Stads nieuws. Verschillige Tyilingen. Tooncel nieuws. Kunst- en Letternieuws. De prys van het menagiebrood, gemaekt met zuiver tarwe meel, is gesteld, voor de week van den 27 April tot 4 Mei, aen 29 een timen per kilogram. Hetzelfde brood, bestemd voor uitdeelingen door de Lief dadigheids-Gestichten van brooden van 50 centimenzal moeten 1 kilogram en 5 looden wegen. Nooit zag men meer gelovigen in onze hoofdkerk dan Zondag laetst. De nieuwe Mis van kapitein Verdven wierd er voor de eerste mael uitgevoerd. Onze verwachting heeft overtroffen geweest en wy be wonderen niet alleen het talent van den opsteller derzelve maer ook dit van den bestuerder van het orkest d' heer VanElslande; want, otn alles met zooveel samenhang te doen uitvoeren door een zoo groot getal muziekanten, is eene taek die niet gemakkelyk valt. Alle de deelen dei- mis hebben met evenveel aendacht bewonderd geweest. Men schat het getal menschen die de Hoogmis bywoonden op 5000, en het was daer wel het geval te zeggen dat men eenen muis kon hooren loopen. De heiligheid der plaets en de schoonheid der muziek, maekten zulkdanigen indruk, dat de aenhoorders als aen den grond vast stonden genageld. Het Concert ten voordeele der arme werklieden van Gent, heeft Maendag laetst alhier plaets gehad. Geheel onze schouwburg was letterlyk opgepropt van een uitgelezen publiek. Buiten de goede uitvoering der Muziekstukken, moeten wy hier nog afzonderlyk aenhalen het Kluchtlied Pauvres hommei! zoo wel gezegd door den heer Michel; wy maken hem ons kompliment over zyne ware kunst om de aenschouwers zoo hartelyk te doen lachen. Dank zy de Kommissie die dit feest ingerigt heeft Dank zy het ypersch publiek voor zyne menschlievendheid Yperen heeft door hun toedoen nevens de andere stedeu van ons België, zyn"offer toegedragen tot verzachting van het lot der ongelukkige gentsche werklieden. Een der Knechten van de hlecKcry des heeren Annoot, op de Kruysstraet buiten de statiepoort, is in den nacht voor Paesschen eene som ontstolen van 76 fr. en daerby nog zyn hemd, zyne idaK en laerzen die hy gereed ge legd had om zich vroeg aen te kleeden ter oorzacii van den Paeschdag. De nasporingen der policie hebben tot nu toe nog niets doen ontdeKKen. -De genaemde Lodewyk Minnekeer, sedert 55 jaren in dienst by M. De Coninck, alhier, viert Maendag aen- staende zyne jubelfeest in de Kerk van S'-Pietert. Verschillige dienstboden dezer stad hebben het op zich genomen deze feest te verluisterryken door eenige plegtigheden er aen te voegen. Men zegt dat het stadsmuziek voor deze om standigheid reeds gevraegd is. Voor de Mis, welke ten 8 ure plaets heeft, zullen alle in stoet, de jubilaris gaen halen en naer de Kerk geleiden. Dry -en-vvftig jaren getrouwe dienst is een schoone ler- myn Het is eene eer zoo lang zyn meester te kunnen wel dienen; maer om goede knecht te zyn heeft men noodzakelvk een goede meester noodig, en, alhoewel wy de eer niet hebben M. De Coninck te kennen, twyfelen wy geenszins of dezen heer is van het getal goede meesters en heeft regt deze eer te deelen. Op 26 Mei aenstaende moeten Provinciale Kiezingen plaets hebben de uittredende leden van het Kanton Meessen zyn M. Carpentier, van Yperen, M. Vandevyver van Meessen; en deze van het Kanton WervycK, M. A. Van Klslande, van Comen, M. Forrest, van WervycK. Het schynt dat onze Minister van Binnenlandsche Zaken besloten heeft zyne officiële intrede binnen onze stad te doen op 48 Mei aenstaende. De programma der feesten, ter dier gelegenheid alhier gevierd, zullen wy onze lezers, zoodra zy gekend is, mededeelen. Verledene week is er eene diefte gepleegd in de Kerk van S'-Nikolaes te Veurne. Men heeft er twee pacr oor ringen en een gouden ketting van 0. L. V. van La Salette gestolen. De vermoedens vallen op eene vreemde vrouw, welke, zoo het schynt, zich in de Kerk zou hebben laten sluiten. M. Clement, bestuerder der koninglyke harmony, te Veurne, heeft zyn ontslag gegeven. M. P. Ryckeboer zal zich voorloopiglyk met het bestuer der maetschappy ge lasten. Deruimehoutmagazynenmel destoomhoutzagery staende by de statie van den yzeren weg te Tilleur (Luik) en toebehoorende aen M. Martin, zyn den 19 dezer ten gronde afgebrand. Het verlies is grootbuiten deze onlangs nieuw opgemaekte gebouwen, zyn de machienen en eene groote hoeveelheid hout vernietigd. De gebouwen waren verzekerd door de maetschappy de Phénix voor 120,000 fr. Er is spraek dat de stad Brugge eene Tooneelzael zal doen bouwen op dezelfde verdeeling, zoo het schynt, als degene van Luik. - Te Brussel komt men eene nieuwe bende kwaed- doeners, van 15 tot 19 jaren oud, aen te houden. De jonge dieven verontrustten sedert eenigen tyd de hoofdstad en deszelfs omtrek. Allen zyn, na het verhoor van den regter, vastgezet geweest. Te Ileusy hebben werklieden, de grondsteenen leg gende van het speelhof van M. G. Laoureux, eene plaets ontdekt romeinsche oudheden bevattende, bestaende in Bekers, Vazen, enz. Deze heer heeft deze verschillige voorwerpen ten geschenke gegeven aen het museum van M. J. Renter, Maendag laetst heeft het geregtshof van Douai zyne uitspraek gedaen nopens de zaek Mirès. De verdachte is vry verklaerd. Graef Simeon is ook ontlast der tichtcn tegen hem ingespannen. Volgens het besluit onlangs genomen door de Kom- missarissen der Londensche Tentoonstelling zullen er maer een klein getal medaljen uitgedeeld worden. Deze medaljen, allen van dezelfde klas, zullen uitsluilelyk gegeven zyn voorde voorwerpen door groote hoedanigheden uitschynende. Men schryft uit Madrid den 16 dezer, dat den hertog van Brabant terug is gekeerd van zynen uitstap naer Tanger en dat hy zich tegenwoordig te Seville bevint. Woensdag 11. vierde de Koninglyke Maetschappy van Rhetorika te Nieuport, een sedert lang uitgesteld "feest; er werd aen den heer A. Jaeckx-Warein, eigenaer en koop man aldaer, een zilveren Eermetael aengeboden, als vyf- en-twintig jaren lid van gemelde gild; by deze gelegenheid hebben er eenige tooneeloefeningen plaets gehad en het Philharmoniek-Genootschap heeft er verscheide lieve muziek stukken uitgevoerd. De heer Matthieu, groot grondeigenaer te Thourout, het eerlidschap dezer maetschappy aenveerd hebbende, heeft in deze algemeene buitengewoone vergadering het zittings- register onderteekend en dit ware broederfeestdie met de tegenwoordigheid van verscheide hooggeplaetste persoonen. en overheid dier stad vereerd was, is met eene dans party gesloten geweest. Een Toonkundig Festival zal op 15 Juny aenstaende te An eringhem arr'. Veurne) plaets hebben. De programma en uitnoodigings-hrieven zullen eerstdaags uitgegeven worden.

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 2