Politisch overzicht. - Stads-nieuws. - Kunsten en Wetenschappen. Bekendmakingen. Politisch overzicht. Stads nieuws. TWEEDE JAAR. ZONDAG tl" OCTOBER 1863. N° 81. In Amerika vecht men nog altijd even hardnek kig. Nieuws van 21" September meldt ons dat de Noorderlingen eene groote nederlaag (Rosencranz) bij Chattanooga ondergaan hebbengeneraal Brax- ton-Brag is overwinnaar. Aartshertog Maximiliaan neemt de kroon van Mexico aan, op voorwaarde dat het volk de stem ming der edelen wettige. De Spaansche demokraten onthouden zich in de stemming. De Poolsche zaak gaat Europa in nesten helpen want zoo het schijnt is er in Engeland en Frankryk neiging tot oorlog, om de blauwe scheen door de diplomatiegeloopen, te doen vergeten. Koning Georgius van Grieken is op weg naar zijn nieuw koningdom. Napoleon III is te Parijs en de ministerieele bij eenkomsten hebben zonder onderbreking plaats. In England is het hetzelfde: groole zaken zijn op ban de. Men spreekt nog eens van het ontzetten van Rome. Onze Kamers zullen den tweeden Dinsdag van November geopend worden. Wij vernemen dat bij 't open der Kamers tal rijke verzoekschriften en vertoogen zullen ingediend worden, vragende de afschaffing der barriere reg- ten, die den landbouw en de landelijke nijverheid dwars hoornen. DE TOEKOMST, De brieven voor de redaktie, de boeken om in ons bladje geplaatst te worden, moeten vrachtvrij den uitgever, Dixmude-straat, 26, toe gestuurd worden. INSCHRIJVING Voor lJperen, per drie maanden, fr, 1-00 per jare, fr. 4-00, vóórop te betalen. Buiten stad, zelfde prijs met verhoog van het port. Men schrijft in bij den drukker van dit blad, alsook bij alle post-direkleurs. BEKENDMAKINGEN 12 centimén den' drukregel; —de Plakbrieven van Verkoopingen, Verpachtingen, enz. en andere Berigten, ten bureele van dit Weekblad gedrukt, zijn gratis ingelijfd tot het verval van den dag der verpachting, des overslags of anders. Alle intee- kenaar voor één jaar, heeft regt driemaal een berigt van zes regels, zijn beroep betreffende, onvergeld in dit bladje te laten inlijven. Er worden wekelijks Afdruksels van dit blad gratis in de voornaamste herbergen der gemeenten gezonden, waar de verkoopingen, enz. der in ons blad aangemelde goederen, plaats hebben. Maandag avond bij het aankomen van het laatste konvooi waren op onze statie van den ijzeren weg vergaderd de leden onzer Vlaamsche ster, die hunnen Voorzitter gingen verwel komen en inhalen ter gelegenheid zijner prijs behaling te N'evele klas, 2ir prijs, deftige alleenspraken). Bij het stilhouden des treins hieffen zij deBrabangonne aan; na de luidruchtigste betoogingen van genegenheid en liefde hunnen Voorzitter bewezen te hebben, leidden zij hem stoets wijs, vaandel voorop, en al kooren uitvoerende, door eenige straten der stad naar het lokaal der maatschappij. Daar wachtteer hun eene verrassing: de twee maatschappijen de vrije Stalenboogschutters en de Bolders, aldaar ook hunnen zetel houdende, waren er tegenwoordig, de eene wegens de instelling huns eersten avonds schieting van het wintersaizoen en de andere de aanstelling vierende van hunnen Koning, die op dezen avond zijn tijtel door zijne kunde kwam te winnen. De aankomst der Vlaamsche Ster in hun midden volmaakte de algemeene vreugde, want nog nooit waren de drij maatschap pijen op eene plegtigere wijze alzoo bijeengezameld geweest. Unnoodig te zoggen dat het feest laat duurde. Het is eene regte eer voor onze stad van te zien dat op iede- ren prijskamp waar er Ypersche liefhebbers naartoe gaan, zij ten minste met iets afkomen. Het is eene bijzondere eer voor de VLAAMSCHE STER, eenmaal te meer te kunnen bewijzen dat hare maatschappij bestaat uit mannen die de grondbegin sels der taal en der looneelkunst gestudeerd hebben. Hoe schoon is het niet, voor een uitgelezen publiek zoo als te Nevcle, bij het'ontvangen van eenen prijs, en als Voorzitter der Vlaamsche Ster te mogen hooren, uit den mond van een der regters van den prijskamp de volgende woorden «Mijnheer! West-Vlaanderen is hier waardiglijk vertegen woordigd; gij komt uit een ver afgelegene hoekje uwer provincie onze feest bijwoonen. Ik maak mij hier eene pligt u in het publiek over Yperen geluk te wenschen; want Yperen, voor hetgeen de Tooneelkunst aangaat, staat, door de edele pogingen uwer vlaamsche liefhebbers, op eene hoogte waar aan vele grootere steden onzer vlaamschsprekende provinciën niet kunnen Welaan, Stcrrelingen, moed Wilt uwe verworvene faam niet laten ten onder gaan; werkt onophoudend voor zeden eu moedertaaluwe belooning ligt in de innige voldoening uwe volksbeschavende pligt gekweten te hebben. (ingezonden.) Het Kollegie van Burgmeester en Schepenen des stad Yper brengt ter kennis dat eene plaats van toeziener bij het Gemeente Kollegie van gezegde stad opengevallen is. De voordeelen aan deze bediening gehecht, zijn kost en in wooning, met een traktement van 800 fr. De aanvragers worden verzocht hunne vraag ten spoedigste te doen geworden. [Zie onze aankondigingen.)

De Toekomst (1862-1894) | 1863 | | pagina 1