JOE ENGLISH De toestand op de verscheidene fronten 0 *tj|£ ft H 'O, RANTSOENEERING ZATERDAG 26 AUG. 1944. Abonnementsprijs tot einde 1044: Voor België: 17,10 Franter. B. fr. 22,50 KATHOLIEK WEEKBLAD Uitgever: SANSEN-VANNESTE, POPERINGE. Tel. 9. - Postch. 155.70. Prijs: 1 Fr. Uitgave West-Vlaamsche Kunstenaars. f 31 Augustus 1918 NOORD-FRANKRIJK: Gevechten bij Pont-FEvêque, Lisieux, Evreux, Mantes, Rambouillet, Corbeil, Melun en Sens. - Amerikaansche troepen op den Oostelijken oever van de Seine. ZUID-FRANKRIJK: Strijd aan de Durance en om Toulon en Marseille. ITALIË: Nieuwe geallieerde aanval aan de Adriatische Kust. OOSTFRONTNieuw groot offensief der Sovjets in den Zuidelijken sector. - Duitsche suksessen in Litauen, ■tfqranqe Salon, ê'<r? ilmpér?a~ nRemo- rc IX M=ï Kilometer IN HET WESTEN NOORD-FRANKRIJK. In den Nor- OOSTFRONT ZUIDFRONT (Zie vervolg op 2e blad.) KONING MICHAEL VAN ROEMENIE BEVEELT HET STOPZET TEN DER VIJANDELIJK HEDEN TEGEN DE SOVJETS OVERLIJDEN VAN MGR MAGLIONE, Staatssekretaris aan 't Vatikaan MOORDAANSLAG TE MEESEN Twee dooden. - Een zwaar gewonde. van 19 Aug. tot 17 Sept. 1944. 41' JAAR 35 9 Oostuilgavc Westuil gave DE POPERINGENAAR AANKONDIGINGEN moeten ons ge worden tegen den Woensdagavond. Kleine BERICHTEN en MEDEDEE- IJNGEN tegen den Donderdagnoen. (Alle medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun inzendingen.) Ik heb hem nooit gezien. In boeken en geschriften moest ik gaan zoeken naar zijn beeld. Maar als ik hier vóór me op tafel dit teedere beeld van dezen teederen man beschouwe, dan moet ik wel bij me zelf zeggen: Ja, Joe, dat zijt ge, lijk ze van geklapt en geboft hebben... Joe, met zijn blauwe droomende oogen, blauw en diep als de blonde Noordzee... zijn vasten fijnen mond, en zijn goudblond haar zacht en donzig over dat edele voorhoofd. Vraag me niet: Wie was Joe English?.. Moeders en kinderen, die zonen of va ders in den oorlog hebt gehad, vraagt aan hen of ze zich nog herinneren die schoone prentjes in het Gebedenboek van den Belgischen Soldaat», de Hel- denhulde »-zerkjes met den blauwvoet, die talrijke zegels van het S.K.V.H.... die prentjes en kaarten van het Lieve Vrouwke van den IJzer.al deze troostende en opbeurende prentjes die uw jongens en mannen hebben beter gemaakt en wat koerage gegeven heb ben in dien erbarmelijken oorlogsgruwel. Het doet zoo'n diep wee in 't hart als ge al deze flinke teekeningen beziet, en weet ho? pijnlijk die goefle Joe En glish aan zijn dood gekomen is. Ierland en Vlaanderen hebben altijd een bijzondere genegenheid voor elkaar gehad. Is Joe daarvan een zinnebeeld?... Joe English werd geboren van een Ier- schen vader en een Vlaamsche moeder. Het was een teere, schuchtere jongen, bedeesd en simpel. Zijn bijzondere aan leg voor teekenen en schilderen leidde hem tot de Akademie van Antwerpen. Daar had hij als meester de gunstig gekende Antwerpsche kunstschilder Ju lian De Vriendt. (Later zou Joe en Sa- muël De Vriendt, de zoon van Juliaan, beste vrienden worden achter 't front.) Hij was pas 22 jaar oud toen hij in 1904 den 2n prijs van Rome behaalde en 2 jaar later een nieuwen prijs met zijn schilderwerk De menschheid op zoekHij was nog vóór den oorlog getrouwd, met een vrouw die hem zoo goed begreep en zoo schoon beminde, Eliza Goedeme, die beter gekend als Mevrouw English, na den oorlog, in menige plaats haar hoogstaande talent van kunstzangeres liet gelden. Een schoon en edel gezin, dat nu zoo deer lijk verbrokkeld is. Joe is dood... Me vrouw English is doocl... Twee kinderen bleven over: Raf en Lieve. Maar laten we de treurige historie van her beginnen. De doodsklok luid de... Joe English, de tengere man, moest ook mee in de wildé branding van de