Lijk over veertig eeuwen LUCHT BOMBARDEMENTEN I EU VVS UIT 'T BINNENLAND UIT 'T IEPERSCHE L1SSEWEGE EN 'T OUD TER DOEST KRONIEK DER BEVOORRADING UIT 'T P0PERINGSCHE Mariaroem in Vlaanderen. DE TOTA L E MOBIL IS ATT!? 38 DOODEN EN 30 GEWONDEN TE BRUSSEL IN FRANKRIJK BANDITISME IN ONS LAND] MOORD TE ZWEVEGEM MOORD TE MOESKROEN UIT POPERINGE Georges SOENEN, Poperinge. BLOEMEN en PLANTEN Huis Roger Beauprez - Huyghe, UIT IEPER AL WAT MUZIEK ALBERT DE HOLLANDER, Statiestraat 4 - IEPER. CINÉ PALACE - POPERINGE TITANIC CARNAVAL MEDEDEELINGEN VAN V. N. TENTOONSTELLING BLOMME TE ÏEPEK TENTOONSTELLING KUNSTSCHILDER PAUL BEUN SINT-PIETERSKERK UNIE VAN r HAND- EN GEESTESARBI Dit artikel moest verleden week ver- êchijnen maar kwam ons te laat toe.) Vrijdag is 't begonnen I Ze waren er gens nog een laten poveren vlasgaard aan 't slijten 't loonde de moeite niet meer dat spel te bekijken, nu het groote bedrijf werd ingezet. Daar gingen ze, drie felle peerden, den berm op en de eerste... schooven tarwe vie len...! Er werd reeds haver en rogge gepikt, voorloopers van den oogst; maar ec-rst dan is het werkelijk oogst voor den boer wanneer de tarwe valt, onder de pikke of bij schooven uit de pikmachi- ne wordt geslingerd. Zondagnamiddag was ik weer op den uitkijk; naar de bergen gingen mijn oog en, ONZE bergen! Ik wete wel dat het maar... molhoopkes zijn, och arme! heel ons landje is maar een molhoopke! Maar onze bergen hier in 't Westland geven aan onze streek eigen kleur en tinte, en eigen doeninge aan 't volk. Er was een kleine bijze regen neer- fekletst en nu zat de zon naar 't Oos- en te kijken alwaar de vlage wegtrok. Blauwendig zwart waren de ruggen van de bergen maar naar benedenwaard was alles goud: de tarwevelden. Nog nooit waren ze zoo schoon geweest; met hun rijpe of rijpende vrucht, een stuk goud! Beneden, in de kleine hovingen, bij onze schamele wroeters van te lande, kleine plaasterkes goud; overal tegen de gouden zomerzonne in... tarwe! Dan gaat.uw hert open! een schoone «egst, een rijke oogst... «Geef ons he den ons dagelijksch brood Ik heb me vroeger wel eens toornig gemaakt. Waarom nog tarwe zaaien? Dat scheen niet meer loonend. Van over zee kwam zoo ongenadig veel tarwe naar ons land en de boeren verdienden meer aan nijverheidsvruchten. Toornig kon ik zijn. Wat is me dat voor een boer die geen tarwe zaait, niet luistert als de wind door 't koren neu riet, zingt of schuifelt, niet kijkt als het deint en golft of slaat onder den adem of de slagen van den wind? Die niet eens tast aan de volle auwen, niet drie vier maal kijkt of de auwen niet gebogen hangen, gereed om gepikt te worden. Tarwe! dat graantje dat stierf in den grond en... verrees en, wie zegt me hoe veel ten honderd weergeeft: het besten dig mirakel van de vermenigvuldiging der brooden. Nooit in mijn leven ge voelde ik zoo diep de beteekenis van heel het landbouwbedrijf, dan wanneer de laatste vracht gouden tarwe in de schuur werd geborgen: het brood win nen voor ons volk! Van wien toch zijn die simpele verzen in dat lied Brief uit Frankrijk». Daar schrijft die «Fransch- man» die den oogst ging afdoen, ver over Parijs: «Want zonder ons zou Frankrijk vasten. Tarwe is de glorie van den akker, tarwe is de glorie van den boer. Arm is het land dat die vrucht niet dragen kan. Maandag heb ik weerom mijn oogen den kost gegeven. Weerom im mers gingen de felle peerden hun gang over de stoppel en ruisclite het koren in zijn korten val. En 't wemelde op het veld, wemelde van zanters, klei ne en groote, jonge en oude. wijl de boer een klein oogske in 't zeil hield. «Aan de stuiken niet raken», was de vermaning geweest... «zant maar op!» «Zant maar op!» We hadden geen zanters meer tenzij, de