank. Z. Em. Kard. i Van Roey heeft er insgelijks aan ge- i houden een gift te doen van vijftig dujeend frank. Bens te meer leggen onae Vorst en Zijne Doorluchtige Moeder en de Pri- maat van België aldus getuigenis af i van hun edelmoedige bezorgdheid i ten overstaan van de beproefde be- i vol king. Wij herinneren er aan dat het Na tionaal Steunfonds voor de Geteis- arten een organisme is dat beheerd I wordt door den Raad waarin verte- i genwoordigers zetelen van het Rood- i Kruis van België, Winterhulp-België, 'ast Vlaamsche Kruis en het D.C.O.G.. en geplaatst is geworden onder de i hoogs bescherming van Hare Majes- i reit Koningin Elisabeth, Hunne Ko- i ninklijke Hoogheden de Prinsen van i België en Z. Em. Kard, Van Roey. Het Steunfonds heeft zoo juist een dringenden oproep gericht tot al onze landgenooten, ten bate van de i ongelukkige slachtoffers van oorlogs- teiten. Allen die nog het geluk hebben in 1 den schoot van een niet getroffen huiskring te leven, hebben den plicht, ;n een edelmoedige opwelling van na- i tionale solidariteit en naastenliefde, i hun beproefde landsenooten te hel- i-sn, hierbij loet voorbeeld navolgend 'at onze Vorst, Zijne Doorluchtige i Moeder en Zijne Eminentie de Kar- i dinaal aan het land hebben gegeven. 1 De oproep van liet Nationaal Steun- fonds voer Geteisterden richt zich tot "Hen, partikulieren, handelsfirma's, mdustneele en financieele instellin- i gen. i Wacht niet tot U persoonlijk een oproep ontvangt, maar stort cnmid- 'ellijk een milde gift op postcheck- i nimmer 268.000 van het Nationaal i Steunfonds voor de Geteisterden. geteisterden zeggen U bij voor baat hartclijken dank. IN HET WESTEN De lucht blijft de ruimte waarin de strijd in het Westen in hoofdzaak verder uitgestreden wordt. In. den nacht van 3 op 4 Mei werden boven Frankrijk 51 viermotorige Angel saksische vliegtuigen neergehaald, wijl ook storingsvluchten werden uitgevoerd door Britsche toestellen boven het gebied van Mannheim. Bi.i raids uitgevoerd op 4 Mei boven N.-W.-Duitschland verloren de N.-Ameri- kanen 11 toestellen wijl in den daarop volgende nacht Britsche toestellen bom men wierpen op het gebied van Keulen en dit van Mannheim. Voor de Fransche kust werd op 6 Mei het Spaansche stoomschip Christina in dienst varende van het Roode Kruis, en daarvan de kenteekenen droeg, door Britsche vliegtuigen aangevallen; de be manning leed verliezen en de kommissa- ris van het Internationale Roode Kruis werd gewond. Bij aanvallen op de bezette gebieden van het Westen verloren de An- gelsaksers zelfden dag 5 toestellen en bij nachte vlogen afzonderlijke Britsche vliegtuigen boven West- en Zuid-West- Duitschland. Op 7 Mei, bij gesloten wolkendek, voer den talrijke Noord-Amerikaansche bom menwerpers een terreuraanval uit op Berlijn en lokaliteiten van W.-Duitsch- land. Vooral te Berlijn werd schade aan gericht aan woonhuizen en kultureele in stellingen en vielen mensehenlevens te betreuren. In den volgenden nacht vielen Britsche toestellen het ga bied Keulen- Dusseldorf aan. Bij al deze aanvallen ver loren de Angelsaksers 26 toestellen, waar onder 17 viermotorige bommenwerpers. Het Rijksgebied werd andermaal aan gevallen door Amerikaansche bommen werpers op 8 Mei jl. Bommen werden ge worpen op de Rijkshoofdstad en het gebied van Braunschweig waar schade aan gebouwen en verliezen onder de be volking veroorzaakt werden. Bij deze aan vallen verloren de Amerikanen 86 toestel len. Zelfden dag verloren de Angelsaksers boven de bezette gebieden ook nog 14 vliegtuigen wijl in den volgenden nacht Britsche toestellen Osnabruck aanvielen. Bij aanvallen op plaatsen in de bezette westelijke gebieden en in het gebied van Luxemburg en Saarbrucken verloren rv Angelsakers den 9 Mei 19 toestellen. Bij nachte vielen afzonderlijk opereerende Britsche vliegtuigen Berlijn aan. Ook ter Zee werd de oorlog onverpoosd verder doorgezet. Zoo vielen Duitsche duikbooten in de Noordelijke IJszee een naar Engeland varend konvooi aan, dat machtig beschermd was. Ten slotte wisten de Duitsche duikbooten 8 destroyers en konvooivaartuigen tot zinken te brengen en 5 koopvaardijschepen van samen 30.000 ton te torprdeeren. Twee dezer schepen zonken onmiddellijk en ook de andere moeten als verloren beschouwd worden. OP HET OOSTELIJK FRONT Op de Krim hebben zich hevige gevech ten ontwikkeld voor Sebastopol, waar de mêidingên de spanning hoog "houden om neer het nieuwe Sovjet-Russische offen sief zal beginnen en evenmin bestaat er zekerheid omtrent de vraag of de aanvang er van zal samenvallen met het begin van geallieerde operaties in West-Europa, iets wat natuurlijk voor de hand zou liggen. Berliinsche militaire kringen achten dit des te waarschijnlijker nu het Sovjet- Russische offensief drie weken geleden aan den benedenloop van den Dnjester en ben Noorden van 'Jassy scheen te zijn begonnen is stopgezet. IN HET ZUIDEN VAN EUROPA De laatste week op het front van Zuid- Italië, zoo hoofdfrontlijn als bruggen hoofd van Nettuno, is er nogmaals