Uit 't Poperin Autobusdienst in de Provincie BREU (1 Uit 't Veurnsche Uit 't lepersche GESCHIEDENIS VAN DE MOEREN WORD CHAUFFEUR-DEPANNEUR Wmé Chauffeur - Depansraeur jWAT ZOEKT GE ijUit 't Diksmuidsche KRIJGSRADEN VAN WEST-VLAANDEREN NOTARIEELE AANKONDIGINGEN UIT VEURNE BURGERSTAND Geboorten. Gaytant Rogianne, d. v. Victor en Ruckebusch Julia, v. Veurne. Vandendries Mare, z. v. André en Ste- kelorum Jeanne, v. Veurne. Roosens Christiane, d. v. Georges en Delerue Blan che, v. De Panne. Huwelijk. Dumolin Roger, werkman IT... D. «t/woditiu te Woumen, en Vanderwee Magdalena- VOOR UW PLAKWERKEN plaria, dienstmeid te Veurne. Overlijden. Vanbeveren Laurentius, 71 j., z. b., echtg. v. Alderweireld Alphon- sina won, te Veurne. nationaal verbond van burgerlijke oorlogsinvalieden Zondag 3 December, om 2 uur, alge- meene vergadering in ons lokaal Café du Nordbij O. Reynaert, Ooststraat, nabij de Brug te Veurne. Vanaf 13 uur zitting voor persoonlijke aangelegenheden en inning van het lid geld. Herstellingen wendt U tot HEROPENING op 1 December van BOEK-, DAGBLAD- en PAPIER- F. DECUYPER, HANDEL Zuüistr. 47, VEURNE (vr. Lindendr. 1). Groote keus Kerstdag- en Nieuwjaarartikelen. DE JUWEELEN DER BELGISCHE KUST Het Duitsche vandalisme heeft de Ju- weelen der Belgische kust herschapen in een chaos van puinen, beton en prikkel draad. De beruchte Atlantik-Wall heeft onze, eens zoo heerlijke, badplaat sen ten gronde geslecht. Dit is het resul taat, waaruit we de waarde van de Duit sche kuituur hebben leeren kennen, een staaltie van Duitsch mate ilisme. Ge- durenae vier teren hebb.n de Engelsche kanonnen onze kust, zooveel het hun mo gelijk was, gespaard, niettegenstaande het voor hen kinderspel ware geweest, af en toe eens den muur van den Atlantik- Wall te teisteren en te vergruizelen. Onze badplaatsen van het Noord-Westen, vanaf De Panne, zien er uit alsof de oor log er dagen lang hadde gewoed. Het is dus loutere vernielingszucht, die de mof fen bezielde, en die ze vier jaren lang hebben botgevierd. De menschen werden uit hun woningen, uit hun villa's verban nen. Deze werden dan leeg geplunderd. Hiermede nog niet verzadigd werden de gebouwen ondermijnd, op zulkdanige wij ze, dat de minste drukking op deuren of vensters, de ontploffing veroorzaakte. Waarden noch eigendommen werden ge ëerbiedigd, en de meest elementaire rech ten van den mensch onder de voeten ge trapt. En we doorbladeren met weemoed een prachtig geïllustreerde propagandabro- chuur van vóór den oorlog. We zien er ons mooi duinenland, nu bezaaid met wanstaltige betonnen schuilplaatsen. We zien er onze heerlijke gebouwencomplex en, meesterstukken van Belgische archi tectuur. nu gecamoufleerde forten of ka- nonnentorens. We zien er het strand, nu hervormd tot een woud van houten en Ijzeren palen. Zelfs de kursaal van Oost ende, de kroon der koningin van de bad steden, eenig in Europa, werd niet ge spaard en ten gronde afgebroken om zich neester te maken van koper en lood die noest dienen voor den krieg Van de Vransche tot de Nederlandsche grens, dndt men langsheen de kust geen huis ïoch villa die nog bewoonbaar is. We herinneren ons een profetievan ten eenvoudig mensch, toen we een paar aar geleden, de vernielingszucht van den rezetter gade sloegen. Dat volk, zei hij, especteert niets, maar het zal nooit ofte ïooit iets bezittenprofetie die stilaan naar zeker werkelijkheid wordt! VICTOR VAN HEUVERSWIJN, Iepenstraat 32, NIEUWPOORT. DE BOKSMEETING Zooals voorzien werd zot-dag jl. gebokst voor een uitverkochte -zaal. De uitslagen lul den. Liefhebbers over 4X2min.: HANSSENS, Moeskroen, wint niet do punten op Suw-ter, Veurne. DF.SCH., V-e-urne, wint met k. o. In de 1« ronde op Demets, Moeskroen. DECKERS, Veurne, wint met de punten op Vanoosthutze, Moeskroen. NOEL. Veurne, en ORKA, Moeskroen, slaan match nul. VILLEIRS, Veurne, wint met de punten op Vanoo-teghem, Moeskroen. CALMEYN, Veurne, wint door opgave In de 2« ronde van Pardo, Moeskroen. 1» Beroepskam-p over 8x3mtn.: MARS, Veurne. wint met k. o. In de l« ronde van Vanmeerhaephe, Moeskroen. De Moes- kroenaar had niet veel In te brengen en na een drietal keeren In gevaar verkeerd -te 'heb ben, wordt door een rechter op de fcln uit geslagen. 2° Beroepskamp over 8x3roln.: DUJARDIN, Moeskroen. wint met k. o. In de 4" ronde op Myny, Veurne. De eerste ronden scheen de Moeskroenaar, die blijkbaar o-ver veel routi ne beschikt, niet opgewassen om zijn tegen stander in -gevaar te -brengen. Myny voerde doorgaans zelf het hoog-e woord... totdat hij tijdens de 4» ronde verrast werd door een rechter -die hem ten -gronde velde. Onvolledig hersteld werd hij opnieuw getrollen om ten slotte te worden uitgeteld. 3° Reroepskamp over 8x3 loin.: LUCiDAR- ME, Veurne, wint met de punten op Founmau, Moeskroen. Aan de superioriteit van Lucl- riarme viel n-iet te -tornen, die den Moes kroenaar dan ook een ware afstrarflng toe diende. ADINKERKE Tooneelfeest. Zooveel belangstelling voor de vlijtige V. K. B.-ers had niemand verwacht. Het moeilijk te vertolken soclaat drama Wij volgenwerd op een meesterlijke wijze gespeeld. De prachtige schennen, de voortroffen,like 1 uitspraak, het uitmuntend gebarenspel, de ver zorgde grimeerlng en vooral het d-lap model - ven der speelsters, hadden voor gevolg de aandachtige toeschouwers tot ln de ziel te ont roeren. De aangename klucht die volgde was Inder daad een doeltrefferDe -weerbarstlgs-to lachspier? i k-> iden niet weerstaan aan he: drollige spel der -guitige typen. Zan-g. muziek en -ballet waren uiterst ver zorgd en oogstten herhaalde toejuichingen. Dank, sympathieke V. K. B.-ers, voor uw kundig veredelend en opvoedend tooneel. .Ge lukkige meisjes, die ln zulke flinke ve-reenl- ging als de V. K. B., uw tijd en vlijt, uwe jeugdige krachten ten br-te g".-ri uit Ihfde lot n. L. Heer en om uw volk te dienen. Ge lu.kki.ge ouders die beseffen dat huil dochters daar o de goed.