musschen en hennen en hier en daar wat oude sukkelaars. Maar nu? Het zan ten is in eere en voor dag en dauw zijn de zanters op weg... We leven in een anderen tijd; - een nieuwen? Och neen, we gaan achteruit, eeuwen, eeuwen achteruit, naar den tijd van de graan schuren uit Egypte en van de zanters uit den tijd van Ruth. Wat we als kin- ders leerden over «de gewijde gescliie- nisdat beleven we nu weer in volle twintigste eeuw. Ik bekijk die vele kinders die bar- voets over de stoppel loopen en rap de verloren auwen en graantjes oprapen en zorgvuldig wegbergen. De stuiken ge rust latenzei de boer, maar heel nauwe was 't er niet gegaan bij 't stui ken van de schooven? Een herte heeft DIE boer. Ik wenschte dat allen dien boer navolgden! Die wemeling van bloo- te voetjes over de stoppel... een troep ondervoede kleine menschen, die och arme met mussche-kost en mussehe- beetjes werden gevoed en in leven ge houden. Ik kijke naar de Egyptische schuren... de schuren zijn te klein geworden om den rijkdom te bergen en overal zijn de «metalen hangaars» gerezen, nage noeg bij ieder hof. En als de schuren vol staken en de magere jaren over 't land hun dagen spanden, dan had Jozef zijn werkNiet alles in eens, maar over de zeven jaren werden de schatten uit de graanschuren verdeeld. Aan den wand van de klas hing de prent waar de verdeeling werd uitgebeeld... rechts in den hoek zie ik die prent nog; tarwe zei me reeds veel in dien tijd! 'k Was dan reeds.boer Jozef! Een schoone naam; de schoone daad verhoogde de schoonheid van den naam. Ik wenschte dat dit jaar alle boeren dien naam weerdig waren, ook wan neer hun voornaam anders luidt. De Farao had Jozef aangesteld. Was hij minister van bevoorrading? Die naam klinkt te nieuw, maar het ambt niet. De schuren en de hangaars staan daar. Onze Lieve Heer zorgde er voor dat ze vol geraakten. Gepast weder, zonder hagelslag, zonder ongelukkenHij verrichtte weer het mirakel van de ver menigvuldiging der brooden. Hij was mild voor de boeren. Boeren, zijt mild voor den even- mensch. Meer dan ooit zijt gij aange steld, niet enkel om te leveren aan de gemeenschap wat ge leveren moet. Dat ge voor uw eigen gezin en uw volk zorgt dat moet niet gezegd, maar denkt dan aan uw buren, aan de ouden van dagen, aan de groote nestjeswaar vele maagskes piepen De tarwe wordt dubbel de glorie van den akker, de glorie van den boer, als ze dienen kan voor eigen volk, voor de wroeters van te lande, voor wie de bruine stuitevan zuiver tarwemeel steeds de kermiskost was en blijven zal. De oogst van dees jaar weze, in dank baarheid voor de mildheid van den Heer, mild gedeeld!... lijk over veertig eeuwen 2-8-1944. BOER NELIS. Lissewege ls eeuwen een beevaart- plaats geweest, naar het wondere Lieve Vrouwke, 'dat door de visschers werd opgevischt. Zoo groot was de toeloop en zoo hoog de giften, dat Lissewege een kerk kreeg zoó groot als een kathedraal, reuzig, krachtig in 't Noorden, één met de kracht en de rust van het volk en het land omendom. En daar is ook Ter Doest Ter Doestwerd in de 11e eeuw gesticht. De monniken geholpen door leekebrosders hebben er in de heele kuststreek, tot Zeeland toe, bosschen, moerassen, heide, braakland, tot vrucht baren grond herschapen. Zij hebben de zee helpen indijken, kanaaltjes en wa teringen aangelegd, gedraineerd, kortom de streke rijke en schoone gemaakt. Deze abdij heeft een bewogen leven gehad. Menig keer zat ze tot over de ooren in schuld, werd ingelijfd bij an dere abdijen, moest haar ledenaantal beperken, en zoo meer. Graven en hee- ren schonken aan do abdij gronden en voorrechten. Doch wat kostte het be heer van zoo'n abdij niet! En dan altijd de mogelijke tegenslag! Hoe vaak werd niet een dijk ingebeukt