gruwelijke oorlogsstormen. Hij liet vrouw en kind achter. Een Jongetje werd kort daarna geboren. In 1916 is hij, die vroeger zoo vaardig pen en penseel hanteerde, aan 't hameren en kloppen... kasseilegger in den omtrek te Boszinge. De jongen leed geweldig. En ja, wie leed er niet in deze arme da gen?... Maar wie leed er meer in de ziel dan die geknakte kunstenaar die nu ver was van zijn zachten goeden thuis. Hij zweeg en leed. Hij maakte geen beslag met zijn talent, was zelf al te schuchter... zoodanig dat hij zich goedsmoeds liet afkeuren als wagerischil- der. Toch gaf hij den moed niet op, en kon al eens grappig zijn. Dank zij een goeden vriend werd hij uit zijn k'assei- leggerswerk gehaald om als travail- leurte helpen om gasmaskers te ma ken te Veurne. Daar kan hij wat meer toegeven aan zijn hartstocht voor teekenen en schilde ren Ik wil voor onze lezers geen hooge be spiegelingen geven over het diepaangrij pende gevoel van wee en onverzwakt idealisme dat uit die werken straalt. Alleen hierop wil ik wijzen, en daar ligt de hooge verdienste van dezen hoogstaanden mensch: dat hij door zijn talrijke teekeningen, werk van barm hartigheid heeft verricht tegenover zijn Vlaamsche frontbroeders. Het bederf en de bekoring aan het front groeiden met den dag. Joe teekende het beeld Voor onze Vrouwen en hield de herinnering hoog aan de goede moeders en meisjes die baden voor hun man of hun jon gen. Hij teekende het «Lieve Vrouwke van den IJzermet het roerend gebed van C. Verschaeve. Hij teekende de Vlaamsche thuis zonnig en stralend in de bloei van licht en Meieboomen, met als onderschrift; «Houd U fier, houd U rein!». Hij teekende «Kerstnachtvisioe nen» waaróp een soldaat te droomen zit In den donkeren loopgracht, te droomen zit van zijn drie snoezige kinderen, die voor 't Kerstkindeke knielen. Hij tee kende den steendrager, die bouwt aan den toren van vrijheid, reinheid en sterkte, met als onderschrift Ik dien Hij teekende den lijdenden frontsoldaat die tegen Christus harte leunt om troost en vrede... Den eenzamen Christus aan den doorschoten boom van den IJzer en onder den zegel met Vlaamsche to rens, schrijft hij: Zedelijk volk, groot volk! Maar vooral de teekening van zijn eenzaam IJzerkruis. blank van hoop en vrede op den zwarten nacht van oor logswee, is gekend... En zijn Heldcn- huldezerkje» dat bij honderden den laatsten Vlaamschen groet bracht, bo ven het graf der Vlaamsche kameraden. En dan hebben we nog niet eens ge noemd, zijn alomgekende teekening van de onvergetelijke edele jongens Renaat de Rudder Raemdonc Gij moeders en vrouwen van Vlaan deren bedenk maar eens: dat het ook voor een deel aan dat edele werk van English is te danken als uw mannen en jongens zijn teruggekeerd, en gezeid hebben met de hand op het hart Ik ben nog dezelfde als toen ik voortging.». Joe English heeft het hun van honderd kanten toegeroepen: «Houd U fier, houd U rein!». Blijf waardig eens een haard stee te stichten... enz. Goede, dappere Joe English, we had den U willen terugzien na den oorlog, om U dankbaar de handen te grijpen en te zeggen: Schoone, goede mensch gij hebt zoo'n edel werk gedaan voor Dnze Jongens. Maar het is anders geschied. Hij werd Ziek in Oogst 1918. BlTndendarmont- steking (appendlcite)Doch de arme jongen wordt niet passend verzorgd. Hij ltloeg maar door; «Ik heb zoo'n zeer.Aan Dr Daëls, zijn grooten vriend, zei hij nog: «Dokter, 'k heb al gedaan wat ik kon, zeg 't aan mijn Vrouw. En het einde kwam. Hil stierf den Sl Oogst 1918... 