- plaats zijn. WULVERINGEM-VINKEM Goed initiatief. Naar wij zoo juist komen te vernemen zou er in onze gemeente een ontwerp ter studie liggen. Een drietal leeraars zouden zich bekommeren met het lot van hun streek. Zij zouden de jongens van dezen achterlijken hoek willen helpen in het opbouwen van hun toekomst. Een cursus zou gegeven worden in den landbouw, ln den tuinbouw en in het Fransch. Later zou daarbij komen Neder- landsch, rekenkunde en wat algemeene kennis. KOKSIJDE Te Deum. Zondagvoormiddag 11. verzamelden zich de groepen Oudstrijders van '18 en '40 en begaven zich ter kerke om de plech- tigge Hoogmis bij te wonen, die tot ziele- lafenis hunner gesneuvelde strijdmakkers opgedragen werd. Na de H. Mis werd het Elechtig T-e Deum gezongen, ter gelegen- eid van 's Konin-gs Naamfeest. We heto- merkten de aanwezigheid van den Ge meenteraad, het Politiekorps en een ster ke afvaardiging van het Engelsch Leger, de Vuurkruisers en de groepen Oudstrij ders. De plechtigheid in de kerk werd besloten met het Belgisch Volkslied en God save the King Nadien werden de militaire kerkhoven en het standbeeld der gesneuvelden be zocht, waar rede-voeringen werden uitge sproken en kransen neergelegd. Een manifestatie van Vaderlandsche trouw en gehechtheid aan Vorst, Volk en Land. De Biddag in aantocht! Op 4 December zooals elkeen weet is het Biddag op onze parochie. Dit jaar wordt deze dag speciaal voorbereid door een Triduum dat Donderdag a.s. begint. We trekken de aandacht op de avondser moenen die zuilen plaats grijpen als on middellijke voorbereiding tot dien dag. Pater Vanden Bulck, Jezuïet, komt ons over actueele problemen spreken. Slecht of goed weer: ons kerkje moet te klein zijn. Poutrels, rails, be- f tonijzer, zweeijzer of iets anders? Wendt U dan tot: G. VANWYNSBERGHE, metaalhandel. Brugsche Steenweg te VEURNE. Groote keus van alle slag occasiema- teriaal aan de voordeeligste prijzen. 'mmswtëwnsiiMsvtsvMvvwattsmtwfc DE VRIJE BEROF.PSSCHO si: :t idesbald Wanneer de Vrije BeroepsschOk» haar poorten zal openen, hoor ik vragen links en rechts. Nog een beetje geduld, brave menschen. Er wordt hard gewerkt om vw de gen darmerie een school en van dS stallingen een werkplaats te maken, gezond, luchtig en klaar. De speelplaats ligt nu nog vol materialen e-n in de lokalen zou men nog de be-enen breken. Voor leeraars en leerlingen is er nog geen plaats. Maar het uitzicht verandert eiken dag en wij hopen dat de werken voldoende zullen gevorderd zijn om lessen te beginnen in de eerste dagen van December. De leerlingen, die zich lieten insehrij- en, zullen tijdig verwittigd worden. Ondertusschen kan U worden medege- ieeld dat het nieuwgeboren kind gedoopt rerd onder den naam van Sint Idesbald, ien patroonheilige van onze streek. Moge de school, onder zijn bescherming iroeien en bloeien ten bate van onze ong-elingen. c::lr blanckaert, voerman, Pannestraat 121, veurne. - HR. 7518. BEVOORRADINGSBERICHTEN De werknemers worden verzocht hun izegels af te halen op Maandag 27 en nsdag 28 Nov.; de zwam ere vrouwen Woensdag 29 en Donderdag 30 Nov.; T. B. C. lijders op Vrijdag 1 Dec., n loket 6. De landbouwers die recht hebben op lkzegels voor hun kinderen, worden zocht een attest te komen afhalen, t loket 4, op Woensdag 29 November, ie melkkaarten van de kinderen moe- medegebracht worden. Verscheidene ïouders vergeten dit maandelijks. In ca ze in het vervolg om geen attest ko- ïen. zullen de liters volle melk waarop ze recht hebben, niet meer afgetrokken worden voor hun minimumlevering aan zuivelproducten. De landbouwers die hun algemee ne kaart van den aan het Teeltplan on derworpen exploitantnog niet hebben afgehaald, worden vriendelijk verzocht dit zoo spoedig mogelijk te doen, aan lo ket 7. Naar we vernemen heeft het stads bestuur al het mogelijke gedaan opdat de bevolking spoedig in het bezit zou gesteld women van hun rantsoen kolen. BELANGRIJK ALBERT TERNIER, Pannestraat 45, (VEURNE, maakt de landbouwers en be langhebbenden van Veurne en omliggen de hiermede bekend dat hij zich komt te vestigen als ZADEL- en GAREELMAKER. Door spoedig en trouw zijn klienteel te Indienen hoopt hij eenieders gunst te mogen genieten. Zadel- en Gareel- ma kerij, Eachen, Drijfriemen en alle f "''v-iTrtfRels. Nieuw en herstellingen. KEVCORRADINGSVARÏA i De eerste «sprot» is wederom oo de 1 markt verschenen. En dat heeft heel Irat te beduiden. Dat beteek-ent o. a. een Sn.-.ioogd vetrantscen en een ruim pro- bent koolhydraten en eiwitstoffen voor o. o ondervoede bevolking, i Loader vrees van overdrijven mogen vi-..bevestigen, dat de overvloedige ha ll 'seStt^Ten Cite w» de laatste jaren ge- 1 hebben, v/erkelrk de reddin"" betee- ien oor de niet-kocpkrachtige gezin- b"n bedriegt, zegt het spreekwoord, tekerll.ilt wel van toepassing is op de ïdheidstcestand der bevolking in het seen, en op die der kinderen in het ader. der voorwendsel van een zeker blosje wangen en een niet te mager voor- n wordt er eemakkelijk tot een -te kort-hebbende toestand besloten. i officieele zijde wordt ons geleerd iet huidig officieel rantsoen ons amper 1400 caloriën kan bezorgen, t er minimaal 2400, ja 3000 caloriën e groeiende jeugd noodig zijn. is dus zonneklaar dat de 1C00 ont- ic'.-e caloriën in de voedingswaarden •trie mark: moeten gezocht worden. cebrekkig die kwestie opgelost n c'e weinig koopkrachtige eii kin- ;e gezinnen heeft wel geen betoog, ram leve de sprot en den haring. S. RIVER. UIT DIKSMUIDE 'S KONINGS NAAMFEEST Hier gelijk overal elders in het Vlaam- sch-e land heeft dë bevolking ter gelegen heid van 's Konings Naamfeest geest driftig het bewijs willen geven van hare aanhankelijkheid en trouw aan den zoo waardigen vertegenwoordiger van ons koninklijk huis waaraan België sedert meer dan honderd jaar reeds zooveel te danken heeft. De beeltenissen van Z. M. Leopold III, welke door de V. K. B. J. ten huize aan gebeden werden waren in enkele uren uitgevochten en aan nagenoeg alle ven sters prijkte die of een andere lieve foto van den Koning. Ook het Te Deum werd talrijk bijge woond en godvruchtig werd er gebeden opdat de Heer onzen geliefden Vorst zoo spoedig mogelijk zou mogen laten terug- këe-ren. Om meer orde te toekomen en alle wrijving te ontgaan werd ditmaal aan den ingang van 't stadhuis een briefje aan de deelnemers van den optocht uitge deeld waarop de plaatsen aangeduid ston den die volgens het protocol aan de ver schillende overheden en deelnemers toe komt. Het komt er nu alleen maar op aan dat iedereen zich daar zooveel mogelijk naar schikke opdat vroeg of laat niemand geen min aangename terechtwijziging zou verdienen op te loopen. De eroep katholieke aklie-meisjes met de kerkelijke vlagjes in het koor der kerk werd zeer opgemerkt. De Koninklijke Gilde van St Sebasti- aan, waarvan onze Prins-Regent eere voorzitter is. was voor de gelegenheid ook voor den dag gekomen en werd den optocht benevens zooveel andere gilde- vlaggen door den Vaandrig der G.'