Verschil!ige Tijdingen. De vertooning van Maandeg' laatst, samengesteld uit het blij spel Vijf jaren gewacht! door F. Van Doeselaer het Onwe- der, koor; Zoo de ouden zongen, zoo piepen de jongen, blijspel, door Sleeckx; de Flikkers van nen Ouden danser, kluchtige alleenrede, met dans gemengden de Boerenker mis, operette, door K. Ondereet, was alleraangenaamst en de toejuichingen hebben onophoudend de zaal doen daveren. Vóór wij over dezen avond eindigen, zwaeijen wij nog eerst een welverdienden lof toe aan den onvermoeibaren heer Josef Mailliard, die het publiek, iederrnalen hij zijne Flikkers geeft, tot eenen hoogen graad betooverd. Om aan de vraag van vele voorstaners der Maatschappij te voldoen, zijn er reeds maatregelen genomen en bij het stads bestuur aandringingen gedaan om over de stads tooneelzaal en de gewone toelaag van 50 fr. te kunnen beschikken op Zondag 22 dezer, ten einde aldaar eene luisterrijke buitengewone ver tooning, in het abonnement niet gerekend, te geven. Het be stuur der maatsehappij heeft Donderdag laatst de rollen aan de spelende leden uitgedeelddit stuk is Tambour Jansens, blijspel met zang, in twee bedrijven, door II. Van Peene. De andere twee zijn de Duivel op het dorp en Vader Cats, beide blijspelen, door denzelfden Van Peene; twee stukken die uitnemend veel bijval genoten hebben en zoo het schijnt, her- vraagd zijn. Een nieuwsblad onzer stad, le Progrèsmeldt insgelijks dat de Maatschappij Rhetorika de Kunst is ons vermaek, zich bereid om op Dinsdag, 17 dezer, ook een vertooning op stads Schouwburg te geven, samengesteld uit een drama De Hand Gods en een blijspel van wijlen Fournier, met titel de Schoen lapper. Donderdag aanstaande, 12 dezer, geven de jongheden onzer stad, een bal op stads schouwburg, waartoe er ten minste 250 uitnoodigingen zullen gedaan zijn. Dit bal beloofd een der schoonste te zijn die er nog zullen plaats gehad hebben. De oorzaak waarom dit bal op donderdag aanstaande plaats grijpt en niet op heden, is eenvoudig om uitleggen: De maat schappij de Vlaamsclie Ster was van gedacht voor den nood lijdenden onzer stad eene vertooning op heden te gevenen *dit plan, gezien het zachte jaargetijde, heeft te weinig onder steuning bekomen om verwezendlijkt te kunnen worden. Maar het aangenaamste nieuws dat wij onze vlaamschmin- nende lezers meenen te mogen mededeeïen, is het bezoek dat het Nationaal Tooneel van Antwerpen, zich voorsteld naar onze stad ledoen. Het program die men op onze derde zijde aantreft, toont aan dat de Antwerpenaren veel aan hunne voorige goede faam, welke zij te IJperen verworven hebben, houden. Het aangekondigde spektakel zal een der aangenaam ste zijn die den heer Van Doeselaer met zijne kundige gezellen in onze stad nog gegeven hebben. Op de merktdagen ziet men niet zelden bij de wagens of karren waar men het goed aflost, kinderen die al het strooi dat zij zich kunnen aanschaffen, bijeen verzamelen en in blijd schap naar huis ijlen, want het een allerbeste voeder voor de konijnen is. Gisteren aeht dagen, in de Hondstraat, regtover het Hotel de Gand, stond er eene ontloste kar en een zestienjarige jon gen, na rondom dezelve al het strooi opgeraapt te hebben, er nog eene handvol die op de kar lag naar zich trok en daarmee willende heen gaan, toen hij bij den kraag genomen werdt door eenen man uit de gebuurte die hem naar het bureel van Policie bragt. De jongen is, na onderzoek, losgelaten geweest. 