Politisch overzicht. - Stads-nieuws. - Kunsten en Wetenschappen. Bekendmakingen. Politisch overzicht. Stads nieuws. EERSTE JAER. ZONDAG 20 JULY 1862. N° 17. Men begint een benauwden blik te rigten nacr de Yereenigde Stalen, waer de Noorderlingen in de laelstc dagen verschillige harde nederlagen ondergaen hebben. President Lincoln heeft een oproep van 500,000 mannen bevolen. De herkenning van het koningryk Italië door Ruisscn en Pruisscn is op dit oogenblik cene afgedane zack, en van nu af zal dat land als van eersten rang aenzien worden. Wat staet er nu door Spanje en Oostenryk te doen Onderhandelingen zyn reeds begonnen om een handels traklaet met Belgie aen te gaen. Nieuws uit Cettigne meldt ons dat prins Mirko den 10 dezer Dcrvich-Pacha aengevallen heeft, die met 50,000 mannen het prinsdom binnen gedrongen was, en hem allergrootste verliezen heeft doen ondergaen. Het verbond gesloten tusschen Frankryk, Ruis scn, Pruissen en Italië is de kwestie die tegen woordig aen de dagorde van Europa is. Men mag zich aen groote voorvallen verwachten. De middenseksie, gelast met het onderzoek van het wetsontwerp bctrekkelyk de uitvoering van verschillige werken ten koste des gouvernements of metzyne medewerking gedaen, heeft haer werk geëindigd. Er is eene enkele eenigzins belangryke wy- ziging toegebragt aen het ontwerp, aengaende de tusschenkomst des gouvernements in de uit voering der vaert van de Lei naer de Yperlee. De middenseksie heeft de wyze door het ontwerp voorgesteld, niet aengenomen en beslist dat de Staet zou tusschcnkomen in de kosten van aenleg, voor eene som van twee millioencn. De kamer der volksvertegenwoordigers heeft Dinsdag hare werkzaemheden hernomen. DE TOEKOMST, De Brieven voorde redaktie, de boeken om in ons bladje geplaetst te worden, moeten vrachtvrij den uitgever, Dixmude- «tr act, 96, toegestuerd worden. INSCHRYVING Voor Yperen, per trimester, fr. 1 -00perjaer, fr. 4-00, vóórop te betalen. Buiten stad, zelfde prys met verbooging van het port. BEKEND5IAKINGEN 12 centimen den drukregel; De Plakbrieven en andere Berigten, ten Bureele van dit blad gedrukt, bekomen ééne inlyving gratis. Alle inschryver, voor één jaer, heeft regt drymael een berigt van zes regels, zyn beroep betreffende, in dit bladje te laten inlyven. Dinsdag namiddag, by het aenkomen van het konvooi van 3 ure 33 minuten, zag men eene groote menigte volks aen de statie-plaets verzameld, ter gelegenheid der luisterryke inha ling der Maetschappv Rhetorica de Vlaemsche Ster, die aen den Tooneelkundigen Pryskamp te Gent was gaen deelnemen, en aldaer met den derden Prys der Blyspelen en den ee- nigen prys van Opvoer bekroond was geweest. De ingezetenen der stad, begrypende wat eere de goede uitslag te Gent door de Vlaemsclie Ster bekomen, voor Yper te wege brengt, hadden zich eenpariglyk verhaest om door hunne tegenwoordigheid, eene soort van hulde aen het. talent der Leden dier jonge maetschappy te bewyzen. De heeren Majoor-Kommandant der Burgerwagt, met zyne Officieren en eene afdeeling gewapende Wagten van alle graden; de Kapiteiu-Kommandant van het Korps Sapeurs- Pompiers, met de Officieren en eene afdeeling Pompiers onder de wapens, vergezeld door hun Muziekde heeren der maet schappy Rhetorica de Kunst is ons vermaek, met hun vaen- del, sionden aen de statie-plaets van den Yzeren-weg om hunne medeburgers te ontvangen. Iïy het stilhouden van den trein, hoorde men het nationael aria aenheffen en diepgevoelde welkomgroeten werden beurtelings door de heeren Kommandant der Burgerwagt, den Kommandant der Sapeurs-Pompiers, den Voorzitter der maetschappy de Kunst is ons vermaek, en door eenige andere heeren aen de be kroonden toegestuerd. De aendoening beschryven welke in het hert der Sterrelingen ontstond, ware moeijelyk. De tevredenheid scheen op ieders gelaetde verrukking was ten loppe gestegen. Na duizende groeten en handdrukkingen gewisseld te heb ben,vormde men zich in stoet en men trok door de Vleeschhou- werstr., Tempelstr., Boterstr., Aelstraet, Leet, Boesinghstr., Houtmarkt, Dixmudestraet, Groote-Markt, Rysselstraet, Lom- baerdstraet, naer het lokael de Zael van Apollo, alwaer den wyn van eere werd aengeboden. Daèr ontstond het voor- naemste gedeelte der feestiets dat de hcilzaemste vruchten kan voortbrengen de zoolang gewenschte verbroedering onzer twee vlaemsche maetschappven die met zoo veel iever tot de glorie onzer zoo edele moedertael w erken 'Pot hier toe, zoo het schynt, bestond er eene soort van tweedragt, eene slechtgeplaetste konkurrentie, eene onbt-

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 1