een geweest van levendige activiteit van stoot troepen alsmede van enkele plaatselijke aanvallen, zonder diat gevechten van groot belang geleverd werden. De Angelsaksische luchtmacht is echter zeer actief geweest in het Zuiden van Europa en voerde talrijke aanvallen uit, o. m. op Budapest, op de Italiaansche steden Florence, Bologna, Milaan, Genua, Parma, Alessandria, Varese, Reggio Emi- lio en andere waar talrijke kuituurmo numenten vernield werden, waaronder de kerk der Zeven Heiligen te Florence; ver der op de Roemeensche steden Ploesti -en Ternu-Severin waar schade en verliezen onder de bevolking geleden werd maar waarbij de Angelsaksers 47 toestellen ver loren. Een andere aanval was gericht te gen Kronstadt. in Roemenië waarbij de Angelsaksers 23 toestellen verloren. Bij een nieuwen aanval op Boekarest haalde de afweer 14 Noord-Amerikaansche toe stellen naar beneden. In de Tyrrheensche Zee, voor Nettuno, werden twee vrachtschepen van samen 5.000 ton, twee groote landingsvaartuigen en een destroyer zwaar getroffen door vliegerbommen en waarschijnlijk tot zin ken gebracht. Op den Balkan wordt de actie tegen de benden van Tito ononderbroken verder doorgezet. Naar de jongste berichten werd het gros der benden van Tito die naar Servië wilden oprukken, in het Oosten van Bosnië omsingeld. Gedurende de maand April verloren de Tito-benden 11.480 man aan dooden, 3.871 aan gevan genen en ook talrijke deserteurs. IN HET VERRE OOSTEN De Japansche Admiraal Koga, op perbevelhebber van de Japansche slag- vloot, is gesneuveld, zulks aan boord van een vliegtuig, dit bij de uitoefening van zijn dienst. Hij wordt opgevolgd door Ad miraal Joshida. Aan de Birmaansch-Indische grens zouden de Éngelschen Boedhidaoeng ont ruimen. In China rukten de Japanners tot de voorsteden van Loyang op. wijl 70,000 Chineeaen zoo goed als ingesloten zijn in het gebergte rond Sjengsjow. ROND DE OPRICHTING VAN HET TWEEDE FRONT Nog steeds blijven allerlei geruchten en Duitsch-Roemeensche troepen zware ver liezen toebrachten, bijzonderlijk aan tanks en vliegtuigen, aan de in numerieke meer derheid zijnde Sovjet-Russische troepen. Duitsche slagvliegers traden er zeer ac tief op. De Sovjet-aanvallen werden ge steund door artillerie en voortdurende tusschenkomst van hei luchtwap:n. Na verbitterde en afwisselende gevechten wisten de Sovjets een doorbraak te be werkstelligen in den Zuidelijken sector van de buitenzone van Sebastopol. Door hevige tegenaanvallen veroorzaakten de Duitsche en Roemeensche troepen in den Noordelijken sector zware gapingen in de Sovjet-rangen maar onder de Sovjet- drukking trokken de Duitsche en Roe meensche troepen zich op portere verde- diginslijnen terug. In het Duitsche legerbericht van Woensdag werd dan medegedeeld dat na zware gevechten met de vooruitdringende Sovjet-troepen, de Duitsche en Roemeen sche troepen in hun lossende beweging, de puinen van de stad Sebastopol had den ontruimd. Uit nadere gegevens blijkt dat de brandende puinm van de stad ver laten werden in den nacht van Dinsdag op Woensdag jl. en dat de Duitsche en Roemeensche troepen zich verder terug getrokken hadden op het westelijk uit einde van c!e Krim. Sebastopol was voor dien door e'n nog nooit gekend artillerie vuur en vliegeraanvallen in puin gescho ten. De ontruiming had plaats na 22 da gen gevechten. Sedert lang was echter de burgerbevolking langs de zee ontruimd. Aan den Beneden-Dnjester werden lo kale aanvallen der bolsjewisten afgesla gen. Ten Noorden van Jassy bleven ook alle Sovjet-aanvallen vruchteloos en kon den de Duitsche en Rcemeemsche troepen er hun linies verbeteren. Ten Oosten van de Sereth zetten de Sovjets zeer sterke aanvallen in welke alle afgeslagen werden zoodat dit offen sief volledig mislukte. Tiental::n pantsers hebben de Russen hier vertoren bij hun vruchtelooze doorbraakpogingen. Ten Westen van Kowell evenals óp nog enkele andere punten stortten Sovjet-ranvallen ineen op den weerstand der Duitsche en verbondene troepen. De Duitsche luchtmacht was ander maal zeer actief in haar optreden tegen de Sovjet-Russische troepenconcentraties en andere militaire doelwitten. Van Duitsche zijde wordt een nieuw Sovjet-Russisch offensief verwacht. Men meent dat dit waarschijnlijk zal losbre ken zoo in het Zuiden als o>p het centraal frontvak. Toch ©slooft neen dat het zwaartepunt in aen Zuidelijken sector liggen zal. Het is natuurlijk niet te zeggen, wan- trent de oprichting van een tweede front. Aldus werd o. m. bericht dat aan de Britsche kuststreken alle bezit van teles copen en verrekijkers verboden werd. De N. R. C.vernam anderzijds ai over Zwitserland dat in Engeland de allerlaatste voorbereidingen zouden ge troffen worden; dat verder te Londen een groote zaal ingericht werd plaats biedend aan 250 jou »:alisten als informatiebu reau; dat de Britsche pers steeds meer en meer doet uitschijnen dat de nakende weken groote offers zullen eischen; dat in de kerken de diensten gericht worden op de komende gebeurtenissen en