KERKBOEKEN Kegterlijkc Kronijk. Officiële Akten. MARKTPRIJZEN. aan zeer geringe prijzen. De 20 klerikalen zijn MM. Osy, Antwerpen de Cannaert en d'ürsel, Mechelen Giliès de Gravenwesel, Turnhout; d'Overschie en de Man, Leu ven: de Bethune en Vergauwen, Kortryk; de Robiano, Rous- selaere; d'Anethan, Thielt; Van de Woestynë en Dellafaille, Aelst; de Rhodes, Audenaerde; T'Kint-de Nayer, Eecloo; A. Maiou en Vilain XII1I, S'-Nikolaes; de Ribeaucourt, Dender- monde; Pirmëz en Houtart-Cossée, Charleroi; de Pitteurs- Hiegaerts, Hasselt; d'Aerschot, Tongeren; Dupont d'Ahérée eu de Woelinont, Namen; d'Omalius d'Ilalloy, Dinant; de Robiano, ThuinYanwoumen, Dixmude. Deze laatste heeft tot hiertoe met maar ten gevolge zijner houding in de kiezing te Dixmude, mag men er hem niet meer bij rekenen. Men leest in den Volksvriend van 21 dezer Wat verschil tusschen d'heer Bryckx van Veurne, en Louis Groensteen, distributeur van den brievenpost, tot Alverin- ghem Geene, dan dat Bryckx met handen en voeten gevrogt heeft voor den liberalen kandidaet Gustave Desmedt, en dat Groen steen ten dage der kiezing, om voor Desmedt niet te stemmen, in zyn frak is gaen wandelen; in weerwil is Bryckx tot vrede- regter van Nieuport benoemd en dat Groensteen riskeert naer de Ardennen verplaelst te zyn. de liberalen gestemd, Eene voorziening in gratie is gedaan geweest aan de Ko- ninglijke goedertierenheid door de veroordeelden van Brugge (zaak genaamd der Roode Rendewier voorziening in kassatie den 8" dezer verworpen is geweest. Belangrijk Vonnis, Het verbrekingshof van Frank rijk (krimineele kamer) heeft in zijn verhoor van 1" Mei 180.3, een vonnis geveld hetwelk noodig is aan alle eigenaars bekend te maken. Dit hof heeft in princiep beslist dat de eigenaar die een ap partement verhuurd, wetende dat het gehuurd wordt om er eene minderjarige dochter in op te nemen, levende met hem die haar geschaakt heeft, de misdaad begaat, voorzien bij art. 334 van het strafwetboek. Hij moet inderdaad beschouwt worden, als hebbende den val van die dochter begunstigd en vergemakkelijkt. Bij Koninglijke besluiten van verschillige dagleekeningen, zijn de volgende toelagen gegeven aan de hierna volende ge meenten, voor opmaking: T.angeinarck, 325 fr. Merckem, 4,880 fr. Bixschote, 5,320 fr. MENGELINGEN. EENE IJSSELIJKE DOODSTRAF. In het zuiden van Frankrijk, kwamen op zekeren dag, in de maand September van het jaar 1846, de gendarmen in eene gevangenis, waar een man gerust met de kaart zat te spelen, en zij zegden hem dat hij binnen twee uren moest sterven. De man begon van het hoofd tot de voeten te rillen en te beven, hij had gedurende de vorige zes maanden van tijd tot tijd, onder bijzondere omstandigheden, opschorsing van straf gekregen, en had derhalve niet meer gedacht van te zullen moeten sterven. Maar thans werdt hij in allerijl gescho ren, zijn hair werd afgesneden, hij werd geboeid en een priester hoorde zijne bicht. Vervolgens werd hij overgegeven aan vier gendarmen, die hem midden door de saamgevloeide volksmenigte naar de plaats der executie geleidden. Toen de stoet het schavot bereikte, ontving de beul den ter dood veroordeelde uit de handen van den priester, hij bond hem aan de plank, legde hem in eene horizontale rigting eu liet daarop de bijl los. De zware ijzeren bijl zakte met moeite en langzaam in hare groeven op den hals van den gevonisde, en wondde hem slechts, zonder hem te dooden. De arme man stiet een hertverscheurenden kreet uit. De beul haalde nu de bijl nog eens op en liet haar voor de tweede maal neérvallen maar met denzelfden ongelukkigen uitslag. De ter dood ver oordeelde begon afgrijselijk te huilen en het volk geraakte in beweging. Nu trok de beul de bijl naar boven, in de hoop dat het ditmaal beter zou gaan. Maar het liep nog even ongelukkig af. De derde slag deed een dikken bloedstroom uit den nek van den veroordeelde opspuiten; maar hij scheidde het hoofd niet van de romp. Doch laat ons dit verhaal bekorten. Het slagtmes ging vijf malen op en ging vijf malen neder, vijf ma len werd de veroordeelde gewond, vijfmalen rochelde de ver oordeelde onder den slag, terwijl hij als een woedende het half afgesneden hoofd heen en weêr schudde, onder den uit roep: 'i genade! genade! Het volk nam steenen op en wierp ze den beul naar het hoofd. En de beul nam de vlugt onder het schavot, waar hij alleen beschermd werd door de peerden der gendarmen. Doch dit is nog niet alles. Toen de veroordeelde ontwaarde dat hij alleen was op het schavot, rees hij van de plank op, en met het half afgesneden hoofd, naar den eenen schouder overhan gende, smeekte hij het volk met eene zwakke stem, om zich te haasten en hem uit zijnen toestand te bevrijden. De menigte die vol mededoogen en woedend was, stond op het punt om met geweld door de gelederen der gendarmen heen te breken en het arme slagtoffer te helpen, toen juist een der beulsknechten, een jongman van ongeveer twintig jaren, het schavot beklom en den lijder zegde dat hij hem zou los maken. De stervende gaf zich zonder wantrouwen aan hem over, en de beulsknecht nam deze gelegenheid waar om al wat er van zijn nek overbleef, met een soort van slagtersmes door te snijden. En dat gebeurde niet bij de wilden maar bij het beschaafdste volk van Europa, en in deze eeuw IJPEREN. AARD BKR GRANEN ENZ. 20 Junij. 15 Junij. verkoclitte kwantiteit. middenpr. p. tOükilo. verkochlte kwantiteit. middenpr. p. 100 kilo. Tarwe Rogge Haver Erweten Boontjes Aardappelen Boter 20,500 4,200 1,000 400 1,000 7,000 29-50 20-50 18-00 22-00 22-50 6-50 205-00 29,000 0,000 700 500 800 11,500 28-12 19-50 18-25 21-25 21-50 0-25 205-00 De prijs van het menagie-brood, voor de week van den 20" tot 27" Juuij, is gesteld aan 20 centiemen per kilo. VEURNE. Per 145 liters. 17 Junij. 10 Junij. Tarwe van fr. 31-09 tot 35-00 27-50 tol 35-00 Rogge 19-50 21-60 20-00 20-50 Sucrioen 20-50 21-50 18-50 21-00 Haver 12-00 14-50 12-00 13-50 Booncn 21-00 22-50 17-00 22-00 Het schijnt zeker dat er vijf veroordeelden der Roode Rende gratie bekomen hebben om'in een eeuwigdurend gevang de straf uit te maken. Wat de voornaamste veroordclde be treft, is het niet geweten. GROOTE SORTERING

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 3