öe ge dragen. WEERSTANDSBEWEGING In onze stad werden Zaterdag de wa pens zonder incidenten ingeleverd. Al hoewel tijdelijk nog eenige mannen in dienst gebleven zijn voor het bewaken van de politieke gevangenen mogen wij dat kapittel uit d-e naoorlogsgeschiedenis als gesloten aanzien. He-t is te vroeg nog jm de geschiedenis daarvan te schrijven; Intusschen zal ook hier de bevolking het einde van een on- wettelijken toestand van harte begroet hebben. VLUCHTELINGEN Op aanvraag van de militaire overheid alhier w-erd door den H. Burgemeester bij plakbrief bekend gemaakt dat geen vluchtelingen hier nog mogen aanvaard worden. Zij zullen voortaan hunre inschrijving In d-e registers van de (tijdelijke) bevol king niet meer krijgen daar alle logeer- gelegenheid voor de diensten van het le ger moet vrij blijven. EEN PRACHTAVOND! We hadden het zoo schoon niet durven droomen, dien avond was 'n mijlpaal in de wordende grootheid van de Vrouwelij ke Burgersjeugd. De Weleerwaarde Heer Onderpastoor, verrezen uit de vier jaren ka-takomben- werking. leidt de a' end in en schildert zijn beweging als springlevend. De be weging biedt een garantie voor de toe komst, een veiligheid voor het gezin, ze heeft schitterend de vuurproef doorstaan en staat gereed om te veroveren. Dat wordt bewezen met h-et flink voorgedra gen Offensief spreekkoor. Daarop laat de V. K. B. J. zich ami de Ouders en Sympathiseerenden kennen aoor een bondig en bont overzicht van haar breed vertakte activiteit- De V. K. B. J. is een jeugdbeweging en moet dan in niets en voor geen ander onderdo-en in naar ontspanningen. Daar zijn de reidansen, die, los van het mo dern eetamp en geklikker, hart en ziel verheffen. En onze Diksmuidsche V. K. B. J. heeft er verstand van! De V. K. B. J. leert ook haar volk kennen in zijn verleden en zijn cultuur, dichten en zan gen. Daarvan kregen wij staaltjes te over. De prachtige rei van Vondel Wie is als God"», met pianobegeleiding, op artistie ke wijze voorgedragen, was een waardig slot van dit eerste deel van dezen hoog- staanden avond. En in denzelfden begeesterenden stijl komt de Weleerwaarde Heer Kindt aan de beurt. Met zijn snedige zinnen grijpt hij in het hart vaan het publiek. Wij moeten niet alleen den ooriog maar ook d:n vrede winnen. We hebben nieuwe radikale Evangelische menschen van doen met zin voor rechtvaardigheid en naas tenliefde. We hebben bekeermgen noodig van erzats-katholieken die hun leven niet verdeelen in een uurtje mode-katholiek- zijn en de rest van alle banden los. De Ouders van dezen tijd hebben de wereld van morgen in handen; het gezin naar het woord van Z. H. Paus Pius XII is de burcht, de laatste waarop de Kerk rekent. De Weleerwaarde H-ser Spreker wijst erop dat er nood- is aan degelijke voorbe reiding tot het ouderschap; de-ze voorbe reiding garandeert de V. K. B. J. Uit so- een nieuwe wereld, betere menschen. Wel eerwaarde Heer Kindt wordt hartelijk lang toegejuicht, zijn woerd zal niet stik ken in de doornen maar viel als vrucht baar zaad in goede aarde. En dat onze V. K. B. J. ook een luimi ge noot op haar zang heeft werd bewe zen door het ongekend succes van de klucht die er als passende ontspanning bij hoerde. Elke speelster was thuis in haar rol en wist de lachspieren geweld aan te doen. Daar laat V. K. B. J. het niet bij, ze stelt haar rangen breed epen vcor de vrouwelijke jeugd van onze stad. Welaan, gij die nog aarzelt, treedt aan, voor God en 't goede klaar Zoo'n avond smaakt naar den trog om nog... INENTING TEGEN VLEKTYPHUS Peze greep plaats op Vrijdag 3. 10 en 17 No vember jl. Zij moest in driemaal geschieden, met telkens acht dagen tusschenpoos. Zij le verde, wat de feiten -bewezen hebben, geen enkel gevaar of ongemak op. z-ij werd voor behouden aan liet Motoil-pcrsoneel van liet Rood Kruis. Zes en twintig leden, op do 30 die zicli op 3 September jl. hadden aangemeld, lieten zioli inenten. Tie ze Inenting werd door Dr RouzOe, Voorzitter der Afdeeling. -gedaan, op dc kosten van bet Rood Kruis. Zi.i werd uitgevoerd als ge-volg op een onderrichting van -het Ministe rie van Volksgezondheid en van het Hoofdbe stuur van het Roode Kruis van België, daar men de mogelijkheid moet voorzien van ln liet land verspreidde gevallen van vlektypthus. INLICHTINGEN, NASPORINGEN REPATRIEERING betreffende politieke gevangenen en civiel arbeiders in Duitschland. Bij het Rood Kruis zijn er thans 2 soorten formulieren te bekomen.- het pene «Aanvraag tot nasporingdienend voor politieke gevan genen; en een ander «Aanvraag om «flicti- - --"Teede Arbeiders». Voornoerr.de formulieren zijn gratis te be komen bi.i liet Rood Kruis. Stadsschool (in gang IJzerlaan) te Diksmu-lde, den Maandag voormiddag van 10 tot 12 uur. en den Dinsdag en Vrijdag namidda". van 3 tot 5 uur. VOETBALNIEUWS Om 1.30 uur speelde S. v. D. II tegen V. G. Woumen. Uitslag: 3-2. Het spel was aange naam om volgen. De keepers deden bij-zonder hun -bes-l. Vele jonge krachten die gcprobcrtxl werden, overtroffen Ieders verwachting. De doelen die ons de overwinning brachten werden aan-geieekend door Benolt Neut, H. Beerland-t en Olinto Boyen. Orn 3 uur g-m-g de houfdmatch door. Sportv. Ililismuide I 06 The Red Rins. Onze ploeg was vertegenwoordigd door: A. Nevejan: A. Borry: M. Dleusaert: M. Maes; G. Clauw: M. Pousaert: J. de St Hubert; A. pil; A. Van Damme; Fr. Devuysder; Dr Fr. Ro-mnielaere. Ilet eerste kwartier verliep goed. maar ver der was er voor S. V. D. niet veel meer aan te doen. De Red Boys waren overdonderend de meerderen. Keeper A. Nevejan, de schitte rendste speler op het veld, heeft de cijfers betrekkelijk laag gehouden. Onze, mannen die toch niet afgaven, verloren met 0-6. Met S. V. eerst tegen wind werd er gedraald niet 0-4. In den tweeden time kwamen er nog slechts twee doelen bij. waarvan één door verwarring. Mannen van S. V. D., geen moed verloren. De beste verdienen te winnen, en de neder laag moet sportlef aanvaard worden; en ploeg en supporters gaven Wijk van deze hoedanig heid. door de Red Boys warm toe te juichen. Zondag toek. om 2 uur: S. V. D. tegen een Pritsc-h Militair Elftal. RENINGE Paardenzegenmg. Op Vrijdag 1 December hebben we het feest van £t Fiool, patroon van de Imdbouwers. Hoe schoon -Is het niet in zoovele parochiën de jonge boerenzonen te zien, die gezeten op hnn paard, ermee naar de Dorpplaats komen o-m 7.e te laten zegenen, op-dat én paarden én alle andere -hocvedleren van plagen en rampen zouden -mogen gespaard zijn. Dit iaar -gaan wc dit ook doen te Renlnge. Te 9 u. wordt er eene plechtige Mis -gedaan tot welzijn van al de landbouwers. Alle -hoof den der 'huisgezinnen moeten er zijn. Onder- tussrhen kunnen de jonk-heden of de paarden knechten zich opstellen rondom den muur van het kerkhof, waar de priester zal voorbijgaan om al de paarden te zegenen, on.mlridelli.ik na de Mis. Overlijden. Zaterdag 1.1. 