Kunst- en Letternieuws. Officiële Akten. lESGELÏItGEJf. noodzakdykheid van liet wcreldlyk gezag- te bewyzen, en die zai geteekend worden door al de prelaten welke by Pius IX vereenigd zyn. S' Hubrechts-passagie, te Brussel, was Donderdag ge tuige van een schrikverwekkend ongeluk: Een heer en een- dame hielden zich aldaer stil voor het venster van eenen hoe denmakers winkel, wanneer eensklaps eene massa uit de hoo- gere verdieping op het hoofd van den heer valt en wederkaetst op dit van de dame, welke door den slag omver geworpen werd. Men had nog al moeite 0111 de massa te herkennen voor een kind van 12 jaren, die, pas ten gronde, zich oprigtte en in aller haest weg vlögtte. Een der slagtolïers was 111 eenen treurig™ toestand ten gronde blyveu liggen. Met alle voorzichtigheid by den hoed- maker Bedragen en na een kwartier uers met natte doeken, warme yzers enz. bezorgd te zyn geweest, heeft het zyne wan deling kunnen voortzetten.... op het hoofd van Mynheer. Men-schryft uit Wetteren Dat men dikwyls groote eters acntreft is niets byzonders, maer het feit dat wy over eenige dagen in onze gemeente hebben bygewoond, denken wy toch van groot belang genoeg om aen onze lezers mede te deelen Eenige lustige Wetteraers hadden eene wedding aengegaen waerby zekeren welgekenden binnenspeler eene hesp van 15 halve kilos met een groot roggen brood, mostaerd, enz., moest opeten. l)e wedding werd gesloten en men ging den man opzoeken die men juist aen tafel vond. Op het vernemen waervan er kwestie was, trok onze held zyne oogen wyd open en zegde vrienden ge komt op een slecht oogenblik, onze mutten had gekalfd en zoo even hebben ik en myne vrouw het kalf opgeëten, dus heb ik geen honger meer. Wel ge zoudt ons een groot plaizier doen met dit hespken er nog by binnen te spelen, spraken de wedders, waerop de vrouw zegde toe, toe, Wannes, doe die manheeren dat plai zier, wat is toch zoo een hespke voor u allons ja, zegde Wan nes, en hy begaf zich naer de bestemde plaets alwaer hy de lb halve kilos hesp met de toebehoorten oppeuzelde net als of hy een vieruer-boterham zou geëten hebben. Men leest in den Morning AdvertiserM. Summer beeft in den senaet der Yereenigdc-Staten eene petitie aenge- !)oden van 700 vort lang en door 45,000 vrouwen ondertee kend, vragende de afschaffing der slaverny. Jakob van Arteveldes standbeeld zal welhaest te Gent op eene der publieke plaetsen ingehuldigd worden. De Koninglyke Maetschappy van sclioone Kunsten en Letterkunde dier stad, heeft besloten een dubbele kampstryd van muziek en letter kunst uit te sckryven, ten einde ter dezer gelegenheid eene cantate te kunnen hebben, toegewyd aen de verheerlyking van Jakob van Artevelde. Het stuk mag in fransche of vlaemsche verzen geschreven zyn en niet min dan 00 noch niet hooger dan 80 regels be vatten. De opsteller van 't beste dichtstuk zal eene medalje van '130 fr. ontvangen. De stukken moeten uiterlyk tegen 1 September aenstaende aen het Sekretariaet der maetschappy vrachtvry toegezonden worden, ten einde het bekroond stuk dadelvk te kunnen in druk geven. Het programma voor den muziekkamp zal eerstdaegs uitge geven worden. De koninglyke Maetschappy de Fonteinisten, van Gent, noodigt de vlaemsche genootschappen des lands naer haren Tooueelkuiidigen Pryskamp uit, die zy, met medehulp der stadsregering, ter gelegenheid van de Gentsche Kermis, inge- rigt heeft. De zes eerste ingeschrevene maetschappyen kunnen in den strvd deel nemen. Een blyspel in 1 of 2 bedryven, met of zon der zang, moet er uitgevoerd worden op Zondag 15 en Maen- dag 1 't July aenstaende. De pryzen zyn den eersten 200 fr. en eene zilveren vergulde medalje; 2". 