en kwam een vresselijk© overstrooming het werk van jaren weer ongedaan niaken. Er werden leeningen aangegaan, en de abdij werd op den koop tóe daardoor het slacht offer van joodsche woekeraars, In al die pijnlijke omstandigheden zagen de monniken zich verplicht het zen-uitbaten hunner goederen op te ge ven. De leekebroeders werden afgedankt, en het land werd aan de boeren ver pacht, wat den oorsprong was van me nige groot© Noordeische hoeve. Zoo'n leekebrosder was Willem van Saeftin- gen, een prachtig Vlaming, waarover we later uitvoerig zullen handelen. De abdij van Ter Duinen, die ook veel van haar vroegeren luister verloren had, nam ten jare 1624 het bestuur van «Ter Doest» in hand-en. De abdij stierf stillekes weg, en de geuzen gaven haar den genadeklop. De hoeve Ter Doestls samenge steld uit gebouwen van lateren datum alleen de almachtig groote abdijschuur is gaaf gebleven. De raam traceering in den hoogoprijzenden voor- en achter gevel zouden U eerder doen denken aan een kerkgeraamte. En als ge binnen treedt hebt ge inderdaad den indruk dat 't hier «een kerke is van grootte». Het gewelf dost U denken aan een ka thedraal. Edoch, een houten kathedraal! Meer dan 650 jaar zitten er de reus achtige eiken balken, en staan er de eiken boomstammen dit machtige ge welf te schragen, dat in drie beuken is verdeeld. De schuur is 60 meter lang, 24 meter breed en het toppunt van den zijgevel gaat zoo hoog als een kleinen kerktoren, 30 m. Och ja, er zijn zwij nenstallen tegen gebouwd, in de verte hoort ge het toeten van een auto, en de sireen der Zeebrugsche glasfabriek. Doch wie daar langs den nederigen praskant gaat zitten, en even de oogen luikt, hoó'rt die oude schure schoone dingen vertellen uit een oud verleden. Eens sloegen de machtige schurepoorten oocn, en de forschige paarden reden binnen met den schoonen tarweoogst, die hier voor 't eerst gewonnen werd op een nieuw ingedijkte schorre. Bij regendag kluppelden hier de menigvul dige vlegels der leekeboeders. Alles leef de en bewoog hier. Want een middel- eeuwsche abdij was een parochie op zmh zelf. Grodtsch, geweldig staat dit S'huregevaarte daar voor U, en vertelt van h:t stoere aanhoudende en dur vend? werk der monniken, die ons volk ni"t aPeen het geloof, maar ook ds we- t-r-schao aanbrachten. Ook «Ter Doest» was een brandpunt van kronijkschrij- V 's en dies meer... in den bloeitijd Wie naar «Ter Doest» wil gaan, moet der abdij, de 13e en de 14e eeuw. langs een schilderachtige dreve. Heel vooraan in die dreve stond vroeger een statige lindeboom, waaraan een Maria- kapelleke hing. Ook deze linde werd omgehakt in 1867. En op die plaats werd het zoo mooie antieke kapelleke gebouwd. Eerst werd er een looden Mariabeeldje vereerd, dat boven op den kapelkoepel prijkte. Later kwam er een ander beeldje het tegenwoordige Lieve Vrouwke van Ter Doest, een houten beeldje dat zou gesneden zijn uit den eik van Sint Bernard, een eik die zou ontsproten zijn uit den staf dien den heiligen kloosterling eens in den grond plantte. In het beeldeke staken een re likwie van Sint Bernard en Sint Ides- bald. Doch de Fransche dievenbende, de Sansculottenhebben alle schat ten van het beeldeke gestolen, Gelukkig verdween het beeldeke niet. De laatste monniken hebben in den Hollandschen tijd, het kapelleke hersteld... En ge zoudt nu nog eens elk jaar, in vredes tijd, op half Oogst, de zoo koleurige processie moeten zien slingeren door heen de zonnige stilte van het groen en gouden zomerlandschap der gelukkige Poldergouwe van de kerk naar de abdij Een stroom van vrome beêvaartgangers volgt biddend mee, en in de groene dreve golft het zachte beêvaartlied Komt zielen met betrouwen Haar groeten in ter Doest Die onder alle