Politisch overzicht. - Stads-nieuws. - Kunsten en Wetenschappen. Bekendmakingen. Politisch overzicht. Stads nieuws. TWEEDE .1A A H ZONDAG MAART 1863. X» 19. T Bijna geheel het zuidergedeelte van Polen, uit genomen vijf of zes sleden, bevindt zich in de magt der opstandelingen. Inliet noordergedeelte, is geheel het distrikt Leczye ook in hun bezit. Zij zijn er bijeenvergadert ten gelalle van 12 a 13,000 manonder het beleid van dappere aanvoerders en beschikken over vier kanons en een korps peer- denvolk. Andere benden zijn Lithuanie en Volhy- nie binnengetrokken. Volgens de laatste tijdingen zijn de Russen op vele punten moeten achteruit rukken. De opstan delingen zijn ook O]) verscheidene plaatsen versla gen maar groeijen niet te min altijd aan in getal. Hoe en wanneer gaat dit alles een goed einde nemen? Pruissen, met zijne overeenkomst van 8" Fe- bruarij, zit er deerlijk in. Na de afkeuring van gansch Europa ingeloopen te hebben ziet het nog legenbotsingen daardoor in zijn eigen gouverne ment ontstaan. Den 21" Februarij borst er nieuwe revolutie in Griekenland uit. Hel volk heeft de ministers en het voorioopig gouvernement er van doen aftrek ken. De Kamers zijn nu gelast met de teugelen \an 't gouvernement, in handen te houden, lot dat er een ander gekozen is. In Spanje geven al de ministers hun ontslag, omdat de Koningin het sluiten der Kamers niet onderteekenen wil. De Belgische Kamers hebben gisteren, na het diskuteren van 't budget van binncnlandschc za ken, hetzelve met algcmcenc stemmen aanveerdf. Ons Senaat koomt morgen, 2n Maart, bijeen. DE TOEKOMST, IJc brieven voor de redaktio, de boeken om in ons bladjc jrcpluatst Ie worden, moeien vrachtvrij den uitgever, Oioemiirle-straat. 2t>, toe gestuurd worden. -- INSCHRIJVING Voor 1.1 peren, per drie, maanden, fr, 1-00; per jare, fr. i-00, vóórop Ie betalen. Builen stad, zelfde prijs mei verboog van hel. porl. Men schrijd in bij den drukker van dil blad, alsook bij alle post-direktcurs. IIKK>KIM V K t A tKN' 1 i cenlimen den drukregelde Plakbrieven van Verkoopingen, Verpaehlingen, enz. en andere Berigten, leu liureele van dil Weekblad gedrukt, zijn gratis ingelijfd lol bet verval van den dag der verpachting, des overslag* of anders. Alle inlee- kenaar voor één jaar, heeft regt driemaal een berigl van zes regels, zijn beroep betreffende, onvergéld in dil bladje Ie laten inlijven. lir worden wekelijks Afdruksels van dil blad gratis in de voornaamste herbergen der gemeenten gezonden, waar de verkoopingen, enz. der in ons blad aangemelde goederen, plaats hébben. Onze aanstaande foire is nog al tamelijk wel bezocht. Ge heel de Groote-Markt, van aan de Di.xmude-straat lol bij het Burgerlijk Hospitaal, is letterlijk vol barakkener is alzoo van alles: wafelhuizen, pa tats-frits portret-fabrieken, salou- karabijnen, de dikke, enz. enz., te lang om te melden,zoo als de andere zegt. Wij zullen in ons toekomende nummer meer weten dan nu, want ditmaal zullen mij onze lezers af het bin- nen-nieuws van geheel de Markt mededeelen. Langs de andere zijde, regt over onze Italic, staan de gemoone feest-kramen, en eene dobbele rei toen nog! Een klaar bewijs dat er veel ver- koopers zullen zijn en God zeilde hen veel koop rs. Als de stedelingen, door den slegten tijd mat gehindert, meinig ver teer doen, mag men hopen op den buiten, mant twee jaren reekswijs eenen goeden oogst brengt klinkende bij en de boer- kens als zij er hebben doen ze soms roeren in de feeste-week. Nu, nu, moed, als het gaat zoo het er uit /u t, proficiat! het zal er stuiven. Donderdag avond, ten 5 ure, was er kiezing voor de halve-balterie kannoniers (Burgerwacht) onzer stad, in de herberg den Olifant, ten einde over te gaan tot het benoemen van eenen onder-luitenant en eenen wachtmeester. M. Th. Pollin is met 5b stemmen op 5(1 stemmers, als onder-luitenant gekozen geweest, en M. Hendrik Ceriez als wachtmeester, ins gelijks met algemeené stemmen. Dit bovenstaande bewijst veel ten voordeele der halve batterij'men mag zeggen dat er diiar eensgezindheid bestaat. Het afsterven van Mejuffer Eugenie Bulckaen, Vlaamsche Tooneelliefhebster bij de Maatschappij de Vlaamsche Ster, gaf aenleiding aan twee barer kunstbroérs eene lijkrede op baai- graf uit te spreken. Het algemeen verlangen willende voldoen, geven wij hier onder de tekst der twee reden,niet als vlaamsch gevrochtmaar enkelijk uit voldoening van onze «reabon- neerden Hulde bewijs, uitgesproken dooi' Francis Engel-Parein, op bel graf van Mejuffer eugenie bclckaen, werkend lid van het Letter- en Tooneeloeffenend Genootschap m: Vlaamsche Sti-ii, voerende voor kenspreuk: moedig, ondernemendzonder hoogmoed, in IJperen. Mijne heer en en achtbare Kunstbroeders! Sedert het ondernemen ven den reuzenstrijd tegen over- eeuwsche verbastering voor taal, zeden en volksbeschaving, is liet vlaamsche legerveld, door den dood, «lat onverbiddelijk vernielingstuig, met rasse schreden doorloopen J.-.T. Lambin, J.-F. VY illems, K. Ledeganck, Th. Van Kys- wyeh, E. V.etternani, P. Van Duvse, en menig anderen hebben het tijdelijke met het eeuwige verwisseld Maar nu hoe

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 1