Politisoh OTerzicht. - Stads-nieuws. - Kunsten en Wetenschappen. Bekendmakingen. Pülslisch overzicht, Stads nieuws. DERDE JAAR- ZONDAG 18" SEPTEMBER 1864. N° 130. De wapenstilstand tusschen Duitschland en De nemarken is tot 15" December verlengd. liet koningrijk Porlugaal is, sedert ruim een jaar, in eenen bloeijenden staat getreden. Het ministerie van Spanje heeft nogeens zijn ontslag gegeven. De keizer van Oostenryk gaat de toekomende week naar Hongarie vertrekken. In Chili zijn dc inwooners zeer verbitterd op de Spanjaarden. Het gouvernement aanziet de provisoire bezet ting der eilanden Chinchas als ecne bedreiging te gen de Amerikaanschc Republieken. Eene maatschappij beeft gevormd ten einde een adres bij deNoordersche inwooners der Ycreenigde- Staten van Amerika rond te sturen om bun te bid den bij middel hunner handteekens den vrede met den Zuiden te willen maken. Volgens het laatste nieuws uit China, zou de stad Naukin, waar de opstandelingen bun hoofd kwartier gemeenlijk hielden zich overgegeven hebben. Het zijn aan de fransche officieren die de laatste krijgs-bewegingen aanvoerdden dat men deze schitterende daad te danken beeft. Sedert vier maanden van hier heeft Mexico GO millioen franken naar Europa gezenden. Onze politieke mannen zijn in vaeantie. Mijne Ileercn DE TOEKOMST, Do brieven voor de redaktie, de boeken om in ons blailje geplaatst Ie worden, moeten vrachtvrij den uitgever, Dixmüde-straat, 20, toe gestuurd worden.INSCHRU VINGVoor 1,1 peren, per drie maanden, fr, 1-00 per jare, Ir. 4-00, vóórop te betalen. Buiten stad, zeilde prijs met verboog van het port. Men schrijft in bij den drukker van dit blad, alsook bij alle posb-direkteurs. BEKENDMAKINGEN 12 centimen den drukregel de Plakbrieven van Verkoopingen, Verpachtingen, enz. en andere Berigten, ten bureele van dit Weekblad gedrukt, zijn gratis ingelijfd tot het verval van den dag der verpachting, des overslags of anders. Alle intee- keuaar voor één jaar, heeft regt driemaal een berigt van zes regels, zijn beroep betreffend^ onvergeld in dit bladje te laten inlijven. Er worden wekelijks Afdruksels van dit blad gratis in de voornaamste herborgen der gemeenten gezonden, waar de verkoopingen, enz. der in ons blad aangemelde goederen, plaats hebben. Zaterdag, 10" dezer, is in onze stad schielijk overleden de heer Jan Keyser, oud regements-muziekmeester bij de T G'" af- deeling (Hollandsche regering) en thans nog professor in de Knechtjeris-weezenschool en Stnds-Gemeenteschool alhier. Deze heer werd geboren te Niederzimmern, in het hertogdom Saxen-Weymar, den 2:2" Aiigusty 1791, dus een Duitscher, die, door het huwelijk met wijlent Jufv. Victoria Baratto, vermaagschapt zijnde met eene der geachtste familjen onzer stad, ook van zijnen kant de algemeene achting wegdroeg. Meest ai de beste muziekanten onzer stad zijn zijne leerlingen. Ook op den dag zijner ter aardhestelling (Donderdag laatst) was er eene ontellijke menigte daar om zijne stoffelijke over blijfselen eenen laatsten vaarwel te zeggen. De muzieken der Pompiers, der Knechtjen-weezenschool en der Gemeente school vergezelden, beurtelings spelende, de lijkstoet. Over zijn graf werden er twee aanspraken gedaan eene in het fransch, door M. Breyne, muziekmeester, in onze hoofdkerk, en eene in het vlaamsch, door M. J. Balinaeckers, mieziekant, professor in Stads-gemeenteschool. De omstaanders werden hij deze lezingen diepgetroffenen wij zagen iedereen, zonder onderscheid, het gemoed vol, de begraafplaats van dien braven heer Keyser verlaten. Zie hieronder het vlaamsch diskoers dat wij ons kunnen aanschaffen hebben en onze lezers mede deelen Gedoogt dat ik u nog eenige stonden bij dit treurig graf wederhoude om, uit name van 's mans oude leerlingen, onder dewelke ik mij trotsch acht te mogen gerekend worden, eene heilige pligt te volbrengen, een opregt gevoelen van welver diende erkentenis aan onzen dierbaren leeraar te betuigen. F.ene echte beschrijving geven van den schitterenden levens loop des achtbaren overledenen zoude mijne magt overtreffen; 't zij mij geoorloofd enkelijk de verschilligebedieningen,welke hij met onderscheiding vervuld heeft, oppervlakkig te ver melden. Van zijne teedere jeugd af een gelukkige natuurlijke aanleg voor de toonkunst verried, ongetwijfeld, den geest van den heer Keyser; de voorzienigheid scheen hem verkozen te heb ben om menigen zijner gelijktijdige!! in de toonkundige baan te geleiden.Onvermoeibaar in zijne studiën, geduld en volhar ding voor zinspreuk hebbende, ontwikkelde hij zonder hoog moed de zeldzame gaaf welke hij van naluurs'wege bezat; zijne pogingen waren niet vruchteloos: nu en dan eenige schitterende vonken sproten uit zijnen geest, eenigen zijner opstellingen kwamen in 't licht, en weldra aanzag men Keyser als eenen uitmuntenden kunstenaar. Zijne faam werd ver spreid hij verwekte eene algemeene bewondering. Alwie, hem kennende, eenige neiging tot de toonkunst gevoelde, nam zijne toevlugt tot hem. In al zijne raadgevingen heerschte eene zachte welwillendheid. Als ware vader behan delde hij zijne leerlingen.

De Toekomst (1862-1894) | 1864 | | pagina 1