Vci'schillige Tijdingen. Verstko.mende. De maatschappij de Vloeijcnde Herten tot Maria, van Kortryk. Luisterrijkste intrede. Eenige prijs. Dezelfde maat schappij. Grootste getal. DeRaeijscheBarbaristen, Poperiughe. Dan werd er eene zilveren herriuneriugs-medahje gegeven aan al de maatschappijen die aan den stoet deelgenomen had den, en de zitting wei dt gesloten door eene bedanking dooi de heer voorzitter en eene uilnoodiging tot het Bal, 's avonds ten 9 ure. Vandaar vertrok het volk naar onze Groote-Markt alwaar men bezig was mtt het opzwellen van den Badon. Wat schrik van menschen overal door alle vensters, en alie daken, geen plekje van eene hand groot op de Markt of er stond voik. fen t> 1 /2 ure li. t m. n den Balion los. M. Giorieux zwaaide zijnen hoed en vaarde op in de zuid-wrstersche rigfingBravo! bravo! hoort gij d.e duizende borsten hunne vreugdekreten uitgalmenmaar eensk.aps, o Hemel! een angstgeschreeuw rij t int de menigte, de majestueuze luchtbai boven de herberg den Sultan gekomen, daa.de zoo ras dat men voor ongeluk- k n vreesde. Door d. u feilen wind voortgedreven dwarste hij de Zuidstraat en sleipte tegen de daken. M. Glorieux het ge vaar ziende, wierp zijnen anker en haakte aari liet dak van het huis van sieur Ducorn.y, op de Botermarkt,- botste legen dat van M. Bicuwe en braka.daar nog eenige ruiten uit de boven- stagien, haperde aan de schouw, wierp deze ten deele af, sliepte (enige sttenen en pannen van het huis van den hier kapeiinan Dehaene en viel eindeling in de achterplaats van den tabakwinkcl daarnevens! In het slepen, botsen en vasthaken heeft de luchtreiziger gemist den ntk te breken hij is als bij mirakel ontsnapt. Up een dak gesprongen van eene hoogte van 5 meters uit zijne mande viel hij met zijne beenen door de pannen en bletf vast, dan is hij op eenen muur gesprongen van 6 voel hoog en van daar op den grond. Hij is een weinig aan den kleinen vinger zijner regterhand gekwetst, maar de wonde is niet erg. Voorztker deugt de' Ypersche lucht niet voor de Ballons, dezelve gaan beter te Kortryk op, het is daar eene andere lucht Met slag 10 ure, boom! psssssst krak! krak! krak! een Vuurpijl van alle kleuren schilderde het htmelsch gewelf: het vuurwerk begon. Molens, eerekruissen, slangen, de wa pens van Yperen, goudregens, romeinsche keerssen, gekleurde bommen en vooral twee slot-stukken, die waarlijk de moeite weerd waren, voldeden op eene loffelijke wijze eene ontellijke menigte die zich op het Minne-Plein bevond, alwaar het vuur werk plaats had. Eert- aan sit urRoddaerd-Laheine, een kind van Yper, die, uit de vuurwerkkunst zulke schoone vruchten weet te trtkken. Gedurende dien tijd, wanhoopten de inrigters van het Bal in Stads-Schouwburg; geene levende ziel was er binnen. Het orkest speelde of speelde niet, niemand kwam op. Maar op eensklaps, na het vuurwerk, stroomde er zoo eene groole me nigte binnen, dat het om zoo te zeggen in het eerst onmoge lijk was te dansen. Deze leute heeft geheel wel vergaan en is ten 4 1 /2 ure des morgens, ter liefde Godsgeëindigd. En alzoo was den Thuiudag uit. Maandag, la dezer, heeft de gewoone jaarlijksche 0.- L.-V. processie, met een helder wider, plaats gehad. Eenige onzer lezers, vragen nogeens een overzicht der Fbiremaar het valt ons ditmaal onmogelijk, want er was maar ëén palat-frit, één waf. Ibak, ééne manége met houten peerden en één waarzeggers-kotjen,alwaar men u voor cen- timen, wel voor 1 frank leugens vertelde Men schrijft uit Nienport,onderdagteekening van la Oogst. Onze stad is g ht-el verslagen over de nederlaag der libe rale partij'te Veurne; niet dat zij haar aan eenen goeden uit val verwachtte, maar zij hoopte de meerderheid door de katjiolijke kandidaat behouden nog meer aan te vangen. Vergun mij nogthans u te doen bemerken dat uw achtbaar journal deze meerderheid, die geweest is van 129 stemmen en niet van 229 stemmen vergroot heeft door misgreep. Den goeden uitslag