voor Westvlaanderen DE BOEREN DE OORLOG St Maarten komt De Arbeidskwestie onder de bezetting EN DE RAVITAILLEERING Van Hier en Elders Nieuws in korte lijnen aankondigingen FINANCIEELE MAATREGELEN ALGEMEEN KATHOLIEK, NATIONAAL NIEU WS-WEEKBLAD Zaterdag 4 Nov. 1044 Verdere afwikL ling van lief Experiment Gutt WIL UW en Publiciteit sturen naar het BUREEL VAN 'T BLAD Gasthuisstraat 19, Poperinge 9< JAARGANG. Nr 3 PUBLICATIE VAN N. V. "WESTLAND,, Zetel Noordstraat 34, ROESELARE PRIJS: 1 FRANK ERGE ONGEVALLEN DOOR OORLOGSTUIG WESTFRONT 1 In Nederland vluchten Duit- g schers over de Maas. g Zware bombardementen op Keulen. 1 1 Russische vooruitgang op 1 alle fronten. 1 DE STRIJD IN HET HOOGE NOORDEN OOSTFRONT ITALIË GRIEKENLAND VERRE OOSTEN De Tirpitz getroffen bij luchtaanval. DE AMERIKAANSCHE VLOOT Grooter dan alle vereenigde vloten ter wereld. Het standpunt der Katholieke Werkgevers De bezetting van België doemde talrijke arbeiders tot werkloosheid. Bijkantoren BRUGGE: Beenhouwerstraat 7. IEPER: Boterstraat 58. ROESELARE: Sociale Dienst: Noordstraat 34-38. VEÜRNE: Pannestraat 9. De Toekomst Verantw, Uitgever M. VERHEECKE, Kerkstraat 17, Marke (Kort rijk) Sinds ons land in 1940 in de oorlogs- mis.ries werd verwikkeld, heeft men het op alle mogelijke tonen voorgezongen dat de boeren het lot van de bevolking in handen hebben. De menschen mo.ten im mers in de eerste plaats kunnen eten, en de boenen zijn de producenten van on geveer alles wat er voor de bevoorrading noodig is. Tot zoo ver is alles juist. Maar veel menschen ziin zeer kortzich tig; als de ravitailleering onder de bezet ting dikwijls spaak liep, en als er ook nu nog op velerlei gebied groote tekorten zijn, dan werd en dan wordt de schuld veelal volledig op de boeren gelegd. En dat is niet meer juist. Laten wij elkaar goed verstaan. Iedereen weet dat sommige boeren mis bruik gemaakt hebben van den noodtoe stand om voor hun waren overdreven prijzen te vragen, prijzen die door het meerendeel der bevolking laat ons ge rust zeggen gansch de werkende klas niet konden betaald worden. Wij weten echter ook dat veel boeren onder de be zetting hun medemenschen zooveel moge lijk geholpen hebben, maar toch onder de woekeraars gerekend werden, om dat ze niet aan alle aanvragers konden voldoening schenken. Maar... Laten we eerst een paar vragen stellen in verband met de toestanden gedurende de bezetting. Welk standpunt moesten de boeren Innemen tegenover hun leveringsver plichting? Wil willen hier niet uitweiden over het al dan niet wettelijk karakter van de Corporatie. Maar dit is zeker: zonder de leveringsverplichtingen die door dit or ganisme aan de boeren werden opgelegd, ware de bevoorrading voor de bevolking der groote steden en der industrieele cen tra, absoluut onmogelijk geweest. Het zou dus voor veel landgenooten een onover zienbare ramp geweest zijn, moesten alle boeren hun leveringsplicht volledig ont doken hebben. Als de boeren aan hun leverings verplichting in zoover voldaan hadden dat eenerzijds het allernoodzakelijkste voorradig was voor de gerantsoeneerde ravitailleering der bevolking, en dat an derzijds geen stocks konden aangelegd worden, die gevaar liepen door den be zetter ontvreemd te worden (de omstan digheden hebben bewezen dat dit gevaar veel meer dan denkbeeldig was!), als m.a.w. de bo>. ren aan hun eersten socia len plicht voldaan hadden, wat stond er dan te doen met hetgeen zij konden over houden? Hier vooral moeten wij rekening hou den met de kortzichtigheid van vele men schen. De bevoorrading was op zichzelf gerantsoeneerd, en door een samenhang van vel' rlei bijkomstige omstandigheden (o. m. de onwil van een zekere categorie boeren vooral Waalsche boeren die bijna niets leverden), was er een alge meen tekort. De menschen waren gansch op zichzelf aangewezen In de betrachting om zich liet ontbrekende aan te schaffen, en 0111 bovendien een zekere reserve 'bij een te krijgen voor eventueel moeilijker aagen. De eenige toevlucht daarvoor was: de boer! We moeten hierbij onmiddellijk heden- ken: ten eerste, dat het voor die boeren, welke het grootste deel hunner produktie officieel leverden, volstrekt onmogelijk was algeheele voldoening te schenken aan de processies menschen die dagelijks hom hoeven afliepen. Als er tien liter melk en een paar kgr. boter waren overge bleven na de levering, dan kon aan eenige menschen een liter melk of een kgr. boter besteld worden; maar als er dan daarna nog honderd andere menschen melk en boter kwamen vraggn, moesten deze nood zakelijkerwijze allemaal onvoldaan door gezonden worden. Al deze onbevredigden waren dan oak onredelijk als zij de situa tie niet wilden inzien zooals zij was, en zij waren bovendien onrechtvaardig, als zij. omwille van hun onvoldaanheid, op de boerenen bepaald op den boer in kwest'e, aan 't schelden gingen. O. L. Heer kon met zeven brooden en twee vissehen heele scharen spijzen, en de bijbel verhaalt ook van een weduwe waarvoor God bewerkte dat, tijdens den hongersnood, haar voorraad olie en meel nooit verminderde. Maar het is niet be kend, en nog min waarschijnlijk, dat tij dens de berètting aan een enkelen boer dezelfde goddelijke «vermenigvuldigings»- mach; werd toebedeeld. Dit alles is natuurlijk geen rechtvaar diging voor de praktijken, die zich veel vuldig hebben voorgedaan, waarbij er geen melk en geen boter was voor arme menschen, die den prijsniet konden betalen, terwijl rijken en beroepssmokke- laars. voor groot geldalles konden krijgen wat zij verlangden. We moeten, ten tweede, bedenken dat de boeren voor de goede instand-houding van hun bedrijf, o.m. voor meststoffen, voor veevoeders, voor de herstelling van machines... ook zelf «zwarte markt »- prijzen moesten betalen, en dat zij, voor de compensatie van deze uitgaven, als 't wans genoodzaakt waren sommige hun ner produkten boven den officieelen prijs te verkoopen. Wat echter alweer geen rechtvaardiging is van de