DE SLECHTE TYD. MARKTPRIJZEN. t t M E A G E L I Y G E Y Gene vnj alledaegschc, maer leerzame historie. 7" vervolg. Zie Nr 51 Met open mond staerde haer zoon liet lyk lang aen, toen keerde hv zich om en ging weder in zynen hoek zitten maer zyn gezicht trok nu schrikkelyk en door zyne leden deden zenuwachtige schokken zich voelen. Ja, gy moogl u wel omkeerén! zeide medoogenloos zyne vrouw, gy hebt er liet uwe rykelyk aen toe gebragt. Siech antwoordde niet; hy stond werktuigelyk op en sloop de kamer uit naer eenc schuer, die hem tot werkplaets diende, en zocht zyne oude planken byeen. Daer vond hy ook nog het lange prachtige uithangbord, dat in gelukkiger dagen voorzyn huis geprykl had en daeruit timmerde hy de laetste wooning voor zyne moeder samen. Langzaem trok hy de zaeg op en neder, en koud bewoog hy de scliaef; maer toen hy den vol genden morgen de armzalige kist me t zwarte verw bestreek, toen vielen de eerste tranen uit zyne oogen. De armen-wagen bragt het lyk naer zyne laetste rustplaets. Siech volgde het op eenen gröoten afstand. Was het omdat hy zich over zvnen slechten rok schaemde, of omdat hy zich onwaerdig gevoelde 0111 zyne moeder te naderen? Toen hy op het kerkhof kwam, vielen de eerste aerdkluiten op de kist. Hy leunde tegen eenen wilg en verborg zyn gelaet niet beide han den. Moeder Siech lag nu gerust onder den koelen grond, de dragers keerden naer huis, maer haer zoon bleef nog lang bv haer graf en snikte luid. Op den avond van dien zelfden dag zat Siech in eenen bier kelder in eenen hoek onderscheiden gasten dronken daer on der vrolvke gesprekken hun kruikje; maer voor hem stond een glas jenever. Sprakeloos staerde hy voor zich om den grond, en merkte niet, dat er iemand den ladder inkwam en naer hem toetrad. Hei, Siech slaept gy riep hem de binnenkomende, zyn oude vriend, toe en reikte hem cle hand. Maer, wat weerga zeg reis, drink gvjenever? Dat hebt ge immers nooit gedaen 1 1: Ja, jongen dat is uit nood, stamelde Siechtets moest ik hier toch verteren, en ik had maer een' stuiver, Nu, dan wil ik ook een drinken om u gezelschap te houden. Ileidaer! een glas kummelriep hy, en ging naest zyn' vriend zitten. Ja, ja, het is ver met ons gekomen begon hy na een poosje weder, terwyl hy brommend het glas voor zich nederzette, Niet eens twee grossen meer voor een witte. Miserabele tyden Siech gaf geen antwoord, hy staerde strak naer den grond. 1: Wat mankeert u toch van daeg, Siech ving de andere al weder aen. Er komt geen woord uit uw mond 1: Ik heb van morgen myne moeder begraven antwoordde hy langzaem. 11 Zoo 1 is de goede ziel eindelyk dood? Zy heeft lang gelegen, geloof ik. Nu, God geve haer 't eeuwige leven! ei Kyk, manvervolgde Siech, in dezen ouden rok heb ik ze moeten begraven. Is het geene schande? 't Huis zitten ze en hebben van daeg niet eens zout by de aerdappelen. Zeg, broer! wat moet daervan worden? Wist ik maer waer ik zoo iets aen verdiend heb Het is een slechte tvd, broer! troostte de ander, en dronk zyn glas uit En er verliepen wederom vyf jaren. Het is weinig dagen vóór kesmis. de straten van Berlyn zien er schroomelyk uit. De storwind jaegt den regen, met sneeuwvlokken gemengd, door de lucht; de menschen gaen gedoken met haestigen tred elkander voorby. Om de Jerusalems kerk woedt de wind met byzondcr