Politisch overzicht. - Stads-nieuws. - Kunsten en Wetenschappen. Bekendmakingen. Politisch overzicht. Stads nieuws. TWEEDE JAAR. ZONDAG 10» MEI 1865. V 59. Spanje, PortugaalHolland, Zweden en Dene- merken hebben reeds hunne aandringingen bij deze van Frankrijk, Oostenrijk en Engeland gevoegd, ten einde bet ongelukkige Polen een beter lol den Rus af te vragen. Pruissen beeft doen kennen dat bet zich bij deze gouvernementen niet voegdet. Russen heeft reeds zijne antwoord aan de drij groote mogendheden gezonden. Deze bestaan in eene beleefde ontzegging en eene belofte zoo haast die opstand gestild zal zijn, de keizer alsdan zich met het lot der Polakken zal onledig houden De opstand gaat op eene reusachtige wijze voor uit, en in weerwil de oproerlingen de helft niet be zitten van de wapenen, welke zij noodig hebben, zijn zij van zware artillerie voorzien: want te II- lupa is er eene bende van 1 ,000 man met 7 metalen kanons aangekomen. Zij betaalt alle bare aankoo- pen met splinter nieuwe poolschc munt. De Polen hernemen bet offensief. Er worden op drij punten te gelijk nieuwe gebeurtenissen voorbe reid, te weten: in het noorden, lusschcn Dura en Niemen, in bet zuid-oosten tusschen de Weichel en de Bugg, in het westen tusschen de Weicbscl. de Warte en den ijzeren weg van Warschau naar Weenen. Tuenzonowski.die zich met 25.000 man te Pri- sern en rondom die stad bevindt, verwacht dage lijks eenen aanval. Volgens een blad, kampeeren er 1,000 oproerlingen op de markt vanPrisern, de zelve zijn in 4 korpsen verdeeld, worden door franscbe officieren gekommandeerd en zijn samen gesteld als volgt; karabiniers metbajonnetten. ka- rabiniers zonder bajonnetten, maaijers en hulanen, welke laatste zeer schoone peerden berijden. Allen waren goed gewapend en gedeeltelijk van uniformen voorzien. Onder de maaijers bemerkte men jongelingen van 18 jaren. Deze krijgsmagten hebben zich vergezeld van 46 rijtuigen met baga- gien en levensmiddelen geladen op marsch begeven. De groote gazetten houden zich nog altijd met de ingezonden antwoord op aandringingen van Frank rijk, Oostenrijk en Engeland, door Russen gedaan, bezig. Eergisteren heeft er eene bloedige botsing tus schen de Russen en Jezioranski plaats gehad. De Ruis is moeten met groot verlies achteruit wijken. De Belgiesche Kamers redekavelen nog altijd over de studie-beurzen. DE TOEKOMST, De brieven voor de redatkie, de boexen om in ons blad je geplaatst te worden, moeten vrachtvrij den uitgever, Dixmude-slraat, 2ti,[toe gestuurd worden. INSCHRIJVING Voor IJperen, per drie maanden, fr, 1-00 per jare, fr. 4-00, vóórop te betalen. Buiten stad, zélde prijs met verhoog van het port. Men schrijft in bij den drukker van dit blad, alsook bij alle post-direkteurs. BEKENDMAKINGEN 12 centimen den drukregel; de Plakbrieven van Verkoopingen, Verpachtingen, enz. en andere Berigten, ten bureelc van dit Weekblad gedrukt, zijn gratis ingelijfd tot het verval van den dag der verpachting, des overslags of anders. Alle intee- denaar voor één jaar, heeft i'egt driemaal een berigt van zes regels, zijn beroep betreffende, onverguld in dit bladje te laten inlijven. Er worden wekelijks Afdruksels van dit lilad gratis in de voornaamste herbergen der gemeenten gezonden, waar de verkoopingen, enz. der in ons blad aangemelde goederen, plaats hebben. Zondag, korts na den noen, werdl buiten de Dixmudepoort M. Ablay, onder-luitenant bij onze rij-school, van zijn peerd geworpen; hij heeft zich aan zijne knie bezeerd en is moeten in de herberg den Hazewind blijven een rijtuig afwachlen, welk hem naar huis heeft gebragt. Zijn peerd die weggeloo- pen was, werdt een weinig verder op de kalsijde van S' Jan vastgegrepen. IJl Maandag avond, was het nogeens feest bij de Vlaamsche Ster, het was de naamdag van haren Voorzitter. De ledert maken ieder jaar eene feest door het een pf ander geschenk hem op te dragen. Dit jaar waren het 0 zilveren lepels en (i vorken. Er was eene lofrede welke door den heer L. Wal- laert, onder-voorzitter der maatschappij, werdt afgelezen het feest is geheel broederlijk geweest en heeft alle de leden tot redelijk laat bijeengehouden. Dinsdag was het de 42" verjaardag des overlijdens van Na poleon I, op S,e Helena's eiland ter dier gelegenheid werdt er in onze hoofdkerk een solemnele lijkdienst gedaan waar alle de leden der nog bestaande wapenbroeders van 't oud franseh Keizerrijk tegenwoordig waren. Onze muziek der Pompiers in uniform,verluisterlijkten met hunne tegenwoordigheid deze indruk-wekkende plegtigheidwij zeggen indruk-wekkend want als men deze overblijfselen dies helden tijden aan schouwd, wanneer een enkel volk tegen geheel Europa iu wapen worstelde, gevoeld men wel eens iets dat onzen eerbied voor die grijzaards opwekt, die de helden dezer reuzen strijden waren

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 1