vrouwen Gods Moeder wezen moest! Eeuwen verdwijnen op den horizont van den tijd... Een abdij ligt in puin, een kerktoren staat nog onvoltooid, doch de ziel van dit alles bleef gaaf en sterk: het zoete geloof, de blijde lachende liefde van een volk voor zijn Lieve Vrouwke's. En daarom is dit volk schoon en levenskrachtig, het stoere, vrome volk van VlaanderenL. J. Te Berlijn had een ministerieel over leg plaats van de maatregelen welke in het Duitsche Rijk zullen worden ge nomen inzake de totale mobilisatie. Dr Goebbels gaf een overzicht van fle methodes welke hij hier omtrent vol gen wil. Rijksleider Himmler richtte zich tot het reserveleger en verklaarde dat front en heimat de grootste prestaties ervan verwacht. De Rijksleider en Gouwleiders wer den door den Führer ontvangen. De Führer hield een toespraak waarin hij o.m. verklaarde dat «welke slagen het noodlot ook moge toebrengen hij pal zal blijven staan UITZETTEN VOOR ZWANGERSCHAP EN KINDERKORVEN. Het aantal luiers toegekend voor den uitzet bij zwangerschap en den kinderkorf werd teruggebracht op 12. Diensvolgens zal bon 13 der thans in omloop gebrachte boekjes ongeldig gemaakt worden. AARDAPPELPRIJZEN. Van 14 tot 20 Aug. werd de verkoopprijs van aard appelen aan den verbruiker vastgesteld op 1,60 fr. het kgr. DIEETLEVENSMIDDELEN IN POEDER VOOR KINDEREN TOT 6 JAAR. De bedeeling van dieetlevensmiddelen in poeder wordt uitgebreid tot de kinde ren tot 6 jaar, de zwangere vrouwen en de moeders-voedsters ingeschreven bij het Nationaal Werk voor Kinder welzijn: dit tot een maximum van 12 zegels Nr 1 per rantsoeneeringsperiode en per kind. Donderdag der vorige week, in den ayond, werden bommmen uitgeworpen boven Brussel. Een parkje gelegen in de middenstad werd bezaaid met bom men. Talrijke kinderen die in h?t parkje speelden of lieden die wat frissche lucht schepten werden er getroffen. In totaal vielen 38 dooden te betreuren, meestal kinderen, alsmede 30 gewonden waar van 20 zwaar. Zelfden avond werd ook Gent ge bombardeerd. Een arbeiderswijk werd zwaargetroffen. In totaal vielen er 36 dooden en 35 zwaar gewonden bij dit nieuwe bombardement. Buiten Brussel werden ook bommen uitgeworpen en in een Brabantsche stad werden talrijke woningen met den grond gelijk gemaakt en werden 4 personen gedood en 8 anderen zwaar gewond. Te Wangercée-Baulet stortte een Amerikaansche «vliegende vesting» neer in volle dorp, in een straatje waar juist talrijke kinderen aan het spelen waren. Vijf der kinderen, waaronder drie van eenzelfde gezin, warden ver koold onder het gevaarte. Een 10-tal arbeiderswoningen liepen groote scha- de op. Enkele Waalsche gemeenten werden eveneens met bommen bestookt. Vrijdag der vorige week kende Mid- delkerke eveneens een korten maar he- vigen luchtaanval waarbij een 10-tal personen gedood en talrijke andere ge wond werden. Op de gemeenten Leffin- ge, Slijpe en St-Pieterskapelle kwamen bommen neer maar hier vielen geen slachtoffers te betreuren. Tussohen Lyon en Parijs werden i twee reizigerstreinen met bommen be- j stookt. Hierbij werden 40 personen ge- dood en 100 gewond. Te Parijs vielen bommen op een kindertehuis. In een schuilkelder van deze inrichting werden 40 kinderen ge-1 dood. Op een andere plaats vielen 54 dooden en 144 gewonden te betreuren. In een lokaliteit van het departement Seine et Marne werden bij een bom bardement 46 personen gedood. In de omgeving van Parijs werd ook een kantine getroffen en ongeveer 50 kinderen met hun moeders werden on- der het puin bedolven. In de omgeving van Laval werden twee camions met vluchtelingen in scheervlucht aangevallen door Anglo- Amerikaansche vliegers. Elf vluchte'lin- gen die zich op de camions bevonden werden gedood en twee anderen stier ven naderhand aan de opgeloopen ver wondingen; 17 anderen werden zwaar i gewond. 