algemeene té hooge prijsstijging. We moeten, ten derde, bedenken dat de meeste boeren vóór den oorlog, vooral tusschen 1931 en 1936-37 een zware crisis periode doorgemaakt hebben. Met de toen vigeerende nrijsregeling, boerdenalle boeren letterlijk achteruit en was er voor velen hef onmiddellijk dreigend gevaar, dat zij onmogelijk nog langer een menschwaardig bestaan zouden kunnen leiden. Is het zoo verwonderlijk dat die boeren gemeend hebben te kunnen en, zoolang hun handel eerlijk bleef, te mo gen van de gelegenheid gebruik maken om thans in eenige mate te recupereeren wat zij tijdens de crisis-jaren verloren hebben. We moeten, ten vierde, bedenken dat het niet steeds de boeren zijn die de prij zen tot buiten alle verhouding hoog opge dreven hebben. Het zijn integendeel, in de meeste gevallen zelfs, de groot-steed- s-he beroepssmokkelaars, de blauwers die, in onderlinge concurrentie, steeds liooTvr gingen bieden, omdat zij toch de volstrekte zekerheid hadden dat zij, met behoud van een ruime winstmarge voor zichzelf, hun waren aan den man zouden kunnen brengen bij rijke stadslieden, die «near den prijs moesten zien», of bij de ridsre woekeraars en met den vijand t "flkeerende handelaars en industrieelen, cl'e allemaal zelf oorlogswinsten genoeg r ""':ten om zich den luxus van zwarte merkt «-prijzen te kunnen permitteeren. Ts het tenslotte een boer kwalijk te rue- mum dat hij ziin waren afstond aan de prijzen die blauwershem zelf aan boden? hut jammerlijke was echter, dat sommige boeren, met het oog op die aan biedingen. aan niemand iets tegen lags re prijzen wilden afstaan, en dat aldus velen van het onontbeerlijke beroofd bleven Te ULLLEGEM waren de schooljongens Mare Espiut en Etienne Neyrinck op suaat aan 't spelen met dynamletbusjes. Het ge vaar onucennend, braenten zij er vuur aan bij miaael van een lucil'er. Het natuurlijk guvo-g was eene ontploffing, waarbij de eer ste-zijn twee handen en een oog werd uit gerukt. Etienne verloor eveneens zijn linker ocg. Beide werden ter verzorging naar Kort- rijk, in de nieuwe kliniek overgebracht. Te WINGENE werd Zaterdagavond 28 Ok tober Jl. I'rans Dekcersgieter, zoon van Ar thur, schrijnwerker, wonende in de Beer- nemstraat, erg gekwetst door een ongelukkig «n spijtig afvuren van een geladen revolver. Een luide knal weerklonk en een kogel drong dwars door de broekspijp en den voet van Dekeersgieter. Een slagader werd getroffen, en nadat de erge wonde verbonden was, werd het slachtoffer in allerhaast, voor bijzondere behandeling, overgevoerd naar de kliniek yan Dr Colle te Trilt, door gebrek aan geldelijke middelen. Dat is natuurlijk met geen woorden goed te praten! Bij al deze bedenkingen moeten we nog de algemeene beschouwing maken dat al les wat wij hierboven hebben aangehaald gebeurd is in oorlogstijd, en bovendien onder vreemde, vijandige bezetting. Orde, gelijkheid, juist inzicht, zelfs rechtvaar digheid, zijn in dergelijke omstandig heden practisch onmogelijk te verwezen lijken of te handhaven. We moge- de schuld van de voedsel-schaarschte ge durende de bezetting niet uitsluitend, en zelfs niet in de eerste plaats op den rug der boeren willen schuiven. De groote schuldige, de éénige schuldige zouden we haast mogen zegp-en, was de bezetter zelf. Het is duidelijk dat het de betrachting en de vurige wensch van den vijand was dat er ravitailleeringsnood zou zijn in de door hem bezette gebieden. Zulks ver schafte hem immers een buitengewone propaganda-mogelijkheid voor de aan werving van vreemde arbeiders, terwijl hij meteen in de gelegenheid gesteld werd, aanvankelijk althans, onder den dekman tel van menschlievende gevoelens, de de portatie te camoufleeren van onze werk lieden, die uit hongersnood vrijwillig naar Duitschland gingen arbeiden. Hadden de boeren meer geleverd, de be zetter zou meer eetwaren weggevoerd hebben, maar het tekort ware zekerlijk gebleven. A Nu echter is de bezetting gedaan; de vijand is uit geheel het land verdreven. Al de hierboven aangehaalde argumen ten kunnen dan ook niet langer als ver zachtende omstandighedendoor de boe ren ingeroepen worden. Nu is de tijd ge komen dat de boeren te bewijzen hebben dat zij hun socialen plicht willen vervul len. Nu hebben zij de volstrekte zeker heid dat al hun leveringen volledig aan de eigen bevolking ten goede komen. Wij weten dat die boeren tegen con troleurs gekant zijn, en de redenen waarmede zij, gedurende de bezetting, die tegenkanting motiveerden, waren veelal niet van gegrondheid ontbloot. Maar dat is nu allemaal voorbij. Het zou nu moe ten zoo zijn dat er geen controleurs meer noodig zijn. Er is eten genoeg in 't land voor die- onmiddellijke leniging van alle nooden. Alle rantsoenen kunnen, met de bestaan de voorraden, tot een voldoende hoeveel heid uitgebreid worden, (temeer, dat er ook van geallieerde zijde beloofd wordt dagelijks 200 ton vlesscli en vetstoffen, gedurende een periode van twintig da gen, toe te zenden). Dat is de eenige ma nier om den zwarthandel in levensmidde len met één slag volledig stil te leggen. Wanneer de menschen voor hun zegels genoeg eten krijgen, zal het geloop naar de hoeven, met de daaruit voortvloeiende prijsopdrijving, en de al dan niet gewet tigde ontevredenheid der bevolking tegen over 4e boeren vanzelf wegvallen. Boeren, veel mensehen vragen zich af of de Regeering het dringende ravitaillee- ringsvraagstuk doelmatig zal kunnen op lossen. Dat zal in de eerste plaats van u afhangen, van uw hulp en van uw medewerking. Wij rekenen er op dat gij uw plicht zult begrijpen en... doen. DE STRIJD OM DE SCHELDEMONDING Zuid-Beveland bevrijd. Nieuwe Britsche eenheden zijn verleden Donderdag op Zuid-Beveland geland en hebben de Duitsohers volledig verrast. Zij zijn in de buurt van Hoedekenskerke sa mengekomen met de troepen die op de landengte vochten. Thans Is geheel Zuid- Beveland reeds bevrijd. De dam die naar Walcheren leidt is bereikt en tijdens her haalde