1s bier -in den Heer ontslapen de Heer F.raer-1 Haghebaert, sedert vele jaren schepen der gemeente Renlnge. Zi.ine gedach tenis zal in core blijven, want F.merl was een voorbeeldig man die de achting van Iedereen had -gewonnen. We bieden dan ook aan de achtbare l'am-tlie onze krtefeltjke deelneming. Voor het herstellen uwer geteisterde piano. Voor den aankoop eener nieuwe piano. Vraagt inlichtingen in de PIANOFABRIEKEN CNUDDE V. GEVAERT Voldersstraat 9 - GENT. Alkenvertegenwoordigers der wereldbe roemde Piano's Pleyel en Gaveau, Parijs. UITZENDINGEN VAN DE B.B.C. Uren van de huidige Belgische uitzen dingen van de B.B.C. 18.30 - 19.45 u. (Belg. tijd): Fransch programma. Golfl. 373, 285, 261, 41, 31 en 25 m. 20.30 - 20.45 u. (Balg. tijd): Nederl. programma. Golfl. 1500, 373, 285, 261, 49 berheid groeit de schoonmenschelijkheid, en 31 m. BERICHT «t-- miliciens der l-s 1949, die hun li dienst NTET hebben volbracht. .'Wens het beslui: van 13 Nov. 1944, Uitgaande van d-a Ministeries van. Bin- henlar.dsche Zaken en vr.n Landsverdedi ging. nnricn de miliciens der klasse 1940, die GEEN actiev-an dienst hebben vol bracht, zich aanmelden bij het Gemeen tebestuur. De Miliciens 1S40 die ender toepassing Vallen van dit toesluit moeten zich op het Stadhuis (Bevolkingsbureel) aanmelden op Maandag a. s. 27 November 44 (eenige dag). HET STADSBESTUUR. Volg de praktische autoleergang van het vermaarde HOOGER INSTITUUT in Brussel, welke elke Zaterdag van 18-20 uur, of den Zondagvoormiddag van 8-10 uur of van 10-12 uur. volgens voorkeur van den leerling gegeven wordt in onze Studiezaal TERMINUS Statiestraat, TIELT. Leertijd: 4 maand. Een les per week. Diploma en rijbrevet. PUBLIEK KIJK UIT UW OOGEN! Er is slechts één Instituut in dien aard ln gansch België dat gesteund is door den Staat, en waarvan de definitieve aan neming binnen kort een voldongen feit zal zijn, en dit is ons Instituut. De auto met dubbel stuur is ONZE uitvinding. Ons Instituut bestaat sedert 1934 en is geleid door een keus van Ingenieurs. Oud-Leerlingen die de rijlessen wenschen te volgen worden verzocht zoo spoedig mogelijk naar het Hoofdbestuur te Brussel te schrijven. Nieuwe inschrijvingen worden aanvaard op de aangegeven adressen, op dag en uur ernaast aangekondigd; mits betaling van het leergeld: 300 frank. ROESELARE: Studiezaal Java Ooststraat, op Zondag 26 Nov., van 8 tot 12 u. IEP ER: Studiezaal 3 KoningenMarkt, op Zondag 26 November, van 8 tot 12 u. POPERINGE: Studiezaal Den HaanMarkt, op Zondag 26 Nov., v. 13 tot 15 u. KORTRIJK: Studiezaal Vlaamsch "cofdBrugsche steenweg 80, op Zondag 26 November, van 8 tot 12 uur. BRUGGE: In ons Secretariaat St-Jacobstraat 26, ie-deren dag. Lessen lederen Zondag of een avond in dc week. TiAAUrn ïMfT'ïT'ïTTTnp Leertijd: 4 •i maand. De lessen pR IMS FiTI I T worden gegeven door het vermaarde "v/VPAJljiA lliül 11 UU I Antwcrpsche Steenweg I06A te BrusseL Gesticht in 1934. Gesteund door den Staat. UIT IEPER BURGERSTAND van 17 tot 22 November 1944. Geboorten. Haeck Ghislain (v. Zille- beke). Dubois Johny, Dikkebuschsteen- weg 42. Lantsoght Johan, Elverdinge- straat 48. Verhoeven Suzanne (v. Ant werpen). Baert Joseph (v. Westouter). Bonduwe Walther, Diksmuidestw. 61. Vanderhaeghe Serge (v. Langemark). Ghesquiere Josiane (v. Langemark). - Devos Myriam (v. Beselare). Dewaele Freddy, Lindendreef 57. Claus Chris tian (v. Antwerpen). Overlijdens. Delhaye Henri, 71 z. b., ongeh., Lange Torhoutstr. 25 (van Dranouter). Decap Maria, 25 j., z. b., ongeh., Poperingestw. 16 (v. Woumen). Druant Achiel, 62 j., leurder, echtg. v. Dezitter Bertha, L. Torhoutstr 25 (v. Westvleteren). Depoorter Henricus, 69 j., landgebruiker, echtg. v. Riem Leonia, L. Torhoutstr. 25 (v. Poperinge). Afliet Maurice, 38 j., landbouwer, echtg. v. Zoë Van den Heede, L. Torhoutstr. 25 (van Wijtschate). Becquart Julie, 85 j., z.b., ongeh., Rijselstr. 38. Derensy AJphon- sine, 69 j., echtg. v. Dewickere Renatus, L. Torhoutstr. 25 (v. Roesbrugge-Har.). Huwelijk. Vandelannoote Remi, land bouwer te Vlamertinge, en Jeanne Nei- rynck, z. b. te Is-per. FIETS GESTOLEN De genaamde Desmedt Anna, van Vla- mertinge, had op 18 November, om 10 u. 's morgens, haar fiets geplaatst tegen den gevel van de Kredietbank in de Boter- straat. Toen ze een half uur later buiten kwam was haar stalen paardje verdwe nen. Klacht werd neergelegd. VREEDZAME OPTOCHT DER P. A. Zondag laatst hadden ook de weer- standsgroepen, inzonderheid de P. A., in leper er aan gehouden in optocht de stad te doortrekken. Zij vertrekken uit hun lokaal H-et Vlaamsch HuisVan wege de bevolking was er niet de minste be langstelling en niemand vond er bezwaar in dat het aan de ontwapende troep-en gegund werd eene wandeling te doen in groep door de bevrijde stad. Thans ligt gelukkig de weg open cm de wapens herop te nemen tegen den vijand. Maar er zal vooraf nog wat oefening noodig zijn. DOOR DRIE ONBEKENDEN ZDN FIETS GEROBBERD Jozef Bourdeaux, uit leper, die per flets van zijn werk kwam uit het stedelijk slachthuis, was op de Vande Peereboom- plaats genoodzaakt te stoppen. Drie on bekenden maakten hem zijn rijwiel af handig en konden, beschermd door de duisternis, ontkomen. Klacht werd neer gelegd. WIJTSCHATE Burgerstand. Overlijden. Desmijter Adeline, 56 j., ongehuwd. Bond der Kroostrijke Gezinnen. Naar we vernemen zal er op een Zon dag van December een Dag der Kroost rijke Gezinnengehouden worden. Deze dag waarop alle die groote fami lies van Wijtschate met hun