100 fr. en 1 idem; 3" 50 fr. en 1 idem. Eene zilveren vergulde medalje voor de verst- afgelegenste Maetschappy; eene id, voor het stuk met meest persoonen uitgevoerd; eene id. aen eene mededingende Maet schappy voor de eene of andere uitstekende verdiensten. Een koninglyk besluit van 7 Juny 1. keurt de beslissing van den Gemeente ltaed van Dickebusch goed, strekkende tol het bekomen van oorlof, tot verwisselen van liet oud schoollokael met deszelfs afhanglykheden, tegen eene party land van 25 aren toebehoorende aen het bureel van weldadigheid, bestemd tot hel bouwen eener nieuwe gemeente school. Door koninglyk besluit van 10 Juny, is er eene som van 500 fr. toegestaen aen de provincie Westvlaenderen, om de onkosten te helpen betalen door de leer-werkhuizen ter ge legenheid der londensche tentoonstelling gedaen. By koningl. besluit van 12 Juny is er eene hulpsom van 1,400 fr. toegestaen aen de kerkfabriek van S' Pieters, te Yperen, om in de onkosten te komen ter vergrooting der sa- kristv dezer kerk; en eene idem van 288 fr. aen de kerkfabriek van Wytschaete, tot herstelling der daken van deze kerk. Eene jonge vrouw kwam haren man door den dood te verliezen. Eene harer vriendinnen bezocht haer en vond haer op een piano spelende. Myn lieve hemel, zeide zy, ik dacht u in volle droefheid te vinden Ach myne goede vriendin, antwoordde de vrouw op eenen treurigën toon, liadt gy my gisteren eens hooren huilen van droefheid LIEFDE. Wat is toch de jeugd zonder liefde hier op aerd Eene bloem langs den weg, niemands aendacht eens waerd Ze ontluikt en zy lacht, zy doorbalsemt de lucht, Maer niets lacht haer tegen, dan de echo haer zucht. De maegdebloem zwelt, maer ras kwynt haer bloei E11 's jongelings arm ontspiert in den groei. Maer waer liefdes vlamine doortinkelt het bloed, En wedermin vreugde óverschenkt in 't gemoed, Daer wemelt het leven in 't nederig oog, Van 't meisje, waer lust en verlangen in dook Daer vonkelt het leven in 'l open gelaet Des jongelings, waer hoop en betrouwen op staet. Ja, liefde is de bron van geluk hier op aerd, Want liefde met vreugd blyven immer gepaerd Geen vreugd zonder liefde, geen deugd zonder vreugd. Waerom dan, lief meisje, verslenst onze jeugd BSJRGERSJTAND van 7 tot 14 JJsiny SS62. GEBOORTEN Mannelyk geslacht 3, j tfi zamen 4> Vrouwelyk I, HUWELYKEN. IGeloen, Joannes, facteur der brievenpost, en Bouchart, Maria, kantwerkster. 2. Ghyselen, Désiré, timmerman, en Sybrands, Philomena, kantwerkster. 0. Al- laer, Edmundus, schoenmaker, en I'lamand, Sidonia, kantw. STERFGEVALLEN. 1. Desquand, Amata, 55 jaren, kantin- houdster, weduwe van Bruno Decaesemaker, Tegelstraet. 2. Cappelle, Jacobus, 65 jaren, hovenier, ongehuwd, Ryssel- straet. 5. Kesteman, Virginia, 43 jaren, kantwerkster, on gehuwd, Thouröutstraet. 4. Decrock, Octavia, 52 jaren, kantwerkster, ongehuwd, S' Pieters nevens}!pre. 5. Mi- cbiels, Maria, 75 jaren, renteniersier, ongehuwd, Tliourout- straet. 6. Lambin, Emma, 23 jaren, zonder beroep, eebtgenoote van Justinus Lambin, Rysselstraet. Mannelyk geslacht 4 i „„mo„ r, Beseden de 7 jaren, Vrouwelyk id> Q j te zamen r. Een levenloos kind van hel vrouwelyk geslacht

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 3