0 Bij het laatste bombardement op' Nevers vielen 147 dooden te betreuren. In het Fransche departement van het Noorden werden twee gemeenten; gebombardeerd. Men telt er 88 dooden èn een 50-tal gewonden. Te Gembloers werden postbedienden tlast van twee postzakken waarin oor 2% millioen fr. in stak. Te Kampenhout werd een inwoner in zijn woning neergekogeld. Te Herstal werd een herbergier neer geschoten; te Baudour het diensthoofd van een ziekenhuis te Paturagc3 neer geschoten; te Elouges een wouw ver moord; te Binche een politieagent dood geschoten. Te Merbes-Ste-Marie werden twee lij ken, met prikkeldraad aan elkaar ge bonden, uit ds Samber opgevischt. Geen papieren werden op hen gevonden. Men vermoedt dat het de lijken zijn van een echtpaar dat kort voordien ontvoerd werd. Te Miensel-Kiesegsm werd een land bouwer door drie onbekende fietsers vermoord Te Heppen drongen bandieten een hoeve binnen. De landbouwer en zijn echtgencxpte werden doodgeschoten en geld en juweelen gestolen. Te Ronse drongen een 20-tal gewa pende mannen in de woning binnen van een nijveraar en dwongen dezen de brandkoffer te ooenen waaruit zij twee millioen frank ontvreemdden. Te Nossegem werd een echtpaar, dat verplicht werd hun geld mede te ne men, ontvoerd, wijl hun drie kinderen aan hun lot overgelaten werden. o Een Vlaamsch wachter uit Ranst werd door onbekenden doodgeschoten. Te Lauwe-Reklcem wist een landbou wer een bende dieven die zijn hoeve wilden binnendringen, met een jacht geweer te verdrijven. Daags nadien werd een der bendeleden badend in zijn bloed bij de hoeve aangetroffen. De man was zeer zwaar gewond. Zijn mitraljette lag nevens hem. Te Werbomont werden negen perso nen van eenzelfde familie op gruwelijke wijze vermoord. Eerst werden allen de handen op den rug gebonden en daarna een voor een met een nekschot afge maakt. Na de moordoartil werd de wo ning in brand gestoken. Toen men aan het blusschen was vond men in de pui- nen nog 3 meerdere lijken welke men vermoedt deze te zijn van gendarmes die sedert den tragischen nacht spoor loos verdwenen zijn. Te Aat werd gevuurd op een hande laar die al zwemmend door den Dender aan zijn aanvallers trachtte te ontko- .en. De handelaar had evenwel een chot opgeloopen waaraan hij nader- and stierf. 1 Te Waver werd de burgemeester nls- ncde drie personen die hij hem aan uis vertoefden door bandieten ont- oerd. In het bosch van een naburige emeente werden zij alle vier met eèn nitraljette neergeschoten en met revol- ■erschoten ln het hoofd afgemaakt. Te Lanklaar werd de ontvanger der elastingen in zijn woning neergekogeld. Te 's Gravenbrakel werd de burge- reester vermoord. T© Zottegem werden twee flesschen osfoor ln een woning geworpen. Een der flesschen ontplofte en twee der be woners liepen brandwonden op. Te Zottegem werd de voorzitter van het plaatselijk Winterhulp-Comité en afdeelingslelder van het V.N.V.-Zotte- gem, vermoord. Te Anderledht werd de politiekom- missarls vermoord. Te Gontroux werd een bediende van het rijksarbeidsambt ontvoerd. Te St-Vaast werd een meisje met revolverschoten afgemaakt. Op 31 Juli, te 21.30 u., vuurden drie onbekenden herhaaldelijk op den Heer M. Demeyer, die zich in zijn woning aan zijn venster bevond, te Moeskroen. De ongelukkige werd zeer zwaar gewond en overleed in het hospitaal op 1 Oogst. Op de Dorpplaats te Zwevegem werd zekere Oscar Desmet, uit St-Denijs, door twee jongelieden met revolverschoten vermoord. Desmet is vader van drie kinderen. De vermoorde had een revol ver en een brieventasch bij zich welke door de aanvallers medegenomen wer. den. Burgerstand, van 3 tot 10 Aug. 1011. Geboorten. - Vanstavel Monique, d. v. Achllle en Clabau Simonne, Bruggc- str 17. - Inion Jules, z. v. Alplionse cn Malcsys Simonne, Bruggestr. 