Ycrschilligc Tydingcn. Kunst- en Letternieuws. bestuurder, te bedanken over de vereering door haar aan het waar talent gedaan. Gisteren ochtend, omtrent 11 ure, is een knecht van M. Mieroo, glaswerker alhier, met naam Desiderius Maerten, bij het uitkomen der zwijnslagterij van F. Lannoy, in de Dixmudestraat, van de vier trappen tot op de straat gevallen. Een gendarm en een boerewerkman hebben hem op eenen stoel naar zijnen winkel terug gedragen. Het ware te wenschen dat er niets inwendig gebroken waremaar wij vreezen voor bel tegenstrijdige. lieden avond, ten G ure, in de Zaal van Apollo, Lom baardstraat alhier, heeft de luisterrijke opening van de fraai- geschiklerde Tooneelzaal der Vlaamsche Sier plaats. De in- schrijvings-lijst, ter dier gelegenheid rondgestuurd, is met de handteeke'ning der grooten van stad letterlijk vol geteekend; ook heeft de Maatschappij niets gespaard om dezen eersten avond allerluisterrijkst te maken. De zaal gaat ten 5 1/2 open, en wij raden dezen die geern op hun gemak zitten, van vroeg op te passen. Al de Belgiesche Prelaten zijn den 22 dezer te Mechelen bijeengekomen onder het voorzitterschap van Mgr Sterckx. Depauzelijke afgezant, graaf Ledokowski, woonde insgelijks deze doorluchtige vergadering bij. Het doel dezer bijeenkomst is niet gekend. In Junij I860, door eene samentreffing die uitnemend zelden gebeurt, terwijl de kiezers van 5 provin tien (Antwerpen, Braband, Westvlaanderen, Luxemburg en Namen) zullen te voorzien hebben in de vernieuwing van de helft der Vertegen woordigers Kamer, zullen de :4 andere provintiën insgelijks te voorzien hebben in de vernieuw ing van de helft van het Senaat. Geheel het kiezerskorps zal dus moeten optreden, en zijn oordeel zal zich te gelijk over de twee Kamers uitstrekken. Zulk geval heeft zich nog niet vertoond sedert de ontbinding der beide vergaderingen, ten gevolge der kieshervorming van -1848. In den nacht van 12 tot 15 dezer, zijn 4 boosdoeners gedrongen in de woonst der broeder en zuster Dewilde, ter ge meente Zarren. Langs een venster ingekomen, hebben zij zich naar de kamer begeven waar Dewilde sliep, ontstaken er eene lamp en begaven zich vervolgens naar het vertrek waar de zus ter te bedde lag. Zij hebben er haar uitgetrokken, haar geslagen en hel bevel gegeven om het geld af te leggen. Geen middel ziende om de booswichten te ontkomen, heeft zij hun eenen koffer getoond, die 120 franks bevatte, en welke som zij hebben medegenomen. Terwijl twee der schelmen de zuster vast hiel den, begaven de twee anderen zich bij den broeder, en bragten hem verscheidene wonden toe, die eventwei niet gevaarlijk zijn. Reeds talrijke persoonen zijn aangehouden, doch na het eerste verhoor weder losgelaten. De Indépendance meldt dat de hertog van Braband zich den 25 dezer maand te Marseille voor het Oosten ging inschepen, eenigen tijd op de Ionische Eilanden en in Egijpte verblijven en tegen het einde van den winter te Brussel zal terugkeeren, na bij zijne zuster, de aartshertogin Charlotte, een bezoek te hebben afgelegd. De Minister van Oorlog heeft aan de korpsoversten bevel gezonden om de militiens van 1859-60 en gedeeltelijk die van 1861, in verlof naar hunne woonsten te laten keeren. Over eenige dagen heeft men in het S' Pieters-Gasthuis te Brussel, de standbeelden geplaatst van Jan I, Maria-Theresia, Josef II en Leopold I. Onder elk dezer standbeelden, die dooi den heer Willem Geefs vervaardigd zijn, staat een opschrift, hetwelk natuurlijkin hetfransch is, zoo als alles wat in onze fransche hoofdstad gebeurt. Uit de redevoering, den 15 dezer door M. de Bavay, bij de heropening van het hof van