26 Jaar geléden,.. Doch laat ik liever den krijgsaalmoezenier J. V. dezen waardijen dood vertellen: De Vlaamsche Kristen kunstenaar Joe Zie vervola hiernevens. juni fj/aison- la ff om. \°o °Carpenfras 0 f\é 4timNON hOraison Ca va!Hon '^Manostjueo ffIEZo CH16A Barcelonnofié 2116/^ Vinïdb o J' T" Tb"o o. ThSame-Httf S!Marfin^*~*-s Tr!om ~,get-1héniers oj o\$Y&f0 Caréssw^ 7ana<° aano- rj:_-A mor, Uigne<f> j -1129 x lrv Sospèl i w T/llbenqa~- '4ndora' 1778 ysnceo t juigni —TP 6: rG~ SlMaxJmh arseille TOULQN Hyère ^jntibes~==!EEt?Car\a)'- Cannes frêjus se/r/s ty/raëf- iStTropez -t*- d„- 8 o =3? 'n HyèrescheIC O 2D t Berge 40 60 en De Gebroeders van mandischen sector blijkt de stellings oorlog ten einde. De Duitsche troepen voerden van de Orne-seclor teruggetrok ken. Naar de laatste berichten heeft de frontlijn zich hier verder verplaatst tot aan de Touques, namelijk tot de ge bieden van Pont l'Evêque, Lisieux waar de geallieerden twee doorbrakken konden bereiken, en Orbecq. Van hier uit pogen zij de beneden-Seine te be reiken. De afzetbewegingen der Duit sche troepen worden hier op den voet na gevolgd. De tang welke de Anglo-Amerikanen eenerzijds van uit Falaise en anderzijds van uit Argentan poogden toe te nij pen rond de Duitsche troepen in de sector van de Vire en de Ome heeft ge leid tot zeer verbitterde gevechten 'in den sector van Trun. Ten slotte wisten de Duitsche troepen, na een heftigen strijd, zich aan te sluiten bij een pant ser groep welke hen tegemoet kwam. Ten Oosten van Trun loopt de front lijn aiover Gacé en Laigle verder tot het gebied van Evreux waar de geallieerden zware aanvallen hebben uitgevoerd met sterke infanterie- en pantserkrachten. Evreux werd door Duitsche vliegtui gen aangevallen, wat erop wijst dat deze stad in handen der geallieerden zou gevallen zijn. Ten Zuid-Xvesten van deze stad rukken de geallieerden op in d,e richting van Le Havre, maar moeten hierbij zuiare gevechten leveren. Ten Noord-Óosten van Evreux rukten Amerikaansche af deelingen op tot het gebied van Pacy-Verno'n en pogen al daar verder door te dringen al over Gaillon, stroomafwaarts de Seine. Bij Mantes, even ten Oosten van Pacy-Vernon, werden geallieerde lucht landingstroepen ov den Oostoever neer gelaten en konden eveneens pantser strijdkrachten der geallieerden over den Seine-stroom gezet worden. Deze rukten eenerzijds op in de rich ting van La Rochc-Guion, aan den rechteroever van de Seine, van waaruit zij door de Duitsche troeven terugge worpen werden. Anderzijds pogen zij van uit het gebied van Mantes eveneens stroomopwaarts vooruit te rukken naar de Mauldre en de Orgeval, twee zijri vieren van de Seine. Óolc hier stootten zij op een taaien Duitschen wederstand. Uit het verloop van de frontlijn van aan de zeekust tot aan dit bruggen hoofd op de Seine kan worden uitge maakt dat de geallieerden hier ander maal een groote omsingelingsbeweging om de Duitsche troepen staande aan den Westelijken oever van de beneden- Seine pogen door te voeren. Parijs is anderzijds thans ook front- stad geworden. Van uit het gebied van Dreux en Chartres oprukkende geallieer de troepen vorderden tot Rambouilet waar hun verdere doorbraakpogingen verijdeld werden. Bij Arpajon loerden eveneens gevech ten geleverd. Ten Zuiden van Parijs moesten de Duitsche troepen de plaat- len der Amerikanen ge- English is niet meer. Vrijdag namiddag werd hij in het krijgsgasthuis van Vin- kem aangebracht om een operatie te onderstaan. Maar zijn toestand was zeer erg. Zaterdagavond, rond 10 uur, ont sliep hij in 'clen Heer gesterkt door de I-IH. Gerechten. Zijn laatst? uren en dood waren die van een heilige. Den ernst van zijn toestand bewust aanhoorde hij met inwendige vreugde toen ik hem Zaterdagmorgen sprak van het toedienen der laatste HH. Sacra menten. Hij ontving ze met een won derbare kalmte, met diepe gelatenheid en stichtende godsvrucht. Ik 'stond voor het