Vcrschilligc Tydingen. steld op het hooren van onzen beijaerd; allen meenden dat de carillonneur van eenen dag gemist was; maer na weinige na- vorsching wist men weldra dat het aenveerden der regte door snede van d<n vaert van Comen naer Yperen de oorzaekvandit vreugdegespel was. Ziedaer iets van grooter aenbelangen dan er velen denken. De voordeelen welke onze stad en de omlig gende gemeenten er uit zullen trekken zyn onschatbaer: iNy- verhcid, Koophandel en Landbouw, de dry voornaemste bronnen van 't sloffelyk voedsel der menigte, liggen daér in besloten. Dank, duizendmael dank aen deze mannen die tot nu toe zoo onverpoosd gewerkt hebben om hunne stadsgenooten te be- voordeeligendank aen den heer Minister van Rinnenlandsche Zaken, die zich zoowel zyner geboortestad heninnert Zoo het schynt zal de Traböl-Feest, uitgeschreven dooi de Maetschappy dé eeiulragt, liaer verblyf houdende in d'her- berg den dolphyn, geheel veel byval hebben. Zie hier de om loop des stoets die op heden, Zondag, ten l en half namiddag, van aen de herberg le prince royal zal vertrekken Yleesch- houwerstraet, Tempelstr., Boterstr., Botermarkt, Sterrestraet, Lombaerdstr., Rysselslr., Oude-kleêrmarkt, Hondstr., Groote Markt, Thouroutstr., Oude-houtmarkt, Dixmudestr., Nieuwe- Houtmarkt, Boesinghstr., Kleine Markt. Zondag aenstaende, 10 Oogst, heeft het officieel bezoek, gedaen door M. Alfons Ya.\df.npeereboom, Minister van 't Binnenlandsch, in Yperen, zyne geboortestad, plaets. De inboorlingen, allen zonder uitzondering, eerenen beminnen dezen heer melde opreglste toegenegenheid, het is gekend; ook hebben allen, zoowel klein als groot, elk volgens zvne middels, medcgeholpen tol hetaenschaiïen van zyn portret, om dien hoogen ambtenaer, als Minister, er mede te vereeren. Dit portret is vervaerdigd door d'heer kunstschilder Deibeke, onze stadsgenoot. Fm ander portret, door de heeren van 'l gemeente-bestuer bekost, zal hem insgelyks, als Burgmeester, opgedragen wor den; d'heer Böhm, kunstschilder, ook onze stadsgenoot, is er den maker van. De zelfde dag heeft er in de bovenzalen van het stadhuis een pracht-maeltyd, door 125 der voornaemste ingezetenen onzer stad den heer Minister opgedragen, plaets. Des anderdaegs, 's avonds, luisterryk bal ter zyner eer, door het koninglvke gild van S'Sebastiaen, waer deze heer hoofdman is, gegeven. Do dag der intrede zal de ware Yperschc Thuindagfeest zyn. Sedert vele jaren zal onze'Thuindagfeest zooveel leven digheid niet gehad hebben. Nognooitzagmen meer barakken: Manegen met levende en houtten peerden, Kykkassen, Patates- Trits, Kunstenmakers, YYaerzeggers, immers alles wat den geest der landlieden streelt. 't Is jammer dat het werk op den akker velen zal tegen houden naer de feesten om le zien. Later zullen wy eene bon dige beschryving geven van 't geen men binnen deze barakken ziet; niet om de menschen de moeite te doen sparen zich er naer toe te begeven, maer oin deze, welke noch tyd, noch middels, noch goesting hebben, eenigzins te voldoen. Op Zondag, 24 Oogst 1862, ten 3 ure namiddag, zal er te Passchendaele eene Verbroederings-Feest plaets hebben, tot hetwelke alle Gilden, Zanggenootschappen, BIuziek-Genoot- schappen en andere d.-r naburige steden en gemeenten uiige- noódigd worden. Vrvdag namiddag, 25 der verb dene maend, heeft eene yse- lyke misdaed de gemeente Oostnieuwki rke in verslagenheid gebragt. Zie hier wat wy diesacngaer.de komen te vernemen De genaamde Pieter Poelaei t, sedert een drietal maenden ge trouwd, woonde met zyne vrouw ten huize van zynen schoon vader, waer er, volgens mm vertelt, al verscheidene keeren geschillen waren ontstaen, omdat dit huwelyk gedeeltelyk tegen het gedacht van den vader was gebeurd. Het geschil dit rnael ontstaen was nopens de menagiegocderen die de aen- getrouwde zoon wilde overnemen om voortaen alleen te wonnen, dewvl het andersins niet meer kon gaen. De vader zwingelde ia een aenpalend kot en van in