aanvallen werden veel Duitschers krijgsgevangen gemaakt. Een nieuwe Britsche landing heeft plaats gehad op Waloheren. Canadeezen zijn reeds Walcheren binnengedrongen. De Scheldezak. Oostburg is ingenomen. De zak van Breskensis nu de zak van Knokke geworden. Hier hebben de geallieerden het afleidingskanaal langs het Zwijn be reikt en overschreden. Men heeft reeds het nieuws verspreid dat gansch België gezuiverd is. Dat is onjuist. Er zijn nog ongeveer 3.000 Duitschers die in dezen sector het laatste stukje van ons grond gebied verdedigen. Hun weerstand is ech ter totaal ontredderd. Te Knokke zelf zijn er gevechten van huis tot huis. DUITSCHERS VLUCHTEN OVER DE MAAS Gansch het geallieerd front in Zuid- West-Nederland is in beweging gekomen. Verschillende steden werden bevrijd: Til burg, 's Hertogenibosch, Breda, Rosendaal. De Duitschers zijn, bij Venlo, over een 16 km. breed front, tot tegenaanvallen overgegaan, en slaagden erin enkele loca- liteiten terug in te nemen. Ten Oosten van den Hollandschen saillant waren de Duitschers zeer aggressief. Zij konden lichtjes vooruitgaan ten Westen van het kanaal van Deurne in de richting van Asten en hebben het dorp Liesel bemees- terd. Schotten en Amerikanen hebben deze aanvallen gestuit en zijn nu weer volledig den toestand meester. Heel het 15e Duitsche leger is nu in aftocht in de richting van de Maas. De troepen worden op hun vlucht voortdurend door de R.A.P. bestookt. Ten Noorden van Rosendaal hebben de Britten na zeer harden strijd Oud-Gastel en Oudenbosch bevrijd. Geallieerde tanks hebben den weg van Bergen-op-Zoom naar Steenbergen afge sneden. DUITSCHERS BESCHIETEN HUN EIGEN MEDEBURGERS Twee duizend geëvacueerden van Aken werden door de geallieerden in het klein gehucht Brand (5 km. ten Z.-O. der stad) ondergebracht. Daar werden zij door de Duitsche- artillerie beschoten, hoewel zich binnen een straal van 2 krn. geen enkel militair doel bevindt. DE BEVRIJDING VAN METZ Reuter meldt, dat Amerikaansche troe pen Maisières-lez-Metz bezet hebben. De Duitschers bieden nog tegenstand in de ondergrondsche gangen van het Paleis van Justitie, maar het gebouw is om singeld. Het Fransohe persagentschap seint, dat volgens radio Berlijn, Amerikaansche ver sterkingen in de richting van Noord- Luxemburg oprukken, waar een offensief voorbereid wordt. AANVAL OP DUINKERKE De geallieerde troepen hebben drie op- DEPOSITO DER AANGEGEVEN BILJETTEN Alle aangegeven biljetten moeten tus schen 3 en 16 November afgegeven wor den. De sommen van 10.000 fr. en minder moeten gedeponeerd worden aan het lo ket waar de aangifte werd gedaan. Som men boven 10.000 fr. mogen slechts in de banken gedeponeerd worden, ook als de aangifte bij een postkantoor gebeurde. Bij de afgifte moet het ontvangstbewijs der aangifte mede voorgelegd worden. De bedragen der aan en afgifte moeten juist overeenstemmen. Volgens 'het bedrag der af te geven bil jetten worden volgende data voor de af gifte voorbehouden: Bedragen welke 10.000 fr. niet te boven gaan: van 3 tot en met 16 November; van 10.100 tot 50.000 fr.: op 3, 4, 5, 6, 7 en 8 November; van 50.100 tot 100.000 fr.: op 9 en 10 November; van 100.100 tot 200.000 fr.: op 13 en 14 November; van 200.100 fr. en meer: op 15 en 16 November. Alle kantoren zijn open van 9 tot 17 u. Ten einde de verrichtingen van het de- poneeren der aangegeven bankbiljetten te vergemakkelijken, wordt het publiek verzocht de biljetten volgens waarde en in gelijkvormige richting in bundeltjes van 25 biljetten te rangschikken. SPECIALE REKENINGEN De afgifte der biljetten zal de opening eener speciale rekening voor gevolg heb ben. De deposito's van aangegeven biljet ten, die over een bedrag beneden 3.000 fr. gaan, zullen onmiddellijk omgewisseld worden tegen een gelijk bedrag aan bil jetten van het nieuw type. De speciale rekeningen zullen vastgesteld worden in duizendtallen frank. De fracties beneden duizend frank zullen beschikbaar gesteld worden. VERDERE VRIJSTELLINGEN De bankrekeningen, de rekeningen bij de spaarkassen en bij den Postchecxdienst en de nieuwe speciale rekeningen wor den, vanaf 17 November, voor een bedrag van 3.000 fr. vrijgemaakt. Een bedrag van 10 t.h. op alle rekenin gen was vrij gebleven; eenter kon men van dit vrije gedeelte slechts over een som van 1000 fr. per week beschikken. Vanaf 3 November wordt die beperking opgeheven en kan de geheele 10 t.h. ge trokken worden. De personen wier rekeningen sedert 9 Mei 1940 verminderd zijn, kriigen, be nevens 3000 fr., een bedrag, gelijk aan die vermindering, vrijgesteld. WETENSWAARDIGHEDEN Volgens de tellingen der verklaringen die binnengekomen waren, is van 76 mil liard frank aangifte gedaan. Deze cijfers zijn niet definitief maar zij zijn niet aan groote veranderingen onuerhevig. Tien milliard op de 100" die in omloop waren, zijn dus niet aangegeven. Het beurag van de eerste inwisselingen, d. w. z. 2.0ÖÜ fr. per persoon, beliep 14 milliard. De 10 milliard oie niet aangegeven werden, ver tegenwoordigen dus biljetten die in het buitenland zijn of op sommige plaatsen in België, of zij zijn vernietigd. Het deel dat zich in het buitenland bevindt kan niet bijzonder groot zijn. De aangiften die dé 5.000 fr. niet te boven gaan bedragen 1,100 millioen, tus schen 5.000 en 10.000 vertegenwoordigen 3,620 millioen. Het aantal declaraties bo ven de 10.000 fr. bedraagt 1.221.000 en vertegenwoordigt een bedrag van 72 mil liard. Deze laatste aangiften latèn zich als volgt splitsen: 205.000 aangiften van bedragen tusschen 10.000 en 15.000 fr.; 182.000 voor bedragen tusschen 15.000 en 20.000 fr.; 142.000 voor bedragen tusschen 20.000 en 25.090 fr.; 695.0)0 voor bedragen hooger dan 25.000 fr. Minister Gutt heeft uitdrukkelijk ver klaard dat het pasgeld en de kleine cou pures niet zuilen ingetrokken worden, in .tegenstelling met ce geruchten, welke dienaangaande de ronde gedaan hebben. Na de saneering zal de geldcirculatie er als