Verschillige Tijdingen. titel Konipagnie van het kanaal der Lege naar de Yperlée, bematigden hare statuten goedgekeurd worden. Mogten de bewerkingen die deze inrichting ten doel heeft weldra aanvang nemen het zou niet weinig toedragen om het nieuw leven der have van Nieuport te helpen opbeuren en te vens de grootste voordeden mede brengen aan handel-nijver heid, landbouw en zeevaart. Dezen middag, 25 Oogst, in den Publieken Hof, geeft het Muziek der Sapeurs-Pompiers een Koncert, bestaande uit de volgende stukken 1 Ouverture des Monténégrins. Limnander. 2Pot-pourri de Zampa, Hérold. 5Ouverture de Haydée. Auber. 4 Valse sur des motifs du Trouvère. Yerdi, De maatschappij T>e vloeijende herten tot Maria, van Kortryk, had een prijskamp van alleenspraken, kamervragen en gezang uitgeschreven om op 1" Zondag der Kermis aldaar plaats te grijpen. Eenige onzer Ypersche liefhebbers begaven er zich naartoe; buiten deze liefhebbers waren onze twee Tooneelmaatschappijen er vertegenwoordigt. Na den stoet die men voor de uitgeloofde prijzen van grootste getal en luister- lijksle intrede moest bijwoonen, nam den kamp omtrent 4 1/2 ure aanvang. Voor wat aangaat de kamervragen, alhoewel wij op eenige hielpen antwoorden, vinden wij deze liefhebberij niet nuttig genoeg en te weinig in betrek met het waar doel eens Tooneclgezelschaps,- maar tegen liefhebberij en kleuren valt er niets te zeggen, zooveel te min zal men bij ons daarover hekel ontmoeten, want omdat wij weinig smaak in zulk tijd verdrijf vinden, vergen w ij daarom zijne afschaffing niet Daarna begon men 't gezang,waarop de deftige en boertige uitgalmingen volgden: 8 of 10 zangers, een dertigtal uitgal- tners traden op de planken. Veel schoone stemmen en goede uifgalmers hebben wij bewonderd. Kwart voor 10 ure had de uitreiking der prijzen plaats. Ziehier deszelfs uitslag: Gezang. l",n Prijs (Zilveren Eermetaal), L. Pieters, Tooneelmeester der Maatschappij de Ylaamsche Ster, van Yperen. 2'1" Pitus (Bronzen id.). Ed. Hennaert, lid der Maatschappij de Kunst is ons vermaak, van Yperen. Deftig vak (alleenspraken). li,e Pm.is(Zilveren verguld Eermetaal).Engel Van Eeckhout, Voorzitter der Ylaamsche Ster, Yperen. 2do Prijs (Zilveren id.). Ant. Vanwerveke, Voorzitter der Kunst is ons vermaak, Yperen. 5dc Prijs. (Bronzen id.). Fr. Fagel, afzonderlijke liefheb ber, Yperen. Boertig vak (alleenspraken). 18,0 Prijs (Zilveren id.). D. Buvsens, Thielt. 2'1" Prijs id. id. H. Vindevogel, Waereghem. 3d<' Prijs (Bronzen id.). L. Laurie, lid der Kunst is ons ver maak, Yperen. Eervolle meldingen aan C. Bruneel (Vlaamsche Ster Yperen) en Suetens (Waereghem). De medailje van luisterrijkste intrede kwam toe aan de Maatschappij van Iseghem, en deze van grootste getal aan de Rhetorica van Gulleghem. De medailje der bijbel- en kamer vragen zijn ter onzer kennis niet. Bravo Yperen. nogeens zijt gij waardiglijk te Kortryk ver tegenwoordigd geweest; van de tien medailjcn die er aldaar te winnen waren, zes zijn er Yperen ten deele gevallen Vooral mag de Vlaamsche Ster zich roemen eene volledige zege behaald te hebbenwant twee eerste prijzen in de twee voornaamste vakken bekomen, mag met hoogmoed aangestipt worden, en toont nogeens aan dat er ware kunde in deze maatschappij schuilt. De andere talentvolle maatschappij kan zich ook niet beklagendrij eerepenningen winnen, (twee tweede en eene derde) geeft ook de maat van hunne ware too- n celkunst. .lammer is het dat den geest van afgunst er zich somtijds in menglen het zoetezulkerfeesten verzuurd met den laagsten laster. Maar, heeren regters en liefhebbers, laat u niet ont moedigen, zegt met den Poëet: Alles voor de Kunst en de vuige laster zal u nooit hinderen. Dinsdag