Verschillige Tydiiigen. dachte tegenwerking tusschen beide maelschappycn, maer Dinsdag zyn alle oude veeten vergeten geweest, en in bet lokael der Vlaemsche Sier, hebben de leden der twee maet- schappyen elkander den broederkus gegeven en de werisch geuit deze gesraeedde broederbanden nooit meer te zien ver breken Mogten deze wenschen verboord worden, de beste uitwerk selen zouden er uit spruiten en het Ypersch Publiek en de Vlaemsche Zaek zouden er veel by winnen. De Maetschappy derheeren onder-Officieren van het 11 linie- regement, die twee dagen ter week in het zelfde lokael hare vergadering houdt, heeft zich aldaer met eene kommissie aengeboden en een allerschoonsten ruiker den leden der Vlaemsche Sier opgedragen, de vriendschapsbanden tusschen de burgery en het leger door dit bewys nog nauwer willende sluiten en ten zelfden tyde hare gelukwenschen den overwin naren opdragen. Een bal, oogenblikkelyk samengesteld, heeft deze zoo schitterende feest gesloten. Wy mogen ons verslag niet eindigen, zonder een woordjen te reppen over het uitvoeren van het zoo lief blyspel Ilotse- botse. Niet tegenstaende de heeren leden der Vlaemsche Sier den dag te vooren op den Letter- en Tooneelkundigen Prys- kamp van Poperinglie tegenwoordig geweest waren en daèr ook twee pryzen behaeld hadden niet tegenstaende de ver- moeijenis dier twee opeen volgende reizen, zonder rust afge legd, heeft ieder liefhebber in het byzonder al zyne kracht in gespannen om zyne rol ten natuerlyksten mogelyk uit te voeren; allen verdienen lof toegezwaaid te worden. De heer C. Bruneel (de koewachter)en Mejuffer E. Deweerdt (de schaepherder), hebben zich door hunne kunde zoowel weten te onderscheiden, dat wy hier eene byzondere hulde aen hun talent verschuldigd zyn en met alle voldoening, ter eere dezer jonge maetschappy, hunne namen aenhalen. Woensdag avond, ten 7 ure, was er eene serenade door het stadsmuziek gegeven vóór de woonst van onzen arrondis- sements-kommissaris, M. Hendrik Carton, ter gelegenheid der onderscheiding doorde landbouw-maetschappy waervan deze heer voorzitter is, inde Tentoonstelling te Londen bekomen. Eene groote menigte onzer stadsgenooten namen deel aen dit openbaer huldebewys, want iedereen is overtuigd van de diensten welke deze belangvolle maetschappy aen ons arron dissement bevvyst. Ziehier de medailjen welke in de Tentoonstelling te Londen door ons arrondissement zyn behaeld geweest 1° De Landbouwmaetschappy, met geperste en gewaer- borgde hoppe van Poperinghehoppe der gemeenteroode tarwewitte tarwe; rogge; gcele turksche tarwepeerdeboo- nen koolzaed; heulzaed; tabak. 2° De Gryse, weduwe, te Poperinghe, met geperste en ge- waerborgde hoppe van Poperinghe, oogst van 1861. 3° Delbaere, P., te Poperinghe, met witte tarwe; erweten te velde gekweekt. 4° Quagebeur-Verdonck, te Poperinghe, met geperste en gewaerborgde hoppe van Poperinghe, oogst van 1861. b° Riecpiicr, Lodewyk, te Waesten, met kool- en heulzaed. 6° Vandromme, P., te Wesloutre, met hoppe van West- outre by Poperinghe, oogst van 1861. 7° Vandermeersch, J.-B.,te Neêrwaesten, met tabak gezegd van Wervyck. 8° Landbouwmaetschappy van liet arrondissement Yperen, met ruw vlas; gezwingeld vlas gerot in stilstaende water; ge zwingeld vlas gerot in de Leye. 9° Vanleene, D., te Dickebusch, met gezwingeld vlas gerot in de Leye. Eervolle meldingen 1° Lesaffre, Aiexander, te Gheluwemet tabak; 2° Vermeulen, A., te Becelacre, met ruw vlas. F.r is eene eervolle melding toegestaen in de 18Cklas (katoen) aen de leerwerkhuizen van YVeslvlaenderen. Eene in de 21" klas (gemengde geweefsels) aen gezegde leerwerkhuizen; en eene medailje in de 19e klas, voor de schoonste byeenverzame- ling produkten. Dinsdag aenstaende, ter gelegenheid van