volgt uitzien: Bankbiljetten in omloop door de omwisseling van 2.000 fr. 14 milliard Pasmunt en kleine biljetten 4 milliard Bankrekeningen, enz., op 9 Mei 1940 38 milliard Vrijge geven vanaf 13 of 17 November 13 milliard êillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM g De bevrijding der Schelde- g monding nakend. Totaal 69 milliard In verband daarmede merkte de Mi nister van Financiën op: «Negen en zes tig milliard zal dus in omloop gebracht worden, terwijl het totaal van onze be taalmiddelen op het oogenblik der be vrijding 183 milliard bedroeg. De Belgi sche economie is in staat te verdeelen. Het is het werk van de komende maan den Binnen kort zullen de wetsontwerpen betreffende de oorlogswinsten in den ka binetsraad voorgelegd worden. EEN PAAR OPMERKINGEN Bij het personeel der ex-N.L.V.C. zijn er ambtenaren die hun wedden en ver goedingen per assignatie uitbetaald wer den, terwijl voor andere de respectieve lijke bedragen overgeschreven werden op Postcheokrekening. Zulks heeft bij de geldsaneering tot onregelmatige toestan den geleid. Er werden betalingen gedaan juist voor den aanvang der geldomwis- seling. Degenen die een overschrijving bekwamen op hun P.C. waren niet meer in de- gelegenheid afhalingen te doen en kregen na 13 Oktober het bericht dat dit bedrag, mede met hun ander tegoed, op 10 t.h. na geblokeerd werd. Zij echter die een assignatie ontvingen, werden na 13 October het volledig bedrag in nieuw geld uitbetaald. A De nieuwe vrijstellingen zullen overal zeer welkom zijn, temeer daar de 2.000 fr. per persoon ai aardig geslonken waren. De regeling echter die voor de nieuwe vrijstelling werd getroffen is ditmaal zeer ongelukkig en benadeeligt al degenen die, zonder eenige bijbedoeling hun aangifte zoo eenvoudig mogelijk en op één enkel formulier gedaan hebben. Inderdaad kun nen deze laatsten voor heel hun gezin slechts een gezamenlijk bedrag van 3.000 fr. uitgekeerd krijgen, terwijl die genen die het bezit van henzelf, van hun vrouw en van hun meerderjarige kin deren op afzonderlijke formulieren aan gaven, voor elke aangifte 3.000 fr. vrij gesteld zien. We onderschrijven dan ook tenvolle de meening van een Brusselsch dagblad, waarin voorgestaan wordt dat de vrij stelling van 3.000 fr. desgevorderd verlaagd per lid van het gezin zou toegestaan worden. De behoefte aan geldmiddelen is immers functie van het aantal personen, wier behoeften dienen gedekt, en niet van het aantal aangif ten. EN NOG EEN VRAAGJE? We hoorden reeds drie gevallen van gezinnen die hier en daar nog eenige briefjes van honderd frank in huis ont dekten, 't zij in een spaarpot van kin- ders, k zij in een spaarpotje van Moeder de Vrouw, 't zij in een kastje van afwezige of overledene familieleden. Personen kwamen ons zeggen: «Wij vonden nog 4 briefjes van 100 fr.Ik vond nog 13 briefjes van 100 fr.En ik vond in een omslag nog 1 briefje van 1000 fr. en 8 briefjes van 100 fr. Wij hopen wel dat Minister Gutt voor die menschen die geen renteniers zijn een oplossing zal vinden om die spaar centjes tegen gangbaar geld te laten om ruilen. A FRANSCHE BANKBILJETTEN De Fransche bankbiljetten die het eigendom zijn van natuurlijke en rechts personen die in Belgie verblijven moeten aangegeven worden tussohen 19 November en 6 December. Speciale formulieren zul len ter beschikking gesteld worden van de belanghebbenden. eenvolgende aanvallen ontketend tegen Duinkerke. De derde maal waren zij ge steund door tanks die er in slaagden door te breken. AANVAL VERWACHT TEGEN LA ROCHELLE Amerikaansche versterkingen hebben de Fransche binnenlandsehe strijdkrachten bij La Roebelle vervoegd. Een nieuwe aanval wordt verwacht tegen de 100.000 Duitschers die zich in deze streek sterk ingegraven helbben. KEULEN GEBOMBARDEERD De stad Keulen werd herhaaldelijk ge bombardeerd. De luchtaanvallen waren zwaarder dan ooit te voren. In de radio heet het: Keulen bestaat niet meer. De Russen maken in het gebied van Kirkenes goede vorderingen. Zij verover den bij hun opmarsch 7 plaatsen. De Duitsche achterhoeden deden twee po gingen om achter de rug der Russische troepen te landen, die echter mislukten. De Noorsche bevolking verleent aan de Russische strijdkrachten goede hulp. Noorsche visschers stellen hun booten ter beschikking der Russen om de fjorden over te steken. IN OOST-PRUISEN In Oost-Pruisen worden verbitterde ge vechten geleverd. De Russen bedwingen alle Duitsche tegenaanvallen. Zij hebben een aantal Duitsche steunpunten veroverd, waaronder het wegenknooppunt Gross- Tarchenen, en de versterkingen Schirgal- len, Amadienhof, Gubben en Vribalsfeld. Volgens Russische oorlogscorresponden ten zijn de Duitschers volop bezig Ko ningsberg te ontruimen. Een groote me nigte vluchtelingen is op weg naar het binnenland. Radio Moskou kondigt aan dat Hitier, na een beraadslaging met zijn generalen staf. besloten heeft in den strijd om Oost-Pruisen, zijn laatste reserves van de Volkssturmin te zetten en reserves van Dantzig, Breslau en van Midden- Duitschland te laten aanvoeren. Sommige van deze eenheden, slechts met geweren en granaten bewapend, zijn reeds te Ko ningsberg aangekomen. Speciale S.S.-een- heden begeleiden de troepen van den Volkssturmwaaronder de vaandel- vluchtigen talrijk zijn. (Reuter.) VOORUITGANG OP ALLE FRONTEN Op alle fronten gaan de Russen vooruit. In Letland zijn hevige gevechten aan gang in de omgeving van Autz, 100 km. ten Oosten van Libau. De Russen hebben daar 35 tot 40 divisies in den strijd ge worpen. In Joego-Slavie hebben de Russen Split, Nisj en Apatin bevrijd, alsook Jablona in Polen. Het Sowjet-legerbericht meldt, dat ten Noorden van Uahorod, in Tsjechoslowa- kije. een aantal plaateen werden bezet. In twee dagen tijd w .den in dezen sec tor 10.000 Duitschers en Hongaren krijgs gevangen gemaakt. In Hongarije werd een spoorwegknooppunt ten Noord-Wes ten van Satu-Mare bezet. In den loop van een dag werden 72 Duitsche tanks buiten gevecht gesteld. De Britsche en Poolsche troepen van het 8^ leger zijn opnieuw vooruitgegaan in de bergachtige streek ten Noorden van Bibbiena. Predappio, de geboorteplaats van Mus solini, is bezet door de Polen die 3 mijl gevorderd zijn in het gebergte ten Zui den van de Po-vlakte. Grieksche patriotten hebben zich van het grootste gedeelte van de stad en de haven van Salonlki meester gemaakt. De landingstroepen maken snelle vor deringen. 