26. - Lamond Marc, z. v. Gerard en Billieu Maria, Provcnstw. 36. - Vandename.:1e Huguette, d. v. Omer en Ccuttenler Euphemie, Abeelestw. 21. - Cuveiier Mar tina, d. v. Marcel en Gouwy Yvonne, Iepersteenweg' 95. Lemahisu Joseph, z. v, Julien en Le- mahieu Marie (v. Vlamertinge) Ovariijdens, - Maet Julianus, 72 j., echtg. v. Verpoot Ludovica, Komstr. - Bentin Stephania, 81 j., wed. v. Wicke Ludovicus, Ieperstr. - Mcncarey Achil les, 63 J., echtg. v. Ballin Magdalena, Proven3te?nweg. Huwelijken. - De Creus Andró, werk man, en Riem Simonne, werkster, bei den v. Pop. - Leupe Etienne, autogelei der, en De Poorter Germaine, naaister, beiden v. Poperinge. Huwelijksbelofte. - Coene Alphonse, landb. v. Proven, en Sohicr Germaine, b. v. Poperinge. ALLE VERZEKERINGEN Verzekeraar-RaadgeverTel. 275. De laagste premiën bij de kapitaalkrach tigste maatschappijen. Verg. 359/139. Gestorven in Duitschland. Onze stadsgenoot De Jonckheere Willy-Anclró, geboren te Poperinge op 3 Maart 1920, zoon van Heer Emile en Vrouw Marie Liebert, Koeistraat 43, is omgekomen in Duitschland op 29 Juli 11. tijdens een luchtbombardementHij werd ter plaats begraven op het Centraal Kerkhof. Aan de beproefde Familie bieden .wij onze christene rouwdselneming aan. (Gediplomeerd Tuinbouwkundige) Doornstr. 34, POPERINGE. Tel. 103 (Verg. 528/56) Examensuitslagen. Onze stadsge noot, Heer Dokter Albert Staessen, uit Poperinge, komt thans, aan de Katho lieke Universiteit van Lsuven, met de grootste onderscheiding een bijexamen af te leggen van licenclaat in de licha melijke opvoeding. We wenschen hem van harte proficiat. Hi- Ghislain Blanckaert, uit Pope- ringe, slaagde in het examen van aspi rant-regent in de Oermaansche talen, met onderscheiding. Onze beste ge- lukwenschen. VOOR ONZE GETEISTERDEN Door zorgen van hot Koniltelt voor Hulp aan de Ge t eist ere ton zal op eerst komende Zondag1, door welwillende Juf fers, in stad een omhaling gedaan wor den ten voordee-le der geteisterde sitads- genooten der laatste vliegeraanvallen. Medeburgers, steunt deze edele wer king. Diefstallen. Ten nadeele van land bouwer Ghekiere, Watoust;snweg, wer den een 200 struiken aardappelen ge- roofd en een hoeveelheid erwten ge stolen. Aan de loskaai werd op 2 Aug. jl. de fiets gestolen van Gilb. Vanhee, Duinkerkestraat. Ter echt. zetting. In ons laatste num mer deelden wij mede dat een pomp met looden darm was gestolen in het geteisterd huis L. Wyck., Reningelst- steenweg. Achteraf is gebleken dat dit op een misverstand berustte maar dat >de betrokken voorwerpen in feit in be waring waren eenomen door geburen, om die te onttrekken aan mogelijke diefstal, en aan den eigenaar terug wer den bezorgd. Te beter. Verloren en gevonden, Verloren: maalvergunning; blauw lederen geid- beugel met geld; blauwe regenscherm. Inlichtingen ten politiebureele. WESTOUTER. lira ml. Tijdens hol geweldig onwedcr van Zondag namid dag, ls een hevige hraanrt ontslaan ln het gehotiw van Cam. Kouekuyt, herbergier- timmerman, wonende langs den kassei weg naar Reninselst. In korten tijd ston den huis en werkwinkel in vlammen, door bliksem veroorzaakt. Door de krachtige hulp der geburen. van de brandweren van Reningelst en Wesiouter. en nader hand van een 25-tal soldaten, werden nog nwuhels en andere voorwerpen, dooli erg beschadigd, gered. Hei aanhoudend schuurtje is van den prooi dra- vlammen gevrijwaard. Van woonhuis en werkplaats staan nog enkel de muren. Er bestaat bra ndverzekeri n g. Het is vooral b< treurens waardig der gelijke brandramp, in deze treurige tijdsomstandigheden te onderslaan. Zondagrust. Morgen van 8.30 tot 12.30, v. 1.30 tot 7 u.: Ap. HOUTEKIER. Op O L. Vr. Hemelvaart: Apotheek MOYAERT. aangaat, vindt U in het Muziekhuis Aankoop van oude Instrumenten en fonoplaten. (Verg. 666/39.) (A) Burgerstand, van 3 tot 10 Aug. 1914. Geboorten. - Dewachter Rudolf, M, Haiglaan 79. - Camerlynck Freddy (v. Roeselare). - Dombrecht Sonja, Zaal hof 5. - Samoy Albert, Klaver,str. 21. - Verleure Hilda, Waterkasteelstr. 