Verschillige Tijdingen. Tooneelnieuws. namentlijk een ijzeren steegreep, die betrek heeft aan dezen die zich reeds op het Ypersch Museum bevindt. Boven dit, zijn er nog een aantal peerdijzers en ijzeren ballen gevonden, allen van hetzelfde tijdvak. Het is niet wonderlijk dat er jaarlijksch zooveel brieven, bij gebrek aan goede adressen, in den dool hot geraken. Zie hier een staaltje van een zulkdanigen brief dien een soldaaton- iangs aan zijne ouders schreef Elverdinghe, den 5 September, Provincie West-Vlaanderen, in de Galgestrate. De Langemarlische Kermis. De opsluit van het kerniis- saisoen in ons arrondissement is wel aan Langemarck te beurt gevallen; ook irdermaal dat het aldaar feest is spaart de kom missie niets om het volk ware vermaken te verschaffen, kik jaar gaat er een groot getal vremde kermisgasten naartoe om de verschillige volksvermaken bij te woonen. Van dit jaar nogeens is er van alles den Zondag 23 Sept., Groote Schieting (S' Sebastiaan); den Maandag 26, Concert den Dinsdag 27, Hanerikamp (zonder bloedstorting), en Car rouselWoensdag 28, Prijsdeeling, Muziek en extra glansrijk Vuurwerk; den Donderdag 29, lionden-Koersen, Begraving van 't Hespebeen en Cortege. Speelt het weder dit jaai- op zijnen poot niet, dan zijn wij zeker eeneder schoonste kermisfeesten van ons omliggende te hebben. Wij weten aireede van 500 schotters die ons gezegd hebben er naartoe te gaan; dan nog van alle de honden van 10 uren in 't ronde die naar de koursen gaan. Het schijnt dat de kour- sen van Langemarck veel meer belang zullen opleveren dan de Brusselsche, de Wareghemsche, de Brugsche en de Oostend- sche koursen allegaêr inééngestampt. Ten minste zijn wij ze ker geene ongelukken te zullen moeten betreuren, zoo als er alle jaar op de peerden-koursen voorvallen. Ziehier de juiste inlichtingen die wij over den moord van Moorslede bekomen hebben Zondag, 11 dezer, rond 6 ure 's avonds, is er te Moorslede, in een veld, op 50 meters afstand van den openbaren weg, nabij het gehucht Strooiboom, een moord gepleegd op den genaamden Pieter Casier, oud 58 jaren. De daders zijn1° Marten De Jonghe, oud 15 jaren, die de messteken heeft toegebragt; 2° Frans Van Haelewyn, oud 18 jaren; 5° Karei Ghybrecht, oud 25 jaren; 4" Aloïsius Lebae- re, oud 15 jaren, alle vier werklieden te Moorslede. De drij laatsten hebben met stokken geslagen en zijn aangehouden de eerste heeft de vlugt genomen, maar men denkt hem wel haast in handen te krijgen. Tot verontschuldiging der daders dient gezegd, dat Casier, welke dronken was, hen zeer beledigd had; hun inzigt was geweest hem daarvoor te straffen, maar niet hem te vermoor den. Wat den dood van het slagtoffer heeft veroorzaakt, is eene wonde achter het regter oor van 9 centimeters diepte op 2 1/2 breed. Casier laat eene weduwe en vier kinderen na. Het parket heeft zich ter plaatse begeven en tot de lijkschouwing doen overgaan. Men schrijft uit Wervicq Men had verhoopt dat de regen onze labakplanterijen zou doen herleven, maar wij zijn in onze hoop bedrogen geweest; de plant was reeds te rijp geworden, bij gevolg der droogte, en de regens die nu zijn opgekomen, hebben geenen invloed op den groei meer kunnen uitoefenen. Daaruit volgt dat de oogst zeer gemeen zal zijn, zoowel bij ons, als te Comen, Reckem en in andere omliggende localiteiten. Wij hebben vernomen dat er op den Prijskamp van al leenspraken, uitgeschreven door de maatschappij De Broe derhand, te Wettcren, een overgroot getal kampers was en dat de beste declamators van 't land zich aldaar bevonden. Deze kamp werd den Zondag, 11" September, geopend en alleenlijk den Maandag na den middag gesloten. (Zie ons Toonecinicuws.) Men heeft veel gesproken over den brand van Limoges (Frankryk), maar dat is niets bij de menigvuldige branden die Rusland vernietigen. Den 27 April ontstond er een schrikkelijke te Viazmki; den 29 brandden er ,'j# huizen in de provincie Kalouga.