diep ingeworteld geloof van den «sterken man»: 't Was aandoenlijk en liielsverheffend Echtgenoot, huisvader, kunstenaar, hoeveel edele banden moesten hem niet aan 't leven hechten! En nochtans alles offerde hij met liefde den Heere op; edelmoedig, 'aanvaarde hij alles te ver laten om 's Heeren wille, zelf zijn zoo teergeliefde kleinen, wetende dat zijn offer niet nutteloos zijn zou, noch voor zijn familie, noch voor zijn Vlaanderen, n ch voor de christen kunst, 's Avonds ze', hij mij nog hoe gelukkig hij was don troost der H. Kerk rond zich te hebben, de sacramenten hadden hem versterkt zeide hij Zijne kunst en zijn voorbeeld zullen in Vlaanderen voortleven. Zijn naam zullen we in eere hcuden. Om dien naam in eere te houden werd in de flank van den IJzertoren zijn beeld opgericht, de kundige man, strevend naar hooge schoonheid, in dienst van zijn volk. Een held! Zulke he'den maken een volk groot! En een volk dat groot is of het wil worden, houdt hun gedachtenis in aan- •len. Joe English, reine, rchoone, dienende Joe English, we groeten U. L. J. sen Etampes en Malesherbes prijsgeven. Van hier rukken de geallieerden verder op naar Nemours. Ten Oosten van deze plaatsen bereikten de geallieerden de Seine bij Corbeil, Melun en Fontaine- bleau en over den stroom stootend rukten zij op naar het gebied der Yon- ne-rivier tot ten Oosten van Sens. Wat betreft de toestand in den Loire- sector zijn de berichten der laatste week zeer onduidelijk gebleven. Orléans is in- tusschen in hande vallen. Op het Bretoensche schiereiland zijn Dinard en St-Malö gevallen, maar zoo wel Brest als Lorient en St-Nazaire blij ven onder de kontrole van de Duitsche bezettingstroepen die alle aanvallen af sloegen. ZUID-FRANKRIJK. De geallieerden hebben hun bruggenhoofd welke zij bij hun landing van 15 Augustus jl. op de Middellandsche Zeekust tusschen Can nes en Toulon gevormd hadden verd,ei- uitgebreid en versterkt, wat niet belet dat Duitsche weerstandsnesten aan de kust zelf verder weerstand bieden. Om Toulon zelf werd verbitterd gestreden en rukten de geallieerden naar deze vesting op zoo van uit het Noord-Oos ten als van uit het Noorden. Naar de jongste berichten waren zij in de ves ting zelf doorgedrongen waar nog ver der zwaar gestreden wordt. Bij St-Tropez geraakten de eerste ge blindeerde geallieerde eenheden aan land. Door de Duitschers werden de haveninstallaties van Nizza en Cannes opgeblazen. Thans ontwikkelen zich de gevechten verder het land in, in de 'gebieden van Aix-en-Provence, gelegen ten Noorden van Marseille, verder in ten Noorden van Marseille, verder ten Noorden van de rivier de Durance, om Muy. Ook op dit nieuw front zetten de Duitsche troepen hun afzetbewegingen verder door. De Durance werd door de geallieerde troepen bereikt en overgestoken en ruk ten zij aldaar verder door in de rich ting van het Rhone-dal. Öm Marseille toerden reeds verbitter de gevechten geleverd. Ongetwijfeld werd deze landing uit gevoerd om zoohaast mogelijk in voeling te komen met de mannen van het ma- quis die in de gebieden van de Fransche hooge Alpen een groote bedrijvigheid aan den dag leggen en naar de laatste Duitsche legerberichten strijd leveren op de bergpassen over de Alpen van de Fransch-Italiaansche grenzen. Naar verluidt heeft Churchill per soonlijk het startschot van deze invasie gegeven. Deze invasietroepen bestaan grootendeels uit Gaullisten welke onder het bevel staan van de Generaal de Lat- tre de Tassigny. Nog werd gemeld dat geallieerde troe pen een nieuwe landingpoogden uit te voeren aan de Fransche kust van den Atlantischen Oceaan, namelijk te Saint- Jean-de-Luz, bij Bayonne, maar dat deze afgeslagen werden. DE LUCHTOORLOG. De gansche week lag