beroep te Brussel uitgesproken, blijkt, dat er sedert -1850 in België 730 ter dood veroordee lingen zijn uitgesproken. Er hebben 52 halsregtingen plaats gehad, hetgeen ongeveer 7 p. c. is. Onder die veroordeelingen telde men er 25 voor vergiftiging, 10 voor brandstichting, 169 voor vadermoord en 179 voor moord. Men schrijft uit St. Ouen, dat er den 14 dezer een groot ongeluk gebeurd is. M. Maille, pastor van Cangij (Indre-et- Loire), had een 30lal persoonen verzocht tot het vieren der 50° verjaring van zijn priesterschap. Na de plegtigemis en het zingen van den Te Detail, hadden de genoodigden zich naar eene bovenkamer der pastorij begeven, alwaar voor hen een ontbijt was gereed gemaakt. Plotseling' liet er zich een hevig gekraak hooren, de planken vloer stortte in en 24 persoonen werden met tafels, stoelen glazen, teliooren en schotels ver zwolgen. De ongelukkigen werden met stof en bloed bedekt, van onder de puinen gehaeld. Zes hunner waren zeer zwaar gekwetst, terwijl de overigen min of meer gekneusd waren. Binnen eenige dagen zal de historieke schets De Rous- brugsche Zadelmaker, door E. Yandenbussche, te Rousbrugge van de pers komen en aldaar verkrijgbaar zijn bij den Drukker Désiré Allaert. De steeds voor de vlaamsche zaak moedig ijverende heer Michiel Vander Voort, heeft aan den heer Minister van Binnenlandsche Zaken twee brieven geschreven en door de Beurzen Courant laten opnemen, waarvan de een strekt om, ter vervanging van de heeren Devaux en Stas, die als leden van den verbeterings raad van het middelbaar onderwijs luin ont slag hebben gevraagd, twee vlaamsche letterkundigen te be noemen. Dit ware niet meer dan billijk, dewijl inderdaad het vlaamsch element in den raad niet vertegenwoordigd is. Bij den tweeden brief wordt, onder anderen, verlangd dat er bij de normaalsclie school van Lier een leergang geopend worde tot het vormen van vlaamsche regenten, zooals er te Nijvel een bestaat, waar geen of altans te weinig vlaamsck wordt onder wezen, en dat er in de vlaamsche provintiën geene walen aan het hoofd van het middelbaar onderwijs van den 2" graad worden geplaatst. DE DOODSTRAF. M. Destanberg, die geene gelegenheid laat voorbijgaan, om de beginselen van christelijke verdraagzaamheid onder het volk te verspreiden, heeft ons het volgende gemoedelijke liedje laten géworden Aeiadeaa Snees' jpa'Mksas'eiie-jveaiies'ael van Brussel, Dn iTSï't'w. I. Do doodstraf!... En een Belgisch magistraet Durft, hoog van toon, die schandelykheden preêken De doodstraf in een braven vryén staet, Waer men alleen van Christus'leer moet spreken! Waerom dat bloed? Waerom dal moordschavot? Heelt God ons ooit die schandewet bevolen? Vermoordt hem niet, verbetert 's menschen lot, Douw scholen II. Omdat een mensch een andren mcnsch vermoordt, Wat geeft u.'l regt den moordenaer te dooden? Zegt, handelt gy naer Godes heilig woord Aen zyne wet, die Liefd' ons heeft geboden? De moordenaer is vyand... ja 'tis waer! Maer zelfs voor hem wordt Liefde aenbevnlen. Wekt liever licht en mac/ct zyn zinnen 4-laer, Bouw "obolen III. Als g' op '(schavot misdadigers laet zien, En dat ge t bloed in vollen dag doet vloeijen Als g' aen het volk dat nare beeld durlt biên Weet gy mat zaed gy in dat vol/, komt strooiien lk ys er van; mant om dat beeld Ie zien Staet 't gansch publiek, helaes op iiecle kolen... 0 dat en zou voormaer niet meer ges'chiên Bouw scholen IV. Heer Procureur! laet toch de doodstraf daer Want zie! die straf verbetert nooit do slechten' Boucher, Leclercq, die zagen zonneklaer Dat men hen ook voor hunne daên zou reglen

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 2