Verschillige Tijdingen. Het bestuur van 't muziek der ■16de afdeeling en daarna van het 8",e linie-regiment werd hem toevertrouwd. Van wat al inspanning van kracht, van wat onvermoeibaren arbeid gaf hij toen het voorbeeld Het oogwit zijner pogingen was zijne zending nauwkeurig te volbrengen. Hen dienst verlaten heb bende, Yperens regering de bekwaamheid des vernuftigen meesters naar waarde schattende, verhief hem tot bestuurder van 't muziek der stad. In die nieuwe bediening werd zijn ijver meer en meer aangehitst en talrijke liefhebbers der toon kunst waren hem op korten lijd hunne verkregene kennissen verschuldigd hoe bedreven hij in de compositie was, getuigen de schitterende lauweren die hij in kampstrijden geplukt heeft; te meer de pogingen welke hij gestadig aangewend heeft, blijven levendig onder ons door hare uitwerkselen. Met welke lieftalligheid en nauwkeurigheid volbragt hij tot der dood toe de bedieningen welke hem laatst opgelegd ge weest waren Zijn uitwezen kondigde zelfs eene inwendige goedheid aan; de kinderen welke hij onder zijn gebied had, aanzagen hem teregt als eenen tweeden vader. Van iedereen werd hij geëerd en bemind; ook heeft zijne dood de leven digste droefheid verspreid. Onze eenige troost is de hoop dat hij reeds voor al het goede door hem verrigt, de eeuwige be looning van God heeft ontvangen. Welaan dan, onze dierbare meester, wij zijn eilaas! te vroeg genoodzaakt u te verlaten Dank, nogmaals dank, voor de uitstekende diensten die gij ons bewezen hebt. Wees ver zekerd dat uwe gedachtenis nooit uit ons geheugen zal ge- wischt worden. Vaarwel Keyset' Vaarwel - ii WaKJHg-lir Laatst, al delvende aan den Yser, bij Elzendamme, om al daar eene nieuwe brug te plaatsen, heeft men een ijzeren lijf rok, een rapier en doik en eenige p'ébrd en ijzers gevonden. De rok is nog al kunstig gemaakt, men ziet van vóóren, waar men hem tegen de keel en op de horst sloot dat het ijzeren vergulde ringels waren. De echt van den dolk is in hoorn en de lemmer is bijna geheel uitgekankerd. Ilct rapier heeft eenigeciseluren aan het gevest; zijn lemmer is nogal wel be houden. De hoefijzers dagteekenen volgens hun maaksel van den jare 1500 of 1400.De munten die er bijgevonden werden schijnen ook der XVe eeuw te zijn, maar door het roest is het onmogelijk iets er van te maken. Uit de verschillige veronderstellingen zou het mogelijk zijn dat er aldaar de eene of andere schermntseling plaats gehad hebbende, een hoofdman der ruiterij in de rivier zou getui meld en met peerd en sleert verdronken zijn. De oudheidskunde heeft sloffe om er over een verslag te doen maken die eenig licht over dezen vond moet spreiden. Wij lezen in den Progrès, van Yper, van Zondag 11 Sept.: «Donderdag laatst zijn eenige leden der maatschappij De Kunst is ons Vermaak, in bijzonder verhoor ontvangen ge weest, te Yper, door den heer Minister van Binnenlandsche Zaken, en zij hebben hem het schoon met de pen gemaakt geschrift aangeboden, dat de 2dc prijs in de laatste kamp be haald had. Zij hebben daardoor eene hooge welgepaste daad verrigt met dit stuk aan hem op te dragen, die sedert zoolang met eenen altijd aangroeijenden ijver de Kunsten en Weten schappen, en al wat tot luister en eere het nageslacht des lands kan medehelpen, beschermt. Zij hebben met deze gele genheid den heer Minister gezegd het stuk van den 1" prijs op eene prachtige wijze te doen omlijsten ten einde het aan Z. K. II. deri Graaf van Vlaanderen op te dragen tijdens hunne reize naar Brussel, wanneer zij den Tooncelkundigen Prijs kamp gaan hijwoonen met het stuk: Twee lianen en Een If enne. Ounoodig hier bij te voegen dat zij uitermaten wel zijn ontvangen geweest. In plaats van 20 maatschappijen die moesten optreden in den Tooneelprijskamp, tijdens de Septemberfeesten, te Brus sel, zijn er maar 12. Zie hierna de namen der stukken, der maatschappijen en de datums hunner opvoering Zaterdag 24 September 18G4. 