Vepsclsillige Tijdingen. Tooncelnieuws. Het was winter. De man had zijnen mantel in eencn nieuw nroodschen pardessus doen veranderen en de kleermaker had hem dien beloofd op den volgenden zondag. Vrouwtje lief, ik heb Zondag affairens te Gent, 't is wel koud maar het weder is goed, ik ga er naartoe; en seffens helpt de vrouw zijn reisgoed inpakken.DesZondags smorgens kleedde de man zich op zijn beste envrouwtje, waar is mijn pal lol Och heere man, de kleermaker heeft hem nog nietgebragt; en de arme man mogt te huis blijven. Acht dagen later: Vrouwtje, ik ga morgen ten 3 1/2 met het eerste konvooi naar Gent. Gord lieve manEn 's an derdaags was het zeven ure wanneer man en vrouw ont waakten En de man bleef te huis. Nog eene week later: Vrouwtje, nu is het noodig dat ik naar Gent ga, want men heeft mij reeds tweewaal geschreven. Eh wel, man lief, ga maar, maar doffel u wel, het is koud. Wanneer vertrekt ge Morgen met den vroegen. Het is alsof er kwaad mede speelde over jaar was het t zelfde.Ieder maal dat ik mij wilde op reize stellen was er iets dat in den weg kwam. Ik heb het nog onthouden,de laatste maal dat ik op reize wilde gaan wa ren mijne botten bij den leerzenmaker. Sedert heb ik er nog een paar laten bij maken, nu zal ik ditmaal niet vast zijn. En dewijl gij van leerzen spreekt, ik heb uwe slechtste doen dragen om te vermaken. Ja maar alle twee paar niet, he Uwe slechtste leerzen. Goed. Zoo, alles is in orde. Ik heb mijn paltot, mijne leerzen. Morgen vroeg komt er een statie-bediende ons wek ken gij moet niet opstaan, ik heb kafé bij de statie doen gereed maken. 's Anderdaags met den'vroegen is M. op, kleedt zich en wanneer hij zijne leerzen wilde aantrekken kon hij niet: de vrouw had de twee regtsche naai den bottenmaker doen dragen. En d'e man bleef te huis. (W.) Te Spa eindigt men dit jaar het spel met minder gewin dan 't verleden jaar, omtrent 1,600,000 fr. liet schijnt dat 't ein den Oogst van dit jaar 500,000 fr. meer gewonnen waren dan 't verledenmaar September en October zijn bijzonder nadeclig geweest. In den nacht, tusschen maandag en dinsdag, is er een man versteven. Genaamde Vandcpulte, landbouwer te Poel- capelle, was maandag avond, tusschen 6 en 7 ure, nit de her- herberg de Haas, op Daneemareh vertrokken, lleni niet ziende te huis komen, ging zijn zoon hem opzoeken en vond hem '- anderdaags in cenen droogen gracht, het aangezicht tegen den grond: hij mas dood. Over eene week was er een jager die bij Fontainëbleau eencn schoonen hert met eene geweerscheut nedervelde. De jagerweetnietwaarhij het heeft, hangt geweer en wildtesch aan de ooren van het beest en gaat op zoek om eene kar. Bij zijne terugkomst vond hij nietdan een plasch bloed maarde hert was verdwenen! Ilij had vergeten den hert zijn bloed af te laten en het beest was weggeloopen. De andere jagers zullen zeker staan zien wanneer zij een hert met wildtesch en geweer zullen zien afkomen. De overstrooming heeft dezer week te Florence (Italië), veel schade in stad en de omliggende dorpen veroorzaakt. Het is te hopen dat er gecnc menschenlevens zullen te betreuren zijn. Op November, des avonds, is het konvooi, komende van Kortryk, tusschen die stad en Ilousselaere, uit de rails geioopen, waardoor eene vertraging van eenige uren is ont staan. Bij de aankomst te Lichtcrvelde was de trein voor Vcurne reeds vertrokken, zoo dat de reizigers voor Dixmude en Veurne maar 's anderdaags voormiddag zijn kunnen aan komen. Dit ongeval heeft geene ongelukken veroorzaakt. Naar men verneemt, zal de overeenkomst tusschen Frankryk, Engeland, Holland en België, tot regeling der u ikerregten, weldra getéekènd worden. De hertog van Braband, die nog altijd in ziekelijke» toestand verkeert, is Maandag