SMKSEN Herderlijke brief van Z. E. Kardinaal Van Roey MILITAIR EN POLITIEK WEEKOVERZICHT BELANGRIJK.. AAN ONZE LEZERS KRONIEK F DER BEVOORRADING OFFICIEELE BESLUITEN EN BERICHTEN LUCHTBOMBARDEMEN TEN OP ONZE STEDEN RANTSOENEERING ZATERDAG 27 MEI 1944 KATHOLIEK WEEKBLAD Uitgever: SANSEN-VANNESTE, POPERINGE. Tel. 9. - Postch. 155.70. (Alle medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun inzendingen.) Prijs: 1 Fr. Uitgave MSÉUttttKSHBi DE LUCHTBOMBARDEMENTEN Onze bevoorrading is verzekerd. Besluit betreffende het gewicht en den prijs van het brood. Beperkingen van het elektriciteits verbruik uitgebreid tot heel het land. De boerenwachters en het gebruik van een jaqhtgeweer. Sluiting der cinemas. Opeischingen door het Belgisch leger. VERORDENINGEN van den Militairen Bevelhebber Het beschikkingsrecht over goederen op de spoorwagens. IN ENKELE REGELS tDe diensten van de P.L.B. versterkt. f Zware aanvallen op Fransche steden. van 21 Mei tot 19 Juni 1944. 150.000 FR GESTOLEN BIJ LANDBOUWER te WERVIK ZIJN MEID PLEEGT ZELFMOORD MILITAIR OVERZICHT Aardappëlkontrakten moeten afgeslo ten worden vóór 3 Juni. DE LES VAN WAKKEN NOG NIET GELEERD! 'tnATiïf°u Tcï£nl%£shek °ver MitoS POLITIEK OVERZICHT moitz wijl Gener.-Veldmaarschalk Sperrle Op het politiek front wijzen allerlei het opperbevel voert over de luchtstrijd- berichten over een versterking van den krachten. In de geallieerde pers wordt invloed en de eischen van Moskou. Al- ook de meening uitgedrukt dat de in- dus gaf de gewezen koning Peter van vasie het geweldigste probleem aller tij- Yougo-Slaviena de bestaande regeering den is en dat geen snelle eindovenoin- ontbonden te hebben, opdracht aan een ning in het Westen dient verwacht. Van aanhanger van Maarschalk Tito een Angelsaksische zijde werden met de in- nieuw kabinet te vormen. Grieksche en vasie, ock omvangrijke operaties in den Bulgaarsche kommunisten zouden de Stillen Oceaan in 't vooruitzicht gesteld, oprichting van een Sovjet-TJnie der Bal- Melden wij ten slotte nog dat in ver- aanlanden geëischt hebben. ]scheidene Noorsche steden massa-betoo- Geen Pinksterboodschap van den H. Vader 41* JAAR Nr 22] AJDOtmemeiitsprlJfl tot einde 1044: Voor België: 28,801 Fraakr. B. fr. 38,75 Oostultgave Westuitgave DE POPERINGENAAR AANKONDIGINGEN moeten ons ge worden tegen den Woensdagavond. Kleine BERICHTEN en MEDEDEE- LINGEN tegen den Donder da gnoen. In alle kerken van het aartsbisdom Mechelen werd Zondag 1.1. volgende her derlijke brief van Z. Ëm. Kardinaal Van Roey, primaat van België, voorgelezen: Zeer beminde Broeders, Deze brief is vooral een dringend ver- eoek, tevens een protest, betrekkelijk de luchtbombardementen die dood en verwoesting zaaien ln België. Ik aou mij willen richten tot de Re geeringen van het Brltsch Koninkrijk en van de Vereenigde Staten van Ame rika. Ik zou mij willen richten tot de openbare meening van. de verbondene machten. Ik zou mil ln het bijzonder willen richten tot de Belgen die ver blijven in Engeland en in de Vereenig- dé Staten. Ik weet niet of mijn oproep hen zal bereiken. Het is nochtans noo- dig dezen alarmkreet te slaan, en ik hoop dat de verantwoordelijke gezag voerders hem zullen hooren. Ik doe minder beroep op het medelijden dan op de rede en het geweten. Rechtstreeks getuige van de bombar dementen in België en van de uitwer kingen die zij teweeg brengen, in de onmogelijkheid na te gaan wat er bui ten onze grenzen geschiedt, kan en wil ik slechts spreken van ons land. Primaat van België, opvolger van Kar dinaal Mercler, roemvoller gedachtenis, heb ik sinds vier Jaar in de mate van het mogelijke, getracht, gelijk