kinderen zullen aanwezig zijn op de algemeene ver gadering, belooft iets eenigs te worden. Voor iedereen is een aangename verras sing weggelegd. Datum en programma van dezen feestnamiddag zullen binnen kort bekend gemaakt worden. LANGEMARK Burgerstand. Geboorten. Blomme Rosa, d. v. Albert en Couchez Agnes. Lebbe Joris, z. v. Al- bert en Truant Elisabeth. Derudder An dré. z. v. Cyriel en Verbet:e Angèle. Ver- faillle Jeannine, d. v. Cyriel en Noyelle Julia. Hessel Gtnette, d. v. Marcel en Bosel Maria. Vandendriessche Daniel, z. v. Achlel en Blanckaert Bertha. Claerhout Ghisialne, d. v. Gerard en Vanneste Cyrilla. Vanlerberghe Jozef, z. v. Albert en Cor- nlllie Margriet. Blanckaert Adelson, z. v. Odiel en Staelen Godelieve. Fagoo Anna, d. v. Gery en Derycke Martha. Lecointre Marguerite, d. v. Jule~. en Blanckaert Maria. Myll-eviUe Camiel, z. v. Jules en Callens Margriet. Vandamme Glnette, d. v. Hec tor èn Packet Maria. Huwelijk. Ververken Albert en Deroo Magdalena, b. v. Langemark. Overlijdens. VerhaHe Remi, 55 J., land bouwer, echtg. v. Liefooghe Flora. Crom- bez Michel 6 w., z. v. Gaston en Maddelein Alice. Platteeuw Emma, 65 j., echtg. v. Karel-Lodewijk Vandamme. Deketclaere Alfons. 70 j., wed. v. Marie-Louise Verbeest. Degraevë Jules, 63 j., echtg. v. Claere- bout Idonie. UIT POPERINGE BURGERSTAND van 16 tot 23 November 1941. Geboorten. De Jaeghere Christiane, d. v. Albert en Vanwynsberghe Georgette (va" Roes brugge)Huyghè Nelly, d. v. André en Vandewynckel Cécile, Eerats Reke 11. Ghesquiere Jan, z. v. André en Priem Marie- Thérèse. Goudenhoofdstraat 8. Vrrleene Johnny,' z. v. Albert en Delanghe Bertha, Krombskestraat 58. Overlijdens. Ackaert Sidonie, 73 j., echtg. v. Vandermeersch René, Casselstraat Feryn Romanie, 83 j., wed. v. Kinnoo Henri, St-Michielstraat. Vandevcorde Ca- mille, 63 j., echtg. v. Adriaen Maria, Pries terstraat Huwelijken. Dewachter Roger, trein wachter, en Titteljon Augusta, z. b., b. v. Poperinge. Delbeke Albert, bediende, en Coutteure Yvonne, z. b., b. v. Poperinge. Casteleyn Godfried, koster v. Ichtegem, en Claus Cecilia, z. b.. v. Poperinge. Devos Georges, rekenplichtige, en Deblauw-e Elisa, huishoudster, b. v. Poperinge. Huwelijksbeloften. Vercruysse Joseph, landbouwer, en Vercruysse Anna, z. b., b, v. Poperinge. Cauwelier Roger, telefoonbe- diende v. Watou, en Baert Joanne moelen- maakster v. Poperinge. Meersseman Os car, landbouwer, en Desomer Maria, z. b., b. v. Poperinge. 'S KONINGS NAAMFEEST Tot welzijn van onzen geliefden Koning Leopold III werd Zondag in onze drie kerken, na de Hoogmis, ej-n plechtig Te Deumgezongen dat door alle aanwezi gen met groote ingetogenheid aanhoord werd. Mocht onze Vorst binnen kort terug zijn is aller beste wensch. STRAAT3EKLADDERS Drie jonge gasten die in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. straten aan het bekladden waren werden 'betrapt en lie pen een proces-verbaal op. ONTWAPENING VAN WEERSTANDSGROEP De weerstandsgroep van de M.N.B. heeft Zaterdag 17 November jl. de wapens af gegeven, d-e ontvangen bevelen volgend. Het G. L. was reeds sedert enkele weken ontbonden te Poperinge. LICHTE BOTSINGEN Maandag jl. werd wielrijder Jul. Wouss., wonende Bruggestraat, op de Groote Markt door een militaire auto aangereden. Stoffelijke schade aan rijwiel was het gevolg. In ae Gasthuisstraat werd Dinsdag jl. de juffer Bouche, uit Vcorm-szele, door een burgerauto aangereden. Stoffelijke schade werd onmiddellijk vergoed. De juffer bleef echter tijdelijk ongesteld. Nu De Moeren die, sedert ze van moe ras in 1619-1622 tot vruchtbare akkers en weilanden werden omvormd, reeds zooveel malen overstroomden door zee- watergeweld, loont het de moeite hun ge schiedenis aan de lezers bekend te maken. Vooreerst zijn De Moeren niet altijd zoo'n diep moeras geweest. Wel was ten tij-de van Julius Cesar (Romeinsch Tijdvak) het land als door- zaaid van moerassen, doch het was ook sterk bewoond en beboscht. Naar 't schijnt zou er in den loop der 3° eeuw een grondinzakking gebeurd zijn, die de streek ten Zuiden van Veurne, aan weerszijden de Belgisch-Fransche grens, -totaal onder zoutwater zette. Het bedroeg eene oppervlakte van 3.250 Bunders, hetzij ongeveer 4.434 Ha. Doch volgens de seizoenen schommelden deze overstroomde moerassen tusschen 4.000 en 5.000 Ha. Door deze grondinzakkingen ontston den, volgens de aardkundigen, twee zee armen of zeeboezems: die van den IJzel en die van Sangate. Deze van den IJzer kwam nog tot Loo in 840 en deze van Sangate tot Useem in 1037. Dit moeras was ongeveer 8 voeten diep of 2,23 m. Door aanslibbingen van 't zee water tijdens ebbe en vloed, vulden zich de zeeboezems, zoodat ze tegen de jaren 800 reeds veel in uitgestrektheid en diep te afgenomen hadden en zich in vrucht bare landbouwgronden omvormd hadden. Zoo bleven alleen De Moeren als een afzienbaar moeras over en zonderde die landvorming zooveel te meer water af in De Moeren. De haven van Duinkerke was een laat ste overblijfsel van den zeeboezem van Sangate. Zoo waren in 1144 De Moeren Ieper-Diksmuitle over St-Jan, St-Juliaans. Langemark, Bik- schote, Merkem, Jonkershove en Woumen. leper V. 11.30 18.30 Diksmuide A. 12.40 19.40 Diksmuide V. 6.30 14.00 I-eperA^7.40 15.10 Ieper-Bizet over Sint-Elooi, Wijtschate, Meesen en I'loegsteert. leper V. 11.00 17.00 LeBizet A. 11.40 17.40 Le Bizet V. 7.45 14.00 I-eper A. 8.25 14.40 Rijdt niet op Maan- en Woensdagen. leper-Roese'are over Zonnebeke, Passchendale, Moorslede, leper V. 9.00 15.00 18.00 alleen nog in natuurlijke verbinding met Duinker-ke. Hier en daar verhieven zich kleine m-eerschen van veranderlijke groot te (waarschijnlijk plaatsen als t Veurnsch Eiland waar Mr Jules Galloo woont op Sint Thomasin de 1700 Ge- mete). Deze moerassen verspreidden een ver pestende lucht en aanhoudende koude misten of smooren veroorzaakt-en een gevaarlijke polderkoorts, die doodend was en veurn-ambachtsche stier heette. Nu in de 12" eeuw stonden de alomver- maarde monikken van de Abdij Ter Duinen» bekend om hun grootsche wer ken in verband met het vruchtbaar ma ken van waterzieke gronden. Samen met de Wateringen, die overal -trekgrachten dolven en in orde hielden, zorgden ze dat op vele plaatsen de overtollige wateren in onze streek een goede aflossing vonden, dank zij ook de talrijke vaarten die toen werden gedolven als die van Kales, Bur- -burg en Loo en mede door de natuurlijke waterloopen als de Aa, en de Hooge en Lage Colme in Frankrijk (Bergenvaart) en den IJzer. Dank zij de hardnekkige en taaie werkkracht onzer dijkenbouwers werd Veurne-Ambacht vruchtbaar. Doch ze ge lukten er toen toch niet in 't plan op te vatten De Moeren droog te leggen, 't Zal slechts tegen 't einde der 16" en 't begin der 17" eeuw zijn dat r.