geweld, en valt dan huilend in de Lindestraet. Daer komt eene gebrekkelyke gestalte half naekt aengewan- keld. Nauwelyks kan zy tegen den storm ophouden, hare zwakke beenen kunnen het kranke Ivf slechts met moeite voort slepen. De wind speelt met de nederhangende lompen en de haren, die door de slechte muts steken. Het gezicht is lood kleurig, met dikke witte baerdstoppels bezetuit de diepe holten grynst een paer oogen, waerin verstomping te lezen is. Op den gekromden rug hangt een morsige mand, een grove zak is 0111 het lyf gebonden en de verkleemdehand draegt eenen langen stok met eenen krabber. Eindelyk is het die gestalte gelukt, den hoek van de Linden- straet om te komen. Hy het eerste huis staet zy stil voor de goot en zoekt met den krabber daerin, dit by de deur, waer depyp uit den huisgootsteen daerin uitloopt. Ieder been, iederen aerdappel, iederen ouden Jap, dien de krabber ophaelt, werpt zy in de mond of stopt ze in den zakdan gaet zy verder naer het volgende huis, en zoo de heele straet af. De regen druipt haer van alle leden af, koetsen rollen haer voorby, menschen ylen langs haer heen, maer zy slaet geen oog op. Hier en daer knielt ze wel in het slyk der straet neder, en steekt de dorre hand zoo ver zy kan in de goot, om beter dan met den krabber te kunnen voelen, of er niets byzonders in het gat kan gcraekt zyn, een zilveren lepeltje somtvds, of eenig ander stuk van waerde, dat eene onachtzame dienstmeid met het spoelwater heeft uitgegotendit doet ze echter alleen by de voornaemste huizen, waer het wat wilder toegaet en de dingen zoo spoedig niet gemist worden. Juist deed de jammergestalte voor een groot en schoon huis zulk een onderzoek, toen eene droschke voor hetzelve stilhield. Een reeds eenigzins bejaerd heer kwam uit het rytuig en beschouwde het huis opinerkzaem. Zeg eenszoo sprak hy den voddenkrabber by de goot aen n is hier dan niet het meubelmagazyn van Mr. Siech WOKIJT VOORTGEZET* Bl KGkHSTA-M) vasa 1 lot 7 November te zamen 7. GEBOORTEN 1 Mannelijk geslacht 2 Vrouwelijk o Huwelijk Verhulle, Edmundus, bakkers knecht, en Muylle, Catharina, naeistcr. Slerfgevalleaa1. Decrock, Amelia, CO jaren, winke lierster, echlgenoote van Carolus Dehouck, Rijsselstraat. 2. DeGhelcke, Georgina, 45 jaren, grondeigenaarster, onge huwd, Elverdinghstraat. 5. Delbecque, Petrus, 72 jaren, landbouwer, echtgenoot, van Amelia Vandenbergbe, S'Jakobs nevens IJperen. - Mannelijk geslacht a Beneden de 7 jaren, ,r r-i 1 o 'Vrouwelijk id. 2 te zamen li. VEURNE. Per 145 liters. Tarwe van ld. nieuwe Rogge Sucrioen Haver Boonen 5 November. 00-00 tol 00-00 26-50 20-00 16-50 12-00 21-00 56-00 24-00 20-00 15-75 24-00 29 October. 00-00 lot 00-00 55-00 24-00 20-00 15-00 24-50 20-00 17-00 12-00 22-00 25-00 STAAT aanwijzende de hoeveelheid en den middenprijs der Granen, voeder en andere voortbrengsels, verkocht op de merkt te IJperen den 8 November 1862. AARD DER GRANEN ENZ. H O g MIDDENPRIJS PER 100 kiIjOg. GEWIGT VAN DEN HECTOLITER AANMERKING Tarwe KI I.OC. 61,700 28-75 kil. 77-60 Rogge 4,100 19-50 73-60 Haver 500 0 1 O O 46 Erwetcn 500 O O 1 80 Boontjes 1,000 24-00 80 Aardappelen 8,400 5-25 Boter 231 - 50 De prijs van het menagie-brood, voor de week van 9 16 November, is gesteld aen 26 centiemen per kilo. tot

De Toekomst (1862-1894) | 1862 | | pagina 3