hij, mijn plicht te vervuilen jegens mijn geteis terd vaderland. Ik heb de stein verhe ven wanneer het moest. Ook nu moet het mij toegelaten zijn de waarheid tn alle openhartigheid en loyauteit te Keg gen. Door deze daad waarvan ik al den ernst besef ben lk er mij in geweten van bewust de levensbelangen van het Belgisch volk te dienen en zijn gevoe lens uit te drukken. Sinds omtrent een maand is België «lag en nacht het voorwerp van voort durende luchtaanvallen met het doel, verklaart men, de stations, de knoop punten en de inrichtingen van de spoor wegen te vernietigen. Wegens de wijze waarop Bij Uitge voerd worden doen deze aanvallen ieder maal stroomen bloed vloeien en veroor zaken zij ongehoorde en onherstelbare verwoestingen in onze stedelijke en lan delijke agglomeraties. Reeds duizenden onzer landgenooten vonden een vreese- lljken dood onder de puinen van hunne hulzen of onder de ingestorte schuil plaatsen waar zij zich veilig achtten. Reeds vertoonen de bijzonderste steden van ons land, te beginnen met Brussel, Duik, Gent en Charleroi in gansche wij ken nog slechts puinhoopen. Aloude ste den, b.v. Mechelen en Leuven, die Ik rechtstreeks onder het ooe heb, zijn voor een derde of *©or de helft vernie tigd, inbegrepen verschillende van hun kostbaarste monumenten. Over bijna de gansche oppervlakte van het land heer- eehen dood en verslagenheid. Men zegt ons weliswaar... deze uit werksels zijn ongetwijfeld ten zeerste betreurenswaardig, maar zij zijn een cnvermijdeijk gevolg van krijgsverrich tingen die tot doel nebhen de door den vijand benuttigde verkeersmiddelen en fabrieken te vernielen. De werkelijkheid, die wij met eigen oogen vaststellen is deze... Buiten zeldzame gevallen, waarin en kele vliegtuigen, bij dagvlucht, hun ob- Jektlef treffen, zonder groote schade aan In verband met allerlei geruchten wel ke de ronde hebben gedaan over onze voedselvoorziening heeft de Hr De Win ter, sekretaris-generaal van het Ministe rie van Landbouw en Voedselvoorziening, tijdens een vergadering van de leden van de pers, verklaard dat onze voedsel voorziening verzekerd is. Spreker ont kende evenwel niet dat hieromtrent groo te moeilijkheden waren gerezen welke thans grootendeels overwonnen werden. Inzake onze oogst van broodgranen heb ben de verwachtingen de vooruitzichten overtroffen maar toch diende nog uit het buitenland ingevoerd. Deze aanvoer werd in de laatste tijden echter belem merd. Plaatselijk deden zich hier of daar tijdelijke moeilijkheden in de broodbe voorrading voor maar de noodige maat regelen werden hieromtrent getroffen. Om voorzichtig om te gaan met de voor raden moest echter het broodrantsoen met 50 gram verminderd worden. Het margarinerantsoen werd tot 50 gram te ruggebracht en deze zal waarschijnlijk nog slechts een maand kunnen bedeeld worden daar de voorraden koolzaadolie bijna uitgeput zijn. Voor de toekomst is! er hoegenaamd geen reden voor pessi-, misme en de noodige maatregelen wer den getroffen om de voedselvoorziening! te verzekeren. Het op steen of iïl vorm gebakken ge-1 woon brood mag slechts per stuk van te richten in de omgeving, worden, spring- en zelfs brandbommen, blinde lings, lukraak, zonder eenig onderscheid op meerdere vierkante kilometer van bebouwde agglomeraties uitgeworpen. Is het noodig om spoorweginstallaties gelegen aan den rand van een stad te treffen, dat luchtformaties, in dikke drommen bijzonder 's nachts honder den, duizenden bommen van het zwaar ste kaliber op gansch de stad doen neer komen? Is deze wijze van doen in ver houding tot het beoogde doelwit? Hoe kunnen deze reusachtige en ongeregelde inspanningen zelfs