'S anderdaags was er in stad verteld dat Jules Tanghe, (zoo is de naam van den jongen), aangehouden was geweest voor het stelen van een stuk vleesch bij den beenhouwer Boudry. Wij die weten dat dien knaap van eerlijke ouders afstamd, verhaasten ons de zaak klaar aan den dag te brengen, ten einde een eerlijk huisgezin aan onverdiende schande en andere onaangenaamheden te onttrekken. Eergisteren, Vrijdag, werdt er alhier loting gehouden voor de Nationale Militie. Alwederom een dag van herlschcuring voor de ouders, die soms maar hun oudste kind tot steun hebbende, het hun door de bloedwet ontrukt zien —De sektien van de kamer der Volkvertegenwoordigers lubben zich Maandag vereenigd, om het wetsontwerp op de millicie te onderzoeken. ii Een lid heeft de eer het stelsel van vrijkooping van den dienst, op de volgende grenslagen voor te stellen: Daarstelling Van eene begiftiging ten voordcele van In t leger, onder de waakzaamheid en waarborg van den Staat. De jongelingen, tolde loting geroepen en die van de toe lating om zich te doen vervangen willen genieten moeten voor den 20 januarij van het jaar, dat zij zijn ingeschreven, eene som storten welke jaarlijks dooreen koningl. besl. zal worden vastgesteld. ii De loting zal vervolgens plaats hebben tusschen al de in geschrevene jongelingen, zonder uitzondering van degene, die de hierboven aangehaalde storting hebben gedaan. «Het gouvernement zal in plaatsvervanging van de vrijge kochte milicianen voorzien doormiddel van herdienstnemingen of vijwillige engagementen. Verbod van plaatsvervanging door bijzonderen. Daarstelling van pensioenen voor de onder-officieren knpo- raals en soldaten. Na eene lange beraadslaging tusschen de voorstaanders van het ontwerp van het gouvernement en degene van het hier boven aangehaalde vrijkoopingstclsel, is het voorstel aangeno men. Andere wijzigingen zijn aangenomen te weten: Aenart. 8,§1, vervanging van bet woord verblijfplaats door het woord woonst en aan van hetzelfde artikel, verbij/plaats van zes maanden door woonplaats van een jaar. Art. 11 laasteg. De woorden zonder beroep, vervangen door: behalve beroep bij den koning. Het voorstel is tot aan art. 22 voortgezet. BI. Guillery is verslaggever benoemd. Dat men nog zegge dat de bedieningen niet gezocht wor den. De grafmaker van het kerkhof van Namen is sedert acht dagen overleden, en op dit oogenblik zijn er meer dan 50 per- soouen, die zich hebben aangeboden om hem te vervangen. De visschers van Panne, hebben zich andermaal tot de Kamer gewend, om, aan de wetgevers te zeggen, dat zij van armoè vergaan en op fransche schepen het stuk brood moeten gaan verdienen, dat zij in Belgie niet meer vinden. Te vergeefs hidden en smeeken de visschers van Panne, dat het gouvernement zicli zou bezig houden, met eene goede wet geving op de vischteelt, even als dit het geval is geweest in andere landen. Men schrijft uit Brussel de gezondheid des konings boe zemt nieuwe vrees in. /.iet wat men leest in den Nord: De beruchte pruissische heelmeester Eamgenbeek is te Lae- ken terug sedert maandag laatst. Hij verzorgt koning Leopold die zeer zwak is. -- Hel schijnt dat wij met de stormen nog niet gedaan hebben. De engelschc zee-officier Saxby heeft gerekend, dat wij met een cijcloon te doen hebben en dat, zoo de rigting van dit verschijnsel niet veranderd, de ergste stormen nog komen moeten, namelijk op 28 februarij en 27 april. —De Memorial van llijssel meldt dat in de gemeente An- noeullin eene herberg is gesloten, omdat de houder onlangs de wet heeft overtreden, door het toelaten van hanengevechten in zijn huis. Te Gent, schijnt het op zijn uitterste te gaan: De onder stand, door het bureel van weldadigheid aan de behoeftigen gedaan, is in veel gevallen onvoldoende om in het hoogst noodige huns bestaans te voorzien. Een man en eene vrouw, slechts 40 en 58 jaren oud, zijn op den zelfden oogenblik gestorven, in de Palinghnizen. liet is ligt om raden waardoor zij bezweken zijn. De genaamde Josef Devreeze, schier uitgeteerd van honger

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 2