Politisch OYerzicht. - Stads-nieuws. - Kunsten en Wetenschappen. Bekendmakingen. Politiscli overzicht. Stads nieuws. TWEEDE JAAR. ZONDAG 26u APRIL 1863. N° 37. De opstand in Polen groeit gedurig en verbazend aan; overal hoort men van behaalde zegepralen der opstandelingen op de Russen. Generaal De Berg vraagt nog 30.000 man versterking. Het schijnt dat de Keizer van Rusland de vragen der drij mogendheden niet aanveerd. Hij steunt zich op zijne ukase van 12" April laatst. Wielopolski heeft zijn ontslag ontvangen. Het kabinet van Stoekolm, heeft het op zich ge nomen de beloogingen van Zweden en Noordwegen ten voordeele van Polen aan het Russisch gouver nement bekend te maken. Zweden legt zich ernstig toe om zijne kusten en voorname zeehaven te versterken. De staat van zaken is zoodanig gespannen tusschen Engeland en de Vercenigde Staten van Amerika, dat men zich algemeenelij kaan niets goeds verwacht. Niet tegenstaande de groole opspraak onder het Duitsch-bondgenootschap, gaat de Koning vanDe- aemerken het hertogdom Sehleswig onder zijne provinciën inlijven. De stad Viterha, in 't roomsche, gaat eindelijk van de fransehe bezetting ontslagen zijn; de Pau- zelijke zouaven vervangen dezelve. Prins Willem neemt voorgoed de Grieksche kroon aan. De Zwitscrsche karabiniers noodigen de Belgen uit op eene builengewoone schieting die gegeven is te Chaux-de-Fonds, op 12" Julij aanstaande. De Belgiesche Kamers houden zich thans bezig met het onderzoek van het wets-ontwerp op de studie-beurzen. i TOEKOMST, De brieven voor de redalkie, de boeKen om in ons bladje geplaatst te worden, moeten vrachtvrij den uitgever, Dixmude-straat, 26,jtoe- gestuurd worden. INSCHRIJVING: Voor lJpcren, per drie maanden, fr, 1-00; per jare, fr. 4-00, vóórop te betalen. Buiten stad, zeldej prijs met verhoog van het port. Men schrijft in bij den drukker van dit blad, alsook bij alle post-direkteurs. BEKENDMAKINGEN 12 centimen den drukregel; —de Plakbrieven van Verkoopingen, Verpachtingen, enz. en andere Berigten, ten hureele van dit Weekblad gedniKt, zijn gratis ingelijfd tot hel verval van den dag der verpachting, des overslags of anders. Alle intee- denaar voor één jaar, heeft regt driemaal een berigt van zes regels, zijn beroep betreffende, onvergeld in dit bladje te laten inlijven. Er worden wekelijks Afdruksels van dit blad gratis in de voornaamste herbergen der gemeenten gezonden, waar de verkoopingen, enz. der in ons blad aangemelde goederen, plaats hebben. Het Bal door de Vlaamsche Ster Zondag' laatst aan de heeren leden der Vrije-stalenboogschuttersmaatschappij gegeven, was ailerluisterrijkst. De laatst genaamde heeren hebben met eene regtsehapene toegenegenheid de beleefde uitnoodiging aan bon gedaan, onthaald. Meest allen waren er tegenwoordig en heb ben hun uitermate wel verlustigd. Het bal ten 9 ure begonnen werdt ten 2-1/4 ure geeindigt. De opregtste broederlijkheid gaf van den beginne tot het einde de levendigste beweging aan het feest. Het orkest, samengesteld uit vier artiesten, waarin men den muziekmeester derVlaamsche Ster telde, was uitgelezen en heeft niet weinig medegeholpen tot het opluisteren der feest. Zulkdanige ftesten moesten zich nu en dan vernieuwen want inderdaad wat brengt meer de vriendschap en de ver broedering bij de inwooners eener zelfde stad, dan eene vrien delijke vermakelijke bijeenkomst? Eene dansfeest waar er eene gelijke soort van burgerij verkeerd, waar de toilet geene aan leiding biedt tot jaloersche beknibbelingen 'tkort waar iedere burgervrouw op hare plaats is, is wel eene feest waar allen die er tegenwoordig zijn, zich opregt kunnen vermaken. Bcrlgt aan de Brouwers. Den 10" Mei zal de centrale landbouw-maatschappij So- ciété centrale d'agriculture)te Brussel, eene vergadering houden, waar verscheidene kwestiën aan het dagorde zullen staan, die voor handel en nijverheid een overgroot belang op leveren. Er is eene kwestie, welke op dit dagorde niet mag vergeten worden, en die wij in de aandacht der landbouwers en brou wers aanbevelen. Men weet met welken hoogen taks het bier, die voedzame drank des volks, ten gevolge der wet van 18" Julij I860, be trekkelijk de oktrooijen, getroffen is volgens de oude wet betaalde men slechts 2 fr. 05volgens de nieuwe niet minder dan 4 fr. per hektoliter, kuips-inhoud. Aangezien in de toekomende sessie der Kamer de wet van 18" Julij I860 moet herzien worden, drukken vele belangheb bende landbouwers en brouwers den wensch uit, dat rnen tot de oude accijnsregten zou terugkeeren: dat is, tot het regt van 2 fr. 05. Niets regtveerdiger dan dat: de levensbehoeften van den minderen man mogen door geene zoo zware regten getroffen worden, wanneer men de weelde van den rijke ontheft van belastingen Het ware dus te wenschen, dat de brouwers, landbouwers en allen die belang hebben hij den voorspoed der brouwerijen, zich door middel van petitiën naar de centrale landbouwmaat- schappij zouden rigten, opdat deze kwestie aan haar dagorde van 10" Mei zou worden gebragt. In geval van aanneming in de zittingvan 10° Mei zal de cen trale maa'seBannii den wensch der belanghebbenden, over-

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 1