alhier ontmoet heeft.Iedereen vraagt wanneer kecren zij terug deze Antwerpenaren? want er is verschil te maken lusschen Antwerpenaren,zoo men ziet! Eh wel, liefhebbers van schoon spektakel, wij hebben het genoegen u aan te melden dat de Vlaamsche Ster onzer stad, altijd op den loer om zijne geabo- neerden aangenaam te zijn, met M.Van Doeselaer een akkoord gesloten heeften dat die heer hetzelve aanveerd heeft om op Dinsdag aanstaande een uitgelezen spektakel te komen geven voor de 3d" vertooning van het abonnement dier Maatschappij alhier uitgeschreven. (Zie onze 4de bladzijde.) Zaterdag avond gaven de heeren onder-officieren van 't 6d° regt ment eene verlooning ten voordeele van den armen onzer stad. Dezelve bestond uitie mariage au tambour en Le thea tre des Zouaves. Zie hieronder een magnifiek artikel die het Advertentte- bald van Veurne, in zijn nummer van Zondag laatst over de Vlaamsche Ster geeft Deze maatschappij heeft, door de Rhetorica van Veurne, verzocht geweest om zondag laatst eene vertooning te komen geven, om eene openstaande buurtvalling te vervullen. Men weet dat Yper, bij de eerste vertooning, een allerbest aanden ken nagelaten heeft onder onze talrijke aanschouwers; welnu, ditmaal heift deuitgegevene programma nog meer liefhebbirs tot den schouwburg aangelokt. Men vertoonde namelijk: de Boerenkermiszangspel; de verwaande Klaas, boertig lied de belgische Vrijschutter of de Verbroedering, blijspelde hervraagde Boere Vrijagie, tweespraaken liet schoon blij spel Vader Cats. De keus dezer stukken was zeer gelukkig. Zedekundig, men kon geene betere lessen geven als in de Boerenkermis. Spot tend, men vond niets vrolijker dan de Verwaande Klaas. Vaderlandsch, de Vrijschutter gaf ons de zoete les der ver broedering van twee naburige volken. Vreugdig, de Boere Vrijagie gaf ons het ware afbeeldsel van de zeden en het stille onnoozele, eenvoudige buitenleven. Philosophiek, Vader Cats, met zijne oneindige spreuken en verzen, gaf ons waarheden, lessen en regelen, toepasselijk op alle de levenslanden van dén mensch, en die het ware karakter van ons, nederduilschers of Vlamingen uitmaken. De Ster doet zich overal kennen door hare goede tooneel- kundige oefeningen, om dat zij die beijvert, studeert en onaf gebroken altijd werkt lot verbetering der kunst. Zij Iaat de liefhebberij nooit verkoelen^ en daarmeê moet zij gelukken. Zij bezit eene goede kweekerij jongelingen die haar ook in staat stellen van dikwijls van spelers te vernieuwen en de ware personnagien voor elke rol te vinden. Iets dat bij de Steraltijd veel bijval heeft is de mi se en scène of de kleeding, die altijd echt of eigen aan het stuk is dat ver toond wordt. Iedereen weet dat dit hoogst belangrijk is voor het gelukken eener vertooning. Men wijt dit toe aan den kun- digen heerB., bestuurlid der maatschappij. Voegt daar bij de toverende gezigten dat de heer C., van Veurne, bij het spel ons te bevvondi ren geeft, moet alles toen niet wel afloopen? Nog een ande: punt die de Ster onderscheidt, den zang en de fraaije frissche stemmen dat zij bezit. 'T zij alleen, 't zij in koorzangen, 't zij in liedjens op de hand, de Ypersche spelers zingen altijd goed en met veel nadruk. Een bewijs ervan wat zij ons Zondag hebben laten hooren. Niet waar heeren Voor zitter en Tooneelbestuurder, en gij M. met uw drijkleurig vaandel, en gij M. met uw weesje? En alle de andere heeren en juffers, bij onze warme verbroedering? Nu zeggen wij dat, in de Boerenkermis, de spelers goed hunne rollen vervuld hebben, vooral in den dans en koor n° 1; het aria van Kareide duo van Sophie en Kareide koepletten van Sophie en de koor der schutters; Pielers verhaal van Triene Beekmans, alle de andere tweespraken, maar nog meest de laatste tooneelen, van de dorpelingen, met hunne stokken, de speelman, de veldwachter, aan wie de baas Stoops eene pinte bier brengt. O quelle indignitéJ quel affront d ce corps si rcspeclacle de la force publiqueSloops dat is on vergeeflijk. Dit blijspel heeft goed en warm toegejuicht! geweest. De Verwaande Klaas, heeft de jonge komiek, met zijn