dat zelfs in de scholen op de be teekenis gewezen wordt van de komende weken. Aan de Britsche kust zouden cok groote manoeu- vers gehouden zijn geweest waaraan En- grische en Amerikaansche troepen deel namen en waarbij ook gebruik gemaakt werd van zweefvliegtuigen en andere ma chines voor het vervoer van troepen die valschermspring'irs droegen. Na afloop zou de Luchtmaarschaik Lee Mallory ver klaard hebben; «Wij staan aan den vooravond van een groote militaire ge beurtenis, de grootste uit de wereldge schiedenis In andere redevoeringen van Engelsche politiekers en generaals werd ook zonder uitzondering nakende gebeurtenissen af gekondigd. Zoo verklaarde Generaal Nye, waarnemend hoofd van den generalen stafWij staan op den drempel van een faze die gekenmerkt zal zijn door groote gebeurtenissen De staatss: kreiaris voor de luchtvaart, Balfour, omschreef het luchtoffensief tegen Europa als de laat ste faze vóór komende operaties te land De financieele sekretaris van het ministe rie van oorlog, Henderson, voorspelde dat de invasie van Europa het jaar 1944 tot een keerpunt in de geschiedenis zal ma ken Luitenant-generaal Watson, de be velhebber in West-Engeland, zegde: «Het Deze aanval is de vreeseijkste geweest welke Mechelen beleefde. Bij een eerste be grafenisplechtigheid van 55 der éérst gebor gen slachtoffers werden de absouten gezon gen door Z. Em. Kardinaal Van Roey. De meeste slachtoffers werden gevonden in kelders waarin soms 15 a 20 lijken |;e- vonden werden, waaruit bleek dat geen enkele kelder bestand is tegen een voltref fer. Onbeschrijfelijk zijn de tooneelen ilie zich afspeeüden op de plaatsen waar de doo den samengebracht werden. In de gemeenten Bonheiden, palend aan Mechelen, vielen eveneens 18 personen als slachtoffer van den Angelsaksischen lucht aanval. Talrijke personen ontvluchten de stad Me chelen, dit met have en goed, en riepen hierbij de onzalige vluchtelingsdagen van Mei 1940 terug voor den geest. BOMMEN op de omgeving van Aalst, op Mar- cinelle, Groot - Charleroi, de Bori- nage, Luik, Montigny-sur-Sambre, het Naamsche, Aarschot. Behalve Brussel en Mechelen werden cok nog talrijke andere plaatsen in het land ge teisterd door Angelsaksische luchtaanvallen. Dinsdag der vorige week werd ook Mar- cinelle bestookt. Het aantal dooden te An- gleur en Sclessin beliep dienzeifden dag in totaal 27. In het geteisterde Ottignies-Limelette wer den verscheidene plunderaars van vernielde huizen aangehouden. Bij het bombardement van Charleroi cp 1 Mei vielen in totaal 28 dooden te betreu ren. Te Luik bedroeg het aantal reeds £7 maar de reddingswerken waren nog niet volop ten einde. Op Montigny-sur-Sambre kwamen Even eens bommen terecht. Te St-Ghlslatn werden talrijke huizen ver nield en naar de eerste vaststellingen wa ren er 40 dooden te betreuren. Talrijke per sonen die een toevlucht gezocht hadden in kelders of schuilplaatsen konden alsdan nog niet ontzet worden. Te Hornu telde men opnieuw 21 dooden. Te Wasmuel werden talrijke woningen ver nield. Te Jemappes werd een kindje van 3 jaar gedood en een 50-tal huizen getrof fen. Het gemeentehuis van Marcinelle werd volledig vernield. Te Brussel werd de bevolking, tijdens een luchtgevecht, gernltraljeerd met" het gevolg dat twee personen gedood werden en twee andere gewond. In verband met den luchtaanval op Leu ven der vorige week wordt nog gemeld dat een gezin dat een toevlucht gezocht had in een zelf gemaakte schuilplaats in den tuin uitgeroeid werd wijl hun woning met kelder weinig schade opliep. Onder de slachtoffers van flen aanval cp Leuven bevindt zich zekere Maurice Brugge- man, 34 jaar, uit Oostnieuwkerke. Van 11 April tot 6 Mei werd He omgeving van Namen tot 11 maal toe gebombardeerd. Hierbij vielen 29 doorten te betreuren. Bij een luchtaanv-i op Aarschot vielen 15 burgers ten offer, wijl veel andere perso nen gewond werden. Zondagavond Jl. werd Groot-Luik ander maal aangevallen. Hierbij vielen 5 dooden en een 10-tal gewonden. Maandag jl. werd VUerzele met bommen bestookt. De hommen werden afgeworpen over een afstand van 4 km. 11 Woningen werden er vernield maar er vielen geen slachtoffers. Dinsdagvoormiddag werden bommen uit geworpen op'NijVel 'en 'La LouvièreIn deze laatste plaats zouden een 500 huizen ver nield zijn en een groot aantal Machtoffers te betreuren vallen, maar nadere bijzonder heden ontbreken nog. Groot-Luik werd andermaal bestookt op zelfden avond. Talrijke slachtoffers werden onder de puinen begraven. Een afdeeling van de Luiksche Hoogsschool werd getroffen alsmede de kerk Renory, Er zouden tien tallen flooden rijn. Te Fontaine-Valmont werd een sleepboot, geladen met graan, door een Britseh vlieg tuig gemitraljeerd. De schipper werd zwaar gewond en zijn 12-jarig dochtertje gedood. HUIS IN BRAND GEWORPEN DOOR VLIEGERBENZINEBAK TE RONSE Drie personen in den brand omgèkomen. Te Ronse kwam Dinsdagmorgen een ben zinetank door een vliegtuig uitgeworpen te recht op het dak van het huis Remi De- clerck, en zette de woning