andermaal een zware inzet van het Duitsche vergeldingswapen V. 1 op Londen en dezes buitenwij ken. Van Britsche zijde werden ander maal verliezen onder de bevolking en zware schade toegegeven. Niet alleen wordt de V. 1 als scherf bom gebruikt maar thans ook als brandbom. Allerlei geruchten doen de ronde over de nieuwe Duitsche wapens welke nog moeten komen. Aldus wordt gesproken van een raketkanon en van raketbom- men met een lading van 10.000 kgr. springstof. Er werd eveneens naar vóór gebracht dat V. 1 van uit Duitsche gebieden op Engeland zouden kunnen worden afgevuurd De Anglo-Amefikaansche luchtmach ten voerden hunnerzijds ook nieuwe luchtaanvallen uit op Duitsche gebieden. DE OORLOG TER ZEE. In de Seine-Baai werden andermaal 2 des troyers en 4 transportschepen van sa men 25.000 ton tot zinken gebracht. Voor Zuid-Frankrijk werd een trans portschip van 6.000 ton tot zinken ge bracht en een slagschip en een kruiser in brand geschoten. Het zomer offensief der Sovjets heeft zich thans ook uitgebreid tot den Zui delijken sector zoodat deze thans woedt over de geheele uitgestrektheid van het Oostfront. Aldus werd door de Sovjets een nieuwe groote aanval ingezet aan den Beneden-Dniesterbij Tiraspol, alsmede tusschen de Proeth en de Sereth. In dit laatste gebied werd Jassy door de Duitsche troepen ont ruimd daar het dreigde omrand te ivor- den langs beide zijden door de Sovjets. Zware gevechten zijn hier verder aan fang. In de Poolsche gebieden van het Karpathen-voorland trad weinig veran dering in. Zware gevechten werden hier geleverd bij Sanok, Krasno en Mielec. Aan de Weichsel werden andermaal bij Baranow, Sandomierz en Warka harde gevechten geleverd maar tot groo te terreinwinsten kwam het hier even min. Ten Noord-Oosten van Warschau ont ketenden de Sovjets eveneens een nieuw offensief dat in de richting van de Boeg in de diepte van de Duitsche stellingen opgevangen werd. Langs weerszijden van Wilkowiszki gingen de Sovjets ook tot een grooten aanval over om de Oost-Pruisische grens te bere{ken. Wilkowiszki viel andermaal in hun handen maar Oost-Pruisen kon den zij niet bereiken. In Litauen woedt de strijd bijzonder hevig in de gebieden van Schaulen en Mitau, waar de Duitsche troepen tegen aanvallen hebben ingezet. In hun zomer offensief hadden de Sovjets in dezen sector de Golf van Riga weten te bereiken, aldus de ver binding der Duitsche troepen staande ten Oosten hiervan met het Westen verbrekend. Duitsche tegenaanva1len thans uitgevoerd op de lijn Mitau- Yelgava wisten nu de stad Tuckun te heroveren en de Sovjets bij Mitau al dus van twee zijden aan te vallen zoo- dat de verbinding kon hersteld worden. Deze actie werd gesteund door een Duitsche vloot formatie. Bij Modohn hernomen de Sovjets hun doorbraakpogingen wijl bij Ples- kau, waar de Sovjets op den Wester oever van het Pleskau-meer voet gevat hebben, de strijd eveneens in volle heftigheid woedt. Te Warschau brak een opstand uit welke door de Duitsche troepen inge drukt wordt. Aan de Adriatische Zee hebben de geallieerden hun aanvallen hernomen. Bij dag konden zij in de lage gedeelten van dit gebied binnendringen zoodat Donderdag te 17 uur meldde de Duit sche zender dat Koning Michael van Roemenië in een proklomatie tot het Roemeensche volk het stopzetten van de vijandelijkheden tegen de Sovjets had aangekondigd, alsmede het afzet ten der Regeering Antonscu, en de vor ming van een nieuwe Regeering op de- mokratischen grondslag. De Duitsche zender deelde verder mede dat een groep Roemeensche pa triotten zich tegen den Koning had aangesteld om den strijd tegen het bols jewisme voort te zetten en een oproep had gericht tot de Roemeensche bevol king om haar hierin te