Vcrschillige Tydingen. Tooncel nieuws. Officiële Akten. Sterfgevallen. ieder had begrepen dat die man de schutsengel van Belgie, de goede geest van Yperen was. Om 4 ure begon de officieele ontvangst der burgerlyke, geestelyke en militaire overlieden: M. de Arrondissement- Kommissarisde WetheerenStadsbestuer; de heeren Gees- telyken enz., de racd der Maetschappy de vlaemschester, en verschdlige der voorname ingezetenen der stad. Ten ure begon het Banket alwaer de openhartigste betoogingen van liefde en achting jegens den genoodigden uitschenen. Verschd lige eere-dronken zyn er voorgesteld geweest en met de warm ste toejuichingen begroet geworden. Gedurende den maeltyd gaf het Muziek der Pompiers de beste stukken uit zyn reperto rium. Omtrent 0 1/2 ure kwam de koor-afdeeling der Maet schappy de vlaemsche sier en oefende dry iieve koorzangen uit, welke door duizende toejuichingen begroet werden. Na het eindigen van het Banket begon dc algemcene ver lichting der stad. Ten 9 ure nam het voiks-hal in de groote zael der Halle plaets; nooit meer volk, nooit meer levendigheid heeft men nog in dergelyke omstandigheid gezien arm, ryk, klein, groot, allen dansten iedereen wilde aen het feest deel nemen. Er was zoodanig veel volk dat de bougies afsmolten door de opstygende hitte der menigte uitgewasemd, liet bal is ten 2 1/2 ure in den nacht opgeschorst. Des anderdaegs, ten 10 en half ure, luisterryke zitting der sociëteit van oudheid- geschied en leltcrkund, onder het voor zitterschap van M. den Minister van Binnenlands'che Zaken. Eene groote menigte byzonderen van stad en leden van boven genoemde sociëteit, woonden deze plegtige zitting by. 's Na middags groote maeltyd by M. Garton-Hynderick. Des avonds groot bal, door het koninglyke gild van St. Sebastiaen aen den hoofdman M. de Minister) opgedragen. Dit bal is eene der luisterrykste geweest welk nog te Yperen plaets had. Dinsdag is M. A. Yandenpeereboom het koninglyk gesticht van Meessen, waervan hv voorzitter is, gaen bezoeken terug komende te Yperen, is hy het banket by den heer senateur baron Mazeman gaen bywoonen. Des avonds had het bal op het buiten lokael der Concorde plaets. Eene prachtige lichtste- king en vuerwerk hadden plaets. Woensdag met den vroegen is M. de Minister naer Brussel vertrokken, alwaer de belangen van "t land hem riepen. Wy zyn verzekerd dat dezen heer eene heilzame geheugenis van zyne geboortestad en der feesten ter gelegenheid van zyn bezoek zal blyven behouden de Yperlingen ook zullen in lang deze dry gelukkige dagen, op welke zy hunnen weldoener in hun midden beziten hebben, niet vergeten. De luisterryke prysdeeling aen de leerlingen van Staet- Middelbare school en Stadskollegie heeft Woensdag ten 5 ure 's namiddags in het bywezen eener talrvke en uitgelezene me nigte plaets gehad. - De prysdeeling aen de leerlingen van 't Bisschoppelyk Kollegie heeft Zaterdag ten 15 ure namiddag in eene der zalen van het lokael en in het bywezen van een uitgelezen publiek ge- daen geweest. -Mynheer dé kunstschilder Delbeke heeft ten blyke van achting, de Maetschappy de vlaemsche ster een afdruksel van "t portret van Mvnheer de Minister van Binncnlandsche Zaken opgedragen. De toestand van onzen bisschop, Mgr. J.