Vcrsehillige Tydingen. Priesterlijke Benoemingen. Kunst- en Letternieuws. Officiële Akten. Sterfgevallen. BE SLECHTE TYD. tooning heeft plaats in de nieuw gedekoreerde zaal van Apollo in de Lombaardstraat, op Zondag aanstaande, 26 October. Eene Romance, eene Tweespraak en di ij blijspelen maken het avondfeest uit. liet publiek, die naar Vlaamsche verlooningen verlangde, zal gelegenheid vinden om een goeden avond door te brengen. (Zie ons bijvoegsel.) Maandag laatst, had het jaarlijks banket der Maatschappij Schijfschutters onzer ijpersche Burgerwacht plaats; de her berg het oud zilveren hoofd, in de Gevangnisstraat, was als naar gewoonte tot de bijeenkomst bestemdde heer majoor- kommandant, als voorzitter, en den heer luitenant-kommandt. onzer halve-batlerij, vereerden deze vaderlandsche bijeen komst met hunne tegenwoordigheid. Volgaarne hadden wij de namen hier aangehaald der heeren overwinnaren der gouvernements prijzen, maar de moeijelijk- heid tot het kennen des uitslags, doet er ons aan verzaken. Op de laatste scliijfschieting te Brussel, zijn eraan de vaste schijf o,064 schutters geweest, en aan de sehijven naar ver kiezing, zijn er "1,741 serien geschoten. Er zijn gedurend de tien dagen van het konkoers 100,010 kogels verschoten, hetwelk ten naastenbij vijfmaal meer is dan in 1869, en tien maal meer dan in 1858, toen de schijfschieting werd ingerigt. De beroemde belgische kunstschilder Gallait heeft de titel van baron, die hem door ons gouvernement aangebo den was, geweigerd. Men leest in eene bfusselsche korrespondentie aan de Amsterdamsche Courant: Raar het schijnt zal de aanstaande zitting onzer Kamers een echt politiek karakter erlangen. Reeds heeft de ministerraad beslist, dadelijk bij de opening^een wetsontwerp aan te bieden tot w ijziging van de wet van 1809 op het beheer der kerk goederen. De klerikale partij zal op nieuw zich luide over ver volging beklagen en koning Leopold weder bij Josef II en YV illem I, en het ministerie Rogier bij het ministerie van Maanen vergelijken maar het is allerwaarschijnlijkst, dat des niettemin de wet aangenomen zal worden, en nog wel met eene groote meerderheid. Men zegt dat door een zeker aantal liberalen het verlangen zul kenbaar gemaakt worden, dat men aan allen die niet kun nen lezen en schrijven, het kiesregt ontneme. Dit ware eene aanmoediging voor het lager onderwijs, dat in België nog zoo vee! te wenschen overlaat; maar op grond van onwetendheid kan of mag men het tegenwoordig geslacht niet berooven van een verkregen regt. Te Beaumonl-sur-Oise (Frankrijk), is er weeral een on geluk gebeurd, zoo als er onlangs te Coincn voorviel. Twee loodgieters gasten, eene kinkel opvullende, zijn van hoofde lot de voelen van chiste-olie besproeid geweest doorhetontploffen der flesch waaraan vuur gegrepen had. De twee ongelukkige!} zijn 's anderdags in eenen deerlijken staat overleden. Het vuur in den winkel heeft zich door de brandende olie voortgezet en men heeft er zich met veel moeite, na eene schade van 10,000 fr., meester kunnen van maken. Men beweert dat de amerikaansche bergolie zooveel gevaar niet oplevert en dat het slechts de cluster of gnz-olie is die met veel voorzorg moet gebruikt w orden. M. Yandenbogaerde, onderpastor te Staden, is onderpastor van St. Jakobskerk te IJperen benoemd, in vervanging van M. Tenant, ontslaggever. M. Everaert, onderpastor te Gheluvelt, gaat over naar Staden en wordt te Gheluvelt ver vangen doorM. Balanck, coadjutor te