morgènd naar het zuiden ver trokken, om er zijne krachten te herstellen. Na te Parys een paar dagen verbleven te hebben, om er zijnen vader, koning Leopold en keizer Napoleon te begroeten, begeeft de prins zich regtstreeks naar Egypte ten einde er een gedeelte van den winter door te brengen. Gedurende de maand October zijn er 5,466 brieven, ten gevolge van slechte adressen, ter zijde geworpen. Van dit getal zijn er 5,637, na hunne opening, aan de bestemmers kunnen verzonden of aan de verzenders teruggegeven wor den 1,829 zijn in de scheurmand geworpen. Waggons der derde klasse, met twee verdiepingen, worden tegenwoordig op vele Engelsch-Indische spoorwegen gebruikt. Het onderste gedeelte der waggons bevat 70, het bovenste 50 reizigers. De zitplaatsen zijn bezijden, zoo dat de wanden als leuningen dienen. Het zwaartepunt ligt, niette genstaande de aanmerkelijke hoogte, even zoo diep als ge- woone spoorrijtuigen. Hel tooneel-budjet van Frankryk, voor 1864, toont de de volgende subsidien aan: De groole opera te Parys ontvangt jaarlijks 820,000 fr., het Theatre Francais en de Opera comique 240,000 fr., zoo ook het Tédtre Lyrique en het Odcon 100,000 fr. Verders is voor het Parysehe Konservatorium en zijne afdeclingen in de provinciën 193,000 fr. uitgetrokken het ondersteunings fonds voor schrijvers en kunstenaars beloopt 90,000 fr., en eindelijk is tot bevorderingen aanmoediging van jongere ak- teurs en kunstenaars eene jaarlijksche som van 470,000 fr. bestemd. Welk een land doel zooveel van staatswege voor de tooneelkunst Hierbij kan nog vermeld worden dat de (drij-en-twintig) parysehe theaters alleen in het jaar 1865 bijna anderhalf mil- lioen francs als aandeel aan de verschillende dichters en komponislen uitbetaald hebben. Groote overstroomingen hebben weêr plaats in het zui den van Frankryk. De rivier de Loire is overgestroomd en vele bruggen zijn weg gespoeld. Het net der spoorwegen, reeds zoo verre over ons land verspreid, schijnt eerlang uitgebreider te zullen worden, te oordeelen naar de verschillige ontwerpen welke gevormd of bestudeerd worden. Thans spreekt men van nieuwe spoorwe gen tusschen Audenaerde en Ilousselaere, Ecloo en Ilousse laere, dan voorts langs Dixmude naar Nieuport, enz., deze alle ten doel hebbende gemeenschappen tusschen de bijzon derste afgezonderde gemeenten te openen. Er bestaat evénwel nog altijd eene leemte, die het wenschelijk ware voor alle andere aan te vullen, daar zij voor de Vlaanderen en het land van groote aangelegenheid is.Wij bedoelen het eindje spoor weg van 55 kilometers, tusschen Lichtervelde en de Pinte (Nazareth), bestemd om deel te maken van het internationaal verkeer tusschen het centrum van Belgie en de vcrscheidc zeehavens. (De Stad Nieuport.) Men leest in de korresponden tic der Indépendance over het proces Demme te Bern M- de prokureur-generaal zal spreken in het bernsch- ii duitsch; dit is eene soort van dialect dat aan het duitsch ii gelijkt gelijk het languedoksch aan het fransch. Hij wilt :i tot den ju rij spreken in het dialect, waarmede hij het meest :i gemeen is. Welk eenelesse voorM. den prokureur-generaal de Bavay, die niet eens wil, dat de Vlamingen, die het grootere gedeelte der bevolking van Belgie zijn, van de grondweltelijke°en na tuurlijke vrijheid der taal voor het geregt gebruik maken. Wij doen niets anders dan pochen over de liberale instel lingen van ons land en er gaat echter geen dag voorbij of wij krijgen in het een of ander vreemd land een voorbeeld dat wij zouden, indien wij liberaal willen heelen, dienen te volden. (Oe Stad Gent.) De schouwburgen der hoofdstad werden nooit meer bezocht dan dees jaar. Allen zijn opgepropt van volk, dat ofschoon

De Toekomst (1862-1894) | 1864 | | pagina 2