Verschil!ige tijdingen. Debrabant, Rousselle, Verbrugge, Dauchy, Vanzuyt, Swaegers, Joseph, Cornette, Velghe, Jean, 10 Septemb. 1262, 23 Januaiij 24 Januaiij 16 Febr. 30 Mei 2 Aug. 4 Januaiij 9 Januaiij 1863. 1864. 1863. Sedert men gezegd heeft dat de zwilsersche francs slechts 80 centiemen weerde hebben, bestaan er veel moeielijkheden wegens het ontvangen dier stukken. Zie hier de zaak: Al de zwitsersche francs, die vóór het jaar 1860 geslagen zijn, heb ben hunne volle weerde; diegenen die sedert 1860 geslagen zijn en waar dus het jaartal 1860, 1861, 1862, 1863, 1864 of 1863 opstaat, hebben slechts ecne weerde van 80 cent". Men schrijft uit Kortryk, 29 april Heden, omtrent ten 1 ure namiddag, het vuur heeft zich verklaard in de fabriek voor vlashekeling van M. Paul Fel— hoen, Budastraat, in onze stad. De fabriek stond in min dan eene uur volkomen in brand. De vlammen, door den wind voortgedreven, hebbende aanpalende huizen bereikt, bewoond door MM. Vande Maele-Valcke,brouwer, en Ovyu-Masquelier, goudsmid. De Pompiers met het bluschinalerieel zijn ter plaatse ge sneld, en hebben alle mogelijke pogingen aangewend om de aanpalende woningen te behouden. Geheel de wijk was ernstighjk bedreigd. De burgemeester, die zich een der eerste ter plaats bevond, bet gevaar ziende die de Budastraat bedreigde, heeft naar Gent, Yperen, Meenen, Doornik en Mouscroen den telegraaf doen werken, om den bijstand der pompiers te vragen. Men kent de oorzaak van den brand niet. Nochthans, er wordt algemeen gezegd dat onder het betrek van waakzaam heid en voorzorg, de fabriek vanM.Felhoen niets te wenschen liet. Over eenige dagen doortrok een arme blinde, geleid door zijn kind, de straat Faria te Napels, toen al op 't onver wachts een peerd met rijtuig in groot galop kwam aangere den. Het kind trekt haastig zijn vader bij den arm om aan een ongeluk te ontkomen, maar op dit oogenblik is het een geroep langs alle zijden tot den blinde manGare ZieLet op I Niet wetende of hij links of rechts moest plaats maken, blijft hij onbeweeglijk stil staan en het rijtuig vliegt voorbij hem heen zonder hem eenig letsel te veroorzaken. Eindelijk hoogst ge troffen door den schrik die hem zoo even had bevangen opent hij de oogen enziet Grooter geluk dan op dien stond op welken hij 't gezicht weer bekwam, zegde de man, in zijn leven niet gesmaakt te hebben. De dagbladen der streek roepen de aandacht der geleerden op dit feit. Zondag, 13 oogst aanslaande, zal de Socièté d'Ama teurs, van Hoei, eenen grooten prijskamp voor koorzang geven, waarop al de koorzangmaatschappijen van het land en den vreemde worden uitgenoodigd. De jaarlijksche plechtigheden ter eere van het II. Bloed, zullen te Brugge in de kapel van het broederschap plaats heb ben van dinsdag 2 tol woensdag 17 Mei. De solemnele pro cessie zal den maandag 8, na de pontificale mis, zijnen gewoonen omgang doen. Maandag, 8 Mei aanslaande, ten 11 ure voormiddag, zal de heerEd. Van Biesbrouck, ten Stadhuize te Dixmude, zijne 6" Landbouwconferencie geven. Deze is kosteloos en openbaar voor eenieder. Onderwerp: Over de grondbeginsels der landbouivwelen- schap. Meststoffen. Guanoasscke, Indk en grondver betering). - Er worden geetie bulletins over de ziekte des Konings meer uitgegeven. De laatste tijdingen zijn echter niet gansch geruststellend. 