Leest en oordeelt. Verschillige Tijdingen. BURGERSTAND. Van 7" tot 14"Oogst zijn de openbare Boekzaal en het Mu seum voor het publiek open. Gedurende geheel de Kermis zal den toren op de drapeau steken. Zaterdag,'s morgens ten 11 1/2 ure, is genaamden Goudezeune, Henri, 22 jaren oud, van Kemmel, de Tempel- poort uitgereden met zijnen wagen met 1 peerd bespannen; hij vervoerde zijne moeder met 4 andere persoonen, toen bij de herberg het Panhuis gekomen zijn peerd verschoten van een ander rijtuig en zich op de vlugt begeven heeft. Goude zeune sprong van zijnen wagen om de beest in te houden, maar werd omver gesmeten en het voorwiel liep hem over de linker zijde des hoofds. Men heeft hem in het Panhuis gedra gen, alwaar hij de eerste zorgen der heeren doktors Corneltc en Poupart, van Yper, ontving. Zijn staat is zeer erg. Den 21" dezer maand zal er in onze parochiale kerk een Te Deum gezongen worden, ter gelegenheid der 55° verjaring van de troonbeklimming van Koning Leopold. Gedurende de twintig laetste jaren heeft het eigendom der onroerende goederen niet opgehouden van in waerde aen te groeyen op eene aenhoudende wyze zonder de bemerking te treffen door afdwalingen gelyk de roerende goederen hetdeden. Maarhedendaegs de beschouwing is ernstiglyk neergevallen op de grondrykdoinmen en wy zyn overgeleverd aen eene ware overstrooming van gezelschappen van onroerende goede ren, grondrentenie, pandregt hebbende, ondernemingen aen dewelke men de reusachtige werken van openbaer nut en ge zondheid moet voegen, liet is eene ware beweging, eene tydrekening of tydvak inde onroerendegoederen,beschouwing dia moet gekenmerkt worden ten einde er de neigingen van te bewaken om er de overdaad van te bematigen. Het grond crediet bestond by ons voor de verbinding der groote maetschappyen dieze willen vereenigen of centraliseren; het bestond in gedeelte, en indien zich eenige zwarigheid voor deed, zelfs misbruiken, in de handen der notarissen te lande, had bet ook voordeelen en eene zekerheid die wy te vergeefs in de reusachtige ondernemingen die zich oprigten onder den naem van grond crediet, crediet op de onroerende goederen, Oostenryksche ofRoomsche leeningen, enz. Wy moeten zeggen dat, tot nu toe, de groote maetschappyen van grond crediet met dewelke men België en Frankryk wil begiftigen in hunne tegenwoordige samenstelling niet meer betrouwen verdienen dan de afgezonderde studiën der notaris sen en zaakwaarnemers, maar wel in tegendeel. Van den eenen kant er is het goed geloof, de volmaekte kennis der onderlinge fortuin, der afleeners en der geldschieters, en de volmaektste veranlwoordelykheid,terwyl dal van de kans dezer groote ver- plaetsingen van grondcrediet aen bepalende verantwoordelyk- heid, hi t is te zeggen zonder andere verantwoordelvkheid of vrywaring dan het maetschappelyk bezit, wy hebben zelfs de vezrkering niet dat zy hun aen de wisselvalligheden en spelen der borze niet bezig houden. Hunne statuten laten hun ten dezen opzigte alle vryheid. Wy gelooven dat het publiek wel voorzigtig en op zyne hoede moet zyn in het gebruik of handeling dezer nieuwe geldwerktuigen, zoogezegd verbeterd of volmaekt, en overeen komstig metden vooruitgang der spaerzaemheid.Men gebruikt de spaarzame wetenschappen op verscheide wyzen op eene ware en juiste manier, en dan op eene bedriegelyke manier, of wel gelyk kunstwerken, in een anderen zin, om slagtoffers te