van militair stand punt uit verantwoord worden? Het is klaarblijkelijk wij zien het en wij bevestigen het dat men de voorzor gen niet neemt die onontbeerlijk zijn en die het mogelijk is te nemen. Hoe kan dus deze handelwijze voor de rede en het menschelijk geweten verrecht- vaardigd worden? Men zegt ons: Verblijft niet in de nar bilheid van vormingsstations en van ver- takklngspunten van spoorwegen. Maar hoever reikt de gevaarlijke zone wan neer men vaststelt dat bommen slacht offers maken en woningen vernietigen tot op verschillende kilometer afstand van deze objektieven? Bovendien waar zou een zoo dicht op elkaar gedrongen bevolking als de onze, in een land met spoorwegen bedekt, kunnen naartoe vluchten? Zoo leven onze medeburgers dan ook in een toestand van volkomen en voortdurende onzekerheid. In bijna alle steden en zelfs ln geheele streken heerscht in verband met de gevaren, die hen dag en nacht bedreigen en waar aan zij zich niet kunnen onttrekken een doodelijke paniekstemming. In deze uiterst benarde oogenblikken doe ik een dringend beroep op de rede en het ge weten der verantwoordelijke leiders. In naam van België verzoek ik hen, have en goed van zijn burgers te ont zien daar anders de beschaafde wereld zich eens met afschuw rekenschap zal geven van de ontzettende behandeling, die een onschuldig en loyaal land heeft moeten verduren. Wat U betreft, mij zeer geliefde Broe ders, ziehier hetgeen lk U zou willen zeggen. De tragische gebeurtenissen die wij ondergaan moeten ons beter maken en dit is onbetwistbaar het oogmerk van God, indien hij deze toelaat. Indien gij de les begrijpt, die hieruit voortvloeit, zult gij U met edelmoedigheid en een totale overgave van uw persoon aan de tallooz© geteisterden wijden, die zoo dringend stoffelijke en geestelijke hulp noodig hebben. Alleen reeds van dit standpunt beschouwd draagt het onheil onmiskenbaar zijn vruchten. Hebben wij niet tijdens de somberste uren, Ja, zelfs onder den hagel der verderfzaaien- de bommen de toewijding ln al haar vormen zien ontluiken en de meest su blieme en vaak zelfs heldhaftige liefda digheid zien schitteren. Dwingen zij onze bewondering niet af, de priesters en geestelijken, de Jonge mannen en meisjes, de mannen en vrouwen, voor wie geen enkele inspan ning, geen enkele opoffering en geen enkel gevaar te veel is om hulp te bren gen aan de slachtoffers, de gewonden te verzorgen en te redden wat er te red den valt. Ook gij zult het bewijs leveren, dat de nationale solidariteit geen IJdel woord is. Wij allen staan bloot aan hetzelfde gevaar, allen zijn wij reeds getroffen of kunnen morgen getroffen worden niet alleen op stoffelijk gebied doch ook in hen die ons dierbaar zijn en zelfs in ons eigen leven. Weigert dus niet uw hulp aan de ongelukkigen, die alles ver loren hebben, verschaft hun onderdak tot wanneer zij een andere woonplaats zullen hebben gevonden en deelt met hen het weinige, wat gij zelf bezit. In deze oogenblikken t© willen profi teer en van hun ongelukkigen toestand door hen te explolfeerm, zou zoo af schuwelijk zijn, dat ik de mogelijkheid hiervan niet eens onder het oog wil zien. Het is ten slotte te hopen, dat deze gebeurtenissen U zullen losmaken van de IJdelheden en nietigheden dezer we reld en U dwingen zullen de essentieele belangen van uw ziel en zaligheid te overwegen en U terug zullen brengen tot God ofwel U nauwer met Hem zul len verbinden. Want dan, hoe smarte lijk deze gebeurtenissen ook mogen zijn, zullen zij voor U vrucht hebben gedra gen en aan uw bestaan de hoogste be- teekenis en de schitterendste verdienste hebben gegeven. Gegeven te Mechelen op 15 Mei 