1)'" Jenner, die sedert eenige dagen vertrokken was. is teruggeroepen en ür De Kou ba is is ter raadpleging gevraagd geworden, hetgeen doet denken dat de toestand van Z. M. voor 'l minst niet verbeterd is. Volgens eenekorrespondencie uit Brussel zou het de koning zelve zijn, die de afkondiging der bulletins verboden heeft. Z. M. beweert dat de geneesheeren zich over zijnen toestand be driegen, en het oriuoodig is het land te verontrusten. Van hunnen kant willen de doktors hunne verantwoorde lijkheid niet op het spel zetten door het afkondigen van ge ruststellende bulletins.Overigens, zegt dezelfde korrespondent, is die handelwijze van Z. M. niet verwonderlijk. De Koning heeft een eigen gedacht over zijne ziekte en volgt den raad zijner geneesheeren niet. liet is dit betreurensweerdige denk beeld dat doktor Jenner vertrekken deed. Zij was de oorzaak der ziekte zelve, die het leven Z. M. in gevaar heeft gesteld. In de laatste vergadering der maatschappij van neder- landsche letterkunde de Taal is gansch het Volk, te Gent, is er spraak geweest van de 30" verjaring van den slach van Wa terloo, op 18 Jiinij aanstaande, pleehtig te vieren.Wij keuren die gedachte volkomen goed. De slag van Waterloo immers verloste ons van de fransche dwingelandij en gaf aan Nederland zijn cigenzelvig bestaan terug. De fransche censuer die den bloei der vaderlandsche letterkunde belemmerde, eene konscriptie, die de nederlandsche jeugd naar de slachtbank voerde, de gedwongene leeningen, die den landzaat uitputte- den, dit alles verdween als bij tooverslag, wanneer de verbon dene legers te Waterloo den zege behaalden. Het is dus niet te verwonderen, zegt de Gazette van Geul, dat Vlamingen op de gedachte zijn gekomen om den vijftig- sten verjaardag van den slag van Waterloo plechtig en feeste lijk te gedenken. Men spreekt van eenen oproep te doen aan al de vlaamsche maatschappijen des lands, van eene bijeenkomst te Brussel,van een bezoek naar het slagveld van Waterloo, van een groot banket in den Cirkschouwburg, enz. Wij twijfelen er niet aan of hel denkbeeld in de maatschap pij de Taal is gansch het Volk opgevat, zal alom het beste onthaal en de ruimste ondersteuning vinden, en de Vlamingen zullen op 18 Junij door ecne plechtige bctooging laten zien, dat zij zich nog W aterloo herinneren, dat zij den strijd hunner vaderen legende fransche overheersching en onderdrukking niet vergeten hebben, en zij ongeschonden willen bewaren wat alsdan gewonnen werd, namelijk: een eigen volksbestaan, eene eigene taal en letterkunde, vrijheid en onafhankelijkheid. Abraüiaui Lincoln. De zwarte slaven waren vrij De rcusenstrijd was haast volstredcn. De toekomst lachte rein en blij, En weg was 't akelig verleden. 't Was alles zon en alles licht, Het groote werk was haast verricht, De bloedstroom ging zijn vruchten geven. Maar 't loos verraad verandert 't lot. Daar mikt 't geweer, daar valt het schot Eu daar laat'Lincoln 't dierbaar leven. Zie daar dan wat de Zuiderling Vindt om zijn dwangjuk te verharden, De Zuiderling, die edelling, Bezongen door de paapsche Barden. De moord de sluipmoord snood bedrog Wal zaak gedijdl of bloeit er toch Met zulke laag bedachte plannen Hoort hoe de toon der wraak reeds schalt 7 Alom waar Lincoln's bloeddrop valt, Daai' zullen rijzen vrije mannen. O Christus, die zoo goed en braaf Gepreekt hebt in de laagste standen En in der oudheid ook den slaaf Ontslagen licht van zijne banden,

De Toekomst (1862-1894) | 1865 | | pagina 2