in brand. De man des huizes kwam naar buiten geloopen, scheen zijn zinnen te missen en liep terug naar binnen. Het vuur nam echter- zulke snelle uitbreiding dat niemand meer neg binnen nog buiten geraakte. Toen het huls volledig plat gebrand was vond men de ver koolde lijken van Declerck, zijn vrouw en sijn kindje. DE LUCHTBOMBARDEMENTEN OP FRANSCHE STEDEN Ook op Fransohe steden heeft de Angel saksische luchtmaoht haar aanvallen voort gezet in den loop der laatste dagen. - Bij de teraardebestelling van slachtoffers van luchtaanvallen op Béthune laakte de Bisschop van Atrecht op strenge wijze ter reur en sabotage. Bij den aanval op twee treinen in het de partement van het Noorden, aanval welke wij in ons laatste nummer reeds mededeel den, kwamen 83 reizigers om het leven en werden er 200 gewond. Te Cambrai vielen in de week eindigend op 4 Mei Jl. niet min dan 170 menschen en te Valenciennes 75 ten offer aan de An gelsaksische aanvallen Cambrai werd bijzonderijk zwaar getrof fen. Een school, een kliniek, de gemeente lijke bibliotheek werden zwaar geteisterd en in het oud-mannenhuis werden 40 der on dergebrachte grijsaards gedood en 20 ande ren zwaar gewond. Vrijdag der vorige week werden Cambrai, Haezebrouck en Comain andermaal aange vallen. Te Cambrai vielen andermaal een 10-tal dooden te betreuren. Op zelfden dag wijl te Valenciennes de begrafenisplechtig heden plaats hadden van slachtoffers van luchtaanvallen werd de stad andermaal aan- lllHIIHINHIIlllllllBligia deze in brand doen schieten, geschut dat vooral bij gevechten op korten afstand wordt gebruikt en waarmede de infante rie sterk gewapend werd. Ter vergelding van de terechtstel ling te Algiers van den luitenamt-kolonel Christofini heeft Vichy een aantal leiders van den gewap:nden weerstand in Opper- Savooi voor het krij'gsgerecht doen ver schijnen. Vijf dezer werden ter dood ver oordeeld en he: vonnis werd onmiddellijk voltrokken. Uit Riga wordt vernomen dat in een nabij Riga ontdekt massagraf van slacht offers van de bolsjewisten, ook het lijk gevonden werd van den leider van het vroegere Letsche Korps voor Zelfverweer, Generaal Karlis Prauls, die met een nek schot "gedood werd. De Amerikaansche statenman Stitti- nius i's naar Washington terwsgeteerd. In Britsch-Indië werd Gandhi, die erg ziek is, in vrijheid gesteld. Maarschalk Pétain is uit Vichy ver trokken en zal, naar verluidt, zich eenigen tijd vestigen in de Noordelijke zone, waarschijnlijk in den omtrek van Parijs, en vandaar uit de geteisterde steden van Frankrijk bezoeken. Langs de Noorsche kust werden gevallen en werden nog 6 personen gedood en meerdere andere gewond. Een plaatsje van hst Fransche departe ment Seine-et-Oise werd voor de 10e maal febombardeerd. Men telt 22 dooden en een 0-tal gewonden. In een omliggende gemeen te kwamen ook bommen o.m. op een hotel terecht, waarin 10 gasten gedood werden. Zondagavond 11. werd Arras voor de 6e maal bestookt. Een groot aantal bommen kwamen terecht In het centrum van de stad waardoor groote schade werd aangericht aan woonhuizen alsmede aan de kathedraal. Men telt er 2 dooden en meerdere gewonden. Op de streek van Rouen werd op 8 Mei Jl. andermaal een nieuwe luchtaanval uitge voerd. Men telde er 14 dooden en een aantal gekwetsten. Cambrai werd Zondag nogmaals gebom bardeerd, met het gevolg dat er andermaal 40 dooden te betreuren vleien. In een stad der Fransche Ardennen en In drie omliggende gemeenten vielen in totaal 70 dooden te betreuren bij een Angelsaksi- i;chen luchtaanval. Nabij Rennes vielen ook 113 dooden te betreuren. In den nacht van 9 op 10 Mei werd de omgeving van Parijs andermaal zwaar be stookt. 'Woensdagmorgen telde men reeds 20 dooden. Te Tours werd de kathedrale kerk ernstig beschadigd. Andere kerken had den eveneens te lijdén door het bombarde ment De vliegtuigbom is eigenlijk niet zoo oud, al kunnen wij zelfs in de oudheid voorloopers vinden, of minstens plannen voor vliegtuigbommen. We moeten niet verder teruggaan dan den oorlog 14-18 om de eigenlijke bom aan te treffen. Ontstaan en ontwikkeling. De voorlooper der vliegtuigbom is de pijl die voor het eerst door het Fransche leger werd gebruikt in den vorigen oorlog. Deze pijlen waren 12 cm. lang, 7 mm. dik en wogen 20 gram. Zij waren van staal vervaardigd en werden bij massa's boven de troepen neergeworpen, voor wie zii zeer hinderlijk waren, omdat de lucht afweer in die dagen praktisch nog niet tot ontwikkeling gekomen was. Op deze pijlen zijn de kleine bommen gevolgd. De soldaten konden zich vrij gemakke lijk tegen die bomaanvallen dekken, te meer, omdat de luchtdruk niet groot was. Al heel snel werden in den vorigen oor log de bommen verbeterd. Door het groote draagvermogen van de vliegtuigen kon men er meer in aantal en in gewicht meenemen. Duitschland had de grootste typen. De lengte bedroeg 4 m., de door snede 50 om., het gewicht 1100 kgr„ de lading 680 kgr. Hiermede werd een trech ter in den grond geslagen van 18 m. dia meter en een diepte van 6 m. De