ge woon natuurlijk spel, goed gezegd en allerbest gezongen, dat men alle de slroffen gebiseerd heeft, en hem terug gevraagd heeft; een bewijs van volle tevredenheid. De Vrijschutter heeft hier voor de eerste maal gegeven ge weest, en dat is de reden waarom alle de woorden en zangen niet zoowel verstaan en warm toegejuichd zijn geworden. Doch men heeft het voor een goed fraai stuk zien spelen, en wie heeft er de beste in geweest? Of Ilendryk die, in plaats sigaren en brandewijn te verkoopen, te Brussel, altijd in de zelfde straat, voor hetzelfde huis weet te slaan, gij weet wel waaromof Isidoor, de jonge Vrijschutter, die zoo wel voor de eerste maal speelt, en zoo goed het Vrijschulterslied heeft gezongen en moeten herhalen of Van VVoert, die zoo wel de rol van vader en belgische patriot van 1850 gaf; of Stoffels, die warme Hollander, die een zoo fraai karikatuur van zijnen persoon gemaakt heeft dat het onverbeterlijk was? Wij hebben hierin nog opgemerkt de twist tusschen Hollander en Belg, de middelen van verbroedering van den zoon, en tut laatste tooneel die zoo aandoenelijk als vaderlandsch was. Men heeft nog eens gebiseerd en de spelers teruggeroepen. Nu kwam hel hervraagde stukje: de Boere Vrijagie, twee spraak, dat de twee spelers nog met meer bijval, dan dc eerste keer, uitgevoerd hebben: het liedje was verstaanbaarder gezongen, de dansen waren netter en vrolijker, dc klompen vrochten beter, en geheel hetgespel bragtdezaal in een alge meen gelach en handgeklap, en men vroeg speler en speelster weêr op het tooneel Naar wal uitrustens gaf men ons het puik van den avond Vader Ca ts of een uurtje van het buitenleven, te Schcve- ningen; een zeer schoon stuk van M. Van Peene. De eerste verdienste dat de spelers van de Ster aan dit stuk hebben we ten te geven, is dat de kleeding of kostuimen zuiver, echt, fraai en historisch waren, gemaakt op de overgeblevene doeken van dien tijd, en dit heeft men al te wijten aan den kunst schilder dat men bij zich heeft. Het ophalen der gordijn gaf ons een fraai zeegezigt en twee reken huisjes gelijk in onze vermaarde Panne, daarbij een lief koorgezang van visschers en visscherinnen die bezig waren inet netten te breijen of te ver maken. De opkomst van Vader Cats, gevolgd van de dorpe lingen, was treffend en eerbiedwaardig. Hij zong een zoet lied, gevolgd van koor en de onmisbare ronde glanst door onze voorvaders. 0 wat heeft die dichter verzen Hngehaald, liedjes gezongen, spreekwoorden gezegd, waarheden voor al len opgenoemden ook, hoe hebben alle door h< t publiek verstaan en toegejuicht geweestDeze heer speler mag zich, met fierheid, op den eersten rang der kunst stellen. Klaar- tje, het vischmeisje, heeft hem van nabij gevolgd. Muggcl- mans, met zijn schoon havenmeesters kostuim, was even als de vorige.- Zijn zoon Dries, stond goed bij Klaarlje.- Baas Kruik deed wel, maar hij kreeg dikwijls de visch tegen zijne kaak, om dat hij te veel deedt. Gijsbert De Groot, in schoou Hollandsche printenverkoopers-kleeding, was een statige per soon op het tooneel. De openbare verkooper niesde wel, en het was het bijzonderste van zijne rol Een schoon drijzang werd gezongen door Cats, Klaartjeen Dries-, een tweezang van Cats en Muggelmans; het schuitje verkoopen gaf een droevig tooneel; maar de slotzangen en het einde van 't stuk gaven vele schoone levendige groepen, en bragten dc tevredenheid der aanschouwers ten hoogste Men heeft met geestdrift toegejuicht en alle de spelers en speelsters op het tooneel gevraagd alwaar het laatste lied nog eens heeft her haald geweest! De heeren liefhebbers van de Ster moeten hoogst voldaan zijn over hun onthaal bij de Veurnaars, blijkens de lange ver broedering na de vertooning, de kundige aanspraak van den heer Voorzitter dezer Rhetorica, en de andere heeren lief hebbers die hen gezelschap gehouden hebben. Men is maar uiteen gescheiden dan na men wederzijdsch verzekerd was dat de Koninghjke maatschappij van Rhetorika ook, op tijd cn stond, eene schitterende verlooning naar Yper zou gaan geven

De Toekomst (1862-1894) | 1864 | | pagina 2