1944. J. E. KARD. VAN ROEY, 3 Juni is de laatste datum voor het afsluiten der aardappelkon- trakten. Het bureel der Spoorwegen laat ons weten dat vanaf Vrijdag 26 Mei opnieuw alle autorails rij den der lijnen Poperinge-Meenen, Ieper-Roeselare en Ieper-Korte- mark. - Goed nieuws voor de reizigers. De rantsoeneering geeft ons 1 V2 kgr. suiker voor de zegels Nr 7, en dit voor de periode van S0 Mei tot 20 Juli (dus 2 tnaan- den). Bewaar goed uw huidige zegels Nr 7, 't kan gebeuren (at de suiker slechts volgende maand i komt. Door besluit van den Hr Sekretaris- Generaal van het Ministerie van Ekono- mlsche Zaken werden vanaf 22 Mel Jl. de voorziene beperkingen van het elek triciteitsverbruik uitgebreid over heel het land. Overal is dus elk verbruik van elektrische stroom verboden behalve voor de vitale behoeften. Worden als vitale behoeften beschouwd, de verlichting, het huishoudelijk verbruik, de bereiding der levensmiddelen, de hospitalen en dergelijke, het voedingsbedrijf, de pro ductie van steenkool, de openbare Vei ligheid, het noodzakelijk onderhoud van materieel en de openbare diensten. Bij overtreding kan elke verdere levering van stroom geweigerd worden. Enkele maanden geleden werd aan boeren, wonende op afgelegen hofsteden, een toelating versteekt om een Jachtge weer en de noodige munitie te bezitten ten einde zich te kunnen weren tegen bandieten. Door de Algemeene Overste van Boerenwacht werd thans de toela ting bekomen voor de boeren die derge lijke vergunning ontvingen om hun wa pen mede te nemen op him dienst bij de boerenwacht, dus buiten hun hof stede, maar uitsluitend tijdens den ge stelden wachtdienst. Hun Gemeente- Overste moet hen hiervoor een schrif telijk bewijs afleveren. Met het oog op de besparing van elek trisch en stroom zijn alle cinemazalen in België en Noord-Frankrijk gesloten ge worden. Deze maatregel is van voorbij- gaanden aard. Het Rekenhof legt artikel 34 van de wet van 15 Mei 1846 op de Rijkskomp- tabiliteit uit in dezen zin, dat de ver strekker van zijn recht vervallen is zoo hijna zijn opeischingsbon of zijn vraag om betaling bij het gemeentebestuur (of bij het hoofdbestuv. j ingediend te heb ben, een termijn van vijf Jaar laat ver strijken zonder aan zijn vraag te her inneren en op betaling aan te dringen. De nog niet schadeloosgestelde ver strekkers zullen dus best handelen met onverwijld aan den Dienst der Op eischingen, Jozef n straat 79, Brussel, te schrijven en aan te dringen om ten Door den Militairen Bevelhebber werd een verordening uitgevaardigd die be paald. dat in geval van overmacht of omstandigheden waarvoor de spoorwe gen niet aansprakelijk kunnen gesteld worden, en waarbij de doorzending van de goederen tot den bestemmeling on mogelijk gemaakt worden, de Militaire Bevelhebber of ziin lasthebber kan be palen dat de goederen aan een anderen persoon zouden worden toegewezen. De verordening bepaalt verder de te Te Vorto (Portugal) kwamen 200 personen om het leven ln een uitgebrei- tie brand. Te Milaan werden in een jaar 70 millioen kikkers gegeten. In Italië mag eikendeen kikkers en slakken vangen op een anders grond. Te Evelette hadden vier knapen een benzinebus ontdekt. Waarschijnlijk heeft een hunner beproefd de benzine ln brand te steken, want een ontploffing volgde en een knaapje werd gedood en een tweede ernstig aan de oogen gewond. Tusschen het Commissariaat voor Passieve Luchtbescherming en de Hoofd- groepeering Bouwnijverheid werd een akkoord bereikt waarbij voornoemde Hoofdgroepeering 15.000 arbeiders ter be schikking stelt van de P.L.B. om deel te nemen aan opruimingswerken, Het aantal slachtoffers der verschil lende luchtaanvallen op Mechelen be draagt thans in totaal 327 dooden. Enkele Fransche steden kregen het andermaal te verduren. Aldus te Orleans vielen meer dan 100 dooden en werden honderden hulzen met den grond gelijk gemaakt; te Tours vielen 79 dooden wijl te Le Mans ook dooden en gewonden geteld werden. Op Boulogne werd ook een hevige luchtaanval uitgevoerd. Totnogtoe telt men er 30 dooden, 60 gewonden en 600 woningen vernield. 