30. - Hr.Rbert Colette, St-Jacobstr. 79. Overlijdens. - Segers Leopold. 86 J., echtg. Vangheluwe Amelie, Statiestr. - Verminck Arthur, 76 j., wed. Sancto rum Maria, echtg. Viaene Ludovica, Massclieleinlaan 21. - Ryon Camiel, 66 j., molenaar (v. Proven). - Leuridan Flavie, 75 j., kloosterlinge, G. Stuers- straat 32. Huwelijken. - Sennesael Paal, zeilma ker, en Godderis Paula, lederbewerkster, beiden te leper. - Wuylens Elie, land meter, en Cherchye Emilienne, z. b. te leper. ZATERDAG 12 AUGUSTUS, ts 7.30 U. ZONDAG 13 AUG., te 2.30, 4.80, 7.30 U. MAANDAG 14 AUGUSTUS, te 7.30 U. Slechts vijf vertooningen van den veel besproken succesfllm Het historisch verhaal van den «Titanic»- ramp ten jare 1912, met ln de hoofd rollen Sybille Schmity, Kirsten Heiberg en E. F. Furbringer. Een monu ment der filmkunst. DINSDAG - O,L.Vr.-Hemelvaart te 3.30 en 7.30 u. Verandering van programma: een lustige comedie. (V. 231/398) UITSLAG DER PRIJSROLLING IN HET KATHOLIEK VOLKSHUIS 28 Peloton® lieten zich inschrijven. Alle partijen werden vinnig betwist en gaven volgende uitslag: 1. Marcel Paipegacy - Joseph Van Brnaene; 9. Jerome Dewan- eker - Rem-1 Ollevier; 3. Jules Dop ie - Achiel Pattyn; 4. Gam iel Debrpycker - André Lefever; 5. Joöl Samyn - Paul Laheye. Aan alle winnaars hartelijk pro fix int. 1. - Zondag 13 Maandag 14 rn Dins dag 15 Oogst: Vlaamsche Kermis op den: Rozelaar te Vlamertinge, telkens van ,tot 9.30. Er is van alles. 2. - Zondag 20 C vstSectordag der! D. M. te Wo'esten. mtrsden te 10 u.! Er staan ook interessante mededeeltn gen op d© dagorde, zoodat niemand onto! breken mag. 3. - Zondag 20 Oogst: Herdenking der Ijzerbedevaart. D© afdeelingen dienen hun vergaderingen te regelen in af spraak met V.O.S. Gezien de tentoonstelling Biomme te leper (zaal Excelsior) zoo groot succes kent, zal deze verlengd worden, als volgt: Open Zondag 13 Oogst, Dinsdag 15 Oogst en Zondag 20 Oogst. Ziehier wat Dr Leo van Puyvelde, con servator der Muzeums van Brussel, over Biomme schrijft: «Artisten van dit gehalte zoeken niet. Zij gaan door de wereld als in zich zelf geKeerden, wier wezen slechts open gaat wanneer zij daarbuiten een afstraling zien van wat er in hun eigen ruime ziel omgaat. Biomme is geheel zich zelf. Er is maar één Biomme in Vlaanderen. Kunstliefhebbers neem deze gelegen heid te baat. Een bezoek op de ten toonstelling Biomme zal U veel genot verschaffen. Schaap gestolen, In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn dieven in de afhankelijkheden van de hoeve Com- pernolle gedrongen, dewelke gelegen is op den Meenensteenweg, nabij den KeerseiareIn een stal hebben tij een schaap gestolen waarmede ze aan den haal zijn gegaan. Klacht werd bij de politie ingediend. In de raadzaal van het Stadhuis te leper, van 12 tot en met 20 Augustus, stelt kunstschilder Paul Beun, uit Po peringe, ten toon. De openingsuren zijn: 's morgens van~10 tot 12 u., 's namid dags van 2 tot 6 u. De naam Beun getuigt reeds van het suksss dat deze tentoonstelling warm aanbevolen tegemoet gaat. Brand, - Dinsdagavond, omstreeks 19.30, werd de stad opgeschrikt door het brandalarm. Brand was uitgebroken in de garage Derycks, M cenenst e en weg alwaar in een loods, staande op den koer, sedert eenige da«en ongeveer 5.000 kgr. vlas was ondergebracht. De