1° De Lauwertak, Ant werpen, llolsebolse, door II. Vaupeene. 2" De Deutsche Jongens, Gent, de Gallomaniedoor Ondereet. 5° De Jonge Tooneellief hebbers, Brussel, de Visschhrs van Blan- kenberghe, door Sleeckx. 4" De Broedermin en Taalijver, Gent, Uolsebotse. Zondag 2o Sept. 1° Vlamingen Vooruit, Leuven, met Azoo 'ne Klont, door Vanpeene. 2° Be Vlaamsche Tooneel- minnaren, Lier, de Visscliers van Blankenberghe. 5° Vreugd en Deugd, Geeraerdshergen, Vader Cats, Vaupeene. 4° De Kunst is ons Vermaak, Ypcrcn, Twee lianen en een henne, Vanpeene. Maandag 20 Sept. I" Vooruit, Deynze, Wit en Zwart Vanpeene. 2" Voor Eer en Kunst, Geeraerdshergen, IJo(- sebotse. 5" De Wijngaard, Brussel, Raad en Daad, E. Stroobant. 4° De Hosiers, Dendermondc, Van Dyck, te Savetliem, E. Rosscels. De prijsuitreiking zal plaats hebben in eene plechtige zit ting, den Zondag 9 October 1804, des middags, indegroole zaal van het Hertogelijk Paleis, te Brussel. Men verhaalt het volgende feit, dat eens te meer bewijst, hoe gegrond de grieven der Vlamingen zijn. In het midden van het vlaamsch land, te Godvecrdeghem, werd een arme daglooner tot eene boet van 6 fr. veroordeeld, omdat zijne koe tegen de reglementen op het grazen gezon digd had. De rijksagent zond voor het mvoordcren dier som eene verwittiging in de fransche taal. Onze veldbewooner, die geen fransch kan, dacht dat het een kiesbricfkeu was. Doch eenige dagen later ontving hij een gezegeld papier, dat eene sommatie tot betalen was, en dat acht franks en on effen centimen koste. Dit misbruik is des te schreeuwender, daar gemelde ont vanger, de heer de Baets, zoo men verzekert, een Antwerpe naar is die zeer goed vlaamsch spreekt. Wanneer zullen de Vlamingen eens met de Walen gelijk voor de wet zijn Een bloedverwant van den berucliten Coutv de la Pom- merais heeft aan de regering vergunning verzocht om zijn naam te mogen veranderen en zich voortaan Couty de Noallcs te mogen noemen. Amerika komt in ons beschaafd Europa het kanon- vlcesch voor zijnen afschuwelijken oorlog zoeken. De pers heeft dit geval reeds krachtig gebrandmerkt,en vooral toen 't schip Bellonna, met 4 of 500 ongelukkigen de Autwerpsche haven verliet, om ze naar de algemeene slagthank der Veree- nigde-Staten over te brengen. De Evening-Post, van New- oi k, kondigt nu een artikel af, waarin de aankomst in fezegde haven gemeld wordt, De Bellona is alhier met eenige balen lompenen vodden, zegt het blad, maar liet vaartuig "heeft te Boston op het Deer Island.4 of 500 man ontscheept, welke onmiddelijk in het leger werden ingelijfd: op die wijze wer den MO inwooners van Boston van de militaire dienst vrijgemaakt. Men begrijpt dat de Noorderman zich in het leger door negers, met geweld of bedrog naar den oorlog ge sleept, doet vertegenwoordigen maar dat men die kontingen- ten in Europa komt rekruteren, is niet langer aanneemliik Niettemin verwittigt de Evening-Posl ons van 2 aanvoeren de eene uil Ierland, de andere van Hamburg. Indien de wer king van het gouvernement om die bedekte wervingen in ons land tegen te gaan,onmagtig is, dan is het integendeel de pligt van de drukpers de waarheid te doen uitstralen, opdat zij die zich, voor eenige vijffrankstukken verkoopen, volkomen weten waartoe zij aan den overkant der zee bestemd zijn name lijk om lot kanonyleeseh te dienen in plaats van den inlander! Het blad van New-York spreekt met minder eerbied van die ongelukkigen, dan dat het van eene lading gemeene koopwaar, oi van eene lading negerslaven spreken zou. Binnen kort zullen de Chansons des vues el des bois, vin 4 ictor Hugo verschijnen, waarmede hij zijne letterkundige loophaan zal sluiten hij heeft nog eenige werken voltooid die echter ecrsl bij zijne dood hel licht zullen zien.

De Toekomst (1862-1894) | 1864 | | pagina 2