Verschillige tijdingen. Kunst- Letternieuws. Officiële akten. De barrieren in West-Vlaanderen zijn sedert den 22 dezer gesloten, dus is het vervoer op de staats- en gemeentewegen alhier opgeschorst. De heer Vereyck, gewezen hulponderwijzer te Alverin- ghem, heeft, ingevolge de toelating van 11. de Gouverneur, in date 17 November 11., zijnen eed afgelegd als hoofd-onder- wijzer der gemeente Ichtegheni. In de laatst gehouden vergadering van het Letterkun dig Genootschap te Kortryk, heeft de heer Conscience breedvoerig gesproken over het koninklijk besluit, waarbij de eenvormigheid voor de Vlaamsche en Hollandsche spelling wordt vastgesteld, voortaan zal er slechts ééne spelling zijn de nedcrlandsche. De uitstekende schrijver bracht eene warme hulde aan den minister Vanden Peereboom, voor den dienst door dezen aan de landtaal bewezen. Zondag avond heeft zich, in de omstreken van Marchin, nabij Hoei, eene bende wolven vertoond waaronder men een pikzwarten opmerkte. De honger had deze dieren waarschijn lijk uit hunne schuilplaats verdreven, want zij hebben een arm 18jarig pcerd totaal verslonden men heeft enkel nog het geraamte er van vinden liggen. Het wordt dus noodig om in die streek klopjagten in te richten. Dgeeft somwijlen aan zijnen zoon August, 8 jaren oud, wijzen raad en goede voorschriften, welke hij altijd door een spreekwoord wettigt. Gisteren, onder het noenmaal, zegde hij hemStel nooit tot morgen uit, mijn vriend, wat gij heden doen kunt. In dat geval, papa, antwoordde het zoontje geef dan spoedig het stuk taart dat gij tot morgen hebt weggelegd ik zal het nu wel opeten. Men maakt op dezen oogenblik een nieuw stelsel van enveloppen, in welke een zegel van 10, 20 of 40 centiemen zal geslagen worden. Men hoeft alzoo geene kopken.s meer op de brieven te plakken nu t de enveloppe koopt men de fran keering. Wat wij hier als nieuw aanprijzen, is reeds zeer oud in andere landen van Europa. De heer Frans Roeïants, ridder der Eikenkroon, en schrijver van Jan den Leicester, Margarctha de Zwarte, Willem de Lwyger, Kapitein Tridlemans en meer andere verdienstelijke looneelstukken, is te Brussel overleden. Den lf> dezer maand zijn de standbeelden der graven vanEgmonten Ilorne te Brussel geplaatst geworden, 't Was dien dag van den jarr 1568 dat zij naar het vonnis van den hertog van Alba op de Groote Markt, te Brussel, onthoofd werden. Ofschoon dit bloedig en verontwaardigend feit bijna drie eeuwen gebeurd is, blijft het nog levendig in het geheugen. Een tijd, zoo vol ijselijkheden en gruweldaden door de Span jaards hier gepleegd, vergeel het volk niet. Met hem begon voor ons vaderland die lange recks van on gelukken die het zoo bloedig zweepten en waardoor het zijne welvaart, zijn geluk gekrenkt, vernietigd zag worden. Brandstapel en schavot waren alsdan de schrikmiddelen waardoor de woeste Spanjaards de vrijheidszucht wilden be teugelen, en een woord was hen voldoende om een vonnis uit te dagen. Dat van die tijden van verwoesting ons niets overbleef dan de pijnlijke nagedachtenis, dan zouden wij ons waarlijk mogen verheugen, doch, ongelukkiglijk, blijven er hier en daar nog begrippen en gevoelens van, die door sommige menschen bil lijk, als deugdzaam geroemd worden. De hoofdstad van Belgie handelt goed met den slachtoffers der vrijheidsliefde standbeelden op te richten. Het verleden moet het volk tegen de toekomst wapenen. Eene dienstmeid van Geeraerdshergen heeft in de loterij te Brussel een lot van 25,000 fr. gewonnen. Eene jonge dame, die met een landedelman gehuwd