Yerschilligc Tydingcii. Tooneel nieuws. Kunst- en Letternieuws. lid der maetschappy, de heer F...., vervaerdigd waren, liet spyt ons waerlyk dat de ruimte hier ontbreekt om die schoone woorden aen te halen, maer eene maetschappy welke met zulke opregte liefde een zoo kostelyk geschenk kan geven, is eene maetschappy die toont dat de wederzvdsehe verknochtheid en de onderlinge toegenegenheid de ware' on derpanden van het bestaen eens genootschaps zyn. Maendag ten 10 ure 's morgens, hebben de Oude Wapenbroeders van het eerste Fransch Keizerryk een solem nele dienst in onze hoofdkerk bygewoond ter gedachtenis van den dood van Keizer Napoleon I en de afgestorvene leden van de Maetschappy. Sedert de oprigting van deze maetschappy (23 Juny 1843), zyn er 50 leden overleden. - Deze week is een ongeluk voorgevallen in onzen publieken hof. Dit hofjen, in het midden der stad gelegen, is vooral dc verzainelplaets der kinders, die er loopen en vechten zonder aen dc minste bewaking onderworpen te zyn (degene van eenen bejaèrden man laten wy ter zyde Onbeteugelde jongens waren er Woensdag aen 't vechten, klopten duchtig en wierpen een hofbank op een kind, dat by het vallen den arm brak. Vroeger was een policie-bediende met de bewaking in den hof belast; ware dezen maetregel nog staende, waer- schynelyk zou eene moeder thans in het verdriet niet gedompeld zyn Vrouw JosefPauwe, van Zillebeke, is gister acht dagen op de markt hare borze, behelzende fr. 28-30, gesneden geweest. Lyste derjurés behoorende tot het geregterlyk arrondisse ment Yperen, om te oordeelen over de zaken die binnen de 2dc sei'ie van het tweede kwartael 18G2, voor "t hof van assisen dezer provincie zullen gebragt worden en welke te brugge zal geopend worden den 19 Mei aenstaende. Capron, Julius, grondcigcnaer te Yperen. Lapiere, Lo- dewyk, fabrikant, Yperen. Ostyn, licrn., raedsheer, Wer- vyek. - Verineersch-Théeten, grondeigenaer, Nieuwkerke. De bevolking der provincie Luik is door eene yselyke en schrikverwekkende ramp in verslagenheid gedompeld. Zaterdag avond, ten 8 ure, is er in de koolmyn la Chartreusete Grevigné, by Luik, eensklaps eene waterbreuk ontstaen, welke aen 14 menschen het leven heeft gekost. Deze ramp, welke door niets te voorzien was, heeft in eene opgaende doorsnede van 100 meters beneden den tunnel van Robermont plat ts gehad. Van deze 14 slag (offers zyn er acht huisvaders; een wedu- vvenaer, welke denzelfden dag eerst aen het werk was, laet 10 kinderen zonder bestaenmiddelen achter. Zithier de namen der 14 slagtoffi rs Seeklar, J.-H.Pre velt, H.Bolty, Courard Carabin, J.-F'. Rhone, G.Don- nay, L.Matrinne, Noel; Dubois, G., alle 8 getrouwd; Kiel, P.Carabin, M.; Delcourt, A.Lemaire, J.-G.Rosette, N.; Julien, G., deze bietsten ongetrouwd. De koolmyn la Chartreuse behoort ten grootsten deele aen den Prins van Chimay. In de I.ondensche Tentoonstelling, welke den 1 Mei geopend is, zyn er 25,000 tentoonstellers. Daervan zyn 18 duizend vreemdelingen, 2 duizend uit de engelsche Koloniën en 5 duizend Engelschen. Engeland heeft in de kunstgalery 2 duizend kunstvoorwerpen Frankryk heeft er twee honderd schilderycrr, veertig akwarellen, vyftig beeldhouwwerken en 130 gjavurenZwitserland 110 schilderyeiiIlelgic 113 schilderyen, 2(5 beeldhouwkundige groepen cn 2 gravuren Pruissen heeft 200 kunstwerken