1 Brood 2 Gebrande Gerst 3 Margarine 4 Boter 5 Cichorei 6 Suiker 9 Smeerkaas 10 Vleeech 12 en 13; Naar keus; a) Confituur b) Kunsthonig c) Gekonf. vrucht. d) Suikergoed 20 Aardappelen N.B. Verder is voorzien tegen zegels Nr 1, 125 gram. deegwaren en 200 gram peperkoek. 250 gr. per dag 100 gr. p. maand 50 gr. p. maand 350 gr. p. maand 100 gr. p. maand 1 kg. p. maand 150 gr. p. maand 20 gr. per dag 600 gr. p. maand 600 gr. p. maand 450 gr. p. maand 360 gr. p. maand 500 gr. p. maand Dinsdagnacht, om 1.20 u., had er een roofoverval plaats bij den 60-jarigen landbouwer Ghesquiere Cyriel, Jongge zel, alleen wonende met zijn meid in de Wulvestraat 11, te Wervik. De rijks wacht onmiddellijk ter plaats, stelde een eerste onderzoek In. Ghesquiere Cyr. verklaarde omstreeks 1 uur wakker geworden te zijn. Een zware manspersoon stond op zijn bed. Met zijn knie in de linkerdij hjeld hij Ghesquiere in bedwang en met de eene hand hield hij hem bij de keel terwijl hij met de andere het beddeksel in zijn mond poogde te steken. De landbouwer verweerde zich dapper, maar moet op eens bewusteloos zijn geworden. Daar er geen licht gemaakt werd kon hij geen gegevens vérstrekken nopens het aantal of de persoonsbeschrijving van de aan vallers. Op zijn geroep naar de meid word hem gezegd: «Zwijg, of ik sla u dood. Toen de landbouwer tot het bewust zijn terugkeerde en licht had gemaakt, bemerkte hij de meid die naar hem toe kwam. Deze verklaarde het gekerm van den boer geboord te hebben, maar bij het naar hem toegaan vastgegrepen te zijn geworden door een manspersoon, die haar verplichtte naar den kelder te gaan. Het verder onderzoek wees uit dat een van de schuifvensters aan de achterzijde van 't hof naar omhoog was geschoven. Ook een ruit was ingeslagen in de ach terkeuken zoodat langsdaar werd bin nengedrongen. De dieven moeten langs de slaapkamer van de meid ln het slaap vertrek van den landbouwer zijn geraakt. De koffer waarin het geld verborgen zat, was weggesleept geworden naar de slaapkamer van de meld alwaar hij werd opengebroken. Een ijzeren koffertje van bruin kleur, brandkastmodel, inhouden de ongeveer 150.000 fr., waaronder vier briefjes van 10.000 fr., was verdwenen. Ook de kleerkast van de meid was open gemaakt. Een som van 6.000 fr. in een brieventasch onder een valies verborgen in de kast, was eveneens weg. De meid werd langdurig ondervraagd door de rijkswacht en het parket, ze lochende dikwijls misbruik gemaakt te hebben van alcoholische dranken, alhoe wel een hoeveelheid ledige likeurfles- schen en verscheidene verklaringen haar later deden bekennen. Dat de zaak een tragische wending ging nemen vermoed de echter niemand. Vrijdagmiddag, 12 uur, was de meid nergens te zien. Land bouwer Ghesquiere ging op zoek en ont dekte haar om 1 uur verhangen op den hooizolder. Het lijk werd naar het doo- denhuis overgebrachtDe overledene, Van Elverdinghe Madeleine, te Merkem geboren op 29 Juli 1889, was reeds twaalf jaren in dienst op de hoeve. Ingevolge een verordening van de Be zattende Macht wordt het de week bladen opgelegd te verschijnen op de helft van hun gewoon formaat; maat regel genomen in verband met de WESTFRONT. In het Westen bleef