was, bezocht eindelijk ook eens den stal, waarin twee koeijen stonden. Zeg eens. Mie, vroeg zij aan de meid, die haar ver gezelde, van welke dezer twee koeijen komt nu eigentlijk de keernmelk —Volgens de berichten uit China heeft te Hankow den 12 october een zeer hevig brand gewoed. De wijk, waar de vreemdelingen wooncn, heeft hierdoor geleden, maar verscheidene huizen die aan vreemdelingen toebehooren, zijn totaal vernield. Het verlies aan eigendommen is buitengewoon groot, het geen reeds daaruit op te maken, is dat er een oogenblik was, waarop niet minder dan 1500 huizen in vlam stonden. Het meeste gedeelte dat aan curopeanen toebehoorde,wordt geacht verzekerd te zijn. Verscheidene Chinezen zijn door den brand omgekomen. De Moniteur bevat hel onderstaande berigt, in het vlaamsch en in de nieuwe spelling opgesteld ii Op 31 dezer maand eindigt het derde tijdvak voor den vijfjaarlijkschen prijs van vlaamsche letterkunde. Op hetzelfde tijdstip eindigt het derde tijdvak voor den drijjaarlijkschen prijs van vlaamsche looneelliteratuur. De letterkundigen, welke zich in de vereischte voorwaar den bevinden om naar den prijs mede te dingen, worden aanzocht aan hrt departement van binnenlandsche zaken een afdruksel te zenden van elk hunner werken, die gedurende gezegde tijdvakken verschenen zijn. n Voor den vijfjaarschen prijs worden geene handschriften aangenomen; voor den prijs van tooneelhteratuur moeten de handschriften vóór 1 Januarij 1805 in het departement van binnenlandsche zaken toegekomen zijn. Een koninklijk besluit, van 14 dezer, verleent de landbouw- medailje van 2C klas, als volgt Aan Aug. Deramaut, landbouwer te Ploegsleert, die zich voornamelijk doet onderscheiden in den veeteelt en regelmatig premicn bekomen heeft in de wedstrijden waar hij zich aan bood. J.-B. Vander Meersch, idem te Wntou, een der ijverigste landbouwers van het distrikt Yperen. Hij heeft talrijke be looningen bekomen in de landbouw-wedstrijden aan welke hij deel nam, bijzonderlijk te Londen, Parys en RySsel. Hij legt zich voornamelijk toe op de kruissing der rassen, en was een der eerste om gebruik te maken van het mrkanieke zaai- tuig. Zijne boerderij wordt als eene modelhoeve aangewezen. P. Berlheloot, landbouwers-werkman, tc VVatou, sedert 33 jaren bij den zelfden meester, bij wiep hij zich gestadig .deed onderscheiden door ijver en verknochtheid aan de belangen die hem zijn toevertrouwd. MEM GELINGEH. Laatst, ter gelegenheid van 't S"-Barbara-feest, op een prachtmaal van Pompiers, te Londen werd er de volgende eere-dronk voorgesteld Aan dé jufvrouwen wier oogen een vuur doen ontstaan dat wij onmachtig zijn te blusschen, en tegen welke er geene verzekering mogelijk is. Eens in een sermoen, was de predikant zoo welsprekend en wist zoo eene zielroerende geschiedenis voor te dragen dat al de toehoorders snikten of ten minste diep in treurige gedach ten Verzonken waren.Een landman, die van achter in de kerk stond, begon, op het zien dier plotselinge droefheid, lachend rond te zien, toen eene vrouw, naast hem, hem toesnauwde ii 't is schande van te lachen met zulk een schoon sermoen. Ja, maar vrouwtje hernam de andere ik ben van dit dorp niet Een aardig voorval heeft onlangs in de voorstad Gusnpcn- dorff, bij Weenen plaats gehad. Een welstellende koopman speelde den vrijer bij de vrouw van eenen blouwverwer en werd ongelukkiglijk door den man betrapt. Deze'laatste riep zonder verder komplimenten. zijne knechten en deed den verliefde tot over den kop in 'de

De Toekomst (1862-1894) | 1864 | | pagina 2