Nationale Sehietiiig. Vci'scliilligc Tijdingen. XXXIII Verjaring der Belgische ouafhangelykheid. De kapitein kommand, ad. der Ypcrsclie burger wacht, brengt Ier kennis van MM. Officieren, (In- officieren, Korporaels, Brigadiers en Wachten, die willen acn de Nationale Schieting, welke te Brus sel ter gelegenheid der jacrlykschc Septemberfees ten plaets heeft, deel nemen, dat zy zich moeten doen inscliryven in het bureel van den ondergetee- kenden, Koeimarkt, 21vóór 31 der tegenwoordige maend Oogster zal hun aldaer kennis gegeven worden van het reglement der schieting vastgesteld door M. den Minister van binncnlandsche zaken, oj) I July laetslleden. Yperen, 15 Oogst 1803. L. SPILLIAERT. Zulke feesten, voor wat de looneclkunst aangaat zijn heel goed en helpen op hooge schaal den geest der liefhebberij ontwikkelen; de mannen die zich metdezaak bemoeid hebben, verdienen lof. Doch, onder het oogpunt van publieke feesten, vinden wij dat dezelve te weinig stoffelijk voordeel aan stad brengen, in evenredigheid der gedane opofferingen en inder daad, als men de beurtlijst ontledigt vindt men, de afwezigen niet in acht nemende, 54 vreemde kampers, voor 20 waarlijk schoone medaljen De prijsuitreikingen van het Kollegie S. Yinccntius a Paula heeft woensdag en deze van :t Kommunaal Kollegie, donder dag plaats gehad, telkens in de Boveuzaal der Halie. Des avonds in de gebuurte waar de prijwinnaren woonden, groote lichtontsteking, en de beijaa.id hield niet op zijne vreugde- toone door de lucht te doen w eergalmen. Woensdag en donderdag, zijn er een aantal milcianen in verlof uit Yperen vertrokken. Zondag avond, 16 dezer, geven de Prijswinnaren der tre ken akademie onzer stad, een luisterrijk bal in de schouw burgzaal Parnassus. Onze groote Markt is bijna gevaagd bijna alle de feest- barakken zijn weggeruimd; Filip heeft het nog den langsten uitgehouden; maar dat komt omdat hij wel werkt. De schoonste toer dien wij hem zien verrichten hebben is van dagelijks en zonder missen, de menschen, volgens de plaats waarin zij gaan zien, fr. 1-50, 1-00, 0-60 of 50 centimen uit hunne beurs te eskamoteren, zonder dat zij het gewaar wierden Ziehier het programma der stukken die den Zondag, 16" dezer ten 6 ure 's avonds, in het zomerlokaal der Concorde, door het muziek van het korps Pompiers zullen uitgevoerd worden. 1" Ouverture de Lalla Roukh. (Félicien David). 2° Variation sur les diamonls de la couronne. (Auber). 5°Valse traiime aufden Océan. (Gungl.). 4° Pot-pourri sur llerculanum, arr. par Ch. Otto. (Félicien David). 5° Redowa. BURGERWACHT. Dc bovengenoemde kapitain-kommandant, Men schrijft ons uit Korlrvk, (hit prijswinnaren op den Yperschen letterstrijd, maandag in de eerstgenoemde stad inet veel eer en luister zijn ingehaald geweest. Ecre aan Kortrvkzij heeft te Yperen wecrdiglijk dc kunst vertegenwoordigt. I)e Nieuporlsche feesten zijn door een helder weder beguns tigd geweest, ook zijn er bij massen vreemdelingen naar toe getrokken. De heer Gouverneur van West-Vlaanderen Was bovenmate te vrede over liet gulle onthaal dat hem dooi de Nieuportenaren, tijdens zijn officieel bezoek, aldaar gedaan werdt. Men verwacht met veel ongedald het programma dei- feesten voor de inhulding van Arlevelde's standbeeld te Gent; maar van nu af aan mag men zeggen dat die feesten buiten gewoon luisterrijk en afwisselend zullen zijn. Geheel de stad Gent zal schitterend