Politiscli overzicht. - Stads-nieuws. - Kunsten en Wetenschappen. Bekendmakingen. Politiscli overzicht. Stads nieuws. EERSTE JAAR. ZONDAG 26 OCTOBER 1862. N° 31. Deze week is schraal in politiek. Dc borslc- lingen in Noord-Amerika, de houding van Pruissen en den staat van Garibaldi zijn gelijk gebleven. De koningin van Engeland, die den 18 dezer met een talrijk gevolg te Brussel was aangekomen, is Vrijdag laatst terug naar Londen vertrokken. SE TOEKOMST, Dc brieven voor de redaktie, de boeken om in ons bladje geplaatst te worden, moeten vrachtvrij den uitgever, Dixmude-straat, 26, toe gestuurd worden. INSCHRIJVING Voor IJperen, per drie maanden, fr, 1-00; per jare, fr. 4-00, voorop te betalen. Buiten stad, zelfde prijs met verhoog van liet port. Men schrijft in bij den drukker van dit blad, alsook bij alle post-direkteurs. BEKENDMAKINGEN 12 cenlimen den' drukregelde Plakbrieven van Verkoopingen, Verpachtingen, enz. en andere Berigten, ten bureele van dit Weekblad gedrukt, zijn gratis ingelijfd tol het verval van den dag der verpachting, des overslags of anders. Alle intec- kenaar voor één jaar, heeft regt driemaal eenberigt van zes regels, zijn beroep betreffende, onvergeld in dit bladje te laten inlijven. Er worden wekelijks Afdruksels van dit blad gratis in de voornaamste herbergen der gemeenten gezonden, waar de verkoopingen, enz. der in ons blad aangemelde goederen, plaats hebben. Het Concert, welk verleden Zondag in stads tooncelzaal plaats had, heeft uitermate veel bijval gevonden. Het puik der inwooners had zich aldaar als bijeenkomst gesteld en inderdaad de zaal was ei-vol met schoon en uitgelezen publiek. Volgens het zeggen van kenners, werd de uitvoering der verschiliige muziekstukken meesterlijk wedergegeven. De trio in si mineur, voor Piano, Violoncella en Veel, heeft ieders bewondering verdiend; maar als ik begin, moet ik het geheele programma in het bijzonder aanhalen en ik vindeveel heter in ééns te zeg gen dat al de kunstenaars die zich bemoeid hebben om dit Concert een ware vorm te geven, hunne moeite met den besten uitslag hebben zien kroonen en de toejuichingen welke de over wonnen talentvolle moeijelijkheden der aanhoorders onttrok, betalen hun genoeg. Eere dan aan dezen die zoowel weten het ware talent te ondersteunen en aan te moedigen, want den heer Theophiel Herrmann, niettegenstaande zijne teedere jaren, is kunstenaar en hoemeer hij zal opgroeijen, hoemeer hij zich zal toeleggen, bij zoo verre dat hij binnen weinige jaren een der eerste kunstenaars des lands worden B*n. Een ontstuimig weder heeft Zondag avond over onze stad en omstreken gelooid; de wind blies geweldig en de regen viel in dikke en aanhoudende druppelende donder bromde in de verte. Gelukkiglij k hebben wij geene ongelukken te betreuren gehad, ten zij dat de diligentie van Arrrientières, buiten de Itijsselpoort, op het punt onzestad te bereiken, door den wind is omver geworpen geweest. Er zaten vier persoonen ineenen heeft ecneligte wonde ontvangen, de anderen hebben het ontstaan met eenige kneuzingen en het verschieten, zooais het, in zulke omstandigheid, aan iedereen zou gebeuren. Men leest in het weekblad de Stad Nieuport: Zondag aanstaande geeft het genootschap de Vlaamsche Ster, te IJperen zijne eerste winter vei'tooning bij de plegtige opening van 't nieuw tobneel, geschilderd door d'heeren F. Böhm en Gustave Demaziere. Het is ons dobbel aangenaam deze tij ding te melden, ten eersten het strekt ten bewijze, dat deze ijverige jonge letter- en tooneelmaatschappij met vaste stappen voor de goede vlaamsche zaak voortgaet en ten tweede dat verdienstvolle schilders als de hoeren Bölnn en zijnen waar- digen leerling G. Demaziere, dezedoor hunne kunsttalent weten aantrekkelijk te maken; met voldoening zien wij dat laatst genoemde de taal en kunst liefdenietverzaakt, die zijnen vader, wijlent den heer Ant. Demaziere, geboren Nieuportnaar, van in zijne jeugd heeft weten inteboezemen, en die in IJperen zooveel wist bij te brengen tot inrichten der thans bestaande Vlaamsche Maatschappijen. Wij lezen in het Progrès, een ijpersch nieuwsblad, een vleijend artikel over het banket die Maandag laatst in het hotel het Gouden Hoofd plaats gehad heeft, ter gelegenheid do- zoo schitterende bekrooning te Brussel van den heer Gustaaf Coppieters. De schrijver na, aan den H. Lucas, patroon der kunstenaren en aan M. Thiebault, patroon van het Gouden Hoofd, elk hunnen welverdienden lof toegezwaaid te hebben, komt op den geest der inrichters van 't Banket alsook de reden die tot het zelve aanleiding gegeven heeft, liet professionneel korps der teeken-en schilderakademie onzer stad alsook de heerenkunsl- tenaars en liefhebbers kunstenaars zijn waarlijk met een edel gedacht bezield geweest deze gelegenheid te baat te nemen om het talent eens jonge maar begaafde kunsttenaar met hunne aanmoedigende hulde te vereeren. Gedurend het Banket wer den de vurigste wenschen tot de volherding des helds van den avond (M. Coppieters) opgedragen; de broederlijkste gezond heids dronken voorgesteld en met dc warmste toejuichingen bejegend. Om te eindigen rept de schrijver eenige woorden van de serenade welke de koorafdeeling der Vlaamsche Ster aan den lieer G. Coppieters, in het hotel het Gouden Hoofd, ge geven heeft. De heer Van Elslande, die met zooveel verdiensten en ijver deze koor-afdeeling bestiert, ontvangt er insgelijks eene welverdiende lofspraak. Na iets dergelijks, wat valt er ons te zeggen Niets, dan onze hulde met deze van den schrijver voegen om de heeren inrichters van 't Banket te begroeten, den Brusselschen Over winnaar met onze opregte gelukwenschen te overladen en de koor-afdeeling der Vlaamsche Sier, in den persoon van haren

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 1