Verschillige Tijdingen. Kunst- dz Letternieuws. Hoezeer wij genegen zijn om ons te onthouden van alle tusschenkomst in de politiek, er komen nogtans oogenblikken dat men bij uitneming van dat voornemen moet afzien als men als dagblad schrijver zijne strengste pligten wil kwijten jegens zijne stadsgenoten en jegens de buitenlieden der omstreek. De toestand, waarin ons Vaderland zich thans bevindt, is eene van die omstandigheden en wij zullen die niet laten voorbijgaan zonder onze lezers er eenige woorden over te spreken. Het is niet noodig dat wij zeggen dat deze woor den betrekking hebben op de worsteling tusschen de klerikale partij en tusschen de liberalen. Onze stad en ons arrondissement hebben een bijzonder belang in de aanstaande worsteling waar van wij den uitslag den 11" Oogst, dag der alge- meene kiezing. zullen kennen. ledereen weet dal onze Ypersche representanten de ware voorslaandcrs zijn van den vooruitgang en van de volksverlichting dat zij alles aanwenden opdat de menschen in voorspoed en in vrede zouden kunnen leven; dat zij bestendige beschermers zijn van kunsten, wetenschappen, vrijheid, landbouw en koophandel en dat hel aan hen is dat w ij heden den bloeijenden toestand onzer stad en arrondisse ment te danken hebben. Wij zullen dus de namen onzer kandidaten van ons naaste nummer af tot den dag der kiezing. aan het hoofd van ons blad drukken en telkens onze lezers eenige regelen mededeelen over den toestand. Wij wenschen vuriglijk hunne namen zegen- pralend uit de stembus te zien komen en het be houd van het uitmuntend Ministerie, waarin onze bekwame en toegenegene stadsgenoot zulk eene uitstekende plaats bekleedtwant wij zijn van ge voelen dal hunneopinie alleen onskan redden uitden gevaarlijken toestand, w aarin ons land zich bevindt, en dat zij alleen onze grondwettelijke instellingen kunnen beschermen tegen de jaloersche aanvallen van binnen- en buitenlandsche vijanden. Het zigt in de kerk was treffend, de verschillige officieren der Rijschool, doormengd met deze van het 6de regement, der Pompiers, der Burgerwacht en Artilleurs, des stafs, der Gen darmerie, enz., was waarlijk de moeite waard om zien. Na de Te Deum, was er eene eere-parade op de Groote- Markt, door het regement voetvolk. Na den oogschouw en de défilé rukte het de kazerne in. 'S namiddags Schieting voor de Burgerwacht in 'talgemeen, gegeven door den heer ridder Hynderick, Majoor-komman- dant, ter hierboven aangehaalde gelegenheid. De prijzen be stonden, voo? den schoonsten kogel, een zilveren sterre (épinglelte), gewonnen door5I. Ch.Breyne, garde; del" prijs, meeste punten (infanterie), een rookers tuig in Saxens, M. Emiel Smaggh, sergentde 2°, eene Boheemsche kristalen pint, door 51. F. Ligy, luitenant; de 3", eene geborduurde tabak-beurs, door 51. Smaelen, wacht. De 1' prijs der artilleurs is behaald geweest door den ka nonnier 51. D. Criom en de 2" door 51. Pollin, onder-luitenant. In denzelfden namiddag, omtrent 4 ure, zijn er bij de herberg de Statie, drij hooi-schelven afgebrand men weet de oorzaak van dat ongeval niet. Bij duizende menschen wa ren er uit nieuwsgierigheid naartoe gesneld. —De Liberale vereeniging van het arrondissement Yperen heeft hare leden bijeengeroepen op Dinsdag, 2G July 1804, ten 2 ure namiddag, in den Gouden Arend, ten einde drij kandidaten te aanveerden voor de kiezing van drij Volksver tegenwoordigers, op 11" Oogst aanstaande. 51en zegt dat de heeren A. Vanden Peereboom, L. De Flo- risone en D. Vanden Boogaerde de drij zijn die door het ko- miteit zullen voorgedragen worden. De Katholieke vereeniging heeft reeds eene vergadering gehouden; het dagorde was waarschijnelijk hetzelfde of in denzelfden zin. Volgens de Opinion, van Yperen, zou 51. Van Renynghe, van Poperinghe, geen nieuw mandaat voor de Volksvertegen- woordigerskamer meer aanveerden. De ontbinding dei* Kamer van Volksvertegen woordigers en de aanstaande Kiczing. Lijst der heeren van Y'peren en deszelfs arrondissement die als Jurij van het Assisen-Hof van West-Vlaanderen moe ten zitten. MM. Struye, Karei, grondeigenaar te Yperen, Yandenbulcke, Hendrik, negociant te Ghcluwe, Cardinael, Emiel, notaris te Waesten, Floor, August, Gemeente-sekretaris, te Crombeke, Burggraaf Duparc, Gustaaf, grondelg', te Vlamertinghe, Froidure, Edmond, koopman te Comen, Thevclin, Jan-Benoit, burgmeester te Kemmel. Ten gevolge van herstellingswerken aan de brug van Elsendamme, zal de doorlogt aldaar van den 12 Augusty tot den 12 October onderbroken zijn. De voetgangers zullen gra tis met ccnen bak overgezet worden. Het Journal de Bergues meldt dat de werken van deo ijzeren weg van Duinkerkc naar Vcurne Woensdag achter de kerk van Roosendael begonnen zijnhet gedeelte welke de stad Duinkerkc moet vervoegen, is nog aan formaliteiten on derworpen, die al spoedig uit den weg zullen geruimd worden Naar de statistieke inlichtingen door de gemeentebestu ren gegeven aan het departement van binnenland.sche zaken, was de bevolking van het land, op 31 December 1863, van 4,894,071 inwooners. Dit getal vergeleken bij dit van 1862, biedt eene vermeerdering aan van 37,303 inwooners. Ziehier de bevolking onzer provincie en per bestuurlijk ar rondissement Arrondissement Brugge, 124,421; Kortryk, 143,627: Dixmude, 43,178; Vcurne, 31,347; Oostende, 49,007; Rousselacre, 82,828; Thielt, 67,219; Yper, 108,045. Dc provincie 652,3/2. Een man van Aiveringhem, die van krankzinnigheid aangedaan is, en die sedert eenige dagen zijne woonst verlaten had, bevond zich den 7 dezer in de gemeente S'-Andries. Ilii vertelde dat bij bij den aartsbisschop van Mecheleri had ge weest, van wien hij nu gezegend was. Hij is naar Brugge, m een gesticht van krankzinnigen overgebragt. Zondag 17 July 1864 had de Prijskamp in Boertige en Deftige Alleenspraken en Gezang, te Watou (Abcclc) plaats. Ziehier den uitslag Deftig Vak. 1" prijs: 51. Lccomte, van Belle; 2" prijs 51. Vanden Amcele, Poperinghe. Boertig Vak. 1" prijs: 51. Camiel Bruyneel, Yperen Vlaumsche Ster); 2' prijs: 51. Ch. 5Iarixcaux, Rousbrugghe. Vlaamsche Bomancen. 1" prijs: M. Th. Verhaeghe, Yperen; 2" prijs: 51. G. MaillïarelY'percn [Vlaamsche Ster). Fransche Romancen. Eenige prijs: 51. Th. Verhaeglie Yperen. kluchtlied. Eenige prijs: 51. Camiel Bruyneel, Yperen [Vlaamsche Ster). J 1 Praalrijkste Intrede. De Maatschappij dc Victórinncn vau Poperinghe.

De Toekomst (1862-1894) | 1864 | | pagina 2