üen 4Mei, 60 werden er vernietigd te Okhanskden 5 id., werdt Sara- poul vernietigd; den 13, 561 huizen te Serdobks brandden af. In den nacht van 22-23 Mei, werdt de helft der stad Mozyr (provincie Minsk) verdelgd. Den 4 Juny, was het de beurt van 1,514 winkels en 148 andere gebouwen, te Nijni-Novgarod. Van den 4 tot 25 Juny, ontstonden er 6 branden in één dis- trikt alleen der provincie Saratof. Den 16 sprong de pouder- fabriek van Ohkla in de lucht en men stak het vuur in deze van Kazan. Den 50 en den volgenden nacht werd Riga op ver schillige plaatsen te gelijk in brand gestoken. Den 1 July werd Orenbourg in asch gelegdden 4 en 5 is het de piovincte Kostronina die in verslagenheid gedompeld is; den 11 te Arkhangel; den 13 en 15 te Turnen en te Kourgan, tot in Si- berien zijn erbij duizenden wooningen de prooi der vlammen geworden. Den 26 ontstaan er op dezelfde uur in vier verschil lige wijken van S'-Petersburg groote branden. Den 18 Au- gusty, Serpockhof is aan het blusschen, dan had men Jaroslaf die bijna verdelgd was, en Simbirsk, eene der voornaamste steden des rijks, bestaat letterlijk niet meer. Buiten al de branden die nog vergeten zijn, en deze welke de policie verborgen houdt, zijn er nog twee wijd uitgestrekte bosschen door het vuur vernietigd, waarvan de laatste bij Ekaterinenbourg gelegen was. Naar men meld hebben twee soldaten in het kamp van Beverloo, verledene week het einde van hun leven gevonden in het overtollig gebruik of beter misbruik van peeren. Elk hadden zij ruim een 1 SOtal van die boomvrucht binnenge speeld. In den landbouwprijskamp van Vaucluse, te Thor ge houden, heeft een meisje van 20 jaren den prijs voor het ploe gen behaald. De mededingers van het mannelijk geslacht waren echter zeer talrijk en het was een ploeg met 4 garcelen die moest bestuurd worden. Gedurende de maand Augustus 1864, zijn er 4868 brieven, ten gevolge van gebrekige adressen onbesteld geble ven. Van dit getal zijn er 5,023 kunnen besteld of aan de verzenders terug worden gezonden1,845 zijn in de scheur mand geworpen. Ziehier den uitslag van den prijskamp voor alleenspraken, uitgeschreven door de maatschappijde Broederhand, te Wetteren, die Zondag begonnen is en Maandag in den na middag is afgeloopen Ernstig vak. Eerste klas. 1° prijs, aan den heer Frans DeWechtcr, van Mechelcn, met Laurens Coster. 2" pr., aan den heer Jan Van Gyseghem, van Lokeren, met de Echt scheiding. Eervolle melding aan den heer Ed. Hendrickx, van Gent. Tweede klas. lc prijs, aan den heer Frans Broeckaart, van Lokeren, met bij de wieg van een kind des armen. 2" pr., aan den heer Van der Cruyssen, jongste, van Nevele, met de Gibelin. Boertig vak. Eenige klas. 1" prijs, aan den heer Pol Thiry, van Gent, met Lammeken Smeerbuik. 2" pr., aan den heer J. Stappaert, van Gent, met Cornelius Hoorens of de Vervoerde Echtgenoot. Eervolle melding, aan den heer Frans De Wechter, van Mechelen, met een Duivenmelkers huishouden. Prijs der zuiverste uitspraak. Toegewezen aan den heer Frans Broeckaert, voornoemd. Prijs aan het stuk dat zich het meest door vaderlandsliefde onderscheidde, toegewezen aan den heer Van Hoorebeke, van

De Toekomst (1862-1894) | 1864 | | pagina 2