gezonden; Beijeren 44 Oostenryk 3; Nederland 120; Rusland ongeveer 100, en Italië 30 schilderyen en 70 groepen beeldhouwwerk. Een nog jong mensch, de heer Armand Donnat heeft eene ontdekking gedaen die de gansche hervorming van den telegraef moet te wege brengen. De uitvinder zou in eens de draden, de palen en de isola- teurs afschaffen. Proeven, tusschen Parys en Enghicn geno men, zouden ten vollen gelukt zvn. De bisschoppelyke weerdigheid van Belgie zal, tydens de heiligvei klaring der Japonesche Martelaren, door dry vertegenwoordigd zyn de arts-bisschop van Mechelen de bisichop van Gent en deze van Doornik. De bisschop tan Brugge kan, uit oorzaek zyner wankelende gezondheid, deze plegtigheid niet gaen bywoonen. In den vooravond van 26 April laetst, is te Cornesse- Droünval, een elfjarig meisje, Josefa Rahier, welke het vee wachtte op eenen meersch, door kwaaddoeners weggevoerd. Men heeft veel vermoedens op zekeren genaemden G. P..., van Verviers, onlangs uit het bedelaers-werkhuis van Reick- heim ontsnapt. I)e policie en de gendarmen doen veel navor- schingen om den dader en het slagtoffer te ontdekken. Op 2 Mei laetst, ten 6 1 2 ure 's morgens, is de hofstede bewoond door de w* Verbrugge, te Wevelghem, dc prooi der vlammen geworden. In min dan eene uer was deze groote boerdery geheel vernield. De schade beloopt, onder vee, meu belen en gebouwen, op 40,000 fr. Alles was verzekerd. In de gemeente Goyck (Brabant), is er in den nacht van 2-3 Mei eene moord gebeurd dc landbouwer J.-B. Vander- haegen, oud 51 jaer, na zyne vrouw op eene gruwelyke wyze mishandelt en "haer voor dood gelaten hebbende, heeft zich in eenen stal der hoeve de keel afgesneden. De vrouw is nog niet dood, maer haer toestand is deerlyk. In vroegere tyden, was het te Londen gelyk het zoo lang te Yperen is geweest vóór dat de Maetschappy de Vlaem- sche Ster bestonder kwamen nooit vrouwen op het tooneel; de vrouwenrollen werden door akteurs vervuld. Toen koning Karei II op zekeren dag ongeduldig werd om dat de vertooning nog niet begon, kwam de direkteur zich verschoonen, zeggende: Sire, de koningin is nog niet ge schoren. Dc vereenigde Tooneelliefhebbers, van Nieuport, hebben Zondag laetst eene vertooning te Dixmude gegeven, alwaer zy allervriendclykst werden onthaeld. De St.-Joris zael was, in weerwil van het schoon weder, met tairyke aenschouwers bezet. Men was zeer voldaen over den keus der stukken en deszelfs uitvoeringhet slotkoor met koupletten, begeleid met volle orkest, ontving veel toejuichingen en werd ervraegt. De Maetschappy Rhctorica de Troostverwaciiters, te Rous- brugge-IIaringhe, heeft, by brieve ons toegezonden, eenige veranderingen aen de voorwaerden van haren pryskamp, die moctplaets hebben op 7 en 8 September aonstaendc gedaen 1. De eigendom der stukken van letter-, schrvfkunde of teekening aen de maetschappy, is afgeschaft. 2. De mededingers in de bovengemelde vakken, moeten ia de maend na den pryskamp, hunne stukken wédereisschen. 3. De byvoeging van muziek voor dramas of vaudevillen is onnoodig, de blyspelen mogen in één bedryf zyn. 4. De overwinnaers in schryf-, teeken- en letterkunde, zullen hunne behaelde pryzen te huis besteld worden. 5. Naerfnate het getal twee- of driespraken, zullen er meer eermetalen te winnen zyn.

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 2