brand weer, die spoedig ter plaats was, ge lukte erin den brand te beperken zoo dat enkel de loods en het erin onder gebracht© vlas de prooi der vlammen werden. Hst vlas behoorde toe aan M. Forret uit Zljlebeke. Dag der éénheid, Ieperltngen: ge denkt uw afwezigen, uw krijgsgevange nen en arbsiders in den vre-smde. Den avond vóór 15 Oogst; Vergade ring van de wijk, rond óe wijkkapsl, waar appèl der afwezigen wordt gehou den. Daarna gebed en zang. Op 15 Oogst: EENHEIDSDAG- Alle leperlingen dragen hun H. Mis op voor de afwezigen, 's Namiddags te 3.45 u. grootsche plechtigheid met zang, spreek koor en L. Vouw.-processie in de St-Jacobskerk. Met een Trlduum van drie dagen, 20, 21 en 22 Augustus, wordt het hon derdjarige bestaan gevierd van het in richten der Confrérie van het ONBE VLEKT HART VAN MARIA door M<?r Boussen, bisschop van Brugge, op 22 Augustus 1844 gesticht. STAD IEPER. - Stadsschouwburg. Zaterdag 12 Augustus, om 6 uur 's avftl Prachtig VARIËTEIT.FEEST mot de m dewerking- van: Akkordeonist-virtuoo Zangeres, Danseres, Goochelaar, Conf render. Benevens het Groot-Amusements orkest. Prijzen der plaatsen: 5 fr. vo leden, nil et-led en 10 fr. Kaarten in Ca Boerenh ol SOCIAAL DIENSTBETOON. De .bure len voor het Sociaal Dienstbetoon ziji open: te POPERINGE eiken Maand a Woensdag- en Vrijdag-, van 9 tot 12 uiï voormiddag. Te IEPER: «Bond Mo\ soneiken morgen van 9 tot 12 uur voormiddag1. ADRES VERANDERING. De gezinsle den van arbeiders in Duitschland, die door -een of ander reden van stad of ge meente veranderd zijn, kunnen dit on middellijk aangeven op de hoogerver- melde Unie-bureelen. Eene speciale kaart zal onmiddellijk aan den arbeider in Duitschland worden overgemaakt. Hier door zullen de geldzendingen geone ver tragingen ondergaan en onmiddellijk op het nieuwe adres kunnen besteld worden. POPERINGE. Uitgesteld. Door on voorziene omstandigheden ls het Varlc- teit-feest dat op Donderdag 17 Augustus moest plaats hebben, uitgesteld tot ln bet begin van de maand September. ZONNEREKE. Gewond. De U-Jarige Julien Vercaigne, wonende Brood seinde, werd tijdens den erwtenpt k zoo ernstig aan den arm gewond door een roestlgen prikkeldraad dat dokterszorgen noodig bleken. Sloute kinderen. Eenige stoute kin deren dringen door of over de afsluitin gen der tuinen om er te stelen of te be schadigen. De ouders, die verantwoorde lijk zijn voor hun kinderen dienen zulks te beletten om verder moeilijkheden te vermijden. Spoorloos verdwenen. De 21-jarig-e Blanche Muitten, dochter van Alois, wo nende Molenas reist, hoert Zondag laatst de woning per rijwiel verlaten en is sindsdien niet meer teruggekeerd. ROE/INGE. Zilveren Jubileum. Hoogdag van Half-Oogst is er groote plechtigheid in onze Kerk van Boezlnge. Prachtig opgetooid, Gode ter eere, niet haar drie en twintig hrandvensters en fnarmerbeklceding, met hare blinkende eiken meubels, gepoetst eai versierd viert zij de vijl" en twintigste verjaardag van het Parochiaal Herleven na den oorlog 1914-18. op Onze Lieve Vrouwe Hoogdag ls het 25 jaren dat de eerste maal het H. Misoffer werd opgedragen door onzen huldigen pastoor E. II. J. Van nes te. Op Woensdag 16 Oogst, te 11 uur wordt door hem, bijgestaan door priesters fa milieleden en vrienden, eene Hoogmis op gedragen uit dankzegging. Alle builen- kerksche feestviering xvordt van kant ge zet,, om reden der oorlogstoestanden. Vijf en twintig jaren geleden 1919 was de eerste Hoogmis In eene barak midden de puinon der verwoeste ge meente. Thans 1944 zal die opgedra gen worden in de mooie kerk van Boe zlnge, wat zooveel oen Juweeltje noemen. God zegone onze gemeente en spare ze van alle ooiTogawcó,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1944 | | pagina 2