14.000 Japaneeaen vielen op het eiland Leyte tegen 518 Amerikanen. De Amerikanen zijn Dagami, knooppunt van het eiland Leyte, binnengerukt, en heb ben reeds meer dan twee derden van het eiland veroverd. Admiraal Mountbatten heeft een nieuw offensief in Noord-Birma ingezet. De Chi- neesche troepen hebben aanzienlijke vor deringen gemaakt in Zuidelijke richting langs den weg Myitkyina-Bhamo, waarbij zij diep in het door de Japanners bezette grondgebied drongen. Ja, moeke, en 'k heb een paar botjes gevraagd, en een beste trui. Is dat geen goed gedacht, moeke. St Maarten brengt dat wel uit den hemel, en ge kunt gij dat toch niet meer in den winkel koopen, nietwaar moeke, daarvoor hebt ge geen centjes genoeg. En aan St Niklaas zal ik een mooie pop vragen, zooals er in de Variétés staan. En zoo snaterde ons kleine meisje maar door, toen ze gedaan had met moeizaam haar briefje te schrijven naar den lieven Sint. Maar van de gevoelige snaar die ze in het 'hart van haar lief moederke had aangeraakt, daarvan merkte 't kleine meisje niets. Want moeder werd er meteen aan her innerd dat de andere broertjes en zusjes van het praatgrage meisje ook hun wijsje zouden komen zingen en... dat ze zoo weinig had om te geven. En ze vreest dat haar vindingrijkheid ditmaal te kort zal schieten, om een aan neembaar voorwendsel te vinden, waar om de Sint voor de vijfde maal zooveel niet brengt als voor den oorlog. Want ze herinnert zich nog hoe ze ver leden jaar het antwoord schuldig bleef tegenover haar kinderen, toen ze 's mid dags thuis kwamen met Ja, moeder, ge zegt dat St Maarten en St Niklaas niet veel kunnen brengen, omdat het oorlog is, omdat die stoute Duitschers hem kwaad zouden doen; maar Leent je heeft wel een groote pop gekregen, en Mark een voetbal, en Bartje een groote meccano-doos, en Luc kreeg van St Maarten een paar splinternieuwe botten En moeders hart bloedt. Reeds zooveel heeft ze achter den rug. Reeds zooveeel maaltijden met scihaarsch getelde rantsoen-boterhammen en zooveel andere zonder boter. Reeds zooveel noen malen zonder een stukje vleesch. Reeds zooveel kraohttoeren aan den dag gelegd orn ieder lid van 't gezin ordentelijk te laten op straat komen. Sprekende van den kouden wind dicht te Priester De Bo ergens in Liefdadig heid gesuis dat de kinderen der weelde he lminnen, maar huiveren doet in dat huisje daar [binnen Zou die moeder ook niet dezelfde ge voelens ondergaan en aan de kinderen der weelde denken, die verlangend uitzien terwijl zij er bij huivert. Mij dunkt dat er bij de oudere kinderen der weelde nog heel wat schatten moe ten zitten, die de min bedeelde kinderen rijk en gelukkig zouden maken en... de moeders nog meer. Wie neemt het initiatief? Tegelijkertijd rukte de 36e Britsche di visie in Noord-Westelijke richting langs den spoorweg Mogaung-Mandalay op en vorderde 55 km. Het Duitsche slagschip «Tirpitz», dat op 16 Oktober 1.1. de haven van Alten Fjord verlaten had met bestemming naar een fjord bij Tromsö, met het doel van daar een Duitsche haven te bereiken, werd Zondagochtend om 9 uur door Brit sche vliegtuigen aangevallen, terwijl het voor anker lag op 6 km. van de haven van Tromsa, Volgens waarnemingen moet het schip getroffen zijn door minstens één bom van 6 ton. In een verkiezingsrede te Philadelphia Vrijdagavond verklaarde President Roo sevelt De Amerikaansche vloot is grooter dan al de vereenigde vloten ter wereld, en wanneer ik zeg al de vloten dan sluit ik daarbij in hetgeen nog pas drie dagen geleden de Japansche vloot was. De archieven zullen aantoonen dat ik vanaf het eerste oogenblik van mijn be heer een aanvang gemaakt heb met den heropbouw van de Marine der Vereenigde Staten die tijdens de vorige beheersperio- des geslonken was. Tijdens de Republi- keinsche regearingsperiode heeft de Ma rine klaarblijkelijk het meest geleden onder een verkeerd opgevatte zuinigheid, waardoor niet alleen schepen buiten dienst werden gesteld, maar zelfs gepaste manoeuvers en de aanvullingen van voor raden belemmerd waren. Minder dan drie maanden voordat Hit- Ier zijn moorddadigen aanval tegen Polen ondernam, stemden de Republikeinen in de Kamer van Volksvertegenwoordigers met 144 stemmen tegen 8, ten voordeele van de vermindering der credieten voor de luchtmacht. Ik heb vaak gedacht dat Hitier en Hi- rohito in die dagen hebben moeten lachen. Nu lachen zij niet meer. In 1940 beschikten wij over een gere geld leger van ongeveer 250.000 man en een reserve van 350.000 man, met inbe grip van de Nationale Garde. Heden is ons leger acht millioen soldaten sterk, 126.000 vrouwen inbegrepen. Meer dan de helft van ons leger bevindt zich over zee. Onze vloot telde in 1940, 369 oorlogs schepen en 189.000 man. Heden bezitten wij 1500 oorlogsschepen, waarbij een ar mada komt van 50.000 schepen, de lan- ding-sschepen inbegrepen. Wij hebben in onze Marine meer dan 3 millioen man en ruim 100.000 vrouwen. Nadat wij door Japan waren aange vallen en Hitler en Mussolini ons den oorlog hadden verklaard, hebben sommi ge liedenons ten zeerste aangeraden op het defensief te blijven, onze vloot te be nutten om dit vasteland te beschermen en geen. legers over zee te sturen. Deze politiek werd verworpen. De Heer Roosevelt besloot zijn rede als volgt Moge dit land steeds zijn hulp schen ken aan degenen die met ons in den oor log getreden zijn tegen de verdrukking en met ons den strijd zullen voortzetten voor een levenskrachtigen en scheppen den vrede. 