-B. Malou, begint 'ernstige onrust te baren, zoo verre dat zyne geneesheeren, op de vraeg zelve door den doorlachtigen zieken reeds verschelde 'inael gedaen, voorzigtig geoordeeld hebben, hem de IIJI. Sa- kramenten der stervende te doen toedienen. Deze zyn hem Maendag morgend, om 8 ure en half, met al de plegtigheid waervoor eene zoo aendoenelyke ceremonie vathaer is, bediend door den zeer eerwaerdenheerRyckewaert, aertsdiaken des bisdoras en eer-vikaris-generael. Z. II. heeft, vooraleer de IIH. Sakramenten te ontvangen, eene hertroerende aenspraek tot zyn kapittel en de andere tegenwoordig zynde priesters gestuerd, en zyne geloofsbelyde- nis met eene kloeke stem uitgesproken ha de llïl. Geregten te hebben ontvangen, op de vraeg van Mgr. Scherpereel, heeft hy, met enne beweegbare stemme, zynen zegen aen de leden van zyn kapittel, de geestelyken en geloovigen van zyn bisdom gegeven. -- Z. M. de Koning der Nederlanden heeft M. Vrambout, gouverneur onzer provincie, benoemd tot groot-officier in de Luxemburgsche Orde der Eikenkroon. De gemeente raed van Brugge heeft in zyne zitting van Zaterdag avond eene som van 5,000 fr. gestemd, als hulpgeld tot het geven van feesten ter gelegenheid van het tael- en let terkundig kongres dat den 7 en 8 September aenstaende te Brugge gehouden wordt, en waervoor.de provinciale raed reeds dergelyke som loegestaen heeft. Donderdag 7 dezer, in den namiddag, heeft hel bliksem voer de stallingen, bevattende eenige fouragiën, der hofstede bewoond door sieur Opsomer, te Merckëm, in brand gestoken en totael vernield. 's Lands-Bestuer, willende meer luister brengen aen de vlaemsche vertooningen die elk jaer ter gelegenheid van de September-Feesten te Brussel gegeven worden, heeft de Maet schappy de wyngcierd gelast eene luisterryke Tooneel-Feesl uit te schryven naer alle de Vlaemsche Tooneelmaetschappyen van 't land, om op 23, 24 en 2a September toekomende te gaen spelen. Elke Maetschappy ontvangt 200 fr. en eene zilveren ver gulde medailje van groot moduil. Eene vertoonzael en een blyspel-orkest zal ter beschikking der spelers gesteld worden. Men moet er blyspelen, van één of twee bedryven, door Vlaemsche Schryvers vervaerdigd, uit voeren De Maetschappyen moeten zich doen inschryvenby Mr. Ca- mauer, ondervoorzitter van de Maetschappy de wyngaerd Steenkaei, te Brussel. Indien de Maetschappy en te la! ryk waren, behoudt het gouvernement zich het regt den keus onder de Maetschappyen te doen, ten einde de Vlaemsche Schryvers waerdiglyk te doen vertegenwoordigen. W y weten uitgoede bron dat de Maetschappy de vlaemsche ster, van Yperen, zich reeds gereed maekt om deze Toonecl- Feest te gaen bywoonen. Een koninglyk besluit van 9 Oogst bemagtigd de kerkraed van St. Nikolaus te Yperen, om 10 aren 74 centiaren grond, gelegen ter zelfde plaets, te verkoopen. Door koninglyk besluit van hetzelfde datum, is Sieur E. Bouckenaere, griffier by t Vredegeregt van IKanton Yperen, bemagtigd onder den naem zyner huisvrouw, de handel in Kramery uit te oefenen. Deze bémagtiging kan ten allen tyde ingetrokken worden. Mvnheer de graef de Muelenaere, Minister van Staet, gewe zen Gouverneur van Westvlaenderen en lid van de kamer dei- volksvertegenwoordigers, is den 5 dezer schielyk overleden. Langen tyd was hy Gouverneur onzer provincie,welk ambt hy in 1849 nederlegae. Den h dezer bevond hy zich te Pitthem, te midden zyner familie, ter gelegenheid van eenen uitvaert welke voor de ziel rust zyner schoonzuster gedaen was. By zat aen tafel, toenhy eensklaps eenen aenval van beroerte kreeg en 's avonds ten 10 ure stierf. De priesters welke zich ter plaetse bevonden, hadden hem de laetste II1I. Sakramenten kunnen tóedienen. Het lyk is naer Brugge overgebragt, waer de lvkdienst den 8 dezer ten 11 ure heeft plaets gehad. De doodkist is den fami- jie-grafkelder te Coolkerke bygezet. M. Joscf de Block, Senateur van het arrondissement Eccloo, Professor-emeritus der universiteit van Gent, ouiK

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 2