-.en dit grootsche plan zal uitvoeren, 't Was ten andere ook -geen klein bier, zoo'n twee-meter-diep moeras van 25 km. omtrek droog te leg gen. Het tijdperk der 17" eeuw brengt, in bijna alle lage landen, e-en kenmerkende algemeene beweging met zich mee die zal leiden tot droogmaken en aanwinnen van landbouwgronden. Roes-slare Roeselare leper A. V. A. 10.00 7.00 8.00 16.00 13.30 14.30 19.00 16.30 17.30 WATOU Auto gestolen. In den nacht tusschen Zondag en Maandag jl. werd in de garage van den Hr Notaris Vandenameele een auto ge stolen 'oehoorende to: den Hr Notaris. Uit het onderzoek dat naderhand inge steld werd zou het gebleken zijn dat in den omtrek ae auto naderhand zou her- schilderd zijn geweest en zou deze op verscheidene plaatsen opgemerkt zijn ge weest. Wij meenen te weten dat de auto pinnen kort aan den eigenaar terug aal kunnen gegeven worden. Ieper-Roeselare over St-Juliaan, Langemark, Poelkapelle, Westroozebeke en Oostnieuwkcrke. leper V. 8.00 15.30 Roeselare A. Roeselare V. I-eper A. 9.00 10.00 10.58 16.30 17.00 17.53 Kortrijk- Ingelmunster-Tielt Kortrijk Ingelmunster Ti-elt Tielt Ingelmunster Kortrijk 8.30 9.00 9.40 7.00 7.30 8.10 12.30 13.00 13.40 10.00 10.30 11.10 16.00 16.30 17.10 14.00 14.30 15.10 18.40 19.10 10.50 17.30 18.00 18.40 In de zitting van vorige week werden wer den vijf doodstraffen uitgesproken tegen vol e betichten: Rosselle Alberic, 19 jaar, St- es; Delrue Emiel. 50 jaar, St-Kruis; D Nestor, 24 jaar, St-Andries; Stael Cil. 33 jaar, Brugge, en Sogers Leopold, 19 jiAsseb"oek. Deze vijf beschuldigden zijn allen lid geweest van de ss-Standarde Flandern. De ter dood veroordeeling geschied de bij verstek. Allen werden van de Bel gische nationaliteit ontzegd en de onmid dellijke aanhouding werd bevolen. In de zelfde zitting werden een drietal zaken van verklikkers tot verder onderzoek uitgesteld. Een zekere Naert Albert, 19 jaar, uit Be- veren bij Roeselare, werd tot 5 jaar opslui ting en berooving van burgerrechten ver oordeeld, omdat hij zijn werkgever, wegens wapenbezit bij de feldgendarmerie had aan geklaagd. De zitting van Dinsdag jl. werd ingeleid met verooratelingen bij verstek: Frans' Van Maele, 19 jaar, uit Brugge, SS, levenslange hechtenis en ontzegging van burgerrechten; Germain Boi, 22 jaar, uit Brugge, en Kamiel Bundervoet, 30 jaar, uit Oostende, beiden SS-mannen, doodstraf met berooving van de Belgische nationaliteit. Een Vlaarnsche wachter, de genaamde Al- bert Vanhouwaert, 28 jaar, uit Rumbeke, wordt veroordeeld tot 20 jaar gevangenis straf en ontzegging van zijn burgerrechten. Jozef Duflou, 49 jaar, handelaar te Roe selare, was lid van het V. N. V., D. M.-Z.B. en heeft allerlei zaken vervoerd voor de Duitsche Wchrmacht. Er worden verzachten de omstandigheden in aanmerking genomen, aangezien betichte vader is van elf kinderen. De veroordeeling luidt: 5 Jaar hechtenis en berooving van zijn rechten. Tijdens de zitting van Woensdag heeft de Krilgsraad volgende vonnissen geveld. Rykx Michel, Vlaarnsche Wachter, 19 jaar, uit Hollebeke: 15 jaar hechtenis en ontzegging van burgerrechten; Duyvejonck Jozef, fa- briekswachter uit Veurne: 3 Jaar gevangenis straf en berooving van rechten; Kesteloot Edward, 24 jaar, eveneens uit Veurne, VI. Wachter; 10 Jaar opsluiting en ontzeggging van rechten. Vorige week Zaterilag werden dan nog en kele zaken van gemeen strafrecht behandeld: nl. diefstallen en heling van materiaal ten nad-eele van het geallieerde leger. De toege paste straffen waren streng en voorbeeldig. Immers,zoo verklaarde de Heer Krijgs auditeur, de gepleegde feiten zijn een ver grijp tegen het geallieerde leger, wier soldaten gevochten hebben voor onzë vrijheid, en zij zijn verders van aard ons nationaal karakter en prestige in het gedrang te brengen. GEFUSILLEERD EN TE BRUGGE Onder de gefusilleerden die op het veld van OOST AKKER geïdentificeerd werden, bevinden zich de volgende Westvlamingen: Baucarne Raymond, van Luingne, gedood 16-2-43; De Coene Roger, van Moeskroen, gedood 16-2-43; Moulin Jozef, van Herzeeuw, ged. 16-2-43; Van de Plassche Adhemar, van Moeskroen, ged. 9-3-43; Roelandt Gaston, van Brugge, ged. 21-7-43; Packet Marcel, van Torhout, ged. 2-9-43; Packet Julien, van Torhout, ged. 2-9-43; E-erw. Pater Steyaert Maurice, Abdij van Steenbrugge, ged. 21-9-43; De Praetere Jozef, van Harelbeke, gedood 6-10-43; Garez Albert, van Heestsrt, ged. 6-10-43; De Smet Albert, van Heestert, ged. 6-10-43; Feys Ernest, van Oostende, ged. 16-11-43; De Bol Julien. van Lissewege, ged. 20-5-44; Van den Berghe Hilaire, van Damme, ged. 20-5-44; Maes Albert, van Duinbergen, ged. 20-5-44; Boereboom Gaston, van Heist- aan-Zee, gsd. 20-5-44; Lampo Jozef, van Damme, ged. 20-5-44; Stijns Alfons, van Lis sewege, ged. 20-5-44; Serreyn Albert, van St-Andries (Brugge), ged. 2-6-44; Kints Al- bert, van St-Denijs (Kortrijk). ged. 14-6-44; Foumier Marcel, van St-D:nljs (Kortrijk), eed. 14-6-44; Bankaert Willy, van St-Kruis 7Brugge), ged. 1-7-44; Meertens Raoul, van Brugge, ged. 1-7-44; Schuermans Albert, van Loppem, ged. 1-7-44; Bocher Marcel, van Brugge, ged. 1-7-44. Onder de personen die tijdens de bezetting te RIEME gefusilleerd werden, en wier lij ken men nog niet heeft terug gevonden, be vinden zich twee Westvlamingen, nl. De Wilde Theofiel en Vrlelynck Emiel, heide van Brugge. Z. EM. KARD. VAN ROEY DOET BEROEP OP ONZE LANDBOUWERS In de Bisschoppelijke Onderrichtingen, die zoo pas door Z. Em. Kard. Van Roey aan de Priesters van het Aartsbisdom Mechelen werden gezonden, wordt door Zijne Eminentie aangedrongen opdat de boeren zouden gehoorzamen aan de voor schriften van de burgerlijke overheden inzake 's Lands bevoorrading. Doodgereden te St-EIoois-Vijve. D'Hsedene P., uit Desselgem, die van uit Waregem terugkeerde langs den aardeweg die komt van het station en aldus de Gentsche baan moest kruisen, stak