Verschillige Tydingen. Kunst- en Letternieuws. Officiële Akten. Maetschappy dc Vlaemsche Stee. Volgens dc Patrie, van Brugge, zyn de gen a em dc P. De- sodt, Vanderzypen, zyne vrouw en hunnen zoon en den oom van Vanderzypen, alle vyf betigt van moord, begaen op Jan Assez, te Staden, in bekentenis van het schelmstuk. Het is vrouw Vanderzypen die de moordenaers gelicht heeft de zoon is langs het dak binnengekropen en de dry and.re hebben het overige verrigt. Men zegt ook dat Vanderzypen van Reninghelst en P. De- sodt bekennen eene moord gepleegd te hebben te Reninghelst, op eene boerin en hare dochter. Men voegdt er by dal P. De- sodt zich plichtig erkend heeft in 34 dieften, met brack, nie- degeholpen te hebben. Het schynt dat de stad Enschede, in Holland, zoo vree- delvk door hetvuer beproefd, hare vernieling aen eene brand stichter te wyten heeft. De verdachte is reeds aengehouden en noemd zich Van Voorst. Te Antwerpen is genaemden Placjuet, gekend om zyn voorvechtend karakter, verleden week, yoor de 248alc mael aengehouden. Deze dagen is te Tirnon, in Hongarye, overleden een oud huzaer met name Johava Jokztkovitz. Ily had den ouder dom van 103 jaren bereikt en was op 82jarigen ouderdom nog hertrouwd. Eene dochter van 18 jaer uit dat huwelyk ge sproten, volgde het lyk naer de begraefplaets. - Eene korrespondentie meldt, dat het getal der vreemde lingen, welke zich ter gelegenheid van de heiligverklaring der martelaren van Japan naer Roomen zullen begeven, op 80,000 geschat wordt. Van Vrydag 2 Mei tot Vrydag avond 9 Mei, is de ten toonstelling te Londen door 111,093 menschen bezocht ge worden. In 1831 bedroeg bet getal in dezelfde tvdruimte 104,300, zynde dus de helft meer; doch daerentegen is het weder in de volgende week zeer ongunstig geweest. De koning van Pruissen heeft onlangs aen den Wurtem- bergschen kolonel 1). hamel, de uitvinder van het mrkauiek peerd waervan wy in een onzer vorige nummers gesproken nebben, het kruis van 2dc klas van het orde der kroon gegeven. Dit machien kost 9oo thalers en heeft de geheele vorm eens peerds. Wy hebben deze week de bundel verzameling der Dichtwerken, Tooneel- en Zangstukken van den dryvou- digen prijskamp van 8 September 1801, door het Rhetorika van Eecke uitgeschreven, ontvangen en wy zien er met ver wondering in dat, onder dc aenhaling der uitgeloofde pryzen, voor dezen der luisterryksle intrede de naem der Vlaemsche Ster vergeten is. Op Zondag, 15 Juny aenstaende, geeft het Gild van St. Jooris, van Zonnebeke, eene vriendenfeest voor alle Gilden, Muziek- Zang- en andere Genootschappen der omliggende plaetsen. Deze byeenkomst heeft ten doele de goede betrek kingen en vriendschap onder de verschillende lichamen wel kers instelling tot de volksbeschaving strekt, aen te kweeken en te onderhouden. Zie onze 4° bladzyde. De kommissie belast met het 7de nederduitsch tael- kongres, heeft hare programma uitgegeven. Dit kongres, welk op 8 September en volgende dagen te Brugge plaels zal hebben, onder het voorzitterschap van d'heer II. Conscience, zal zich bezig houden met al wat letter- geschied- oudheids- kunde, muziek en den nederduitschen boekhandel aengaet. De heercn die verlangen het woord op eene dier vragen te nemen, zyn verzocht zich te vervoegen, vóór 1 Julyaenst., by den geheimschryver d'heer Karei Versnaeyen, te Brugge. De voorzorgen die de kommissie, onder het beleid van haren eer-voorzitter, Mr. Yrambout, gouverneur van West-Vlacn- deren, genomen heeft, laten van nu af hopen dat deze zevende byeenkomst hare plaets zal verdienen in de letterkundige ge schiedenis