versierd zijn, en men weet, als de burgerij daaraan medewerkt, dat men dan in geene landen zulk eigenaardig karakter aan de volksplegtig- heden weet te geven als in Vlaanderen. Men koestert de hoop dat de Koninglijke Familie de feesten zal bijwoonen. Zaterdag heeft de veldwachter van Wevelghem, zich door den kop geschoten. Sedert eeuigen lijd gaf deze ongeluk kige teekens van zinneloosheid. Men meldt uit het kamp van Beverloo, dat aldaar de eigenaar van cene hondenkarre, in twist met eenen sergeant deze met eenen slok cenc zijner ooren glad van het hoofd heeft geslagen; de hond slokte de oore seffens in. Men leest in de Grondwetvan Antwerpen. Dc feesten die alhier hebben plaats gehad, om de afschaffing der Schelde- tollen te vieren, zijn door een schrikkelijk ongeluk geken merkt geworden, Twee soldaten van den trein, de genaemde Josef Thiré van Kortrvk, en Hendrik Vansteenkiste van Brug ge, beide milicianen, dat is jongens die voor hun lot waren opgegaan, zijn zoo ijzelijk gekwetst geworden door het af schieten van een kanon op den vlaamschen wal dat, indien zij hunne wonden overleven zij toch voor al hunne levensdagen verminkt zullen zijn. De een werd de hand bijna letterlijk af geschoten, de ander werd eenen arm verbrijzeld en verloor een oog. Daarbij werd beider gelaat door het ontvlamde poe der misvormd. De twee ongelukkigen liggen in het militaire hospitaal en nog is hun leven niet buiten gevaar. Wanneer zij hersteld zullen zijn,zullen zij waarschijnlijk naar huis wor den gezonden, als onbekwaam om nog bij het leger te dienen. Misschien dat den minister van oorlog hun een pensioentje zal toestaan, zoo als de arme verminkte of bij de dienst blind -gewordene soldaten gewoon zijn er een te krijgen, een pensioentje van 75 of 100 franken 's jaars dat is te weinig om te leven en te veel om te sterven. Zou de groote koophandel, die zulke aanzienlijke sommen milddadig heeft uitgegeven om een feest in te rigten dat we zenlijk schitterend en der handels-hoofdstad waardig is geweest - zouden de groote kooplieden niet eene daad van edele menschenliefde doen, met voor die twee verminkte soldaten, een klein fonds te stichten, waar hun jaarlijks eene vaste som zou worden verstrekt, ten (einde in hun levensbehoeften te voorzien Wij geven deze vraag aan de hoeren inriglers van liet Schel- defeest in bedenking, met de hoop dat wij eerlang in de gelegenheid zullen zijn hun bevestigend antwoord op dezelve te doen kennen. Men schrijf uit Lutk Een groot ongeluk is dezer dagen voorgevallen; twee treins zijn opeen geloopen op den ijzer- weg tusschen Qberhausen en Arnhem; volgens men zegt moet de botsing vreeselijk zijn geweest. Wij vernemen dat het getal dooden tot negen beloopt en dat der gewonden tot veertig. Te Boston in Noord-Auierika, heeft zeker wel hel vreemdsoortigste duel plaats hehad, waarvan men ooit gehoord heeft, namelijk een duel in luchtballons, waarbij bepaald werd dat geen der beide partien op zijnen tegenstrander, maar alleen op diens ballon mogt schieten. Iwce luchtreizigers, die sedert kort te New-York waren aangekomen. John Levis uit Engeland en Terteiffer uit Pruisen kregen met elkander twist over een lokaal, van waar elk cenc luchtreis wilde ondernemen. De twist liep zoo hoo^, dat men elkaar tol een duel ditdaagde. Nadat zij het langen tijd over het te kiezen wapen oneens

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 2