4 RESERVE-ONDEROFFICIEREN die verlangen aangeduid te worden voor dé Commissies (Repatrieering, Verbindings dienst, enz.) moeten schriftelijk hun aan vraag indienen bij het Ministerie van Landsverdediging, Dienst van het Mili tair Personeel, Leuvensche weg 1, Brussel. 4 de POSTDIENST. De Gewestelijke Directie der Posterijen te Brugge laat ons weten dat het burgerlijk binnenlandsch postverkeer toegelaten is in de volgende gebieden van België: a) Provincie Brabant; b) Provincie Oost-Vlaanc'eren, met uit zondering van West-Antwerpen; c) Provincie West-Vlaanderen; d) Provincie Henegouwen; e) Provincie Namen, uitgenomen de streek van Gedinne; f) De streken van Hoei, Sint-Truiden, Tongeren en Mechelen. De briefwisseling wordt beperkt tot brieven van één bladzijde, gewone post kaarten en nieuwsbladen. Naam en adres van den afzender moe ten op de briefwisseling worden aange duid, alsook de gebruikte taal. De briefwisseling mag" slechts handelen over persoonlijke zaken en familieaange legenheden; geen enkele vermelding van militair karakter is toegelaten. Normale financieele verrrichtingen zijn in dezelfde gebieden eveneens toegelaten, p-esohreven mededeelingen op postwissels ziin verboden. De briefwisseling van de burgerbevol king voor de Belgische Brigade en omge keerd wordt postvrij verzonden; zij is be perkt tot brieven van een maximum ge wicht van 50 gr. en niet-geïllustreerde postkaarten. DE LEUVENSCHE BIBLIOTHEEK. Dezelfde Amerikaansche persoonlijkhe den, die na den vorigen oorlog 200.000 pond sterling bijeenbrachten, om de bi bliotheek van de Leuvensche Universiteit opnieuw samen te stellen, hebben thans voor de tweede maal deze taak op zich genomen. 4 ROERINGEN IN SPANJE. Volgens de Spaansche uitzending van Radio Tou louse zou in Spanje een georganiseerde beweging ontstaan zijn die zich verzet tegen het regime van Generaal Franco. Alle burgers die de politiek van Franco afkeuren, worden opgeroepen, ongeacht hun politieke of godsdienstige overtui ging. Anderzijds loochent Generaal de Gaulle dat er burgeroorlog zou zijn in Spanje, en verklaart dat er voor Frankrijk geen sprake van kan zijn de diplomatieke be trekkingen met Spanje te verbreken. A DIPLOMATIEKE BEDRIJVIGHEID VAN DEN HEILIGEN STOEL. De Heilige Stoel heeft in de jongste dagen groote diplomatieke bedrijvigheid aan den dag gelegd. Hij is bezig opnieuw betrek kingen aan te knoopen met de landen die zijn vertegenwoordigers op bevel van de Duitschers hadden moeten verlaten. Thans zijn er acht diplomatieke zendin gen en vier Apostolische delegaties van den Heiligen Stoel onbezet. In katholieke kringen vraagt men zich af wat er zal worden van den Nuntius in Letland, Estland en Lithauen. De ge beurlijke terugkeer, van de diplomaten van den Heiligen Stoel in die landen zal aantoonen welke de inzichten van de- Sovjets inzake godsdienstvrijheid zijn. 4 DE PARLEMENTAIRE RECHTERZIJ DE BIJ DE REGEERING. Een af- De- Federatie van de Katholieke Werk gevers van België vereenigt meer dan 4.000 leden, behoorende tot alle takken van onze nijverheid. Tijdens een verga dering welke onlangs gehouden werd, heeft deze een onderzoek gewijd aan de ten huidigen dage zoo brandend© kwestie van den arbeid tijdens de bezetting. De getroffen besluiten werden omsloten in een nota welke wij hieronder laten vol gen en waarover, op z'n minst genomen, men zeggen kan dat zij de verdienste heeft het vraagstuk van zoo nabij moge lijk te behandelen. Welke hulp kon hen worden verstrekt? De uitbetaling van werkloozensteun zooals die toegepast was gedurende den oorlog 1914-1918, kon niet onder oogen genomen worden en wel om twee redenen: aMen beschikte niet over de voldoende middelen om den werkloozensteun te ver zekeren. Tijdens den oorlog 1914-1918 kon dergelijke uitbetaling geschieden dank zij de zeer ruime bronnen van het Nationaal Hulp en Bevoorradingscomité. Deze vonden hun herkomst In den verkoop van levensmidde len, ingevoerd door de Commission for Re lief In Belgiumwelke werden aangekocht bij middel van de kredieten geopend ten voordeele der Belgische Regeering door de Amerikaansche Regeering. b) Duitschland wilde niet meer aanne men dat er zich in België nog talrijke werk- loozen bevonden. Reeds op het einde van den oorlog 1914- 1918 had Duitschland zijn politiek gewijzigd door de werkloozen naar Duitschland weg te voeren. Deze deportatie had schrijnende herinneringen nagelaten onder de arbeiders bevolking. Vanaf de eerste tijden van de bezetting leverden de Duitschers zich over tot een in tense propaganda voor den vrijwllligen arbeid in Duitschland en terzelvertijd begaven hun afgevaardigden zich naar de bureelen van de Commissies van Openbaren Onderstand om er alle steun-steekkaarten te vernietigen van diegenen aan wie zij werk in Duitschland hadden aangeboden en die dit geweigerd hadden. Dezen bevonden zich hierdoor, door het feit zelf, zonder bestaansmiddelen. Welke houding diende de nijveraar tegen over dezen toestand dan aan te nemen? MOEST HIJ WEIGEREN TE WERKEN? Twee hypothéses boden zich voor hem aan: EERSTE HYPOTHESE OF OPLOSSING: Weigeren te werken, t.t.z. zijn fabriek sluiten en alle arbeiders doorzenden. De nijveraar die op deze wijze ware te werk ge gaan in 1940 stelde zich aan geen enkele sanctie bloot. Maar: a) ofwel bleef de fabriek gesloten en wa ren de arbeiders blootgesteld aan de depor tatie naar Duitschland. Het is waar dat de algemeene maatregelen voor opeisching slechts later getroffen werden, nadat Duitschland tot de vaststelling was geko men dat de zoogezegde vrijwillige arbeid niet in voldoende mate de noodige arbeids krachten opleverde; maar. vanaf de eerste dagen der bezetting bracht het verbod, om steun te verleenen aan de arbeiders aan wie werk in Duitschland voorgesteld werd, met zich mede. dat diegenen onder hen die zon der bestaansmiddelen waren, noodgedwongen verplicht waren te vertrekken onder de be paling vrijwillig b) ofwel werd de fabriek onder Duitsch beheer gesteld. In dit geval" werkte ze op een maximum voor het Duitsche leger, bij de fabricatie van wapens, munitie, onderdee- len voor vliegtuigen, enz.; en het waren Belgische arbeiders, die, om een bestaans mogelijkheid te vinden, dergelijk werk aan vaardden, welke ook hun afkeer hieromtrent wezen mocht. OFWEL WERKEN EN HOE? TWEEDE HYPOTHESE: Werken voor de Duitsche economie, maar: 1) slechts de fabricatie aannemende bin nen de grenzen van. de activiteit der fabri; k in vredestijd, t.t.z. met uitsluiting van cle fabricatie van wapens, munitie alsmede elke andere fabricatie welke rechtstreeks de oor logvoering diende. (Voor de fabrieken wier normale activiteit bestond in het vervaardi gen van wapens drong de sluiting zich na tuurlijk op; daarom werden ze ook onder se quester gesteld). 