het deze week bij intense luchtactiviteit Van Duitsche zijde werd een sterke aanval uitgevoerd op de Britsche havent oPortsmouth, waar veel schade werd aan-l 500 gram of een meervoud daarvan met# gericht, Wijl de zwaarste aanvallen deri het oog op den verkoop vervaardigd en 4 Angelsaksers gericht waren tegen Ber-\ verkocht worden. De hoogste prijs ervan Is 2,90 fr. per kgr. Er blijft nog slechts tijd tot den 3 Juni om een aardappelkontrakt af te sluiten en in te dienen. Wie nog geen aardappelkontrakt heeft afgesloten zorge onverwijld hiervoor. Alles laat immers' voorzien dat de vervoermiddelen uiterst schaarsch zullen worden voor de bevoor rading ln aardappelen voor wie geen kontrakt afsloot. De landbouwers zullen het ook als een plicht aanzien zooveel mogelijk kontrakten af te sluiten. Denkt dus dringend aan een aardap- slkontrakt lijn, Keulen, Duisburg, Kiel, Dortmundi BraunschweigSaarbrucken, Aken, Wie- ner-Neustadt en plaatsen rond Weenen. Het verlies hierbij was zeer zwaar. Op 19 Mei 71 toestellen, op 21 Mei 65, op 22 Mei 68 en op 24 Mei 155 vliegtuigen. ITALIË. In Zuid-Italië duurt de zware slag, vorige week ingezet, in alle hevigheid, voort. Het met zoo groote hoeveelheid ingezette materiaal doet deze slag vergelijken aan de zwaarste veld slagen geleverd in den loop van den eer sten wereldoorlogCassino en Gaëta wer den ontruimd door de Duitsche troepen die zich terugtrokken in vooraf voorbe reide stellingen. Verbitterde gevechten zijn verder aan gang rond Sonvino, Va- lecorsa, langs de Liri-rivier en bij San Giovanni, Roccasecca en Piedimonte. Rond deze plaatsen werden talrijke ge allieerde aanvallen verder afgeslagen. Aan het bruggenhoofd van Nettuno- Anzio werd. op Dinsdag jl. in den vroe- Knaapje uit Hooglede doodgebrand. D:zer dagen kwam ook te Hooglede]' gen morgen door de Angelsaksers net een benzinetank naar beneden., en deX artillerievuur opgevoerd tot een trom- kijlüustigen volgden. Een toeschouwer» melvuur waarna zij met inzet van slag- slak. een sigaret op en werpts 't stikjef vliegers en sterke infanterie- en pantser en den grond met 't gevolg dat de ben-' krachten in de gebieden van Aprilia, zjie in brand schooi en een 12-1arlge .Cisterna en Littoria tot den aanval over- hnaap, Hictcr Bauprez, seffens in lichte» gingen. l ar.ie -toni en vcklra bezweek. Acht Geallieerde troepen geland achter de ai cuwerierigen liepen ook brandwonden - Duitsche linies ten Westen van het brug- op. Hoe kan men toch zoo roekelocsgenlioofd werden vernietigd. Bij Cister- tavoorzichtig tijnl ria werden aüe inzijpelingen afgegren deld. Bij Littoria trokken de Duitsche en waarin o.m. bepaald werd dat na troepen zich terug naar het Noord-Oos- den oorlog de Tcheeksche spoorwegen op ten, op bevel, tot de bergranden, vm zelfde spoorbreedte zullen gebracht wor- zich daar te vereenigen met de af dee- den als de Russische en dat de Tcheek- lingen uit Terracina naar het Noorden sche valuta zal gestabiliseerd worden op teruggenomen. de roebel. Tusschen de uitgeweken ln Zuid-Europa werden ook Belgrado Noorsche Regeering en Moskou werd en Ploesti gebombardeerd. eveneens akkoord getroffen over een OOSTFRONT. Op het Oostelijk eventueele bezetting door de Sovjets van front bleef het andermaal tot lokale ge- Noorwegen, vechten, hoofdzakelijk aan den Beneden- De geallieerden op hun beurt stuur- Dniester, waar de Duitsche troepen den een ultimatum aan de bondgenoo- een Sovjet-bruggenhoofd opruimden, ^eJ}. van Duitschland: Finland, Roeme en aan de uitloopers van de Karpathen Hongarije en Bulgarije, onder be- alsmede bij Vitebsk. De Duitsche 1 ucht- dreiging van weerwraakmaatregélen. Door