Folitiscli overzicht. - Stads-nieuws. - Kunsten en Wetenschappen. Bekendmakingen. Folitiscli overzicht. Slads nieuws. EERSTE JAAR. ZONDAG 28 SEPTEMBER 1862. N° 27. De Moniteur tUniversel kondigt 3 staalkundige stukken af van de grootste aangelegenheid voor de roomsche zaak: Een brief van Napoleon aan den minister van 't buitenlandsche, voor doel hebbende ecne overeenkomst tewegete brengen tussehen den Paus en Yik-toor-Emanuëlalsdan een brief van 31. Thouvencl aan den fransehen gezant te Rome, waarin de plannen van den keizer breed uitgebreid zijneu .eindcfing is het de antwoord van M. de Lavalette aan het fransch gouvernement, de niet aanvaarding van het roomsche hof meldende. Al de Garibaldiancn beneden de 20 jaren mogen ongestraft naar hunne haardsteden terug keeren. Garibaldi is bijna geheel hersteldmen weet thans waarom men de kogel uit zijne wonde niet halen kon er was geen in. De Noorderlingen hebben Hagerstown in V Ma ryland bezet. Een slag heeft plaats gehad tussehen Sharpsbury en Middleburg bij den Potomac. De Noorder lingen zijn omzet te Maaper s-Ferry en zullen zich moeten overgeven. DE TOEKOMST, - 1 .j— De Brieven voorde redaktie, de boeken om in ons bladje geplaatst te worden, moeten vrachtvrij den uitgever, DÊxmitdc- strant, SO, toegestuurd worden. INSCHRIJVING Voor IJperen, per trimester, fr. 1-00; per jaar, fr. 4-00, vóórop te betalen. Buiten stad, zelfde prijs met verhooging van hel port. BEKENDMAKINGEN 12 cenlimen den drukregel; De Plakbrieven en andere Berigten, ten Bureele van dit blad gedrukt, bekomen ééne inlijving gratis. Alle inschrijver, voor één jaar, heeft regt drijmaal een berigt van zes regels, zijn beroep betreffende, in dit bladje te laten inlijven. In ons laatste nummer hebben wij de hoeren Fagel en Mailliard, leden der Ylaamsche Ster, als bekroond in de deftige tweespraak aangestipt.Deze heeren hebben de 1 prijs in de boertige tweespraak behaald. Berieden Zondag, op de middag uur, was er alhier groote monstering voor ons korps Sapeurs-Pompiers op de Groote Markt. Dit korps, een der meest geoefende en best uit geruste van ons land, heeft met zijne spuiten eenige bewegin gen uitgevoerd die de bewondering van de aanschouwers opwekte. Na deze plegtigheid, die ter gelegenheid der belgi- sche onafhankelijkheid plaats had, werd er overgegaan tot de behandiging eener medalje aan den onder-officier Griffon, als belooning over zijnen langen en getrouwen dienst bij het bo vengenoemde korps. Daarna had er eene prachtmaaltijd plaats, gegeven door den kapitein-kommandant, M. Ramoen, aan de verschillige burgerlijke overheden der stad. Woensdag was het de beurt onzer bezetting, die om 12 ure op onze Groote Markt in oogschouw genomen werd door den konunandant der stad, M. Stroobant. Na de monste ring vormde men de mannen in vierkant en de beste schutters, gedurende het jaar, ontvingen er hunne belooning. De Maatschappij de Ylaamsche Ster heeft Dinsdag laatst te Brussel nieuwe lauweren gaan plukken! het stukje Eiisa de kantwerkster, doorM.Carrein, heeft het brusselsch publiek uitermate wel bevallen een aanhoudend handgeklap betuigde hoe wel de akteurs zich van hunne taak gekweten hebben. De zaai der Cirque kon het volk niet slikken velen hebben er niet binnen gekunnen. Mijnheer de Minister van Binnenlandsche Zaken, Alfons Vandenpeereboom, was bij deze vertooning aan wezig en heeft willen door zijne tegenwoordigheid de pogingen der liefhebbers zijner geboorte stad toejuichen. Na de vertoo ning heeft deze hooge ambtenaar den voorzitter der bovenge noemde maatschappij in zijne logie ontboden en hem aldaar met de vleijenste aanmoedigingen overladen. De onderhande ling geëindigd zijnde heeft deze laatste de vleijende woorden van den heer Minister aan zijne medeleden gaan overbrengen. Daarna hebben de leden zich begeven naar het lokaal de Wijn gaard alwaar de overhandiging der gedenkmetalen moest plaats hebben. Het broederlijkst onthaal wachtte hen daér. Een zil veren verguld Eermetaal en het afbeeldsel van den heer Stroo bant, voorzitter van den Wijngaard, werd hun behandigt. In wel gepaste uitdrukkingen en waarlijk fijngezochfe woorden heeft BI. Stroobant alsdan de maatschappijen, wélke dezen avond opengetreden hadden, bedankt over hunne medewerking- in het ophelderen van het vlaamsch looneel. De voorzitter der Ylaamsche Ster heeft er op geantwoord, hem bedankende over zijn broederlijk onthaal en de hoop gekoesterd van nog weieens op het tooncel terug te keeren. Daarna ving men ro mancen, arias en kluchtliederen aan, en deze eerste avondfeest werd diep in den nacht ten aller voldoening geëindigd. Zie hier wat de Gazette van Gent, in haar nr 225, van 2'i Sept. 1862 schrijft over het stuk door de Ylaamsche Ster te Brussel, op 25 sept. laatst uitgevoerd «Dan volgde Êlisa de Kantwerkster, blijspel door F. Car- rein, vertoond door de Ylaamsche Ster van Yper. Dat is een opregt tooneelstuk, zoo als men ze allen wenschen zou. Dra ma's schokken hard onze gemoederen of liever onze grofste snaren zedeschetsen, alias komedien, prikken wel is waer de aendacht en boeijen den geestzoo gezegde blyspelen roeren ons hevig de lachspierenmaer een tooneelstuk dat, om zoo te zeggen, met gezwinde pas door het hert van den aenschou- wer tot in de ziel dringt en onder zynen luimigen trant eene

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 1