Kunst- Letternieuws. Ycrschillige Tijdingen. Officiële Akten. AAN ALLEN GELIJKHEID OP IIET KERKHOF. - Wij hebben dezer week de atelier van onze kunstschilder M. F. Böhm bezocht.Ondere ander kunstwerken vonden wij er de 4 laatste statiën voor de kerk van Westvleteren bestemd (de 10 eerste zijn reeds ter bestemming verzonden). Deze vier doeken zijn regte schilderijen het laatste boven al wekte onze aandacht door de eigenaardige samenstel en goede schil dering. De ter grafbestelling van Christus is een meesterstuk het fakkellicht als ook dit der maan, werken zoodanig op el kaar dat de begoochiling ten vollen is. De kerk van Westvleteren mag fier zijn zulke statiën te bezitten. De kunstschilder heeft er vuur en waarheid weten aan te geven. Vele schilders maken statiën voor geld; deze door M. Bóhm vervaardigd zijn voor de eer geschilderd Een groot ongeluk is Vrijdag laatst te Poperinghe vooren- gevallen drij werklieden, aan de herstellingswerken der O. L. V. kerk bezig zijnde, zijn door eene slecht gemaakte stelling gevallen. Een ongelukkige is op den slag gedoodde twee an dere stellen het beter. De prijskamp voor trekmerriën zal voor het regterlijk arrondissement IJper, plaats hebben op de groote markt, den Maandag 27 Julij 1865, ten 11 ure voormiddag. De belooningen welke voor deze prijskamp uitgeloofd zijn bestaan in eene eerste premie van 158 francs, benevens een bronzen eermetaal, en eetie tweede premie van 100 francs benevens een bronzen eer metaal. Zij zullen onmiddelijk na de prijskamp behandigd worden Achtervolgens artikel 23 en 24 van het reglement tot deze prijskamp betrekkelijk: moeten de merriën ten minsten i' vier jaar oud, en van hun veulen gevolgd zijn Deze laatste moeten van eenen goedgekeurden, of aan v 's Rijksstoeterij toebehoorende hengst, voorstlcomen De dood van een veulen voor het tijdstip van den prijs- kamp beroofd de eigenaar van de premie niet, vermits het bewezen is door een bewijsschrift van eenen gediplo- meerden veeartsonderteekend door het plaatselijk bestuur n dut het bestaan heeft. De aloude rederijkkamer het Kerssouwken, en het vlaamsch Genootschap Nut en Onderwijsbeiden uit de stad Loven, komen zich tot écne maatschappij te versmelten, onder den naam van: De Lovensche rederijkkamer HET KERSSOUW KEN met kenspreuk: NUT EN ONDERWIJS. Bij gelegenheid der aanstaande feestelijkheden die in Nieuport staan plaats te krijpen, zegt de Stad Nieuport, wil len wij ook het onze bijdragen en geven ter beanlwoordiging de volgende vragen PROZA. Wat kan en mag de stad en haven van Nieuport, met geheel zijn omliggende verwachten van den ijzeren weg, die gemelden plaatsen aan het groote tiet van Belgiës spoor banen zul verbinden? DICHTKUNDE. Nieuportsch zeven honderd jarig bestaan als stad en haven, feestelijk herinnerd bij het plechtig ambtelijk be zoek van den heer Vkambout, Gouverneur der provincie West-Vlaanderen, op 9 en 10 Oogstmaand 1863. PRIJZEN. Een zilverenEermetaal zal aan den schrijver van ieder best- gekeurde antwoord toegekend worden. Destukken met eene kenspreuk geteekend, moeten kosteloos aan de redaktie van het blad de stad Nieuport, voor uiterlijk 2 Oogsmaand gezonden worden. Al de ingezonden stukken blijven ons eigendom en wanneer dezelve gedrukt worden, zullen de prijswinnaren het regt heb ben op 10 exemplaren van hun bekroonde werk. Den 9 Julij aanstaande, eerste zondag der kermis, zal er te Dixmude door de muziekmaatschappij Cecilia, een harmonie en fanfaren festival gegeven worden, waarop al de muziekkorpsen van het land en van den vreemden uitgenoo- digd zijn." Er zulten herrinnerings medailjen en medaiijen voor het verstkomende, voor het grootse [getal en voor de schoonste kleeding gegeven, fen twee stukken zilverwerk tusschen de deelnemende maatschappij verlot worden. De toestand der velden, in onzen rijken en vruchtbaren omtrek,levert op hedeneen aangenaam toonbeeld op. Het kool zaad is afgesneden en met moeite geeft den grond plaats om de afgehakte bondels te leggen; het is buiten twijfel eenen bui- gewoone zaadoogst. Het vlas is bijna rijp om getrokken te worden en is van het schoonste sedert veele jaren. De hoppe voor eenen gewoonen goeden oogst te belooveu, moet heden half pers gegroeid zijn, thans is zij de pers uit en heefteen goed uitzicht. De klaver staat dik en wilderig. Het meersch- hooi maaid men en zal gezond binnen gaan, indien het weder nog eenige dagen aanhoudend goed blijf. De rogge, peerde- boonen, aardappelvelden kan men niet beter wenschen,en ten slotte de tarwe is kloek en volwassen. In een woord alles be loofd, naar het zeggen van bejaarde landbouwers, eenen oogst zoo als zij in hun Teven zelden gezien hebben. Het assisen hof van Westvlaanderen, voorden 3" trimester 1863, zal den 20 Julij aanstaande, te Brugge geopend worden onder het voorzitterschap van M. Villegas, raadsheer bij het hof van appel te Gent. In den nacht van 27 Junij is te Florefle een hevige brand uitgeborsten,waardoor niet min dan 55 huizen zijn in asschege- legd. Talrijke huisgezinnen hebben door deze ramp alles ver loren wat zij bezaten en zijn in de grootste armoede gedompeld. Bij koninglijk besluit zijn er een groot getal subsidien toe gestaan in de verschillende provinciën voor het bouwen of herstellen van kerk en pastorijen. Ziehier wat de provincie Westvlaanderen betreft; fr. 1408-68 c. voor de herstelling van S' Nicolaeskerk te Dixmude; 7,041 fr. voor de herstelling van den kerktoren te Harelbeke; 400G fr. voor het herbou wen der sakristij in de kerk van Sl Berten te Poperinghe 4000 fr. voor de herstel ling der kerkvan S'Jan te Poperinghe. MENGELINGEN!. k Ilier, in 't somber doodenrijk, Is een ieder mij gelijk Armen rijken met hun centen Meng ik zonder komplimenten Allen liggen in de rei Onder de aangewezen rei. Hier bestaan geen rui me zalen Om de dames aan te halen, Alle weelde, tooi en pracht Zijn voor eeuwig hier veracht. Denkt niet van mijn grond te ontvlieden, Arme menschen, rijke lieden; Allen worden op hun' beurt Door den dood er heen gesleurd. Bij mij zijn geen werelds regten; Heeren liggen naast hun knechten, En (le groote liberaal Shiimerd bij een klerikaal. Tegenzeg kan hier niet dienen Meisjes met hun krinolienen Schoon, bevallig, breed en rond, Delf ik in den engen grond. Vrij is niemand voor mijn' spade, Kind ren, echtgenoot en gade, Welke prooi de dood mij gaf, K smijt hen een voor een in 't graf. Ieder volgt de treurge reie Graven, knechten in livreie, Modepoppen, zwart en blond, Oude kwezels ligt van mond,

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 2