macht was er anderzijds zeer actief allen werd het eenstemmig afgewezen Over de invasie wordt ook steeds ver- VERRE OOSTEN. In China bezetten .jer aemmken Voor het eerst werd in de Japanners Loyang. Anderzijds is de een nuitsch lêaerbericht aenie'd dal de Jcau onder Japansche kontrole gevallen, tair^ke luchtaanvallen der AnaeLsaksers tot 800.000 man beschikken. Weiding van de invasie. De aanvoerders Zestig katholieke missionarissen in, van Duitsche anti-invasie front wer- Nieuw-Guinea werden aan boord van, den ook aangesteld. Zoo staan onder ef^Ja^nfch 9evangenschip in Februa-het oppercommando van G ener aal-V eld- ri jl. bij Angelsaksische luchtaanval {je- maarschalk von Rundstedt de Generaals- rmTr.Tr tVeldmaarschalken Rommel en Blasko- Tusschen de Tcheeksche Regeering tyingsn gehouden werden tegen het bols- Benesj en Moskou werd een akkoord 'newisme; dat de Amerikaansche Generaal gesloten wélke neerkomt op een ekono-kClark op het nippertje bij de ontpioff-, mische versmelting met de Sovjet-Unie han een mijn aan den dood ontsnapt. schaarschheid van het papier. Dat Sinksenverhaal kennen we zoo goed, omuat alles zoo wonderbaar is; en meer aan vele andere wonderen op ons indruk maakt. De leerlingen hebben zich werkelijk lngesperd. Alles is pot-dicht gemaakt, uit vrees voor de joden. Dat zijn nu die menschen aan wie zoo pas het bevel ge geven werd: Gaat en onderwijst aile volkerenl s>. Ze gaan niet, ze zitten op gesloten in vrees en angst. Dat begrij pen we best en begrijpen ook goed dat ze baden. Vrees en angst doet bidden, aaai- zouden de kelders en schuilplaat sen in onzen tijd kunnan getuigenis van geven. Zeker, ze verwachtten iets heel bijzonders, want ze hadden het bevel van den Meester gehoord en in den grond van hun hert verlangden ze dit bevel te kunnen uitvoeren. Maar wat er gebeuren zou! Zij baden, We weten nu zeer goed wat er gebeur de op dien Zondagmorgen. Een orkaan over de stad zoodat de huizen, daverden; men hoorde bovendien zeer goed waar de woeste zotte wind zijn slag geslagen had. Van alle kanten liepen mensclien toe, om te helpen of om hun nieuws gierigheid te voldoen, 't Cenakel stond, van Duiten ten minste, ongeschonden. Maar... dan moest het van binnen hee- lemoal verwoest zijn; alles bleef geslo ten. Dat verwekte argwaan en men zou desnoods met geweld Binnendringen. Lijk immer hadden een paar mannen onmid dellijk de leiding genomen; men zou zich toegang verschaffen, 't Leek echter niet noodig te zijn, want zie! de deur werd geopend en kalm en rustig, buitenge woon kalm, stond een groep mannen bij mekaar. Een van hen maakte een ge baar met de hand. Hij zou vertellen wat er gebeurd was; en daarom zou hij zelfs buiten het huis treden om buiten, van op de bovenste trap, tot de menigte te spreken. De duizenden schoven dichter bij en luisterden ademloos; men mocht geen woord verliezen. Petrus hield zijn eerste preek. Hij had nooit in 't openbaar gesproken, hacj het nooit geleerd. Hij was een vis- scher en sprak zijn eigen gewesttaai, zooals de gewone volksmenschen dat doen. Maar wat een gloed ging er uit van dien man, die geen blad voor den mond nam maar kordaat en raak rake waarheid sprak! En, wat nog vreemder was, iedereen hoorde en verstond! Ver stond in zijn eigen taal al wat Petrus zegde. Noord-Afrikaander en mannen uit Kiein-Azië en uit de Grieksche eilanden die alleen door teekens mekaar verston den, luisterden en begrepen. Petrue woord sloeg in, want dien dag trade; 3.000 menschen toe tot de nieuwg stichte kerk. Dat verhaal kennen we. Dat de H' li ge Geest nederdaalde onder de gedaa te van vurige tongen, ja, dat weten eveneens. Voor overige, we bidc dagelijks in ons symboium«Ik ge!' in den H. Geesten als we een kr teeken slaan, dan zeggen we; In Naam des Vaders en des Zoons en H. Geestes. Amen!». Verder denken weinig aan den H. Geest en hooren al eens over heiligmaking en gene dan denken we dat er spraak is devote zielen en kloosterzusters; dat spraak is van gezapige en zeker-on. ziene werking; van inwendige vroor heicl. En toch! 