Ilouttave. De 4° aflevering van het Nederduitsch Maandschrift is ver sdienen. ditmaal met een blad tekst meer dan gewoonte, dat den inschrijveren niet zal aangeteekend worden. De bijdragen zijn de volgende: Waar Caesar Bodegna versloeg, door C. Vander Eist; Geert Groote, door Harstman; Liederen naar Robert Burns, door F. De Gort; Mien en Kees, door Em. de C.; de koning te Luik, ode door De Kanter; hel VIT' taai en lelterkunding Kongres te Brugge, door F. De Gort; een Neêrlandsch Lied, door Hielen de B ragsche Beifaartgroet door Dautzenberg. Dit tijdschrift w ordt bezonder verzorgd, de inhoud zoo goed als de uitwendige vorm. De abonnementsprijs per jaar 12 af leveringen van ten minsten 48 bladzijden) is sieciits 6 franks. De heer doktoor Denaux-De Breyne, van Dixmude, heeft de gouden medalje behaald in den prijskamp dtr gentsche maatschappij van Geneeskunde, voor zijne verhandeling over de Venusziekte. Te Amsterdam is het drama, uit les Misérables getrok ken, reeds in het nederduitsch vertaald en gespeeld. Men kan inschrijven ten bureele van dit blad op de volgende w erken, onlangs van de pers gekomen Suzanna of liefde en ongeluk, drama in vier bedrijven, door F. Edm. Lauwers. Prijs 7b centiemen. Walter de Toonkunstenaar, drama in drie bedrijven, door F. vanBoghoul. Prijs 1 frank. Door koninglijk besluit van 1 8ber 1862, is de onder luitenant Levasseur, van 't ó1*1' jagers, op zijne vraag, zijn ont slag verleend. Door kon. besl. van 15 dezer, is M. Tubbax, 2C onder wijzer bij stads middenbare school te IJperen benoemd, in vei vanging van M. Th. Lansens. Men schrijft uit Brussel, 13 October 1862 Een treurige mare wekte verledene week ieders aandacht op. Mevrouw Yande Sande was in doodsnood; maar wanneer die bedreiging tot eene jammerlijke wezentlijkheid was geworden, was op het aangezigt van ailen, die hier belang stellen in den vooruitgang der Ylaamsche Zaak, zoo nauw met die van het Ylaamsch Tooneel verhonden, droófheid en treurnis te lezen. Gisteren had de plegtigheid harer ter aarde bestelling plaats en ondanks een plas regen gedurig nederviel, was lang voor de aankomst van het lijk de kerk van St. Jans-Molenbeek, door eene talrijke menigte opgevuld, zoodanig de stoel, wel 500 menschen, nauwelijks in den tempel kon. Bij het graf werden vijf redevoeringen uitgesproken: door MM. Gassée en De Cock, namens het Kunstverbond (onderneming van F. Yande Sande); door M. Gamauer, namens de koninglijke maatschappij de Wij ngaarddoor M. Lauwers, nêmensde tooneel-maa(schap pij de Verbroederingen door den onvermoeibaren vlaming, M. Michiel Vander Voort, als afgevaardigde van het Neder duitsch taal- en letterkundig Genootschap. Eene vrij alledaegsclie, maer leerzame historie. 5" ves'volg. Den volgenden dag werd het weer levendig in de huiskamer. Twee naeisters hadden zich daer nedergeslagen daer werd ge- past en geknipt en genaeid, alsof er eene bruiloft op handen ware. ii In mynen tyd, mompelde YVilheim's oude moeder, toen zy naer beneden kwam om te eten, en zoo eens rond gezien had, ii in m'yiT tyd gebruikte men nooit nieuw linnen voor luijersoude lakens werden daer het best voor gehouden, om dat zy zacht en tot niet veel beters te gebruiken zvn. De naeisters meesmuilden tegen elkander,- Julia liaeldc me- delydend tegen haren man de schouders op. De oude moeder Zag het, en het eten smaekte haer niet: zv was blvde, dat zy weer naer haer achterkamertje kon gaen.

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 2