annalen van België cn Holland. De verdienstelyke letterkundige, d'heer Sleeckx, prof. in 's ryks normael-schooi te Lier, die onlangs in den dryjarigen pryskamp voor het schoonste drama is bekroond geworden, heeft verledene week eene prachtige gouden Medaiije van Int staetsbestuer ten geschenke gekregen. Wy bestatigen met eene zekere voldoening, dat men zich eindelyk op nieuw zal bezighouden met het zoo lang ver- ge ene ontwerp van de oprigting eens gedenkteekens ter ver eering van den betreurden dichter David De Simpel van Staden. Reeds elf jaren zyn er verloopen dat men dc kille aerde over het lyk van dien volksverlichter strooide; men sprak dan een tyd lang over het plaetsen van een nederig gedenkteeken op zyn graf, maer van De Simpel was er deze laetste jaren geen kwestie meer, dan toen onze dichteres Mev. Van Ackere, ter gelegenheid van de onthulling van 't grafmonument van P. Van Duyse, een diepgevoeld en schoon gedicht wydde aen haren taelvriend, die hare eerste stappen begeleidde in de let terwereld; dit was nieuwe olie in de lamp welke de flauwe her- rinnering van den Stadenschen dichter bv ons allen deed herleven. De ware Vlamingen hebben eene pligt te vervullen, met de nagedachtenis van David De Simpel te vereeren door het hunne by te dragen, opdat men zyn graf zou kunnen onder scheiden en tevens bewyzen dat Vlaenderen zyne voorlichters nog weet naer waerde te schatten. Veel te veel hebben de vlaemsche letterkundigen te lyden van de onverschilligheid hunner landgenoten aen wiens ver lichting en onderrigting zy zich onverpoosd wyden. Zie, binst zyn Teven was David De Simpel arm en schier verlaten, en Mevr. Van Ackere slaekt in haer gedicht, dat wy hooger aenmerkten, eene kreet die haer veel moet gekost hebben 'k Heb u gekend, o gryze vrind, Reeds arm en oud, aan ziekte lijdend Niet meer gezocht, niet meer bemind, En in een aalmoes u verblijdend. En de Vlamingen zouden onverschillig blvven als het er op aenkomt de geheugenis te vereeuwigen eens dichters die zyn leven lang miskend is geweest Wy gelooven het niet, wy durven het niet peinzen, want het is hoog tyd dat de Vlamin gen toonen dat zy niets onbeproefds laten om hunne zaek te doen zegepralen; en wat kan er meer strekken om te bevor deren dan dc bewyzen te Icvereu dat men de geledene mis kenning wil doodverwenwelke de overledene vlaemsche schryvers ondergaen hebben van wege hunne stamgenoten Men moet de kampioenen vereeren die zich ten beste gegeven hebben voor eene zaek welke toen nog wanhopig scheen. Deze volzin alleen moest genoeg zyn om de Vlamingen hunne pligten te doen begrypenDavid De Simpel is gestorven miskend en verlatenhy was zegt Mevr. Van Ackere Verstoolen als de banneling Wien 'tvolk niet kent en niet kan noemen, Die nooit een vriendengroet ontving, En zich door elk tot nood zag doemen Weekblad van Dixmude. By koninglyk besluit van 17 d,ezer is eene toelage van 400 fr. verleend aen de Geschied- Letter- en Oudheidskundige Maetschappy van I peren en van het oud Westvlaenderen, om haer, in hare werkingen, te ondersteunen. By koningl. besl. van 17 Mei, is sieur Christiaen, gref- fierby't Vredegeregt van het Kanton Passchendaele, toege- staen van, onder den naem zyner huisvrouw, de handel in speceryen voort uit te oefenen. Deze bemagtiging kan ten allen tyde ingetrokken worden. [Vervolg, zie nummer 3.) De stap die de Maetschappy naer Poperinghe gewaegd had, liet aen de leden klaer zien dat zy nog veel te onervaren waren om zich ergens op pryskampen te begeven. Daerom nam het

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 2