onvoorzichtig over en werd door een auto gegrepen. Wanneer het voertuig stilstond kon men er enkel een lijk van onder uithalen. Dit gebeurde Dins dagnamiddag 14 Jl. en is het tweede ongeluk in 10 dagen met doodelijken afloop. Meulebek-enaar verongelukt te Ingelmunster. Vandevelde Adrien, uit Meulebeke, S. T. 83, kwam van Tielt naar Lauwe gereden en botste in de Meulebekekalsijde, op 300 meter der hoeve Lammertyn, tegen het paard van voerman Goethals Arthur, wonende te Tielt, 5° Wijk 93, die aldaar met zijn gespan op Donderdag 16 November rond 19.15 uur voorbijkwam. Vandevelde's moto stuikte onder den wagen wég en hij werd ervan ge slingerd en zwaar ten gronde geworpen. Dr vancloóster kon Slechts den dood vast stellen. Rockelooze kolenraapster te Moeskroen. Mevr. Marcella Amboise, 32 jaar, moeder van drie kinderen, wonende Meenensteenweg, Catteau koer, was langs de spoorbaan kolen gaan rapen. Zij ging echter zoo ver zich on der een wagen van een goederentrein te leg gen, niet wetende dat de trein ging vertrek ken. Plots werd het vertreksignaal gegeven en de ongelukkige vrouw werd het been af gereden boven de knie. Vreeselijk verminkt, moest men tot de afzetting van het been overgaan. Pijnlijk ongeval te Komen. Antolne Catsnne, 19 jaar, wonende bij zijne ouders. Waastenstraat, beproefde in een Jachtgeweer een kardoes welke hij zelf vervaardigd had. Ongelukkiglijk ontplofte de kardoes in het geweer en de jonge Catenne kreeg gansch de lading en stukken van het geweer in het aangezicht. Ernstig gekwetst werd hij naar het hospitaal overgebracht. Tieltenaar verongelukt. De 15-jarige landbouwersknecht Henrl De- meulemeester, wonende alhier steenweg naar Ruiselede, was in dienst van zijn baas met 2 wagens op de baan te Lootenhulle. Op zeker oogenblik werd hij gevat tusschen die 2 wagens en bekwam zulke erge verwondin gen dat hij aan de gevolgen ervan is over leden. DE BRIEVENPOST De aandacht der gebruikers wordt in 't bijzonder gevestigd op het feit dat de briefwisseling, welke langs de buitenzijde den naam en het adres van den afzen der of de gebruikte taal niet vermeldt, onverbiddelijk als onbestelbaar behandeld wordt. HET O F LEVERDE EEN KANON IN! De oproep tot ontwapening van de Regee ring, verliep in 't algemeen kalm. Zaterdag had een betooging plaats. De leden van het O.F. stapten in stoet zonder wapens en droe gen enkele spandoeken met aanvallen tegen de Regeering. De «clou» echter was het rondsleuren door de bijzonderste straten van een kanon op de Duitschers buitgemaakt en waarop met krijt allerlei humoristische spreuken tegen... M. Gutt stonden. Het kanon werd aangebracht door het O.F. Kuurne. Te Kortrijk werd de «humor» nog versterkt o.m. door het aanbrengen van franschtaüge slogans. Kortrijk-Antwerpen HEEN TERUG 8.00 Antwerpen (Vanweezenbeekstr.) 19.00 11.00 Kortrijk 16.00 (Plaatsen dien-en vooraf besproken in het Spoorwegstation. Kortrijk-Brussel 7.00 10.00 8.00 11.00 14.00 17.00 9.00 12.00 16.00 19.00 16.00 19.00 Kortrijk Waregem Dein ze Deinze Waregem Kortrijk 7.00 7.33 Kortrijk Brussel (Ninoofsche P.) Brussel (Ninoofsche P.) Kortrijk (Plaatsen dienen vooraf besproken in het Spoorwegstation.) Kor tri jk-W aregem- Deinze 8.00 10.00 12.00 14.00 16.00 18.00 8.33 10.33 12.33 14.33 16.33 18.33 8.55 10.55 12.55 14.55 16.55 9.00 11.00 13.00 15.00 17.00 9.22 11.22 13.22 15.22 17.22 9.55 11.55 13.55 15.55 17.55 KEURING VAN HENGSTEN VAN HET BELGISCH TREKRAS De keuringen in West-Vlaanderen voor hengsten van het Belgisch trekras grij pen plaats op volgende dag-en en plaatsen: Te TIELT, op Donderdag 7 December 1944, op de Rameplaats; Te KORTRIJK, op Maandag 11 De cember 1944, op de Houtmarkt; Te GISTEL, op Woensdag 13 Decem ber 1944, op de Groote Markt; Te IEPER, op Donderdag 14 December 1944, op de Groote Markt; Te DIKSMUIDE, op Vrijdag 15 De cember 1944, op de Groote Markt; Te BRUGGE, op Zaterdag 16 Decem ber 1944, op de Vrijdag Markt. Verder dienen de kweekers er de aan dacht op te vestigen dat het reglement voorziet dat de inschrijvingsbulletijns en de certificaten der 3 jaarsche hengsten, moeten ingestuurd worden 10 dagen vóór den datum der keuring aan den Heer Rijksveeteeltoonsulent, Stijn Duboislaan 15, te ROESELARE. TREKKINGEN LOTENLEENING DER VERWOESTE GEWESTEN 1921 184e Trekking. 1 Prijs van 250.000 fr.: R. 66566 Nr 12. 1 Prijs van 100.000 fr.: R. 169242 Nr 14. 3 Prijzen van 50.000 fr: R. 4637 Nr 15, R. 12818 Nr 12 en R. 181516 Nr 9. 594 Aanvullende reeksen zijn terugbe taalbaar aan pari Ministers Spaak en Gutt zijn naar Parijs vertrokken om er besprekingen te voeren over economische en flnancieele ken. vraagstuk- Wendt TT i" vertrouwen tot de oude FÏ3MA DUMONCEAU. Kostelooze raadplegingen van 10 tot 14 u. KORTRIJK: Den 4« Maandag van iedere maand, «Hötel des Flandres», Statiepl. ROESELARE: Den 3" Dinsdag der maand, Hötel Java 16 Ooststraat. BRUGGE: Den 2n Zaterdag der maand, «Hötel Courtai et Littoral», K. Albertpl. IEPER: Den 3>> Zaterdag der maand, Hótel du NordStatiestraat 63. BRUSSEL: Ten zetel van de firma, alle Woensdagen en Donderdagen, Rue de la Meuse, 65-67. Vele bewijzen van verlichte en genezen per sonen, alsook getuigschriften van geneeshee- ren, zijn ter beschikking van onze clienten. VOOROORLOGSCHE PRIJZEN. Opgepast! Er bestaat maar een enkele firma A. DUMONCEAU, gesticht in 1885. Door het volgen van onze autoleergangen welke gegeven worden in uw streek, kunt U op 4% maand een GEDIPLOMEERD CHAUFFEUR-DEPANNEUR worden. Het is een gekend feit dat na den oorlog de gediplomeerden overal de voor keur zullen hebben. Depannagelessen kunnen gevolgd worden den Zondag of in de week, volgens keus van den leerling. Studie over verschillende motoren en onderhoud ervan, depanneeren, enz... Aflevering van diploma's na 'de leergang. Rijlessen kunnen genomen worden op auto's voorzien van dubbel stuur en commando. De rijlessen hebben plaats eiken dag volgens afspraak met de leer lingen. Na de rijlessen wordt het brevet afgeleverd. Om aan deze leergangen deel te nemen en met sukses de lessen te volgen zijn geen speciale voorafgaande kennissen vereischt. Dames en Heeren van eiken ouderdom worden aangenomen. Inschrijvingen kunnen genomen worden in volgende gemeenten en steden op datum en uur hieronder aangeduid: TE VEURNE: Café «Excelsior», Markt 32, op Zaterdag 25 Nov. '44, om 19 U. alsook Zondag 26 November '44,om 9 uur. TE IEPER: «Hötel du Nord», Statiestr. 