Dixmude'sker mis, zal het muziek van het 11° linie regement in den hof Bortier aldaer, een luisterryk Concert geven ten voordeele van de zonder werk zynde Gentsche Fabriekwerkers. Ziehier wat wy vernemen wegens de moord te Elverdinghe gepleegd op den 30 Juny laesl De man van den huize, alwaer de moord gebeurde, is een kleine landbouwer die een weinig ten uitkante der dorpplaets woont en sedert eenige maenden weduwenaer is. Ten gevolge der dood zyner vrouw had hy hare zuster, Maria Notebaert, by zich genomen en zoo geraekte hy eerlyk aen zyn brood zelfs zou hy eenig geld hebben kunnen besparen, hetgeen aen 't oor zou gekomen zyn van eenen schelm, die naer eene ge legenheid zocht om zich van dit geld te overmeesteren. Deze gelegenheid bood zich ongelukkiglyk heel ligtelyk aen, want het was Elverdinghe-kermis geworden en hoe ligt zou de man van het huis met den avond niet een estaminetje naer het dorp gaen doen. Zoo gebeurde het inderdaed. Op den Maendagder kermis ging hy 's avonds ten 7 1/2 ure naer het dorp en kwam ten 9 1/2 ure terug. Maer een schrikkelyk schouwspel deed zich voor zyne oogen op by zyne aenkomst in het huis. In de voorplaets vond hy zyne zwagerin op den vloer levenloos uit gestrekt liggen zy was verworgd by middel van eene koord. Op ditysselyk zicht liep de man in geestverdwaling naer boven, maer nauwelyks was hy op zyn slaapkamertje gekomen, of een vent springt uit de kleêrkas en vliegt ylings de deuren uit. De man liep naer buiten achter, om hulp roepende, maer de schelm was ontsnapt. Zondag morgend is de moordenaer bin nen Yperen aengebragt geweest. In het huis wacr de moord gepleegd is, was zyn gaenstok achtergebleven en het schynt dat de dader hierdoor zou ontdekt zyn. De moordenaer, een boerenknecht, met naem Karei Dekiem, is 29 jaren oud en geboortig van Brielenhy was sedert eenige maenden zonder dienst en landlooper. Hy is in bekentenis. De Belgen hebben in de prysuitdeeling der Tentoon stelling te Londen 188 medaljen en 133 eervolle meldingen bekomen. -Dixmude's kermis zal dit jaer allerluisterrykst zyn heden Zondag, 20 Juny, heeft er een pryskamp plaets voor blinde vinken; schieting met het karabyn voor pryzen beioo- pende tot 730 fr.; schieting met den handboog; gaeibolling; des avonds groot bal in eene der zalen van het stadhuis. Maendag 21solemnele Te Deum muziekoefeningen en bolling voor de vrouwen derwerkende leden van de spaermaetschappy. Dinsdag 22, ten Ij 1/2 ure 's namiddags, groot concert in den hof-Bortier, gegeven voor de zonder werk zynde gentsche fabriekwerkers, door 't muziek van'tllc regement.Woensdag 23 July, prysbolling voor vrouwen, gevolgd van een bal in den hof-Borlier. Donderdag 24, gaeibolling. Zondag 27, mu ziekoefeningen in den hof-Bortier. -By het muziek festival welk Zondag te Gentheeftplaets gehad en aen hetwelk 26 muzieken van gemeenten en 7 van steden hebben deel genomen zyn de pryzen toegekend Voor de schoonste militaire kleeding der steden, aen Rou- baix, der gemeenten aen Alveringhem, Merckem en Gent- brugge. Voor de schoonste burgerkleeding, de stad Dendermoride, en de gemeente Waesmunster. Voor het grootste getal leden, Boubaix, G5 spelers en Exaerde 37 spelers. De gouden medailje van verstkomende, de stad Iloei en de gemeente Alveringhem. De te verloten zilverwerk pryzen vielen ten deele aen de stad Halle en de gemeente Zele. Het muziek van Alveringhem heeft zich allerbestuitdenslag getrokken. Buiten een allerbroederlykst onlhael door de gen- tenaers hun gedaen, werden zy nog Vereerd met 3 eermetalen eene van feest-geder.kenis, de le prys van militaire kleeding en den prys van verstafgelegenheid. Deze die kennis van muziek bezitten, zegden by het hooren

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 2