Kunst- en Letternieuws. Officiële Akten. Maetschappy de Vlaemsche Slee. De dryjarige prys -van de Vlaemsche Tooneel - Letter kunde is met algemeene stemmen door den jury aen Myn heer Sleeckx. van Lier, toegekend. Onder zyne werken Leeft het stuk Grêtry de by zon de re aendacht van den jury gevestigd. De jury was zamengesteld uit MM. prof. Borreman, Conscience, Dautzenbei-g, Stroobant en St. Genois. De Maetschappy Rhetorica van Veurne, heefteen fransch verzoekschrift aen den heer Minister van Binnenlandsche Zaken toegestuerd, tol het bekomen eener hulpsom ten einde de vlaemsche tael te helpen ondersteunen en de vlaemsche bevolking te beschaven. Dat is toch mooi Wy wenschen uit ganscher herte dat dit voorbeeld door geene andere Maetschappyen gevolgd zou worden. "Wy hebben 'onder het oog een vlaemschen brief door den Minister van Binnenlandsche Zaken, onlangs aen de Vlaemsche Ster toegestuerd deze maelregel van in het vlaemsch de briefwisseling te doen aen degenen welke in het vlaemsch schryvenzal de grootste en heilzaemste vruchten voortbrengen. Sedert 1850 hadden wy dit niet gezien en deze handelwyze bevestigt het antwoord van den Minister in het Senaet op de interpellatie van den heer Vande Woestyne gedaen. By koninglyk besluit van 19 Maert worden er aen de tooneelmaet- schappy of tooneeltroep, die operas zal vertoonen met vlaemschen tekst, subsidien verleend als volgt per vertooning, zonder onder scheid van lokaliteit 200 fr. voor een opera van i of 5 bedryven; l.'iO fr. voor een opera van 3 bedryven 73 fr. voor een van 1 of 2 bedryven. Opdat die toelagen zouden kunnen geëischt worden, wordt er ver- eisciil i°Dal beide deelen (woorden en muziek) van bet werk ganseb oor- spronkelyk zyn en op geen anderen schouwburg' vertoond of uitge voerd zyn geweest, 2° Dat bet werk in zyn geheel door een bchoorlyk ingesteld leeskomileitaengenomen zy. 3° Dat bet werk vertoond worde door een troep of maetschappy, een geregelden schouwburg vormende en met open bureel spelende. 4° Dat het orkest, met de muziek-uitvoering gelast, samengesteld zy uit ten minsten 23 muziekanten. Als een stuk, dat deze voorwaerdcn vereenigt, na ecne eerste mael op een schouwburg in België vertoond te zyn, vervolgens op een anderen bclgisclien schouwburg zal opgevoerd worden, zal er voor iedere dier nieuwe vertooningen eene subsidie verleend zyn, gelyk aen de helft der som bepaeld liiervoren, volgens de uitgebreidheid der werken. By de provinciale leeskomiteilen voorliet onderzoek der vlaemsche tooneclslukken, zullen er ten minste 2 toonzetters gevoegd zyn, om hun gevoelen te uilen over het muziekael deel van het werk onder bet oogpunt der toepassing van het tegenwoordig besluit. Vele onzer stadsgenooten zien met genoegen de po gingen welke de Maetschappy De Vlaemsche Ster aenwendt, met goeden uitslag bekroonen, maer weinige weten hoe en door welke middelen deze kring op de hoogte ge komen is waer hy zich nu bevindt. Dit artikel is uitsluite- lyk toegewyd om het begin en de bestaenmiddelen der Maetschappy te laten kennen, omdat andere kringen er het nuttige voor hun te baet zouden nemen; omdat de menigte zou willen geloovcn dat de inrigting, het bestaen en het doel van dit vlaemsch gezelschap geene ydcle woorden zyn, maer wel zaken die ernstig overlegd, met rype bc- raedslagingen aengegaen en krachtdadig voortgezet worden omdat het publiek, die belang in het bestaen der Vlaem sche Ster stelt, zou kunnen kennis nemen in welk ge zelschap zy hunne vrouw, kinders en dienstboden laten verkeeren, als zy de vertooningen, door dezen letterkring voorgesteld, bywooneneindelyk, om deze die nog twy- felen, te overtuigen dat het Vlaemsch Tooneel geene school van goddeloosheid en zedebederf is, maer wel het eenige wapen om de slechte fransche tooneelstukken, die de be dorvenheid en zedeloosheid alom verspreiden, voor eeuwig van ons theater te bannen; om de Tooneelspelers en speelsters een onderwyzend en tevens zedig vermaek te verschaffen, in een gezelschap waer het bestuer alles aenwendt om de jongelingen, zonder dat zy het zelf weten, aen te leeren hoe zy zich in de wereld gedragen moeten en terzelver tyde afgehouden zyn dier verdeflyke gezelschappen, zoo nadeelig aen onervarene jongelingen. De Vlaemsche Ster heeft haer bestaen begonnen in de afspanning de Getemde Leeuwen, op de Botermerkt, te Yperen. Op 19" October 1837, kwamen daèr eenige liefs hebbers byéén. De reden zeggen waerom men eene tweede Maetschappy oprigtte als er reeds eene andere bestond, zoude als oude koeijen uit den dyk halen zyn en daerom zullen wy liever zwygenzelfsals er in den loop dezer aenhaling iets kwame daervan handelendezal het zyn omdat wy bet niet kunnen vermyden hebben en om de waerheid niet te kort te doen.) Na het opmaken van het reglement, dcszelfs ondertcekening, ging men over tot het kiezen van het bestuer. De kenspreuk der Maet schappy werd alsdan ook aengenomen en luidt als volgt Moedig, Ondernemend, zonder hoogmoedDeze leuze wordt voortaen aenzicn als de geleidster en het doelpunt dei- werkingen van dezfcn kring. Er werden vragen gedaen om er schriftclyk op te antwoorden, en alleenspraken uit gegeven om dezelve op gestelden dage uittevoeren. De kring verschafte zich welhaest een klein theater wacrmede hy zich uit den slag trok. De schriftelyke antwoorden als ook het leeren en uitvoeren der Alleenspraeken in verschillige vakken werden goed beantwoord, tot zoo verre dat de inhulding van het klein theater voor liet publiek kon plaets hebben op 14 Maert 1838. Eene aenspraek door den Voorzitter, eenige Alleenreden in verscheidene vakken, Muziekstukken en eene Tweespraek maekten het programma van dezen avond. Bet* publiek was zamengesteld uit genoodigden. Deze feest liet zien hoe ongeschikt de zacl was om iets voor hel publiek te geven, en men besloot een ander lokael te zoeken. Welhaest was den keus gevestigd, en men verhuisde naer de herberg de Zael van Apolloin de Lombaerdstraet. Daer kon men op breedere schael het tooneel opslagen cn het getal leden vergrootte van dag tot dag, ook wierd den iever hoe langer hoe grooter cn welhaest vergastte de Maet schappy het publiek met andere avondfeesten. {Hel vervolg in den naesten nummer).

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 2