metalen mantel van een bom heeft in het algemeen den vorm van een cy linder met een punt, om den luchtweer- stand beter te kunnen overwinnen. Aan het achtereind zijn stabilisatievakken aangebracht. De punt kan voor bijzon dere doeleinden, wanneer het gaat om een groot doordringinigsvermoigen, even- snnsMBHa>nnBE3S9BBaHsa!iHmaüSBR!iniB!aBa®BBniE Tweemaal reeds werden door het Ministe rie van Binnenlandsche Zaken en Volksge zondheid rondschrijven ter onderrichting aan meest blootgestelde gemeenten van het land gestuurd, in verband met het aanleggen op hun grondgebied van schuilloopgraven, ten laste van den Staat, dank zij de verleening van subsidiën tegen 100 t.h. van den wer- kelijken en normalen kostprijs der onder nomen werken. De ervaring der jongste dagen, zegt een nieuw bericht- van het Staatsblad, toont aan dat de gewone administratieve proce dure, alsook het gebrek aan materieel en de vervoermoellijkheden, do onmiddellijke verwezenlijking der voorgestelde maatregelen verhinderen. Het is echter levensbelangrijk dat een voudige maar doeltreffende beschermings middelen aanstonds ter beschikking der be volking kunnen gesteld worden in de als gevaarlijk erkende zones. Daarom hebben de bevoegde staatsoverhe- den besloten vanaf heden uitzonderlijke faciliteiten aan de gemeentebesturen toe te staan, op voorwaarde dat zij zich aan de hiernavolgende bepalingen houden, om hun de onontbeerlijke technische hulp te verlee- nen. TE TREFFEN MAATREGELEN Deze bestaan in het onmiddellijk aan leggen van smalle loopgraven, aan de grond- oppervlakte gegraven en bij voorkeur over dekt met sparrenvlechtwerk. In geen geval mag het aanleggen dezer loopgraven ondergeschikt worden aan de mo gelijkheid om de materialen te vinden, die moeten dienen voor de overdekking ervan of voor de versteviging der hellingen. De afbakening voorziet ongeveer alle 5 m. chicanes of zaagtanden (zig-zaglijn); elke rechte strook mag de 5 meter niet over schrijden. De loopgraven moeten diep genoeg het toelaat. De breedte op den bodem zal ten hoogste 0.80 m. bedragen. Indien de bodemgesteldheid een te sterke helling der taluds vereischt, dan worden deze laatste versterkt door zoogenaamde plakzoden, d.w.z. een opstapeling van graszoden, (met een spade in vierkanten van min of meer 20 cm rand en 6 tot 8 cm. dikte uitgesneden), of, indien zulks niet kan, wordt de loopgraaf verdiept. De toegang gebeurt door hellend vlak of een noodtrap. De bodem van de loopgraaf wordt zooveel mogelijk met asch bedekt. De hierboven aangehaalde maatregel heeft een absoluut en formeel verplichtend karak ter voor al de gemeenten die ln de lijst, verschenen in het Staatsblad, staan. Hij wordt aanbevolen aan al de andere gemeen ten van het land op het grondgebied der- welke zich bevinden: ofwel fabrieken, die het karakter van een militair doelwit zou den kunnen hebben, ofwel knooppunten van belangrijke spoorweglijnen of spoorwegbrug gen, of knooppunten van belangrijke staats- of provinciale wegen of belangrijke militaire installaties. Op de lijst in het Staatsblad verschenen worden voor West-VIaanderen volgende ge meenten vermeld: Adinkerke, Avelgem, Eeselare, Bissegem, BlankenhergeBreedene, (Brugge), Komen, Deerlijk, Dikkebusch, (Diksmuide), Dudzele, Eegem, Gullegem, Harelbeke, Heist, Ichte- gem, (leper), (Izegem). Klemskerke, Knokke, Koksijde, Kortemark, (Kortrijk), Lauwe, Le- degem, Leffinge, LichterveldeLombardsijde, Marke, (Meenen), Middslkerke, Moorsele, (Moeskroen), Nisuwpoort. Oostduinkerke, (Oostende), (De Panne), Pervijze, Poperin- s;e, (Roeselare), Rumbeke, Sint-Eloois-Vijve, Steene, Tielt, Torhout, Uitkerke, (Veurne), Vlamertinee, Wervik, Westende, Wevelgem, Wingene, Zandvoorde, Zwevegem, Zwevezele. N. B. Voor de gemeenten vermeld tus- schen haakjes worden daarbij speciale maat- zijn om rechtstaande menschen te bescher men, en zoo smal als de bodemgesteldheid regelen getroffen. IB9BBBBEB3B3flB&3BSS3£-.3B3BB<SSSi9SBnBB!SB!SKn9SBB9nflB3BR!lB33 Nog een geheimzinnige verdrinking te Brussel. Geneesheer ver moord te Putte. Dubbele moordte Meldert. Vrouwenlijk gevon den in het Terkamerenbosch te Brussel. Ontvoering en moord te Stockay-St-Georges. Landbouwer neergeschoten te Vliermaalroot. Een half millioen en een ziekenwagen gestolen te Thimeon. Echtpaar vermoord in autobus te Luik. Lijk met nekschot gevon den te Ehien en ook te Ninanne. als bij granaten, op bijzondere wijze ge construeerd zijn. De vakken aan het eind dienen om een zökeire stabiliteit te ver krijgen in de richting, welke bepaald worait door de richting van het vliegtuig, de zwaartekracht en den wind. De mantel is sterk genoeg, om den stoot, bij het treffen op het doel, op te vangen. De dikte kan, naar gelang van het gewicht, 3 cm on meer bedragen. De snelheid bij het vallen der bommen. leger is paraat. Wij staan op het punt i Noorsche visschersvaartuigen aangevallen een reuzentaak aan te vatten, namelijk S dcor Britsche vliegtuigen en zes Noren in Europa te landen, dat de vijand metgewond. alle