BYVOEGSEL WEEKBLAD DE TOEKOMST. 'N.o 22. Brand van den Toren en de Sl Maertenskerk, TE KORTRYK. De verschillende verhalen, welke over den brand van den 7° dezer zyn medegedeeld, zyn onnauwkeurig en overdreven. Het is onjuist dat er maer vier muren meer regt staen van het monument; de ramp is groot, maer niet on- herstelbaer en de 430,000 fr. waervoor het verzekerd is, zullen grootendeels in de herstel lingskosten voorzien. De naeld van den toren was verzekerd voor 130,000 fr. door deAlgemeene Maetschappy, en de daken der kerk, de kornis, de goten, de ge welven en het koogzael voor 300,000 fr. door de maetschappy de Veree.nigde Eigenaers. Het is aen den bol, waerop het yzeren kruis stond, dat de bliksem het vuer heeft gestoken. Het is de vyfde mael in zes jaren dal zulks voorvalt en er was juist kwestie de toren van een donder- scherm te voorzien. Gedurende 10 minuten, welke op den donderslag volgden, zag men niets; men daelit dal liet gelyk de andere keeren zonder gevolg zou geweest zyn, maer men werd weldra gewaer dat men zich bedroog. Men bemerkte eerst een klein licht dat de grootte had van de vlam eener kaers en van dan al' was het zeker dat de; torenspits onreddelyk verloren was. Het groot yzeren kruis met den bol gleed met een verschrikkelykgedruisch langs den toren en viel op het dak van den regter- beuk. De brandende toixyi deelde vervolgens het vuer mede aen den kloktoren, de beijaerd en aen de kamer waer de horlogie zich bevond. De groolc klokken St. Maerten en O. L. Vrouw, stortten neder en staken het vuer aen hel nieuw onlangs geplaelst orgel, welk geheel vernield is. De andere klokken vielen in de aenpalende straten, of drongen door de gewelven in de kefk. De wind blies geweldig uit het zuid-westen. In een oogenblik waren al de beuken door het vuer aengelast. Het was een grootseh, maer ten zelfden tyde ysselyk schouwspel. Er waren geen dry uren noodig om geheel de kap der kerk te vernietigen. Ziehier in welken toestand de puinhoopen dei- kerk zich na den brand bevonden Geheel het gotisch gedeelte van den toren bestond nog, maer de steenen waren sterk verkoold. Op de eerste ver dieping lagen er op het gewelf nog gloeijende vuer- kolken, maer men dacht het voorzichtig er geen water op te spuiten. Eene der groole klokken lag in eenen hoek geheel plat gelyk pastei. De trap langs waer men nacr de verdieping van den toren klom, was de eemgsle welke nog bestond. Hy lag vol met gruis en steenen. De dry beuken zyn geheel ongeschonden geble ven en de predikstoel is nog zoo schoon als vóór den brand der kerk. Nogtans is het houtwerk op vyf slappen van daer geheel verbrand en er blyft niets meer over van den koor en het uitmuntend orgel. Een tafereel nabv dit orgel is het eenigste dat niet gered is geworden. Door eenige stukken welke er van overgebleven zyn, kan men oordeelen dat onder betrek van kunst daer geen groot verlies aen is. Het tabernakel, welke zich in de koor bevondl, is op eene wonderbare wyze behouden geworden. Een gewelf is ter linkerzyde en een ter regterzyde van dit schoon gewrocht ingevallen, zonder het zelve in het minste te beschadigen. Twee engels van hel hoogaltacr, zeer kundig in marmer gebei teld, zyn insgelyks onbeschadigd gebleven. Het is op die plaets dat daegs na den brand een ysselyk ongeluk gebeurde. Eenige persoonen, aan gedreven door nieuwsgierigheid en niettcgcnstaende de strenge bevelen der policie, waren in de kerk getreden, nauwelyks waren zy er eenigen tyd in, toen een balk inviel en broeder Josef, van het ge sticht Vandaelc en koster der kerk, die de ramp vertelde aen een twintigtal persoonen aldaer verza meld, ter plaets doodde. De persoonen, die er aen- wezig waren,zyn als by een wonder gered geweest; een dezer wrerd ligt gekwetst en den hoed van eenen pastoor is onder de puinhoopen begraven. De biechtstoelen, welkcgeenebyzondere waerdc bezitten, hebben door het vuer niet geleden. De vloer heeft insgelyks geene schade ondergaen en naby den koor was hy met gesmolten mctael van de klokken en andere verbrande voorwerpen bedekt Langs builen zyn de muren ongeschonden. De gevels, welke zeer sterk zyn, houden zich regt, een enkel scliynt een weinig uit zynen hack. De gaz- meter, die achter het hoogaltaerwasgeplaelst,heeft in zyne ontploffing eenige ruiten van een naburig huis verbryzeld. liet was vreemd om zien hoe het gesmolten lood, gelyk water, langs de muren dei- kerk afliep. Als men begon met de puin en weg te halen, was de vuergloed der klokken nog niet uitgedoofd. Het gebouw der kerk, beuken, bogen, gewelven en zymeuren zyn sterk en onaengerand gebleven. Yperen, Boek en Steendrukkery van EAGEL VAA EECKllOÜT, Dixmud estrae 2(5. A E.N HEX

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 8