Verschillige Tydingcn. RcgteHyke Kronyk. mede gehad hebbenop dezen voet valt het gemakkelyk, en vvy zyn verzekerd hadden de fanfaren van Brielen alle de muzie kanten der gidsen van Brussel moeten kenen, zy eerder dan Doornyk de 1° prys behaéld hadden. Volgens Zekere lydingen weten vvy dat Hel irttcrkuiidig feest van Poperinghfe, die op Zondag aéristaéiide* S3 July, 2iil plaets hebben, allërluistcf'fykst zal wezen. Reeiis 14 TvvtesprA- ken zouden opgezonden zyn, en meer dan iöö mededingers naer de verschillige pryzen hebben reeds hunne stukken toc- gestuerd. Onze twee RhetorikaMaetschappyen Founiieren de Vlaemsche Sier gaen insgelyks met eenige liefhebbers deze feest helpen opluisteren. De Maetsehappy Trabolders de Eendragt, heeft van vvege Stads-Bestuer eene hulpsom van 200 franks en (1 zilveren Eermetalen ontvangen, ten einde een kampstryd van Trabol- spel ter gelegenheid van de aenstaende Thuindagfeest uit te schryven. Zie onze 5° biadzyde. L'-Kolonel Slroobant de Ruescas heeft de kommando onzer stad ontvangen. L'-Kolonel de Yicq dc Cumptich ver trekt van hier naer Leuven, over welke stad hy het bevel heeft. Den 1 dezer is de zittyd van onzen provincialen raed te Brugge geopend geweest. Na de wettiging der laetste kiezing heeft men overgaen lot bet vormen van het bureel. M. Vande Walle-Vermeulen zyn voorzitter en M. E. Merghelvnckonder voorzitter gekozen. De Raed heeft, onder andere, de ontwerp verdeeling onder verschillige Rhetorika Maetschappyen eener som van 1200 fr. in begrooting 18G2 gebragt,.ten titel van toelagen aen maet schappyen van vlaemsche letterkunde, goedgekeurd. Er bevonden zich 50 zaken aen het dagordeziehier deze die onze omstreken aenbelangen Reglemeuts-ontwcrp op de inrigting der veldwachters. Verslag op de vragen betreffende de afschaffing der barreel- regten. Wegontvverpen 1° Van het gehuchte de Belhutte tot aen de statie van Handzaeme, met verlenging naer Gereken, enz. 2° Van Boesinghe, door Langemarck, naerPoelcapelle. Wy lezen in den Echo de Bruxelles, dat den tuchtraed der burgerwagt te Roei eene gewigtige kwestie nopens de instel ling beslist heeft. Volgens bovengemelde raed is dezen die zyn exaem behoorlyk ondergaen heeft slechts verpligtééne wa penoefening 'sjaers by te woonen. Dit ontslag ééns verkregen, is voor altyd, en de wagt mag er zich altyd van bedienen, zich Steunende op het art. 83 der wet op de burgerwagt. Dc omgekeerde luchtgesteldheid waervan wy de druk king ondergaen, is oorzaek dat men in de omstreken van Charleroi reeds van veel gevallen van typhus en wissel-koorts boord spreken. Men zegt dat er dit jaer maer eene periode in het kamp van Beverloo zal plaets hebben. De troepen zullen in hunne tegenwoordige garnizoenen blyven de rekruten, die te Bever loo zyn, zullen by hunne korpsen ingelyfd worden, zoodra hun onderrigt geëindigd is. De Monitcur behelsd eene lyst van nalatenschappen door soldaten van belgische afkomst, in de Oost-Indien door afsterven nagelaten BlanckaertofPlanckaert, Hendrik, geboortig van Belleghem, IK') hollandsche guldens en 4 centen; Vanaalen, Ilendrik-An- toon-Lódewyk, geboren in den Haeg, g. 12-78 c.; Roefosse, geboren te Luik, g. 24-59 c.Rodberg, Felix-IIendrik-Josef, geboren te Ensival, g. 29-93 c.; Van Mansvelt, Antoon-Jan, van Luik, g. 405-74 c.; Gevers, Lodewyk, van Brugge, 9-77; Oosthout, Emiel, van Philippeville, g. 11-14 c.Deschryver, Pieter, van Sotteghem, g. 7-30 c.; Desmet, Pieter-Lodewyk, van Iseghem, g. 22-80 c.; Horselenberg, van Gent, 035-07. Zaterdag, omtrent den middag, is de donder gevallen op den toren der kerk van St. Joris bv Nicuport, en in dezelve .brand ontstoken. Twee brandspuiten van Nieuport, met de noodige mannen, alsmede de brigade der gendarmerie, waren