huis, waer de zoon was, riep men elkander nu dit en dan wat anders tegen; onder andere werd den getrouwde gezegd dat hynietsindeinenagie had, ofschoon hy, by zyn huwelyk, eene zekere som geld had gegeven om pachten cn verachterde schulden te betalendit gaf aenleiding tot nog meer hevige woordenwisselingen, waerna men tot daden overging, welke op de bloedigste en gruwelykste vvyze eindigden. De schoonzoon eerst met eenen zwingel gewapend, dien hy in 't kot vond, bragt Soenen eerst verscheidene slagen toe, doch in zyne woede greep hy den hekel en sloeg en trok met cht vreeselyk wapen, dat de ongelukkige Soenen seffens aen geen mensch meer geleek en geheeie stukken vleeseh hem van het lyf hingen. Op de noodklachten kwam de vrouw loe- geloöpen en haer tusschen den moordenaer en haren vader werpende, werd zy ook op eene deerlyke wyze verminkt en tot in den mestput geschopt, dat men in het eerst sterk voor haer leven vreesde, maer, zoo wy komen te vernemen, reeds op betere zydc is. Nadat de woede, die aen razerny geleek, ge stild was, en ziende dat er in zyne slagtoffers nog leven was, is hy zelf naer de plaets geloopen om hulp van priester en ge neesheer in te roepen, Vervolgens is hy weder naer huis ge keerd, en na aen zyne vrouw, die te bed lag, een vaerwel gezegd te .hebben, is hy zich zelf naer Yperen in de handen van het geregl komen stellen. Lenige oogenblikken nadien is de vader bezweken. Des anderdaegs heeft het parket van Yperen ter plaets ge weest om onderzoek nopens die afschuwelyke misdaed te doen. Jan Soenen is Zondag morgend begraven geweest. De Maetschappy van Ouderlingen Bvstand,BnoEDEiti.YKE YYELDAOiGiiein, erkend by koninglyk besluit van 2 Oogst 1851 te Kortrvk, heeft de volgende omzendbrief uitgezonden, in het doelwit eene openbare volksbibliotheek op te rigten, eri die wy wenschen alom te zien tot stand komen. Wel Edele lieer, Sinds korten tyd hebben deMaetschappyen van Ouderlingen Bystand eene ongemeene uitbreiding gekregen; hetvolk begint deze instellingen te begrypen, en te ,verstaen dat het veel schooner is, in den nood, door zyne eigene penningen onder steund te worden, dan lot de openbare liefdadigheid zynen toevlugtte moeten nemen. Iels nogtans ontbreekt er. Er word wel is waer, gezorgd voor het stoffelyk onderhoud des werk- mans, maer het voedsel des geesten is buiten zyn bereik daer door komt het dat het volk, het eigentlyk gezegde volk dikwyls zoo onverschillig blvft aen zyne grootste belangen. Het volk leest niet, zyn verstand blyft gesloten, het over weegt niet. Ziedaer de oorzaek dezer jammerlyke onverschil ligheid. Om in de mate onzer krachten dit droevig verscljynse! te keer te gaen, heeft onze Maetschappy besloten eene Bibliotheek te openen en zich tot al degenen, die het met het volk wel meenen, te wenden; teneinde hunne ondersteuning te bekomen. De Stedelyke Raed van Kortryk heeft onze pooging reeds goedgekeurd met het verleenen eencr som tot het aenkoopen van een meubel. Het spreekt van zelfs, Wel Edele IIeer,dateene Maetschappy van Ouderlingen Bystand niet kan, noch mag, eenige geld middelen aen deze onderneming besteden. Wy doen dus eenen oproep tot UEd., tot al opzeVnderlandscheschryvers en Volks vertegenwoordigers, om van de door UEd. uitgegevene of ge schrevene boeken, ofdie welkeUEd. in dubbel mogtet bezitten, een exemplaer te bekomen. Zoo kan elk, die zich de zaek der volksverlichting waerlyk ter harte neemt, medewerken, om leeslust en licht te versprei den onder het volk, tot nu toe veel te veel van de kennis der gewigtigste kwestien verstoken. In de hoop. Wel Edele Heer, dat gy ons wel zult gelieven te helpen lot het hereiken van dit menschlievend doel, door het schenken van een of meerhoeken, bied ik UEd., in naem onzer Maetschappy, de verzekering onzer beste gevoelens. Do Voorzitter, CONSTANT BERLE10NT. De jagt op het waterwild in de moerassen en langs heen

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 2