steunen. Z. Em. Mgr. Maglione, staatssekretaris aan het Vatikaan, die dit amibt waarnam sedert 1933, is naar uit Italië wordt Re mold op G7-.larii.g-en ouderdom in het Va tikaan overleden. Woensdag- morgen, rond 7 uur, wer den de bewoners der ieperstraat te x' sen plots opgeschrikt door het - van vuurwapens, zoodat tedere? t'huls schuil hield. Toen het na terug- stil werd kon worden vasl dat onbekende gewapende kerels, men meent oen 15-tal sterk, eerst den inwoner Jercme Vansprang lie, wonende in een beenhouwerij -herberg in de Ieper straat, N'r 30, aan den hoek van de straal naar Niéuwkerke, aan den dorpel van zijn woning- neergeschoten hadden en daarna d-e woning waren binnengedron gen waar zij verder gevuurd hadden op Vrouw Jerome Vanspranighe, geboren Van Hecitoe Bertha, 54 jaar, en op den zoon des huizes Van-sprang lie Maurits, 29 jaar oud. De vrouw werd op slag gedood en de zoon zwaar gewond. De vader en de zoon. die beidon zwaar gewond waren, werden naar het O. L. Vrouw Hospitaal te leper overgebracht maar bij het overbrengen gaf de vader den geest. De daders konden spoorloos verdwijnen. Vader en zoon Vanspranighe waren ook ondernemers van vervoer. De schoondochter des huizes alsmede haar i-jarig; kindje lieden £ccn IcUcl op. Meester moet verlaan. gezeten hebben; en in de verlofdagen nog wel! Gewoon lijk kwam hij af en toe binnensprin gen, maar ik had zelfs zijn schaduw niet gezien in den omtrek. «Belofte is schuld, Nelis; .maar geloof me, ik ben waarlijk gekookt in die geweldige warmte. Meester dampte! 't Zweet stroomde langs zijn gezicht. Wat wilt ge? We zochten saam de Lptet ;icht. Belofte is cchuldl schaduw en de koelte op, maar 't duur de nog een wijle voor Meester op zijn verhaal kwam. «De school herbegint, Meester?» Ik hope 't, Nelis, ik hope 't; en 't is meer dan noodig. Zwijg er mij van; een maand lang heb ik aan üe school gedacht en ben dag in dag uit op de bane geweest, van 't een huis naar 't andere, om te zien wat jnijn rakkers wel verrichtten onder die ver lofdagen, Ik ben bil uw gebuurs op bezoek geweest voor ik naar hier kwam. Noodig was 't niet; daar zorgen ze voor de schoolloopers, maar die menschen mochten het soms kwalijk nemen en verkeerd uitleggen... dat Meester overal faat en precies die gezinnen overschrik- elt waar de ouders even waakzaam zijn als de Meester zelf. En 't doet deugd, Nelis, hier en daar nog een ge zin te vinden waar* de school nog in achting staat. Bij al de rampen die de oorlog meebrengt komt nog die verwil dering van de kinders en de verdwazing van de ouders, 't Is de schuld van dien ongelukkigen tijd en we mogen niet te veel steenen gooien naar de moederkes, maar 't wordt een verdwa zing en dat is erg. Ge moet eerst met de ouders zelf kunnen spreken, voor ge eigenlijk weet hoe ver we nu geraakt zijn. Ervaring is een beste school, Nelis, en 'k hebbe onder de verlofdagen meer ervaring opgedaan bij mijn rondgang, dan boontjes in mijn lochting. En dat na veertig Jaren dienst in 't onder wijs. t> Meester moest zijn hert ne keer luch ten en hij vertelde; hij ging zijn gang, op zijn Meester's! Wat wilt ge er aan doen? Bij den besten van de Meesters zit er toch nog een graantje schooloor- achtigheid en hij had zijn bevindingen bestuurd en gaf die weer in nummers of categorieën. «Eerste soort, Nelis, de zeldzaam ste op ons dorp; Jongens die echte straatloopers zijn. Als het half-dag sys teem in voege kwam, bleven ze heele- maal achter. T'huis werd er niet om gezien en zij liepen te meer de straat op. Ge vindt die kerels overal waar ze beter niet zouden zijn, verrichten heele dagen k-attekwaad en veel... ander kwaad. Dat zit overal in en tusschen, heeft soms veel zakgeld dat uit de lucht viel en