2) Zich te onthouden, van dit werk een winstgevende zaak te maken; 3) Door een grootst mogelijk deel van de produktie te behouden voor de Belgische be volking en daarentegen de leveringen aan Duitschland zoo veel mogelijk in te krimpen. HOE STELDE ZICH DE PLICHT? De tweede oplossing was zekerlijk pijn lijker voor de industrieelen dan de eerste; zij stelden zich bloot aan aanhoudende pla gerijen, bedreiging tot aanhouding of ge vangenzetting, wijl de nijveraars, wier fa brieken waren- uitgebaat onder sequester, verschoond waren van dergelijke moeilijk heden. De tweede oplossing beperkte de pro duktie van nuttige voorwerpen voor Duitsch land, dit door een economische en met zorg voorbereidde sabotage; zij vermeed de ver plichting, voor de arbeiders, om het verla gend werk van fabricatie van oorlogsmate riaal voor den vijand te moeten aanvaarden. Alleen deze oplossing stemde overeen met de uitvoering van den socialen plicht van den werkgever tegenover zijn arbeiders; de pa troon moet aan het hoofd blijven van zijn arbeiders zoo men wil vermijden dat er een kloof ontstaat tusschen hen; hij heeft tot plicht hen te helpen in de moeilijke tijden (moreele- en materieele steun); dit is niet alleen een persoonlijke plicht maar een na tionale plicht. Daarom ook heeft deze oplos sing in vele ondernemingen gediend tot een ernstige toenadering tusschen het bestuur en het personeel. In zekere gevallen heeft deze oplossing den patroon zelfs duur te staan gekomen. Hij heeft dit offer gebracht, daar hij oordeelde dat zulks een dringende plicht was. Het niet aannemen van deze oplossing, die voor den werkgever verreweg de meest pijnlijke en gevaarvolle was, beteekende voor de werkgevers een tekortkoming aan hun plicht van staat, zoowel tegenover hun ar beiders. als tegenover hun land. Duitschland zou zekerlijk, hij de eerste oplossing, van wege de Belgische arbeidskracht, een grooter rendement voor zijn oorlogsvoering bekomen hebben. VERWARREN WIJ DUS NIET Dat er onder de industrieelen zich Belgen bevonden die medegewerkt hebben met het inzicht, ofwel van den vijand te helpen, ofwel om profijt te trekken uit de hulp aan den vijand, kan niet in twijfel worden ge trokken; dat het Gerecht hen de bestraffing voorhoude welke zij verdienen; maar op het oogenblik staat men voor een campagne welke tot doel heeft de verraders gelijk te stellen met de werkgevers die hun plicht hebben gedaan. Deze campagne, die er zich toe richt Belgen te bevuilen en te onteeren die hun vaderland toegewijd zijn en die niet geaarzeld hebben om de grootste offers te brengen en de verantwoordelijkheid hebben opgenomen welke de tijdsomstandigheden opdrongen, kan slechts uitgaan van diege nen wélke de verbrokkeling van het land betrachten. vaardiging van* de Parlementaire Rech terzijde, heeft een onderhoud gehad met den Heer Eerste-Minlster Pierlot, in aan wezigheid van de H.H Ministers Guit en Van Acker. Volgende punten wei den o. m. besproken 1. De absolute noodzakelijkheid voor de partijen om de regeering van natio nale unie, die ds voorta: ttihg van de oorlogsinspanning moet nastreven, niet tegen te werken door meetings en be toogingen van politiek n aardt vooral niet met medewerking van leden der Re- geeririg 2. De miskenning en de verdachtma king door de Regeering van alle verwe zenlijkingen, in net bezette gebied, tij dens den oorlog, om de bevolking mate rieel te steunen en haar burgerlijken zin hoog te houden, evenals de afschaffing van de organismen voor bevoorrading en controle, nog voor er practische maatre gelen getroffen waren om in hun ver vanging te voorzien; 3. Het belang van het beroep op het privé-initiatief, zooals trouwens in 1939 geschiedde, om in de geallieerde landen de voedingsmiddelen en de scheepsruim- te te vinden, ten einde den. invoer van goederen te verzekeren waaraan de be volking grooten nood heeft; 4. De vertraging waarmede verrader» en verklikkers bestraft worden, teil deel» toe te schriiven i.an de herinstelling van de voorziening in verbrekin- dan wan neer talrijke "Pre-nan aar -ehouden en opgesloten blijven, zonder eenig.- waar borg tegen willekeur, op initiatief van personen die daartoe noch de bevoegd heid, noch de ncodige verantwoordelijk heid hebben; 5. De storing die in veel gewesten ver oorzaakt wordt door het voortbestaan van gewapende groeperingen, waarvan de nuttige bedrijvigheid zou dienen opgeno men binnen het raam van de regelmatig# strijdkrachten; 6. De misbruiken en de niet-gerecht- vaardifde financieele lasten waartoe de regelin? in zaken van werkloosheidsver goedingen aanleiding kan geven. Deze schaft inderdaad de voorwaarde van den staat van behoefte af en vergt geenerlei prestatie vanwege de gesteunden, en dat op het oogenbiik waarop nog zooveel puinen weg te ruimen en herop te bou wen zijn; 7. De noodzakelijkheid om de gezins- toeiagen zoo spoedig mogelijk te verhoo- gen, rekening houdend met de.minimum levensbehoeften der kinderrijke gezinnen. 4 CHURCHILL SPREEKT. Churchill heeft verslag uitgebracht over de confe rentie van Moskou. De militaire beslis singen noemde hij zeer gestaagd en de beste die konden gevonden werden om Europa zoo spoedig mogelijk van den oorlogsdemon te verlossen Ook over de politieke discussies heeft Churchill gesproKen en zegde dat de re sultaten zeer bevredigendzijn. 