maken. Deze toezieningen hebben ons ingegeven geweest door de hinderpalen dat men ons kenmerkt, van het buiten land, alwaer reeds een groot getal landbouwers die eertyds 5 per van hun geld, zelfs aen kleine termyn, het enkelyk betrouwende aen den notaris, zyn hedendaegs behouders van titels aen 4 1/2 gelyk pandbrieven, op dewelke zy nog eenen aftrek verliezen als zy het willen tot stand brengen. Een dezer ligtgeloovige pandbrievendragers aen wie uien ongetwyfeld had doen gelooven dat dit papier zou rondloopen gelyk het bankbiljet, heeft wel in zyne hoop bedrogen geweest als hy een verlies van geld en tyd heeft moeten onderstaen om hel tot stand te brengen. Wy bejammeren van heden niet eene van deze groote onder nemingen te kunnen aenduiden die zich nu meest in het open baer handelen. Men beweert zelfs dat de koopprys der landen zich lager voordoet door den uitvoer der munten en weerden van ons land naer Oostenryk, Hoornen, enz. (Ingezonden.) De inhulding der Zee-baden te Nieuport, bepaald op 21 toekomende, 33e verjaardag van Z. M., onzen dierbaren vorst'troonbekliinmer, zal met zekere feestelijkheden plaats grijpen. Niets wordt door de kommissie verwaarloosd om het zelve aantrekkelijk te maken. Wij vernemen dat er dit jaar eene periode in het kamp van Beverloo zal plaats hebben, te beginnen op het laatste der maand July. De rekruten, die er zich nu in bevinden, en daar enboven een balaillon van ieder regiment voetvolk, alsook peerdenvoik en artillerie zullen deel nemen aan de wapenoefe ning. M EiX G EL INGEN. Over eenige dagen bevond zich eenen schroomvalligen jongeling in eenen openbaren hof lot Brussel agter een jong meisje welke hij beminde. Niet wetende hoe haar aan te spre ken, nam hij het oogenblik waar dat een insekt haar shal op klom, om haar te zeggen: jufvrouw, ik moet u waarschou wen dat gij een beest agter u hebt. Ach God mijnheer, antwoordde het meisje zich met schrik omwendende, ik wist niet dal gij daar waart. van 8cn ï5e" Jtulij GEBOORTEN Mannelijk geslacht 6) Vrouwelijk 1) «.ui. HUWELIJKEN. Dcjaeghcr, Polydorus, slagter, en Mefsu, Virginia, dienstmeid. STERFGEVALLEN. Lestiennc, Josepliina, 77 jaren, koopvrouw, weduwe vaii Lauren- iius Devarver, Rijsselstraat. Baes, Sylvia, 28 jaren, zonder beroep ongehuwd, Lauge-meersch. Dezouter, Maria, 71 jaren-, zonder beroep, weduwe van Karolus Phisel, Bollingstraat. Dclmotte Guillielmus, 43 jaren, sergent bij liet 6lic regiment, echtgenoot van Melania Jooslens, Thouroutstraat. Depuvdt, Amelia, 25 jaren dag loonster, echfgenoote van Franciscus Vangampelaere, S' Jacoh's-në- vens-Yper. Hazewyndl, Clementia, Sö jaren, kantwerkster echf genoote van Franciscus Gillesour, Mcenenstraat. Leonard Maria 47 jaren, herbergierster, ongehuwd, Yleeshouwerstraat. Benkden de 7 JARKH,?r"nn' 'V-'-. i!' "J te zamen 'Vrouwelijk id. I) 0 /t,men 1. Een levenloos kind van liet vrouwelijk geslacht. MARKTPRIJS VAN YPER EN. AARD DHR GRANE.V EjYZ. !G Julij. 9 Julij. verkochtte kwantiteit. middenpi-. p. tOOkiJo. vei'kochMe kwantiteit. middenpr. p. 100 kilo. Tarwe 32,600 25-12 23,400 25-23 Rogge 4,900 16-73 4,900 16-23 Haver 400 20-75 1,100 19-73 Erweten 412 19-41 ,412 18-93 Boontjes 1,834 49-17 3,708 18-20 Aardappelen 3,000 5-50 5,000 6-30 Boter 245-00 25.0-00 I)e prijs van het menagie-brood, voor de w eek va 1 7" tot 24" Julij, is gesteld aan 23 centiemen per kilo.

De Toekomst (1862-1894) | 1864 | | pagina 2