is nergens te vertrouwen. Ouders die aan hun kinders niet denken,... ze moeten hun plan trekken. Een paar moeders bekenden dat ze die kerels hun gang lieten gaan; vader is weg en er is met hen geen huis te houden. Wat zult ge dan bij vier, vijf jaar zeggen, moeder? Als die broek ventjes nu reeds baas spelen? Gelukkig dat er bij ons maar enkele gezinnen zijn in die categorie; wat groeit er daar uit? Leegloopers en kwaaddoenders, en een zwaar kruis dat de ouders zelf in- eentimmerden Tweede categorie, zei Meester,... de blauwerkes. Er waren daar onder ook gastjes die 'k sedert Juni niet meer op de school had gezien. Meester, waar moeten we van leven? Was het niet dat onze kleine nog wat geld ver dient, 't zou hier zwarte miserie zijn. Wat moet ge daarop antwoorden, Nelis?» Maar er was eên tweede geval dat op Meesters mage drukte lijk een voer- mans-wagen. Dat kon hij niet verteren. Moeder had venijnig toegebeten: Wat zijn de jongens met al die geleerdheid? De jongens van den gebuur zitten heele dagen te lezen en te leeren en brengen niets in. De mijne, de domste, de laat ste van uw klas, Meester de jongens zeiden dat hij een ezel was ge zoudt ne keer moeten zien hoeveel geld hij naar huis brengt... 't zit commercie in, Meester, en hij is geslepen! Ik zie nu wel dat ge niet moet kunnen lezen en schrijven en rekenen om geld te ver dienen. Dat kon Meester niet verkrop pen; antwoorden kon hij evenmin. Hij was recht gestaan en had kortweg ge antwoord: «We zuilen bij vijf jaar na keer zien.». Meester was nog niet te spreken over dat geval. Categorie drie en vier stonden gun stiger aangeschreven. Dat waren de jongens die onder 't ver lof bij den boer aan 't werk waren. Die hadden goed den kost, hadden deugd van den arbeid en leerden tevens 't landwerk. Maar ik heb dan tevens den boer opgezocht, zei Meester, 't is immers niet noodig dat die jongens meer leeren dan noodig is; bijzonder in onzen tijd. De vierde soort: Waar t'huis gezorgd wordt voor de kinders, waar gelet wordt op hun lezing, op hun spel en waar ze leeren veel nuttige dingen te verrichten t'huis en in de lochting, waar ze zich leeren «dienstig» maken... en de kerk niet vergeten! Ook die jongens hadden gezant én wisten goed wat ze bijge bracht hadden voor 't gezin. Waarom kon dat overal niet zoo zijn? En de meisjes, Meester? Dat lag bulten de wereld van Meester. Alléén had hij opgemerkt, dat in som mige gezinnen moeder nooit t'huis was, gaan werken uit nood, of gaan... kletsen uit gewoonte en 't 'meiske voor... 't boeltje moest zorgen. 'k Zou er dagen over spreken, een heelen boek over schrijven. Nelis. En toekomende week wordt de kara- vane weer in gang gezet. God gave dat die half-dagerij verdwene en dat er door de ouders begrepen werd hoe noo dig het is de jongens van de straat te houden en hoe noodig het is die rakkers in 't gareel te spannen. Lastig zal 't zijn voor alle Meesters; de jongens zijn 't ga reel ontwend, maar dèt is toch Mess- ters-werk. Jammer dat Meester dat boek niet schrijven zal... nog meer jammer dat men het misschien niet zou lezen! BOER NELIS. 1 Brood250 gr. per dag 2 Gebrande Gerst 100 gr. p. maand en Chicorei 100 gr. p. maand 3 Margarine 100 gr. p. maand 4 Boter250 gr. p. maand 6 Suiker1 kg. p. maand 10 Vleesch 20 gr. per dag 12 Naar keus: al Confituur 600 gr. p. maand b) Kunsthonig 600 gr. p. maand c) Gekonf. vrucht. 450 gr. p. maand d) Suikergoed 360 gr. p. maand 20 Aardappelen 400 gr. per dag Smeerkaas zal worden bedeeld vol gens de Inschrijvingen voor suiker. De zegels van het verloopen termijn welke niet konden worden omgezet mo gen worden ingediend, bij de kleinhan delaar».

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1944 | | pagina 5