der kiezingen van 11 Oogst en bovenal de zegepraal der steden Gent en Brugge, onze oudste vlaam- sche zusters, heeft Veurne en Nienport getroost die beide in massa voor de liberale kandidaat gestemd hadden. Gisteren avond, 12 dezer, is onze gemeenteraad bijeenge roepen geweest onder het voorzitterschap van M. Meyntie, zijnen burgmeester, ten einde een vertoogschrift van geluk- wcnschen den heer Vanden Peereboom aan te bieden over den goeden uilslag zijner herkiezing te Yperen. Indépendance Een vreemdeling is dezer dagen te Antwerpen, op de Haring-Kaai, ten 10 ure des avptilds, door drij deugenieten, engelsch sprekende, bijna geworgd en zijne horlogie, ketting en gildlesch ontstolen geweest. De policie heeft deze kwaad doeners op de vlugt gezet en een hunner aangehouden. Te Limoges, in Erankryk, is er Woensdag laatst een groote brand geweest. Bij een hoedmaker begonnen, was het vuur zoo hevig dat er in een nacht meer dan 200 huizen ver brand zijn en er reeds eene schade van 4 milloen bestatigd is! Donderdagavond ten 5 ure was men meester van de vuur gloed. De heer Langlois, fransche ingenieur, heeft de werken aangenomen voor het leggen van den ijzeren weg van Oostende naar Armentiers. De werken zullen beginnen zestig dagen na de goedkeuring der plans, die reeds ter bekrachtiging van het gouvernement zijn onderworpen. De uitvoering der nieuwe ijzeren baan van Oostende naar Armentiers zal binnen achttien maanden moeten voltrokken zijnbij den aanvang zal men de bruggen leggen over de vaart van Yper naar den Yzer, hij Boesinghe, over deze van den Moerdijk en over de dvvaarsvaart van Plasschendaele bij Oostende. De baan tusschen de fransche grens en Yper met vertakking van Touquet door Waesten, zal, na de voltrekking der lijn van Oostende naar Yper, in den tijdverloop van een jaar vol tooid zijn. Men schrijft uit Leuven dal er meer dan lüO stembrief- kens betwist worden in de kiezingen van 11 Oogst. Men zegt dat zij geautografië'erd zijn, en indien zij vernietigd worden, dan hebben de liberalen de meerderheid. Het proces-verhaal bevat eene protestatie daar over. De Kamer zal in die zaak te beslissen hebben. Sedert Zaturdag is onzen dierbaren Koning te Oostende, van alwaar Z. M. zich zal inschepen om een bezoek te gaan afleggen aan de koningin van Engeland. Andere tijdingen mel den ons dat de koningin van Engelaud zelve in Oostende zal aankomen. De komst van Napoleon III, keizer der Franschen, is te Oostende, zegt men officieel bekend gemaakt, en welken vorst aldaar op 2ö aanstaande zal toekomen om er een tegenbezoek aan Z. M. Leopold I te geven. - Er vvoi ut onder het publiek veel gevraagd, of het in de provincie Oost-Vlaenderen of wel in de provincie West-Vlaen- deren is, dat de kiezingen voorde Kamers binnen twee jaren plaats grijpen. Dit vraagstuk wordt beslist door de artikelen 1, 2 en 5 der wet van 9 Oogst 185S. Binnen twee jaren komt de beurt aan de reeks provinciën, tot we.ke Oost-Y lanideren behoort. De beurt van West-Vlaen- deren komt maar binnen vier jaren. De provinciën, waar be halve Oost-Vlaenderen, binnen twee jaren kiezingen hebben zijn: Henegouwen, Limburg en Luik. Maandag hebben de liberalen van Gent een buldebewijs gehragt aan diegene van Brugge bij gelegenheid van hunne overwinning bij de leste kiczing; 2 a 5000 mannen waren al daar vereenigd. De nieuw gekozene leden werden door den heer burgemeester van Gent geluk gewenscht en eenen prach- tigen bloemruiker werd den heer Boyaval, burgemeester van Brugge aangeboden. De Gentenaars hebben den heer Gouverneur ook eene schoone ovatie gebragt, en werden dan in het beluik van Sint Sebastiaan overgebragt en den eerewijn aangeboden. Bij het terugkcei-en 's avonds, had een belreurlijk omgeval plaats; een heertje is te peerd door de vereenigde menigte woedende gereden en verscheide persooTien zeer gevaarlijk gekwetst. Een regterlijk onderzoek is ingespannen.

De Toekomst (1862-1894) | 1864 | | pagina 2