dankbare middelen versterkt heeft.I Naar uit Ankara wordt vernomen zou de Britsche Minister Eden in April te ken en am.cr. Moskou hebben vertoefd waar Stalin an- Van Duitsche zijde werden verschei-dermaal zou geëischt hebben dat invasie- dene nieuwe wapens in gebruik genomen,pogingen cp de Europeesche kusten zou- o. m. een nieuwe duikbommenwerper, de den worden ingezet. Ju 87. die benevens met bommen ook met i De Chef van "de Fransche militie, Char- twee anti-tankkar.onncn is uitgerust en bonneau, werd door terroristen overval- welke de schrik d: r Sovjet-tanks blijkt j len toen hij van een acti: tegen, terroris- te zijn geworden. Nieuwe atormkanonnen ten terugkeerde. De aanval had plaats werden eveneens^ in gebruik genomen in langs den weg wijl Charbomieau met een het Oosten. Ter bestrijding van tanks werden nog nieuwe wapens in lijn gesteld, namelijk een geschut waarmede door de sterkste pantsers kan geboord wordan en 05^ Zie vervolg hiernevens. moto-side-car reed. De voarder van de moto werd gedood, Charbonneau werd zeer zwaar gewond en dicht bij de plaats van den aanval werden de lijken van twee terroristen gevonden. Uit de Willebroeksche vaart te Brussel werd andermaal een lijk opgevlscht, ditmaal van een 23-jarige vrouw uit Brussel wier een zelvigheid kon worden vastgesteld. Het slachtoffer was een paar dagen voordien uit haar woning door onbekenden gelokt, nadat enkele dagen tevoren reeds haar man was ontvoerd Te Putte klopten bij nachte onbekende kerels aan de woning van den geneesheer J. Cornil en gelukten erin den dokter, onder een of ander voorwendsel, uit zijn woning te lokken, 's Anderendaags morgend vond men het lijk van den dokter, met kogels doorschoten, in een gracht nabij Peulis. 'Ook bij den veearts De Vos Fr. werd aan gebeld maar deze was gelukklglljk niet thuis, zooniet had hij wellicht zelfde lot als den Heer Cornil ondergaan. Te Brussel kon de moordenaar van een Nederlandsch echtpaar aangehouden worden. Te Meldert waren drie onbekenden uit den tram gestapt, gaven zich uit voor kon- trolem-s eii hielden de menschen langs de straat tegen om hun pakjes te onderzoeken, zonder evenwel iets af te nemen. Ten slotte brachten zij een auto tot staan. Met deze auto reisde een echtpaar uit Meldert met stoffen om deze te gaan verkoopen op de markt. Nadat de bandieten de reizigers hun pas hadden gevraagd schoten zij man cn vrouw laffelijk nesr. Daar de vrouw niet op den slag gedood was vuurden zij 6 kogels op haar af tot zij den geest had gegeven. De moordenaars sprongen daarop op den auto en reden ermede voort maar verder kreeg het voertuig defekt en bolde in de fracht, waarop de schurken de auto verbe en en maar een tasdh met een groote som geld ln medenemend. In het Terkamerenbosch te Brussel werd een pak gevonden waarin een ln stukken gesneden vrouwenlijk stak. Hoofd en beenen ontbraken echter. Getuigen konden reeds gevonden worden die het pak hadden zien aanbrengen door een man die het aldaar per tram had aangebracht en (jaarna dit in het bosch had neergelegd. Men hoopt aldus den moordenaar te vinden. den moordenaar te vinden, Tengevolge het signalement welke van den aanbrenger van het pak kon gegeven worden werd door bu ren een persoon verdacht gevonden te St-Gil- lls. Deze was zekere Cremer die enkelen tijd gescheiden had geleefd van zijn vrouw, wier vrouw sedert een drietal weken terug bij hem was komen wonen, sedertdien herhaal delijk klaagde van maagpijnen, enz., en ten slotte de laatste dagen pleegde te lijn ver dwenen. Cremer werd aangehouden en reeds zou hij bekend hebben zijn vrouw te hebben vermoord. Tc Willebringen overvielen bandieten een hoeve, bonden den bewoner en verbran den hem de voeten op zeer erge wijze opdat hij de plaats zou aanduiden waar zijn geld stak. De schurken konden ten slotte de plaats verlaten na een 25.000 fr. geroofd te hebben Uit de gevangenis van Nijvel was een beruchte bandiet kunnen ontsnappen. Deze stapte enkele dagen later een café binnen te Jumet maar stond plots vóór een rechter die hem kende. Ds bandiet wilde vluchten maar hij werd achtervolgd door den rechter en een vriend dezer die ten slotte den ban diet konden aanhouden. Te Luik traden drie onbekenden een café binnen. Na een verversching te hebben besteld haalden zij een revolver te voorschijn en vuurden op den waard die door 5 schoten getroffen werd. De moordenaars konden daarop ongehinderd de plaats verlaten. Te Stockay-St-Georges hebben twee on bekenden die per auto waren aangekomen een echtpaar en hun 17-Jarige dochter ont voerd. De 10-jarige zoon werd daarbij ver moord. Men veronderstelt dat een worste ling in de woning moet plaats gehad heb ben want een bebloede pook werd er ge vonden. Te Schoten drongen gemaskerde en ge wapende kerels binnen in een bakkerij en legden er de hand op 70.000 fr. en meer dan 10.000 rantsoenzegels. Te Vliermaalroot overvielen vier zwaar gewapende bandieten een hoeve en schoten er den landbouwer neer zonder eenige ver wittiging. De .echtgenoote en