63, Zondag 26 November '44, om 10 uur. TE ROESELARE: Zaal «Patria», Markt 1, op Zondag 26 November '44, om 13 u., ook Woendag 29 November '44, om 18.30 uur. TE ZWEVEZELE: Café «De Mande», Markt 6, op Dinsdag 28 Nov., om 18.30 u. TE TIELT: Café De WildemanMarkt, op Woensdag 29 Nov. '44 om 19 uur. TE MEULEBEKE: Café «Volkshuis», Pittemstr., op Donderdag 30 Nov., om 18.30 u. TE WINGENE: Café «Prinsenhof», Tieltstr. 167, op Donderdag 30 Nov., om 18.30 u. vermaarde ülfGSOëi AUTGSCHCGB. bureel Gistelstecnwcg 392. ST-ANDRIES (Brugge), BELANGRIJK. Op vragen om inlich tingen waarbij geen zegel van 1 frank gevoegd is wordt NIET geantwoord. TE KOOP a KINDERVOITURE, -Chanette en Jacht- stoof. Ouderdomsteen weg 45, Poperinge. Schocne NAAIMACHIÉNEN «Singer», ronda spool, bij Dslheye L., Oostvleteren. Herstel lingen van alle merkrn worden ook aanvaard. JAZZ, met uitstekende trommel, all.in goeden staat. Bij Anciré Feys, Smishoek, Alveringem. o Goed-e NAAIMACHIEN. Te Poperinge. A t 33 jACHTSTOOFzoo goed als nieuw. Duin- kerkestraat 65, Poperinge. Gocus TREKHOND. Guido Gezellestraat 34, Vlamerting;. CUISINIERS-STOOFin goeden staat. Bij Emiel Arnaert, smid, Westouter. Gene ge prijs. FOUT RELLEN en allerlei soort Beton :er. Meenrnsteenweg 253, leper. 9 Schocne KINDERVOITURE, laag model «Torek», met cVromé en dikke banden. A.l.3. 9 I.I OT O-TRI PORT JU II voor bnkk -. a nieuwen staat, alsook Remcrque voor cUcr-o. zonder wlelsn. B'j Gaspari Vanaevocrd», Reningelststraat 82, Kemmël. o ACCORDEONin b:st:n staat, merk Lichtcrv-'lde 21 noten en 12 bassen. Aan ganadis-a prijs. Te bezichtigen bij Gus Mee uw 3, Êsvcrsamstraat 14:. Stavele. t> PARDESSUS, Vest en Regenmantel vcor jon;en van 11 tot 14 Jar-r. All s zoo goed ais nieuw. ïeperstraat 57, Poperinge. o Moderne BAH en IIA.BIEN voor autoca mion. Te bïLicht:': n: Carosserie De Jonek- heere, Bcveren-K'-ilceselare. e MOTO «Saro'.ea», 3 PK., bij Marcel Nou- wynck, smid, Dorp, Oostvleteren. .5 Schocne oleic sie NAAIMACKIENENIn vallende kep rondespoel. «Singer». H»rstel lingen, machknen van "11e m::ken. Cassel straat 5, leper. o Een gepest BOEKJE: Engelsch-Vlaamsch (English-Flemish Military Guide), 40 blad zijden met woorden en zinnen in Engelse!! en Vlaamsch. Prils 5 fr. Boekhandel S:ri sen-Vonniste. Poperinge. (Prijsvermindering voor voortverkoopers) TE KOOP GEVRAAGD MOTO, in goéden staat, niet ouder dan van 1935Ven 1 tot 3', pk. a.t.B. HANDELSREGISTER met vergunning voot beenhouwerii-chareutcrie te Poperinge. A.t.B. GEVRAAGD Goede MEID, minstens 20 jaar oud, reeds gediend hebbend, van alles zeer goed op d» hoogte, voor kath. burgersgezin te Poperinge. Zeer goede kost en loon. A.t.B. Goede MEID, boven de 18 Jaar. Boter- c+rQQj' 07 Tnnhr BOERENMEID, kunnende melken. Goed loon. Te Poperinge. A.t.B. o MEID. rond ae 20 jaar, kunnende mel ken, bij landbouwer rond Poperinge. A.t.B. o Bekwame COIFFEURSGAST voor heeren, of een Bekwame Coiffeuse voor dames. Coif feur Michel, Statiestraat 62, leper. BOERENV/ERKMAN, kunnende paarden geleiden. Huis met land beschikbaar. Inl. bij Oscar Cornille-Vandevelde, «Groote Hanmt», Ramskapelle-aan-IJzer. HAARKAPPER, halve-gast. Goede voor waarden, goed loon. Bij Maurlts Honoré, Rosestraat, Gullegem. 9 Deftige MEID. wat keuken kennende. Minstens 18 jaar, voor heerenhuis in ge meente rond Ieper-Poperinge. Bij huisgezin 3 personen. Goede kost. Hoog loon. Goed. getuigschriften vereischt. A.t.B. MEID, voor alle werk. kost en inwoon. Hotel Skindless. Gasthuisstraat 43. Poperinge. KNECHT, 14-16 Jaar, kunnende melken. Goed loon. Te Reninge. A.t.B. 9 Goede Meid, voor café-concert. Seffens. Zich wenden of schrijven: Ieperstraat 41, Pop. VRAAGT PLAATS HEER, op de hoogte der belastingswetten, begrippen van boekhouding, zoekt vast of los werk. Schrijven ten onzen bureele onder letters V.G.D. MEISJE, in klein huishouden, liefst om te naaien. Den Zondag vrij. MEISJE, 21 jaar, om te wasschen en te kuischen. Te Poperinge. A.t.B. Jong MEISJE, 17 Jaar, in burgershuis ot bij grosist, liefst te Poperinge. Inl.: Ghes quiere Arthur. Reningelststcenweg 45, Po peringe. VERLOREN BEHANGERSBORSTEL in wit haai', op Woensdagavond 15 Nov. straat of Ieperstraat te bezorgen aan D. Pype, Ieperstraat 51, Zon nebeke, tegen belooning. Jonge HOND, mannelijk geslacht, ong. 50 cm. groot, ros haar. Tegen belooning te rugbezorgen bij Gerard Veighe, Molenstraat 43, Voormezele. jl., Groote Molen- Zonnebeke. Terug- PER BRIEFWISSELING Fransch, Engelsch, Spaansch, Boek houd., Steno, Sekretaar. Teekenen, Beton, Mechanika, Elec tric., Radio; Luchtvaart, Scheikunde,1 Meetkundige Schatt., Textiel. 3. Landbouw, Tuin., Melkerij. 4. Gemeentcsekr., Kommissaris, Veld wachter, Spaarkas. 5. Kunst, Teekenen, Muziek, Journa- list, Nurse. 6. Latijn, Grieksch, Wijsbegeerte, Phi- lologie, Rechten. DIPLOMA EINDE STUDIE. Vraag algemeene katalogus. PHILOTECHNISCH INSTITUUT, j ^M. Lemonnierlaan 57, BRUSSEL, GROOTE BELOONING VOOR TERUGVINDEN VAN VRACHTWAGEN Chevrolet getoa- cheerd, voorzien van gasgenerator S.R.H., groene kleur, bovenkant van cabine en baohe wit geverfd, zwarte spatborden en wielen. - Plaatnummer 285478. - Motor Nr 2427553. - Chassis Nr 2402. Alsook AANHANGWAGEN op twee wielen, groene kleur, zwarte spatborden en wielen, open kas. Plaat Nr 285478. Sohrijven aan Gebr. A. en J. VAN DE VELDE, Markt 42, EEKLOG GRATIS: FRANSCH, TALEN, BOEKHOUDEN. Prof. D. T. SERVAIS, Grimbergen. Studie van Deurwaarder G. GYSELEN te VEURNE. STAD VEURNE Op ZONDAG 2fi NOVEMBER 1944 om 2 ure namiddag, ten huizo van Mevr. Wed. Nowé, Brugsche Steenweg .Nr 29, OPENBARE VERKOOPING van MENAGIE GOEDEREN zooals klcerkas, Leuvensclhe stoor, tarc.ls, stoelen, bedden, zetel, matrassen, oorkussens, enz. Allerhande Keuken-gcrler. Hoveniers- alaam. Gewone voorwaarden. Comptan-te betaling. GEMEENTE KOKSI.1DE OPENBARE VERKOOPING van HOTELMEUBELS en verdere roerende voorwerpen. Op WOENSDAG 29 NOVEMBER 1944, om i ure namiddag, Zcelaan 198, te KoksiJ- de, openbare verkooping van: Allerhande slaapkamergamltu-rcn, wollen matrassen, oor kussens, wollen dekens, enz. Verders al lerhande glas cn -glelswerk. Gewone voorwaarden, Comptante ktaliug;

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1944 | | pagina 4