avond heeft de Koorafdeeling der Vlaamsche Ster, eene serenade gegeven aan den Voorzitter en den Tooneel meester der maatschappij, ter gelegenheid der eerste prijzen in deftige alleenspraak en in zang door beiden te Kortryk ge wonnen. BRAND TE POLNA. In den morgend van den 4" dezer, werden te Polna, in minder dan 5 uren, 188 huizen en openbare gebouwen, zoo als het stadhuis, de parochiale kerk de sijnagoog, enz., door eenen brand in assche gelegd. De vrouw van den wachter van den toren der kerk, den toren in brand ziende, is naar bene den gesprongen en in haren val omgekomen. Een groot getal familien bevinden zich zonder schuilplaats en hebben alles verloren. De schade wordt op een half miljoen guldens ge schal. Polna is eene stad van 6,000 inwooners en ligt op de grenzen van Moravië, men fabrikeert er laken. Valsche stukken van eenen frank zijn in omloop. Zij dragen het jaar 1860 en het borstbeeld van Napoleon III. De policie van Luik heeft eenen vreemden persoon aan gehouden die geenc papieren had, en dien men den dader denkt te zijn der menigvuldige diefstallen niet min dan 30 in de kerken-der omstreken van Luik, Maestricht, Tonge ren, Aiwille, enz., begaan. -Te Verviers is er gebrek aan drinkbaar water. In sommige huizen betaald men 50 een timen daags voor den noodigen voorraad. Er is volle gebrek aan regenwater. Te Rousselaere zijn bijna al de pomp- en regenputten droog. Met groole moeite kan men zich drinkbaar water aan schaffen. liet van Artevelde's standbeeld is geheel afgewerkt. Men haast zich zoo veel mogelijk om het nog overblijvende deel des beelds, dat nog niet gegoten was, af te werken. Tijdens de Artevelde's-feesten, zal een groot Festival, dooi de stad Gent, aan al de harmonie- en fanfarenmaatschappijen van het land en den vreemde, alsook aan de verschillende mu ziekkorpsen der burgerwacht, gegeven worden, op Zondag, 13° September. De harmonie-en fanfarenmaatschappijen, zoo van het rijk als van den vreemde, die willen deelnemen aan het festival, moeten er kennis van geven aan den sekretaris dei- kommissie, M. A. Moentjes, Casinoplaats, 20, te Gent, vóór den 4" September aanstaande. Er zal eene geslagen gouden medailje, ter herinnering der feesten, gegeven worden aan al de Maatschappijen der steden, wier bevolking de 18,000 zielen bereikt. l)e Maatschappijen der steden van 2" rang en der dor pen zullen eene groote zilveren-vergulde medailje bekomen. Er zullen bovendien drij prijzen in zilverwerk verlot worden, een ter weerde van 500 fr., tusschen de steden van 1" rang, en de twee andere van 100 fr. ieder, tusschen de steden van 2" rang en de dorpen. Wij hebben verscheidene malen gesproken van het ar rest door het hof van kassatie uitgebragt in de zaak aangaande de openbare verkoopingen door zaakwaarnemers. De notaris sen van het arrondissement Charleroi hebben in algemeene vergadering beslist eene petitie aan den Koning te zenden, ten einde de aanbieding van een wetsontwerp te vragen, opdat de openbare verkoopingen van onroerende goederen bij opbod uitsluitelijk aan de notarissen zouden worden voorbehouden. Te Salisburg (Vereenigde Staten) is er, op 17" dezer, eene vrouw, Anna Fellews, van 101 jaar, gestorven. In hare begraving was hare oude gezellinne, M" Eastman, tegenwoor dig deze laatste telde 110 jaren Gespin van kobben is geheel goed om het bloed tc stremmen; maar wat men algemeen niet weet is dat men met hetzelve ook de koors geneest! Neemt kob-gespin uit eenen molen of bakkerij, maakt daar pjllen van en neemt er verschil- lige dagen drij ofviei en uwe koors zal voor altijd verdwijnen. Een wagenmaker volgde laatst dezen raad uitgenomen dat

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 2