de dochter wer den daarbij nog mishandeld. Ten slotte ver trokken de moordenaars met een 25.000 fr. Te Thiméon werden twee auto's, waar mede 550.000 fr., bestemd voor de loonuit betaling van arbeiders, vecvoerd waren, door bandieten tegengehouden. Het geld werd in een der autos gebracht waarmede de ban dieten dan wegreden. Te Denderleeuw werd het lijk van een man, met een zwaren steen aan den hals gebonden, uit de Dender opgehaald. Deze zonderlingen moord verwekte heel wat op schudding. Te Luik werd een echtpaar dat in een autobus had plaats genomen, door een on bekende vermoord, dit ln aanwezigheid van het 10-jarig zoontje van het ongelukkig echtpaar. Te Ehien werd ln een weide het met een nekschot gevelde lijk gevonden van een man uit Neuvllle. Te Ninanne eveneens werd in een steen groeve het lijk ontdekt van een onbekende die met een schot in den nek was afgemaakt. Er zijn bommen miet vertraagde en met direkte ontsteking. Vertraagde ontsteking is aangebracht teneinde te bewerken, dat de bom niet onmiddellijk bij het treffen van het doel ontploft, doch eerst, na hierin te zijn binnengedrongen en enkele verdiepingen te hebben gepasseerd, waar door de verwoesting des te grooter wordt. Gebleken is dat daartoe een vertragings- tijd van 1/10 tot 1/20 seconde de meest doelmatige tijd is. Bommen met directe ontsteking ontploffen op het oogenbiik van inslaan en worden vooral gebruikt tegenover levende doelen. Hier moet de splinterweiking zoo groot mogelijk zijn. Men is er door een bijzonderen bouw in geslaagd het mogelijk te maken, dat een bom van 10 kgr. in 1000 splinters uiteen spat. Op een vlieghoogte van 3000 tot 4000 meter bedraagt de valtijd 25 tot 30 se- konden. Tijdens het neersuizen geeft de bom een aanhoudend gierend geluid. De eindsnelheid waarmede de bom de aarde nadert is enorm. Bij een gewicht van 50 kgr. en een afwerphoogte van 400 m. bedraagt deze 312 m. per sekonde. Zij is overigens ook afhankelijk van vorm en doorsnede. De luchtdruk. Heit gebruik van vloeibare lucht als ontploffingsmiddel is al zeer oud, doch komt bij vliegtuigbommen niet in aan merking, evenmin als het vullen met sa mengeperste lucht. De druk ontstaat door de re&ktie van een chemische stof in de ontploffende bom. Die ontploffing is steeds veel grooter en bijgevolg doelmatiger. Zoo ontstaan er gassen die een temperatuur van 2000 graden kunnen hebben en een ruimte innemen, die ongeveer 12.000 maal zoo groot is al het volume van de stof, die tot ontploffing gebracht wordt. De ontstane gassen verbrijzelen den mantel en verbreiden zich bolvormig. Alles wat in de onmiddellijke nabijheid is wordt vernietigd, ongeacht het feit, dat de lucht natuurlijk hier als een rem werkt. Be draagt aanvankelijk de voortplantings- snelheid van de drukgolf een 8000 m. per sekond, langzamerhand neemt die snel heid af en valt terug tot een 333 m. per sekonde, hetgeen overeenkomt met de voortplantingssnelheid van het geluid in de lucht. In het vrije veld, waar de voort planting van de drukgolf weinig of geen weerstand ondervindt, is de druk al heel gauw niet meer in staat, gehoor of lon gen van de menschen te beschadigen. Anders gaat het natuurlijk in afgesloten ruimten. De snelheid der bomsplinters. De grootte van den ontploffingsd~uk wordt op vele honderdduizenden, wellicht zelfs millioenen kilogrammen per vierkan ten meter geraamd. Splinters van 19 tot 12 gram slaan in de onmiddellijke nabij heid van de plaats van inslag door een 1,5 cm. dikke pantserplaat, een 30 cm. dikken eiken balk of een 45 cm. dikken muur. De snelheid waarmede deze splinters wegvliegen is zoo enorm, dat zij de ge bruikelijke snelheden van afgeschoten projektielen verre overtreffen. Een sphn- ter van eenige grootte verkrijgt, op het oogenbiik van de ontploffing een ean- vangssnelheid van ongeveer 13C0 m. per, sekonde; de werking neemt snel af; kan echter tot op 250 m. doodelijk zijn. hoe wel op dezen afstand de trefmcgslijkiieid gering is. Steeds sterker. De modernste bommen hebben negin moordende en vernielende werking toe genomen. Wij moeten b.v. alleen rnrar wijzen op de kolossale explosie-kracht der Duitsche bommen op Engeland, en den enormen luchtdruk der Envelcche bom men die thans zoo jammerlijk cp onze streken neerkomen. En wat er nog van geheime bemmen- typen in de arsenalen zitten weggeborgen, weten alleen de bevoegde strategen. 6-5-44. C. In aanwezigheid van Z. H. de Paus. ROME, 9 Mei. Paus Pius XII nam Maandagmorgen deel aan een biduur ter eere van de Madonna van Pompei, voor het bekomen van den wereldvrede. Na de plechtigheid preekte Eerw. Pater Alberto Piermattei in tegenwoordigheid van den Paus. SBBBBBBBB9BBBBBBBBBBBBBBBBBIBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBI Het Kommissariaat-Generaal voor de Pas sieve Luchtbescherming deelt mede: Het is noodzakelijk de aandacht der be volking te vestigen op enkele conclusies die uit de laatste bombardementen konden ge trokken worden. 