4 GESTAPO AAN 'T WERK TE AM STERDAM. Nadat ern agent der Ge stapo gedood was, werden uit weerwraak. 29 onschuldige gijzelaars aan eixaar ge bonden en neergekogeld, terwijl teven» een reeks huizen in brand werd gestoken. 4 STRENGE REGLEMENTEERINO VAN 'T MOTORRIJTUIGENVERKEER. Het verkeer van elk motorvoertuig wordt onderworpen aan een voorafgaan- delijke toelating, die in de meeste geval leen door de gemeenteoverheden kan ver- lend worden. De houders van vergunnin gen. evenals de eigenaars of houders van stationnaire of landbouwmotoren moeten voorraden van méér dan 20 liter motor- braridsto* 5 liter smeermiddelen of 200 kgr. pashout of -kolen, aangeven. 4 NEDERLAND IN NOOD.' De toe stand van een groot gedeelte van Neder land is, op het huidige oogtnblik, werke lijk tragisch. Sommige streken ziin bloot gesteld aan bombardementen, anderen werden onder water gezet, overal b:erscht er nood. De gansche Belgische bevolking neemt deel aan den angst onzer Noordsrburen. In samenwerking met het Ministerie vair Buitenlandsehe Zaken heeft het Roode Kruis van België zoopas in zijn schoot een Nationaal Comité voor Bij stand aan Nederland in het leven ge roepen. Al degenen die er aan houden, eens temeer de menschlievende gevoelens der Belgische bevolking te zien bevestigen, kunnen, van nu af, hun giften storten op de P.C.R. van het Roode Kruis van B:l- gië, Nr 6566, of op de rekening van dit organisme bij de volgende banken: So- ciété Générale de Relgique, Bank van Brussel, Kredietbank, Banque Nagslmaec- kers. 4 ENGELAND SPREEKT TOT BELGIE. Generaal Erskine, chef van de S.H.A. E.F.-missie in België, heeft een boodschap gericht aan het Belgisch volk. Nadat hij hulde had gebracht aan de weerstandsbewesingen en aan de arbei ders. zegde de Generaal: België hesft een harde winter te ver wachten. Daarom is het noodzakelijk be roep te doen op alle kwaliteiten die het Belgische volk bezit, opdat de jongens aan hot front en de bevolking niet te erg zouden te lijden hebben. De Generaal waarschuwde tegen des tructieve aanvallen waarvoor prrrekzaai- ers zullen zorgen. Hij woes er cp hoe wij de geallieerden moeten helpen in den strijd om de uiteindelijke overwinning. Tenslotte behandelde hij cck het vraag stuk der bevoorrading. 4 ENGELSCHE SOLDATENGN AVEN. Seder: de bevrijdin-' ziin verschillende leden van de R. A. F cn ande- geal lieerds soldaten, op het kerkhof van Brus sel, te Evere, begraven. Elk graf kreej ter gelegenheid van Allerzi Ion o:n r.:euw grafmonument en werd met fclo.ir.en ver sierd. 4 DE MIJNWERKERS ZULLEN NIET STAKEN. Hr Pierlot ontving ae mijn eigenaars van Henegouwen. Dc.:e vestig den de aandacht op den benarcien toe stand van de drie rienegouwsche steen- kolenbekkens, inzonderiisia wat to. treft de Borinag' Er werd eveneer. medege deeld dat c.3 afgekondigd: staking van de mijnwerkers niet doorging. 4 De mogelijkheid wordt onderzocht om voor den invoer van levensmdidelen tij delijk de haven van Oostende te gebrui ken. 4 Dr Demets, Belgisch Minister van Landsverdediging, heeft zijn beklag ge daan, dat hij wel soldaten heeft, maar geen wapens, noch uniformen. 4 Te Spa werd een zekere Hulster, gara gist te Bressoux, aangehouden. Hij ver diende, tijdens de bezetting, 270 millioen, in dienst van dis- Duitschers. a Louis Bossy heeft tijdens den oorlog talrijke gewapende diefstallen ceplee'- in de streek van Charleroi. Hij is thans aangehouden. 4 Te Brussel zijn er Engelsohe vrouwe lijke politieagenten verschenen, gelast met het helpen der vrouwen in dienst van de A. T. S. 4 Na den oorlog zullen reizigers per vliegtuig van New-York naar Londen kunn>:n gebracht worden in 11 u. 56 min. tijds, voor 235 dollar. 4 Louis Renault, de groote autofabrikant, is in Frankrijk overleden. Hij was onder I verzekerde bewaring gesteld, omdat hij, tijdens de bezetting, zijn fabrieken heeft I laten werken voor de Duitsche ocrlogs- productle (waardoor hij verschillende milliarden verdiende). Een zekere Georges Bellengier wordt verdacht van den moord op Gustaaf Wolfers te Eisen©, en is aangehouden. 4 De Fransche massamoordenaar Pétiót beweert in een brief aan een Parijsch blad dat hii lid is van de weerstar.dsbeweging, ondïr den deknaam van dokter Eugene. Als zoodanig zou hij door de Gestapo op gezocht zijn. 4 Te Herzeele (Noord-Frankrijk) heeft men een groot ..r.ntal flesechen ontdekt die goudstukken bevat.en voor een bedrag van verschillende i lllicensn. Het is de oorlogswinst die een Duitsche vrouw met wijntrafiek verwezenlijkte. 4 Amerikaansche, Fransche en E.igclsche ingenieurs hebben plannen r:e,;._..ïri tot heroprichting van de stad en haven Calais. A Tijdens ©en ceremonie heeft Generaal de Gaulle aan de Parijsche pclitie haar vaandel teruggeschonken, gedecoreerd met het eere-l.glcen en het :crps aan de dagorde van het leger vermeld. 4 De Fransche Regeering heeft ren de creet uitgevaardigd, waarbij aan de leden der weerstandsbewegingen bevolen wordt hun wapens af te leveren en hun inlij ving in het leger wordt verplichtend ge maakt. 4 Zaterdag 28 October werd te Moskou een wapenstilstand geteekend tusschen Rusland en Bulgarije. 4 De regeering van Iran weigert petro- liumconcessies toe te staan, vcor den duur van den oorlog, aan Rusland, Groot- Brittannië en de Vereenigde St? :.i. Dien tengevolge zijn spanningen ontïtaan. 4 Bij een gasontploffing- in een c'.er groo te reservoirs van Cleveland, v.^iden 70 personen gedood en 235 erg gewond. Er zijn bovendien 163 vermisten. O Vanaf 31 Ocf ber hebben de post zegels met de beeltenis van Maarschalk Pétain, en alle andere tijdens c'e bezet ting gedrukte zegels, geen waarde meer. 4 Er zijn 200 kolentreinen voorzien voox de eerste helft van November.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1944 | | pagina 1