spoedig by de kerk. De toren en de kerk zyn behouden, slechts het opperste gedeelte dak van den toren is vernield. liet hemelsVuer is ten zelfde tyde nog gevallen op den toren te Keyem,- doch het vuer werd daer Weldra uitgedoofd -- Maeftdag 11., tusschen 9 en 10 li te "s avonds, is te Elver- flinghé eelie moord gepleegd in een huis niet verre afgelegen van de schaephofstedc het hospitael, op 20 minuten afstand der plaets. Zekere Marie Notebaert, alleen te huis zynde, is volgens men zegt, met eene koord verworgd geweest, liet schynt dat de diefte de aenleidster dezer inisdaed geweest is. Wy zullen, na nadere inlichtingen, geheel deze zaek den lezeren mededeelen. Maendag laetst is er te Neuenkerchen, by Enschedé in Holland, een doomketel gesprongen. Dry werklieden zyn ge dood en 10 doodelyk gekwetst. Men veronderstelt dat andere slagtoffers zich nog onder de puinen bevinden. Men kent de oorzaek van dit schrikkelyk ongeluk niet. De laetste water-feesten, die te Luik plaets gehad hebben, zyn door een beweenens waerdig ongeluk bestempeld ge weest. Eene sloep met 5 roeijers bezet is omgestort; dry heb ben er het leven verloren Jan Beaudin, oud 58 jaren; Josef Ledent, 50 jaren; Leopold Beaujot, 22 jaren. De ontsnapten zyn de gebroeders van dezen laetstcn. Eene tot nu toe onbekende ziekte ontstaet sedert eenige dagen in de stallingen van eenen mulder te l'aliseul. Dry koeijen zyn op eens als aen eene soort van razerny overvallen geweest, zich trachtende, door de afgryzelykste beten te Vernietigen. 24 uren nadien waren deze beesten be zweken, zonder dat de veeartsen dit slach van ziekte kunnen kennen hebben. Men schryft uit Abconde (Holland), dat de tong-ont- stekings ziekte vele slagtoffers maekt; daér en in 't omliggende zyn byna geene stallingen gespaerd. Veel vee is dezer dagen aen de gevolgen dezer besmettelyke ziekte omgekomen. Men heeft te Winningen, in Pruissen, een man van meer dan 00 jaren oud ontdekt, die sedert meer dan 0 jaren door zyne vrouw, geholpen van haren zoon, in eene kamer opge sloten was. Ily kreeg voor zyn dagelyks voedsel niet anders dan water en brood. De koorts heerscht met zulkdanig geweld te Biebrieh (Nassau) dat men genoodzaekt is geweest de scholen te sluiten. -Eene kapsul-fabriek is te Birmingham in de lucht ge sprongen. In eens hoorde men een groot gerucht, en ter zeif- der tyd vielen het dak en de muren in stukken. Het gebouw viel in tussclicn eene dikke zwarte wolk rook men zag niet anders dan puinen waer men eenige stonden te vooren een prachtig gebouw ontwaerdeDe ruiten der nevens staende huizen werden op 50 meters afstand aen stukken geslagen men heeft dc slag eene invl ver gehoord. Vele menschen hebben er het leven verloren. -De nieuwsbladeren van New-York laten ons ernstig we ten dat het gouvernement der Vereenigde Staten eene vader- landsche belasting op de krinolinen gestemd heeft; sedert dit oogenblik zyn de rokken der damen zoodanig verwyd, dat de omnibussen, de vuerschepen en de hotelhouders zich in het geval zien een maximum voor de wyde der krinolinen te ver zoeken. Het bof van kassatie heeft Woensdag een bclangryk arrest uitgebragt, betrekkelyk de ontslaging van het barreelregt voor de wcrkgestichten op min dan 2500 meters afstand van de barreel gestaen, voor het vervoeren hunner grondstoffen. Het hof, een vonnis der regtbank van Charleroi verbrekende, heeft beslist dat het niet noodig is, om deze vrysteiling te genieten, dat de peerden en ryluigen aen het gesticht tocbehooren of er byzonderlyk voor gebruikt worden. Aldus wordt de ontslaging verleend zelfs aen den voerman die, met eigen gery, slechts toevallig voor meermaels gemeld geslicht rydt, of hy gehuerd

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 2