1. In de eerste plaats dient de ontrui ming van alle ernstig bedreigde punten aan bevolen te worden. Indien men in zekere febombardeerde plaatsen slechts een betrek- elijk klein aantal slachtoffers te betreuren had, dan is de reden hiervan te vinden In het feit dat men tot de voorafgaandelijke evacuatie was overgegaan. (Bij het bombar dement van Ottighies waren er slechts 6 dooden in de onmiddellijke nabijheid van het station, die sedert den vorigen dag ont ruimd was.) 2. Eindelijk moet meer dan ooit het principe der verspreiding als collectief be schermingsmiddel ingevoerd worden. Gezien geen enkele schullplaaats aan een voltreffer weerstaat en het aantal bommen voor elke eenheid van oppervlakte steeds grooter wordt, kan de verzameling van een groot aantal personen enkel het risico vermeerde ren, Er bestaat derhave aanleiding toe, de te beschermen bevolking en in het bijzon der de kinderen zooveel mogelijk te ver spreiden, zelfs ln de oogenschijnlijk minder bedreigde streken. In dit opzioht moet dus als. waarschuwing aangezien worden de dood der 43 meisjes van Tertre, die him toevlucht gezocht hadden op enkele hon derden meter van een doelwit, in een schuil plaats die ln alle opzichten als voorbeeldig kon bestempeld worden ren. Dit is de reden waarom men in de steden die dikwijls getroffen werden, in de laatste dagen slechts een betrekkelllk gering aantal slachtoffers te betreuren had. Nochtans geldt deze tijdspanne niet voor de bestokingsoperatiesBij deze laatste wor den slechts een beperkt aantal vliegtuigen aangewend, maar daarentegen worden snel lere toestellen hl lijn gezet die lager vlie gen en dikwijls tot concentrische aanvallen overgaan, soms uit zeer verschillende rich tingen komende en op een overigens reer onregelmatig rythme. In deze omstandighe den kunnen de verwittigingsteekens soms van zeer korten duur zijn en kan de alarm toestand zonder schijnbaar teeken van ge vaar langer blijven duren. Waar het ook zij moet de bevolking dus beschouwen dat ze steeds de grootste voor zichtigheid moet toonen, en zich buiten de drie hierboven aangehaalde principes: Ontruiming der bedreigde punten; Verspreiding der kinderen; Waakzaamheid van iedereen ook buiten de alarm-perioden; Voor het overige aan de reeds vroeger be kendgemaakte onderrichting houden. GEMEENTEKREDIET 1938 Trekking van 4 Mei 1944. Reeksen 182263 en 31065 zijn terugbe taalbaar met 100.000 frank. Reeksen 124827, 192201 200426, 289588 3. Er wordt er aan herinnerd dat het en 308383 zijn terugbetaalbaar mét 25.000 signaal der alarm-sirene minder en minder het karakter van een verplichte waarschu wing heeft. Ds aanval kan geluidloos gebeu ren of, in meer gevallen kunnen de sirenes buiten dienst gesteld worden door de ver breking der elektrische canalisatiesIn de huidige omstandigheden en vooral indien do bombardementen in kracht en aantal toe- nomen, moet elke doortocht van vliegtui gen als alarmteeken gelden. De jongste erva ringen hebben geleerd dat ln geval van massa-bombardeimenten gewoonlijk 5 7 minuten verliepen tusschen het oogenbiik waarop men van het naderen der vliegtui gen verwittigd werd en de eerste ontploffin gen. In de gebieden die reeds vroeger bom bardementen gekend hebben, wordt deze tijdspanne door de bevolking benuttigd om zich van. de gevaarlijke zone te verwijde- IBBRSBBESSIBBBSfiBBBBBBBBBBBBB De Hoofdgroepeering Graangewassen en Veevoedersvan de N.L.V.C. deelt aan de landbouwers en eigenaars van dieren, recht hebbend op rantsoenen voe der, mede dat slechts rekening kan wor den gehouden van de vernieling van graangewassen, droge peulvruchten en gerantsoeneerd veevoeder, welke binnen de acht dagen ter kennis wordt gebracht van den arrondissements - afgevaardigde. Het is inderdaad onmogelijk de laattijdig gemelde aangerichte schade behoorlijk vast te stellen. frank. De vólgende reeksen zijn terugbetaal baar met 10.000 frank: 103753 106579 108054 108348 125725 132609 151905 155980 166137 168143 214893 223879 230456 246444 251469 262929 264728 267512 276696 282477 PREMIELEENING 1938 Trekking van 5 Mei 1944. Reeks 267389 wint 500.000 frank. De volgende reeksen winnen 25.000 fr.! 101954 125612 136880 154726 171498 176914 185930 192449 199240 234555 243308 255466 257465 258074 260372 265175 267734 282095 284434 297632. nMIlHIIIIIIIIIIlllillNIR VLAAMSCHE WACHT De Brigands streden voor Outer en Heerd, tegen de belagers van hun geestelijk en stoft lelijk erfgoed. Heden wordt dit allee op» nieuw bedreigd door het menschonteerepd bolsjewisme en het volkeren-uitbuitend ploe» to- en demokr&tisme. Op! Ten strijd! Tegen deze volksonteerea» de onmenschen. Wees paraat en meld U bij de Vlaamsche Wacht! W erf zitdagen: Iedere Maandag: Diksmuide, café «Den IJzéff, Woensdag: Veurne, «vlaamsch Huis^ Donderdag: Wervik, «Vlaamsch Hu' Vrijdag; Poperinge, «Vlaamsch Hu Op Zondag 14 Mei: Ingelmunster, Vla Huis», van 9.30 tot 11 uur; Op Zondag 14 Mei: Wakken, café Gemeen tehuis van 9.30 tot 11 uur. Wachtm. VANDEKERCKHOVE, omtkwfo;

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1944 | | pagina 5