't Was niet met een geur van viooltjes, noch met een sla-vlaagske dat de H. Geest nederdaalde, maax in een orkaan dat daken opneemt en weg blaast, muren omgooit en stukken maakt. Dat zou wel meer op revolutie gelijken dan op een fraaie langzame evo lutie. En zoo het naar buiten was, zoo ook naar binnen. Die twijfelaars, die mannen dis altijd averechts verstonden en begrepen, die het altijd aan 't ver keerd eind hadden, die zelfde mannen spreken en worden leeraars, niet van kleine kinderen maar van menschen en volkeren. En ze zijn zeker van hun slag. De H. Geest leert hun inderdaad wat de Meester hun heeft voorgeleerd. Die visschers en landsche menschen worden de leeraars der volkeren. Legge uit wie kan! Was het dan niet een ware revolutie bij de apostelen? En zou dat wel ver anderd zijn in onze dagen? We geloovcn dat de H. Geest nog de Kerk bestuurt en leidt en gevoelen ons zoo veilig on der de hoede van den Paus, maar ver geten we niet al te veel in ons eigen dagelijksch leven den H. Geest te bid den, dat Hij ons de richting voorschrlj- ve, onzen eigen weg afbaken©, ons ver stand verlichte Kijken we nog een weinig nader! Die mannen hadden zich ing-esperdZoo bang waren ze, zoo verschrikkelijk bang. Bezie hen na den storm! Nu vliegen de deuren open en stormt cis waarheid uit hun mond over de heele wereld. Dat orkaan neemt niet af, luwt niet, ook niet wanneer de apostelen den dood zijn ingegaan als martelaars. Die lauweriks zijn plots ieveraars geworden zonder weerga. Wat telt hun leven nog? Wat beteekent grootheid en macht en al wat bij de menschen in aanzien staat? Een zaak telt: dat bevel: «Gaat en onderwijst,»... en de liefde tot den iMeester wordt een vuur dat hen ver teert. En zoo gaat het met duizenden mar telaren, zoo gaat het met duizenden heir liigen, zoo gaat het nog met duizenden zendelingen, die huis en have verlaten, met kloosterzusters die zich «insperren» om uitsluitend den Meester te dienen, |met duizenden die uit liefde tot Hem bij zieken, bij ongeneesbaren, bij ouden van dagen hun beste zorgen besteden. Legge uit wie kan! En wij zelf? Zijn we dan niet heelemaal op het verkeerd spoor wanneer we meenen dat genade en heiligmaking.zoeterige 'dingen, zijn. Doen we dat niet in onze eigen bangheid en benauwdheid voor •een opreclvt-christelijk leven te verber gen. Heeft ons leven ten slotte een an der doel? Moeten wij Gods gebed niet onderhouden, dat is «God en den naaste beminnen», niet met woorden maar met de daad van iederen dag... Liefde tot den naaste? Zou er geen nieuw srkaan moeten komen om 'huiz;n en hoeven om te gooien, waar men den naaste al leen nog kent om hem uit te buiten? Zou het niet voor ons allen noodig zijn !van don H. Gaest t# vragem dat het inksenvaur over «ns kome om onze jlamheid en onze dorheid om te schep pen tot ware liefde en gloed en vuur? Ik geloof in den H. Geest't is zoo kort! Vragen we morgen, op Sinksen, /dat we béter mogen begrijpen en naar kikt begrijpen ons leven richten. CHE. Luldens berichten uit het Vatikaan izijn de geruchten,^volgens welke de Om- troep van het Vatikaan met Pinksteren een boodschap van den Paus zou Uit 'zenden, ongegrond.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1944 | | pagina 1